wijzigingen afhankelijk van Europese samenwe rking Mijn gezin L r Extra-kosten voor werkende vrouw moeilijk te geven gaat reeks manen ook met lanceren dieren aan boord Ontsnapte inbreker blijft spoorloos i „BGQWZSTRTPLIKUY WDCVBNM!" Spreeuwenpraat V erkeersongeval eist dode ABDIJSIROOP HET VRUE VOLK DONDERDAG 4 DECEMBER 1958 Goochelen Beren ontspringen de (doden)dans (Vervolg van voorpagina) De voorgestelde belastingherziening is geenszins een revolu tionaire wijziging van het bestaande stelsel. In zeer belangrijke mate is aansluiting gezocht bij de inhoud van het bestaande recht dat alleen beter en duidelijker is geformuleerd en dat waar mogelijk vereenvoudigd is. De minister heeft er wel lang over gepiekerd om tot een meer fundamentele herziening over te gaan, maar, zegt hij, dat zou veel meer tijd vergen en bovendien zal de groeiende Europese samenwerking toch weer allerlei wijzigingen in de bestaande nationale belastingstructuren meebrengen. Vervangingswaarde Onderscheid Investeringsaftrek Conjunctuurreserve Buitengewone lasten Landbouw Nieutve ivetten Abacadabra? ja - maar gewone woorden schieten dan ook te kort: hier is iets anders dan anders aan de hand! Triumph (U weet wel: de sigaret in het blauwe doosje) is herboren. En hoe! Het doosje werd een pakje - en de sigaret zelf is ook totéél veranderd! voor extra zachte sigaretten DE SIGARET DIE IEDERÉÉN LEKKER VINDT! „Mild" staat er op het Triumph pakje. En in dit geval betekent dat: deze sigaret is Virginia en ame- rikaan tegelijk. De tabakken voor de nieuwe Triumph zijn zo behandeld en gemeiangeerd dat zij aJ het goede van beide soorten in zich verenigen. De moderne, milde sigaret.... de nieuwe Triumph.... voor 3Jle rokers een prettige ontdekking. Haai een- pakje! HET MILDE MIDDEN TUSSEN AMERIKAAN EN VIRGINIA! WASHINGTON, LONDEN (Reuter, AP). Terwijl er hardnek kige geruchten de ronde doen dat een Sowjetraket al meer dan twee weken door de planetaire ruimte suist, op weg naar Mars, heeft Amerika bekendgemaakt dat een serie kunstmanen zal worden gelanceerd. Sommige van deze satellieten zullen dieren meevoeren die levend naar de aarde moeten terugkeren. De eerste pogingen tot het lanceren van de kunstmanen zullen reeds omstreeks de jaarwisseling worden gedaan. PAGINA 3 (Enige tijd geleden schreef jij in je ru briek over de wer kende vrouw en dan in het bijzonder over een vrouw, die des morgens vroeg van huis ging om in har de arbeid als schoon maakster van kanto ren haar brood te verdienen. En zij had. vaak ook nog laster praatjes te verduren. Ik ken ook zo'n vrouw. En soms, als zij een ogenblikje vrij heeftneemt zij pot lood en papier om haar gedachten in dichtvorm op te schrijven. Zij is een vrouw van middelbare leeftijd en ze heejt alleen maar la gere school gehad. Als ik echter over haar gedichtjes een oordeel uit mag spreken, dan moet ik toch opmerken, dat ik niet zelden over de radio voor drachten van bekende artiesten hoor, die niet in de schaduw van dit leken- produkt kunnen staan. Wie weet hoeveel amateur-navol gers van Speenho/f er hier of daar nog verscholen zitten". Dit schrijft mij de heer K. uit Rot terdam. En hy heeft het door deze vrouw gemaakte gedichtje over „Rod delpraatjes" keurig overgeschreven. Pieter kan het niet helemaal in de spreeuwenkolom afdrukken, maar iets wil ik er toch wel van overnemen: „Zet toch een wachter voor uw lippen Opdat geen onvertogen woord Noch achterklap of vies geroddel Bij onderonsjes wordt gehoord Kom, laat dat praten in gezelschap Haalt dat geroddel ons omhoog? We zien de splinter toil van een ander Maar niet de balk in eigen oogt Pieter vindt dit wijze woorden. Deze vrouw heeft gelijk: roddel, ach terklap, burengeklets, stiekem gebab bel zijn afschuwelijk en maken de ge meenschap er heus niet prettiger op. 