is rem op on van 31 gemeenten WYBERT LUNS 'NIET ZONDER HOOP' NA ZEER OPENHARTIGE GESPREKKEN IN LONDEN Rij nschip zinkt na aanvaring op Maas Vrienden zorgen voor Else Mauhs' ere- Geen kranten in Luxemburg door staking Spreeuwen praat Goudse KvK aan Tweede Kamer: Kolibri ar\ders dan kolibrie Nederlander in Rouaan neergestoken Samenzivering in Cuba in de kiem gesmoord VS selecteren ruimtevaarders Chroesjtsjow Thomasvaer BPM wordt niet genationaliseerd HET VRIJE VOLK WOENSDAG 28 JANUARI 1959 PAGINA 3 i Fiets „DE STICHTING van de satellietstad Wilsveen voor de Haag se agglomeratie zal gaan ten koste van de ontwikkeling van alle gemeenten in het midden en oosten van Zuid-Holland". Dit be toogt de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken in een adres gericht tot de Tweede Kamer. Het adres is opgesteld in samenwerking met de burgemeesters van de 31 gemeenten in dit gedeelte van de provincie. Uitvoerig worden de schadelijke gevolgen van de satellietstad besproken. Spreiding Het overbrengen van de Haagse overloop" naar de bestaande ge meenten zal een evenwichtiger sprei ding van de stedelijke bevolking ten gevolge hebben. De trein- en busver bindingen met Den Haag vanuit deze gemeenten zijn goed tot zeer goed. en zouden zonder grote investering ver beterd kunnen worden. De afstand van bijvoorbeeld Gouda naar het hart van de grootste steden is vrijwel even snel af te leggen als vanuit de randen van deze steden. Rokershoest i wordt voorkomen - en bestreden met Iilllllilllii!!lfl!llllllfllllllllliitlj||l!l!!lillllfil!llll!lil!jlllll||!jj|[|!l!lj||||||illlj|!||||||||!ilill|||||j|||||| Er verschijnen geen kranten meer in het groothertogdom Luxemburg. De typografen zijn maandagmorgen in sta king gegaan en ze staakten gisteren door. Ze eisen een aanzienlijke loonsverhoging. Kleintjes weigeren Hoogst ongelegen Goede indruk Posthumus (arb.) vraagt naar wegendienst VERVOLG VAN PAG. 1 „....en dus Piet er, zoek maar niet lan ger, want als je hem vond, zou dat een achtste wereldwon der zijn Deze goede raad wordt mij gegeven door de heer M. L. uit de Zeisstraat, te Rotterdam. Want wat 'vertelde ons de heer L.? „In' je rubriek vroeg een oude dame naar een. oranje poes. Je schreef, dat je er tevergeefs naar had gezocht. Wel, Pieter, dan kun je nog lang zoe ken, want oranje of rode 'katten zijn altijd katers en de zgn. lapjeskatten zijn. altijd poezen. Vraag me niet het hoe en waarom, want dat weet ik niet. Ik. heb zelf een vier jaar oude oranje kater en toen ik hem pas had, vertelde ik heel trots aan een kennis uit Strijen. dat ik zo'n aardig klein oranje poesje had. Ik werd toen har telijk uitgelachen. Het bovenstaande werd mij verteld. En heus, Pieter. op het platteland zijn ze wel op de Hoogte van zulke dingen. Sindsdien heb ik alle oranje of rode katten bekeken en tot op heden heb ik er nog nooit een poes bij ont dekt...." Vooral die laatste zin vindt Pieter treffend. Ik stel me het als volgt voor: Zó ontdekt de heer L. ergens een oranje kat of hij schiet naar voren om te controleren of het .wer kelijk een kater is. Haar nu in ernst. Pieter heeft dit probleem voorgelegd aan een bekende Rotterdamse dierenhandelaar; een man, die zo'n kleine vijfenveertig jaar in het vak zit. Hij verzekerde mij. dat je onder de rode of oranje katten wel degelijk poezen aantreft, maar dat zij toch verre in de min derheid blijven bij de katers. „Waar om?" vroeg Pieter. De dierenhande laar kon „dit eigenaardige biologi sche verschijnsel" niet verklaren. De lapjeskatten, (wit, zwart, rood) zo vertelde hij mij zijn altijd poezen. Wanneer deze dierenhande laar eigenaars van lapjeskatten spreekt, pleegt hij altijd te zeggen: „Ik geef je duizend gulden, als het een kater isHij heeft die duizend gulden in al die