89 NIEUWE TONGE: 136* Machinist overboord, verklaring vals K2r zonder kringen vlekkenpasta Zivijndrechts Heertjelacht erom ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat 68 LEDEN OF 136% NETTO 493 NETTO 1262 NETTO 1086 Twee jaar voor verduistering Franse kamer Sclirootaffaire in onderzoek n opruiming Drie maanden geëist legen kapitein inwrijven laten drogen afborstelen HET VRIJE VOLK VRIJDAG IS JANUARI 1959 PAGINA S (Van een onzer verslaggevers) De Dordtse rechtbank lieeft vanmorgen de geruchtmakende zaak behandeld van de 31-jarige Zwijndreehtse meubelgrossier J. M. B, K., die ervan verdacht wordt een groot aantal oplich tingen en verduisteringen te hebben gepleegd, tot een totaal bedrag van ongeveer een half miljoen gulden. Op de 15de maart 1S58 verdween Johannes K., die kort te voren in zijn woonplaats-nog zijn grote grossierderij had ver bouwd, met de noorderzonBijna een maand keek de politie in bijna alle Westeuropese landen naar hem uit, op 8 april stapte hij 's morgens vroeg het Zwijndreehtse politiebureau binnen. Hij had nog een gulden, vijftien centen en drie pepermuntjes op zak.... die «alles overtreft..lil Twee percent per dag Het is het begin van een felle schermutseling. K., die niet ontkent, dat hij geknoeid heeft, voert als zijn verdediging aan, dat hü de Rotter dammer De K., van wie hij al veel meer geld had geleend, een rente van twee percent per dag moest beta len. Hij beweert, dat hy op die ma nier in tien maanden tjjd ƒ93.000 rente heeft betaald, „Mag ik onder dergelijke omstandigheden de men sen, die op zulke voorwaarden geld aan mij lenen, ook eens een onwaar- heidje vcrtellenl" vraagt Hij sarcas tisch. 't/if mijn lendenen? Johannes K. bijt zich daarop vast. Hü spreekt van geldschieters, die hem voor tienduizenden guldens rente „uit zijn lendenen" hebben ge trokken. Hij noemt een geval, waar in hü op een dag aan een man 5400 rente moest betalen. De rente voet bedroeg zes percent per dag (I) Van een Barendrechtsc geldschieter B. K. vertelt verdachte, die geen mo ment onder de indruk lijkt, dat hü deze man in zeven maanden tijd 147.000 heeft betaald. j Rijdende bankier' Veertien namen PIET PAK-AN Gesprek in hut Geen scheepsverklaring? die alles overtreft VKRYOLG VAN PAG. I VERVOLG VAN PAG. T Korte termijn Hel auto-ongeluk te A arden burg i Vandaag Ti geheel oudrotterdamse spreeuwenpraat; t aantal brieven over voorbije Maasstede- lij ke zaken is zo groot geworden, dat ik snel in het verle den duik. Duikt u mee? Het eiland Fe ij en - oord! Hoe men aan die naam komt? De heer N. M. van W. (ruim 78 jaar en wo nende in een Schie dams rusthuis) heeft het lang geleden van zijn schoonmoe der gehoord: Haar vader en dan ritten we al diep in de negentiende eeuw was baas op een werfje op Feijenoord. Dat werfje was van ene Van Noort en die Van Noort ging na derhand samenwerken met zekere Feü'en. Wel, en daarom heette Feijen- oord Feüenoord. Dat was een aardig verhaal van uw schoonmoeder, vriend Van W,, maar dan moet die geschiedenis met de he ren Feijen en Van Noort al heel oud zijn, want de naam Feijenoord komt volgens Moquette en Droogendijk al in 1441 voorWe houden het voor lopig maar op de conclusie van deze geschiedkundigen: Het verband van een zekere Fije (vroeger veel voorko mende vrouwennaam) en Feyenoord (oord is buitendijks grond, slik, gors> Is nog niet gevonden. De heer J. F. K. uit Botterdam- Zuid zit ook al over dat Feijenoord te piekeren. Een apart eiland? En hij heeft altijd gedacht, dat hij eigenlijk op het eiland IJsselraonde woonde. Hoe zit dat nu precies? •k Weet niet of de