't Is een voortwoekerende schimmel, die de omgeving bederft. Pater Henri de Greve ging vroeger niet voor niets zo te keer tegen de roddelaars. Roddelen over buurvrouw, die be ter op baar kinderen moet letten. Roddelen over buurmeisje dat toch wel erg vlug ging trouwen. Roddelen over buurman die elke avond de deur uitgaat. Roddelen over alles en nog wat. Hoeveel samenlevinkjes in straat, op trap of in de buurt zijn daardoor bedorven? „We zien de splinter wél van een ander, maar niet de balk in eigen oog!" Pieter vindt dit treffend opge merkt. In een stille binnenhof ergens in het centrum zag Pieter op een avond een sombere figuur. Deze figuur bal de zijn vuisten en sprak: ,,'t Is een schandaal. Ze denken zeker, dat ik kapitalist banWij verscherpten onze blik: het bleek sinterklaas te zijn. Een boze sinterklaas: Duisterdaar is ergens in Rotter dam een aardig jongetje, dat gek is op goochelen, ja, hij is er hélemaal gek van. Goed, hij zet een goochel- doos op zijn verlanglijst. En wat doe je als Sint. Je denkt: „IIee, die knaap heeft zijn best gedaan, die móet een goocheldoos hebben". Juist, je gaat op zoek naar een goocheldoos. Je budget is niet groot. Aan dozen, van vijftien pop, een tien tje of zelfs maar vijf gulden kon niet gedacht worden. Je ontdekt er een vaü een gulden of drieënhalf en je denkt: ,,'t Zal wel niet iets reusach tigs zijn. maar voor drieënhalve gul den kun je toch nog wel iets ver wachten". Tijd om de doos 'uitvoerig te bestuderen heb je niet, de mensen dringen als gekken om je heen, je kööpt zo'n ding. En nu thuis in mijn bisschoppelijk slot. Ik maak dat goocheldoosje open. En wat zie ik? Wat knikkers, een lor rig boekje, een paar stokjes, een koordje-van-niks en nog wat dinge tjes. Drieënhalve gulden, meneertje. Werkelijke waarde nog geen drie kwartjes. En dan ben ik nog aan de hoge kant. En de verklaring van die goochel trucs? Onbegrijpelijk, meneer, slecht Nederlands meneer. Piet en ik kon den voor de meeste trucs onmogelijk een oplossing vinden. Jawel, sinterklaas is kapitalist. Bent u journalist? Schrijf het gerust in de krant. En wég was de goedheilig man, Pieter met dit somber verhaal ach terlatend. Pieter kan het zich zo goed voor stellen: Je woont in een vreemd land en je voelt je eenzaam. Daarom vraag ik uw aandacht voor het verzoek van een Duitse vrouw. Zij is getrouwd met een Hollandse man en woont in een dorp onder de rook van Rotter dam: „eine stille Gemeinde" een stille gemeente. Zij zou graag contact willen hebben met Duitse mensen. Florine heeft het adres. Aahbod In dank hebben wy vandaag de vol gende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal, com mode (bestemd), toilettafel en fauteuils van G. van de Schieknde, één fauteuil van S. uit de Goudenregenstraat, zes stoelen (bestemd) en een theetafel van Van W. uit de CUlershoekstraat. een washok (bestemd) van G. uit de Nieuwe Maasstraat te Schiedam en een grote lamp van S, van de Vredenoordkade. Een kachel (bestemd), speelgoed en kle ding hebben wij genoteerd van V. uit de Zaagmolenstraat, kleding en een speel- goedhond van Tiny, Cora en Henny F. uit de Dr. Zamenhofstraat en capsules en zilverpapier van K. van de Joseph- laan. Een kool met twee koerdulven hebben wij opgeschreven van V. van de Oldegaarde. De spreeuwenpot werd ver rast met een gulden van H. uit de Crcos- wbkeestraat. VerUes Mevr. J. A. de Zoete, Schutterstr. 