Dit jaar kon len in totaal 644 woningen gereed ,Fasenplansanering binnenstad Schiedam lm 4 angfabriekschip is zonder steun niet rendabel SVDPW-SFC: derby der middelmatigen DES haalt miljoenste baal feestelijk binnen P. Gast staat na vier partijen er best voor In toekomst lagere huren nieuwbouw Gevonden Hermes wacht in de Zaan een moeilijke wedstrijd Alleen GSS in actie C. Schriel DES- voorzitter af Lager KNVB-voetbal BILJARTEN 'Bloem"rijke overdracht Accountant en chirurg veroordeeld Wat zij vingen Om kampioenschap 4e klas lïbre Echtpaar Visser 65 jaar trouw A. Pronk goed in de prijzen Twee beelden worden onthuld Ledental ANMB is teruggelopen Saté in viswinkel Visafslag Schoorsteenbrandje V eilingnieuws De lieer J. Bayards voorzitter af van Delft doet liet zelf Piet Hein haalt Sint-Nieolaas in Sclioenencentrum in Zuid wijk HET VRIJE VOLK DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) In I9»8 zullen In Schiedam 644 woningen ge-eed zijn geko men, waarvan 508 woningwet- en 136 particuliere woningen. Jfl^r werden er 964 opgeleverd (het hoogste aantal dat Schiedam ooit bereikte) en in 1956 384 woningen. Deze gegevens komen wij tegen in de memorie van antwoord, waarin ourgemeester en wethouders antwoorden geven op de vragen, die in de gemeenteraad zijn gerezen naar aanleiding van de gemeentegebroting voor 1959. Voor Herenmodes Timco ZATERDAGVOETBAL Krotopruiming (Van een onzer verslaggevers) „Het belang van de Nederlandse visserij is ermee gediend als ook hier een vangfabriekschip wordt gebouwd, maar de kansen op een rendabele exploitatie zijn zeer gering. Mocht toch tot de bouw van zo'n schip worden besloten, dan kan steun van de overheid niet worden gemist, al zal het initiatief moeten komen uit de visserijbedrijven." PANTALON DE BROE&ENKONiNG W ilton-Fijenoord Tweeduizend ton Type schip Na de drie doelpuntloze gelijke spelen in successie gaat Hermes- DVS zondag naar KFC en kan het daar traditiegetrouw op een warm onthaal rekenen. Verwachtingen voor liet komend jaar? De gemeente rit Tast aan het toegewezen contingent. De bouwactiviteit in Kethel en die van de woning bouwverenigingen hangt ten nauwste samen met het door de gemeente woning^ iV B'j een. 'arsdeiyke jaarproduktie van 40.000 mogriik dan 500, edam geen hoger contingent woningwetwoningen Advertentie IM. (Van onze sportredactie) In het Schiedams zaterdagmiddag voetbal is voor zaterdag slechts een wedstrijd vastgesteld en wel GSS— Den Bommel. Beide clubs staan min of meer onopvallend in de midden moot van de tweede klasse in de Rot terdamse afdeling geklasseerd en met het terrein voordeel voor GSS bestaat de kans voor een Schiedamse zege. (Van een onzer verslaggevers) „Grote dank voor de toewijding en de trouw, die u aan de coöperatieve beweging heeft geschonken." Deze woorden sprak de heer J. Hogenkamp gistermorgen bij de overdracht van de miljoenste baal bloem tot de heer C. Schriel, die maandag zal aftreden ais voorzitter van de coöperatie DES te Schiedam. De heer Schriel heeft 38 jaar in. het cooperatie-bestuur gezeten. Hij heeft Twit! zien groeien van 2000 le den tot vuim 5500. Hij zal worden op gevoed door de heer A. M. van der Wel, thans tweede voorzitter. Voor 1960 liggen de perspectieven iets gunstiger Dan zullen waar schijnlijk 250 tot 300 Coignetwonin- gen tot uitvoering worden gebracht. Het voor deze woningen benodigde contingent komt extra bij het nor male contingent, dat via het vyfja- rencontract wordt verbruikt. Overigens heeft het Ministerie van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid te kennen gegeven geneigd te zijn om na het verstrijken van de vijfjaren- contracten de continuïteit in de bouw te handhaven. In de memorie van antwoord staat verder nog te lezen, dat de mo gelijkheid voor particuliere douw in Kethel wordt bepaald door de aan wezigheid. van bouwgrond. Daarom zal binnen enkele