AMERIKA BEREID TOT PRATEN OVER BERLDN Meelprijs nóg lager Nu politici beschuldigd van 'soirees' met minderjarige meisjes Dertien partijen nemen deel aan stembusstrijd BURGER Veel verzet tegen benoem i ng Molotow m Beiden stewardess S preeuwenpraat Tsjoe: lof voor Chroesjtsjow Prins Rainier stelt grondwet buiten werking WEER SCHAND 4 AL IN FRANKRIJK Soekarno weer op reis Landbouwer verongelukt DuVeltjeS Hongarije wil praten met Amerika Op zijn plaats Auto te water; man verdronken Cumulus moet in het dok Strijd blijft fel Lijkje pasgeboren kind opgebaald Inval in Tilburgse tandheelkundige inrichting HET VRIJE VOLK DONDERDAG 29 JANUARI 1959 PAGINA l i mmsmm WSmwm WmmÊÊ WASHINGTON (Reuter, AP) Het is gisteravond vrijwel zeker geworden, dat de Verenigde Staten bereid zijn in het voorjaar met het Kremlin te spreken over de Duitse kwestie. Eisenhower en Dulles zelden gisteren, dat zij voor een conferentie over Berlijn voelen, al waren zij pessimistisch over de resultaten van een dergelijk gesprak. MOSKOU (Reuter, AP) Woorden van 'eeuwige vriend schap' met Rusland en 'onver brekelijke eenheid in het so cialistische kamp' zijn gisteren, de tweede dag van het 21ste partijcongres in Moskou, ge sproken door Tsjoe En Lai en Gomoelka. De felle concurrentie in d meelindustrie, begonnen in de eerste week van dit jaar, duurt onverminderd voort. IiS9t Tan zenuwen I Te laat. VERVOLG VAN PAG. 1 Twee maten Genegeerd Belediging En daar hadden js we dan dinsdag een foto Tan zo'n merk- v waardig apparaatje in de spreeuwenko- lom afgedrukt een ^Pt\ apparaatje, dat u kimt zien op de ten- toonstelling van oude gebruiksvoorwerpen die op de vierde ver dieping van het ge bouw van het Insti tuut Stad en Land schap is ingericht. Maar waar dat ap- paraatje nu voor gebruikt, werd? De eigenaar van de verzameling, de heer M van Hoog straten wist het niet. Hij weet het nu wél en is daar dankbaar voor. Hi) dankt alle lezers, die zo vreindelyk waren óf het In stituut óf Pieter op te bellen. Het probleem is opgelost. Was het zo'n moeilijk probleem? v oor de mensen die een z.g. Wikuna- breimachine bezitten niet. Want dat wonderlijk apparaatje is zoals een van de Jezers het beschrijft: „een ppzetkam van een rondbreimachine." Fijn. dat weten we weer. Wat er met die opsetkam gedaan moet worden? Minstens een half dozijn lezers en lezeressen hebben voor een uitvoerige technische be schrijving gezorgd. Zó uitvoerig, dat ik er in deze rubriek werkelijk niet aan ga beginnen. Wij ontvingen méér! Wfi ontvin gen minstens tien uitnodigingen om zo'n breimachine aan het werk te zien. Een aardige spreeuwenvriendin uit Schiedam bood zelfs aan om een paar sokken voor Pieter te breien: „Met dit koude weer zul je die best kunnen gebruiken." Een lezer advi seerde ons om ook zo'n machine te kopen: „Zelfs voor mannen is dit een aardige bezigheid en een goede vrije tijdsbesteding". (Ik zal deze raad ter harte nemen De aardigste brief? „Toen ijc dat stukje gelezen had, heb ik de -machine ingepakt en er een kwartier mee de kamer op en neer gelopen. Ik had mijn machine bij de nachtportier willen brengen en dan had ik om een uur 0/ tien bij je wil len komen om een sok te breien. Maar ik dorst het niet aan; de ma chine weegt minstens twintig kilo. En het zou glad hebben kunnen zijn op straat. Het is nu 12 uur 50 dus kan ik niet meer trammen Tien voor een in het holst van de nacht. En dan nog een brief over de opzetkam schrijven. We vinden het enorm Of er in Botterdam een vereniging van houders van bandrecorders is? Pieter haalt zijn schouders op en dat is jammer, want de heer P. H. G. uit Rotterdam zou dat graag willen weten. Hij beeft een bandrecorder en zou rich willen organiseren. Kan een van de lezers ons een tip geven? Enige tijd geleden heeft deze spreeuw gemeld, dat de heer H. de Groot, Taandersstraat 91b te Rotter dam, een bromfietsclub wilde op richten. Wy wensten deze initiatief nemer succes