Seine daalt, Parijs nu buiten gevaar [TT 1 TjT 11 DE KLERKeZN Anderhalf mil joen van vest naar broekzak Nederlandse disconto kwart percent lager Subsidies aanvaard KVP-kamerleden in wankele positie PROCTOR' HAD GEEN ZILVER AAN BOORD ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat m m-%. Vrijspraak voor moeder en grootmoeder Kosten op peil van juli '57 Grote Zweedse fabriek wil naar Nederland Berlages beurs behouden of tieuwe bouwen? JABO TAPIJT 11 U 80 Jargon VN-af ge vaardigde bij proeessen in Cuba? Tuinder dood in sloot gevonden HET VRIJE VOLK WOENSDAG 21 JANUARI 1959 PAGINA 3 ;Kt MmS Wie o ulie? In onze kleine letters worden heel wat katten aangeboden: zwarte, witte, awart-witte, grote, kleine, meneren, mevrouwen, jonkies.... Maar wat we zelden lezen? Een oranje kat. En dat is jammer, want een hoogbe jaarde spreeuwenvriendin uit Bot terdam-Zuid vertrouwt ons toe, dat zy zeer gelukkig zou zijn als ze een oranje kat (poes, géén kater) zou kunnen verzorgen. En sindsdien zoekt Flortne een oranje poes Kind te vondeling (Van onze Pa rij se correspondent) Het grootste gevaar voor Parijs en zijn omgeving schijnt voor lopig te zijn geweken. Het water van de Seine daalt. Maandag avond was het peil bij de Austerlitz-brug 6,15 m, dinsdagmorgen 5.95 m. Men verwacht een toenemende daling, ofschoon men op zijn hoede blijft. Gisteren heeft het in Parijs de gehele dag gere gend en 's avonds huilde een zware zuidwester over de daken. LEVENSONDERHOUD Advertentie IJt. Bijzondere koopjes zoals U alleen bij De Klerk kunt vinden. 'Coupons groot genoeg voor kamers i 1 i i (Van onze pariementsredactie) Amerika heeft nog niet definitief afvuurinrichtingen voor geleide projectielen ten behoeve van Nederlandse kruisers aan geboden. Niettemin was op de marinebegroting reeds ander half miljoen gulden uitgetrokken voor het inbouwen van deze inrichtingen. (Van onze sociaal-economische redactie) De Nederlandsche Bank heeft het sein gegeven voor een verdere verlaging van de rentestand in Nederland, Met ingang van vandaag zijn a! haar tarieven met een kwart percent verlaagd. Het officiële wisseldisconto werd van 3 op 2% percent gebracht. Deze maatregel is mogelijk geworden, doordat de positie van de gulden ook na de eind december in de meeste Europese landen geno men monetaire maatregelen keihard is gebleven. Staat goed bij kas De staat zit overigens voor het Hoofdstad voor keuze: (Van een onzer verslaggevers) Er bestaat geen verband tussen het neerstorten in de Wester- sehelde van het huurvliegtulgje Proctor, op 14 augustus 1958, en de diefstal van zilver ter waarde van 10.000 pond sterling op dezelfde dae in Londen. i i De sneeuw is gelukkig weer weg, maar ze kan terug komen en daarom is die vraag over sneeuwruimen en strooien by gladheid toch nog wel actueel. De heer v. K. van de Hoogstraat te Bot terdam stelt haar. Eerst heeft hij zich geërgerd: „Pieter, wat wordt er toch slecht sneeuwge- ruimd!" en vervol gens informeert hij: ^Is dat sneeuwruimen nu eigenlijk verplicht?" Op die ergernis komt Pieter nog terug, maar éérst dat sneeuwruimen. In de nieuwe algemene politieveror dening voor Rotterdam (die nog niet van kracht is) lezen we wél iets over een verplichting van strooien bij gladheid, maar niets over een verplichting tot sneeuwruimen. Strooien bij gladheid (art. 31) De hoofdbewoner of hoofdgebruiker en bij gebreke van deze de eigenaar van een binnen de bebouwde kom gelegen gebouw is bij gladheid ten gevolge van vorst, ijzel of sneeuw verplacht te zorgen, dat de toegang van de weg af tot zijn gebouw, als mede het voor of langs zijn gebouw cn/of erf gelegen weggedeelte tot op 2 meter uit het gebouw en erf vol doende met zand, as, zaagsel of turf molm wordt bestrooid. 