Fiusie SBC en Vegla biedt veel voordelen „Jan Ligthart begon als schoolmeesters hul p je Volkstuinders willen gesprek met B. en W. Ir. Biischmann werd weer voorzitter KvK MODEFLITSEN Koopjes bij Tinco oordracht met V V 'Schiedam' leent 5 mille Jongen onder auto Weinig volleybalverrassingen in onderlinge competitie Auto in sloot: één gewonde BILJARTEN Schiedamse Ligthartscholen herdenken grote pedagoog Koninklijke waardering A. van der Pols overleden Vader bracht dochter om het leven SKI VERLOREN, MAAR ZELFBEHEERSING NIET Gemeente wint kort geding over garage Burgerlijke Stand Wisselkoersen BÜOEftSVESÏ 8 Op alle niet afgeprijsde artikelen 10 korfing - Zie onze etalages Spanningen9 in Klein-Babberspolder Kampioenschappen De Vrijheid in '58 Visafslag „HET VRIJE VOLK" HET VRIJE VOLK WOENSDAG 14 JANUARI 1959 PAGINA 4 HEREN MODES DAT ZEGT ALLES Kwekeling Grote vriend Straf verminderd HEDENAVOND EN MORGENAVOND ABC overkoepelt al het bedrijf svoetbal (Van onze sportredactie) Dezer dagen zijn met goed gevolg belangrijke besprekingen voor het bedrijfsvoetbal in Schiedam beëindigd. Het was allang velen een doom in het oog dat er in Schiedam 's zomers enkele bedrijfsvoet balcompetities waren, die niet samenwerkten. Zoals bekend maakte het bedrijfsvoetbal na de oorlog veel opgang, maar doordat er van weinig regeling sprake was en er weieens excessen voorkwamen sprak men van „wild voetbal". Toen heeft de KNVB ingegrepen en een meer geregelde organisa tie ontstond. Toch was de situatie nog lang niet Ideaal in Schiedam en daarom zijn de twee grote bedrijfsvoetbalcompetities op verzoek van de instanties in de afgelopen wintermaanden bij elkaar geko men. Besloten werd om de Schiedamse Bedrijven Competitie en de Vegla-bedrijfsvoetbalcompetitie samen te smelten tot een Algemene Bedrijfsvoetbal Competitie in Schiedam, de ABC geheten, waarin alle bedrijfsvoetbalclubs in Schiedam een plaats zullen krijgen. De volle medewerking van alle be trokken autoriteiten is toegezegd. Het zal dus niet meer zo zijn dat naast het voetbal in deze ABC ook nog er gens anders bedrijfsvoetbal wordt ge speeld. Het toezicht op dit voetbal en de organisatie van bet geheel wordt nu voor de instanties gemakkelijker dan voorheen. De scheidsrechters behoe ven slechts voor een enkele organisa tie te worden aangewezen. Ook volgt de ABC geheel de lijn, die de KNVB aangeeft, zodat uit deze fusie een aantrekkelijke organisatie is voortgevloeid. De ABC zal alle medewerking san de clubs, spelend in de afdeling Rot terdam en/of de KNVB verlenen. Ge schorste of geroyeerd'- sportlieden van welke sportorganisatie ook. kunnen niet aan dit voetbal deelnemen. De Koninklijke Nederlandse Voet balbond te 's-Gravenhage heeft aan de Schiedamse voetbal- en honkbal vereniging „Schiedam" een lening van 5000,-met een rente van 3%, af te lossen in tien jaarlijkse termij nen, aangeboden. De opbrengst van deze lening is bestemd voor de afbouw c.q. nieuw bouw van kleedlokalen, kantine e.d., op de twee sportterreinen, welke de vereniging van de gemeente in huur heeft en deel uitmaken van het sportveldencomplex bewesten de Pol dervaart- De leningsvoorwaar. ten zijn voor de vereniging gunstig. De geldgever stelt evenwel de voorwaarde, dat een solide borg de betaling van rente en aflossing zal garanderen. Daarom beeft de sportvereniging zich, door bemiddeling van de sportraad, tot de gemeente gewend met het verzoek de gevraagde garantie te verlenen. De Vijfjarige Marinus Schell uit de Mariastraat te Schiedam is gister morgen op de Vlaardingerdijk aan gereden door een personenauto. Met. een