toe en spraken de hoop uit dat er niet dwars door bos en hei „geknetterd" zou worden. Een beetje stilte moeten wy in dit toch al zo roezige land bewaren, nietwaar? De beer De Groot stuurt ons nu een circulaire gericht aan de .ge achte medebrotnmer". En hij schrijft j „Dit onderstaande blijkt dat we niet van plan zijn om door bos en hei te knetteren. Wat vele lezers mis schien ook gedacht hebben, want wij hebben geen brieven binnengekregen na die oproep." Tja, daar kan ik ook niets aan doen. Misschien wil brommend Rot terdam zich niet verenigen. In an dere gemeenten willen ze dat wél. In Amsterdam rijden de ..Bougierid- ders", In Arnhem de „Rijnridders' in Ede de „Heidebrommers" en in Eindhoven ae „Bromvogels". De heer De Groot zegt het in zijn circulaire duidelijk: „Wy willen geen moeilijke en zware puzzelritten orga niseren, ook geen klassementsproeven. Ons doel is het houden van avon- t-ochten in de omgeving van Rotter dam, het houden van wcekendtochten naar mooie streken en het contact opnemen met bromfietsclubs in het buitenland met de bedoeling tot een zo prettig mogelijke vakantiebeste ding te komen door middel van uit wisseling." ..Sommige verhalen behoeven geen commentaar." schreef Pieter toen wy het verhaal vertelden over een door "n meisje gevonden portefeuille met o.a. een relscheque van 1000,—. Zij bracht de portefeuille samen met haar broertje terug. Maar het twee- tax kreeg een standje omdat het met de lift naar boven was gekomen. Verder hoorde men niets meer. Het doet ons deugd, dat een spreeuwenvriendin uit Rotterdam na het lezen van dit verhaal het tweetal een envelop met zes gulden heeft ge steurd. Ze vond het zo sneu voor die kinderen. „Was niet de bedoeling," zeggen moeder en vader, die niette min zeer biy door dit leuke gebaar zijn verrast. Aanbod Met veel genoegen hebben wij vandaag de volgende aanbiedingen in. ons boek der Bijdragen opgeschreven: een twee persoons ledikant met bed (bestemd) van M. uit de Wlldeveenstr., tweepersoons spiraal van V. uit de AUceroadestraat, een divan, een commode, een ledikant (alles bestemd) met een spiegel van v. P. van de Bree en vijf stoelen en een kastje (alles bestemd) van G. uit de Van Malsenstraat. Een bureau- en een damesstoel Hebben wij genoteerd van t. uit de Dr. de visserstraat, een trekkar van T. van de Vinkenbaan, babykleding en schoentjes van J. uit de Groen van Prinstererstraat en capsules en zilver papier van N. De spreeuwenpat werd verrast met twee gulden van B. uit de Herman Costersirast, twee kwartjes van Van der H. uit de St.-Msriastraat. een gulden van DtJikie S. uit de Enunastraat en een rijksdaalder van H. uit de Hen- drick Croesinckstraat. Allen onze dank. Verlies Mevr. Zuydweg, Moerkerkestraat. 138. verloor op 23 januari op de Dordtselaan een rode portemonnee met vijfenzeven tig gulden en een glrostrook met naam rn adres. Op de Hoogstraat miste mevr. Volwerk, Paulus potterstraat 64a, baar Bruine gevoerde glacé handschoen. Op 19 januari is mevr. E. van de Berg, Sik- Kelstrast 71, in de omgeving van de Pol derstraat haar draag-krantentas kwijt geraakt. Gaande van huis naar de Eendrachts- 51.raat te Botterdam verloot mevr. A. Multam, Dorpsstraat 61, te Capeile a.d. IJssel, baar rode plastic tas; inhoud: een portemonnee met 27.breiwerk, een slot met een sleuteltje en een toilet- tókje. Zaterdag miste mevr. Debel, Mel- chertstraat 4, tussen Pendxecht en Tuin dorp Vreewijk baar beige handschoen. Mevrouw M. Verheul. Siagbekstraat 172. heeft zaterdag haar rode beurs met ongeveer zestien gulden verloren, gaan de vaa huis naar de Zwederstraat. Da heer P Horik, Carnisseslngel 235, ver loor zaterdag tussen de Doklaan en zijn huis een briefje van tien gulden. Het was van zijn AOW. Mevr. Stembergen, Dordtselaan 92a, rulste haar oorknopje (een muntje met een Indiaantje) ver moedelijk in een groot warenhuis op de cóolsicgel. Tr Vondst BU de fam. L. van Bree. Wesierbeek- straat 