2. Indien een gebouw, als bedoeld in het eerste lid, door méér dan één hoofdgebruiker wordt bewoond of bij meer dan één hoofdgebruiker in gebruik is, rust de vermelde verplichting op ieder van hen Bij dit artikel is een toelichting waarin staat dat „voorgeschreven is met welke stoffen bij gladheid moet worden gestrooid, ten einde te vermi) den dat daarvoor bijtende stoffen worden gebruikt die schade kunnen veroorzaken". Wanneer je het dus helemaal goed zal willen doen, mag er bijv. geen pekel worden gebruikt Het sneeuwruimen is in die nieuwe verordening niet verplicht gesteld. Immers: Een ieder, die op de voet- straat sneeuw en/of ijs ruimt, is ver plicht daarbij zorg te dragen, dat sneeuw of ijs tol op de rand van de rijweg wordt gebracht indien het trottoir smaller is dan drie meter, dat bij een hreder trottoir tenminste een twee meter brede strook voor het voetverkeer wordt vrijgemaakt en dat trambanen, tram- en bushalten, aan sluitingen voor brandkranen, brand putten, goten en rioolputten vrij van sneeuw en ijs blijven(art. 82) Over een verplichting tot sneeuw ruimen wordt dus niet gesproken. We leven echter In een overgangs tijd tussen oude en nieuwe politie verordening. Hoe was het nu in die oude? Het strooien by sneeuw of ys is altyd verplicht geweest. Het sneeuwruimen moest vroeger echter verplicht geschieden na een officiële bekendmaking van de politie. Nader hand Is deze bepaling ook in de oude verordening gewyzigd. Er is dus :n feite zeer weinig verschil in de be palingen van oude en nieuwe ver ordening. Natuurlijk zijn dergelijke verorde Hingen belangrijk. Er is echter iets dat Pieter nog véél belangrijker vindt: de burgerplicht! Het Is dood gewoon, het is niet meer dan een staaltje van je plicht als je bij sneeuwval enz. ervoor zorgt, dat je medemens rustig je woning kan pas seren zonder kans te lopen z'n nek te breken, 't Is mij tijdens die laatste sneeuwperiode weer eens opgevallen hoe slecht vele trottoirs begaanbaar waren. Daarin deel ik de ergernis van de heer Van K. En wat ik helemaal niet begreep? Dat er in winkelstraten zakenlieden waren, die alleen maar een pad naar de rUweg maakten en het trottoir langs hun etalages vol sneeuw lieten liggen. Vieze, papperige sneeuw, want gestrooid hadden ze wél. Dat je dan zo snel mogelijk de etalage voorbij- sen. fatsoenZonder beste verordeningen loopt, is loglsci Burgerplicht, deze zijn de waardeloos! Voor de kinderen is het h :érli: als er sneeuw op straat ligt. Vat een verrukkelijke zondag hebben zij toen gehad. Maar.... ergens in Zuid-Holland werd een man achter op een sneeuw ruimauto dusdanig met sneeuwballen bekogeld dat hij zijn evenwicht ver loor op straat viel en gewond werd. Maarergens op de eilanden hadden opgeschoten jongelieden een dergelijk sneeuwobstakel midden op een vrij drukke weg gemaakt, dat er bijna een ernstig ongeval ontstond. Bij de politie regende het klachten. Maar.op het middenbalkon van lijn 17 trof een keiharde sneeuw bal de koon van een bejaarde man. Hij kromp ineen van de pijn, zijn bril ging stuk. Baar moet de politie toch op let ten, roept ge? Ja, dat moet ze, maar hier kunnen ook alle volwassenen een hartig woordje meespreken. Van de oranje poes naar de rode kroonvlnk. Deze zoeken wy voor een invalide lezer, die al enkele malen geopereerd is, meer vrije tijd heeft dan. hem lief is en veel plezier be leeft aan tropische vogels. Zo'n kroonvinkje toch; je kunt er maar naar verlangen, Ieder z'n liefhebberyi *n Patiënt, die al negen maanden kuurt ama- teurt graag In sterrenkunde. En hij vraagt: .Heeft Iemand nog een oude sterreküker op de rommelzol der liggen? ,Hy had er zelf een wil len maken, rnaar dit is hem toch niet gelukt. Wie o wie? Aanbod Met veel genoegen hebben wij vi.idaag de volgende aanbiedingen