Geleide loonpolitiek helpt achterstand op platteland uit de wereld Landbouwbeleid PvdA in 10 punten Spektakelregisseur De Mille overleden Zaak bezat geen plaat - toeli advertenties Else Mauhs overleden ZONDER COMMENTAAR Tournee van Pasternak door Westen? 31 miljoen Javanen verhuizen 1 AMERIKAAN NAAR GRENS HEELAL Spreeuwen praat Oud-minister Suurhof f op P vel A-congres Agrarisch congres besluit Tientall en doden bij watersnood- in Amerika Zandsdheep je op Lek gezonken HET VRIJE VOLK DONDERDAG 22 JANUARI 1959 PAGINA S Dank. (Van een onzer verslaggevers) In de ouderdom van bijna 74 jaar is vannacht in Am sterdam in de ziekenverple ging aan de Prinsengracht de actrice Else Mauhs overleden. VVD-lid Vooruitgang Rijnaken varen, vliegtuigen vliegen Symbool van vertrotwe# Na een ziekte van een week is gisteren in Hollywood Cecil B. De Mille overleden, 77 jaar oud. Nieuwe stunt van handelsonderneming: Waarom hoestend Onbekende tophits Giro geblokkeerd PAS 6EU6RFD Migratieplan; Vonnissen voor brand kastkrakers „Mijn hartelijke dank voor uw warm- waterstoof. Ik vul hem gemakkelijk bij als hij wat koud gaat worden. Bet is zó heerlijkIk heb nu warme voeten Zo dankt ons een bejaarde spreeuwen vriendin uit Rotter dam, die door be middeling van een der lezers nu haar koude voeten kan warmen boven een waterstooj. Zo'n echt ouderwetse warmwater- stoof, die grootmoeder had en over grootmoeder. 'n Stukje antiek, waar je met enige vertedering naar kijkt; warmwatersioven hebben immers al lang geen toekomst meer in deze mo derne, gestroomlijnde, compleet-elek trische twintigste eeuw. Maar nu Dat oproepje verscheen in deze ko lom, er werden een stuk of wat dege lijke warm waterstoven aangeboden, doch er geschiedde meer. Florine en Pieter ontvingen 'n berg nieuwe ver zoeken. Jé, voor warm waterstoven. ,£en warmwater stoof? Wat zou ik die graag willen hebben. Allemaal be tonnen vloeren en veel zitlen; daar is niet tegen te stoken ,Jk kan je wel verzekeren, dat mijn 72-jarige vrouw hevig aan koude voe ten lijdt. Een warmwater stoof zou een uitkomst, betekenen „Als er soms nog een warmwater- stoof aanwezig is, houden wij ons aanbevolen. Wij lopen al. tien jaar bij vadertje Vrees „Nu ben ik wel geen oude vrouw, maar ik zou toch graag za'n viarm- waterstoof hebben. Vorig jaar ben ik geschept door een auto en heb zes tien weken in het ziekenhuis gelegen. Ik kan nog niet lopen en moet dus op mijn stoel blijven zitten ,Jk ben invalide en heb een bene denwoning. Ik weet soms niet waar ik het zoeken moet van de koude benen ,Z&n stoofje zal nuttig zijn. Ik ben stijf van de reuma en half-kreupel van de pijn in mijn benen. De dok ter zegt: „Warm houden .Mijn man is 7i en ik ben 68 en ik heb al zo vaak tegen mijn man ge zegd: „We zouden een loarmivater- stoof moeten hebben Dit is slechts een bloemlezinkje, mijne vrienden. Zo ligt daar op het spreeuwenbureau nog een dozijn brieven. Deze enorme vraag naar warm- waterstoven heeft ons verbaasd stellen zóveel mensen prijs op zo'n historisch ding? Volgende vraag; zijn die stoven nog te koop? Pieter" belde een winkel op „Hebben we niet!" Pieter belde nog een winkel op; „Ach gut nee. Dat is verleden tijd. Maar probeert u het daar eens." Pieter belde derde winkel op; „Elek trische voetwarmers hebben we wel." Pieter belde vierde winkel op: „Nee, wij niet, maar daar heeft u vast suc ces. Dat is nog zo'n echt ouder wetse zaak." En gelukkig echt ouderwetse zaak had ze wél*, van vijftien gulden af en duurder Pieter hoopt na deze nieuwe op roep zoveel warmwaterstoven binnen te