hersenschudding en een wond boven het rechteroor is hij in het Gemeenteziekenhuis opgenomen. De jongen stak plotseling de rij baan over. De automobilist B. P. D. remde nog krachtig, maar de wagen gleed door. B. en W. van Schiedam hebben de raad meegedeeld, dat zij een proce dure hebben gevoerd tegen de heer A, A. Moorlag, die sedert 18 novem ber 1957 gebruik maakt van een ga rage, behorende bij her, flatgebouw Spieringshoek, zonder dat met bem een huurovereenkomst zou zijn aan gegaan. B en W. schrijven, dat zij aanvan kelijk hebben doen aandringen op ontruiming van de garage door de heer Moorlag, maar dat deze geen gevolg- aan het verzoek gaf. Om moeilijkheden te voorkomen werd hem naderhand meegedeeld, dat hij een garage kon huren, mits hij van af 18 november 1957 een vergoeding zou betalen overeenkomend met een huurprijs van 7,50 per week. Hij heeft geantwoord dit bedrag niet te zullen betalen. Toen hebben B. en W. de tussen komst van een rechter ingeroepen, die de vordering var de gemeente heeft toegewezen en de heer Moor lag heeft veroordeeld tot ontruiming van de garage, (Hierbij tekent de Jieer Moorlag aan, dat hij wel bereid is om, de achterstallige huur te betalen maar niet meer dan over de periode van IS mei 1958 tot heden. Voor die tijd stalde hij in de garage geen auto maar een scooter. Over deze periode, die loopt van p november 1957 tot 15 mei 1958, toil hij niet de volle huur van I 7.50 per week betalen, daar hij de garage toen met tien andere huurders deelde.) WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur. Pal Joey. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Met de dood op de hielen Apotheek: Gouka, Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM, 10—5 uur: Exposities ..Op een blad papier" en „Act tijd waar ben je gebleven" SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vakmanschap Nederlands Faam". Diversen: KANTINE ROELANTS, 8 UUT. SBLO. etubbladcursus, causerie door Jan Cuttaar, IRENE. 8 uur: Ver. voor Chr. MVHO te Schiedam, oprichtingsvergade ring DONDERDAG Bioscopen PASSAGE-THEATER. 2 uur; Pai Joey. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 7 éi» 9 u Met de dood op de hielen Api Gc icek: Hoogstraat 29. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 19—8 uur. Exposities „Op een blad pap'er" e, „Ach tijd waar ben Je gebleven" SCHOOL OUDE KERKHOF: expositie „Vak—".chap Nederlands Faam". Diversen PASSAGE-THEATER, uur. Toon kunst—ncert Rott. Fhllh, Orkest m.ta.v, Toos Orsderdenwijngaarc pianu. 'AMSTELBRON, 8 uur: Ned, Bond va. Oudstryders, Jaarvergadering. Tegen overtreders zal worden op getreden zoals de KNVB voorschrijft. i Aantrekkelijk Naast het voordeel van een hech tere en straffere organisatie biedt de fusie nog veel meer voordelen. Deze eerste nieuwe algemene bedrijfsvoet- baicompetitie zal een zeer aantrekke lijk karakter krijgen. Het elftal dat kampioen wordt van de ABC zal zich inderdaad de be drijfsvoetbalkampioen van Schiedam kunnen noemen. Dan zal de competitie besloten worden met enkele aantrekkelijke evenementen. Naast een grote feest avond met prijsuitreiking als sluiting zullen er enkele ere wedstrijden wor den gespeeld. Zo zal waarschijnlijk een Schiedams bedrijfselftal na selecties voetballen tegen verte genwoordigende teams uit andere steden. De afdeling Rotterdam van de KNVB heeft een commissie van ge delegeerden benoemd, die voor sen goede rang van zaken tijdens deze competities zal toezien. Dit zijn de heren Chr. van Dijk, voorzitter, L. van SijH en W, Nieuwstraten. De heer Van Dijk is bondsconsul van de KNVB, de