Disco-ca user ie over het koor 't Loopt wel los met aantal RATTEN in Vlaardingen Landelijke actie geldt agrariërs in gemeente Penning en v. d. Berg beiden in de winst Lode van Gent sprak over o Ballade van Badings op jeugdconcert Prof. Kronig rector van TH Delft 'Stichting Jeugdwelzijn' moét het alléén doen Laatste verkeerscursus in 1958 weer een succes Brandje in de Glasfabriek 50 jaar in het bakkersbedrijf Speldjesdag Sint op bezoek bij bejaarden Samenwerking Het Vrije Vulk Wat zij vingen ASB gaat in Lage Weide 82 huizen bouwen Jeugd van '50 krijgt ook prik chiedammevs onderelkaar Meisje aangereden VERZOEK LOTERIJ AFGEWEZEN Burgerlijke Stand Om kampioenschap 4e klas lihre 25 jaar reisleider voor bejaarden Jeugd Rode Kruis Tentoonstelling van konijnen De grootste krant Visconcours In Dirksland twee verenigingsgebouwen Jan Ligthart wordt herdacht Visafslag Minister opent Suriname-expositie Scholen herdenken 'tien jaar rechten van de mens HET VRIJE VOLK DINSDAG 9 DECEMBER 1958 PAGINA 5 Bravo Gitaarmuziek Eigentijds :'r Meer plichten Tien miljoen Luifelbeker Voor de Luifelbeker werden ge speeld: KarseboomDKC a 42. GÖRKUM De Afrika-kenner Lode van Gent heeft, op uit nodiging van de Gorkumse aquariumvereniging, in de aula van de christelijke kweekschool Juliana van Stolberg een lezing ge houden over de Belgische Kongo, Vlaming van geboorte be schikt de heer Van Gent over een sappige verteltrant en op onderhoudende wijze heeft hij het talrijke publiek met behulp van zelf gekleurde lichtbeelden enig inzicht verschaft in zeden en gewoonten van een aantal negerstammen. Voor herenmodes Timco (Van een medewerker) In zijn serie disco-causerieën „Mens en Muziek" behandelde Frans Moonen maandagavond voor een klein publiek het koor. Als muzikaal voorbeeld en leidraad had de heer Moonen ditmaal sajn keus laten yalien op de uit drie delen bestaande „Symphonie des Psaumes van de Russische componist Igor Strawinsky. Dit bijzonder indrukwekkende werk werd in 1930 gecomponeerd ter ge legenheid van het vijftigjarig jubileum van het Boston Symphonie- orKest. Op 28 november publiceerden wij een joto van het oude loopbruggetje aan de Vellevest, dat „binnen afzien bare tijd" geen dienst meer zal hoe ven te doen. Wij vestigden onder meer 's lezers aandacht op het bord naast het bruggetje waarop staat: „Wielrijders afstappen" en daaron der: „Overtocht 5 cent, retour 10 cent". Wij waren toen zo ondeugend om daaraan toe te voegen: ,Aan het eerste verzoek voldoet lang niet ieder een, aan het tweede verzoek heb ben wij ons laten vertellen vrijwel niemand." Wij hebben ons op dit laatste punt verkeerd laten inlichten, blijkt nu. Gistermiddag belde ons een woord voerder van het stadhuis op, die ver telde dat van dit bruggetje voorna melijk gebruik wordt gemaakt door leerlingen van de Technische School en dat de gemeente voor hen een col lectief abonnement heeft gekocht. Zij hoeven dus niet te betalen. Wij hebben ons dan ook gehaast dit we reldkundig te maken, niettemin. Wij zitten niet op de Technische School. Wij hebben meermalen van het oude bruggetje gebruik gemaakt. Maar nimmer ontdekten wij een busje oj een uitgestoken hand, waarin wi ons stuivertje konden of feren. De CJMV-mondaccardeonvereni- ging Bravo geeft morgenavond een concert in Irene, aanvang acht uur. Aan deze avond werkt verder mee de CJMV-toneelgroep ODG, die „De zon tegemoet" vari Maarten van Vught zal opvoeren. Donderdag wordt er in het gebouw van het Leger des Heils, aan de Lan ge Haven 27, een muziek- en zang uitvoering gegeven door de gitaar band van het Leger des Heils uit Utrecht. Stichters Korps. Aanvang half acht 's avonds. De uitvoering wordt geleid door majoor M. Souve- rein, bevelvoerend officier van korps Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) Met