krijgen, dat wij al deze aanvra gers warme voeten kunnen bezor gen! Sommige verhalen behoeven geen commentaar: „Op 2S december heeft mijn doch tertje een portefeuille gevonden. De inhoud was': een rijbewijs, een eigen domsbewijs voor ee.n scooter, een reis- chequa van f 1000 en nog een van f 100. Nu gingen mijn zoontje (12) en mijn dochtertje (11) die porte feuille naar de verliezer terugbren gen. De man woont op de Rotterdam- sedijk. De kinderen moesten dus met lijn 4. Bij het adres aangekomen, kreeg het tweetal eerst een standje omdat het met de lift naar boven was ge gaan. Vervolgens, vroeg t mevrouw naam en adres: de zoon des huizes zou maandagavond naar ons toe ko men om de kinderen te bedanken. Wel, Pieter. hij moet nóg komen. Wij verlangen geen beloning, maar hadden die veertig cent voor de tram er niet afgekund? En eigenlijk gaat het ook niet om de tramcenten, maar voel erm de waardering voor de jeugd. Is dit nu moraal?" Aldus vraagt ons een (nogal ver ontwaardigde) vader vit de le Mid dellandstraat te Rotterdam. Weer een „Wéér één!" verzucht de heer P. de Jong, correspondent van Het Vrije Volk te Ammerstol en hij ver telt: „Zo'n twintig jaar geleden was AmmerstoJ langs de dijk gesierd met een twintigtal prachtige, reuzegrote walnotebomen. Zo geleidelijk aan, telkens een, zijn deze echter verdwe nen. Die, omdat hij in de weg stond, die weer omdat hij te oud teas en geen vruchten meer droeg. Van het mooie gezicht langs de weg bleef niets meer over. Begin deze week was er weer zon boom het. slachtoffer van zaag en bijl. Er resten nu nog slechts twee walnotebomen, net buiten het dorp, voorbij het veer. Voor de gerooide oo- men is nergens een nieuwe gepoot, dus zullen wij het binnenkort waar schijnlijk geheel zonder notebomen moeten stellen. Wel jammer, daar er niets meer overschiet dan nuchtere kale werkelijkheid". Pieter, liefhebber van walnoten en walnotebomen, zucht met de heer P. de Jong mee. Aanbod Vandaag hebben wij met veel plezier de volgende aanbiedingen opgeschreven: twee eenpersoons opklapledlkanten (be stemd) van De S. ven do Olmendaal. een kinderledikant ran P. uit de Oeuke- laarstraat, een potkacheltje (bestemd van S uit de Da Costastraat en een radio (bestemd) van M. uit de Wester beekstraat. Een stofzuiger (bes'emd) hebben wij genoteerd van L. vau de Stai- paert van der Wieleweg te Delft, een kinderstoel (bestemd) een kinderwagen en kleding van H. uit de Spireastraat, kleding, schoenen en prentbriefkaarten van B. uit de Harclssenstraat. nlversen van E>. uit de Beukclaarstraat en tijd schriften van Nf. N'. Alle vrienden har telijk dank. Verlies Mevr. Boel. Linker Rotte kade 4. ver loor op 15 januari vermoedelijk »oor een groot warenhuis haar bril in een rood etui. Een zwarte wollen jongens- handschoen met een leren band- vlak miste .1. Lodder. RlUand Batnstraat 24. In de omgeving van de Slledrecut- straat-Krabbendljkostroat. Op 10 Januari is mevr J. der Kinderen, Wildbaan 36. de rode hoes van haar paraplu kwijt geraakt. gaande van huls naar het Zui- deraiekcnhuls en vandaar met ous 47 naar de Dorpsweg. Ri» van Each. Per- soonshavcn 11b, verloor vrijdag tussen huls en de Persoonsdam haar bril. Mevr. M. Elalnga, Lldcwijdestraat la op 7 Januari haar zwarto glacé Vised- schoen kwijtgeraakt. Vondst BIJ mevr. J. Amen. Brielselaan 392b, beruat een deroosbril met een be werkt montuur, die op de Wolpbaerts- bocht ls gevonden. PIETER SPREEUW. Zij werd op 25 januari 1885 in Keulen geboren en kwant op 14- jarige leeftijd naar Nederland. Op de muziekschool van Cato Eiser ir, Amsterdam