Belangrijke aanwinst voor KNMI e Bombardement was niet geoorloofd WYSiHT Grote importeur van TV-toest ellen ve prijzen Splinterpartijen moeten het nog leren •infriiphil< t SUURHUfF Hulde voor marconist 20 ct. altijd even lekker! Nieuw type NSU-motor? Hirsch nu Euratom Spreeuwenpraat Arbeidstijd Minister Staf antivoordt: Amerika gaat wereldweer observeren Stakingsrecht Brandstichting in Amsterdam Douane valt met neus in 800 kg smokkelboter 39.75 Overleden man in bos bij Zeist gevonden Atoombom Niet vroeger HET VRIJE VOLK - DINSDAG 3 FEBRUARI 1959 PAGINA S Feest Meerkoet .PHILIPS (Van een onzer verslaggevers) Nog dit jaar zullen Nederlandse weerkundigen niet alleen kunnen voorspellen of, maar ook waar en hoe laat het zal gaan regenen, hagelen of sneeuwen. Het KNMI zal namelijk worden toegerust met een zogenaam de buienradar, die op Schiphol komt te staan. De weersverwachting op korte termijn (dat wil zeggen vooi een periode van maximaal zes uur) zal hierdoor aanzienlijk aan betrouwbaarheid winnen. VERVOLG VAN PAG. 1 OVERAL DREIGT BESMETTING yv, SmÊmmm Na schooltijd De bel heeft geluid. De school gaat uit. Vlijt betoond? Met Mars beloond! N, Op grond van deze m andere ge Geen namen Over die dichte mist hoe kil en klam liij ook was heeft Pie- ter tóch 'n stuk of wat hartverwarmen de verhalen gehoord, 'k Zal ze u vertellen. En dan denk ik in de eerste plaats aan de twee mannen, die des morgen om zeven uur in de dikke mist op hun werkbus stonden te wachten. Ze wacht ten een kwartier, ze wachtten 'n half uur, ze wachtten langer dan een uur. Géén bus, De buurt begon te ontwaken en de huismoeders, ide een blik naar de witte wereld wierpen, zagen op het trottoir de schimmen van de almaar heen en weer drentelende mannen. Ze vonden het maar een triest ge acht. Er werd een praatje gemaakt. „Nee, we kunnen niet weg, want stel je voor dat die bus tóch nog komt", zeiden ue mannen. En zij drentelden verder, En nu wordt het Pieter verzekerd, dat minstens drie huismoeders voor warme koffie hebben gezorgd, wat die mannen dankbaar geaccepteerd hebben. Nóg zom verhaal. Ergens in een gemeente onder de rook van Botterdam wachtte een groepje van een man of tien óók al op de werkbus. En 't was bitter koud En ook hier, een vrouw die dat maar héél erg vond. Ze heeft de hele groep in haar voorkamer genodigd, de ka chel flink opgepord en de gordijnen wijd opengeschoven: „Zo, dar, kun nen jullie de bus zien aankomen. Blijf maar fijn zitten. Maak het naar je zin". Zulke verhalen hoort Pieter graag. Zij zijn beter dan het verhaal van de automobilist, die in die mistnacht (zeer) veel méér dronk dan goed voor hem was en toch in zijn auto stapte. De man botste ergens tegen aan, wil de niettemin doorrijden, wat geluk kig door andere automobilisten ver hinderd kon worden. De politie heeft 'm meegenomen. Wat een onverantwoordelijkheid van deze weggebruiker! Spelen met het eigen leven? Moet-ie zelf weten. Maar in deze toch al zo moeilijke omstandigheden was het véél meer spelen met andermans leven. En dat is erg! Van de mist even naar de gladheid. *n Lezer uit Botterdam-Zuid vertelt me hoe op zo'n „gladde morgen" de meisjes van de Joh. Drostschool aan de Carnissesingel onder veel vreugde- geschal de weg met as bestrooid hebben. Ieder beleefde daar z'n ple zier aan. De verheugde en blij wui vende automobilisten het allermeest. ,,'t Was een leuk gezicht. En die meisjes verdienen het om in de krant te komen," verzekert ons deze lezer. Ze staan er al in, waarde spreeu wen vriend 1 Een van Pieters neven was dezer dagen druk bezig met het fabriceren van