een afwisselend, nogal roman tisch getint concert heeft het Rot terdams Philharmonisch Orkest gis termorgen in het Passage-theater te Schiedam vele leerlingen van ulo- en nijverheidsscholen meer dan een uur muisstil gehouden. Zoals gebrui kelijk gaf dirigent Eduard Flipse van elk -werk een korte, rake inleiding. Uit de (romantische) toon viel de ballade voor orkest van de Neder landse componist Henk Badines, een met veel vakmanschap geschreven reeks symfonische variaties over „Het waren twee Conincskinderen" De wijze waarop het RPhO deze ballade uitvoerde, was zeker een pro paganda voor de eigentijdse, vader landse muziek. De met veel verve vertolkt Poio- wetzer dansen uit Prins Igor van Bo rodin besloten het pedagogisch jeugd concert, dat geopend was met de Eg- mont-ouverture van Beethoven en de joyeuze entr'act-muziek uit Rosa- munde van Schubert. Een brandje woedde gistermorgen in de glasfabriek aan de Buitenha venweg te Schiedam, doordat gloei end glas naast de afvalkoker in olie terecht was gekomen. De bedrijfs brandweer heeft met drie motor spuiten en tien stralen het vuur ge blust. Schade is toegebracht aan en kele leidingen. Op de Singel te Schiedam is gister middag het achtjarige meisje C. N. J. van der Heijden door een personen auto aangereden toen zy al spelende op de rijweg was gekomen. Zij liep een wond boven het linkeroog op. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 cn 8.15 UUT' JHet. slot In Tirol. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: De parel van de Stille Zuidzee Apotheek: Van Westendorp, Singel 81, Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten). Kunst van toen. Diversen: GEBOUW TOONZAAL, 7.30 uur: IvAO, het bereiden van Kerst- en nieuwjaarsgerechten. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Het slot in Tirol. MONOFOLE-THEATER. 2. 7 en 9 u.; De parel van de Stille Zuidzee Apotheek: Van Westendorp. Singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Kunst van nu (de expressionisten. Kunst van toen. Het werd geschreven voor koor en orkest. Bij het beluisteren valt al direkt de ongebruikelijke bezetting van het orkest op. Zo komen de vio len in 't geheel niet voor en zijn de strijkinstrumenten alleen vertegen woordigd door de celli en de contra bassen. Wel is er een grote plaats inge ruimd voor zowel de koper- als hout blazers. Slagwerk, pauken, harp en liefst twee piano's completeren de bezetting. Het koor is een vierstemmig koor, waarbij, de componist 't liefst ge bruik gemaakt ziet van jongensstem men in plaats van de vrouwelijke alten en sopranen. Voor de tekst koos Strawinki de Latijnse vertaling van Hieronymus van de psalmen 33, 39 en 150. Bij het beluisteren van deze symfonie, aldus Moonen, valt het op, dat koor en orkest gelijkwaar dig behandeld zijn en grotendeels en bovendien onafhankelijk van eikaar hun eigen thematisch ma teriaal ontwikkelen. Het beste voorbeeld van deze com- poneerwijze is het tweede deel, waarin koor en orkest ieder voor zich een eigen fuga ontwikkelen. Dit fugathema is gebaseerd op een kiem cel, die in alle drie delen voorkomt. Toen Strawinski deze symfonie componeerde wenste hij niet voort te bouwen op wat componisten vóór hem alreeds op dit gebied geschre ven hebben. Tevens zocht hij naar een eigentijdse uitdrukkingswijze. Nadat de heer Moonen de opname had laten beluisteren, ging hij na der op de opbouw van dit stuk in, waarbij hij en passant de ontwikke ling van de koormuziek in het alge meen behandelde. Zo demonstreerde hij aan de hand van grammofoonplaten het grote verschil tussen het Requiem van Fauré en het werk van Strawinski. Ook liet hij opnamenhoren van Gregoriaanse zang. Deze" kerkelijke muziek kent geen maat en is puur melodisch. Als tegenstelling klonk daarna