zij volgde aanvankelijk een opleiding voor concertzangeres kreeg zij de raad naar de toneelkunst over te gaan. In 1903 maakte zij haar debuut bij het Rotterdams Toneel als Mar tha in „La Sourie". Zij speelde, tot zjj artistiek leidster bij „Het Masker" werd, talrijke gastrollen en trad op bij het Hofstad Toneel onder Cor van der Lugt Melsert. Een van de grootste triomfen die zij vierde, was haar koningin Eli- zabeth-interpretatie in „Elizabeth, de vrouw zonder man" van Josset. Van de rollen die deze draagster van de Theo Mann-Bouwmeester- ring (sedert 1934) vertolkte, kunnen genoemd worden óe titelrol in Ros- tands „Adelaarsjong", „Nora" van Ib sen, „EUne Vere", en haar rollen in „Vorstelijke emigranten", „zoals je me ziet", .Mensen in het hotel" en „Macropoulos". (Van een onzer verslaggevers) Nu het systeem ongeveer dertien jaar heeft gewerkt, kan men constateren, dat de geleide loonpolitiek er sterk aan heeft mee gewerkt, dat de geweldige achterstand die het platteland voor de oorlog had, voor een groot deel is ingelopen. Dit constateerde oud-minister Suurhoff tijdens de inleiding over sociale politiek en het platteland, die hij vanmorgen op het agrarisch congres van de PvdA in Gouda heeft gehouden. In de c.a.o. voor het bouwbedrijf, die voor de oorlog bestond, waren de lonen van geschoolde arbeiders op het platteland 34 cent per uur en in de grote stad 66 cent per uur. Terwijl in het bouwbedrijf globaal het no minale loon 2,5 maal zo hoog is ge worden als voor de oorlog, is het loon op het platteland 3,5 maal zo hoog geworden. In het agrarisch bedrijf bedraagt de stijging zelfs tussen de 4 en 4V* maal zoveel. Merkwaardig is. zei Suurhoff, dat het verschil in belo ning tussen geschoolde en. onge schoolde arbeiders toen veel minder groot was dan thans. Een even gunstig gevolg voor het platteland heeft de wijziging van de kinderbijslag gehad. Voor de oorlog kregen degenen, die hogere lonen hadden ook hogere kinderbijslag. Nu is dat gelijk. Over de gemeenteclassificatie zei de heer Suurhoff: „De publieke opi nie heeft nooit willen aanvaarden, dat de ionen in de steden hoger be horen te zijn dan op het platteland, omdat de consumptiemogelijkhcden (Van een onzer verslaggevers) In tien duidelijke punten heeft de Partij van de Arbeid donderdag op het dertiende agrarische congres te Gouda onder grote bijval besloten wat in de volgende vier jaren de centrale puntefc zullen zijn waarop het landbouwbeleid van de partij zich zal richten. 0 De overheid dient garanties te geven voor een redelijk inkomen uit de voortbrenging van de belangrijk ste landbouwprodukten. Prijzen die nen voor 1 november te worden vast gesteld. De toeslagen zullen tijdig moeten worden uitbetaald. 0 Geen verhoging van koop- en pachtprijzen, tenzij door bijzondere omstandigheden absoluut geboden. Verlaging van koop- en pachtprijzen van slecht land en slechte gebouwen. Verlaging van bouwkosten van boer derijen. 0 Krachtige bevordering van re gionale industrialisatie en bestrijding van de seizoenswerkloosheid van landarbeiders. Afschaffing van de vijfde gemeenteklasse en snelle ver betering van woongelegenheid en centrale voorzieningen op het platte land en in de achtergebleven gebie den. 0 Stimulering van het centrale en culturele welzijn ten plattelande. A Krachtige voortzetting van het ruilverkavelingsbeleid. herziening van de ruilverkavelingswet, verdergaande maatregelen tot behoud van de voor delen van her- en ruilverkaveling. Nieuwe domeingronden moeten over wegend bestemd worden voor ge- zondmaken van landbouwbedrijven op het oude land. Overgang van ïandbouwdomeinen naar het depar tement van Landbouw. O Bijzondere aandacht voor tuin bouwgebieden met structurele moei lijkheden. Reservering van de meest geschikte cultuurgrond van intensie ve tuinbouwteelten. Soepeler beleid betreffende teeltvergunningen in de tuinbouw. 