Mr. H. B. Engelsman licht de kabinetscrisis toe PvdA-vergadering was goed bezocht Onderlinge wedstri jden gymnastiekver. Animo Goed toneel van Geron SFC speelt middelmatig Vlaardingen zoekt sporthal op Expo nu met die 265 miljoen Volgend jaar 563 huizen in Vuur en tegenv warm te-conflict Uitslagen SBKG BILJARTEN Razende Roland in Monopole Brommer raast door menigte SCS won van Maasstad Diefstallen op de Kieldrecht ONDEUGDELIJKE METERS, ZEGGENAMBTENAREN Tot Steun zoekt begrip voor voogdijwerk Hensen bouwt werf kranen voor RDM Het Vrije Volk chiedammers j elkaar* onder Wisselkoersen Gevonden op straat Burgerlijke Stand V eemarktbericht Visafslag Slapende mannen in zinkend jacht DE OORLOGSSCHADE-UITKERING De grootste krant vrachtschepen tef eiykertyd'op stape? HET YRUE VOLK WOENSDAG 17 DECEMBER 1958 PAGINA 4 PAS SAGE-THEATER KWARTEEUW Ledental Voor Herenmodes Timco de Koningin Julianaschool te iinnHmrHif»iin)iimi)ini)iBiifminiiininiiBumiiu)iiiniH»miiimiiiiiitiimiiniiiiminimuiniiiiuiimumMuiuiinnuiiniimiimiHimji«HiiHin Volkshuis De wykraad besloot voorts om het voorlopig comité tot stichting van een volkshuis ter bevordering van het sociaal en cultureel vormingswerk medewerking te verlenen. Het comité zou graag een of meer lokalen van de openbare lagere school aan de Ring voor dit doel gebruiken, maar secretaris Berghout vertelde, dat deze school voorlopig voor het onderwys beschikbaar zal moeten biyven, voor al ook in verband met de op handen zynde uitbreiding van Pernis. „Al maken ze er nu een stui ver van, betalen doen we nooit," is thans de mening van de h& ren. Niet te duur (Van een onzer verslaggevers) ®r' Engelsman, voorzitter van de Schiedamse raadsfractie van de PvdA en lid van de Tweede Kamer, heeft gisteravond, in het VoUtsgebouw op een zeer goed bezochte afdelingsvergadering van de Partij van de Arbeid gesproken over de kabinetscrisis. In korte trek ken beeft hjj de situatie weergegeven die geleid heeft tot deze crisis, de redenen toegelicht die voor de PvdA-ministers aanleiding waren om af te treden en een speculatie op de toekomst gemaakt. Zijn lielder betoog zal de Schiedamse partij-leden ongetwijfeld een beter inzicht hebben verschaft in de nieuwste binnenlandse po litieke ontwikkelingen. Aan zijn inleiding ging een jaarvergadering vooraf en het voornaamste agendapunt was de bestuursverkiezing. Twee bestuurders stelden zich niet herkiezbaarr J J Bieze en W Westerbeek. In hun plaats kwamen W. Dinkelaar en mej. G. J. dé Graaff. In deze Schiedamse rubriek bij uit stek willen wij vandaag stilstaan bij een jubileum van een bedrijf, waar mee menige Schiedammer te maken heeft gehad en waarmee nog me nige Schiedammer te maken sal krijgen, H'.et Passage-theater. Vol gende week woensdag bestaat dit theater 25 jaar. De Passage zelf bestond al bijna een jaar, toen het theater door het aannemingsbedrijf Coster uieri aan gebouwd. De drie oprichters waren A, Tuschinski, H. Gerschtanowitz en Ehrlich, van wis de heer Tu-, schinski de eerste paal sloeg. Op 24 december 1933 ging de bio scoop open en de eerste film was „Hei verliefde hotel". Of het storm liep? „We hebben, de eerste weken gewoon zonder publiek gezeten. De mensen durfden niet naar binnen te komen, ze vonden het te chique, hoe wel het helemaal niet te duur was", vertelt een van de „oud-gedienden". Maar de Schiedammers bleven niet lang schuw voor dit nieuwtje en al gauw nam het Passage-theater een centrale plaats in hun uitgangetjes 'in. Van begin af aan stelde de direc tie zich op het standpunt, dat het Passage-tlieater niet uitsluitend als bioscoop moest fungeren en op ver schillende avonden in de week kon 7nen er dan ook een revue gaan zien, een orkest beluisteren of een verga dering bijwonen, Die traditie heeft het Passage- theater door de jaren heen gehand haafd. Ook nu nog is het niet alleen bioscoop, maar ook schouwburg" en „concertzaal Ter gelegenheid van het zilveren jubileum zal volgende week het thea ter worden versierd en de première voor Nederland worden gegeven van de film. ,fie vikings". Met dit opmerkelijke zakenjubi- leum vallen drie persoonlijke jubilea samen, namelijk van de chef-opera teur en toneelmeester „Hannes" J. Visser, de hoofdportier Ch. L. Gavers en de portier W. Ruters, die alle van af de 'opening in het Passage-theater werkzaam zijn geweest. Woensdag morgen 24 december zullen deze he ren door de directie en het perso neel van het Schiedamse theater worden gehuldigd. De uitslagen van de gisteren ge speelde wedstrijden voor de Schie damse hedrijfsklaverjascompetitie iSBKC) zijn; Afdeling A: Gem.werkenGTB 51, Excelsior—Standaart 51, Spar De Geer 4—2, Vlug—BWF 24. Afdeling B: Gem.werken—Vincent 24, Standaart—De Geer 4—2, Ex celsior—Umique 15. Het voltallig bestuur is nu als volgt samengesteld: voorzitter ir, C. Boer man, secretaris A. Bakker, penning meester C. H. Steens, leden mej. N. Groenewegen W. Dinkelaar, ine). G. J. de Graaff, A. de Visser, P. Tjjse en mevrouw J. C. Woerkom-Witte. In een uitvoerig verslag „schilder de" secretaris Bakker de gebeurte nissen In het afgelopen jaar. De twee verkiezingen waarvan de uit slagen nogal teleurstellend waren. Niettemin handhaafde de PvdA in de Schiedamse gemeenteraad haar veertien zetels. In die fractie kreeg men overigens twee nieuwe gezichten te zien, die van ir. Boerman en 3. Scheffers. Mr. Engelsman werd benoemd tot lid van de Tweede Kamer. „Hij deed zijn intrede wel in een periode, die hem in weinig tijd veel ervaring op leverde." Veel bijeenkomsten werden geor ganiseerd met vooraanstaande spre kers. De Vrouwengroep van de PvdA deed veel en werkte dikwijls samen met de NW-Vrouwenbond. Nieuwe Koers beiegde vele huiskamerbijeen komsten hield gecombineerde avon den met de AJC en deed in de jeugd raad van zich spreken. Al deze activiteit ten spijt ging de daling van het ledental, die zich vorig jaar inzette, in enigszins ern stiger mate door. Het ledental ging achteruit van 1161 tot 1096. Dit ledenverlies vornf vooral zijn oorzaak in verkeerd toegepaste bezui niging en gebrek aan solidariteits gevoel. De vergadering ging daama ak koord met het financiële verslag en de begroting van de penningmeester. Niet geheel correct vonden wij be paalde opmerkingen, die voorzitter Boerman gisteravond maakte. Toen de kascontrolecommissie meedeelde, de financiën in orde te hebben be vonden, zei hij: „Nu weet u ten minste, dat de man naast mij geen geld achterover heeft gedrukt". Toen iemand de wens te kennen gaf het financieel verslag graag eerder te ontvangen dan tijdens de vergade ring, suggereerde de voorzitter, dat men het toch had kunnen doorne men tijdens het jaarverslag van de secretaris. Zulke gezegden doen niet ter zake en kunnen o.i. beter achter wege worden gelaten. In de voorwedstrijden om het per soonlijk kampioenschap 3e klasse Iibre van het district Schiedam van de KNBB werden gisteravond ge speeld b(j de BV HOV te Vlaardin gen: v, d. Brugge 100 100 46 10 2.17 De Jong 100 79 46 9 1.71 Valk 100 100 58 7 1.72 Vink 100 96 53 8 1.65 Breederveld 100 84 40 12 2.10 Uebregts 100 100 40 15 2.50 De Jong 100 100 54 9 1A5 Vink 100 96 54 7 1.77 bh de BV MES te Vlaardingen: Van Doorn 100 100 De Graaf 100 64 Grava 100 91 Klos 100 100 De Winter 100 100 Jacobs 100 93 29 29 29 29 51 51 18 14 25 15 12 10 3.44 2,20 3,13 3.44 1.96 1.82 16 DECEMBER Engels pond 10.56S—10,571 Amerik. dollar 3,7653,77i Franse frank 89,77389,871 Belgische frank 7,581—7,581 Zwitserse frank 86,664—66.715 Zweedse kroon 72,97—73,02 Duitse mark 90,4190,46 Deense kroon 54.66J54,71* Noorse kroon 52,805—52.85* Zwitserland (vrij) 87,92—87,97 Canada 3,91 A—3.91 A Italiaanse lire 60.52*—60,57* Oostenrijkse schilling 14,593—14,602 Advertentie I.M. Zestig leden ouder dan veertien