82. berust een paar gevonden grijze sokken. Mevr. Veldhoven. Oost zeedijk 342b, beeft een autoped mee genomen, die zij op de Ooatzeedljk heeit zevondea. Mevr. M. van de Voorde, Wea- terbeekstraat 30, heeft ln de Blederiaan een rechter d»»t»hmd«»no»B opgeraapt. N iet-conimunis tische journalisten werden niet toegelaten tot de ver gadering, die was gewijd aan een be spreking van Chroesjt-sjows zeven jarenplan. Maar het Russische persbureau TASS en het persagentschap van communistisch China verstrekten uitvoerige verslagen van de belang rijkste redevoeringen. Volgens deze verslagen viel Tsjoe En Lai de Amerikaanse 'imperia listen' en de Zuidslavische 'revisio nisten' aan gaf hoog op van het cormrmnestelsel dat hij bij uitstek geschikt achtte voor de opbouw van het socialisme in zijn land en viel na zijn rede Chroesjtsjow in de armen, die hem uit dankbaar heid op beide wangen kuste. De Poolse partijleider Gomoelka bekritiseerde de 'Antipartljgroep.' sprak zijn afkeuring uit over de'apos telen van het revisionisme* en riep de 2000 afgevaardigden in bet Krem lin op zich nauwer aaneen te sluiten. Htj schaarde zich geheel achter de Russische voorsteUen over Berlijn. Maarschalk Malinowski, opvolger van Zjoekow als bevelhebber van het leger, is voor het eerst in het partij- presidium gekozen. Hierin wordt een aanwijzing gezien dat hij voor een zeer hoge functie is bestemd, He nieuwe politiechef, Sjelepin, is niet opgenomen in het presidium. Wee. niet een vriendelijke passagiere en een aardige ste wardess. Beide meisjes zijn in dienst van de BOAC. De Chinese Vivian Chu (links) is, in haar nieuwe uniform, in op leiding op London Airport, Uit 200 sollicitanten is zij een van. de zes. Nog nnet wal onwennig zo te zien. Rechts staat haar instructri- ce de Japanse Sakuko Koike in haar kimono. Met een 'lach geboren uit jarenlange erva ring? Maar dat zal Vivian ook wel leren (Van onze sociaal-economische redactie) Naar wy vernemen vertonen de prijzen, die in de afgelopen weken ver tjeneden hun normale peil schom melen. eerder een neiging tot verdere daling-dan tot stijging. Naar schat ting zjjn ze per saldo sinds die eerste week van de strijd nog met 25 a 50 cent per 100 kg gedaald. Er is, naar men ons verzekerde, nog geen enkele kans op een spoedig einde van de stryd. Er worden nog steeds tegen de abnormaal lage pry- zen orders afgesloten voor 'n aantal maanden vooruit. Deskundigen zyn van oordeel, dat zich tot nu toe geen belangrijke ver schuivingen in de aïzetverhoudingen hebben voorgedaan. Ais de ena leve rancier ergens goedkoop aanbiedt volgen zyn concurrenten onmiddel- lyk. Intussen moeten de verliezen die worden geleden, al aardig in de be dragen beginnen te lopen (Van een onzer verslaggevers) Op de Hennesweg te Hoensbroek ij woensdagmiddag uit een rioolput het lijkje van een pasgeboren meisje op gehaald. Spelende kinderen deden de gruwelijke ontdekking toen zij met een stok de diepte van de put wil den peilen. 1 Het lijkje moet enkele dagen in de J put hebben gelegen. Het recherche- onderzoek heeft nog geen resultaat opgeleverd. Het *>m berst was Dalles. Hij waar schuwde ln een beslo ten vergadering van de commissie voor Buitenlandse Zaken van het Huis van Afgevaardigden te gen een akkoord met de Russen, dat het verzet van de vrije wereld tegen het communisme zou on dermijnen. Elk Russisch voor- ...pas opt... stel ter beëindiging van de koude oorlog is volgens hem gericht op ondergraving van het anti communistische verzet. Maar toch toonde Dulles rich bereid, alles te doen ter bevordering van de vrede, ook een top- of ministersconferentie. Eisenhower ont week op zijn we kelijkse persconfe rentie op het Witte Huis een rechtstreeks ant woord op de vraag: is het nut tig. een conferen tie over Berlijn te beleggen? Hij ant woordde, dat elk gesprek met het Kremlin nattig is als het zieh met ...nuttig... vrucht bezighoudt met de verschillen die