s2l ËÈÊÊÊ&S Prof. Oud voor radio: Afd. Biak bijna klaar voor (geheimzinnige) reis naar Nw.-Guinea ROMME: HOUDING van PvdA-FRACTIE IS OORZAAK VAN CRISIS smg Geert rustdag voor buien Deel belastingvoorstellen in opnieuw m Spreeuwenpraat PROMPTE REPLIEK VAN VERMEER: Querido doorbreekt pocketfront BRIEF LICHT NOTA TOE L000.000 voor 'Fanfare' mii Wat ik zeggen wil, lui, ik heb de eerste prijs SIEBEL HET VRIJE VOLK ZATERDAG 13 DECEMBER 1958 PAGINA 8 (Van een onzer verslaggevers) Nog geen uur nadat prof. Romrae voor de partijraad van de KVP zijn mening over de politieke situatie had gegeven, heeft Evert Vermeer, de voorzitter van PvdA, daarop gereageerd. mm r*m li WË'è&sMË Goede Kerstmis Miss World Rechtvaardig verdelen Het ontslag van Drees en de an- doev ministers vindt volgens prof. Romme zijn oorzaak in de houding van de kamerfractie van de PvviA. Wat kent men Drees en de zijnen (Van onze parlementsredacteur) 'Ik ben voor de brede basis, ook nu nog:, maar niet tot elke prijs. De fractie van de Partij van de Arbeid heeft getracht aan anderen'de wet voor te schrijven, de leiding uit de hand der regering te nemen en ze zich zelf toe te eigenen. De prijs van de overdracht der leiding aan de socialistische kamerfractie, die gezond overleg in de kamer kapot maakt, mogen en zullen wij niet betalen. De houding van de Partij van de Arbeid-fractie heeft in wezen de crisis veroorzaakt. Drees weer aanvoerder (Van een onzer verslaggevers) Het heengaan van de socialistische ministers betekent, dat er een nieuw kabinet moet komen. Het Uikt mij de beste op lossing, dat aan de vorming van dit kabinet een nieuwe ver kiezing voor de Tweede Kamer vooraf zal gaan. Jammerlijke daad Van tevoren had de partijvoorzit ter, mr. H. W. van Doorn, als zijn overtuiging uitgesproken, dat een groep in de Partij van de Arbeid de regeringscrisis heeft veroorzaakt. Hij noemde dat 'een jammerlijke daad, die me:, van zinnige mensen niet had mogen verwachten.' Vergissingen Een groot deel van de rede was gewijd aan een overzicht van de kamerdebatten der afgelopen week, Uw belager loert imÊi&m VERLOVINGSRINGEN] Niet. in uniform? 'Wil eens wat zien (Van onze parlementsredactie) Minister Hofstra zal in het belang van het land toch nog een deel van de belastingvoorstel len waarop het kabinet is gevallen, in de Tweede Kamer verdedigen. Hij zal dit doen om te voorkomen dat er op 1 januari op het gebied van de belastingen een toestand intreedt, die, naar vrijwel algemeen gevoelen, zakelijk niet juist is. Op 1 januari vervallen namelijk de verhoging van het bij zonder invoerrecht op benzine en van de motorrijtuigenbelas ting voor dieselauto's enz., alsmede de vrijstelling van de om zetbelasting op sigaren. I""" Niet te splitsen Ongewenst Pieter leest des avonds graag de krant. Of een tijd schrift. Of een boek. En ik neem aan, dat een heleboel mensen 's avonds graag een poos lezen. Dan zijn er nog de patiënten, die i eigenlijk zo'n lange dag niets om handen hebben en voor wie het lezen een uitkomst bete kent. Wat is het toch een geluk als je goe de ogen hebt. En wat zyn blinden in dit opzicht toch vre selijk gehandicapt. Veel gaat er aan hen voorbij. Een spreeuwenvriend uit Hardinx- veldGiessendam vraagt mijn aan dacht beter gezegd: ons aller aan dacht!) voor een echtpaar uit die ge meente. De vrouw is helemaal blind de man kan nog net wat schimmen zien. Beiden zijn lid van de arbeiders zangvereniging „Pieter Jelles Troel stra", het zingen bezorgt hun veel vreugde. Man en vrouw kunnen niet lezen Dan maar brailleschrift" zegt ge? Maar ook dat levert moeilijkheden op, omdat de man een lid van zijn wijs- Vinger mist De spreeuwenvriend