0 Aanpassing van de agrarische kredietvoorziening aan de zich wij zigende- en toenemende behoeften. 0 Uitbreiding van het agrarisch onderzoek en voortzetting van de onderwijsverbetering en voorlichting, ook voor land- en tuinbomvarbeiders; (In deze rubriek vermeldt Het Vrije. Volk zonder commentaar treffende uitspraken van anderen uiteraard voor rekening van hen die worden geciteerd). Op een goede dag bleek lor. Hil- terman dat er in Amsterdam bij som mige daar ter plaatse tot de VVD behorende lieden nogal wat waren» die hem gaarne een goede, dus ver kiesbare plaats op de lijst van de VVD toegekend hadden willen zien. Nu was mr. Hilterman geen lid van de partij en om op haar kandidaten lijst te kunnen voorkomen was dat toch wel noodzakelijk. Best, hij werd lid. Maar edoch, kort daarna kwam men in de leiding van de VVD tot de slotsom dat het toch de voorkeur verdiende dit nog heel kersverse lid van de WD niet voor een kamer zetel te aanmerking te doen komen. Aldus werd beslist en daarop heeft de genoemde aspirant-kandidaat on verwijld... voor het lidmaatschap weer bedankt. Dr. E. van Kaalte in het Haar lems Dagblad van 17 januari 1959. invoering van een leerlingstelsel; meer medezeggenschap van streek- vertegenwoordigers. 0 Voortdurende zorg voor de kwa liteit, gezondheid, verwerking en af zet van agrarische produkten. Be vordering van het marktonderzoek, erkenning van het grote belang van coöperatieve verenigingen. Voortvarend en krachtig buiten lands beleid, gericht op de beteuge ling van het economisch nationalis me. Een internationaal bestel, opdat de Nederlandse tuin- en landbouw op faire wijze kunnen concurreren met andere landen, in de eerste plaats op de Euromarkt. in de stad groter zijn. Zy heeft dat terecht niet aanvaard. De huurverschillen tussen stad en platteland zijn echter gebleven en het lijkt er niet op. dat die binnen kort kleiner zullen worden. Deze huurverschillen rechtvaardigen ech ter niet een loonverschil als het hui dige. Als eerste stap tot vermindering van de bestaande verschillen zou men moeten overgaan tot afschaffing van de laagste, de vijfde gemeenteklasse. Eerlijkheidshalve moet ik er wel bij zeggen, zei Suurhoff, dat dit een kleine stijging van de melk prijs zou betekenen, of iets meer subsidie uit de schatkist op de melk. Tijdens zijn rede heeft Suurhoff nog een indrukwekkend overzicht ge geven van de sociale vooruitgang, die na de oorlog op het platteland ls be reikt. Dank zij het Landbouw-veilig- heidsbesluit is het aantal arbeids ongevallen in de landbouw tussen 1955 en 1957 met 25 procent gedaald. De uitvoering van de Wachtgeld- en Werkloosheidswet is gebleken voor de landbouw van uitzonderlijk groot be lang te zijn. In het apparaat van de arbeids voorziening is thans ingebouwd de Dienst voor de Aanvullende Werken. Men werkt op aanvullende werken 'op normale arbeidsvoorwaarden. De laatste vier a vijf jaar zijn daar nau welijks conflicten geweest. Ook op het gebied van de gezond heidszorg is een aanzienlijke kli maatsverbetering tot stand gekomen. De verplichte ziekenfondsverzeke ring heeft tot gevolg, dat de veel ho gere premie, die op het platteland zou moeten worden betaald in ver gelijking met de stad thans via een egalisatiefonds