confetti. Hij vertelde het me met stralende snuit. Meester zou ja rig worden en dat werd me een feest, een féést. En er was heel wat geld opgehaald óók. Voor een cadeau, dat door een andere meester gekocht zou worden. Pieter vindt dat meester ook in de spreeuwenpraat gefeliciteerd moet worden, 'k Heb nogal eens wat over die spreeuwenneef en zijn meester geschreven en ik had het daarbij bvér het klaarstomen" voor de ho gereburgerschool. En toen waren er ■onderwijzers, die mij zachtkens op de vingers tikten en klaarstomen een onjuist waoni vonden. Pieter heeft er oprecht spijt van gehad. En ter gelegenheid van de verjaardag van spreeuwennéefs meesterwil ik u wel zeggen, dat ik respect heb voor het onderwijzend personeel, dat kleine mannekens der gelijke sommetjes leert oplossen: ,A. verliest 15 procent van zijn geld er B. 12% procent, waarna ze evenveel overhouden. Als B. oor spronkelijk f JS minder had dan A. hoeveel had ieder dan eerst?" Ja, oom Pieter is eruit gekomen, even wel met behulp van het fkleine restje algebra, dat. nog ergens in mijn achterhoofd school. Maar nu bere deneren De heer A. R. uit Rotterdam-Zuid heeft bij het nieuwe postkantoor een vreemde vogel gezien: zwart, witte snavel, kleiner dan een wilde eend, zwemvliezen. De vogel scheen zeer vermoeid te zijn. Vraag: „Welke vogel was dat? Ik ben er erg benieuwd naar." Met een aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid beeft de heer R. een meerkoet gezien, een open water zoekende meerkoet. De meerkoet is bepaald geen zeldzame vogel. Kijk maar eens op de Kraüngse plas. Het gebeurt zelfs al dat meerkoeten in de stad broeden. De heer De B. uit Krimpen san de Lek kan ik meedelen, dat bij jonge aalscholvers heeft gezien. De grijs achtige borst behoort tot het jeugd- Kleed van de aalscholver. Buienradar ziorgt voor beter Advertentie UM. Aanbod Aan het begin van <le nieuwe week hebben wij de volgende aanbiedingen In dank opgeschreveneen tweepersoons schudbed van N. van de Zwaanshals, een tweepersoons opkiapledikant (bestemd) ■van Van Z. uit de DonkeTslootstraat, een tweepersoons houten ledikant, een divan, een keukentafeltje en een bijzettafeltje (alles bestemd) van Van B. uit de Gal jootstraat en twee fauteuils (bestemd) van B. uit de Tidemanstraat. Een Liber- tystoel (bestemd) hebben wy genoteerd van V. van het Oostplein, een warmwa- terstoof (bestemd), kleding en schoenen van Van E. uit de Grote Visserijstraat, hoeken en Telsbonnen van P. van de Aelbrechtskade. schilderijen van G. van de Vlietlaan, kleding van Van V. van de Spiegelnlsserkada en K. van het Ame- landsepleln. De spreeuwenpot werd ver rijkt met guldens van Van de W. uit de Anna Marlastreat, V. uit de Hovijstraat te Ridderkerk en van H. uit de Van Swlnrienstraat te Schiedam. Verlies Llesbeth Petrus, Belgischestraat 30a, heeft op 19 januari haar witte gym- nastiekblouse verloren. Tussen het oosteinde en crooswUk verloor mevr. Hommerson, Oostelnde 91a, haar rode portemonnee met ƒ22. Gerard Boon, Heer Nlcolaesstraat 24a, heeft woensdagmiddag in lijn 15 een nieuw boekje van Bulletje en Bone- staak laten liggen. Hij had het die middag pas gekregen. Op de Groen© HUledijk miste mevr. Van der Gaag, Sparrendaal 27, op 23 Januari een linker zwarte glacé-handschoen. Het zoontje van mevr. W. Verel, Diepenhorst 2d, heeft op 24 Januari zijn badtas met twee baddoekjes, twee handdoeken en een ring vermoedelijk bij de tram halte van lijn 3 op de Coolslngel laten staan. Vondst 3U de fam. W. F. Cogels, Dirk Smits straat 60, berust een gevonden kinder wantje, blauw met rode nopjes en gele kruisjes. In de