uit Hardinx- veldGiessendam vertelt: „Nu zijn er in de bibliotheek van het blinden- wezep. ook bandjes voor een bandre corder, waarop alles is opgenomen: studie, lezingen, zang, muziek. Maar om. deze bandjes te kunnen draaien, is een bandrecorder nodig. Nu zijn wij met de leden van dc zang een papier actie begonnen. Die is vier weken aan de gang en heeft nog geen twintig gulden opgebracht. De bandrecorder, die deze mensen nodig hebben, kost in de winkel 69S, magr door bemiddeling kun nen we deze kopen voor 425. Dit is een héél bedrag, Pieter. En als we dit geld door het bij elkaar brengen van oud papier bij elkaar willen brengen, zullen we waarschijn lijk een hele tijd moeten wachten. Ik heb in je rubriek al zoveel stukken over moeilijke zaken gelezen. Weet jij nu geen oplossing om dat apparaat toch eerder te krijgen, 't Is voor deze mensen zo belangrijk..." Of Pieter een oplossing weet? Ik kan dc Hardinxvelders en Giessen- dammers dit verhaal vertellen en hopen dat zij hun oud papier bewa ren en afleveren bij de heer J. Bot, Frederikstraat 20. En ik kan verder hopen, dat de hele gemeente eraan meewerkt. En als de spreeuwenlezers een gulden (of ander bedrag) voor de sp'reeuwenpot sturen en er bijzetten „voor de bandrecorder" zuilen Flo- rine en Pieter er snel voor zorgen, dat het geld naar Hardinxveld Giessendam wordt gestuurd, 'n Goed verstaander heeft maar 'n half woord nodig. Pieter denkt, dat er vele goe de verstaanders zullen zijn. zich toch een beetje: Hij vestigde er ineen extra-uitzending van de VARA de aandacht op. dat prof. Romme enige weken geleden al in de Volkskrant over vervroegde verkiezingen heeft geschreven. Toen reeds hield hij dus een slag om de arm. Waarom, vroeg- Evert Vermeer, weigert prof. Romme zo hardnekkig te spreken over het amendement-Lueas? Voelt men daarvoor toch een beetje schaamte, zodat men de naam niet ronduit durft uit te spreken? v-' f00:*> - ;1":' ...Aiè-r gU „X .'•«sr n: 'M.*?, 'xv Lv'"' f:Vv v Ka* Mm VERMEER ..wij passen... Wij vertelden u dezer dagen over het trieste sinterklaasfeest van een jeugdige serveerster in een kantine die op 5 decemSer een, enige dagen daarvoor gekregen, grijs-bruin ge streepte tas verloor. En in die tas zaten heei wat spullen „De bedorven Sint-Nicolaas is nu veranderd in een prettige Kerstmis. De tas is terug," zo meldt men thans blijde. De heer F. Barendregt uit de Woelwijkstraat te Rotterdam had het berichtje in de spreeuwenpraat gele- zèn en de politie in kennis gesteld. HU wilde van geen beloning weten. „Dan maar iets voor de spreeuwen- pot..." aldus onze zegsman. Endaar is Pieter op zijn beurt weer dankbaar voor. Dat „iets" heeft ai een bestemming. Lees het eerste stukje van de spreeu- wenkolom maarDe eerste riks is er dus! Nóg een blijde brief en wel van de heer C. van Druten, die namens de VAR A-speelgoedactie Rotterdam- Centrum komt verklaren, dal een en ander dit jaar 'n enorm succes is geworden. Ruim negentig kinderen konden ruim van speelgoed worden voorzien. Men heeft zelfs nog enige reserve aan speelgoederen overge houden Diverse bedankjes zijn al door de commissie verzonden en of Pieter nu de mogelijk vergetenen nog even wil bedanken? Dat doet deze spreeuw gróag. En dan denk ik vooral aan de gedetineerden van de Strafgevange nis, die voor zo'n prachtige collectie zorgden. De heer van Druten vertelt verder nog: .Ren schilder van het Bouw centrum wist een grote pop zo mooi te restaureren, dat men dit jaar be slist niet naar een Miss World hoeft te zoeken". En ten slotte (tja, wie regeert, moet vooruitzien)„Moge het succes, dat dit jaar is behaald, een inspiratie zijn voor velen om ook volgend