jaar namen deel aan de onder- linge-wedstrijden; die de chr. vereniging voor lichamelijke opvoeding Animo in de gymnastiekzaal van Kethel had georganiseerd. Voor de meisjes en jongens was de oefenstof voorgeschreven; de da mes en heren moesten hun oefenin gen zelf samenstellen» maar daarin wei verplichte onderdelen verwerken. De sfeer waarin dit „toernooi" ver liep was goed: sportief en gezellig, wel wedijver, maar geen naijver. On getwijfeld zal de grote belangstelling van mensen, die met de vereniging sympathiseren, hiertoe hebben bij gedragen. De wedstrijden bereikten hun hoogtepunt, toen de dames en heten van de eerste graad hun oefeningen demonstreerden. De jury, die be stond uit technische leiders en leid sters van zusterverenigingen, was (Vaa onze filmredactie) Roland was een van de voortreffe lijkste paladijnen van Karei de Grote, zal men zich uit de (litera tuur) geschiedenisboekjes herinne ren. Thans speelt deze paladijn de hoofdrol in „Razende Roland", die t.em. donderdag in het Monopole- theater wordt vertoond. Een film in zoete kleuren en op genomen in een Italiaanse versie van Cinemascope, Een uitgebreid kijkspel, waar men kan genieten van fikse ruiter- en zwaardgevechten en een aardig brok vrouwelijk schoon. WOENSDAG Bioscopen PASSAGE-THEATEB, 2 en 8.15 uur: Een nacht om nooit te vergoten. MONOPOhE-THEATEE, 2, 7 en 9 u.: Kazende Roland. Apotheek: Evers, Lange Haven 81, Diversen: STADHUIS, 8 uur: openbare ver gadering gemeenteraad, begrotings behandeling. AMSTELBRON. 8 uur: Pol. Jongeren Contact Schiedam, bijeenkomst. MTJ6IS SACRUM. 8 uur: Geron, toneeluitvoering. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Een nacht om nooit te vergeten. Geen avondvoorstelling. MONGPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: Razende Roland. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Diversen STADHUIS, 8 uur: openbare ver gadering gemeenteraad, bcgrotings- behindeling. PASSAGE-THEATER, 8 uur: Schie damse Kunstkring, het Botterdame Toneel brengt „De misantroop". 1CUSI8 SACRUM, 8 uur: WUlem de Zwljgerechool, ouderavond. Alle ouders krijgen op een bepaald moment in hun leven te kampen met met 't verschijnsel, dat hun kinderen onder hun hoede willen wegvliegen. Zo ook pa en ma Hapgood in het toneelstuk „Vogel, vlieg de wereld in", dat gisteravond in Musis Sacrum door de toneelvereniging „Geron" werd opgevoerd. Vier kinderen hebben Arthur Hap good en zijn vrouw, namelijk Ted, Myra, Billy en Phyllis en drie-van hen trekken weg van het ouderlijk huis, de zelfstandigheid tegemoet. Uiteraard tot verdriet van de ouders, doch een blijspel zou geen blijspel zijn, als aan het eind van het stuk ouders en kinderen niet weer geluk kig verenigd zouden zijn. De rollen in dit Amerikaanse spel van A. P. DeaTsly werden, zonder uitzondering goed gespeeld door Freek Kegel, Suus Houtman, Jo Wil- brink-Bronkhorst, Mar Hemminga, Koos de Groot, Piet van Waarden burg, Janny Kegel-van Eyk, Arie Kegel en Riet Hendriksen. De regie was in handen van Theo Kling. Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam tussen 9— 1230 uur en 2—6 uur: Stalenboek. Te bevragen bij de vinders: Kop lamp Busseher Boerhaveplein 1; schakelarmband J Verwiel vm Hofje van Belois 1; zilveren polskettinkje met inscriptie B Oversier Boerhave- laan 54b; damesrok Dunk Buijs Bal lotsingel 61a; grijze kinderpet G v Beek Niemvsticht NZ 20; blauwe kin- dermuts G Blauw Flat Nieuwland 27; dames-mantelcelntuur N van Oosten Schiedamseweg 107 Kethel; grijs met rood zijden damesshawl C Clements Puttershoeksestraat 36; 1 p rood bruine kinderschoentjes W Sijberden Tielman Oemstraat 8; aktentas met inhoud W Jansen Paul Krugerstraat 103; rood tasje met pantoffels N Gros lepenlaan 23 Kethel; kinderporte- monnaie met inhoud C Schellenbeek Halleystraat 41b; ring met sleutels Lookermans Parallelweg 90a; ring met sleutels W