WIekstraat heeft mevr. C. Zijdcrveld. SneUemandwara- atraat 10b, op 27 Januari een gouden medaillon gevonden. M. van Wanum, Drelschorstraat 74a, heeft in de omge ving van de Plelnweg een gebreide, met leer beklede, bruine kinderwant (linker) opgeraapt. Bij mevr. Sterman, Oldegaarde 900, berust een lederen tas met etenstrommel. die op de Oldegaarde la gevonden. Op de Mariniersweg heeft de heer J. de Neef, Dirk Smltsstraat 60, een wit kinderwantj e opgeraapt. Mevr. Van Dipten, Fuikstraat 32a, heeft op 29 Januari in de Berkelstraat een be del ketting gevonden. PIETER SPREEUW BIJ spierpijnen reumstiek, C. ncusverkoudh- Waar warmte helpt, helpt Philips Infraphilbeter type 7529 f 37.50 (Van een onzer verslaggevers) Een 18-jarige leider van een groep je padvinders heeft zaterdagmiddag op de Stnifhenvel te Zeist in het bos het lijk van een man gevonden. De politie constateerde aan de hand van papieren die de man bij zich droeg, dat het de 44-jarige H. G. H. was, patiënt van een psvehia- trisch instituut in Eindhoven, die op 30 november van het vorig jaar be wegingsvrijheid had gekregen om enkele familieleden te bezoeken. Alles wat geld kost, zei de spreker, zullen de heren Lucas. Weiter c.s. kunnen tegenhouden en een voor uitstrevende politiek kost geld. Woningbouw, onderwijs, sociale po litiek krijgt men niet cadeau. Een proef in Berlijn heeft uitge wezen, dat het mogelijk is voor stadswijk het inzetten van de neerslag bijna tot op de minuut nauwkeurig te voorspellen. Het belang, dat vooral de lucht vaar* heeft bij een zo volmaakt mo gelijk weerbericht, is duidelijk. Ook het bedrijfsleven echter zal van de buienradar kunnen profiteren. Een meteoroloog noemde als voor beeld een zending goederen, die in de haven ter verscheping gereed, ligt. Het afdekken van de lading, dse over enige aren in het scheepsruim zal verdwijnenkan kostbare tijd vergen, De buienradar maakt het mogelijk vast. te stellen of deze maatregel noodzakelijk is. Dit wonder van techniek regi streert feilloos op welke plaatsen zich binnen een straal van 400 kilometer (een gebied, dat dus Nederland om vat) neerslaggebieden bevinden, wel ke omvang zij hebben, in welke rich ting zij zich bewegen en met welke snelheid. Het voorspellen van buien wordt daardoor tot een vrij een voudige bezigheid. Minister Staf is van mening, dat het bombardement van Rotter dam in mei 1940 niet als een geoorloofde oorlogsdaad mag worden beschouwd. De minister zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen, van het kamerlid Bakker over een artikel over dit bombardement in de Mili taire Spectator. Wat de besprekingen in dit blad van boeken van voormalige Duitse officieren betreft, zegt de minister van oordeel te zijn dat in een vak blad, dat de lezers een objectief in zicht dient te geven in de tot dit vak behorende materie, tevens ken nis dient te worden gegeven van boeken, met welker inhoud en strek king niet iedereen zich kan vereni gen, Lezing is ook in een dergelijk geval, bjj wijze van vakstudie en ter bereiking van een verantwoorde oor deelvorming, aanbevelenswaardig. In de recensie over het- boek Par- tisanenkrieg heeft de minister ner gens een nadere duidelijke aan duiding aangetroffen wie met de uitdrukking de toekomstige tegen stander" wordt bedoeld. Voor zover men aan deze begripsbepaling een subjectieve betekenis meent te moeten toekennen, moet de minis ter deze identificatie geheel voor ieders rekening laten. De minister licht nog toe dat de Militaire Spectator niet anders is en bedoelt te rijn dan een „waarnemer, toeschouwer, opmerker" en dat slechts de daarin opgenomen, duide lijk te onderscheiden, mededelingen van het ministerie tot subsidiever lening aanleiding hebben gegeven. De minister is daarom van mening, dat de door de heer Bakker voor het blad en zijn artikelen gegeven kwali ficaties niet juist zijn en dat de internationale betrekkingen van ons land of de geest in het Nederlandse leger door de inhoud der bedoelde I belangrijkste gebruiker van zal zijn. artikelen niet kunnen zijn geschaad. 