jaar hun beste beentje voor te zetten, zodat ook dan een tevre den Sint-Nicolaas in zijn' gouden boek kan zetten: „Speelgoedactie '59... geslaagd". Pieter vindt dit een prachtige zin van de heer Van Druten. En dit is dan voor minstens driehonderd da gen het laatste dat ik over de kin dervriend schrijf. Smeren Nog steeds dat tolletje. Lezer V. uit Rotterdam schrijft: „De koopman van dat wondertol- letje heeft gezegd, dat als het wat minder goed zou gaan er wat olie op het draaiasje gesmeerd moet wor den. De man heeft het zelfs gede monstreerd. Klager schreef dat hij er 1,50 voor heeft betaald. Schande! In het centrum ligt hetzelfde tolle tje voor 3,50 En dus: ,£>e mensen moesten eens niet zo vlug kankeren!" We hebben derhalve niets dan lof over de wondertolletjes gehoord. En dat doet ons deugd. Aanbod Aan bet einde van de week hebben wt) met veel genoegen de volgende aan biedingen opgeschreven: een dlvanbed (bestemd) met babyklcding van V. van de Burg. Baumannlaan, een wieg met bedje van Den O. van de Sophlekade. een tweepersoons spiraal en een ko- nljnehok van W. van de Beukendnal en een fauteuil van H. van de Beljerlandse- laan. Een tafel, een kachel (belde be stemd), kleding, klokjes en een schemer lamp hebben wij genoteerd van B. van de Putscbocht. retsbonncn van M. uit de Hammerstraat en capsules van H. van de Wilgewecrd. De spreeuwepot werd verrast met een rijksdaalder van V. te Numansdorp. Alle vrienden harte lijk dank. Vondst De beer K. de Vries, Binnenweg 91b, heeft zondag ln de omgeving van de PÜnackerstraat een vulpotlood ge vonden. In de Vlasakkerstraat heeft de heer De Smit, Rlederstraat 26. zondag een wtt klnderschoentie met bandje opgeraapt. DlercnriJ, Op 1 december is bet foxhondje van do fam. Zijlmans, Resedastraat 32a. van huls weggelopen. HIJ la wit met een zwart oor en een klein zwart staartje met een witte punt. HU is drie maanden oud en luistert naar ,,Robble". Een zwarte bouvier (reu) is meegelo pen met mevr. Van der Voorden, 6cnie~ •weg 160d. Deze dame wilde «raag de eigenaar opsporen of anders na maandag een goed tehuis.r PIETER SPREEUW (Van onze kunstredactie) Op grond van een bespreking, ge houden ten kantore van het Bureau voor Auteursrechten SEBA, is ten aanzien van de pocketboek-uitgave een akkoord tot stand gekomen tus sen EJVI. Querido's Uitgeversmaat schappij N.V. en een groep van haar auteurs. De N.V. Querido heeft daarbij toegestemd om vanaf een nadei overeen te komen datum in de nabije toekomst de tien percent te betalen, die door de Vereniging van Letterkundigen als gerecht vaardigd honorarium wordt be schouwd. Of dit besluit een prijsverhoging tot gevolg zal hebben, is nog niet bekend. Wij vernemen nader, dat het hier een overeenkomst betreft tussen de directie van Querido en de. auteurs A. den Doolaard, Max Dendermonde, Henriëtte van Eyk. Hella S. Haasse en Cces NcnlebooT, 'Gewéldig!' riep Cees Nooteboom (een van de acht boze jonge dichters, die de actie voor betere honoraria startten), toen wij hem naar aan leiding van dit bericht om commen taar vroegen. 'Het biijkt nu, dat Querido een loyaal uitgever is. En ik ben boven dien blij, dat de SEBA ons in deze moeilijke kwestie zo goed heeft ge holpen.' Prof. Romme vond het een Juiste houding van de ministers van de an dere partijen, dat zij 'de baas dr. Drees' hebben gevolgd en hun ont slag hebben Ingediend. Dat konden deze ministers des te gemakkelijker doen, zei Vermeer, om dat zij het zakelijk met 'diè baas' eens waren. Het heeft er veel van. of zij 'de baas' zakelijk wel wilden volgen, maar ten slotte een poging deden hem politiek te isoleren. De toelichting van. prof. Romme op zijn motie noemde Vermeer een staaltje van de merkwaardige wijze, waarop voorzitter van de KVP- fractie denkt. 