42, heeft op 29 november in deze straat haar rechter, lederen handschoen ver loren. Vondst Mevr. van Rijswijk, Bern. Gewlnstr, 10c, heeft zaterdag in de Karei Doorman straat een kinderpantoffel opge raapt. Het zoontje van mevr. Ruth, We teringenstraat 44, heelt maandag ln de Blaardorpstraat een kinderporte monnee met Inhoud gevonden. PIETER SPREEUW. Van een onzer verslaggevers) De beren van het verwaarloosde dlerenparkje in 't Harde (gem. Doornspijk) zullen niet ioorden dood geschoten. Een handelaar heeft de twee beren gekocht en tijdelijk zul len ze in hét Amersfoortse dieren park een meer 'beerwaardig' onder dak krijgen. De dierentuin in 't Harde bon zo als wij dezer dagen berichtten geen kopers voor de dieren vinden. Daar om had men toen besloten de be ren te laten afmaken. De voorstellen bevatten opzettelijk ook geen Ingrijpende wijzigingen van de belastingtarieven of de belastingdruk. Zeer belangrijk vooral voor mid delgrote en kleine zaken zijn de voor stellen, die minister Hoïstra doet voor gevallen van beëindiging of overdracht van bedrijven. In zulke gevallen komen in het verleden ge vormde onbelast gebleven reserves naar voren, hetgeen een afrekening met de fiscus nodig maakt die de betrokkenen vaak zeer veel geld kost. De minister stelt nu voor om bjj staking van het bedrijf 7500 van de naar boven komende winst buiten beschouwing te laten bij de afreke ning. Bij omzetting in een n.v. kunnen reserves in overeenstemming met de bestaande praktijk onder bepaalde voorwaarden naar de nieuwe n.v. worden „doorgeschoven" en blijven ze dus onbelast. In Bleiswijk is gisteravond bij een verkeersongeluk de 27-jarige heer A. D. Tuitel om het leven gekomen. De heer T., die van beroep bode is, wilde na het afleveren van een aan tal goederen weer in zijn bestelwagen stappen. Op dat moment kwam hem echter een andere auto tegemoet. Hij probeerde deze te ontwijken door achteruit te springen, maar kwam precies voor de rijdende wagen. Hij kreeg een zware hersenschudding en werd naar een ziekenhuis te Rotter dam vervoerd, waar hij vanmorgen om vijf uur is overleden. De heer T. was gehuwd en vader van twee kinderen. Als gast van koningin Juliana en prins Bernhard neemt prins Philip van Engeland sinds gisteren deel aan jachtpartijen in Wassenaar enApeldoorn. Vandaag is de jacht- padtfj afgesloten. Advertentie IJM. Ik riskeer niets: juist in deze maanden kan elk hoestje verergeren tot griep of bronchitisl Daarom staat,injans wisselvallig klimaat de fles Abdijsiroop altijd klaar, ln ons gezin krijgt de hoest geen kans! De 23 genezende bestanddelen lossen hei slijm op en verjagen de ziektekiemen De Italiaanse journalisten zullen vrijdag staken om aan hun salaris eisen kracht bij te zetten. Btf voortzetting van het bedrijf door erfgenamen van de ondernemer kan men voortaan desgewenst ook aan de afrekening ontkomen. De erf genamen moeten dan gezamenlijk een daartoe strekkend voorstel in dienen en daarbij tevens vermelden wie van hen de onderneming zal voortzetten. Uitvoerig bespreekt de minister de vraag of by de bepaling van de be drijfswinst van de vervangingswaarde van bedryfsmiddelen moet worden uitgegaan of van historische kost prijs zoals tot nu toe geschiedt. Hy wyst de vervangingswaarde af. Nu in alle sectoren van de maat- schappy met nominale bedragen wordt gerekend, valt t met een recht vaardige verdeling van de lasten moeilyk te rymen, voor de onderne mer, die in het byzonder in een op gaande conjunctuur tot de econo misch sterksten pleegt te behoren, een soort goudclausule in te voeren. Tweede