heer K, in het bezit is van dat kostelijke Prenten boek van Botterdam. Zo ja. dan vindt hij op bladzijde 6 een platte grond van stad en omgeving uit het jaar 1565. De Haese is voor Rotter dam een brede rivier. En wat zien we in die Maas? Vlak voor de stad t Noord-diep, dan een Zandplaat, vervolgens 't Zuyderdiep en ten slotte,het eiland Fijenoort, dat in westelijke richting begrensd wordt door 't Swaansgat. Dat gat maar nu het Zwanen- gat zien we ook op de tweede plattegrond van het Prentenboek. Deze kaart is in 1784 getekend. Feijenoord is erop aangegeven als Den Oort. Op de derde plattegrond (1893) is Feijenoord eigenlijk al geen eiland meer. Het Zwanengat is Spoorweghaven geworden; van deze haven loopt een Spuikanaal naar het Mallegat. En zo hoopt Pieter, dat de heer K. na deze verklaring zijn nachtrust te rug zal krijgen. Want die was hij met al dat gepieker kwijtgeraakt. Geldschieters wisten deksels goed' waar het om gmg De heer A. F. B (84 jaar) uit Rot terdam-Zuid kwam 't Pieter persoon lijk vragen: „Was er nu vroeger op Kralingen een Molenkade of was-ie er niet?" Met oud-Kralingers had hij er dikwijls over gebabbeld. De conflicten waren gróót. Wat doet Pieter zonder Moquette en Droogendijk? Laten we eens bij de Vlietlaan kijken, mijnheer B. We lezen: „De Vlietlaan is de straat, ontstaan door demping van de Vliet tussen de Jaffabrug en 't punt, waar de Groene Wetering de Vliet bereik te. De oostzijde heette vroeger Mo lenkade, ter herinnering aan de Kra- hngse molens langs deze wetering, de westzijde Goudsche Rijweg. De wate ring zelf met haar molens ten wes ten daarvan komt reeds op een kaart van 1615 voor en heette reeds in 1613 de Vliet." De heer B. mag zich op de borst kloppen: hij had gelijk! „Hoe was dat? Ik zelf geloof er niets van," roept mevrouw Z.-de H. uit Rotterdam-Zuid en Pieter haast zich om deze roep over de lezersscha- re te laten schallenIk heb die brief van mevrouw Z. overigens met veel belangstelling gelezen: „We hadden het over de kermis, die hier vroeger in Rotterdam icas. Ik vertelde dat ik daar een heel grote spin met in het midden een dames- kop had gezien. En die kop kon spret ken. En ik vertelde ook over een dame in baljapon in een glazen kist. Haar boezem, ging op en neer. Dat was het wassenbeeldenspul. Als kind zette je grote ogen op en je gelóófde erin. Maar nu zei er een, dat ze een le vende slang had gezien met een da- meskop. En die dameskop kon pra ten en rare geluiden maken. Het slangelichaam, was om een boom geslingerd. Ts dat nu waar, Pieter?" Mag 't me een klein beetje duize len? 'k Zal 't de lezers vragen, me vrouw. Of de naam Muizenpolder in Rot terdam voorkomt? Aldus vraagt de heer Van Z. uit Rotterdam-Noord. Nou en of! De Muizenpolder is het buitendijks gelegen poldertje, dat begrensd wordt door Westzeediik, Kievitslaan, Park laan en Scheepsthmnermanslaan. Moquette en Droogendijk delen mee, dat het poldertje ook wel Muizen- verdriet werd genoemd. „Onwillekeu rig brengen wij hiermee in verband hetgeen Lois op het jaar 1653 ver meldt: „Op dit jaar «'aren wonder veel Muysen in 't Lant en waren van verscheyde gedaente, sommige met staerten, oock sender staerten en wa ren wit, vael, grau en swart, en werde ia de Winter met beeïe man den vol over al aen de Dijcken en hooge Landen gevangen". Aanbod Vandaag Hebben wij !n dank de vol gende aanbiedingen ins ons boek der Bijdragen opgeschreven: een éénpersoons ledikant (Bestemd) van V. uit de 'Mut- tatulistraat, een tweepersoons opkiap- Jedlkant (bestemd) van Van der W. uit de St. Mariastraat, twee fauteuils (be stemd) van