in on? Beek det Bijdragen opgeschreven: een eenper soons bed (bestemd) van Van H alt de Freslftstraat, twee matrassen, een peluw en drie stoelen (bestemd) van V. uit de Van der Schelllngstraat. twee fauteuils (bestemd) van G. uit le Wa tergeusstraat en vier stoelen (bestemd) van De R. uit de Hoogewaardstraat Een baard (bestemd) hebben wij genoteerd r»n De R. van de West-Varkenoordseweg, kleding van N. uit de Schleveenjtraal. kleding een gascomfoortje en een lamp van De M. uit de Dordtmondsirsat en t(jdeehrUten van M. van de Vi'etlaan. Capsules en zilverpapier hebben wij ont vangen van M. uit de Prins Hendrik- dwarsstraat te Zwijndrecht. N' N tut Naaldwijk, M. uit de Oudaenstra&t, Van der H. van do Zwaanshals en ven een onbekende. Allen onze dank. Verlies Mevr. Tabecfc. Kievltetraat 19a. 'erloor op 15 januari haar bril met een licht geel montuur ln een lichtgeel etui gaan de van de Qijsingstraat met lijn 3 en 14 naar huls. De heer W. van Raven. Bus ten Huetstraat 13. Is tussen huis nasi- de Botlek zijn e g e r t a s verloren. In houd: een grijze spijkerbroek, een blauwe werkbroek, een flesje thee. een militaire pet en een pakje brood. Tineke Rietveld, Burg. Meineszlaan 6Sa, heeft haar gouden ringetje verloren. Zij ging met lijn 22 van het Oosterzwembad naar buis. (Van een onzer verslaggevers) De rechtbank te Leeuwarden heeft woensdagmorgen uitspraak gedaan in de zaak. van het te vondeling ge legde kindje in Amsterdam. Van de drie verdachten, die twee weken ge leden terechtstonden, werd alleen de grootvader van bet te vondeling ge legde kind, de achten veertigjarige monteur van de PTT Jan van der V. veroordeeld. Samen met zijn kostganger, Jan P. heeft hij in maart van het vorige jaar de pasgeboren baby van zijn dochter in een portiek van een huis aan -ie Archimedesweg gelegd. Hy kreeg _es maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. Er was negen maanden tegen hem ge- eist. De beide andere verdachten, de moeder van de baby, Martha T,van der V., vijfentwintig jaar en de groot moeder, Trijntje van der V.de V., negenenveertig jaar, werden vrijge sproken van de hun ten laste gelegde medeplichtigheid aan het te vonde ling leggen. Voor de grootmoeder was twee we ken geleden ook al vrijspraak ge vraagd. Tegen de moeder eiste de of ficier van Justitie een jaar gevange nisstraf. In het vonnis van de moeder over weegt de rechtbank, dat Martha T. van der V. het kind na de geboorte wel wilde houden, maar dat het door de kostganger Jan P., zonder er haar verder in te kennen, van haar is weggenomen en blijkbaar naar een andere kamer is gebracht. Daarn zou zij over het lot van het kind pas zyn ingelicht, toen het al naar Amsterdam was gebracht. Op de publieke tribune ging een verontwaardigd gemompel op, toen de president van de rechtbank, mr. H. J. van Maanen de uitspraken be kendmaakte. De kostganger, Jan P., waarschijn lijk de vader van het te vondeling gelegde kind. zal later nog terecht moeten staan. Hij wordt ook ver dacht van het oplichten van een boer bij Bolsward voor een dikke dertig duizend gulden. In Lyon werden door de zware storm een tiental personen gewond, van wie vier ernstig. Twee vrouwen werden door de wind tegen de grond gesmeten. Een fietser woei tegen een vrachtauto op. Een van de vrouwen en de fietser moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. Een kraan van ruim 30 meter hoog werd tegen een gebouw gedrukt, waardoor drie verdiepingen zwaar beschadigd werden, vier personen werden gewond. Een deel van het dak van een uit acht verdiepingen bestaand gebouw (Van onze soc.