weken een terrein worden aangewezen voor de bouw van 100 150 woningen. Over het bouwen van flatgebouwen aan de Maasboulevard hebben nog besprekingen plaats. Met alleen de bouw van wonin gen heeft de aandacht van de raadsleden gehad bij het begro- tmgsonderzoek, maar evenzeer de afbraak van woningen: de krotop ruiming. Gevraagd is naar het meermalen genoemde fasenplan. Het college antwoordt in overleg te zy'n getreden met de dienst van de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de provincie Zuid-Holland. In sa menwerking met deze dienst worden thans twee fasen onderzocht, te we ten omgeving Vygcnsteeg (door braak Noordvest-Breedstraat) en de omgeving Broersvest-Kreupelstraat (doorbraak langs Proveniershuis naar Nieuwlandj. Dit onderzoek richt zich in de eerste plaats naar de kwalificatie der daarin begrepen bebouwingen opdat over de normen of maatstaven van beoordeling na het indienen der plan nen zo weinig mogelijk principieel verschil van inzichten ontstaat en ten tweede naar het vinden van een juiste basis voor de financiering. Indien het onderzoek tot redelijke resultaten heeft geleid, zal dit tot basis kunnen dienen by de beoorde ling van andere eveneens urgente fasen. Een fasenplan wordt gebaseerd op de volgorde der binnen redelijke grenzen en tijd uitvoerbaar te ach ten krotopruiming of sanering. On derstaande numerieke volgorde is dan wel een aanwijzing, waar, op grond van gezamenlijke belangen (volkshuisvesting, stedebouwkundige noodzaak, etc.) en vordering der eigendomsverwerving, zo mogenjk hut eerst moet of moest worden aange vangen, doch maakt nooit aanspraak op vaste geldigheid: dit wisselt en moet kunnen wisselen met de ver anderde omstandigheden. Het zich steeds bu,.uien tot één fase is mede hierdoor m de praktijk ondoenlijk; twee of drie fasen kun nen tegelijk urgent worden. Met inachtneming van het boven staande is een numerieke aanduiding aldus voor de eerste zes groepen op gesteld: 1 Laan Ons Geuo^gen-Ncordvest- laan (voltooid); 2 Breedstraat-Zyl- straat (byna voltooid)2a driehoek Vlaardingerstraat-Kechelstraat (ont eigening bijna voltooid); 3 omgeving Vygensceeg (begin van uitvoering! Singel stationsplein (onteigening uyna voltooid; gereed voor uitvoe ring!; 4a omgeving Spoorstraat (Nog niet aangevangen); 5 Singel i.v.m, stadhuispiannen (onteigening m voorbereiding)6 Broersvest-Kreu pelstraat (onteigening van Broers- vestzUde gereen, de rest moet nog volgen). Andere complexen, o.a. Gorzen, zul len naar gebleken behoefte in urgen tie volgen, hetgeen niet uitsiuit dat incidentele gevallen voorrang zouden krijgen, zoals de Nieuwe Buurt. Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Het is te verwachten, dat de woningen die gereed komen In de naaste toekomst zullen kunnen worden verhuurd voor lagere be dragen. Er bestaat ook goede hoop, dat ook de huren van de duurste woningwetwoningen nog verlaagd zullen worden. Ongetwij feld zal hierbij de verreken-clau- sule, opgenomen in het vijfjaren- contract met Muys en De Winter, hierbij van invloed zijn. Dit staat te lezen in de memorie van antwoord, waarin B. en W. ove rigens nog meedelen, dat voor het ogenblik nog geen uitzicht bestaat op een regeling, waarbij een egalisatie van huren van de woningen in Nieuwiand zou kunnen plaatsvinden. Wel zullen de hoogste huren mis schien iets kunnen worden verlaagd. Dit zijn dc conclusies, waartoe een commissie uit het produktschap voor Vis en Visprodukten komt in een rapport over het vangfabriekschip, uitgebracht op verzoek van de minis ter van Landbouw, VJssery en Voed selvoorziening. Internationaal wordt de bouw van vangfabriekschepen als een volgende fase In de ontwikkeling van de vis serij op verder afgelegen visgronden gezien, stelt de commissie, en daar- Advertentie I.M. HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 63981 In de voor wedstrijden om het per