Franse koormuziek uit de 16e eeuw, welke muziek vrijwel alleen harmo nisch is. Het opmerkelijke van de Sympho nie des Psaumes is nu, dat Strawinski van beide gebruik heeft gemaakt en er toch is in geslaagd volkomen „nieuwe" muziek te maken. Boven dien laadde hij deze muziek weer met de oerkracht die eens de psal men bezeten moeten hebben. Met ingang van 1 september 1959 is bij Koninklijk Besluit prof. R. Kroning, die tb s theoreti sche natuurkunde aa., de Techni sche Hogeschool te Delft doceert, voor een periode van drie jaar be noemd tot rector-magnificus van de TH. Hy volgt als zodanig prof. dr. O. Bottema op, die deze functie gedu rende 9 jaar achtereen heeft vervuld. Tot tweemaal toe werd namelijk zijn mandaat met drie jaar verlengd. Prof Bottema zal nu weer gewoon zijn vak wiskunde gaan doceren. „Van top tot teen Nijverheid", zo noemt de heer J. van Wamelen zich-, zelf. En met recht, want gisteren kon tijdens een feestelijke bijeenkomst ton huize van de heer A. Goemans, direc teur van de bakkerij „De Nijverheid" het heuglijke feit herdacht worden, dat heer Van Wamelen 50 jaar gele den in dienst trad bij De Nijverheid'. De heer Goemans sprka de jubi laris toe en memoreerde dat de heer Van Wamelen begonnen is als broou- bezorger. Door hard werken heeft hij zich opgewerkt tot controleur en ten slotte is hy chef van de bakkery ge worden. Toen de heer Van Wamelen 65 jaar werd (hij is nu 77) bepaalde hy zich tot lichte controlewerkzaam heden. Als bewys van erkentelijkheid overhandigde de heer Goemans de jubilaris een gouden polshorloge, ter- wyi het personeel hem een bijpassend gouden bandje aanbood. De heer A. Stoopman van de Ne derlandse Bakkerijstichting sprak de jubilaris namens de Vereniging van Werknemers in het BakkersDedryf toe en bood hem een oorkonde en een insigne aan. Zaterdag houdt het Leger des Heils een speldjesdag ten bate van de kerstfeestvicring Oo knu weer hoopt het Leger des Heils aan 300 bejaarden een gezellige kerstavond te kunnen aanbieden en zieken en verpleegden in tehuizen een aardig kerstpakketje te ver strekken. Om deze plannen te kunnen uitvoeren is er veel geld nodig; een ieder wordt vriendelijk verzocht om deze inzameling met milde band te steunen. Gaarne worden er bij dragen ingewacht op giro 221519, onder vermelding feerst- inzameling. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingen is sinds 13 mei 1958 een „Stichting Jeugdwelzijn" rijk. Op die datum werd namelijk de notariële akte getekend van de stichting, die in de notulen trots het doel „welzijnsverzorging van jongeren, verblijvend buiten gezinsverband" voert. Gisteravond heeft de stichting dit doel in praktijk omgezet. In het Tehuis voor. Werkende Jongens (bij de Vlaardingers beter hekend als „Het Weeshuis") werd een amusementsprogramma opgevoerd. Ook sinterklaas en Piet kwamen nog op bezoek. De jongens hadden veel plezier! Diversen: IRENE, 8 uur: Bravo, concert. Mondaccordeonver. Het was niet de eerste keer, dat de nieuwe stichting met een programma voor 't voetlicht kwam. „We werken voor de geestelijke en lichameiyke ontspanning van jongeren, die door welke oorzaak dan ook buiten het ge zinsverband moeten leven," zo ver klaarden bestuurders van de stich ting, die werkt met een 'kern van ne gen personen. Betreurd wordt, dat men in Vlaar dingen weinig medewerking on dervindt, „Om te beschikken over en kele fondsen is door ons toestemming gevraagd voor het houden van een lotery. Het verzoek daartoe is zonder opgaaf van redenen afgewezen," zo vertelde men ons. Uit eigen beurs Het stichtingsbestuur deelde mee de onkosten uit eigen portemonnaie te financieren. Dit zou mogelijk zijn, omdat de kosten van het optreden van artiesten, zaalhuur en dergelijke beperkt worden tot een minimum. Het bestuur van de