'Ik denk. dat geen directeur van een onderneming verantwoordelijk heid zou willen dragen voor zijn be leid, als de raad van commissarissen hem zo'n onzekere politiek wilden voorschrijven als Romme minister Hofstra heeft voorgesteld!' 'Alle lagen' 10% Prol. Romme heeft gezegd, dat de verlenging van de omzetbelasting drukt op alle lagen van de bevol king. Zijn geheugen is wel kort. Toen de bestedingsbeperking werd inge voerd, koos de regering geen goede ren die de eerste levensbehoeften raakten, maar produkten in de luxe sfeer, zoals benzine, auto's, televisie toestellen en dergelijke. Tien percent van de bevolking heeft auto's en televisietoestellen, maar prof. Romme spreekt desalniettemin van lasten die voor alle lagen van de bevolking gelijk liggen. Voor de massa van de loontrek- kenden, aldus Vermeer, kan de be stedingsbeperking alleen worden teruggedraaid via bewuste overheids- heidsmaatregelen of anderszins. Dan hebben we liever dat tot zolang de belastingmaatregelen voor de meer gegoeden gehandhaafd blijven. toch slecht! Zij zijn geen volgers, maar leiders. Er is bij ons, zei de partijvoorzitter van PvdA. een vol strekte eenheid tussen de kamer fractie en de vijf ministers die thans zijn afgetreden. Wat nu op het spel staat is een rechtvaardige verdeling van de wel vaart. We passen er voor aan de poli tiek van de heren Lucas en Welter mee te doen. Tot samenwerking zijn wij bereid, dat is een eis van de democratie, maar alleen, zo besloot Vermeer, als een vooruitstrevend programma ons de kans geeft de welvaart rechtvaar dig te verdolen. Met een blik van de ware kampioen kijkt deze welge vormde 'korthoorn'-stier ons zelfbewust aan. Op de ape- ningsdag van de grote vee- show ih het Londense Earl Court heeft men hem (of be ter zijn baas) de eerste prijs gegeven. Het dier is in Berk shire gefokt en draagt de ro mantische naam Basildon Ro mance. (Van een onzer verslaggevers) De Zelfstandige Afdeling Biak, het legeronderdeel dat is gevormd uit vrijwillige dienstplichtigen en beroepspersoneel, is bijna gereed voor ver trek naar Nieuw-Guinea, waar haar voornaamste taak de luchtverdediging ral zijn. In de legerplaats Oirschot ontvangen de militairen (hoofdzakelijk luclitdoclartillerie en commandotroepen) dc laatste opleiding. Het aantal militairen Aldus sprak prof. Romme op een vergadering van de partijraad van de KVP, vrijdagavond te Utrecht. De bijeenkomst was reeds geruime tüd geleden uitgeschreven. Zij kreeg door de gebeurtenissen van donderdag na tuurlijk bijzondere betekenis. De Partij van de Arbeid, zo zei prof, Romme verder, tracht de martelaar uit te hangen. Het kaar tenhuisje van mr. Burger is echter te doorzichtig. Dc kiezers zullen t.z.t. mans genoeg zijn dit te door zien. Ons land is de dupe van de gang van zaken. De brede basis heeft een klap gekregen. Ik betreur dat diep, meer dan ik u kan zeggen, aldus prof. Romme, maar wij mogen nooit toegeven aan pogingen ons eronder door te laten gaan, daarvoor is de KVP-politiek te goed, van te grote en vruchtbare betekenis. wij Dïjjven ons onveranderd rich ten op een christelijk sociaal beleid. Wij sluiten ook nu geen enkele demo cratische groepering uit die zich met ons bewust ia van haar minderheids positie en die overeenkomstig wil handelen. Het ontslag van de socialistische ministers berust volgens prof. Romme op de mening van de fractie. Ik hoop, zo voegde hij eraan toe, dat dr. Drees bü volgende verkiezin gen weer lijstaanvoerder zal zijn. dat kan alleen maar helpen, de Partij van de Arbeid terug te brengen in het goede