argument: invoering van vervangingswaaarde zou betekenen: lagere belasting dan thans in de hoogconjunctuur en hogere in tijden van neergang. Dat betekent dat in vesteringen in tijden van hoogcon junctuur overmatig worden aange zet en in tijden van neergaande con junctuur als ze juist nodig zyn worden afgeremd. Derde argument: toepassing van vervangingswaarde zou praktisch heel moeilijk zijn, vooral voor de controle. Toch komt de minister aan de ge dachte van de vervangingswaarde een zeer belangrijk stuk tegemoet. Hfi stelt voor dat een vervangings reserve mag worden gevormd in ge vallen van een normale vervanging van technisch of economisch versie- (Van onze sociaal-economische redactie) Minister Hofstra heeft zyn voorstel Inzake de belasting voor de werkende vrouw uitvoerig toegelicht. Hij stelt voorop, dat naar zijn mening geen sprake kan zijn van een inbreuk op het beginsel van de samenvoeging van inkomens en vermogens van echtgenoten. „Bezien vanuit het oogpunt van de financiële draagkracht welke het ver worven inkomen aan het gezin geeft, maakt het toch geen verschil, al dit inkomen wordt verkregen doordat men bijv. twee dienstbetrekkingen vervult, dan wel doordat beide echt genoten ieder een dienstbetrekking vervullen", zegt hy. Intussen kan niet worden ontkend, dat het vervuilc van die dienstbetrekking door J' vrouw vaak extra-kosten voor huis houdelijke hulp en kinderverzorging meebrengt. Men zou er nu toe ovei kunnen gaan die extra-kosten aftrek baar te maken van het gezamenlijke inkomen. Maar dat wil de minister niet. Het zou immers heel moeiiyk zyn. aan te tonen welke nu precies de extra-kosten zijn en welke kosten ook zouden worden gemaakt, als de vrouw niet werkte. „Bovendien zouden dan juist ge trouwde vrouwen, die vaak met grote inspanning als werkster of hulp in de huishouding inkomsten voor het eigen gezin verwerven, of die meewerken in het bedrijf van haar man, meestal geen aftrek krijgen, omdat i>) meestal geen extra-kosten voor hulp maken." De minister stelt daarom voor aan alle werkende gehuwde vrouwen een aftrek toe te staan van drie gul den voor elke arbeidsdag tot een maximum van 624 per jaar. Er wordt nog één byzonder onder scheid gemaakt. Van vrowen in een dienstbetrekking wordt alleen gezeg dat ze vier uur per dag gewer moeten hebben, willen zij voor b. lastingaftrek in aanmerking komc. Van vrouwen die in haar eigen zaak of de zaak van haar man werken of die inkomsten uit arbeid anders dan uit dienstbetrekking genieten, wordt geëist, dat ze vier uur achtereen werkzaam zyn. Dit laatste om een doelmatige controle mogelijk te ma ken. De ƒ624 maximum is dezelfde af trek die ook ouden van dagen en in validen krygen. ten bedryfsmiddelen, De boekwinst die wordt behaald by afstoting van versleten bedryfsmiddelen, die on- middeliyfc door nieuwe worden ver vangen, wordt daarmee dus onbe last gelaten (meestal zelfs de liqui datie van het bedryf). In de nieuwe wetsontwerpen zyn de bestaande of de nog by de kamers aanhanginge regelingen van de ver vroegde afschryvingen eh de investe ringsaftrek met kleine wyzigingen, opgenomen als permanente regelin gen (zy het dat ze als dat nodig is, tijdelijk kunnen worden opgeschort). De minister voelt niet voor invoe ring van een onbelaste conjunctuur- reserve, waarin ondernemers in ty- den van hoogconjunctuur gelden op zij leggen om ze pas in üe depressie te gebruiken. Hij ziet er een bevoorrech ting van de ondernemers boven an dere groepen in en acht het systeem in ieder geval onmogeiyk, als tege lijk ook de vervroegde afschrijvingen en de