Vermeulen Kerkweg 1 Kethel; etui met sleutels J Paulussen Boerhavelaan 53a; beige wollen da meshandschoen (L) Mevr Sleegers Vlaardingerdijk 171b; blauwe auto ped Rozenberg Dr Schaepmanslngei 94. Rudolf Moralt, sinds 1940 vaste dirigent bij de Weense opera, is op 56-jarige leeftijd aan een hartaanval overleden. unaniem van oordeel, dat er in Ani mo in goede stijl en hard gewerkt wordt. De technische leiding was in ban den van mej. A. van der Heiden en de heren A. Meyboom en H. Voor- bach. De heer Voorbach reikte na afloop de prijzen uit. De uitslagen zijn; Meisjes le graad; le prijs Coby de Winter; 2e prijs Korrie Baron, Meisjes 2e graad: le prijs Corrie Verdugt; 2e prijs Yvonne van Driel. Jongens le graad: le prijs Jan de Vuyst; 2e prijs Arie van de Lee. Jongens 2e graad: le prijs Jaap Quartel; 2e prijs Jo'nan Holïemans, Dames le graad: le prijs mevr. L. Kegel; 2eprijs mevr. G. Voorbach en mej. C. Woermeyer. Dames 2e graad: le prijs mevr. I.. Kegel; 2e prijs mevr. B. van de Most. Dames 3e graad; le prijs mej. M. Jongste; 2e prijs mej. J, Vuyk. Heren le graad: le prijs dhr A. Meyboom; 2e prijs dhr H. Voorbach. Heren 2e graad; le prijs dhr F. Kegel; 2e prijs dhr G. Friederich. Heren 3e graad: le prijs dhr M. Westerveld; 2e prijs dhr Hj. Guliger. In tegenstelling; tot de vorige week hebben de dames-teams van de Schiedamse Volleybal Clnb deze week niet zulke fraaie resultaten weten te behalen. Het eerste dames-zestal speelde een» goede, geligkopgaande strijd te gen het team van Shell. De Shell- dames wisten door keiharde serves en een aantal gelukkige balien bet technisch betere SVC een 31-ne- derlaag toe te brengen. Een gelijkspel zou echter beslist de verhoudingen beter weergegeven hebben. Dames 2 bleef ongeslagen door een 22 gelijk spel tegen Hou Stand 2, Deze dames hebben 6 wedstrijden ge speeld en er 4 van gewonnen, ter wijl 2 wedstrijden gelijk eindigden. Dames 3 verloor met 31 van DRL 3, terwijl het vierde vrij was. Heren 1 verloor met 31 van kop loper Celebes uit Den Haag, De eer ste set was voor de Schiedammers, doch in de tweede en derde set was Den Haag oppermachtig. In de 4de set nam SVC zelfs een 128-voor- sprong, zodat een gelijk spel in het verschiet lag. Celebes wist echter door harde serves deze achterstand in te lopen en met 1512 te zegevieren. SVC bewees in de eerste en laatste set dat successen mogelijk zijn en wij twijfelen er niet aan of deze successen zullen binnen niet al te lange tijd komen Het mag echter niet te lang duren. Heren 2 won met 31 van WIK 1, terwijl het 3e herenteam met 30 over Rotterdam Zuid zegevierde. Voor de komende dagen staan de laatste wedstrijden van dit jaar op het programma, t.w.: Dames: SVC 1—Hermandad 1; Shell 2—SVC 2; Hudig 1—SVC 3; SVC 4—Tenaco 1. Heren: Punch 1—SVC 1; Phoenix 1—SVC 2; Wieo 2—SVC 3. Overleden: P. G. van Kleef, 59 j echtg. van J. W. Sjoerdsma; H. M. Leverington 86 j; J. D. Seip, 50 j. ROTTERDAM. Op.de veemarkt alhier werden dinsdag in totaal aan gevoerd 3135 dieren. Hierbij waren 400 vette koeien, 819 stuks gebruiks- vee 212 vette kalveren, 602 nuchtere kalveren, 249 graskalveren, 31 var kens, 41 biggen, 108 paarden, 6 veu lens, 650 schapen of lammeren en 17 bokken of geiten. De weekaanvoer bedroeg 5740 dieren. De prijzen waren als volgt: vette koeien le 2.95—3,25: 2e 2,80—2,90, 3e 2,60—2,70; vette kalveren le- 2,80 3,00; 2e 2,60—2.70; 3e 2,10—2,23;. gras kalveren 450, 375, 280; nuchtere kal veren 75, 60, 50; biggen 60, 45, 40; slachtpaarden 2,20, 1,901,80; scha pen 907060lammeren 987860 kalf- en melkkoeien 12001000850; vare koeien 875—750—600; vaarzen 900—800—800; pinken 650—500—400. Overzicht: vette koeien aanvoer iets meer, handel redelijk, prijzen als gisteren; vette kalveren aanvoer gro ter, handel vlot, prijzen als vorige week; graskalveren aanvoer ruimer, handel lui, prijzen onveranderd; nuchtere kalveren