-econ. red. Het landelijk cijfer voor de kosten van levensonderhoud lag in december van het vorige jaar even hoog als in juli 1957. Sinds november kwam er geen wij- siging in het indexcijfer 121, dat de landelijke kosten weergeeft. Gedurende de maanden augustus, september en oktober 1958 !ag bet nog een punt lager. In december 1957 was het indexcijfer 122. Over een wat langere periode ge nen is er duidelijke sprake van een lichte daling, zo blijkt uit de cijfers, die het Centraal Bureau voor de Sta tistiek beschikbaar stelde. (Van onze Scandinavische correspondent) "Wanneer de pogingen om tot een Europees vrij handelsgebied te komen, definitief zouden stranden, xou het bekende Addo-eoncern in de HEuid- zweedse stad IMalmö, dat op reken machines is gespecialiseerd, voor een belangrijk deel naar ons land ver huizen. Vandaag zal in Gotenburg onder leiding van mr. K. H. Gaarlandt, burgemeester van Emmen, een dele gatie arriveren, die speciaal voor Drente zal onderzoeken in hoeverre Zweedse firma's interesse hebben zich in de toekomst in de provincie te vestigen. Addo heeft ruim 2000 man ln dienst. Eén der directeuren verklaar de ons: „Ongeveer 30 percent van onze produktle is afgestemd op klein- Europa. Wij kunnen ons niet per mitteren de markt in deze zes landen te verliezen. Kan Zweden zich niet binnen af zienbare tijd bjj een vrijhandelszone aansluiten, dan zijn wji genoodzaakt maatregelen te nemen. Nederland is voor ons bet geschiktste land voor een nieuwe vestiging. Wij hebben deze plannen al een jaar voorbereid. werd losgescheurd en kwam beneden op twee geparkeerde auto's terecht. De toestand in verscheidene on dergelopen dorpen bij Parijs blijft penibel. In het stadje Sainte-Hoao- rine-Conflans, aan de benedenloop van de Seine, staat nog maar één winkel boven water, die van de kruidenier. De man vaart de gehele dag met een bootje rond om zijn ge- isoleerde klanten te bedienen. Typerend voor deze overstroming is, dat de slachtoffers er hun goede humeur niet bij verliezen. Een bewoner van het ondergelopen Noisy-le-Grand zei: „Voor ons is het geen ramp, maar een gewoonte. Een ander gaat in de zomer drie weken met vakantie, wij hebben in de win ter drei weken hoog water." Hy was vol lof over wat de auto riteiten presteren. Maar zy stuiten vaak op onverstand en plaatselijk verzet. Verscheidene gemeenten rondom Parys zouden gebaat zijn bij een diep bassin waarin het overtollige Selnewater zou kunnen worden op gevangen, maar juist in dit dal lig gen drie dorpen die voorgoed onder water zouden moeten ver dwijnen en daartegen verzetten zich de paar honderd dorpelingen met hand en tand. Door de overstromingen hebben tal van bewoners geen gas en water meer. De radio heeft dinsdagavond gewaar schuwd dat men vooral geen Selne water moet drinken. In geval van nood moet men het water enkele minuten laten koken. Biyft het water zakken dan sullen de afgesloten wegen in het Parijse Bols de Boulogne eind van deze week voor het verkeer worden geopend. De spoorwegverbinding Parys— Versailles, tijdelijk onderbroken, zal woensdag weer normaal werken. ■WMOT Een partij MODERNE METALEN SLAAPKAMERS met zilvergrijs gemoffelde buizen en gebroken wit gelakt voetbord. 1 pers. ledikant 190 80 met versterkte gezondheids- spiraalmatras, nachtkastje, tafel en stoel, NU compl. voor slechts Een partij ORIGINEEL SITA TAPIJT het bekende tapijt van de K.V.T., oersterk, speciaal geschikt voor huis- en slaapkamer. Ir» effen bruin, blauwen bordeaux-rood, 100 breed. Vastgest. verkoopprijs -6.75 p. m. A 98 NU alleen bij De Klerk Jm% 11500 meter GROTE COUPONS origineel 'In anthraciet, grijs en beige, 100 breed, Vastgest. verkoopprijs 5.95 p. m. 98 (NU alleen bij De Klerk Dezelfde kamer met 2 pers. ledikant'en 2 stoeien NU BINNENWEG "City Centrum" 8EUERI ANDSELA AM De Belgische begroting voor landsverdediging voor 1959 beloopt een bedrag van 13.078.866.000 frank (ongeveer een miljard