1 Het principe van de radar in dienst van het weerbericht is even simpel als vernuftig. De weerkundigen ma kers. namelijk gebruik van de reflec tie door druppels, waaruit de neer slag is opgebouwd. De sterkte van het terug te ontvangen signaal, dat de radar uitzendt, is afhankelijk van de grootte van deze druppels. Niet alle druppels worde» geregi streerd. Aan de kleine wolkendrup pels met een doorsnee van slechts l/1000ste centimeter heeft de radar niets. Regendruppels daarentegen, die een middellijn van ongeveer één milimeter of meer hebben, geven wel de vereiste reflectie'. Wat de weer kundigen dan op het televisiescherm van de radar-installatie zien, is de 'echo van de regen'. De antenne van de radar, die in een zeer lage hoek op de horizon wordt gericht, draait continu rond. Zo krijgen de meteorologen telkens reflecties, die op de (ronde) televi siebuis zichtbaar worden als witte vlekken. De grootte van deze vlekken, soms ook een verzameling van vlekken, be paalt de omvang van de bui. Het vaststellen van de afstand waarop zich een bui bevindt, is een eenvoudige zaak. Met een lichtende straal worden namelijk concentrische cirkels on de televisicbuis geprojec teerd. De onderlinge arstana tussen deze cirkels kan nader worden ge regeld, afhankelijk van de afstand waarop de neerslag zich bevindt. Op dezelfde wijze kunnen de me teorologen een landkaart op de beeld buis projecteren, waardoor een over zichtelijk geheel wordt Verkregen De weerkundigen kunnen het echtei best zonder dit hulpmiddel stellen, Zij kennen de geografie in de omge ving van Nederland op hun duimpje en hebben geen wegwijzer nodig. De buien''at is aan het einde van de. ooi -tot ontwikkelingge- komen. De apparatuur was zeer kost- baar. Er werdén bovendien voort durend verbeteringen aangebracht. Thans is het apparaat vrijwel vol- iedig tot ontwikkeling gekomen sn bestaat er weinig kans op een snelle veroudering van het type. Dat heeft de aanschaf economisch verantwoord gemaakt. De buienradar krijgt een plaats op Schiphol, omdat de luchtvaart er de (Vervolg van voorpagina) „Wij zinken langzaam en hebben onmiddellijk hulp nodig". Dat was de laatste radiomededeling die de marconist Ncjedlo van de Brcmerhavense trawler Johannes Kroess van de Hans Hedtoft ontving. De Deense krant Politiken heeft met Nejedlo een telefoongesprek ge had en de marconist en do beman ning van de „Johannes Kruess" dank gebracht voor de pogingen om de „Hans Hedtoft te vinden. Politiken vroeg: „Kunt u ons vertellen wat in de laatste uren op de Hedtoft ge beurde? Marconist Nejedlo: „Het ging al les ontzaggelijk snel, en het was voor ons volkomen onverwacht. Drie uur lang heb ik de signalen van de .Medtoft" in mijn oren gehad. Vijf tien boodschappen en toen ten slotte nog tweemaal, lang als een schreeuw, een lange streep. En toen stilte. En daarmee was het uit. Wü zij nog steeds van streek over het feit. dat onze pogingen geen ge volg hadden. Na de signalen die wij eerst, ontvingen, hadden wij aange nomen. dat de „Hans Hedtoft" nog* in staat was, zich een poosje boven wa ter te houden. Door het wilde weer en de storm konden wij niet sneller