heer Van SijU is voorzifter van de Schiedamse Scheidsrechters- vereniging en adviseur van de KNVB, de heer Nieuwstraten is lid van de scheidsrech terscommissie. De ABC zal haar competitie in mei starten. Het nieuwe bestuur wordt voor het eerste jaar gevormd door drie leden, van de SBC en drie leden van de Vegla met ais voorzitter een neutrale deskundige, Tot I februari kunnen <1»; clubs zich voor deelname melden bij secretaris L. Franken, Maasstraat 23b. SCHIEDAM. GEBOREN: Paul E.. z v L. Muré en M, H. C. van Al phen: Pieter, z v A. Sanstra en J. C. Zaal: Anne dv A. J. M. Lauwers en N. Reichard; Sjoerd A. zv O. van der Spek en A. Erkelens; Christina J. M. dv A. de Jong en L. E. de Vette; Johannes C. zv J. C. Kroes en G E. Coretti; Helena dv J. Berk hout en D. C. Landman, OVERLEDEN: H. van Dijk, 45 jr; A. A. Hanschen, 78 jr, wed. van F. van den Heuvel, «w Deze 26 meter hoge staalcon structie, ontworpen door de Rotterdamse architecten Swa- neveld en Gosllnga, zal in de nabije toekomst verrijzen op de Schiedamse Maasboulevard, niet ver var: het restaurant Europoort. Alleen moet de Schiedamse gemeenteraad vrü- dan nog zijn goedkeuring aan dit plat; hechten. Kosten: on geveer 48.000. waarvan ca. 13.000 voor de fundering, '/oor dit ornament heeft on langs een Schiedammer, die onbekend wenste te blijven, de gemeente een halve ton ge schonken. Engels pond 10.57810.575 Amerik. dollar 3,761-8— S.TTA Franse frank 76.82.' -16.92: Belgische frank 7.541 7.545 Zwitserse frank 87.4487.49 Zweedse kroon72.8772.92 Duitse mark 90.2l--90.26 Deense kroon 54.6U 54.661 Noorse kroon 52.8152.85 Canada 3.89J— 3.904 (Van onze sportredactie) De eerste wedstrijden voor de onderlinge Schiedamse volleybal competitie in het nieuwe jaar gespeeld leverden geen verrassingen op. Weliswaar is het team van Juliana 1 in de wedstrijd tegen het leidende SPSV 1 heel dicht bij een draw geweest (13), De setstan den, 15-13 13-15 15-13 15-11, tonen overduidelijk aan, dat de jeugd het onze in deze sport ervaren politiemannen, het vuur danig aan de schenen gelegd hebben. Willem de Zwijger 1 blijft goed volgen en maakte tegen Juliana 2 geen fout. Met 8-15, 12-15 en 2-15 bleven de bezoekers de baas en zo doende werd het een overtuigende 3—0 sege. UVG 1 wist de ploeg van Willem de Zwjjger 2 met 3—0 te kloppen. Hier waren de setstanden 15-7, 15-13 en 15-8. Ook tegen ODO 1 wist SPSV 2 het nog niet tot een overwinning te brengen. Wel gaan de politie-reser- ves in hun spel vooruit en met een beetje meer geluk zon er zelfs een gelijk spel ingezeten hebben. Nu werd het met 15-13, 15-3 en weer 15-13: een 30-overwinning voor de gym nasten. Op vrijdag 30 januari vindt het grote treffen plaats tussen de twee titelkandidaten Willem de Zwjjger 1 en SPSV 1. Eerst dan zullen wij we ten wie de sterkste ploeg heeft en .staat bjj voorbaat vast, dat it „de" wedstrijd van deze competitie gaat worden. Een personenauto met vijf inzit tenden is gistermiddag op de Broek- weg in Vlaardingen in de bocht bij het Caltex-station geslipt, over de kop geslagen en in een sloot tot stil stand gekomen. Een van de inzittenden, de 45- jarige timmerman J. K. uit Schiedam heeft een sleutelbeen gebroken. Alle inzittenden konden zich uit hun por tier uit de auto bevrijden. De auto werd bestuurd door de 37-jarige Schiedamse uitvoerder J. B., die als gevoig van die gladheid van de weg de macht over het stuur verloor. De auto is zwaar beschadigd wegge sleept. D;: uitslagen van de gespeelde partijen in de voorronde van het persoonlijk kampioenschap 2e klas libre van het district Schiedam van