stichting is er van overtuigd, dat er nuttig werk v---icht kan worden. Niet wordt ont kend dat overlapping op sommige terreinen met andere organisaties dreigt. Volgens het bestuur zyn de auto riteiten vaak nog niet overtuigd van het nut van de stichting. Men is van plan weer contact op te nemen met de Sociale Raad in Vlaardingen om Woensdag 10 december organi seert de EJA uit Vlaardingen weer een kerkelijke meeting. De toespraak zal worden gehouden door ds. A. J. Schneider, jeugdpredikant te Amster dam, over het onderwerp: „Let op de ezel!" Het muzikale gedeelte wordt verzorgd door het Leger des Heils en de organist, terwijl ook het EJA-koor medewerking zal verlenen. De meeting wordt gehouden woens dag 20 uur in de Nieuwe Kerk aan de Binnensingel. MAASSLUIS. In het weekeinde zyn in Maassluis verschillende ge zellige feesten voor de jeugd geor ganiseerd ,die door Sint Nicolaas en zyn knecht zijn bezocht. o kwamen de jongens en meisjes bijeen in de kantine van L. Smit en Co. e,de VDL-jeugd vergezeld van de ouders in de kantiene van de Ver. Touwfabrieken en ruim drie honderd kinderen, waarvan de vader lid is van het NW, in het Luxor- theater Ook op de scholen vierde 1 men feest. te zien of er toch niet een weg tot samenwerking kan worden gevonden. Het dagelyks bestuur van de stich ting bestaat uit: J, van Eersel, voor zitter, A. Roest, secretaris (Derde Spoorstraat 2) en H. H. Meyster, penningmeester. Hoewel eigenlijk wat laat is de Sint gistermiddag en gisteravond toch I nog even bij zijn Jee tijdgenoten" op bezoek geweest. De ontspannings commissie van de Algemene Bond van Ouden van Dagen had hem daartoe in de gelegenheid gesteld door in Musis Sacrum een feestmiddag en -avond te organiseren voor haar le den. Naast de gewone vermaningen en goedkeuringen, die de goedheilig man ieder jaar pleegt te spreken, richtte hij nog een byzonder woord tot de heer Heyboer, de stuwende kracht van het CAB, en tot de pen ningmeester van de ontspannings commissie, de heer W. de Zeeuw. Hy dankte hen voor het vele belangryke werk, dat zy verrichten. Het gezelschap „Confetti" zorgde voor een aangenaam feest, dat onder meer door wethouder H. Sabel en commissaris K. Rypma werd byge- woond. GeborenNicolaas zn v S H Mantel en P H Gongriep; Gerardus J zn v F A v Schendelen en H C Hersbaeli; Catharina J P dr v P A v Schende len en H C Hersbach; Desiréo S M dr v C Niessen en C P M v Winkel; Robert zn v M Schoenmaker en E Hanenberg; Maria A dr v L J D Tin tel en A J MeUer; Monique dr v C v d Torren en E Drees; Marijke dr v D ten Hoeven en G Jepma; Yvonne dr v L Hol en D Morra; Johannes T CMznvSTMv Houwelingen en A ter Haar; Pieter D zn v J J Ver- meegen en J v d Bos, Overleden: G Kolen 91 jr wed v A B v d Net. to (Van een onzer verslaggevers) Ook Vlaardingen doet dit jaar weer mee aan de landelijke actie „Roei uit, die ratten!", die van 15 tot 22 december zal worden gevoerd. De actie, die elk jaar onder auspiciën van het bureau „Ratten- en Muizenbestrijding" te Wageningen wordt gehouden, heeft ten doel in de periode, waarin de ratten hun jongen bij zich dragen zo veel mogelijk van deze uitermate schadelijke dieren te vernietigen. „Vlaardingen doet wél mee. Maar in verhouding tot andere gemeenten zijn hier maar heel weinig ratten. Dat komt voor namelijk omdat we hier met het stromende rivierwater te doen hebben," zo vertelde ons de Vlaardingse „rattenvanger", de heer Schenkel, technisch hoofdambtenaar van de Reinigings- en Ontsmettingsdienst in Vlaardingen. De heer Schenkel zei ons voorts, dat "Vlaardingen zo'n 30 jaar geleden heel wat meer ratten rijk was dan op het ogenblik. .Maar ja, toen ken den we nog het „tonnenstelsel" en toen waren de hygiënische voorzie- Wéér is een vierweekse verkeerseursus door de Vereniging voor