R. uit de Gaesbeeketraat en twee fauteuils en drie stoelen (alles be stemd) van P. van de Wolphaercsbocht. Een radio (bestemd) hebben vrij geno teerd van Van der Z. uit de Van Speyk- straat, een kinderwagen van T. var, de Oostmaaalaan. een warmwaterstooi (be stemd) van M. uit de Raephorststraat, babykleding Van D. uit de Verboom- straat en een boxer (bestemd) van Z. van de Wcst-Varkenoordsekade. De spreeuwenpot werd verrijkt met guldens van G. van de Hing te Pernis, W. van de Schaarweide, V. uit de Cath, Beersmansstraat en een rijksdaalder uit een pakje van Hetnenoord. Vondst Mevr. Vsn de Ster. Plantagestrsat 6b, heelt op 9 januari ln de VUnderetraat een kinderbrll in beschadigde fco- ker blauw-groengevonden. Bij de heer Korteweg. Ogiersingel 42. berust een bril met een lichtbruin montuur, die SU in de Karei Doormant.traat heeft ge vonden. Dierenrijk Bij mevr. O. BrUgmaD. West Var- Xenoordseweg 191, tel. 77184, is de vorige week een wit keeshondje komen aanlo pen. Het lichtbruine hondje „Tjekkie" is vrijdag van huis weggelopen. D® kin deren rijn er erg verdrietig onder. Zijn thuis is bij de Jam. H. J, Noordljk. Beverstraat 97b. Het grauw gestreepte poesje van de fam. J. Wendrich. woon ark H-17477, Rotte, Crooswijksebocht, ts op de 2e Kerstdag van huls gelopen. Zondag heeft de hond van mevr. A. n. Mulder. ParadUsiaan 27a, zich voor de deur van de halsband losgerukt. Hij Is een kruising tussen een poedel en een terrier, is zwart en heeft een rossige rug. METER SPREEUW De zaak die onder enorme belang- formulier vermelde bestelling: 200 stelling diende, was betrekkelijk een voudig. De officier van Justitie had maar vier feiten ten laste gelegd, twee gevallen van oplichting en twee daarmee ia verhand staande gevallen van valsheid in geschrifte. De officier van Justitie, nr. J. F. van der Meulen, eiste 4 jaar gevan genisstraf met aftrek. De dagvaarding beslaat drie pagi na's: Johannes K. zou op 13 maart de Rotterdammers C. de Kwant en J. H. A. Oosterbroek; hebben bewogen tot afgifte van ƒ27.540. Daartoe zou hij een telegram hebben getoond, waarin de inkoper van V. en D. te Utrecht 200 salonkasten bij hem had besteld. Hij had het geld nodig voor het in klaren. van deze meubels. Het tele gram zou hü zich zelf hebben ge stuurd. Op 24 januari 1958 zou bij B. Kos ter te Rotterdam hebben bewogen tot afgifte van 90.000. Hij vertelde hem meubelen te hebben gekocht bij een IJsselsteijnse meubelfabriek, die hij meteen en tegen contante betaling kon leveren aan zekere P. van R. te Rotterdam. Van de fabriek zou hü bovendien bii contante betaling zes percent korting krijgen. Dan werd hem ten laste gelegd re- keningformulieren te hebben laten bedrukken met de firmanaam van de IJsselsteijnse meubelfabriek. De be stelling daarop zou gefingeerd zijn. Ten slotte werd hem een tweede geval van valsheid in geschrifte ten laste gelegd; het zelf uitschrijven van de kwitantie, die -Jiü ge kregen zou hebben na contante be taling van de op het valse rekening- Advertentie LM. Toen onze inkoper in 't najaar.. met de winter nog voor de boeg de kans kreeg om dui zend van de mooiste Velou- rette damesvesten te kopen, die voor 8.90 spotgoedkoop waren, moest ie dat toen (aten lopen? Hij heeft ze gekocht, maar het najaar was zacht en de win ter moet nog komen. Maar wij willen die vesten niet laten overwinteren en nü kunt U ze kopenmooie, fluweel zachte, warme damesvesten, royale maten, met 3/4 mouw, voor nog géén vier gulden. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze warme Velourette damesvesten, in de maten 38 t/m 46 en In de kleuren bleu, cerise, geel en zwart voor 'De KVP moet de grootste partij in ons land blijven, omdat het een be ginselpartij Is en hel in het waar achtige belang van de gemeenschap en de individuele personen is dat de stootkracht van de katholieke socio logie ongeschonden bewaard blijft.' Verslag van een rede van Jos. Zwanikken (lid van de Tweede Kamer voor de KVP) in Deven ter uit het Deventer Dagblad van 30 december 1958. (In deze rubriek vermelden i<nj 'treffende' uitspraken. Zonder commentaar. Zij spreken voor zich zelf. Wij houden ons voor in zendingen aanbevolen. We kunnen niet duet leten. Rad. Het Vrije Volk). stoelen, 50 tafels, 350 bijzettafels, 175 kloostertafels voor totaal ƒ14.210. Direct na het voorlezen van de dagvaarding komt Johannes K los. „Dat telegram," vraagt de presi dent, „hebt u listig en bedrieglijk verstuurd om aan 27.540 te komen?" „Beslist niet," is het snijdende ant woord van K.: „Ik heb dat telegram wel verstuurd, maar niet om deze procuratiehouder van een miljoenen bedrijf te bedriegen Daar had ik dat telegram niet voor nodig, daar is hij te achterlijk voor; die man had ik zo ook wel onder de tafel kunnen pra ten." Zijn toegevoegde verdediger, mr. H. v. d. Heuvel, gaat op deze zaak in. Hij stelt de enige getuige in deze zaak, de Zwijndreehtse politie- inspecteur H. J. ten Hove, die van de president een compliment Krijgt voor zijn onderzoek enkele vragen. Eén antwoord doet de president scherp opkijken: „Ik heb de indruk", zegt de inspecteur, „dat de Rotter dammer De K„ die verdachte veel geld leende, 2eer wel besefte dat hij veel risico liep". .Deze mensen", zegt K„ „wisten deksels goed, dat ze zich niet met normale zaken bezighielden. Ze de den mee. omdat ze een verschrikke lijk hoge rente konden krijgen voor hun geld. Daarom maken ze een groot risico, dat wisten ze. Maar daarom kan men mij niet verwijten, dat ik oplichting pleegde, al zie ik wel in dat ik fout deed. Maar op lichting? Neen, dat was het zeer be slist niet!" Bossen facturen Als 'dan in de tweede zaak inspec teur Ten Hove weer een verklaring aflegt, lacht K. triomfantelijk. „Ik geloof, dat ook de Barendrechtse geldschieter K. begreep, dat het niet om normale zaken ging". ,De verhalen waren te doorzichtig om door een normaal mens geloofd te worden", zegt K. nog. „het was al leen om hun geweten in slaap te sussen, dat ik af en toe verhaaltjes vertelde. Je moet ten slotte ook zo'n rente durven accepteren". Het geweten sprak wel eens, vertel de hij. Dan vroegen ze facturen te zien, „Dat kon mij wat schelen, ik had er zulke bossen van", zegt hij, met zijn handen de grootte van de stapels facturen aanwijzend. Met de handen over elkaar verde digt K. zich. Hem kan niet ontzegd worden, dat hij door zijn scherpe reacties de ernstige gezichte» van de rechters uit de plooi weet te halen. Hij spreekt met veel bravour, geen moment verbloemend, dat hü zich aan zeer vreemde praktijken te bui ten is gegaan, maar heftig proteste rend tegen termen als „misdadig op treden", „listige oplichterij". Als hü de president erop wijst, dat hij veel eer een „rijdende bankier" dan een oplichter genoemd kan worden, schiet de hele rechtbank in de lach.. De lach verdwijnt als de presi dent met het laatste deel van de dag vaarding begint, de ten iaste gelegde valsheid in geschrifte. K. ontkent, dat met de zogenaamde kwitantie van de IJsselsteinse meubelfabriek de belasting of iemand anders is benadeeld. Hij had 3000 geleend van iemand, die als voorwaarde stel de dat dit geld niet geboekt zou wor den. „Daaróm", aldus K., „heb ik dit geld met een gefingeerde kwitantie