aanvoer iets meer, handel willig, ruim prijshoudend; biggen aanvoer als vorige week, han del goed, prijshoudend; slachtpaar den aanvoer ruimer, handel williger, wat hoger in prijs; schapen en lam meren aanvoer groter, 'handel stug, vooral niet hoger in prij;s kalf- en melkkoeien aanvoer gewoon, handel tamelijk, goed prijshoudend; yare koeien aanyoer matig, handel kalm, goed prijshoudend; vaarzen en pin ken, aanvoer matig, handel stil, ruim prijshoudend. GORKTJM Een jeugdige tim merman uit Den Haag vermaakte zich op zondag 28 september op de Langendijk te Gorkum door meteen snelheid van ongeveer 40 kilometer per uur op een bromfiets door de aldaar wandelende menigte te ra zen, Rakelings reed hy langs een klein jongetje, dat daardoor kwam te vallen. De Hagenaar was samen met een vriend. Om beurten namen ze op de bromfiets plaats om een ritje over de Langendijk te maken. Dinsdag veroordeelde de kanton rechter de Haagse brommer over eenkomstig de eis tot 25 boete of vijf dagen hechtenis en vier maan den ontzegging van de rijbevoegd heid. (Van een onzer verslaggevers) B. en W. van Vlaardingen onderzoeken de mogelijkheid een „hal of Iets dergelijks" op het terrein van de Brusselse Expo 1958 aan te kopen. Deze hal zou als de aankoop lukt in Vlaardingen wor den ingericht als sporthal. „Het is niet gezegd, dat het door kan gaan, maar het onderwerp heeft de belangstelling van het college." zo zei gistermiddag de wet houder van Onderwijs, Sport en Culturele Zaken, de heer H. K. van Minnen bij de beantwoording van vragen van raadsleden over de begroting 1959. Méér dan deze summiere gegevens kon de wethouder, die aankondigde „zeer geheimzinnig" over dit onder werp te zuilen spreken, niet geven. Overigens had de heer Van Min nen nóg een aantal verheugende ant woorden te geven. Hij deelde mee, dat bij het college een verzoek is binnen gekomen voor de stichting van een tweede' lagere technische school in Vlaardingen. Deze school is in de Westwijk gepland. Verleden week speelde het eerste team van de schaakclnb Schiedam een thuiswedstrijd tegen het onder aan de ranglijst staande Maasstad 1. Wegens het niet opkomen van twee spelers van Maasstad 1 stond SCS 1 reeds bij de aanvang van dc wedstrijd met 2'A!4 voor, daar Joh. dc Boer in een vooruit gespeelde partij remise had weten te behalen. Reeds na 40 minuten spelen wist CShr. Slagmoolen jr. de stand op 3'Ate brengen, waarna A. Leer- entveld 2 minuten later de score wederom ten gunste van SCS 1 ver hoogde. Even later wist A. van Etten de wedstrijd definitief in. het voor deel van SCS 1 te beslissen, daar zijn tegenstander in verder spelen geen nut meer zag en de partij gewonnen gaf. 5%Ms dus. Hierna wisten ook H. Planken, C. Vrijland en A. Noordegraaf hun par tijen in winst om te zetten, waarna J. C. Hölzken met zijn tegenstander remise overeenkwam zodat de eind uitslag 91 in het voordeel van SCS I werd. De persoonlijke uitslagen zijn: SCS 1Maasstad 1; A. Noordegraaf W. Kaspers 10; J. C. HölzkenE. M. v. d. Kuyl 14C. Vrijland A. de Bruyn 10; Joh. de BoerK. v. d. Linden Vz14; H, FlankenW. v. d. Kaa 10; A. LeerentveldC. Spannenburg 10; J. v. d. RuitJ. Everts 10; G. v. d. BergJ. L. Stolk 10; A. van EttenH. Hulsker 1—0; Chr. Slagmoolen jr.—A. Kla- versma 10. De uitslagen van partijen gespeeld voor de huishoudelijke wintercompe titie zyn: groep A; W. Hoegee—A. Scheele 10; C. MeijerW. J. Kuypers 10; groep B: D. v. .d. HoevenJ. van Grootveld 01; Chr. Slagmoolen sr,R. Koster X0; B. LeeuwensteinR. v. d. Hoek 01; groep C: J. C. RoozenH. Boele 01; H. PietersenJ. Veldman 0I. ROTTERDAM, 16 dec. Aan de Visafslag alhier werden van. TJmui- den en elders 220 kisten;, verise zee vis en 200 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tarbot kl 1.20 1.20; schol midd 6567; klein 44 47; zeebot 4042; schelvis midd 51— 56; klein 4345; kabeljauw gr 55 57; klein 3538; makreel 35—38; wij- tnig 3941: spiering 1.001.20. Besprekingen over een openbare school voor nijverheidsonderwijs voor meisjes zullen „weer op gang worden gebracht." Als er een schoolgebouw was, dan zou de school kunnen star ten. De plannen voor de bouw van het Gemeentelijk Lyceum liggen op het Ministerie van O, K en IV. Het over leg is gaande. Het verzoek van ulo- hoofden om een concierge zal worden onderzocht. Het nieuwe schetsplan voor de te bouwen bJn.