Veilig Verkeer te Vlaardingen beëindigd. Weer is ecu aantal Vlaardingers met „meer kennis" van de verkeersregels uit het leslokaal van het politiebureau vandaan gekomen. Een nieuwe cursus zal in januari 1959 van start gaan. De heren C. Streefkerk en Wen- i nekes vuurden vry dagavond aan de verkeerstafel vele vragen af op de cursisten en het viel daarby op, dat zelfs de neteligste situaties aanvaard baar werden opgelost, Tot afscheid sprak de heer J. C. Drop, secretaris van V.v.V.V., een woord van dank tot de docenten en de cursisten voor de aandacht ge durende de avonden betoond. Hij wees op de voordelen de wettelijke regels in het verkeér te kennen en op de taak, die VWV op zich nam om het algemeen belang te dienen. Hij hoopte, dat dit in Vlaardingen in vermeerderde mate zou leiden tot meer waardering, uitgedrukt in een geringe financiële steun, jaariyks als lid of donateur. VvVV stelt echter beslist geen verplichtingen. Gezien het voorgaande, vervolgde spreker, bestaan de prijzen voor de drie best geplaatste cursisten met uit televisietoestellen. Maai een kleine prys achtte hij toch op zyn plaats. Het waren 1 M. v. d. Heuvel met 2714 van de 30 punten, 2 Melle- gen met 27 en 3 Van Rijn met 2414 punt..__, -v.;. De heer Van Rijn richtte het woord tot secretaris en docenten na mens alle cursisten. In deze lessen zijn de verkeersregels er goed inge prent en wij hebben begrepen dat iedere weggebruiker meer plichten dan rechten heeft. De wyze waarop de heer Streef kerk deze droge wettelijke stof voor ons tot iets levends heeft gemaakt, in een gezellige sfeer, werd door spreker geprezen. In de vorm van een boekenbon werd daaraan door de heer Van Rijn een kleine herinnering gegeven. De nieuwe cursus begint in januari. Er zyn nog slechts enkele plaatsen vry, zodat gegadigden zich nog in december kunnen opgeven aan on derstaande adressen: J. C. Drop, In- sulindesingel 38b; M. v. d. pyi, Kem perstraat 18a; tel. 4399; H. H. Schruyer, Hofsingen 19 en G. J. Schurink, Boterbloemstraat 41, tel. 2959 of 3229. Op woensdagavond houdt de Christian Science Society Vlaardin gen haar getuigenisdienst in het ge bouw Obadja, Callenburgstraat 67. Aanvang 8 uur. Een ieder is welkom. DIRKSLANB. In het vereni gingsgebouw hebben de bejaarden op 5 december het sinterklaasfeest ge vierd. Allereerst werd de trekking ge houden van de jaarlijkse loterij. Daarna begon „Accordiola" het pro gramma met een vrolijk stukje mu ziek, gevolgd door de opvoering van een toneelstukje „De boemelaar". Na de pauze werd de heer S. van Dongen op het toneel geroepen, vyf- rr'wintig jaar geleden organiseerde ny het eerste reisje voor de oudjes, tezamen met een dames-comité. Het comité zorgde voor het geld en Van Pongen is sindsdien reisleider geble ven. Als dank hadden de bejaarden een bedrag bijeen gebracht, waarvoor een elektrisch scheerapparaat werd gekocht. Hierna vertoefden Sint-Nicolaas die voor elk een pakje had meege bracht, enige tijd by de bejaarden en vertoonde de heer G. A. van Ast goocheltoeren. Accordiola liet zich daarna weer horen en voerde nog een toneelstukje op: „Papa strijkt de vlag". ningen nog niet zo ver als vandaag." De rattenactie is voornamelijk be doeld voor het agrarische gedeelte van de bevolking. Zomers, als de boer het op het land druk heeft, dan besteedt hy geen aandacht aan de rattenbestrijding. Dat zou ook moei lijk zyn, want de ratten bevinden zich dan meestal in het land.. Overal vinden ze voedsel. Maar 's winters komen de ratten naar de schuren en opslagplaatsen, naar mestvaalten en vuilnisbelten. Biggen, kippen, konynen en eieren verdwynen. Landelijk wordt elke nacht een schade van 140.000 aan gericht door de ratten. Nog steeds gaat per etmaal zo'n 375.000 kg graan verloren en nog steeds bevolken 10.000.000 