tussen Rusland en de VS bestaan. Het doel van de Amerikaanse rege ring is, aldus Elsenhower, een basis akkoord met het Kremlin te berei ken, De president zei te. willen berei ken dat zowe! het Kremlin als de Amerikaanse regering afstand doet van het gebruik van geweld, zich niet aan ondermijnende aetiviteten schul dig maakt ermee instemt, andere landen de helpende hand te bieden. MONACO (Reuter). Prins Rainier van Monaco heeft donder dag voor de radio verklaard, dat hij de grondwet van Monaco tijdelijk buiten werking zal stellen. Dit be tekent dat ook het parlement en de gemeenteraad van Monaco van hun bevoegdheden ontheven zullen wor den, aldus prins Rainier. De taak van het parlement zal overgenomen worden door de rege ringsraad. Prins Rainier verklaarde dat hfj door de „vyandige houding" van de nationale raad (het parlement) aan het einde van zyn geduld was geko men. Het parlement had de begroting voor 1959 van het vorstendom be sproken noch goedgekeurd. Prins Rainier heeft woensdag Emile Pelletier, ex-minister van Bin nenlandse Zaken van Frankrijk, tot minister van Staat en hoofd van de Monegaskische regering benoemd, Pelletier volgt als zodanig de Frans man Henri Soum op die de pensioen gerechtigde leeftyd heeft bereikt. Prins Rainier heeft krachtens de Monegaskische grondwet absolute macht. Advertentie IM. Mijnhardt'j Zenuwtablettta helpen U er overheen. (Van onze Farijse correspondent) De Vijfde Republiek is haar leven begonnen met twee grote schan dalen; het eerste is de poging van een rijke familie met een vermo gen van 50 miljard frank om de enige erfgenaam, een aangenomen hwTC geen nriïs te' stellen on^e mnn tvif vttxao. V\S4- cnKonrlnol T, ,l't'z I J W SIWICH üj) UC DJAKARTA (AP). President Soekarno van Indonesië is per vlieg tuig aaar Bali vertrokken voor zyn derde vakantie sinds vorig jaar sep tember. Soekarno, die 57 is, heeft, naar verluidt, van zijn artsen de raad gekregen zich in het buitenland te laten onderzoeken wegens een ver moede nier-aandoening. Gistermorgen is de 33-jarige land bouwer A. Wiilems uit Eerbeek dode lijk verongelukt. Toen de man aan het werk was, sloeg plotseling zyn paard op hol en vermoedelijk is hij toen overreden door de achter het dier gespannen wagen. De man liep een schedelbasisfrac- tuur op en is onderweg naar het ziekenhuis te Zutphen overleden. In. deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd- 'Hoogst merkwaardig is het volgens velen dat de katholieke voorman (prof. Rommel otk nu nog niet twij felt aan de stelling, die hij altijd heeft verkondigd: de brede basis van samenwerking, dus mét de zozeer hun kop kwijt zijnde socialisten BLIJFT voor Nederland de beste oplossing. Dat doet een ogenblik vreemd aan. Iedereen kent de socialisten nu langzamerhand als onhandelbare en brutale volksvertegenwoordigers, met wie geen zaken meer te doen vallen. Als duveltjes uit een doosje datken zij steeds op om met roet het poli tieke eten grondig te bederven en edereen is geneigd om nu maar eens voorgoed aan dit carnaval-zonder- vrolijkheid een eind te maken.' Dit De Zuid-Limburger, ander daagse courant voor het Land van Rode, van 18 januari 1959. Woensdag zijn de lijsten van kandidaten ingediend voor de op 12 maart te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. De Party van de Arbeid heeft in zes groepen van kieskringen kandida- tenlysten ingediend, die in elk da- groepen gelijkluidend zyn. De Ka tholieke Volksparty heeft-vier groe pen van kieskringen gevormd. In elk van deze groepen zijn gelijkluidende kandidatenlysten ingediend. De An tirevolutionaire Partij heeft in alle kieskringen een kandidateniyst inge diend, die voor wat de eerste 24 na men betreft, nagenoeg geiyklnidend is. De Volksparty voor Vrijheid en Democratie heeft voor de kandidaat stelling vier groepen van kieskringen gevormd. De lijsten binnen dezelfde gïoep zijn geiykluidend en op alle lysten worden de eerste