de KNBB zjji De Koning v. Deukeren Weeland Grava v. Rjjnderhof Leytere Verbruggen Klos Bredius v. Rees In «ie eindwedstrijden van het per soonlijk kampioenschap 3e klas wer den gespeeld: 2.85 1.96 1.43 2.00 2.00 2.00 1.58 2,85 2,37 2.72 1,25 150 150 41 14 3.65 150 148 41 14 3.60 150 150 41 19 3.65 150 148 41 16 3.60 150 150 37 23 4.05 150 130 37 24 3.51 150 150 29 22 5.17 150 93 29 16 3.20 150 150 30 15 5.00 150 120 30 10 4.00 Van Reeven 100 100 35 14 Bakker 100 63 35 15 Leenderts J00 46 32 6 v. Vliet 100 100 50 9 v. Dooren 100 80 50 9 v. Vliet 100 100 50 15 Groen 100 76 50 7 Groen 100 100 35 11 Valk 100 83 35 10 Jacobs 100 100 36 13 Leenderts 100 45 36 8 Advertentie I.M. KREUGER RUIMT OP! „Hoe komt het, dat in een tijd van aardsatellieten en maan- raketten pers, radio en publiek zo'n aandacht besteden aan een pedagoog, die honderd jaar geleden geboren is?" Het was de heer M. Holï, inspecteur van het gemeentelijk onderwijs, die zich dit dinsdagavond in Musis Sacrum op de buitengewone Ouderavond van de Schiedamse Jan Ligthartscholen 'afvroeg. Op uitnodiging van de oudercommissie van deze scholen hield de heer Holl over de figuur Jan Ligthart, de bekende pe dagoog en auteur van vele schoolboekjes, een boeiende cause rie. „Het is niet mijn bedoeling", aldus de heer Holl, „deze avond diepzin nige didactische problemen op te ra kelen". Liever bekeek hjj Ligthart vanuit menselijk oogpunt en de beste manier is dan zijn leven te volgen. Als kind van godsdienstige ouders moeder was de dochter van een dominee werd hjj geboren ie Am sterdam, in een buurt, die later on der de naam de Jordaan grote be kendheid zou verwerven. Zijn vader dr°"f in deze buurt een kruidenierszaak, .naar was, als ge volg van een niet op dit beroep ge richte opvoeding, niet geschikt voor dit vak. Zo kon hij zijn klanten, die niet betalen konden, niets weigeren en dit was onder meer de oorzaak dat de eerste zaak failliet ging. Ook was zijn vader een lijder aan vallende ziekte, wat op liet gevoelige kind, dat Ligthart was, diepe indruk gemaakt moet hebbers. Zijn moeder heeft een zeer grote plaats in zijn leven ingenomen. Met haar grote liefde en haar intuïtief gevoel voor kinderen opvoeden heeft zij bijge dragen aan een gelukkige jeugd. Toen Jan Ligthart in de hoogste klas van de lagere school zat, moest zijn moeder wegens achterstallige Donderdagavond is er weer voor iedereen prijsklaverjassen in het ■clubgebouw van de Hollandiaan in Park 't Nieuwland. Het begint om acht uur. Op de Schledamsedijk in Vlaar dingen bij de afrit naar Plein 1940 is gisteren de 17-jarigfe scholier H. H. uit Vlaardingen met zijn fiets tegen een personenauto gebotst. De scholier, die geen voorrang verleende, l:»p per; hoofdwonde op. schoolgeldbetaling „bij de meester komen". Deze stelde voor om Jan maar kwekeling te laten worden, zo dat op deze manier tevens de schuld vereffend kon worden. Als schoolmeestershulpje en leerling van de avondnormaalschool begon dus zijn carrière. Nadat hij voor zijn hoofdakte eenmaal gezakt was, slaagde hij er een tweede keer toch in dit begeerde papier te bemachti gen. Tijdens zijn onderwijzerschap in Amsterdam leerde hij ook zijn aan staande vrouw kennen. Het sluiten van een huwelijk leverde moeilijk heden op, omda ii de ouders van het meisje streng calvinistisch waren en Jan zijn geloof verloren had. Toch trouwde hy haar. Zijn grote carrière begon in Den Haag. Het was de openbare koste loze school aan de Tullinghstraat waar hij als hoofd benoemd werd. Van 1885 tot 1916 zou hij aan deze school verbonden blijven. Het was hier dat hij een