gulden). De reserve aan goud en deviezen, een graadmeter voor het herrte!, dat bereikt werd door het economische beleid van het kabinet-Dreés, is de afgelopen week met een forse sprong boren de 5,5 miljard gekomen. Er kwam 1 30 miljoen hij, waardoor het totaal 5.519 miljoen werd. Binnen deze reserves vond ook nog een kwalitatief zeer belangrijke ver sterking plaats, doordat de goudvoor raad met ruim 110 miljoen steeg tot 4.094 miljoen. De leiding van de centrale bank heeft door de thans genomen maat regelen bevestigd, dat de in 1957 ge nomen versoberingsmaatregelen hun doel niet gemist hebben, zodat thans weer tot normalere verhoudingen ook op rentegebicd kan worden terugge keerd. In geldmarktkringen in Amster dam. waar al enige dagen rekenm? werd gehouden met een verlagin van de tarieven van de Nederland sche Bank is men dan ook van mening, dat de Inschryving op de 400 miljoen grote staatslening, die donderdag open staat, een groot succes zal worden. Deze lening, waarvan de inschrii- vingskoers 99 percent is, biedt nog een jaarlijkse rente van 4,5 percent, hoewel het rendement, dat voor staatsfondsen kan worden gemaakt, daar reeds beneden ligt. ogenblik ruim by kas. De banken, die ook rekening houden met een verdere daling van de rentestand, tonen de laatste weken zeer veel be langstelling voor de zogenaamde schatkistbiljetten, staatsleningen met een. middellange looptyd. De afgelopen week werd er weer voor 80 miljoen van dit papier, dat bjj een looptyd van vyf jaar een rendement van slechts 3,25 percent geeft, afgenomen. Het tegoed van de schatkist by de Nederlandsche Bank steeg in de afgelopen week met 67 miljoen tot 829 miljoen. Verheugend is verder op de nieuwe weekstaat ran de Nederlandsche Bank de verdere daling van de bank- biljettenclrcuiatie en wel met ruim 60 miljoen tot 4136 miljoen. De thans door de Nederlandsche Bank bekend gemaakte verlaging van de tarieven is de vyfde, nadat op 16 augustus 1957 het discontotarief op het voor ons land zeer hoge per centage van 5 was gebracht. Op 24 januari van het vorige jaar werd het weer 4,5 percent, op 25 maart 4 per cent, op 14 juni 3,5 percent en op 15 november 3 percent. Amerika zou ons de installaties ter waarde van ongeveer 120 miljoen schenken, maar Nederland moest zelf de kosten van het inbouwen betalen. Dat zou ons in totaal naar schatting veertig miljoen gulden kosten. Daar tegen is noga! wat kritiek gerezen- Minister Staf is nu met het voor stel bij de Tweede Kamer gekomen om die anderhalf miljoen voor het Inbouwen maar te schrappen, omdat Amerika nog steeds niets van zich heeft laten horen. Met dit voorstel neemt hij de wind uit de zeilen van zijn critici. Als Amerika alsnog met zijn aan bod komt, dan kan nog om die anderhalf miljoen gulden worden gevraagd, zo redeneert de minister. Op deze wijze omzeilt hij. overeen komstig het beleid van het huidige interimkabinet, een mogelijk 'contro versieel' punt. Althans voorlopig. Misschien wordt hét nu echter een 'zaak van het nieuwe kahfnet. Niet aan te pus Dan zou ir. Staf er niet meer aan te pas komen, omdat hij immers Been minister wil blijven. Intussen wil hij die anderhalf mil joen ook niet laten schieten. Dit bedrag is namelijk nodig voor de jnverwachte grote vliegtuigreparacirs. De Neptunes van dc marlt)" ui daar nodig aan toe. Zij zoude- jr- spronkelijk in 1960 worden vervan. gen door vliegtuigen van het type S-2F, die wij van de Verenigde Sta ten zouden krijgen. Ook hiermee is Amerika eenter niet zo vlot. Het ziet er namelijk uaar uit, dat wij de nieuwe vliegtui gen later zullen krijgen dan waarop aanvankelijk was gerekend. Dat betekent, dat de marine het '.anger met de Neptunes zal moeten Jlijven doen en dat deze oude toe stellen zullen moeten worden