soonlijk kampioenschap 3e klasse 11- bre van het District Schiedam van de KNBB werden gisteravond ge speeld in het clublokaal van de BV Bellevue te Maassluis, de partijen; Van Vliet 100 97 27 20 3.50 Bakker 100 100 27 19 3.70 Quanjel 100 85 52 7 1.63 de Wol de 100 100 52 9 1.92 de Wolde 100 61 40 6 1.50 v. Reeven 1Q.0 100 40 12 2.50 van Tieien 10 0 100 50 20 2.00 Quanjel 100 92 50 9 1.84 Te bevragen bij de vinders; Jonge hond, Diercnasyl. St. Anna Zusterstraat; sleutel en mesje aan ketting, Rost, Burg. Knappertlaan 227a; ring met sleu tels. Schuring, Warande 156; sleutelbos, A. Vrezen Roossloot 6; vulpen, v. Steen- sel, Aleidastraat 125b; bruin met wit wollen kindermuts, J. Verbiest, Laan 26: handdoek washandje en zeepdos, Apo theek, Dr Wlbautpleln 17; gebreide wol len shawl, v Wassenaar, Eendrachtstr 48b; wit kinderlaarsje (R), P. Krohne, Wllhelminastraat 16; zwarte damesshawl, J. v. Waardenburg, v. Esveldstraat 24c; autoped, Verhoeckx, Maasdamsestraat 10b; autoped, Kazenbrood, Vlaardinger- dijk 133; schakelarmband, S, .Bakker Lange Nieuwstraat 121b; zilveren ket tinkje, Groeneweg, Abbenbroeksestraat 5b; bedrag aan geld, dhr. Meier, p a. v. d. Eist Houthandel, Buitenhavenweg; da mespolshorloge, Roskam. Molukkenatraat 52, Vlaardingen; rode portemonnee met inhoud, J. Baardewijk, Goeman Borge- siuslaan 71; kinderportemonnee met in houd, Serodlno, Korte Singelstraat 13, boven; bruine portemonnee met inhoud, N. Hoefsloot, Hoofdkantoor RET, Rotter dam; damestas met Inhoud, v. Gerven, Lekstraat 82b; psalmboekje, L. Tromer, Boylestraat 76a; psalmboekje, R. Brök- ling, Cort v. d. Llndenlaan 32; glasrestel, v. Duljn, Eroersvest 125; hulswerkboekje, rekenboekje en blocnote, Weber, Prof Kamerllngh Onneslaan 93b; plastic stan daard voor maggl-produktcn, Swartjea. Ie Tulnslngel 29; bruin glacé heren handschoen (L), Mevr. Mes, Rotterdam- sedljk 249 c; 1 p groen wollen hand- echoenen, v Oudheusden, Van 't Hoff- pletn 9a; wit wollen kinderwantje, Kamp Pernissestraat 10a; rode want, Morra. Schiedamseweg 254 Kethel; wollen kin derhandschoen, W. N. Brandt, WibaUt- plein 159; blauw kinderwantje. Vlug, Broersvest 12d» (Van een onzer verslaggevers) Eerder dan in voorgaande jaren heeft de meelfabriek van de Ne derlandse Verbruikscoöperaties aan de Rijnhaven te Rotterdam dit jaar de miljoenste haal bloem afgeleverd. En afnemer van deze curieuze baal is de Schiedamse coöperatie Door Eendracht Sterker geworden. De aflevering van de miljoenste baal geschiedde wat anders dan met de voorgaande 999.999 balen het geval was geweest. Gistermor gen kwam een feestelijk versierde vrachtauto de Kethelstraat inrij den beladen met balen bloem en bovenop lag „de" baal, keurig wit en met een regenboogkleurig lint eromheen. Een ijvergie en enthousiaste me neer sjouwde de baal de bakkerij binnen, waar vele belangstellenden bijeen waren gekomen om de of ficiële overdracht van deze „mylpaal- bloem" by te wonen. DONDERDAG Bioscopen PASSAC-E,-THEATER, 2 uur: Oorlog en vreüc. Geen avondvoorstelling. MONOPOlE-THEATER. 2, 7 en uur. De dood was sneller. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur; Kunst van nu (de expressionisten i. Kunst van toen. Diversen: PASSAGE-THEATER. 7.30 uur: Chr. Metaalbedrljlsbond, viering 50-Jarig bestaan. VRIJDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Het slot In Tirol. MONOPOLS-THEATER. 2. 7 en 9 u.: Davy Crocket en de piraten. Apotheek: Gouka en Co., Groenelaan 127. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten Kunst van toen. De rechtbank te Amsterdam heeft dc 48-jarige Amsterdamse kaak- chirurg A. J. H. E. en de 38-jarige accountant L. K. uit Maassluis schul dig geacht aan meineed. De chirurg tegen wie een jaar geëist was, werd veroordeeld tot 9 maanden gevange nisstraf met aftrek en de accountant tot 43 dagen gevangenisstraf met af trek van de voorlopige hechtenis die eveneens 43 dagen heeft geduurd. De rechtbank voegde hieraan toe, dat de accountant uitsluitend laag ge straft Is, omdat lïü aan een ernstige ruggemergkwaal lijdt. Ware hy een gezond mens geweest dan zou hem een aanzienlijk hogere straf zijn op gelegd, De accountant werd daags na de zitting van veertien dagen gele den door de rechtbank in vrijheid gesteld. De beide verdachten hebben ont kend zich aan meineed te hebben schuldig gemaakt. Zij waren in mei jl. als getuigen onder ede in een echtscheidingsprocedure gehoord tus sen een orthopedisch chirurg uit Amsterdam en diens echtgenote. Deze chirurg is een broer van de accountant en een vriend van de kaakchirurg. Beiden verklaarden toen dat de vrouw met hen een on geoorloofde verhouding zou hebben gehad. Deze vrouw diende daarop te gen beide een aanklacht wegens meineed in. L. Boer's Visbsdrijf In de Mgr. No- lenslaan te Schiedam is als eerste vishandelaar in Nederland begonnen met de verkoop van saté (tegen ove rigens zeer redely ke prys). De saté wordt 24 uur in een kruidenmelange gelegd en daarna geroosterd In een automatische Kenbraadslede, die thans voor het eerst op de Neder landse markt is gebracht. Rotterdam, 3 dec. Aanvoer: 100 kis ten verse zeevis en 150 kg spiering. Pryzen: Tarbot klein 1,00 tot 1,20; Heilbot 1,75 tot 2,15 p kg: Schol midd. 40 tot 51, klein 33—35, Schelvis midd 45 tot 52, klein 44 tot 45, Kabeljauw midd. 40 tot 57, klein 32 tot 34, Ma kreel 32 tot 36, Wytlng 33 tot 34, Ha ring verse 33 tot 34 p kist, Spiering 1,09 tot 1,05 p kg. De voorzitter van het plaatselijk coóperaüebestuur, de heer O. Schriel, toonde zich er bijzonder mee m zijn nopjes, dat de miljoenste baal juist in Schiedam was terechtgekomen, al bleek later dat dit louter een toeval ligheid was. De directeur van de meelfabriek, de heer J. Hoogenkamp, vertelde het een en ander over de redenen, die aanleiding hebben gegeven tot de stichting van een moderne coöpera tieve meelfabriek, die thans (zoals nu wel is gebleken) een verheugend grote produktie heeft. Daarna droeg hy dè baal bloem over en over handigde tevens voorzitter Schriel en bedrijfsleider Molendijk een grote, ingeiyste foto van de fabriek. De heer Schriel riep vervolgens de heer K. Scholten, directeur van het clubhuis voor ongeorganiseerde jeugd St. Joris Doele, naar voren en deelde hem mee, dat de DES van plan is met Kerstmis de jongens en meisjes van de St. Joris Doele en het St. Franciscus Liefdewerk op kersttim pen te tracteren. Volledigheidshalve z(j nog ver meld, dat in een baal bloem vijftig kilo meel zit, waaruit 88 grote broden kunnen worden gebakken. (Van onze sportredactie) SVDPW—SFC is de derby die voor aanstaande zondag ln het Schiedams lager KNVB—voetbal te wachten staat. Een derby der middelmatigen, want beide clubs spelen in dit seizoen geen rol van betekenis en is er eer der de bezorgdheid voor de onderste plaats dan een kans op één van de ereplaatsen. Om deze reden is pun- tenwmst voor beide partijen zeer be langryk en zal het ongetwyfeld aan spanning niet ontbreken. Van de derdeklassers blijft Excel sior'20 in de overigens Haagse afde ling goed volgen. In deze afdeling blijkt het krachtsverschil bijzonder klein te zijn en is er tussen de eerste reven clubs een bijzonder gering pun- tsnverschil. Excelsior blijft kans heb ben, maar zal dan op eigen terrein tegen Delft geen misstap mogen be gaan. DHS staat wat minder opvallend geklasseerd maar moet ln staat wor den geacht een betere positie in te nemen. Hiervoor moet to Kethel zondag van het Rotterdamse ODI ge wonnen worden. Favoriet DRZ, onbetwist koploper ln de vierde klasse P, gaat op bezoek by hekkesluiter HWD. De nog onge slagen Schiedammers gaan in deze wedstrijd hun positie versterken waarbij dan de eerste helft vjin de competitie bijzonder eervol zal wor den afgesloten. SchiedamRockanje is eveneens voor DRZ belangryk, Rockanje