ratten Ne derland. „Het is hoofdzakeiyk de bruine rat, die in Nederland voorkomt. Deze soort kennen we in Vlaardingen al leen maar," aldus de heer Schenkel, die voorts vertelde, dat in Vlaar dingen de rattenbestrijding het hele jaar doorgaat. „We hebben het graag als de men sen gesignaleerde ratten melden aan het bureau van de Gemeentelijke Rei- nigings- en Ontsmettingsdienst, Hoof- laan 3. Men moet niet denken, dat we enkele uren na de melding al met een ontsmettingsploeg voor de deur staan, maar iedere melding krygt ruime aandacht. Ten slotte kunnen de mensen zelf ook veel aan de bestrijding doen." De heer Schenkel verklaarde ten slotte, dat het aantal bruine ratten in Vlaardingen beslist niet „veront rustend" hoog genoemd kan worden. „We hebben er bier veel minder dan In de meeste andere gemeenten." GOEREE—OVERFLAKKEE Bij het bezoek aan Delft, dat het be stuur van de Federatie van Vereni gingsraden op Goeree-Overflakkee deze zomer ter oriëntering op cultu reel gebied heeft gebracht, heeft men o.a. kunnen luisteren naar een le zing van de ambtenaar voor de li chameiyke opvoeding en sportzaken. Op verzoek van de Federatie heeft de heer Hermans zich bereid ver klaard een dergeiyke lezing op Flak- kee te houden voo rallen, die belang stellen in de sport of er door hun functie in het openbare leven by be trokken zyn. Tevens heeft de heer J. Harde man, secretaris van de federatie van bureau's voor medische sportkeuring in Nederland toegezegd een inleiding te houden over 'de medische sport keuring. Deze inleidingen zullen te beluis teren zyn op donderdag 18 december, des avonds 7 uur, in Het Diekhuus te Middelhamis. De federatie is van mening dat door samenwerking op Flakkee een en ander te bereiken is op het gebied van sport en sportkeuring. Allen, die iets met sport uit te staan hebben, althans daarin leidende functies in nemen, zyn voor deze avond uitgeno digd. OUDE TONGE Alle Rode-Kruis werk, dat jongeren verrichten, vat men samen onder de naam Jeugd Rode Kruis. Via dit Jeugd Rode Kruis krygen de jongeren naast de volwassenen dus de gelegenheid te heipen. De afdeling van het Rode Kruis te Oude Tonge gaat hierover vanavond een bespreking houden in de CCH-Barak, aanvang 7 uur. Het gesprek zal worden ingeleid door een medewerker (ster) van de afdeling Jeugd Rode Kruis van het hoofdbe stuur van het Rode Kruis. HEENENOORD. De Konynen- fokkersvereniging hield op 5 en 6 december een tentoonstelling in het Verenigingsgebouw. Keurmeesters waren A. v. Manen te 's-Gravendeel en A. v. Klink te Stolwük. Op deze tentoonstelling waren 32 inzenders met in totaal 155 konijnen. De pry zen (za.g.) werden behaald: R. Visser te Pootugaal met VI. reus, J. v .d. Veer te Strijen en J. Vermaas te Klaaswaal; Lotharingers zwart; L. Monster te Oud-Beyerland; F. hangoor yzergrauw H. Josee te Rhoon; Gr. Chinchilla D, v. d. Bom te 's-Gravendeel; Gr. zilver 1. zwart H. v. Bodegom te Spükenisse en H. Konijnendyk te Klaaswaal; Wener wit K. Kwakernaat te 's-Graven deel; Belgische haas G. Vermaas te Greup; H. Josee te Rhoon; J. J. Butter te Rotterdam met Thuringer; Rynlander A. M. Ebink te Heinen- oord; Alaska D. H. Vlasblom te Nu- mansdorp; Vil vervos zwart A. Hoog werf te Oud-Beyerland; Rex wit H. Josee te Rhoon; H. Kersten te 's-Gravendeel; VI. Chinchilla F. v. d. Berg te Westmaas; KI. zilver H. Kersten te 's-Gravendeel; Pool mevr. Josee te Rhoon, R, Visser te Poortu- gaal; Marter set A. de Zeeuw te 's-Gravendeel. Voor het persooniyk kampioen schap 4e klas lihre van het District Schiedam zijn gisteravond onder staande partijen gespeeld; v. d. Berg 75 75 35 12 2.83 v. d. Have 75 67 36 10 1.83 Verbeek 75 52 35 7 1.48 Penning 75 75 35 10 2.14 v. d. Have 75 55 31 10 1.77 Penning 75 75 31 11 2.41 v. d. Berg 75 75 37 10 2.02 Verbeek 