door alle verzekerden wordt gedragen. Een dergelijke verevenihg zou ook voor de vrijwillige verzekering moe ten worden ingevoerd. Het aantal centra voor kraamzorg is dank zij de veel hogere rijkssub sidie van 1948 tot 1957 gestegen van 84 tot 130. Mede daardoor is de zui gelingensterfte bijvoorbeeld in Dren te, waar voor de oorlog van een nood toestand kón worden gesproken, nu lager dan het rijksgemiddelde Ook het aantal wfjkgebouwen en de schoolartsen- en schooltandavtsen- voorzleningen neemt enorm toe. Van grote betekenis is ook de ver vanging van sociale verzekeringen die alleen voor arbeiders gelden door volksverzekeringen voor iedereen, zo als de AOW en de weduwen- en wezenvoorziening. Beide kennen geen gemeenteclassificatie meer. Niet berusten De conclusie, aldus Suurhoff, is dat dc sociale politiek na de oorlog in menig opzicht heeft meegewerkt om de achterstand van de plattelands bevolking te welvaartspeil en gezond heidszorg in tc halen. Het zou boerenbedrog zijn, ïe stel len dat men aan alle achterstand met een pennestreek een eind kan maken. Even dwaas om in die achterstand te berusten. Vermindering van de achterstand betekent echter meestal, dat aan an dere groepen van de bevolking een offer moet worden opgelegd. Ik hoop dat het de bevolking van ons plat teland duidelijk is. dat de ombuiging van de politiek in meer conservatieve zin de kansen voor zo'n overheveling van inkomen zou verkleinen. Advertentie IJVf. Dagelijks varen tientallen rijnaken af en aan om grondstoffen te lossen en eind producten te laden. Dag en nacht heerst er in de prachtig geoutilleerde Rijn haven van de Bayerfabrieken te Leverkusen grote activiteit. Het bedrij'f moet gevoed worden, om de productie in de daarvoor geplande banen te houden. Maar ook worden dikwijls vliegtuigen ingeschakeld om dn Bayerproducten en vooral de Bayer-geneesmiddelen op de snelst mogelijke wijze over de aarde te. transporteren omdat ze overal dringend nodig kunnen zijn. Dan gaat het soms om mensenlevens en mag geen minuut verloren worden. Daarom is voor miljoenen mensen het Bayerkruis het symbool van vertrouwen. Onder de talloze geneesmiddelen, die de naam Bayer dragen en die dagelijks over de gehele wereld met succes worden gebruikt, neemt Aspirin een belang rijke plaats in. Wanneer u hoofdpijn hebt, verkouden of grieperig bent, verlaat u dan op Aspirin, het middel dat een maximum aan pijnstillende, heilzame werking biedt. Het Bayerkruis op ieder tablet is een garantie voor echtheid, zui verheid en constante samenstelling. Geen Aspirin zonder Bayer-kruis. ^Gedeponeerd handelsmerk In zijn leven heeft hij zeventig films geproduceerd, waarvan De Tien Geboden (opbrengst tot dusver: 36 miljoen dollar produkliekosten: 14 miljoen dollar) de laatste was. Hij was bezig met de voorbereidingen van een film over de stichter van de padvindersbeweging, Lord Baden Powell. De Mille's voorvader, die zich in 1658 te Nieuw-Amsterdam, het latere New York, vestigde, was een Nederlander. Massa-regisseur Van het begin van zijn filmcar rière af aan is Cecil B. een man van grote spektakels geweest. Op geld heeft hij nooit gekeken en van goede smaak was hij ten enenmale ge speend niet echter van inzicht op wat grote massa's publiek naar de bioscopen zou lokken. Van zijn ze ventig films hebben er in totaal maar twee verlies opgeleverd. Als massa-regisséur was hij he lemaal in zijn element. In De Tien Geboden bracht hij voor en kele scènes in de Egyptische woes tijn 25.000 figuranten met grote kudden dieren op de been. In zijn film. Het teken des