vijfenveertig jaar nog nooit op tafel hoeven leggen. Ik zeg het de heer L. na: „Vraag me niet het hoe en waarom, want dat weet ik niet. „Weten de lezers hét wél? JEen maand geleden heeft mijn veertienjarig zoontje een fiets ge kocht, geen nieuwe, maar een tweedehands. Hij kocht die van een mijnheer, die een advertentie had geplaatst. Hij moest daarvoor f 45, neertellen. De jongen ging zelf op die adver tentie af ik had beslist geen tijd, want wij zijn met z'n elven bij elkaar, Die fiets zag eruit als een fijn en sterk karretje. De meneer vertelde, dat de fiets anderhalf jaar oud was dat hij wel eentijd buiten had .ge staan en dat hij een beetje kaal was geworden. 2k vond, dat de fiets het geld dubbel en dwars waard was. Mijn zoon fietste er een week op of er moest al een nieuwe binnen- en buitenband gekocht worden. Lang zamerhand brak of scheurde alles alsof het karton was. Dat kostte alle maal, een hoop geld. Vorige week kwam hij thuis' met de mededeling, dat hij door zijn fiets was gezakt. Van de fietsenmaker kregen we toen te horen, dat het rijwiel niet meer gemaakt kon worden. Het was een fiets van voor de oorlog; er waren geen onderdelen meer van. En daar, Pieter had mijn zoontje nu drie jaar voor gespaard! Daar voor had hij nu elk dubbeltje weg gelegd! Hij gunde zich zelf niets, geen bioscoopjé of wat dan ook! Wat zeg je daar nu van, Pieter? Je.zou mis schien zeggen: „Koop een andere fiets", maar ik kan het geld niet missen. Maar, spreeuiv, vind je dat nu niet kinderachtig om een jon getje zo te beduvelen? Advertentie I.M. BESTEDINSS- BEEEMMh Ja, dat lijkt inderdaad een nare zaak. lezeres uit Vlaardingen, maar Pieter vraagt zich toch werkelijk af of het juist is zo'n kind met 45,- weg te sturen om een tweedehands fiets te kopen.Ten eerste zie ik kinderen niet graag met zo'n groot bedrag in hun knuisten; ten tweede missen zij alle ervaring. En dan nog: Als Pieter 'n tweede hands fiets koopt, zou ik toch iemand meenemen die er verstand van heeft. Vier- of tweewielige wél of niet ge motoriseerde voertuigen kunnen aan de buitenkant aardig opgeknapt, maar innerlijk zo rot als een mispel zijn. Menigeen heeft dit later tot zijn schade ondervonden'k Kén ér voorbeelden van! Hoe dan ook; 't was tóch niet leuk van die verkoper. Wat eraan te doen is? NietsEen volgende maal op passen, mevrouw. Frans Pieter zoekt Franse lectuur. Waarom? „Geachte heer Spreeuw. Mijn vrouw ligt in het ziekenhuis. Niks bijzonders, zult u zeggen. Neen, maar het is wel enigszins bijzonder dat mijn vrouw een Frangaise is, slecht Nederlands, spreekt en praktisch geen Nederlands kan lezen. Nu mijn vraag: hebt u niet wat Franse tijd schriften liggen? De tijd duurt zo lang in een ziekenhuis." Zo schrijft een lezer uit Bolnes. Zijn vrouw ligt in een Rotterdams ziekenhuis. Kunnen wij haar aan de gevraagde lectuur helpen? Aanbod Vandaag hebben wij met veel genoe gen de volgende aanbiedingen opgeschre veneen ledikant (bestemd) van J. uit de erulnstraat. een tweepersoons ledi kant (bestemd) met een kinderledlkontje van K. van de Prins Maurltsslngel, twee fauteuils (bestemd) van De G. van de Wildbaan en een leunstoel van A. van de Nieuwe Binnenweg. Verder hebben wij genoteerd een radio, een buffet, (bel de bestemd), een kinderledikant met bedje, kleding, schoeisel, zilverpapier en theelood van Van der L. uit de Carte- siusstraat te Schiedam, een kinderwagen van V. uit de Boomgaardstraat, een damesfiets (bestemd) en kleding van Van der S, uit de Boezemstraat en twee scbcerappara.ten voor knutselaars van N N, De spreeuwenpat werd verrijkt n'et guldens van De V. uit de Kerkstraat te Den Briel, V. uit de Hiliestraat, Z. uit de Kleine Visserijstraat en van N. N. Alle vrienden hartelijk dank. Verlies De heer G Kieviet. 