75 41 37 11 1.24 Ook ditmaal heeft v. d. Have twee nederlagen moeten Incasseren. Van den Berg versloeg hem in 36 beurten nadat hy van meet af aan een voor sprong had gehad. Ook tegen Pen ning gelukte het hem niet en hy bracht het tot 55. De verschillen in deze partyen war enwel niet zo by zonder groot. Va nden Berg won ook zyn tweede party nl. tegen Verbeek, die met 41 maar juist over de helft kwam. Penning versloeg in zyn tweede party ook Verbeek, die even als v. d. Have twee nederlagen moest incas seren. Hendriks v. Rynderhof De Graaf Quanjel Krommenhoek Prien 130 140 110 90 50 50 120 140 110 47 50 47 31 31 36 36 32 32 20 20 10 4 7 10 3.87 4.51 3.05 1.30 156 1.46 Vangstberichten van dinsdagmor gen: VI 79, 4 kantjes; VI 85, 18 kan tjes; VI 172, 4 kantjes; VI 203, 1 kan tje; VI 208, 29 kantjes; VI 97, 26 kantjes; VI 114, 60 kantjes; VI 115, 30 kantjes: VI 142, 10 kantjes; VI 190, 34 kantjes; VI 199, 5 kantjes; VI 56, 27 kantjes; VI 88, 25 kantjes; VI 112, 30 kantjes; Vi 132, 11 kantjes; VI 7, 12 kantjes; VI 110, weinig; VI 121, weinig. Gisteren 8 december: steur- haring E.W. 56.10—57.—. steurharing Kanaal 55.56. Zaterdag hield de ENCK-hengelver eniging haar serie in Maassluis. eD vangst viel niet mee. De uitslag is als volgt; l. P. Byi 255 gr.; 2. J. Koets 225 gr.; 3. Kramer 186 gr.; 4. J. de Hartog 166 gr.; 5. M. de Goede 149 gr.; 6. D. Haddeman 92 gr.; 7. W. Post 70 gr.; 8. D. v. Roon 61 gr.; 9. F. v. Oosten 16 gr.; 10. H, Bijl 16 gr.; 11. W. Bos 6 gr.; 12. Kooiman 2 gr. Het concours stond onder leiding van L. Verhey. Ook de kinderen van de perso neelsvereniging A. de Jong uit Vlaar dingen hebben op uitbundige wyze sinterklaasfeest gevierd, zy waren zaterdagmiddag in Excelsior byeen gekomen en zij zagen daar films en de Vlaardingse muzikale clown Adré Gilbert. Sint en Piet waren er ook en er werden tal van cadeaus uitgereikt. Vrydagavond 19 december zal in de Remonstrants-Gereformeerde kerk aan de Hoflaan te Vlaardingen de lekenspelgroep van de VCJC in Vlaardingen het kerstspel „De vierde wijze uit het oosten" opvoeren. Dit spel is nog nooit in Vlaardingen op gevoerd. Het begint om acht uur. DIRKSLAND Terwyi op het Gemeenteiyk Verenigingsgebouw de kapspanten verrijzen, is men voor het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw met de fundering begonnen. Het laatste gebouw wordt door de aan nemer P. v. d. Tol te Dirksland gezet. De 100-ste geboortedag van de gro te Nederlandse pedagoog Jan Ligt hart zal tydens een ouderavond van de Vlaardingse Jan Ligthartschool worden herdacht. Het hoofd der school, de heer Brouwer, zal over de ze onderwyshervormer een causerie houden. De ouderavond wordt op vrij dagavond 12 december in de verga derzaal van de Emauskerk gehouden en begint om acht uur. ROTTERDAM Visafslag. Aan voel' 300 kisten verse zeevis. Prijzen: Tarbot klein 0.75 tot 1.00 p kg. Schol midd 43 tot 47. klein 31 tot 36, Schel vis midd 43 tot 47, klein 45 tot 49, gr. 52 tot 54, Kabeljauw midd 45 tot 47, klein 30 tot 35, Makreel 28 tot 30, Zeehanen gr 58 tot 50, klein 20 tot 24, wyting 25 tot 30, Haring verse 24 tot 26 p kist. SCHELLUXNEN Het tweede elf tal van Scheliuinen speelde zaterdag middag op eigen terrein een goede en enthousiaste wedstrüd tegen kampioenskandidaat Ameide III, dat met het 22 gelijkspel dan ook „dik" tevreden mocht zyn. GOUDA. Aanvoer 68 partyen. Ie srt ƒ2.30—2.35; 2e srt ƒ2.25—2123: extra zware kwal. 2.362.41. Handel kalm. De heer Van Gent verricht weten schappelijk werk onder de inboorlin gen en verblijft elk jaar enkele maanden in Afrika. In september is hy teruggekeerd en in april gaat hy weer naar het zwarte werelddeel, waaraan hy met hart en ziel is ver knocht geraakt. De Belgische Congo heeft een op pervlakte van 2.337.000 km2, dus 70 maal zo groot als