-school aan de Delftse- veerweg ligt bij B. en W. Het ont werp is meer aangepast bij het po litiebureau, waarachter de school komt te liggen en zal twee verdie pingen teilen. Deze week zullen B. en W. een nota voor het onderzoek en het nemen van proeven ten behoeve van een sproei- ijsbaan behandelen. Veel moeilijkhe den zijn nog niet opgelost. Offertes zijn gevraagd voor nieu we kleedgelegenheden bij de sport velden in de Zuidbuurt. Wethouder Van Minnen verklaarde aan het slot van zyn betoog over vele onderwijs-, sport- en culturele zaken geen behoefte te hebben aan poli tieke beschouwingen. (Van een onzer verslaggevers) Zes zeelieden moesten woensdag- morgen voor de Rotterdamse politie- rechter terecht staan wegens diefstal of heling van goederen uit de lading van de Kieldrecht, gepleegd in Dar Es Salam, Mombassa en Antwerpen. Drie hunner lieten verstek gaan; hun zaken zijn aangehouden. De Kieldrecht van Van Ommeren heeft in het voorjaar in charter voor de VNS een reis naar havens aan de oost- en de westkust van Afrika gemaakt. Volgens de officier van Justitie is er toen in enkele havens „vreselijk gestolen". Na aankomst van het schip te Amsterdam op 26 april z(jn de zes verdachten aangehouden. Een bootsman bekende, dat :n Dar Es Salam van zes door matrozen ge stolen rollen textiel een ais geschenk had aangenomen. Hij was er ai zwaar voor gestraft, want na 31 zeejaren moet hij nu proberen als classificeer der zijn brood te verdienen. De politierechter veroordeetde hem tot twee maanden gevangenisstraf. Een kabelgast en een matroos kregen voor een dergelijk feit de zelfde straf. Ook zij waren door de rederij ontslagen. (Van een onzer verslaggevers) De 68-jarige stoker C. H. van Da len en de 64-jarige zeeman C. Durian zijn gisteravond om kwart voor ze ven uit een vroege slaap gewekt, toen het jacht Watermix, waarin zy ter kooi gekropen waren, door onbeken de oorzaak in de Rotte zonk. De mannen werden door het binnen dringende water gewekt en ze kon den zich, zij het met natte kleren, bytyós in veiligheid stellen. Het jacth is eigendom van de 53-jarige caféhouder D. Zwaneveld uit de Hendrik de Keuzerstraat. (Van een onzer verslaggevers) Hoe zit dat met die 265 miljoen, die het rijk aan de gemeente Rotterdam zal uitkeren als tegemoetkoming in de schade, die de stad in de Tweede Wereldoorlog heeft geleden? Dat zullen vele stad genoten zich wel hebben afgevraagd, toen zij lazen over de mede delingen, die de wethouder van Financiën, mej.; mr. J. Zeelenberg, dezer dagen in de raad heeft gedaan. „Voor zeventig miljoen een geheel nieuwe binnenstad", zo riep zij uit. Zoals wij reeds hebben bericht betreft het hier een afkoop. De gemeente Rotterdam en het rijk zijn in principe met elkaar over eengekomen, dat het bij die 265 miljoen blijven zal. Op welke dingen heeft nu dit ka- Van Hoogendorpsplein)dempingen i.i- ian nolfe tiioiiw ctnUfl lraMool in lin pitale bedrag betrekking? Op publiekrechteiyke dus: open bare zaken. In grote trekken: op de gehele onteigening van de bin nenstad. Die enorme ingreep resul teerde uiteraard in een nadelig saldo. Het centrum werd zoveel ruimer, straten en pleinen werden zoveel breder, dat niet evenveel grond kon worden verkocht als onteigend werd. In het bedrag is echter ook begre pen de voledige aanleg van straten en pleinen, in verleden (voorbeeld: Hofplein) én toekomst (voorbeeld: (Van een onzer