aanvang maakte met het baanbrekende werk op on derwijsgebied. Door zijn manier van onderwij zen opende hrj als het ware deuren en vensters van de school, aldus de heer Holl, om de kinderen naar het volle leven te leiden. Voor de kin deren was hij de grote vriend, de man die hun door het werken met klei, papier, enz., voorbereidde op het leven. Voor zijn personeel was hij sen steun, eer, altijd klaarstaande hulp, die nooit zijn inzichten opdrong, geen verwijten maakte, maar soch streng was. Zijn onderwijsidealen propageerde hij in het blad „School en Leven". Tot ver in het buitenland, o.a. in Zweden en Noorwegen, trokken rijn ideeën de aandacht. Vrijwel altijd was er bezoek in zijn school en zelfs koningin Wiihelmina vroeg em om advies betreffende de opvoeding van prinses Juliana. Toch maakte al deze roei» hem niet trots. Veel verdriet deed het hem als men hem smaadde of op un faire manier kritiek had, Hy trok dit zich zo aan, dat het zijn toch al zwakke gezondheid schaadde. Onctanks het feit, dat hij het roken opgaf, niet meer dronk en zelfs een tijd vegetariër was, moest hij op 16 februari 1916 met zün mooie werk ophouden. Hij verbleef nog enige tijd in Soest maar overleed nog vrij plot seling aan vermoedelijk een hartverlamming,. Op zijn grafsteen staan zijn eigen woorden, die tevens de sleutel vor men tot de figuur Jan Ligthart, na melijk: „De hele opvoeding is een kwestie van liefde, geduld en wijsheid. En de laatste twee groeier,, waar de eerste heerst." Blaamvbaard Deze goed bezochte avond werd ge opend door de voorzitter van de oudercommissie, de heer p. Smit, die een kort overzicht gaf van de activi teiten van het Werkcomité en de Ligthart-herdenkingen te Den Haag en Amersfoort. Het programma na de pauze bestond uit het optreden van het Poppentheater Wim en Gerda Meilink, die de aanwezigen „aange naam" bezighielden met de opvoe ring van „Blaauwbaard", een gruwe lijk drama uit de duistere Middel eeuwen van Franz Graf von Poccl. Op de buitengewone ouder avond van de Jan Ligthart scholen werd ook nog een te legram voorgelezen, afkomstig van prinses Wilmelmina en gericht aan de secretaris van liet Werkcomité Viering Jan bigthartiag. De inhoud luidde: .Dankbaar herdenk ik het vele dat Jan Ligthart gedaan heeft voor de jeugd en zijn voorlich ting aan mijn man en mij". In Vlaardmgen is zaterdag onver wachts overleden de 18-jarige Aart van der Pols, sinds enige tij Vlaar- dings sterkste tafeltennisspeler. Nog geen jaar geleden bracht Van der Pols het Vlaardingse tafeltennis kampioenschap op zijn naam. Vorig jaar werd hij ook kampioen van Schiedam. Aart van der Pols was 6 jaar lid van de Vlaardingse tafel tennisvereniging Reflex. In een wel zeer bewogen jaarvergadering hebben gisteravond in Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen de leden van de Volks tuinvereniging „Nuttige Ontspanning" hun moeilijkhëden besproken. Samen met een andere vereniging hebben deze volkstuinders hun stukjes grond o.m. op het complex „Klein-Babberspolder". Deze zustervereniging is aangesloten bij het Ned. Verbond van Volks tuinders, terwijl de tuinders van „Nuttige Ontspanning" liever „zelf standig" hun tuintje wieden. Momenteel is een aansluiting bij net grote verband voor deze tuinders eerder een nadeel want zij betalen minder contributie en betrekken verschillende benodigdheden nu goedkoper dan de leden van de wel georganiseerde zustervereniging. Er zijn zo spanningen ontstaan die hoognodig uit de weg geruimd moe ten worden. „Deze spanningen maak ten 't afgelopen jaar voor de vereni ging een jaar vol