verantwoord en alleen mijn eigen ac countant heb ik daarmee bedrogen. Ik heb er zelfs belasting over be taald". De president gaat er diep op in, maar K. houdt voet bij stuk. Nog voordat de officier zijn requisitoir houdt, krijgt K. de gelegenheid tot een algemene toelichting. Het wordt een verdediging. Veertig percent In 1955, zegt hü. heeft hij van de Rotterdamse bankdirecteur H. J. voor de eerste keer geld geleend. Het was een bedrag van 5.000, uit toet prlve-vermogen van deze man, waar door K. een rente van veertig per cent per jaar moest betalen. De le ning wend aangegaan voor drie maanden. K. kreeg 5.000, hij te kende voor 6600. „Daarmee", zegt K. met een spot tende trek op ïün gezicht, „is het begonnen. Ik kon de rente niet be talen, ging van de ene toffe {en rijke) jongen naar de andere, leende van een Dordtse advocaat, die ik om hulp vroeg, ook nog drie ton, «n kwam er steeds dieper in te zitten. Ik heb er mee op willen houden, maar er was geen uitweg meer. Toen ik vluchtte had ik geen tweehonderd gulden meer, want al had ik ook links en rechts geleend, «Uren mijn geldschieters, die een ongelooflijk hoge rente vroegen, profiteerden daarvan. Dit laatste wordt door de officier in zijn requisitoir bestreden. Mr. Van der Meulen stelt voorop, dat hü het wettig en overtuigend bewijs gele verd acht. Hü wijst er dan op, dat het er erg op lijkt alsof verdachte alle schuld op de geldschieters wil afwen telen. Hoewel de officier deze men sen ook duidelijk op de achtergrond ziet staan, staat voor hem de schuld van K. buiten k{jf. Verdachte had, toen hü zag dat het met zijn trans acties fout liep, er volgens hem mee op moeten én kunnen ophouden. Mr. Van der Meulen kan het boven, dien begrijpen, dat de geldschieters, toen zij K, eenmaal doorhadden, niet naar de politie liepen. „Het is altijd moeilijk om bekend te maken dat je je hebt laten bedriegen", zegt hij. Bovendien heeft verdachte zijn geld. schieters volgens de officier zand In de ogen gestrooid met valse facturen en met zün eigen zaak in het centrum van Zwündrecht. Door af en toe zonder dat men wist waar het geld vandaan kwam leningen af te lossen met van ande ren geelend geld, vestigde verdachte volgens mr. Van der Meulen een in druk van betrouwbaarheid. De offi cier wijst er daarbfi op dat in de dagvaarding maar enkele „gedupeer den" zijn genoemd. „Er is hem maar een fractie van het- totaal ten laste gelegd", zegt bij. In totaal heeft K. volgends de offi cier sedert 1955 niet minder dan twee miljoen gulden geleend. Het staat vast, dat hij een groot deel daarvan heeft terugbetaald de namen van degenen, die ten slotte door K. zijn opgelicht, werden door de officier voorgelezen. Nieuwe Tonge heeft de uitdaging van Bongjum aan- f§ vaard. De afdeling telde op 1 januari 50 leden. Gisteren stonden 118 leden ingeschreven. De winst, in twee weken behaald, bedraagt Nieuwe Tonge ligt nu aan de kop: hoeden af voor Nieuwe Tonge. Ea dan in het bijzonder voor R. Verkerke, landarbeider van zijn vak en kampioen ledenwinner in het land. Hij heeft meer dan 40 van de 68 nieuwe leden binnengebracht en bovendien honderd gulden voor het Strijdfonds verzameld. Laat Dongjum dat op zich zitten? En zijn er geen andere afdelin gen, die er het jasje eens voor gaan uittrekken om aan deze formi dabele wedloop mee te doen? Hou me op de hoogte, vrienden! Vandaag ook EEN WAPPERENDE PLUIM op de hoed van de werkers voor Het Vrije Volk. Het aantal abonnees op onze krant steeg in de afgelopen week met Dat brengt de winst in drie weken op een totaal van Het aantal abonnees op de Radio-TV-gids