naar de Hedtoft toekomen. Ik bewonder de dapperheid en de rust op de „Hans Hedtoft" en van de Deense marconist. Hij heeft waar schijnlijk zijn noodzender moeten ge bruiken, omdat het water de ma chineruimte reeds overstroomd had. Toch heeft hij in de drie uur, waarin ik verbinding met hem had. volko men rustig en met de grootste nauw keurigheid gewerkt. Tot de laatste seconde. Hij heeft voortdurend de nauwkeurige positie van het schip kunnen opgeven. Het was een won derbaarlijke prestatie. Mijn kamera den aan. boord, de kapitein en vooral ik zelf als marconist-collega van de man van de „Hans Hedtoft", zullen hem steeds met groot respect ge- j denh.n. Dit is een momentopname van de buienradar van Lon den. De witte vlek in het mid den wordt veroorzaakt door storing, die de directe omge ving (zoals gebouwen, op het radarscherm veroorzaakt Alle andere witte vlekken en vlek jes zijn buien. FRANKFORT (AP) De Ameri kaanse luchtmacht .heeft groot scheepse plannen op het gebied van de weersvoorspelling. In samenwer king met een grote vliegtuigindustrie denkt zij in staat te zijnhet weer in alle delen van de aarde te observe ren. Ds nieuwste meetapparaten zullen worden gemonteerd in een Boeing transporttoestel, waarmee op een hoogte van 16,3 km gegevens over de weersomstandigheden op aarde en daarboven tot 45 km hoogte zullen worden verzameld, geanalyseerd en naar de grond gezonden. Met behulp van parachutes zullen metingen worden verricht onder vliegtuigen en met raketten de at mosfeer erboven worden onderzocht. Over de verkorting van de arbeids tijd zei dc hce- de heer Suurhoff, da» bij daarover een nota voor dc minis terraad gereed had. Als er geen crisis was gekomen zou Je ministerraad een standpunt heb- oen bepaald en dat standpunt zou bij Je behandeling van de begroting voor Sociale Zaken bekend zijn gemaakt. Deze nota ligt op het departe ment, maar de regering-Beel heeft opnieuw advies gevraagd van de SER. Hierdoor ontstaat onnodig een half jaar vertraging. Over het recht op staking, het laat ste middel dat de vakbeweging moet runnen toepassen ligt een wetsont werp gereed. Veel van de punten, die in het pro- gamraa van de PvdA voorkomen, vindt men ook bij andere partijen. Maar zij kosten allemaal geld en iaarom zal er onder een rechts be wind een bitter klein beetje van te- •echt komen. Men zal de zaken, waarom het wer- relijk gaat versluieren met woorden »ls 'dirigisme' en 'staatsalmacht'. Maatregelen zijn nodig nu on Sn Je toekomst. Overigens komt het di rigisme herhaaldelijk van de zijde van de confessionele partijen. In de beantwoording van een aantal opmerkingen die door de aanwezigen waren gemaakt heeft de hser Suur hoff gezegd: 'Ik heb begrip voor hen, die gewetensbezwaren tegen het ge bruik van de atoombom hebben. De leuze van de PSP: 'Socialisme zonder atoombom' is een lelijke de magogie', omdat daarmee wordt ge zegd dat anderen socialisme met atoombom willen. Advertentie LM. Gebruik regelmatig (Van een onzer verslaggevers) Een der grootste importeurs van radio- en TV-toestelIen uit DuitsLand heeft zaterdag de prijzen van drie typen televisie toestellen verlaagd. Het betreft verlagingen van 50 a 100 gul den op toestellen die in de vrij populaire klasse liggen. Advertentie IH. (Van een onzer verslaggevers) Een zolderverdieping op de Wete ringschans 142 te Amsterdam, deel uitmakende van de Galerij, Let scha mel restant van het eens zo trotse en in 1929 uitgebrande Paleis voor Volksvlijt, is gisteren een prooi van het vuur geworden. Het onderzoek naar de oorzaak van de brand, dat tot diep in de nacht voortduurde, heeft inmiddels uitge wezen dat er sprake is van brand stichting. Op zolder rook het op verschillende plaatsen sterk naar petroleum. In deze rubriek vermeldt Het Vrijt Volle zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. 