spoor. Als oorzaak van de kabinetscrisis zag prof. Romme de groeiende span ningen in de Partij van de Arbeid. Deze houden, zei hij, geen verband met de gang van zaken bij de behan deling van de wet vervreemding land bouwgronden, maar met de verkie zingsuitslag van dit voorjaar. Zjj hebben zich, meende hij. mede ontladen in wat hij noemde de ver- derfèlijke motie van Burger over Nieüw-Guinea. Overigens ontkende prof. Romme. dat de houding der kamermeerder heid bij de behandeling van de wet Dit zei prof. mr. P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, gisteravond in een radiorede over de kabinetscrisis. Hi) hoopte, dat de overblijvende ministers het in die richting zouden sturen. In een kort overgangstijdperk van enkele maanden kunnen zij dan in overleg met de kamer de urgente maatregelen nemen die nodig zijn. Prof. Oud beschuldigde de Partij van de Arbeid ervan, ondemocrati sche methoden te hebben gebruikt. Dictatuur* Onder druk van de fractie van de Partij van de Arbeid, aldus de libe rale leider, hebben de socialistische ministers zich met hand en tand tegen het verlangen van de kamer meerderheid verzet. PROF. ROMME ...prijs te hoog... die volgens hem 'een verrassende wending' hadden genomen. De argumentatie van minister Hofstra noemde hij niet overtuigend; die van de Partij van de Arbeid be rustte volgens prof. Romme op ver gissingen. Tussenbeide uitte prof. Romme fijntjes scherpe kritiek op de opmer kingen die prof. Oud donderdag reeds had gemaakt over de verdere gang van zaken. Hij betitelde ze als 'een voorbarig weggeven van een advies aan de Koningin.' Dat, zo zei prof. Romme, is een kwestie van stijl, mijn stijl is het niet. De heer Van Doorn voegde daaraan toe: 'D« crisis binnen de Party van de Arbeid heeft geleld tot een-crisis vervreemding landbouwgronden een jn de regering en... Nederland zit afwijking van het regeringsprogram met brokken.' zou betekenen. Dat bleek, zo zei hü, uit nu nog geheime stukken van de kabinetsfor matie. Van iets dat ook maar enigs- zins op woordbreuk zou lijken is geei sprake. De voorzitter der KVP sprak ook over de strubbelingen die in het zui den des lands zoveel stof hebben doen opwaaien. De partyleiding betreurt deze ge beurtenissen, in de eerste plaats, om dat zü' de bewUzen ervan zyn, dat de geest van de constructieve samen werking ln eigen 'kring op lokaal niveau hier en daar nog te wensen overlaat, aldus mr. Van Doorn, (Van onze weerkundige medewerker) Koning Winter zal dit weekeinde geen enkel gezag kunnen uitoefenen. Betrekkelijk zachte lucht van de oceaan blijft over ons land vloeien en met hulp van de zon bereikt de thermometer overdag standen tussen 5 a 7 graden boven het vriespunt. Storingen zorgen periodiek voor de Import van buien. Naar alle waar schijnlijkheid zullen zij ook morgen nog geen rustdag nemen. Tijdeiyk kan de wind door een nieuwe, zich op de Noordzee ontwikkelende depressie van streek raken en uit richtingen tussen Zuid en West opnieuw - een harde of. stormachtige kracht ont wikkelen. Het storingsfront van de afgelopen nacht heeft behalve hogere temperaturen, 6 tot 10 mm neerslag afgeleverd. Sleeswijk-Holstein werd opgescheept met sneeuwverstuivin- gen. Ook in Zuid-Zweden zal de thermometer nu wel de weg omhoog bewandelen, maar in de noordelijke helft van Scandinavië biyft het weer geschikt voor bivakmutsen, In Hel sinki werd het gistermiddag niet warmer dan 15 graden. Het depressiegeweld heeft ons va derlandse weerglas tot laag-bij-de- grondse waarden verleid: in de afge lopen nacht wees de barometer op zijn minst 978 millibaar, dat is gelijk aan 734 mm. Advertentie 1M. De andere ministers hebben