2e Schansstraat 41, verloor op 23 januari zijn donkerbruine aktentas, gaande van huis vla de Mathenesserdljk naar de Vierambacht- straat. De heer Brans, Floretstraat 23, is op 24 januari zijn bakkery-kle- dlng kwijtgeraakt. Wie heeft op 20 Januari het gouden zegeirlngotje, (T.H. 18-3-57) van Tonny Holl, p/a J. H Heymans, Boezemdwarsstraat. 6a. ge- Vonden? Zij verloor het In de omge ving van de Veemarkt. Willy van de Knaap, Schalkburgerstraat 34a. verloor op 20 januari haar bril, gaande van huls naar de school op het Putsepleln. PIETER SPREEUW. „De bouw van Wilsveen zal veel geld kosten en zal een groot deel van het landelijk woningbouwcontingent vra gen. Dit zal gaan ten koste van de mogelijkheden elders. Het Is duide lijk, dat het in de sterkste mate ge voeld zal worden door het midden en oosten van de provincie, waar dan een probleemgebied geschapen wordt." De smalle groenstrook tussen Wils veen en Den Haag zou spoedig weg- geknabbeld worden. De „verhitting" van de Randstad Holland zou in die hoek niet alleen voortgaan, maar hoogtjj vieren. „Het uit de grond stampen van een stad van 100.000 inwoners op een plaats, waar nu slechts accom modatie voor koeien is, brengt nog andere problemen met zich." Cen trale openbare voorzieningen en enige aanzet voor sociaal en cultu reel leven ontbreken. De Kamer van Koophandel wijst op de bestaande woonkernen, die deze voorzieningen wel bezitten. „Met een gestimuleerde uitgroei van steden als Alphen, Gouda, Oudewater, Schoon hoven, Woerden en Zoetermeer kan bereikt worden dat Wilsveen voor goed of voor lange tijd gemist kan worden." Ten slotte wijst de Kamer van Koophandel ook op de zo noodzake lijke spreiding van de industrie. Ge- Adyertentie I.M. zien de aantallen leerlingen, die de technische scholen in het midden en oosten van de provincie verlaten, is in de komende jaren een groot aan bod van technische krachten te ver wachten. Dit arbeidsaanbod vloeit af naar de meest westelijke hoek van de pro vincie en vergroot daar de bevol kingsdruk. Bü een bevordering van de uitgroei van woon- en werkgele genheid in de bestaande gemeenten zal de bevolkingsdruk beter gespreid worden. „Zonder de stichting van Wilsveen, dat aanzienlijk financiële offers zou vragen, kan met een beperkt offer een groter rendement voor de econo mie van Nederland verkregen wor den, wanneer het piiöden en oosten van de provincie een kans wordt ge geven een rol te spelen bij de oplos sing van het Haagse probleem." Ten noorden van Milaan zijn dinsdag honderden tonnen aarde en steen neergestort op een personen trein. Een passagier, een meisje, is om het leven gekomen. Er zijn twee ge wonden. (Van onze Brusselse correspondent) Enkele grote bedrijven zijn bereid de eisen van de vakbonden in te wil ligen. Maar ruim twintig kleine druk kerijen beweren een nieuwe loonsver- noging niet te kunnen dragen. Ge volg: de persen staan in Luxemburg stil. Het conflict het kan haast niet anders in het kleine groothertogdom heeft internationale verwikkelingen meegebracht. Enkele krantendirecties poogden orders uit te zetten in Duits land en Frankrijk. Zowel de Franse, Duitse als Belgi sche typografenbonden hebben thans elke order uit Luxemburg 'besmet' verklaard. De krantenstaking komt voor de Luxemburgers op een wel hoogst on gelegen moment. Zondag namelijk moeten de Luxemburgers naar de stembus. De Kamer van Afgevaardigden, die in Luxemburg de functie van Tweede Kamer en Senaat vervult, moet ge heel vernieuwd worden. Het komt neer op. het kiezen van 52 parlements leden. De samenstelling van de huidige kamer: 26 christen-democraten, 16 socialisten, 1 liberalen en 3 commu nisten. Grote verschuivingen zijn, vol gens ingewijden, in deze cijfers niet re verwachten (Van onze speciale verslaggever) a,b. van