investeringsaftrek bestaan. Of het een óf het ander, zegt de minis ter. Sterk wisselend Mensen met sterk wisselend inko men moeten ten gevolge van het pro gressieve tarief van de inkomstenbe lasting vaak veel meer belasting be talen dan het geval zou zyn, als de inkomsten regelmatig waren binnen gekomen. Hy stelt voor; als gedurende drie achtereenvolgende jaren winst uit eenzelfde onderneming is genoten, mag men de belasting herrekenen en kijken wat het voordeligst uitkomt: betalen over de jaarlykse werkelyke inkomsten of over het gemiddelde van drie jaar. Men krygt echter al leen belasting terug, als by de her berekening bly'kt, dat achteraf gezien, ten minste tien percent en ten minste 300 gulden meer belasting is geheven dan het geval zou zyn geweest als men geiykmatige inkomsten zou heb ben gehad. Deregeling van de buitenge wone lasten (dat zyn uitgaven ter zake van ziekte, invaliditeit en sterfgevallen die men voor de belas ting mag aftrekken) is vry ingrij pend' gewyzigd. In de eerste plaats worden thans ook bevallingskosten uitdrukkeiyk als buitengewone lasten genoemd. Maar kosten van een echtscheidingsproce dure, de verdediging in een strafzaak enz. zyn definitief buitengesloten. Tot nu toe mag men alleen buiten gewone lasten aftrekken, als die las ten meer dan zes percent van het inkomen bedragen (met een half percent vermindering voor elk echt of fictief kind). De minister wil nu overgaan tot een algemeen percentage van vier percent. Vermindering alleen van het derde kind af. Bovendien mag in dit ene geval geen dubbeltelling of driedubbeltelling van studerende of invalide kinderen plaatsvinden. Wie vier kinderen heeft moet öns ten minste drie percent van zijn inko men aan buitengewone lasten hebben, wil hy voor belastingvermindering ln aanmerking komen. Wie meer dan acht kinderen heeft, zal toch minstens één percent bui tengewone lasten moeten aantonen, voor hy ze mag aftrekken, want die ene percent wordt het algemeen mi nimum. Ziektekosten mogen voortaan al leen in aftrek worden gebracht in dien en voor zover ze meer dan twee percent van het inkomen bedragen. Studiekosten zyn, zoals vermeld, een nieuwe categorie buitengewone lasten. Deze mogen alleen worden af getrokken, als ze meer dan 200, bedragen en bovendien zo nodig te zamen met andere buitengewone lasten meer dan de hierboven ge noemde percentages. Als de werkgever de studiekosten betaalt, geldt dat tot nu toe als een deel van het loon. De minister vraagt echter machtiging te bepalen, dat deze bedragen voortaan buiten de belas tingheffing (ook voor loonbelasting) zullen vallen, ook waneer het om minder dan 200,— gaat. Een byzondere uitzonderingsmaat regel voor de landbouw vervalt. Tot nu toe bleven waardestygingen van de grond: buiten de belasting, die het landbouwbedrijf moet betalen. Die uitzonderingspositie (van Duitse oor sprong) wordt opgeheven. Binnenkort zullen ook nieuwe wet ten op vennootschapsbelasting en de dividendbelasting worden ingediend. De regering zal by die gelegenheid verklaren, of zy het. al of niet ge wenst acht een speciale commissaris- senbelasting te handhaven. Advertentie I-M. TRIUMPH Het Amerikaanse plan waarvan hier sprake is strekt zich uit tot eind 1959 en heet Discoverer (Ontdekker). Volgens het plan zullen ten min ste tien lanceringspoglngen wor den gedaan. De satellieten zullen slechts korte tyd in hun baan blij ven. Als proefdieren zullen onder meer muizen en. misschien een aap worden gebruikt. De proeven zul len worden genomen van de Van- denberg-basls in Califomië. De directeur van het bureau voor voortgezet