zich by het verzet niet willen aansluiten. Zij hebben klaarbiykelUk de redeiyk- heid van het standpunt der kamer meerderheid ten volle erkend. Zou de meerderheid onder deze omstandigheden zyn gezwicht, dan zou zy zich in feite aan de dictatuur van de socialisten hebben onderwor pen. Uit het optreden van de Party van de Arbeid biykt, zo zei prof. Oud, dat zij voor de eisen van een werkelijke democratie geen begrip kunnen op brengen. De liberale politicus sprak over een breuk tassen de socialisten en hun rechtse regeringspartners. Hij noem de zich zélf een onpartijdig arbiter in dit geschil. De fractie van de WD is oppositie en heeft dus geen enkele reden party te kiezen. Maar het ge'djk is V' r<i PROF. OuD ...breuk... aan ae partners van reents, vond prof. Oud. Daarom heeft de WD niet geaar zeld, zich bü de beslissende stemming tegenover de socialisten te plaatsen. Advertentie I.M. DE MOOISTE COLLECTIE j STADHUISPLEIN 24-26 NIEUWE BINNENWEG 227^ de plaats van bestemming en het tydstip vao vertrek worden absoluut geheim ge houden. 'Het betreft hier feitelijk een mili taire operatie,' verklaarde luitenant kolonel A. W. van der Logt Clnspectis artillerie) gisteren tydens een ont vangst van de Nederlandse pers. Zelfs de reisgelegenheid (vliegtuig oi schip?) mocht niet worden meege deeld. De mogelijkheid werd opengelaten, dat de militairen niet in uniform zul len reizen. 'Er gaan veel rijksambte naren in die richting,' zei de overste. Hü verklaarde, dat de vrywillige aanmeldingen veel groter waren dan het aantal militairen dat men nodig had. 'De animo biykt boven verwach ting groot,', deelde overste Van der Logt mee. De bezoldigingsregeling noemde hij gunstig. De mogelijkheden voor pre mieverbintenissen zijn enigszins uit gebreid en voor het overige geldt ongeveer dezelfde regeling als voor militairen die naar Suriname gaan. De journalisten kregen gelegenheid om met de militairen te praten, waar- by echter de voorwaarde werd ge steld, dat men niet naar 'geheimen' zou vragen. Onder het wakend oog van de officieren was gelegenheid voor 'ongedwongen gesprekken'. De tuindersknecht Arie van Hengel nit It hoon, die als dienstplichtige vrijwillig gaat, zei: 'Ik ga, omdat ik wel eens wat van de wereld wil zien en verder interesseert het mij niets.' En zo oordeelden de meesten. Ook bleek, dat het merendeel van de man nen niet van plan is langer in Nieuw- Guinea te biyven dan hun diensttijd. 'Dan zal het enorm mee moeten vallen,' stelde Arie van Hengel al weer als woordvoerder van de grote meerderheid als voorwaarde. Om dit te voorkomen zijn nadere voorzieningen voor de verlenging nodig. Deze zijn echter door de meerderheid van de Tweede Kamer verworpen, omdat de verlenging niet voor één, maar voor twee jaar zou gelden. 'n Beetle tocht, wat tuchtig gekleed: er is maar weinig nodig in dit nare klimaat of U heeft 't. Een zwaar hoofd, niezen, hoesten, bronchitis, catarrh. De vermaarde, bacillendodende POTTER'S CATARRH PASTILLES weren elke aanval af. De rode. desinfecterende pastilles hebben een schier onfeilbare werking. Neem ze nog heden in huis. Uw grootouders kenden m ot Bij apotheken en drogisten d f 1.10 Minister Hofstra zegt in een brief, die hij met de Nota van Wijzigingen aan de Tweede Kamer heeft gestuurd, dat na het conflict dat zich donder dag bij de behandeling van de belas- tingontwerpen heeft voorgedaan, naar normaal staatsrechtelijk gebruik de behandeling van de twee hierbij in het geding zijnde wetsontwerpen eerst voortgang behoren te vinden nadat deze conflictsituatie tot een oplossing is gebracht. Bijzondere omstandigheden van za kelijke aard hebben evenwel de mi nisterraad