'Op 14 maart 1958 ten slotte bracht de SER een interim-rapport uit inzake de samenloop van weduwen- en wezenuitkeringen met soortgelijke ren ten. ingevolge de Invaliditeitswet en de Ongevallenwetten. Pas daarna kon men op het departement gestalte geven aan een ontwerp van wet. Het werd zoals bekend op II december jL ingediend. Wij zijn van mening dat het met vroeger had gekund voorzover dit het ministerie (van Sociale Zaken) aangaat. WU prijzen ons voorts ge lukkig dat wij niet blij zijn gemaakt met een noodmaatregeiing, die maat schappelijk een onding zou zijn ge worden en die de invoering van het thans ingediende wetsontwerp met jaren zou hebben vertraagd.' Uit 'De Onderneming", orgaan van het Centraal Sociaal Werk gevers Verbond van 1? januari 1959, Den Haaf. ÉiS Mfs ~k Mars is een kostelijke versnapering, bereid met voile melkchocolade, eieren en rooMcammel. (Van een onzer verslaggevers) De douane heeft gisteren h(j Draai brug in Zeeuwsch-VIaanderen een smokkelauto aangehouden, waarin 800 kilo boter werd vervoerd. De chauffeur, Van der B. uit Groe- d«, kon worden gearresteerd. De bij rijder wist te ontkomen. Beambten van. de vliegende brigade kregen via de mobilofoon een tip, dat een smokkelauto via Aardenburg naar de grens onderweg was. Zjj stelden zich met hun wagen op in de route naar Aardenburg ter hoogte van bet gehucht Draaibrug, Toen de smokkelauto is. volle vaart naderde, blokkeerden zij met de dienstwagen de weg, waardoor Van der B. gedwongen werd te stoppen. (Van onze verkeersredacteur) Krijgt Ai verbrandingsmotor zoals deze tot nu toe algemeen wordt ge bruikt in onze vervoermiddelen, een concurrent of vervanger in een geheel anders geconstrueerd type motor, dat uit Duitsland zal komen? Een bevestigend ant- AUgemeine Zeitung schot te Botterdam, di« woord op deze vraag meent deze opzienbaren- NSU in Nederland ver wordt gesuggereerd door de stijging te moeten tegenwoordigt, zegt oni berichten, die komen toeschrijven aan de be- de berichten hierom- uit de kring van le langstelling die een trent te kunnen bevesti- grote Duitse fabriek grote Amerikaanse on- gen. Toepassing van til NSU te Neckarsulm dememing zou tonen nieuwe krachtbron of De aandelen van deze voor de Ucentïerechten motorfietsen en scoo n.v, zijn het laatste jaar van deze nieuw gevon- ters noemt de firma gestegen van 160 tot 270 den motor. echter nog toekomst- pereent. De Frankfurter De firma Van Oor- ranziek. In dit eerste van een reeks verla gingen? De importeur ontkent, dal deze stap iets te maken heeft met d< ontwikkeling op dc radiomarkt ir Duitsland, waar in de laatste maan den de ene opzienbarende stap op di andere is gevolgd. 'Het is een kwestie van bedrijfsbe leid, dat wij -enkele toestellen nog iets meer concurrerend hebben ge maakt," aldus de importeur. Men acht -leze verlaging ook zeil beslist, niet spectaculair en wil elke indruk vermijden, dat nu ook radio's ot bandrecorders goedkoper zullen wórden. Andere Importeurs zijn terughou dend. 