de BEA-Viscount tussen Londen en Amsterdam, dinsdagavond Tk mag aannemen, dat het Britse kabinet zich na de thans gevoerde besprekingen in Londen opnieuw gaat bezighouden met de kwestie van de KLM-diensten op Singapore en Iaat ik dan meteen maar zeggen: Ik ben niet zonder hoop!' ren het," zegt minister i.uns, terwijl do BEA-machine over de Noordzee koerst en wij net van ons prakje koude aardappel, een plakje ham en tong. en een puddinkje toe hebben ge- smuld; 'Heel openhartige, gesprekken, waarbij ik geruft mag"zeggen, dat de persoonlijke, goede verstandhouding met de heer Selwyn Lloyd desondanki uitstekend is gebleven.' "Heeft u uw gevoelens van vriend schap voor Engeland willen onder strepen door zondag met de KLM heen en vanavond met de BEA terug te vliegen?' Minister Luns lacht fijntjes. 'Zui ver toeval.' zegt hij, 'hoe u het uit legt, moet u zelf weten.' Na zestig minuten staat de Viscount op de grond. Op het platform vaD Schiphol wacht een gespannen Aler minister Luns op. De beide heren trekken zich even terug en na enkele minuten legt minister Luns nog een verklaring af voor de televisie, de radio en de dagbladjournalisten. Hij onderstreept nogmaals, dat hij 'niet ontevreden' is, maar voegt er ditmaal de woorden aan toe: 'Ik ben ook niet al te optimistisch.' Minister Luns leunt even achter over. Hij heeft twee zeer drukke dagen in Londen gehad: bespreking na bespreking op topniveau. De stewardess van het BEA-lijnvliegtuig waarmee onze minister van Buiten landse Zaken terugvliegt, heeft de ,twee achterste stoelen voor de be windsman en zijn secretaris vrijge houden. Op London Airport hebben verslag gevers van de invloedrijkste Britse bladen, de Times, de Manchester Guardian, de Economist, de Financial Times en de BBC minister Luns al bestormd. 'Ik heb gezegd: ik ben niet onte vreden.' zegt hij en gaat verder: 'Als premier Macmillan mij niet die brief gezonden had waarin hij meedeelde, dat het Britse kabinet besloten had het aantal wekelijkse KLM-vluchten op Singapore van twee op één terug je brengen, .zou ik ook naar Bonden zijn gegaan, om tal van onderwerpen aan te snijden.' 'Een van die onderwerpen zou on getwijfeld ook Öe KLM-kwestie zijn geweest, maar het nieuws over de brief van Macmillan heeft de publieke opinie dusdanig beïnvloed, dat die kwestie een laat ik zeggen gro- >er reliëf gekregen heeft.' 'Onze gesprekken in Londen zijn zeer openhartig geweest. Zeer open hartig. zoals dit tussen landen en regeringen die zeer bevriend met elkaar zijn, mogelijk moet zijn.' Minister Luns heeft met zijn Britse ambtgenoot maandagmorgen een ge sprek onder vier ogen gehad, dat veertig minuten heeft geduurd. Daar- na werd in de vroege middag opnieuw geconfereerd, ditmaal met deskundi gen erbij van beide regeringen. In de namiddag volgde een derde bespreking en 's avonds nodigde mi nister Selwyn Lloyd zijn Nederlandse gast uit voor een 'werkdiner', dat van S tot kwart over elf heeft geduurd. Dinsdagmorgen ten slotte heeft mi nister Luns nog een slotbespreking gehad met premier Macmillan en Selwyn Lloyd, Niet alleen KLM-zaken, maar ook de Duitse kwestie en met name Ber lijn, de verhouding met Indonesië, de Britse'wapenleveranties aan dat land en het probleem-Nïeuw-Guïnea zijn diepgaand aan de orde geweest. Ook over kwesties die de vrijhandel be treffen, is van gedachten gewisseld. 'Heel openhartige gesprekken wa- In Britse regeringskringen heeft het een bijzonder prettige indruk ge maakt, dat de partijen die voor kort deel van de regering uitmaakten, eensgezind bleven in hun standpunt over de buitenlandse politiek en deze opvattingen buiten de partijpolitiek wisten te houden. 