Kruises liet hij ter wille van. het effect een halve, zojuist opgebouwde stad afbran den. In Samson en Dalilah liet hij een enorme tempel der Fili stijnen optrekken en weer instor ten. Een andere troef waarmee hij zijn zgn. bijbelse spektakels opsierde, vormden de wulpse liefdesscènes tussen figuren uit het Oude Testa- ment. Hij is degene geweest, die als eer ste de bijbel als materiaal voor filmscenario's heeft durven beschou wen. In zijn persoonlijk leven moet hij trouwens een aanhankelijke zoon der kerk zijn geweest; de tot dusver als ongekend grote en nog steeds groeiende winst op De Tien Geboden komt ten goede aan kerkelijke in stellingen. Anders dan de meeste Hollywood- grootheden, leidde Cecil B. De Mille, een evenwichtig huwelijksleven. Het huwelijk met zijn vrouw Constance dateert van 1902. (Van een onzer verslaggevers) Dc drie Rotterdammers, die een „Handelsonderneming Liberty Oostzeedijk" oprichten en die onder valse verklaringen in 't handels register van de Kamer van Koophandel Heten inschrijven, blijken nog brutaler te zijn geweest dan wij eind vorige week meldden. De „handelsonderneming" had, zoals wij schreven, kennelijk uit sluitend tot doel om mensen, die er graag een centje bij wilden ver dienen, geld uit de zak te kloppen. „Liberty" vroeg per advertentie namelijk thuiswerkers voor het inpakken en verzenden van gram mofoonplaten. Men kon echter pas in dienst komen van de onder neming wanneer men een waarborgsom van 250,stortte. Toen de zaak door de Rotterdam se recherche werd opgerold bleek „Liberty" over geen enkele gram mofoonplaat te beschikken! Het vreemde is nu, dat de Han delsonderneming Liberty korte tijd tevoren een advertentie opgaf voor het nummer van 18 januari van één der Nederlandse radiobladen. Advertentie l.M. door de lange winter, als U in een paar dagen van die plaag verlost bent me! LONDEN (AP)Boris Pasternak, die onder politieke druk van het Sowjet-regime afgezien heeft van de Nobelprijs voor literatuur 1958, heeft j zich bereid 'verklaard lezingen in Amerika en Engeland te houden, zo j heeft de Spaanse auteur José Vila- longa verklaard. Vilalonga zegt goede hoop te heb ben dat de Sowjet-autoriteiten Pas. ternak toestemming zuilen geven voor een tournee. Van de Instemming van Pasternak met dit plan had hij ,via diplomatieke kanalen' vernomen. Professor Philip Hallie, docent in de wijsbegeerte aan de Vanderbllt Universiteit te Nashbille (VS), werkt eveneens aan de plannen voor Pas-1 ternaks tournee. Hallie, Vilalonga en de echtgenote van de laatste hebben visa aange vraagd voor de Sowjet-Unie om daar de zaak te bespreken. Amerikaanse publiciteitsagenten zijn van mening dat een tournee van Pasternak een groot succes zou wor den. In die advertentie werd een 33- toeren-grammofoonplaat met acht tophits te koop aangeboden voor acht gulden. Tevens werd een aan bieding gedaan van zes 78-toeren- platen voor in totaal negen gutden. Het is momenteel, nog een raadsel of deze aanbieding van „Liberty" se rieus was of niet. Zoals gezegd be schikte de handelsonderneming over niet één grammofoonplaat. Bovendien blijkt de tophitsverza- melplaa.t bij bona-fide platenhande- laren onbekend. De plaat kan door een onbekende maatschappij zijn ge perst, maar zeker is dat geenszins. Men moet dan ook welhaast aan- nerri: v. dat „Liberty" de adverten tie slechts plaatste om haar de re flectanten voor thuiswerk te to nen ten einde zo nóg gemakkelijker de „waarborgsom" van ƒ250.in de wacht te kunnen slepen. Volgens de advertentie in het ra dioblad kon men de platen slechts