onderzoek van het Minis terie van Defensie, Roy Johnson, antwoordde op de vraag of er ook plannen zijn om mensen het wereld ruim ln te zenden, dat dit in het hui dige stadium niet het geval is, „maar het program is niet volledig be grensd." Allereerst zullen raketten voor het lanceren worden beproefd en wel tweetrapsraketten. Later zullen proe ven worden gedaan op biochemisch gebied om na te gaan welke invloe den mensen in de ruimte zouden ondergaan. Het is mogelyk „kokers" met leven de wezens terug te doen keren op vooraf bepaalde plaatsen, by voor beeld ergens in de oceaan of in de VS. Gemiddeld zal één lanceringspo ging per maand worden gedaan, al dus Johnson. Als één derde van de proeven lukt zal men van een ge slaagde onderneming kunnen spre ken. Eén van de satellieten zal onge veer 600 kg wegen met ingegrip van het laatste deel van de tweetraps raket die hem in de baan brengt. Het ligt in de bedoeling de kunstmanen tot een geringe hoogte, ongeveer 300 km, te brengen. Sommige zullen dan slechts enkele malen om de aarde wentelen en andere zullen het enige weken uithouden. (Van een onzer verslaggevers) Rutgheris Gysbertus Terweijden, de 29-jarige Larense inbreker, die gisternacht uit het huis van bewaring te Dordrecht is ontsnapt, was vanmorgen nog steeds spoorloos. De Dordtse recherche, die onder leiding: van hoofdinspecteur H. G. Hegcr een uitgebreide op sporingsactie voert, houdt er ernstig rekening mee, dat de ont snapte, die verdacht wordt van tientallen inbraken en deze maand voor de Dordtse rechtbank terecht zou hebben "gestaan, reeds ver- dwenen is naar het buitenland. De zeug van boer v. d. Brink in Kootwijkerbroek heeft dezer da gen haar eigen record gebroken 'door maar liefst 27 biggen te werpen. Acht van de jonggebo renen hebben het niet kunnen bolwerken en zijn gestorven. Een aantal anderen is ondergebracht bij een bevriende buurman en twaalf zijn er nop bij de moeder, die hier op de foto verzorgd wordt door mevrouw v. d. Brink. De kans dat T. daar kan worden aangehouden, wordt hoewel by de opsporing ook gebruik wordt gemaakt van de kanalen van Interpol uiterst klein geacht. De voortvluch tige, een lenige knaap met een be schaafd voorkomen, die door de politie wordt beschouwd als een zeer gesle pen en moeilyk te grypen Inbreker, beschikt vooral in Frankrijk over uit gebreide relaties in de onderwereld. T. heeft vele jaren in Frankrijk vertoefd, zodat moet worden aange nomen, dat hij, als hy daarheen is ontvlucht, zich daar vrij gemakkelijk zal kunnen schuil houden. De kans dat hy reeds over de grens verdwe nen is, wordt vooral groot geacht, omdat als vaststaand kan worden aangenomen, dat T. al enige uren verdwenen was toen zyn ontsnapping mtdekt werd. Berichten als zou T. by zijn ont- napping hulp van bulten hebben ge kregen, zyn volgens de politie uit de lucht gegrepen. Tot nu toe is daar van niets gebleken. Wel biyft de mogeiykheid bestaan, dat het vijltje vaarmee de tralie in de cel werd verbroken, T. van buiten af in han den is gespeeld. Aanvankelijk heeft men rekening gehouden met de mogelijkheid, dat T. na zijn ontsnapping niet over de grens, maar in noordelijke richting is verdwenen. Gistermorgen werd in Zwijndrecht namelijk een inbraakje gepleegd, waarbij enig geld werd ge stolen. Dit gebeurde evenwel vele uren na de ontsnapping van T. De recherche acht het daarom onwaarschyniyk, dat hy de dader is. Het ligt veeleer voor de hand, dat hy zien bij het dagaanbreken ai veel verder uit de voeten had gemaakt. naar buitenland?

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2