gerepa- -eerd. (Van een onzer verslaggevers) Alle subsidievoorstellen, die GS aan de Provinciale Staten van Zuid- Holland hebben gedaan, zijn aan vaard. Alleen het ballet kreeg (nog) niets. GS wilden, nog wachten. Alleen de WD stemde tegen de verhoging van de post monumenten zorg met 25.000. Alleen de SGP verzette zich tegen een subsidie van 10.000 aan de Diergaarde Blijdorp. De nieuwe subsidie voor het be roepstoneel van 12.000 waardoor de gezelschappen Puck, Studio, Arena en De Schouwspelers per voorstelling 300 kry'gen, indien ze (met de ver plichting tien maal) optreden in een plaats met nog geen 50.000 inwoners, vond de WD. de SGP en de AR te gen zich. De drie verzetten zich eveneens tegen een bijdrage van 1000 aan de regisseurscursus van NATU en WKA. De Federatie van Zangersbonden, die voor het eerst subsidie krügt 2500) had de WD en de SGP tegen zich. Die twee verzetten zich ook tegen een nieuwe bijdrage van 6300 aan de harmonie- en fanfare korpsen, evenals tegen de verhoging van de bydrage met f 4000 aan de kleine orkesten. Nieuw zyn de bUdrage voor een structureel onderzoek van de Dreeht- steden 4000) en drie subsidies voor restauraties van molens. Dat zyn de korenmolen Mynsheerenland 1773), de molen Grote Heilige Geestpolder in Leimuiden 1725)' en de houtzaagmolen De Heester boom in Leiden 7500). Meer geld kregen de stichting Zuid- hcUands Landschap 55.000) en de opleiding gezinsverzorgsters 12.000). De drinkwatervorziening Voorne-Putten-Rozenburg kan op I 7800 meer rekenen om tekorten van voorgaande jaren te dekken. Aan drs. E. H. van der Beugel is voor de duur van zyn tydelijke functie als speciaal adviseur van de minister van Buitenlandse Zaken de persooniyke titel verleend van bui tengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur. Een Amsterdamse busonder nemer heeft een toerwagen laten bouwen in de vorm van een schip. De speciale carrosserie, die op een Mercedes-chassis is ge bouwd, heeft hij de „huwelijks- boot" gedoopt en zal gebruikt iDorden voor binnenlandse toch ten. fin deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar treffer de uitspraken van anderen uiteraard voor rekening van hen, die worden geciteerd.) 'Ook oud-minister Hofst.ra voerde daarbij het woord. En van hem zijn we bepaald geschrokken. Wij hadden altijd nog van een oud dienaar van de Kroon een zeker ni veau verwacht. Maar helaas, ook oud-minister Hofstra ontzag zich niet om het masker der politieke be schaafdheid af te werpen en te ver vallen in het bekende SDAP-jargon van vroeger, dat het meest geschikt werd geacht om de 'arbeidersklasse' te naderen en te beïnvloeden." Vrijheid en democratie, week blad van de WD. (Van een onzer verslaggevers) De voor-verkiezingen in de KVP hebben nogal wat wijzigingen ge bracht in de door de partijleiding opgestelde kandidatenlijsten. De heer Kolfschoten, burgemeester van Alkemade, is tien plaatsen voor uit gekomen. Daardoor loopt mr. Van Rjjckevorsel, de juridische spe cialist van de KVP, grote kans niet in de kamer terug te keren. veel KVP-kamerleden minister woi- den of de KVP grote zetelwinst boekt. Enig risico lopen de huidige kamer leden Assmann, Baeten, Bachg. Rool- vlnk en Van Heivoort. Bernard Verhoeven, dichter en ra diospreker, is eveneens in een wan kele positie geraakt door het succes van mr. Roolvink uit Almelo, die vier plaatsen opschoof. De heren Van Ryckevorsel en Verhoeven delen nu het lot van hun KVP-collega's in de huidige kamer Van Buel, Verberk en Visch, die op de ontwerp-kandldaten- lyst reeds een slechte plaats hadden. Dit alles blijkt uit een bericht in De Volkskrant. Verder zijn van de huidige KVP- kamerleden de heren Groen en Van der tveyden in het geheel niet her kiesbaar. Van de 49 KVP-kamerleden zullen er