steeg in de afgelopen week met De cijfers spreken een duidelijke taal. vrienden. Ze zijn symbolen Van trouw, offervaardigheid en toewijding. Ze blozen van gezondheid en optimisme. DOORZETTEN! HAAK IN, WERK EN OFFER! EN DOE HET NU'. WANT HET IS KORT DAG EN HET KOMT ER N U OP AAN! (Van een onzer verslaggevers) Wist de 28-jarige kapitein A. H. K. uit De Rijp van de kust vaarder Cornelia-B-l, toen hij op 13 oktober 1958 de Neder landse consul te Bordeaux een schcepsverklaring deed opma ken met de mededeling dat de tweede machinist II. van Rhee twee dagen eerder over de reling was geslagen en verdronken, dat hier geen ongeluk in het spel was, maar dat de eerste ma chinist A. K. hem overhoord had gegooid? Die vraag kwam donderdagmiddag aan de orde voor de Rotter damse rechtbank. De officier van Justitie eiste tegen de kapitein drie maanden met aftrek. Verdachte ontkende, dat- hij ge- beurde door de hoogste autoriteit op weten zou hebben, dat K. de tweedeeen Nederlands schip. AI had hü Hü noemdt veertien namen; er is een oude man bü, de 66-jarige V. uit Hendrik Ido Ambacht, die ai zün spaarcenten "kwijtraakte. Deze man die K- de dag voor-diens vlucht nog vüftien gulden van rijn weekloon leende, nette een geldkistje met K.'s schuldbekentenissen bij K. thuis in de brandkast Mr. Van der Mïeulen onthult dan dat de Dordtse advocaat mr. Van M. K. de man is, die zoals K. verklaarde drie ton leende aan K. Deze advocaat is er volgens de officier die ook veel hulde brengt aan de politie-inspecteur Ten Hove en zün assistenten, een twee ton bü ingeschoten. Voordat mr. Van der Meulen zijn els stelt tekent hij, aan de hand van. het ingewonr.-, ',i rapport, de figuur van verdachte. Hü noemt hem een knappe oplichter, die de kunst ver stond om de juiste mensen voor zün praktijken te vinden. Zelfs zijn ac countant deed precies wat hü wilde. De kans op reclassering acht mr. Van der Meulen, mede op grond daarvan, niet groot: 'Let slechts op zün grapjes ter zitting. Ze zün even weinig serieus als de wijze waarop hü zü" zaken heeft gedaan'. Mr. Van der Meulen eist daarna, rekening houdend met het feit, dat verdachte nog nooit in aanraking met de justitie is geweest, een gevange nisstraf van vier jaar met aftrek. De zitting duurt voort. machinist overboord zou hebben ge gooid. „Dat heb ik pas in Rotter dam gehoord", zei hij. De president las daarna uit ver- daehtes vroegere verklaring voor, dat hü heeft horen roepen wat er ge beurd was en dat de eerste machi nist dat ook tegenover hem heeft toegegeven. „U was er zich dus van bewust, dat hier niet van een gewoon ongeval sprake was. De kok heeft het u ver teld en A. K. heeft het daarna toe gegeven". Verdachte: „Toch geloof ik eigen lijk nog altijd dat het een onge luk is geweest". President: „Maar u weet toch dat de scheepsverklaring die u liet op maken, onjuist was". „Ja, dat geef ik toe", zei verdach te, die daarna ook erkende met de kok en de eerste machinist later in de hut te hebben gepraat en dat de eerste machinist toen voorstelde te zullen zeggen, dat hij het slachtof fer op de reling had zien klimmen en hem toen overboord heeft zien slaan. President: „Het js heel ernstig, als een gezagvoerder een valse verkla ring laat opmaken. U bent in een al lernaarste situatie geraakt en ik kan begrüpen, dat u een verkeerde keuze hebt gedaan. Maar uw gedrag is heel laakbaar". Mr. H. van Buren, de officier van Justitie, zei dat niemand precies weet wat er gebeurd is. Maar vast staat dat de verklaring vals is. Dat is beel ernstig, omdat het ge- begrip voor de ongelukkige situatie, die verdachte