is nog steeds één der con currenten van DRZ en indien Schie dam kans ziet beslag te leggen op de punten, zal men daarvoor in DRZ- kringen byzonder erkenteiyk zyn. Martinit blijft in dezelfde afdeling een belangrijke rol spelen. Zeker wan neer de uitwedstrijd tegen Hekelingen tot een goed einde wordt gebracht. Bij „verlies echter zullen de eventuele kansen voor de Schiedammers wel zo goed als verkeken zijn. Door de slechte resultaten van Wilton-Fyenoord zyn de scheepsbou wers in de onderste regionen beland. Het lukt de Schiedammers in dit seizoen niet en spelen bovendien on- fortuinhjk. Het wordt in ieder geval oppassen en dit geldt eveneens voor de uitwedstryd voor zondag tegen Dirksland. In de Rotterdamse afdeling krygt Demos de uitwedstryd tegen Oud- VLAARDINGEN Vangstberich- ten van donderdagmorgen: VI 70, 26 kantjes; VI 78, 68 k.; VI 79, 5 k.; VI 172, 57 k.; VI 208. 1 k.; VI 216, 3 k„ nog 50 netten; VI 97, 85 k.; VI 114, 25 k.; VI 115, 12 k.; VI 142, 10 k.; VI 56, 7 k.; VI 89, 8 k. Beijerland, Het kan voor de Schie dammers de tweede plaats op de rangiyst opleveren om directe con current te worden van koploper plaatsgenoot ürsus, dat zondag vryaf heeft, Schiedamse Boys zal op eigen terrein SCR ontmoeten. Een kans om de leidersplaats te heroveren. Een schoorsteenbrandje brak gis termiddag om kwart voor zes uit bij de familie B. O. G. van Hagen in de Morsestraat 24b te Schiedam. Met een kettingtros heeft de brandweer het vuur verwijderd. Door de hitte is de schoorsteen gebarsten. (Van een onzer verslaggevers) Zondag 14 december zijn Cornells Visser (911 en Celia Schuier (84) 65 jaar getrouwd. Het bejaarde echt paar, dat nog „goed gezond" is, woont al zestig jaar lang m hetzelfde huisje: Emous 68 te Vlaardingen. Jk herinner me nog goed, dat de vissers uit Vlaardingen met het zeilschip ter visserij voeren", zo zegt Cornells Vis ser, die tot zijn 66-jarige leeftijd bij de Doggermaatschappij in Vlaardin gen werkte (38 jaar lang) en die daardoor de ontwikkeling van de visserij van heel dichtbij en gedu rende een grote periode heeft meege maakt. Moeder Celia is beroemd om haar kookkunst. Daar profiteren haar vijf kinderen, zestien kleinkinderen en acht achterkleinkinderen nog steeds graag van. Ze komen zondag 14 december niet allemaal tegeiyk naar het feest. „Dat kan niet in dit kleine hokje". De heer Visser is in Goudswaard, mevrouw Visser in Oud-Beyerland geboren. In de tachtiger jaren kwam het echtpaar naar Vlaardingen (Van onze biljartmedewerker) In de elndwedstrydcn ©m het per soonlek kampioenschap 4e klas Übre van het district Schiedam van Je KNBB hebben vier spelers gister avond in het clublokaal van de BV •De Sluis hun vierde party gespeeld met nog drie voor de boeg. Van deze vier staat de Voiksgebouw- speler P. Gast er het best voor met 6 winstpunten uit vier partyen. In deze vier partyen kwam hU slechts 8 ca ramboles van de benodigde 300 tekort Zyn 292 caramboles stootte hy in 162 beurten bUeen hetgeen hem een mo yenne oplevert van 1.80, terwyi hy m de voonvedstrijden een emdmoyenne van 1.65 behaalde. Ook de Luctor-speler A. de Wit behaalde 3 overwinningen en liet in 175 beurten 280 caramboles noteren, hetgeen hem een moyenne van 1.60 bezorgde, terwijl zijn eind-moyenne in de voorwedstrijden 1.74 was. De Entre-Nous-speler H. Hardings veld, die in de voorronde met een moyenne van 1.96 speelde heeft slech's 2 van de 4 gespeelde partijen gewon nen en maakte in totaal 284 caram boles in 188 beurten, hetgeen een moyenne betekent van 1.51. De Volksgebouw-speler K. v. d. Linden heeft slechts één overwinning uit zijn 4 partyen behaald en had 173 beurten nodig voor 247 carambo les, waardoor hy een moyenne be haalde van 1.42 tegen 1.74 ta de voor ronde. Begrypeiyk zeggen deze uitslagen nog niet veel voor het eindresultaat. Van de overige 4 spelers staat de re serve-speler A. Penning (Karseboom) die de speler Coens heeft vervangen, met de volle winst uit 2 partyen ar nog goed voor. Typerend is wel dat de LEV-speler v. d. Hove, ook al heeft hy slech's 2 partyen gespeeld, nog geen enkel winstpunt heeft. Uit een en ander biykt wel, dat er hard gevochten wordt voor het be geerde kampioenschap, zodat wy be nieuwd zyn naar de uitslagen van de nog komende partyen. De uitslagen van gisteravond zyn: Hardingsveld 75 75 43 11 1.74 De Wit 75 55 43 7 1.27 Gast 75 75 38 12 1.97 v. d. Linden 75 53 38 12 1.39 Hardingsveld 75 42 39 6 1.07 Gast 75 75 39 18 1.92 v. Linden 75 66 51 5 1.29 De Wit 75 75 51 5 1.47 BOSKOOP, 3 dec. Gr bl rozen per 20 stuks: Butterfly 2.003.00: gem. rozen 801.60. Babyrozen per 10 takken: Sweet heart 901.20. Diversen per stuk: Ilex-verticila- tatakken 5560; Pernettyaplanten 40 •1.00; chrysanten 2222. Diversen per bos: Peraettyatakken gemengd 2.002.50; id. met witte bes 120; ld. met rode bes 1.101.30; Beshulst (geel) 85: Trosehrysanten 851.25; Uex-verticilatatakken 1.20— 2.50. GORKUM Veiling van decem ber. Kropsla II 500: Prei 1520; Bloemkool I 31—39; II 20—26; III 1018; Kroten 6—12; Andijvie 10 37; Groenekool 1318; Rodekool 13 —15; Knollen 6—8: Uien 7-13; Win terpeen 7—11; Boerenkool 9—13; Witlof 42—73; Tomaten 915; Sprui ten 2946. Appelen: Bellefleur Brabantse HH 814; Cox's Orange Pippin HH 31 46; K 627; Glorie van Holland HH 18—23; Goudretoet HH 13—22; K 610; Groninger Kroon HH 12; Jo nathan HH 20—30; K 6—13; Lax- ton's Superbe HH 916; Lemoen appel HH 6—10; Lombarts Calville HH 22—36; K 9—18; Sterappel HH 16—24; Zoete Ermgaard HH 19: Peren: Bredero HH 12—16 K 8— 10; Comtesse de Paris HH 10; K 6; Gleser Wildeman HH 11—20; K 8; Kleipeer HH 10—14; K 6; St. Rémy HH 7—13; K 6; IJsbout HH 12; Zwyndrechtse wynpeer HH 1115 VTERFOLDERS. Coöp. Veilings Vereen. „Eiland Voorne en Omstre ken", 3 december. Aardapelen 5— 15, andyvie 45, bloemkool 1576. boerenkool 1016. rode kool 816. gele savoye kool 814, gr. savoye kool 9—16, waspeen 10—16, peen 4— 8, prei 13—22, sla 6.70—15,30, spruiten 20—47. uien 612, witlof 4842, sel- dery 59, knolsedery 10—15, schor seneren 1458, allc&nte 1.262,13. Cox's Orange Pippin 1265, Glorie van Holland 824, Goudretoette 10 —30, Jonathan 12—29, Laxton Superb 1041, Beurré Alex. Lucas 1438, Comtese de Paris 10—29, Emile dHeyst 22—46. St. Remy 14—26, Armgaard 8—26. om is ze van mening dat ook de Ne derlandse visserij met een dergeiyk schip Is gebaat. Het voordeel van zo'n schip is dat de vis direct na de vangst wordt In gevroren, zodat ze dus uiterst vers op de markt wordt gebracht. Een nadeel is dat het schip om een rede lijke exploitatie te krijgen, niet op de Noordzee kan opereren, maar ver af gelegen visgronden zal moeten op zoeken, waardoor er vis gevangen zal worden met een iets grovere struc tuur van vlees dan de Nederlander gewend is. Een vraag is of de voorkeur van de Nederlandse consument voor het verse produkt zal verminderen ten behoeve van het diepgevroren pro- dubt. De commissie stelt in haar rapport uitdrukbeiyb, dat al worden er overheidsgelden voor de bouw of exploitatie van het schip gebruikt, de pr(js van de aangevoerde vis niet beneden de kostprijs mag liggen. Dit om te voorkomen dat het vangfabrieksschip storend werkt op de exploitatiemogeiykheden van de overige visserijschepen. De hoeveel heden, die door het schip op de markt zullen worden gebracht, zullen toch al enige invloed hebben op het vissery-apparaat, maar een kunst matig lage marktprys mag de weinig stabiele positie nog niet wankeler maken B(j het onderzoek is de commissie uitgegaan van een jaaraanvoer van 2000 ton filets in bevroren toestand. Omdat men de reizen op 60 tot 80 dagen schat, zullen per jaar vier rei zen worden gemaakt, die ieder 500 ton visfilets moeten opleveren. Deze cyfers zyn verstrekt door de direc teur der visseryen. Dat betekent dat minstens 