vijftien plaatsen ingenomen door dezelfde kandidaten. De Christeiyk-Historische Unie heeft in alle kieskringen een kandi datenlijst ingediend, welke voor wat de eerste twintig namen betreft, ge- lykluidend is. De Communistische Partij Nederland heeft in alle kies kringen dezelfde kandidateniyst in gediend. De Staatkundig Gereformeerde Party heeft in alle kieskringen de zelfde kandidateniyst ingediend. Het Gereformeerd Verbond heeft in alle kieskringen dezelfde kandidateniyst ingediend. De (communistische) Bruggroep heeft in 15 kieskringen de zelfde kandidatenlijst ingediend. De Pacifistische Socialistische Party heeft in vier groepen van kieskrin gen kandidaten gesteld, met voor elk groep kieskringen dezelfde lijst. De Boerenpartij heeft in 15 kieskringen een gelijkluidende lyst ingediend. De Partij voor Landbouw en Midden stand heeft in de kieskring 's-Herto- genbosch een lyst met kandidaten ingediend en in de kieskring Tilburg een lijst zonder namen. De representant van deze partij, die de kandidatenlijst wilde inleveren, kwam orn een minuut voor vijf bij het hoofdstembureau. Hij was elders zolang opgehouden by het storten van de waarborgsom, verklaarde hy. In de haast overhandigde h(j een papier, waar alleen de naam van de party op stond. De namen van de kandidaten wilde hU er na die over handiging nog by voegen, maar dat werd hem niet meer toegestaan. Over de geldigheid zal nog worden beslist. De Positief Nationaal Christeiyke Unie (de naam van deze party is niet geregistreerd) heeft in de kieskring Amsterdam een lijst ingediend met de namen van twee kandidaten. BOEDAPEST (Reuter). De Hongaarse regering heeft de VS voorgesteld de betrekkingen tussen beide landen te normaliseren en diplomatieke onderhandelingen te openen. In een Hongaarse nota aan Wash ington wordt onder meer gesproken over de benoeming van een Ameri kaanse gezant in Boedapest. Het voornaamste geschilpunt tussen Hongarije en de VS wordt er echter niet iri aangeroerd: de aanwezigheid van kardinaal Mindszenty in de Amerikaanse legatie te Boedapest sedert het neerslaan van tie Hon gaarse opstand ln november 1958. zoon, uit de weg te ruimen. Dit schandaal schijnt ook politieke ge volgen te zullen hebben. Het weekblad Express van vandaag publi ceert er niet minder dan vijf pagina's over. Advertentie X-M. Het enige punt waar het hij het scheren om gaat is dat u zich er beter, schoner en frisser door moet voelen. klaar om de dag goed te beginnen... en dat is precies hoe u zich voelt als zich geschoren hebt met water, zeep en Gillette. De enige manier om u goéd te scheren Het tweede schandaal dateert nog uit de tijd van de Vierde Republiek. Hier is de beklaagde een zekere Sor lut, oud-chauffeur bij de geheime politie. De man maakte van zyn yroegere poiitierelaties gebruik om bekende families op te zoeken, wie hij goede vooruitzichten aanbood voor hun nog minderjarige dochters. Hij zou ervoor zorgen, dat zij car rière konden maken by ballet, toneel en film. In de meeste gevallen wist hy het vertrouwen der ouders te winnen. De meisjes van 15 tot 18 jaar werden door hem uitgenodigd op surprise- parties, waarvan er onder meer drie gehouden zouden zyn in de ambts woning van een hooggeplaatste per soonlijkheid onder de Vierde Repu bliek. Onbegrijpelijk is de houding der ouders, die het blijkbaar heel normaal vonden dat hun dochters pas tegen het aanbreken van de dag weer thuis werden gebracht. De gewezen politieman had onder zyn meisjes ook handlangers, die de bezoekers van deze surprise-parties hebben gechanteerd. De vertoningen waren begrijpelijkerwijs niet altijd in overeenstemming met de goede ze den. Om een schandaal te vermijden, betaalden sommige bezoekers aan de gewezen politieman bedragen van 250.000 tot 300.000 frank. De man zou er dan wel voor zorgen, dat bezwa rende documenten als foto's die zo genaamd al in handen van de po litie waren, uit de politie-archieven