boven het hoofd is gegroeid: op een scheepje met negen man aan boord is de uitoefening van gezag ook wel wat anders dan op een groot schip. De reder heeft geen termen gevon den om het dienstverband te verbre ken en wil verdachte ook als kapi tein handhaven. Het feit blijft ech ter ernstig, zodat de officier drie maanden met aftrek eist. Mr. K. H. C. Arts betwijfelde of hier sprake is van een scheepsver klaring in de zin van artikel 353 van het Wetboek van Koophandel omdat verdachte haar zelf heeft opgemaakt en getekend. Het staat verder niet vast dat de eerste machinist tegen verdachte zou hebben verklaard dat hü het slachtoffer in het water zou heb ben gegooid. Van een valse scheeps verklaring kan dus züns inziens met worden gesproken. Pleiter concludeerde daarom tot vrijspraak; mocht de rechtbank hem daarin niet willen volgen, dan moet er toch rekening mee worden gehou den dat verdachte er aanvankelijk blijk van heeft gegeven, de politie niet buiten de zaak te willen houden. Hij is daarop alleen uit medelijden met de eerste machinist teruggeko men. Pleiter vroeg ten slotte onmiddel lijke invrqheidstelling, welk verzoek de rechtbank niet inwilligde. Uitspraak over veertien dagen. Advertentie I.M, helpt direct tegen etensvlekken, vet, teer, smeer, olie, vruchten, wijn, gras, lipstick, parfum, stempelinkt, enz. verwijdert vlekken Royale tube f.1.95 verwijder! vlekken zonder kringen Advertentie Ut. Zij, die al eens eerder over hemden bij ons kochten in een Opruiming, weten dat prijs verschillen van vijf tot 10 gulden op een overhemd geen zeldzaam heid is. Maar wat kan het uitmaken op de tienduizenden overhemden die wij jaarlijks verkopen, om er met de balans de laatste honder den voor elke prijs weg te doen. Morgen gaat het gebeuren met deze week-enders uit de top klasse. Gemaakt van Twentse Poplin die alléén gebruikt wordt voor de allerduurste hemden (van 12-20 gulden), zeer ruim en heerlijk zittend, open en gesloten te dragen. Morgen gaat U ze kopen, alle soorten door elkaar, voor één prijs, voor nog géén vijf gulden. allerd»""1 Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze dure week-enders met borstzak, in alle maten en m tientallen kleu ren, zoals havanna, grijs, crème, cog nac, zwart, olijf enz., voor slechts LAHNEMANN Uren (N.H.) Postbus 18 Imp. v. Polyco!or-K2r-Placentubex-Margfet Astor-Mouson-Blendax De Dordtse rechtbank heeft van morgen de 59-jarige vertegenwoordi ger C. T uit Molenaarsgraaf veroor deeld tot twee jaar gevangenisstraf. De officier van Justitie eiste twee jaar en zes maanden onvoorwaarde lijke gevangenisstraf tegen hem. Hij bekende 'als vertegenwoordiger van een coöperatieve Landbouwvereniging in de Alblasserwaard 42.000 te heb ben losgekregen op valse kwitanties. Dat was uitgekomen, toen zün vrouw een reis naar Amerika voor hen bei den won en er een vervanger voor hem werd aangesteld. Hem was oplichting, subsidiair ver duistering en valsheid in geschrifte ten laste gelegd. Zijn verdediger, mr. Aalders, meende, dat alleen de ver duistering bewezen was. De klanten van de vereniging hadden, naar zün mening, een wettig bewijs van kwij ting verkregen. De rechtbank deelde deze mening. Wie in de wereld het vreedzaam naast elkaar leven van het vrije wes ten en het communistische oosten afwüst, lokt een ramp voor de mens heid uit. Frankrijk zal steun verlenen aan de Kolen- en Staalgemeenschap, aar Euratom en aan de Europese markt ..osgekomen uit /:jn gesloten econo- ':e as"vcnrdt Frankrijk, oncl >nk.