'Dat,' aldus minister Luns, heeft, onze goede naam in Engeland ver stevigd. Persoonlijk vond ik dit een van de interessantste kanten van de gevoerde discussies.' De besprekingen over Duitsland en Berlijn, het Verre Oosten en de wa penleveranties aan Indonesië f' -mden de minister 'bepaald tevrec1 In antwoord op een vrf - mi nister Luns ten slotte, dat i r ande dat Engeland met Indone con tract had gesloten voor marine- vliegtuigen, dat hiervan 6 zijn ge leverd en dat de leverantie van de overige 12 'voor zover mij bekend, in de nabije toekomst niet zal plaats hebben.' Minister Luns heeft in Londen een Na aankomst op Schiphol hielden minister Luns (links) en president-directeur Aler een persconferentie. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. ■Want neem non maar het kabinet Dat is ook van de baan Thomasvaer: Nou, het werd tijd, want zo kon het Toch ook niet langer gaan. Het was toch geen regering meer Die de landsbelangen dient. 't Was meer een vriendjespolitiek Die daar werd uitgekiend.' Uit De Posthoorn, Wekelijks Nieuws- en Advertentieblad voor Spoorwijk, Laakkwartier en Rijs wijk (Den Haag) van 8 januari 1959. memorandum over de KloM-kweswe achtergelaten, waarin hij zijn eigen mening en die van de Nederlands? regering heeft vastgelegd en waarin hij in grote lijnen een oplossing aar de hand doet voor het geschil. "Ik neem aan, dat wij binnen niet al te lange tijd wel wat sullen horen,' aldus mr. Luns. (Van een onzer verslaggevers) De naam van de helikopter, die de bekende Duitse' Focke Wulf-fabrieken in produktie zullen nemen, luidt Kolibri. Dit mag enige verwondering wek ken omdat ons nationale produkt, van de Nederlandse Helicopter In dustrie te Rotterdam, ook zo heet. Namens de Nederlandse Helicopter Industrie deelde men ons mee: ten eerste, dat de Nederlandse naam een e op het eind draagt, ten. tweede, dat de Duitsers een heel ander soort helikopter in de zin hebben en ten derde dat men niet denkt over een proces wegens de opvallende, gelijke nis van beide namen. Het Tweede-Kamerlid de heer Pos thumus (arb.) heeft vragen gesteld over de medewerking van de regering aan een inlichtingendienst voor de toestand van de wegen. Is hei waar, vraagt de heer Posthu mus, dat de ministeries van Verkeer en Waterstaat en van Justitie niet hebben gereageerd op het schriftelijk verzoek van een verkeersbond (de KNAC, red.) om mee te werken aan deze dienst? Als dit juist is, wil de heer Posthu mus verder weten, kunnen de minis ters dan meedelen, welke de redenen zijn geweest voor de houding van de rpa-f»rjr»*r? (Van een onzer verslaggevers) Binnen vijf minuien is dinsdagmiddag omstreeks kwart over drie op de Nieuwe Maas bij de Feijenoordkade in Rotterdam het Neder landse rijnmotorschip Damco 113 (750 ton) na een aanvaring ge zonken. De schipper, zijn vrouw hun vijf jarig dochtertje en de matroos kon den maar juist op tijd overstappen op het rijnsleepschip Willem van Driel 37 dat de aanvaring had ver oorzaakt. Het schip voer op gelijke hoogte toen de Willem van Driel naar bak boord moest uitwijken voor een coaster. De schipper J. Meyer van de Damco 113 zag het sieepsohip op zich af komen en schreeuwde naaf, matroos Van der Schuit: gooi er een wrijfhoutje tussen. De matroos zag echter al dat een wrijfhout het on heil niet zou kunnen voorkomen. Direct daarop werd de Damco aan stuurboord geramd. Er ontstond een groot gat in de scheepswand en on middellijk begon de Damco te zin ken. Schipper Meyer rende naar zijn vrouw, die in de keuken bezig was en riep: kom er uit. De schippersvrouw greep haar vijfjarig dochtertje en holde naar hei gangboord. Zij kon het kind overgeven aan de beman ning van het sleepschïp en stapte daarna zelf over de railing. Haar man en de maf roos grepen nog en kele papieren en wat geld. voor ook zjj het snel zinkende schip verlieten. Even later brak de Damco