moeilijkheden, strijd en ellende", aldus voorzitter J. W. Zuidgeest in zijn openings woord. De wijze waarop door de opzichters controle op naleving van de voor schriften wordt uitgeoefend gaf bij de volkstuinders reeds lang aanlei ding tot ontevredenheid Besprekin gen met de bevoegde instantie lever den tot nu toe geen resultaten op. Het bestuur heeft zich enkele maanden geleden nu tot B. en W gewend en in een schrijven om een onderhoud, waarin alle kwesties eens besproken kunnen worden, verzocht. De heer Zuidgeest wees de leden op hun plicht de 'oorschriften in alles na te komen en af te wachten wat het komende gesprek op hoog niveau gaat opleveren. üxt de jaarverslagen van secretaris en penningmeester bleek, dat oe tuinders ondanks de troubles een goed bouwjaar gehad hebben. De aftredende bestuursleden t.w, voorzitter J, W. Zuidgeest, penning meester P. van Beek en 2e secretaris K, Kolk werden by" acclamatie her kozen. Hiermede sprak de vergade ring wel overduidelijk vertrouwen uit over het dooi het bestuur in deze moeilijke kwestie gevoerde beleid. Tijdens het seizoen 1958 zijn door de leden van de postduivenhouders- vereniging De Vrijheid uit Schiedam en Vlaardingen Cover 26 wedvluch ten) de volgende resultaten geboekt: Vitesse 50 sot en met 450 kin (twee eerstgetoonde duiven) 1 Willems- Winter; 2 J. Aret; 3 Adr. Pronk: 4 J. v. d. Ent; 5 A. v. Limborgh; Vi tesse 60 tot en met 450 km (vier eerstgetoonde duiven) 1 Wilems- Winter; 2 J, Aret; 3 J. v. d. Ent; 4 A. de Rouw; 5 Adr, Pronk, Fond 450 tot 1015 San (twee eerstgetoonde duiven) 1 Adr, Pronk; 2 J. A. v. Bo- degom; 3 H. J. v. d. Steen; 4 A. v. Limborgh; 5 C. Middendorp; Fond. 450 tot en met 1015 km (vier eerst getoonde duiven) 1 Adr. Pronk; 2 A. v. Limborgh: 3 J. A. v. Bodegom; 4 H. J. v. d. Steen; 5 C. Middendorp; Oude duiven algemeen 1 Adr. Proak; 2 Willems-Winter; 3 A. van Lim borgh; Jonge duiven 50 tol en met 480 km (twee eerstgetoonde) duiven l A. v. Limborgh; 2 A. de Rouw; 3 C. Zantboer; 4 W. Vermeer; 5 G Barzilai)Jonge duiven 50 tot en met 480 km. (vier eerstgetoonde duiven) 1 A. v. Limborgh; 2 C. Zantboer: 3 A. de Rouw; 4 W. Vermeer; 5 G Barzilaü. Navluchten, oude en jonge duiven (twee eerstgetoonde) 50 tot 200 km 1 A. v. Limborgh; 2 Willems- Winter; 3 J. Mackaij; 4.Adr. Pronk; 5 W. v. Tricht. Navluchten oude en jonge duiven, (vier eerstgetoonde duiven 50 tot 20u km 1 A. v. Lim borgh; 2 WUlems-Winter; 3 J. Mac kaij: 4 Adr. Pronk; 5 Gebr. Bakker. Algemeen (gehele vlieglijn) twee eerstgetoonde duiven. X Adr. Pronk; 2 A van Limborgh; 3 Willems-Win ter; 4 H. J. v. d. Steen; 5 A. d. Rouw; Algemeen (gehele vlieglijn) vier eerstgetoonde duiven) 1 A. v. Lim borgh; 2 Adr. Pronk; 3 Wilems-Win- ter; 4 A. de Rouw; 5 H, J. v. d. Stesn Generaal kampioenschappenlste Kampioen, Generaal, Adr. Pronk, Vlaard, met 17995 pnt.; 2de Kam pioen, Generaal, A. v. Limborgn, Schiedam, met 16321 pnt.; 3de Kam pioen, Generaal, Willems-Winter, Schiedam 13405 pnt.; 4de Kampioen, Generaal, H. J. v. d. Steen. Schie dam, 12530 pnt.; 5de Kampioen, Ge neraal, A. de Rouw. Schiedam, 11637 pnt. Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Tijdens een besloten vergadering is gistermiddag in de bovenzaal van De Harmonie door de leden van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas te Vlaardingen de heer C. II. Buschmann als voorzitter herkozen. De heren B. G. Hoogendam en P. Hoogerwerf zijn weer in de functies van ondervoorzitters her kozen. Een verslag over de werkzaamheden van het secretariaat in 1958 en van de Kamer werd goedgekeurd. Groot Is het aantal andere onder werpen, waarmee Kamer en secre tariaat zich het afgelopen jaar heeft bezi« gehouden. Verkeers- en ver- yoerskwesties in de ruimste zin ple gen daarby veelvuldig voor te komen. Opnieuw werden bij de postautori- teiten pogingen in het werk gesteld om HeUevoetsluis als hoofdpostkan toor te behouden en riet tot hulp kantoor te declasseren. De Kamer drong bi) de minister van Verkeer en Waterstaat aan op bespoediging van de totstandkoming van de Zoomse weg en bij Ged. Staten van Zuid-Holland bepleitte zij medewerking aan de Schiedamse po gingen om door aanleg van een tij delijke brug bij de Vijfsluizen een einde te maken aan de verkeers moeilijkheden aldaar Wat de faillissementen betref? Sn 1958 werden uitgesproken 22 faillis sementen, als volgt verdeeld: Schie dam 11, Vlaardingen 6, Maassluis en Maasland 2, eilanden 3. De vestigingsregelingen brengen steeds meer belanghebbenden naar het secretariaat. Door het secre tariaat werden verwerkt 309 aanvra gen om een vestigingsvergunning krachtens de Vestigingswet Kleinbe drijf 1937, 36 aanvrage» om een ver gunning ingevolge een vestigingsbe schikking en 384 aanvragen voor een z.g. ministeriële verklaring handels kennis-vakbekwaamheid. De dienstverlening aan het be drijfsleven was evenzeer van beteke nis. De afgifte van certificaten van oorsprong: tegen 6409 het jaar te voren bereikte een nieuw record 7206. LONDEN (Reuter). De gevange nisstraf van drie jaar voor een vader, die zün Imbeciele dochter om het leven had gebracht, omdat zij vol komen hulpbehoevend was, is door een gerechtshof in Londen terugge bracht tot een jaar. Toen het kind geboren was, had ee« dokter de vader, de nu 47-jarlge William Moody, in uitzicht gesteld, dat als het maar zorg en aandacht genoeg kreeg, het op den duur nor maal zou voorden. Toen de jaren verstreken moesten de ouders echter tot de conclusie komen dat dit nooit het geval zou zijn. Of Moody zelf of zyn vrouw moest ieder ogenblik van de dag bij het meisje zijn. Het Londense gerechtshof heeft nu verzachtende omstandigheden in aanmerking genomen. „Per slot van rekening", aldus de rechter, „zijn menSten als Moody geen. misdadigers in de gewone zin van het woord." De Oostenrijkse skièr Albin Plank maakte zich gereed, voor de sprong, schoot in razende vaart van de schans en... ver loor een skil onderaan de foto). De zeer geroutineerde Albin bleef kalm en wist een geslaagde noodlanding' op één ski te maken. Wel kwam hij daarna ten val, maar hij wera niet gewond. Rotterdam, 13 januari. Aan de Visafslag alhier werden van IJmui- den en elders 100 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren; Heilbot f 1.10 tot ƒ1.80 per kg; schol midd. 64 tot 66; schol klem 58 tot 59; schelvis midd. 58 tot 61; schelvis klein 45 tot 53; kabeljauw midd. 51 tot 53; kabel jauw klem 43 tot 45; wijting 43 tot 46; haring verse 33 tot 37 per kist; kuit ƒ1,05 tot ƒ1.15 per kg. voor de lezeressen van Onder het motto; „Dames, kent en waardeert, wat Nederlandse arbeid presteert", brengt „eMKa-show" een voordracht met mode- flitsen over bekende merkartikelen. ia de recreatiezaal In het gebouw van „Het Vrije Volk", ingang Emantspad (bij het Oostplein), Rotterdam, Deze voorlichting over goede produkten van Nederlands fabrikaat wordt gebracht met medewerking wc drie mannequins en to samenwerking met tien bekende Nederlandse fabrieken. Beide avonden vangen aan om 8 uur en zijn uitsluitend toegan kelijk voor dames. TOEGANGSKAARTEN zün verkrijgbaar a 50 cent (bel. inbegr.) aan de zaal, DIRECTIE N.V. DE ARBEIDERSPERS

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1