per giro bestellen. Het geadverteer de gironummer was van de 23-ja- rige W. de H., directeur van „Liber ty". die zich momenteel in arrest bevindt. Het is zeer de vraag, of de mensen, die geld op dit nummer stortten, ooit antwoord zouden heb ben gekregen Het gironummer is thans door de politie geblokkeerd. COLUMBUS (Reuter). Overstro mingen en wervelstormen hebben woensdag danig huisgehouden in de centraal gelegen staten van de VS. Er zijn minstens 37 doden te betreu ren. Tn vyf steden van Ohio is de noodtoestand afgekondigd. Zware regenval en smeltende sneeuw deed de rivieren in Ohio bui ten hun oevers treden, waardoor dui zenden mensen geëvacueerd moesten worden. Op enkele plaatsen ls de bur gerwacht in het geweer geroepen om plundering tegen te gaan. In Cleveland kwam een dierentuin onder water te staan, wat aan 167 bewoners van het reptielenhuis het leven kostte. Slechts twee grote schildpadden konden worden gered. Apen en mensapen in een ander ge bouw redden zich zelf door zich aan het dakgaas van hun kooien vast te klemmen. In Kentucky richtten vooral wer velwinden grote schade aan. Vele huizen stortten in en een televisieto ren viel op een studio, waarbij een technicus om het leven kwam. DJAKARTA (AFP). Dit jaar zullen 100.000 bewoners van het dicht be volkte Java en de Kleine Soenda- ellandcn naar dun bevolkte streken van Sumatra en Borneo worden over gebracht.- Dit is althans het plan van de In donesische transmigratledienst, die 94 miljoen roepiah toegewezen heeft ge kregen voor de uitvoering van dit project. Het ligt in de bedoeling in de komende tien jaar 31 miljoen Java nen naar elders over te brengen. Van deze grootscheepse migratie zou Sumatra zes miljoen, Borneo 21 miljoen, de Molukken drie miljoen en Celebes één miljoen moeten opnemen. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag om half vijf is nabij Culemborg een tachtig-torn scheepje, de Risico uit Vreeswijk, op de Lek gezonken. De Risico had zand inge nomen bij de ontgravingen in de uiterwaarden van Culemborg en kreeg dadelijk op de Lek moeilijk heden. Schipper Van Raay bracht het scheepje nog zover mogelijk uit de vaargeul en kon het op een zandbank zetten. Hij kon met zijn zoon zwem mend de kamt bereiken. De rijkspolitie te water uit Vrees wijk heeft een onderzoek naar de oorzaak ingesteld. Het scheepje sal binnen enkele dagen worden, gelicht. (Van een onzer verslaggevers) De Haagse rechtbank heeft van morgen uitspraak gedaan in de 'zaak tegen vier Leiden&ren, die bij een Inbraak in een kledingmagazijn m Leiden een brandkast roet 11.000 stalen. A. B. kreeg een jaar en zes maanden, met aftrek, J. J. den O. een jaar en twee maanden met aftrek, W. F. G. een jaar en zes maanden met aftrek en J. N. drie maanden. De 30-jarige Leidse koopman' O. F. K., die twee van diefstal afkomstige bandrecorders had gekocht, werd ver oordeeld tot twee weken met aftrek. Hö was op 9 januari op vrije voeten gesteld, omdat de officier van Justitie niet bleek te weten, dat hij twee maanden in voorarrest had geselen. De officier eiste toen een geldboete. Jl!!!ii!l,'l!l!IlliHB1lillilflllïlllil!lll!}iP.liti.i:i.! i'!'i:<;i,rKKFltl'lfi3Hll!l® DES MOINES (Beuter) In de komende zes weken zal Amerika een mens opzenden g naar 'de grens waar het heelal §f begint.' Hierbij zal men ge- bruik maken van een vliegtuig van het type X-15 dat «set 1 raketten wordt voortbewogen, g zo heeft dr. James Van Alïen fl meegedeeld. Dr. Van Allen If s betrokken bij het satellietpro-, s ject der VS.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2