verdwenen. De zaak kwam aan het licht, toen sommige ouders argwaan kregen en de politie op de hoogte stelden. De valse politieman Sorlut werd ge arresteerd. Hij heeft een aantal na men genoemd van advocaten, eige naars van grote modehuizen en poli tici die regelmatige bezoekers waren van zyn soirees. Alle namen zyn be kend by de rechter van Instructie. De grote pers is aan het gissen ge gaan. In dat verband wordt al enige tyd de naam genoemd van de socialist Le Troquer, die onder de Vierde Repu bliek kamervoorzitter was. Drie of vier soirees zouden bij hem thuis zyn gehouden. Maar Le Troquer heeft woensdag avond in een lange verklaring ai deze geruchten beslist tegengesproken. „Ik heb veel vijanden", zegt hy", „die erop loeren mij te Vrkladden". Be weerd is dat Sorlut mij zou hebben gevraagd hem als advocaat te ver dedigen". Ook dat sprak Le Troquer tegen. De zaak is inmiddels bij de justitie. Men zal er dus komende dagen nog wel meer van horen. De heer Burger gaf een overzicht van het verloop van de politieke situatie na de oorlog. Ln de periode van chaos na de oorlog, zei mr. Burger verder, werd er op de socialisten een beroep ge daan en wy hebben dertien jaar lang onze verantwoordeiykheid gedragen, Wy hebben de verantwoordeiyk- heid ook niet geschuwd, toen er voor het land kritieke situaties ontston den, zoals in de tyd van Korea, in de ty'd van grote militaire uitga ven die zwaar drukten op de kleinere inkomens. Wy hebben de verantwoordelijk heid evenmin geschuwd toen de over- best; eding na de belastingverlagingen de impopulaire bestedingsbeperking noodzakeiyk maakte. De maatregelen gingen direct ln: het leven werd onmiddellijk duurder, zonder compensatie in de Ioonsector. De minder draagkrachtige» kregen de lasten opgelegd zander tijdsbepa ling. De meer draagkrachtige» kre gen door Lucas een tijdslimiet van twee jaar. Toen al werd het principe van het geiyk verdelen van de lasten door broken. Toen de verlenging van twee jaar aan de orde kwam, gooide men Hafstra weer een stok tussen de benen, door hem een termijn van maar één jaar toe te staan. Men beweert nu wel. dat die kwes tie van twee of drie jaar geen crisis waard was. Maar er waren de kwes ties van de Wet Vervreemding Land bouwgronden en van de prijsbeheer- smg op landbouwgronden aan vooraf gegaan. Over de prijsbeheersing voor land bouwgronden waren bij de kabinets formatie duidelijke afspraken ge maakt, die later achteloos werden genegeerd. Het was duidelijk, dat het conser vatisme in de confessionele partijen zo groot was geworden, dat er geen redden meer aan was. Dat conserva tisme stak de kop op na de staten- en de gemeenteraadsverkiezingen, toen men het idee kreeg dat ram moest profiteren van de verzwakte f positie van de Partij van de Arbeid, Het is voor ons zaak. niet defini tief de macht te laten aan de con servatieve krachten in of buiten de confessionele partijen, maar voor een progressief beleid te blijven vechten. Aangezien prof. Oud verklaard wezigheid van socialisten ln de rege ring, betekent ook het stemmen op de WD stemmen voor een rechts kabinet. (Van onze parlementsredactie) Wordt Molotow nu ambassadeur in Den Haag of niet? In Nederland Is heel wat verzet tegen zijn eventuele benoeming gerezen. Naar wij vernemen hebben ook de meeste parlementsleden daar bezwaar tegen. Zelfs indien de Nederlandse regering desge vraagd toestemming zou hebben verleend voor de accreditering van Molotow, zou hU hier alsnog kunnen worden geweigerd. Als voorbeeld noemt men in Haagse politieke kringen de Zuid-Afrikaan De Flessis, die in 1952 tot ambassa deur in Den Haag was benoemd. Hy zat al op de boot naar ons land toen onze minister van Buitenlandse Za ken er door kamerleden van op de hoogte werd gesteld, dat de heer De Plessis lid van de Zuidafrikaanse Nationale partij Hitler in 1940 had gelukgewenst met de Duitse in vasie in Nederland. De minister wei gerde hem toen alsnog als