in tweeën en zonk, alle bezittingen van de schippersfamdie en de matroos met zich naar de diepte slepend. De Willem van Driel werd niet ernstig beschadigd en kon verder varen. ROUAAN (AFP). De afgelopen nacht is de 29-jarige Nederlandse zeeman H. Meijerink uit Apeldoorn, in Rouaan door drie messteken zo danig gewond dat hij later in het zie kenhuis overleed. M., die ongehuwd is, was eerste stuurman op het kust vaartuig Maria Theresia van de rede rij Gruno te Amsterdam H'i was 's avonds gaan passagieren met kapitein v. d. Poel, doch ging niet mee, toen de kapitein naar het schip terugkeerde. Later vonden pa- trouilleri ode politieagenten de stuur man bewusteloos en uit drie steek wonden biedend op straat liggen. Zonder te bewustzijn te rijn gekomen overleed nij in het ziekenhuis. De poiifcie heeft de kapitein gecon fronteerd met verscheidene personen, die zijn aangehouden, en met wie beide zeelieden mogelijk een ontmoe ting hebbers gehad. Ook andere be manningsleden, die uit passagieren zijn gegaan, zijn verhoord. Tot nog toe heeft men echter nog geen aan wijzing omtrent de daders kunnen vinden. Het is nog niet bekend wanneer het schip zal kunnen vertrekken en of het stoffelijk overschot naar Neder land zal worden vervoerd. HAVANA (Reuter, AP) In de pro vincie Pinar del Rio in het westen van Cuba is een samenzwering tegen het nieuwe regime ontdekt en In de kiem gesmoord. In vier steden zijn arrestaties verricht onder officieren van ex-president Batista. Het nieuws van het komplot be reikte Havana toen een sn.ilita.lr tri bunaal ex-kapitein Pedro Morejon wegens oorlogsmisdaden tot de kogel veroordeelde. De uitspraak kwam na een proces dat ruim tien en een half uur heeft geduurd. Het tribunaal hield zitting in een zaal van het legerhoofdkwarüer. Er waren geen schijnwerpers, TV-came- ra's of microfoons van de radio. Onder de ogen van rebellenleider Fidel Castro is op het vliegveld van Caracas commandant Paco Cabrera, hoofd van de lijfwacht» om het leven gekomen. Cabrera werd dodelijk gewond door een propeller van het vliegtuig, dat Castro zou terugbrengen naar Ha vana. Na de terugkeer van Fidel Castro is op Cuba geen melding meer ge maakt van terechtstelling van aan hangers van ex-president Batista. Wel zijn gisteren in het geheel vier mensen ter dood veroordeeld. De berechting van luitenant-kolonel Grau en de behandeling in tweede instantie van de zaak van majoor Sosa Bianco, die gisteravond zouden plaatsvinden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. In Havana wordt aangenomen, dat Castro bereid gebleken is gehoor te geven aan de raad, hem in Ve nezuela gegeven het wat. kalmer aan te doen met de berechting van aan hangers van het vroegere bewind. NEW YORK (Reuier). 110 Ameri kanen zijn uitgezocht als mogelijke kandidaten voor de eerste poging om een bemand voertuig de ruimte in te zenden en in een baan om de aarde te brengen. Dit heeft K. T. Keith Glenman, hoofd van het nationaal bureau voor lucht- en ruimtevaart meegedeeld. Het aantal geselecteerden zal tegen eind maart zijn verminderd tot i2 man. Hij zei dat de vrijwilligers voor de eerste Amerikaanse ruimtereis be kend zouden staan als Mercurius- ruimtevaarders. Het Amerikaanse project voor be mande satellieten heet het project- Mercurius. NU 06 LAOT5TÉ "flfi VdUi-ÉfJ UW OOM H6NR.1 De actrice Else Mauhs heeft in laar testament, dat gistermiddag is teopend, aan mei, G. Brugmans en le. heer Cor van der Lugl Melsert iet verzoek gedaan te zamen de gou den Theo MannBouwmeesterring rij haar overlijden in bewaring te temen en deze ring te willen over- tandigen aan een door hen aan te vijzen daarvoor in aanmerking ka nende toneelspeelster. Mevrouw Mauhs had deze bepaling n haar in 1949 gemaakt testament, loert opnemen aldus