-> a! sijn progressieve foc.ale wetten, mortaan de vrije concurrentie in Europa en hoopt er het beste van. Frankrijk verzet zich niet tegen de vrijhandelszone, maar verlangt de zelfde garanties als binnen de Zes: gemeenschappelijke tarieven, gelijk heid van sociale lasten, deelneming aan de overzeese beleggingen en een gemeenschappelijke landbouwpoli tiek. Alleen een geregeld overleg tus sen de hoofden v-n de U'tropr-e rr- reringen itan uitlopen op een wer- telijke solidariteit. Yoor Frankrijk zelf achtte Debré sociale eenheid onontbeerlijk. Op al- ImM «bied «J Frankrijk zün ach terstand inlopen, waarbij Debre de vakbeweging wil Inschakelen. Debré verklaarde dat van politieke onafhankelijkheid geen sprake kan zijn zoiang Frankrijk bij het buiten land de hand moet ophouden voor leningen of giften. Om inflatie te voorkomen riep Debré op tot harder werken en meer produceren. Debré zei niets over prijsbeheer- sing. Wel pleitte hü voor 'eerlijke prijzen'. Voor de begroting van 1960 stelde hü hervorming van het Franse belastingstelsel in het vooruitzicht. Er wagen ook nog andere tekort komingen bü deze geruchtmakende schrootaffaire. Zo is bü voorbeeld de controle op de sloopwerkzaamheden, met name in Nederland, weinig be vredigend geweest. Wat het uit Amerika geïmporteer de schroot betreft: slechts voor 32 percent van de geïmporteerde hoe veelheid is een werbelük voldoende documentatie aanwezig, waaruit blükt, dat het schroot inderdaad uit de Verenigde Staten afkomstig was. Gaat men ook op iets mindere docu menten af, dan stijgt dit percentage tot S3. Van een deel van de resterende 17 percent mag worden verwacht, dat de documenten nog wel zullen wor den overgelegd. Maar van een ander deel zal stellig moeten worden aan genomen, dat het recht op subsidie door geïnteresseerde niet afdoende kan worden bewezen, aldus het rap port. Een aantal handelaren heeft dan ook reeds afstand van hun aan spraken op subsidie gedaan. Er zal nu een korte termijn worden gesteld om ontbrekende documenten alsnog aan te vullen Daarna zal van de dan nog ontbrekende stukken worden aangenomen, dat ze niet kunnen worden overgelegd. Boven dien zal steekproefsgewijs worden nagegaan, of de fotokopieën die zijn overgelegd, werkelüke documenten dekken. Van het feit, dat tot nu toe nog geen definitieve subsidiebetalingen hebben plaatsgevonden, maar alleen voorschotten zün gegeven, zal ge bruik worden gemaakt om bü de vaststelling van de definitieve be dragen alleen uit te gaan van wat werkelijk bewezen is. Nog andere maatregelen zün in voorbereiding, maar hierover kan nog niets worden meegedeeld, om de doeltreffendheid van deze maatrege len niet te schaden. Ten slotte heeft het accountants bureau nagegaan, of de heer Worms, die deze hele zaak aan het rollen heeft gebracht, in het laatste jaar is geboycot. Het bureau meent, dat dit niet het geval is. 'De aanbiedingen van de heer Worms werden door het Schrootinkoopbureau (OCCF) afge wezen op basis van objectieve maat staven, vergelijkbaar met die, welke bü andere offertes werden geban jerd.' aldus het raonort. Het bericht dat dinsdagavond te Oostburg het vierde slachtoffer is overleden van het auto-ongeluk, dat lie dag te én-riprburu gebeurde is net juist Deze trer'* e-ijno werd by .v.rae eed"-! |,pt s; Anto- :,tt ziekenhuis Vnj- -in nekenhuis '""met! w i i 'iiertPrielir.g TO een vergissing moet hebben berust. ?e betrokkene rje 15-jarige Jan As- mus uit Gorinehem, Is nog in'leven. Hü wordt in het ziekenhuis verpleegd Twee Oostduitse rechters. Horst Wagner en Werner Thomas, zi]n naar West-Berhjn uitdeueken IPIIiiK'IWIII.Itilllïfl), tul

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2