tot nader beraad genood zaakt. De vraag moet immers worden be antwoord of en zo ja op welke wijze kan worden voorkomen dat de don derdag ingetreden toestand ertoe zou leiden dat met ingang van I januari aanstaande op fiscaal gebied een toe stand intreedt, die naar vrijwel al gemeen gevoelen zakelijk niet juist is, aldus minister Hofstra. (Van onze kunstredactie) Bert Haanstra's speelfilm 'Fanfare is een ongekend succes geworden. Tussen de première op 23 oktober en 11 december heeft de film méér dan een miljoen bezoekers getrokken. De Franse politie heeft twaalf Algerijnen gearresteerd van een, wat zjj noemt, belangrijke afdeling van het Algerijnse ..Nationale Bevrij- dingsfront" in Frankrijk. In het algemeen belang heeft de ministerraad nu gisteren besloten, het mogelijk te maken, dat noodzake lijke voorzieningen voor 1 januari worden getroffen. Daartoe moest de verlengingster- mijn onder druk van de kamer meerderheid worden teruggebracht van twee op één jaar. Minister Hofstra heeft hierover een nota van wü'ziging aan de Tweede Kamer gezonden. Volgens deze wijziging zullen de /erhoging van het bijzonder invoer recht op benzine en van de motor rijtuigenbelasting voor dieselauto's enz. en de tydelijke vrijstelling van de omzetbelasting op sigaren thans worden verlengd tot 1 januari 1960, ln plaats van tot 1 januari 1961, zo als oorspronkelijk was voorgesteld. Deze belastingen maken deel uit van een serie Indirecte belastingen, waarvan de verlenging der verhoging in één wetsontwerp is geregeld. Dit ontwerp kan niet worden ge splitst. Daarom zal de verlenging tot 1 Januari 1960 van de verhogingen van het byzonder invoerrecht op benzine en van de motorrijtuigenbe lasting voor dieselauto's enz. en ver lenging van de tijdelijke vrijsteUing van de omzetbelasting op sigaren ook moeten gelden voor de verhogingen van de andere indirecte belastingen die in hetzelfde wetsontwerp zij n genoemd. Het betreft hieen verhoging van het tussentarief en van het weelde- tarlef van de omzetbelasting, als mede verhogingen, van de omzetbe lasting voor radiotoestellen, bier, sigaretten, televisietoestellen, perso-' nenauto's, motorrijtuigen en auto- en motorbanden. De huidige verhoging van deze be lastingen loopt op 1 augustus af. ZJJI wordt dus nu ook voor deze belas-' tingen verlengd tot 1 januari 1960 in' plaats van 1 januari 1961, zoals aan vankelijk was voorgesteld. Het overige deel van de belasting voorstellen zal echter door het nieuwe kabinet moeten worden afgehandeld. Het betreft hier de tijdelijke verho ging van de vermogens- en vennoot schapsbelasting en de verbeteringen van de vervroegde afschrijvings- en de investeringsaftrek. Dit deel van de belastingvoorstellen kan later worden behandeld, omdat daaraan terugwerkende kracht tot 1 januari 1959 kan worden verleend,! Dit is niet zo bezwaarlijk, want dat Is in het verleden ook wel gebeurd, zoals de minister-president dr. W. Drees gisteren na de vergadering van de fninisterraad heeft meegedeeld. Als de regeling voor vrijsteUing van' de omzetbelasting op sigaren niet! voor 1 januari het Staatsblad zou be-| reiken, zou de prijs van sigaren plot-; seling stijgen en vermoedelijk in de loop van het jaar weer evenveel moe ten dalen, aldus dr. Drees. Ook de verleging van het verhoog de bijzondere invoerrecht op benzine, welke verhoging anders op 1 januari zou komen te vervallen, zal thans moeten worden afgehandeld, omdat het huidige kabinet het zijn opvolgers op dit punt niet extramoeilijk wil maken. Hierover, zei dr. Drees vol vertrouwen, zat de kamer vermoede lijk geen moeilijkheden willen maken.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 2