de tekst roor het geval zij zou overlijden roordat door haar aan de bedoeling s voldaan, die mevr. Theo Mann Bouwmeester had. toen zij aan haar Ie ring overhandigde. De ring is in 1911 bij het. 40-jarig xmeeljubileum van mevr. Theo Vfann—Bouwmeester door een hul- iigingscomité aan deze actrice aan- jeboden. In een daarbij behorende jorkonde stond, dat zij deze ring aan sen opvolgster zou overdragen, die aj daartoe waardig achtte. In 1934 overhandigde zij deze wisselring voor de begaafdste Ne derlandse actrice aan Else Mauhs. Mej. Brugmans, die sedert enkele laren filmcritica maar voordien 23 jaar toneelkritiek t heeft geschre ven, heeft zich ir irincipe bereid verklaard het verzoek té accep teren. Ook de heer Van der Lugt W' hf»-'ie in nrinc'ne here:rt zo deelde nij gistermiddag aan net ANP mee. Onze kunstredactie tekent hierbij aan: Het droevig lot heeft gewild dat de Theo MannBouwmeesterring niet door mevrouw Mauhs zelf aan een opvolgster ts geschonken. Men kan daaruit de conclusie trekken dat zij geen na haar komende actrice deze hoogste onderscheiding in de toneelwereld waardig heeft gevon den, Dat zou wel erg hard en erg eenzijdig geoordeeld zijn. Zeker heeft het feit dat mevrouwt Mauhs door haar langdurige ziekte na de oorlog vrijwel geen toneel meer heeft kunnen zien. bij haar be slissing een. grote rol gespeeld. Zij heeft de ring nu toevertrouwd aan de zorgen van twee mensen in wie men niet in de eerste plaats critici moet zien, maar persoonlijke vrienden en vakgenoten. Zij staan voor de, juist door hun functie als criticus, uitzonderlijk deli cate taak een opvolgster te vinden Else Mauhs waardig. De toneelwereld heeft vele jaren op de overdracht van de ring gewacht. IVij wachten thans met èe grootste spanning op een besluit dat én van vriendschap voor Else Mauhs én van zuiver oordeel over toneel zal moeten getuigen. DJAKARTA (PIA) De BPM in In donesië zal niet worden genationa liseerd. Dit heeft de Indonesische minister van Industrie, Ingkiriwang, gisteren in het parlement meege deeld. De minister verklaarde dat de regering gein plannen koestert tot nationalisatie van met buitenlands kapitaal verkende olie-industrieën. Dit geldt ook met betrekking tot de BPM. Chroestsjow zei verder over: AMERIKA: 'Er zijn geen redenen voor een coijféct tussen onze vol ken. De betrekkingen tussen de twee landen zullen lange tijd ab normaal blijven. Maar het aantal Amerikaanse bewonderaars van Rusland neemt, toe.' VERENIGDE ARABISCHE REPU BLIEK 'We verhelen niet, dat wij meningsverschillen op ideologisch terrein hebben met bepaalde leiders von de VAR.' COMMUNISTISCH CHINA: 'Wij Zijn het geheel eens met de broeder lijke communistische partij van China, hoewel haar methoden om liet socialisme op te bouwen in tal van opzichten niet de onze zijn. Het is echter van het grootste belang de solidariteit van de arbeiders klasse re bewaren.' ZUIDSLA VIE: Chrocsjow leverde kritiek op de 'revisionisten' en maakte de mensen die beweren dat de communistische partijen in alle landen door het Kremlin worden geregeerd, belachelijk. DUITSLAND: upiossmg van net Duitse vraagstuk bestaat uit het sluiten van een vredesverdrag. Dit zal een grote stap vooruit beteke nen naar de hereniging. Chroe sjtsjow betoogde, geen bezwaar te hebben tegen vrije verkiezingen. 'Maar de Duitsers moeten de kwes- ite zelf oplossen. Er zijn twee soe vereine Duitse staten, die door on derhandelingen de hereniging moe- ten_ bewerkstelligen F.en anders mcwiüuc POLITIEKE GEVANGENEN: de Sowjet-Unie heeft geen politieke gevang enen» meer. Dit bewijst dat het Sowjet-volk als geheel de com munistische partij aanhangt. Zuid- slavië dient eveneens alle politieke gevangenen vrij te laten.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1