verslaggevers) Een persconferentie hadden de heren Feute en Moorlag gis teravond belegd om hun grieven tegen het gemeentebestuur wereldkundig te kamen. B. en W. hebben de raad voorgesteld om tegen deze en nog twee andere b-e-"TC,!? van de- Spiermgshoekflat een rechtsgeding i„ te stellen, omdat z«j „hebben geweigerd de afrekening van hun bijdrage in de verwarmints- kosten over het wintertijd vak van 1956—'57 te voldoen, als argument aan voerend dat de warmtemeters in hun woningen het aantal gebruikte wartn- te-eenheden met juist hebben weergegeven." roilen, toen de flatbewoners vorig jaar oktober de rekeningen voor oververbrmk kregen gepresenteerd. Vaak hoge rekeningen, waarmee me nige huurder zich niet kon verenigen. Verscheidene flatbewoners weiger den te betalen, omdat de gemeente zo meenden zij voor die hoge reke ningen geen redelijke verklaring kon geven. De meesten gingen echter tot be taling over. toen zy in februari van dit jaar een aanmaning in de bus kregen van de advocaat mr. J. Bus- „Ten einde te voorkomen," aldus gaan B, en W. verder, „dat ook in de toekomst soortgelijke verweren te gen het voldoen van óe verschul digde verwarmingskosten worden gevoerd, ïykt het ons van groot be lang, dat door een onpartijdig rech ter over de betalingsverplichting een oordeel wordt uitgesproken." Aan de formulering van dit voor stel hapert wel het een en ander vol gens de heren. In de eerste plaats weigeren zij niet te betalen, integen deel, zij willen wel betalen, maar niet meer dan voor het juiste aantal warmte-eenheden dat zij hebben ver bruikt. Dit juiste aantal is niet bekend, omdat de warmte-meters niet deug den. Dit argument is niet door de huurders van de Spieringhoekflat aangevoerd, maar door enkele ge meente-ambtenaren aangedragen. Vervolgens menen de heren, moet de gemeente om, soortgelijke geval len in de toekomst te voorkomen geen rechtsgeding instellen, maar warmtemeters plaatsen die wel deu gen. Ten slotte maken zij de aanmer king, dat het bijvoeglijk naamwoord onpartijdig voor rechter overbodig is. Deze hele affaire kwam aan het kop namens de gemeente. De heren Peute, Moorlag, Mulder en De Jong hielden echter voet by stuk. De heer Dries Peute heeft ons zijn verhaal gedaan, dat in grote trekken overeenkomt met de verhalen van de drie andere heren. In de winter van '50—'57 kwam al geregeld by hem een ambtenaar van (Van een onzer verslaggevers) Het volgende jaar zal een begin worden gemaakt met de bouw van 563 woningen in het zuidelijk deel van Pernis aan weerszijden van de Burgemeester Van-Esstraat. Dit is in een besloten zitting van de wijkraad voor Pernis mee gedeeld door wethouder mr. H. Bavinck. Gisteravond heeft de voor zitter van de wijkraad, de heer H. Buesink, in een gewone vergade ring nadere mededeling over de plannen gedaan. Hy vertelde, dat er bij het maken van de plannen naar gestreefd is de huurprijzen zo laag mogelijk te hou den. Behalve b(j een complex van 64 bejaardenwoningen, die in twee woonlagen worden gebouwd, zal uit sluitend laagbouw worden toegepast. Er komen 62 woningen voor grote gezinnen, 179 voor middelgrote gezin nen en 258 voor kleine gezinnen. Reeds in januari 1960 verwacht men de eerste woningen van het nieuwe complex in gebruik te kunnen nemen. Men was in de wijkraad bijzon der verheugd over deze plannen. Vooral omdat de woningnood in het dorp zo groot is, dat tal van jonge gezinnen naar elders zijn ver trokken. De kerker aden van de Ge reformeerde en de Hervormde Kerk hadden daarover juist brieven aan de wykraad gezonden. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter mee, dat B. en W. de heer D. Berghout hebben be noemd tot chef van de hulpsecretarie en dat zij zyn benoeming tot secreta ris van de wykraad hebben bekrach tigd. De wykraad ging akkoord met enige kleine grenswijzigingen van de wüken Nieuw-Charlois, Oud-Char- lois, Hoogvliet en Pernis. Besloten werd hij het gemeentebe stuur informaties In te winnen over de plannen met de door demping van de oude haven beschikbaar komende grond. De wfikraadsieden voelden veel voor een groenbepianting. Bouw- en Woningtoezicht de meter opnemen, die steeds zei: „Van die meter klopt ook niets." Hetgeen dan ook wel, volgens de heer Peute de re den zal zijn geweest om de meter al drie maal te verwisselen voor een andere. Toen hij in oktober 1957 een reke ning van 78 voor oververbruik ont ving, stapte hij naar de Woning- dienst en vroeg: „Hoe komt u aan dit bedrag?" De twee ambtenaren daar, gaat het verhaal verder, wisten het niet. Ten slotte zouden ze gezegd hebben: „Die meter van u deugde niet en eigenlijk moest u een bedrag van 380 be talen. Maar aan zo'n hoog bedrag kunt u nooit toekomen, ook al stookt u dag en nacht door." „Hoe komt u dan aan die 78?" De twee ambtenaren zouden toen hebben toegegeven, dat dit een slag in de ruimte was, zomaar een schat ting. „Tja," heeft de heer Peute ver volgens geantwoord, „als u kan schatten, dan kan ik dat ook. Mis schien heb ik wel ƒ25 te vorderen voor onderverbruik." De druppel die bij de weigerachtige huurders de emmer deed overlopen, was een schrijven van mr. Buskop in oktober (november) van dit-'aar. waarin hun de gemiddelde ver warmingskosten in rekening werd gebracht, in casu een lager bedrag dan oorspronkeiyk was gevorderd. en zelfs nieuw stukje kanaal in de binnenstad. En ten slotte zitten er alle kunstwerken in. zoals Lëuvesluis, Boeregatsluis, Maasboulevard en de, aanleg van. transportleidingen voor gas, water en elektriciteit. Als al deze werken straks klaar zullen zyn, hebben ze de stad 335 miljoen gulden gekost. Vandaar dus dat mej. Zeelenberg kon zeggen: Voor zeventig miljoen een nieuwe binnenstad. Voor Rotterdam is dit alles zeker niet te duur gekocht. Men steile zich voor dat Amsterdam en Den Haag zouden besluiten hun binnensteden even ruim te maken als die van Rotterdam: het zou deze plaatsen waarschijnlijk honderden miljoenen meer kosten. Hiermee is natuurlijk het bombardement van Rotterdam in geen enkel opzicht goedgepraat. Het is natuurlijk niet zo, dat de Maassedeiyke schatkist nu zomaar met 265 miljoen zou worden verrijkt. De stad heeft in de loop van de ja ren al grote voorschotten gehad. Hoeveel precies, dat zal mej. Zeelen berg vanavond in de raad meedelen. Zeer waarschyniyk echter hebben die voorschotten alles bij elkaar on geveer 200 miljoen bedragen en heeft de stad dus nog ongeveer 65 miljoen te verwachten. jVan een onzer verslaggevers) De voogdyvereniging Tot Steun wil zich in dc toekomst vooral be- Uveren om bij het publiek meer be grip te wekken voor het voogdijwerk. Dit is gisteravond besloten op de jaarvergadering in het Zalencen trum. Om ook de eigen leden een beter in zicht te geven in de activiteiten van de vereniging worden geregeld filmavonden georganiseerd, waarby men een indruk krijgt van de wyze •waarop Tot Steun kinderen, die bui ten hun schuld in moeilijkheden zijn geraakt, tracht te'helpen. Gister avond heeft drs. J. Ritsema van Eek, directeur van de Lindenhof in Schiedam, gesproken over het in richtingskind. Dc N.V. Machinefabriek Hensen te Rotterdam heeft opdracht gekregen voor de bouw van twee zware helling- wipkranen met een hefvermogen van 90 ton bij een armlengte van 40 meter. De kranen zyn voorzien van een snellere hulp hysinrichting met een hefvermogen van 10 ton by een maxi male armlengte van 45 meter. De firma Hensen heeft van dit type kranen reeds een serie voor bui tenlandse werven in fabricage. De kranen zyn bestemd voor een nieuwe helling van de Rotterdamse Droogdok-My. waarvan de afmetin gen zo ruim zijn gekozen, dat hierop niet alleen de allergrootste schepen sullen kunnen worden gebouwd, maar ook zonodig een groep 1 kan worden cezet.

Het Vrije volk | 1958 | | pagina 1