Nederland. Er le ven twaalf miljoen inlanders en 73.000 blanken. De kom van de Con go is bedekt met oerwoud en wordt doorsneden door enkele grote rivie ren. De grootste is de Congo-rivier. Tussen het oerwoud en de bergen liggen de savannen, grauwe, trooste loze vlakten. Het is er niet uitsluitend een woesteny; er zijn enkele grote steden, zoals Leopoldville, de hoofdstad, die naar Amerikaans voorbeeld zyn op getrokken. Ook zijn er moderne we gen, zoals de brede autoweg van Leopoldville naar de havenstad Matadi: byna 500 kilometer zonder een enkele bocht. Het pad van de reiziger gaat ech ter niet overal over rozen. De heer Van Gent vertelde, hoe zyn laatste reis was verlopen. Eerst veertien uur vliegen van Brussel naar Leopoldville. Vervol gens nog 2100 km naar het doel, dat aan de Ubangi-rivier was gelegen. Dat betekende twaalf dagen en nachten varen, vervolgens vier dagen wachten op een vrachtwagen, dan zeven dagen met deze auto verder en ten slotte nog 417 km lopen met een safari, een karavaan van 63 negers. Deze mensen droegen de bagage (ieder 30 tot 40 kg op het hoofd) en men liep25 tot 30 km per dag. Eer het kamp voor de nacht kon worden opgeslagen moest een stuk terrein worden afgebrand om ongedierte te verdrijven. Gedurende de nacht is het nodig om grote vuren te onder houden, om wilde dieren af te schrikken. Het is dus allesbehalve een land, waar men onbezorgd een vakantie reisje kan gaan maken.' Niettemin is het van een indrukwekkende schoon heid. In woord en beeld bracht de heer Van Gent daarvan iets over naar het door decemberweer geteis terde Gorkum. De vele stammen die het bewonen zijn zeer interessant. Vooral de Watusi's, die in Ruanda-Urundi le ven. hebben een hoge trap van be schaving bereikt, waarin zich hun afstamming van de oude Egyptena- ren manifesteert. De voorzitter van de aquarium vereniging. de heer A. W. Ku ij pers. wees in zyn openingswoord op de talryke voordelen, die het lidmaat schap van de vereniging biedt aan aquariumiiefhebbers. De expositie, „Suriname, land in opkomst"; die van 13 december tot X april in het Etnografisch Museum te Delft wordt gehouden, za! zaterdag middag geopend worden door de ge volmachtigd minister van Suriname, mr, dr. R. H. Pos. Burgemeester en wethouders van Vlaardingen delen mee, dat ingeko men is een aanvraag van de bouw combinatie ASB te Rotterdam, om erfpachtsuitgifte van gemeentegrond in „Lage Weide" ten behoeve van de bouw van vierenzestig maisonnettes, achttien eengezinswoningen en twee endertig garages. Op 10 december zal herdacht wor den, dat tien jaar geleden de „Uni versele Verklaring van de Rechten van de Mens" werd afgekondigd. Het Unesco Centrum Nederland heeft de gemeentebesturen verzocht hieraan ook aandacht te besteden op de scholen. Naar aanleiding hiervan besloten burgemeester en wethouders van Vlaardingen aan alle scholen in de gemeente affiches te zenden met het verzoek om aan de hand van dit materiaal de kinderen iets te vertel len over de betekenis van dit his torisch gebeuren. Op donderdag II december zal er voor de Vlaardingse ouders wier kin deren geboren zijn in 1950, gelegen heid bestaan deze kinderen voor de eerste maal te laten inenten tegen de gevreesde kinderverlamming. Deze inenting zal, zoals uit de reeds naar de ouders gezonden op roep biykt, piaatsvinden in het con sultatiebureau van het Groene Kruis- het Oranje Groene Kruis, Goudse- singel 81a en wel van 9—12 en van 14—16 uur. Evenals bij de inentingen van de vorige jaarklassen zal de immunisatie verricht worden door de huisartsen terwyi er ook steeds een arts a- nwe- zig zal zyn voor het eventueel geven van adviezen. Advertentie iJa. uiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijiij

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1