'Wii volken de situatie in Duits- (Van onze Brusselse correspondent) De Fransman Etienne Hirsch is benoemd tot voorzitter van de commissie van Euratom. Hij volgt zijn landgenoot Louis Armand op, die volgens woordvoer ders is afgetreden wegens gezond heidsredenen, doch die volgens kij kers-achter-de-schermen Parijs niet voor Brussel wilde verwisselen (de heer \rmand was tijdens zijn Eura- tom-presidentschap weinig in de Begisehe hoofdstad). De benoeming van Etienne Hirsch op een der hoogste Europese pos ten kwam er gisteren te Brussel zonder enige moeite door. Tot het laatst was in het Europahuis touw getrokken. Met name de Italianen dongen naar het Euratom-presi- dentschap. Nu zü zich bij de benoeming van een Fransman hebben neergelegd, is het praktisch zeker, dat een Italiaan voorzitter van de Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalgemeenschap zal worden. Het mandaat van Hirsch zal lopen tot begin 1960. land nauwkeurig, om te zien, waar zt toe leidt. Een onmiddellijke prijsver- lagiing staat echter niet voor deur,' zo zei men ons. De verlaging van invoerrechten, die per X januari als gevolg van ds Euromarkt is ingegaan, heeft no? geen invloed gehad op de eindprlj- zen. 'Dat is maar 3 pet. van de win- kelprijs en als je met een verlaging wii komen moet het spectaculair der zijn.' In Duitsland is de situatie overi gens nog zeer onoverzichtelijk. De grootste fabrikanten zijn op hun be sluit om de radioprijzen in de winkel vrij te geven teruggekomen. Zij heb ben de prijsbinding weer ingevoerd, zo meldt onze correspondent in Bonn. Philips en Telefunken hebben ech ter tegelijk besloten de winkelprijzen roet ongeveer 15 percent tc verlagen. Zij hopen de prijzen op dit peil te handhaven. Alleen Grondig heeft in Duitsland de prijsbinding niet opgezegd en tege lijk richtprijzen bekend gemaakt, die (volgens de Frankfurter Allgemeine Zcitungj 8 tot 16 percent beneden de oude prijzen liggen. Intussen wordt verwacht, Jat bin nenkort onderhandelingen tussen de handel en de industrie in Dultsianc: zullen worden gevoerd, waarbij de handel wii trachten een vaste kor ting te krijgen. Tot dusver waren alleen de prijzen voor de consument gebonden, niet de Inkoopprijzen voor de handelaar. Het Deense parlement zal op aandringen van de liberalen en con servatieven een apart debat over de Europese markt houden, en wel op 17 en 18 februari. (Van onze verslaggevers) Volgens het hcofdstembu- fea.u in de kieskring Tilburg 'prijken 17 valse handtekenin- n op de kandidatenlijst die s Tartij voor Landbouw en Middenstand' hier donderdag jm één minuut voor vijf uur leeft ingediend. breken (vele bescheiden ontbraken) heeft het- bureau de lijst ongeldig verklaard. Lijsttrekker A. van de Sande wil bij Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant in beroep gaan tegen deze beslissing. De 'Positief Christelijk Nationale Unie' in de kieskring Zwolle gaat het ,en->Un naar den vleze. Het hoofd stem bureau besliste dat de PCNU geen lijst heeft ingediend omdat de party zich bij da ïaadkiaatstelling niet aan de reglementen heeft ge houden. De secretaris van de PCNU had donderdag om kwart voor v(jf uit Amsterdam gebeld dat hij verhin derd was te verschijnen. Zijn vervanger had geen lijst bij zich en vroeg om een blanco for mulier. Hij kon geen namen van kandidaten opgeven. 'Dan is het ook niet nodig een lijst in te die nen,' zei toen de burgemeester van Zwolle, die voorzitter was van het hoofdstembureau. De PCNU is in beroep gegaan bij GS van Overijsel, Ook rond de kandidatenlijst van de communistische 'Brug'-groep in de kieskring Assen zijn moeilijkheden ontstaan. Een aantal van de 25 on dertekenaars van deze lijst heeft zich naderhand teruggetrokken. Het hoofdstembureau te Assen heeft gis teren echter alle lijsten goedgekeurd.' Enkele van de zich terugtrekkende ondertekenaars hebben nu bij GS van Drente tegen deze goedkeuring beroep aangetekend.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2