ambassa deur in Nederland. Ook Molotow heeft als toenmalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sowjet-Unie Hitier gelukgewenst met de invasie in West-Europa. Bo vendien heeft hjj op 24 augustus 1939 met Von Ribbentrop het Duits-Rus sische pact gestoten, waarby beide mogendheden in het geheim waren overeengekomen Oosieuropese lan- gebeurde kort daarop met Polen, dat in september 1939 door Hitier werd overmeesterd. den onder elkaar te verdelen. Dat j wen in hem stelt, Voorts aldus Haagse politieke kringen is Molotow door de Rus- sische partybazen aan de dijk gezet. Chroesjtsjow heeft dit thans nog eens onderstreept door de banvloek uit te spreken over „de verachteiyke leden van de anti-partygroep, die zich heb ben verzet tegen maatregelen, welke Rusland in staat hadden moeten stellen de spanning in de wereld te verminderen." In deze Haagse kringen acht men het een belediging voor Nederland, indien hier een Russische ambassa deur zou worden geaccrediteerd, die nauwelijks geacht kan worden zyn land te vertegenwoordigen, omdat zjjn regering geen of weinig vertrou- (Van een onzer verslaggevers) De Tilburgse recherche heeft woensdag in samenwerking met de inspectie voor de volksgezondheid een inval gedaan in een clandestien wer kende tandheelkundige inrichting en daarbij tegen vjjf personen nroces- verbaal opgemaakt wegens overtre ding van de wet op de tandheelkunde. Op de Spoorlaan in Tilburg was sedert enige tyd een tandheelkun dige inrichting gevestigd, die kenne lijk een verplaatsbaar karakter heeft en in verschillende steden van ons land korte tyd werkzaam zou zyn. Het vermoeden bestond, dat hier onbevoegd tandheelkunde werd uit geoefend. Dat leidde ertoe dat woens dag, geheel onverwacht, door twee inspecteurs voor de volksgezondheid en enige leden van de Tilburgse re cherche een inval werd gedaan, waarby vier personen op heterdaad werden betrapt. Dat waren dr. L. en C, W. uit Rotterdam, die onbevoegd een tandheelkundige inrichting leid den, J. S. uit Breda en L. S. uit Hil versum, die als tandtechnlci onbe voegd de tandheelkunde uitoefenden. Bovendien werd daar aangehouden A.v. L. uitWaddinxveen, die als ver tegenwoordiger voor deze inrichting optrad en de relaties aantrok. De inrichting had een vry goed instrumentarium, dat onder grote be langstelling van het Tilburgse pu bliek, maar tot teleurstelling van de aanwezige patiënten, in beslag werd genomen en uit het gebouw weid ge dragen. (Van een onzer verslagevers) Concilies hebben in de loop van de kerkgeschiedenis meer en minder gunstige regelingen opgeleverd. Maar zo ooit iets op zijn plaats schynt ln de huidige wereldsituatie dan is het deze geste tot meerdere eenheid in geestelyke zaken. Want het maakt *hlle verschil of een geest van toena dering en wederzijds begrip, dan we! van verzuiling en sectarisme aan de menseiyke contacten fen grondslag ligt. Deze verklaring legde mr. J. A, W. Burger af op een verkiezingsverga dering in Roosendaal. Mr. Burger zeide deze zaak aan te snyden, om dat hij na het bekend worden van dit grote nieuws voor het eerst la het openbaar sprak en er in de toekomst niet op terug zou komen. Ten gevolgde van de gladheid en de mist waardoor de weg niet meer van de wegberm was te onderschei den, is vannacht omstreeks 12 uur op de Waiingsdijk te Ursem een per sonenauto, bestuurd door de 19-jarige A. Floris uit Berkhout, in de langs de weg lopende vaart gereden. HIJ wist zich met zyn moeder en twee broers uit de over de kop geslagen auto te bevrijden. De 54-jarige vader de heer A. J. Floris, werd echter levenloos uit de auto gehaaid. De familie kwam terug van een verjaarsvisite. (Van onze parlementsredactie) Het weeschip Cumulus is niet meer zeewaardig. Daarom zijn voor zieningen nodig, die 550.000 vergen. Dg minister van Verkeer en Water staat vraagt de Tweede Kamer goed keuring van deze uitgave.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2