dus in het nieuwe parle ment zeven niet terugkeren of pas als er bijzondere dingen gebeuren. Bij voorbeeld, zegt De Volkstrant, als In KVP-kringen en daarbuiten, al dus verder De Volkskrant, wordt het betreurd, dat mr. Van Rijckevorsel nu zo slecht is geplaatst. Als men het allemaal tevoren had geweten zou de ontwerpHjst er zeker anders hebben uitgezien. Geheel kansloos is mr. Van Rycke vorsel overigens niet. Het is niet uit gesloten, dat de heer Welter, die voor mr. Van Rjjckevorsel op de westelijke lijst staat, zich na emge tyd uit de politiek terugtrekt. De heer Weiter is bUaa 79 jaar. (Van een onzer verslaggevers) Tien miljoen gulden is nodig als tl funderingen van Berlages Koopmans beurs Amsterdam geheel herstelt worden. Voor vernieuwing van (1 centrale verwarming komt daar dat nog een miljoen bij. Maar voor miljoen meer 15 miljoen dus kan de hoofdstad een nieuwe beun neerzetten, die is aangepast aan d« inzichten en behoeften van deze tijd Voorshands wil het gemeente'oe stuur het laten bij de uitgaaf var een kwart miljoen gulden voor eer gedetailleerd onderzoek naar de toe stand van het gebouw. Bij de bouw van de beurs zijn volkomen wille keurig heipalen van verschillend) 'engten gebruikt. In de muur var een der torencomplexen zitten than: 4 cm brede scheuren. Blijkens de raadsvoordracht,vrager B. en V>'. zich af of aan het behoud van dit beursgebouw als symbool van de Amsterdamse handel en als inter- nationaal kunsthistorisch monumeni tien miljoen gulden ten koste moet worden gelegd. De Oostenrijkse bondspresident dr. Adolf Schaerf, heeft een uitnodi ging van de Finse president aan vaard en zal. na een bezoek aan Zweden begin juli naar Finland door reizen om van 5 tot 7 juli in Helsinki te zijn. Dat is de slotsom van een onder- :oek dat Scotland Yard op verzoek ten de dienst Luchtvaart der rljfes- •echerehe heeft ingesteld. In de middag van die 14e augustus stortte vier mijl ten zuidwesten van v'Hssingen de in Engeland gehuurde ;n van Croydon opgestegen Proctor aeer. De drie inzittenden vonden de Jood. Het waren de bekende 29-jarige Sottsrdamss bokser J. de B„ de 17-jarige metm'taanösJror G. H, uit 3red? en de 31-jari"'e Rotterdammer ,'an Hongaarse origine J. K„ die het :osstel bestuurde. Het toestel moet geheel uit elkaar ïeslagen zyn, men trof slechts enkele wrakstukken aan in de Wester- schelde. De party zilver, nestema voor Wenen, moet op 14 augustus zijn ge stolen, toen de spoorwegwagen nog op het station Mile End in Oost- Londen stond De diefstal van het zilver wérd twee dagen la'.cr unid.Ut in Harwich, toen men op het punt stond de kis ten te verschepen. Scotland Yard heeft de gangen van de drie mannen nagegaan. Zjj hadden getracht, Sn Londen een partij gestolen horloges te verkopen. Zelf kunnen de mannen de zilver- Jirfstrd niet hebben uitgevoerd,' .ileitis Seol.'nnd Yard. dat het ook uitgesleten acht. dat zij een of meer «sten zilver in de Proctor heb- oen p"->w.en. 'HAVANA (Reuter. AP). Dr. ürru- tia de voorlopige president van Cuba. itceft de permanente VN-afgevaar- digde van Uruguay, dr Enrique Ro driguez Fabregat uitgenodigd als waarnemer van de volkerenorganisa tie de processen tegen aanhangers van ex-dictator Batista bij te wonen. Morgen zullen drie van de belang rijkste verdachten terechtstaan, zy hebben het recht zelf een advocaat te kiezen De verdedigers mogen de getuigen aan een kruisverhoor on derwerpen. (Van een onzer verslaggevers)' Te Kbnsverd in Friesland Is glste- eren de 65-jarige tuinder S. de Vries iood in een sloot gevonden. Toen de nan om 12 uur niet thuiskwam om .e eten. ging men on zoek en vond nen zijn ontzielde ilchaam in een doot. Mogelijk is hij uoor een hart aanval getroffen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2