800.000 kg per jaar zal moeten worden, uit gevoerd. Eenvoudig zal dit niet zyn, want de concurrentie is groot, maar wellicht is het mogeiyk een markt op te bouwen ta de landen van de Euromarkt, aldus de commissie. Tussen de wijze, waarop verse vis wordt afgezet en de afzet van diep gevroren vis, bestaat verschil. Voor dit laatste produkt zal een organisa tie moeten Bestaan, die beschikt over voldoende vriesruimte. distributiecen tra en transportmiü .elen. Als de reder zijn filet tegen ongeveer 1,10 per kilo zal kunnen leveren, bedraagt de prUs voor de consument ƒ2,20. heeft de commissie uitgerekend. Een vraag was ook welk type vangfabriekschip in aanmerking zou komen. De commissie heeft er twee nader bekeken: De grote Engelse „Fah-try" en de kleinere Duitse „Heinrich Metns". Een schip als de „Fairtry" Is voor Nederland niet te exploiteren. De „Heinrich Meins" (70 meter lang, 826 bruto ton, bouwkosten ruim drie mil joen) zou wellicht een kleine winst opleveren. Daarom wordt ln het rap port aanbevolen om, indien tot de bouw wordt besloten, de keuze te la ten vallen op een klein schip. De uitslagen van de zaterdag ge houden postdulvententoonstelltng ln Arcade te Schiedam van de postdui venvereniging „De Vryheid" zyn als volgt: Klasse 1 (oude duiven onbevlogen): 1-2 A. Pronk, 3 M. Kutters: klasse 2 (oude doffers onbevlogen): 1 A Pronk 2. Bodegom, 3 Rigters; klasse 3 (dui ven 106—110 km)ld Pronk, 2 Bo degom, 3 De Winter; klasse 4 (dof fers 100-110 km)1 A. Pronk, 2 Vor- stenbos. 3 De Winter; klasse 5 (dui ven 400 km en hoger)1 A. de Rouw, 2 A. Pronk, 3 Rigters; klasse 6 (dof fers 40 Okm en hoger)1-2 A. Pronk, 3 .De Rouw; klasse 7 (jonge duiven 0150 km)1 Van de Ent, 2 A. Pronk 3 Bos-Verboom; klasse 8 (jonge dof fers 0—150 km):" 1 Middendorp, 2 Stuard 3, Barztlay; klasse 9 (duiven 150300 km): 1 Barzilay, 2 Rigters, 3 A. Pronk; klasse 10 (doffers 150 300 km): 1 A. Pronk, 2 De Bakker, 3 Van de Ent; klasse 11 (auiven 310 km en hoger)1 A. Pronk, 2 Barzilay 3 v. d. Steen; klasse 12 (doffers 310 km en hoger)1 A. Pronk, 2 Barzi lay, 3 v. d. Steen. In de foyer van Arcade reikte zon dagmiddag de voorzitter van „De Vryheid". de heer J. J. Mieno de prij zen en diploma's uit. De pryzen be stonden voomameiyk uit kunstvoor werpen en fruitmanden. De eerste schoonheidsprijs was voor de doffer van 100 tot 110 km van A. Pronk. De tweede schoonheidsprijs was voor de duif van 400 km en hoger van A. de Rouw. (Van een onzer verslaggevers) Eindelijk zullen er twee beelden worden geplaatst van de serie, waar voor de Delftse commissie voor Stads- verfraailng aan verschillende beel dende kunstenaars opdracht heeft gegeven. Zaterdagmiddag om half drie wordt op het Heilige Geest kerkhof het beeld van Geertruid van Oosten van de hand van de beeld houwer A. J. P. F. Teeuwisse ont huld en daarna spoedt het gezel schap genodigden zich naar het Wilhelminapark, waar het door de Delftse beeldhouwer H. J. Tieman „Jongetje op hobbelpaard" zal wor den onthuld. De heer J. J. Bayards is afgetreden als voorzitter van de Stichting Delft doet het zelf in verband met zUn drukke werkzaamheden. In de vaca ture wordt tydeiyk voorzien door de waarnemend voorzitter, de heer M. A. Phillppus. (Van een onzer verslaggeefsters) De drumband van het jeugdhuis Piet Hein heeft gistermiddag een prachtig debuut gemaakt. De rtjDnie. gens begeleidden met luid-getrommel een lange stoet kinderen naar de Schiemond. Daar raakte de keurige optocht plotseling in de grootste ver warring, toen een slepboot luid toe terend de komst van Stat-Nicolaas aankondigde. En met het aloude lied „Zie ginds komt de stoomboot" zong óe jeugd de goedheilig man een daverend wel kom toe. In een rytuig, omstuwd door de kinderen reed de Sint daarna naar het clubhuis. Evenals vorig jaar vertoeven de Kogers in de gevaariyke zone en aan gezien de ontmoetingen tegen KFG steeds moeiiyk voor onze stadgenoten plegen te- zyn en voeg hierby nog het feit. dat ten gevolge van ongelukjes in de wedstrijd tegen de Volewijckers, de kans groot is, dat Hermes met enige invallers zal verschijnen, dan ligt het voor de hand. dat de blauw- witten een zeer moeiiyke wedstrijd tegemoet gaan. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tel. 88798 MAASSLUIS Ondanks het feit, dat de Algemene Ned. Bedryfsbond voor de Metaalny verheid en de Elek trotechnische Industrie 34 nieuwe ieden kon Inschry ven, ging het leden tal iets terug, aldus het jaarverslag. Een der oorzaken hiervan was de oprichting van een afdeling te Ro zenburg. Een andere oorzaak is de verminderde werkgelegenheid in de metaalindustrie ter plaatse en de ge ringe bevolkingstoename van Maas sluis. In de verslagperiode bestond de af deling veertig jaar. Feestavonden werden gegeven met als resultaat een nadelig saldo. Ondanks dat werd een bedrag van ƒ506,05 uitgekeerd van uit het steunfonds. Verder gaat het verslag uitvoerig in op acties by enige bedryven ter plaatse, waaruit duideiyk blijkt hoe noodzakelyk een organisatie is, voor al tegen die directies, die van enig sociaal rechtsgevoel gespeend zyn. Het wordt, betreurd dat er leden zijn die ondoordacht te werk gaan en eerst nadat da zaak door henzelf is ver prutst, bij de organisatie komen. De afdeling leed een gevoelig ver lies door het bedanken van de be stuursleden P. v. d. Hoeven en A. G. Vervoerd wegens vertrek naar elders en verandering van werkkring. Men koos tot voorzitter G. Brons. Het dagelijks bestuur bestaat verder uit M. Speyer, secretaris en J. J. Rijke penningmeester. De Amsterdamse Rijnaak Gerrie is op de Rijn in dichte mist tegen een muurtje gevaren en kreeg een gat on der de waterlijn, 's Nachts Is de boot naar de haven van Bingen gesleept. Een Duitse matroos, die by het in halen van een sleeptros vermoedelijk te water raakte, wordt vermist. Ondanks dit alles achten wy Her mes zeker niet kansloos, maar dan zyn een hoog tempo en het benutten van kansen eerste vereiste. Het 2e elftal ontvangt zondag om 2 uur aan de Damlaan het sterke PSV 2. Hierbij komt deze ontmoeting van het vorige jaar voor de geest, waarbij de Eindhovenaren een prima party voetbal op de grasmat legden. Ook nu ligt een boeiende wedstryd in het verschiet. Het derde elftal gaat by RFC 2 op bezoek en kan zich revancheren voor de nederlaag tegen deze ploeg ln de le ronde van dit seizoen geleden. Het is echter een zware opgave. Het vierde elftal van Hermes leed afgelopen zondag haar eerste neder laag. Zondag komt om 10 uur Nep- tunus 4 aan de Poldervaart, by welke wedstryd wy Hermes 4 ln staat ach ten de beide punten in de wacht te slepen. (Van een onzer verslaggevers) Achter de Morgcnsterkerk aan het Slingeplein in Zuidwyk is woensdag middag begonnen met de bouw van een scholeneentrum. De eerste paal ging in de grond voor een lagere, 12- klassige schooi met twee werkloka len. De stichting „Hervormd Onder- wys Charlois" heeft de bouwopdracht gegeven aan de architecten H. VV. M. Hupltes en ir. W. C. van Asperen; de uitvoering gebeurt door het aan nemersbedrijf A. A. M. van Maren te Rotterdam. De bouw van deze lagere school voor byzonder onderwijs is slechts het begin voor de bouw van een scholeneentrum, waarin voorts zijn opgenomen een vierkiassige school voor voorbereidend onderwijs, een achtklassige ulo, een gymnastieklo kaal en een conciërgewoning. Dit schoolcomplex komt te liggen om een groot schoolplein van 50 bij 70 meter en zal architectonisch, maar ook door situering aansluiten op de kerk. In dit scholencentrum zal de her vormde jeugd van Zuidwyk terecht kunnen. Er komt plaats voor onge veer 1000 leerlingen in totaai. Ds. W. M. Kalmijn trad als eer ste heier op. De plechtigheid werd door gezang van een groep kinderen opgeluisterd.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1