luizend grimmige betogers formuleren hun m Zenuwartsen worden nog en eisen Opticien dagvaardt ziekenfondsen Bestrijd crisis in de Limburgse mijnen! E. Albrecht eerste burger van Gieten Shelternog niet op RAI van 2.95 voort.59 3 t ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat Opzienbarend pionierswerk! GS telegraferen regering: Werknemer was al te ijverig, eis: 2 jaar I I 11 '^4r^\Htiwas MS® EET.VRIJE VOLK DINSDAG 17 FEBRUARI 1959 PAGINA S Reglement Ongeloof Meeuwen ""/.ff ii m m W't üi Wtjkgebouw voor PvdA gesloten Geen verschil De betoging van 20.000 mijn werkers, gistermiddag van drie tot half zes te Quaregnon in de Borinage gehouden, is groots en indrukwekkend geweest. 'Naar Brussel' Vijf eisen Geen der sprekers deed ook maar de minste poging tot kalmeren van de geesten. Zjj konden niet. Elk woord bedoeld tot sussen, zou voor de spreker zelf gevaarlijk zijn geweest. VAN HOUTEN cacao Nieuwe colonnes Advertentie LM. I hrTHj I 1 mgda, de %/Z Varen Vervult Velerlei Verlangens Mantelcontract sluit hogere korting uit HET PFAFF RENTESTOP-SYSTEEM UITGEBREID MET VÉRSTREKKENDE SOCIALE VOORZIENINGEN Reeds In 1954 kwam Pfaff met eea geheel nieuw betalings systeem: het Pfaff Rentestop-Systeem (wettig gedeponeerd). Pfaff bracht hierdoor de afbetalingskosten met één slag terug tot minder dan de helft van het wettelijk toegestane tarief. Daarmee werd waarlijk baanbrekend werk verricht. En thans worden door Pfaff ook de laatste bedenkingen tegen „kopen op afbetaling" volledig weggenomen, met de volgende nieuwe sociale voorzieningen: Algehele kwijtschelding ven de restantschuld in geval van overlijden Algehele kwijtschelding van de restantschuld in geval van blijvende invaliditeit •k Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalings termijn in geval van tijdelijke invaliditeit (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalings termijn in geval van ziekte (langer dan 4 weken) Opschorting van driekwart gedeelte van elke betalings termijn in geval van werk loosheid (langer dan 8 weken) Men kan gerust zeggen, dat door dit baanbrekende ini tiatief net Pfaff Rentestop- Systeem vervolmaakt is. Een Pfaff kopen betekent tientallen guldens bespa ren en geen zorgen hebben over toekomstige betalings termijnen. Een Pfaff kopen betekem óók dat men de beste naaimachine ter we reld in huis krijgt. Want even vooruitstrevend als de nieuwe sociale voorzienin gen, zijn ook de naaimachi nes, die Pfaff in zo groten getale vervaardigt. Laat u maar eens een Pfaff de monstreren! (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Limburg hebben telegrafisch de regering dringend verzocht „bijzondere aandacht te schenken aan de steeds moeilijker wordende situatie in de Limburgse mijnindustrie." Beschermende maatregelen In het belang van de Limburgse mijnwerkersbevolking zijn volgens GS op korte termijn nodig. RUBBERFABRIEKEN WERKEN SAMEN Dertig percent Derde slachtoffer in Delden van difterie Onder overweldigende belangstelling de grootste zaal van het dorp was nog te klein is maandag de oud-secretaris van de Partij van de Arbeid, de heer E. F. Albrecht, geïnstalleerd als burgemeester van het Drentse dorp Gieten. Weemoed sPECiAumr REUZE KARBONADE ji J WH „"k Wou dat ex bier ia de buurt een kleuterschool was,..." Vaak boort men de ze verluchting ia de nieuwe, pas-gebouw de wijken, waar het kindertal groot is. Sn wanneer zo'n kleuterschool er een maal staat, is zij on middellijk vol. Aandacht vandaag voor de beer K. J. D. uit de Hontenisse- straat te Rotterdam (Pendrecht). Hij vindt het maar moeilijk met die Kleuterscholen: .fierst woonde ik op Hoogvliet, waar voor een van mijn kinderen geen plaats was op de kleuterschool. In juni 1958 verhuisden wij naar Pandrecht en toen wij daar zaten, kreeg ik bericht, dat het kind ge plaatst kon worden op de kleuter school in HoogvlietIn overleg met de desbetreffende ambtenaar kon het kind ten slotte aan de Camisse singel terecht. Sindsdien moet mijn vrouw, dag in dag uit viermaal het ritje HontenissestraatCamissesin- gel maken Nu is er sprake van dat in Pen drecht een kleuterschool gevestigd zal worden. Toen hebben wij geïn formeerd oj het mogelijk zou zijn- ons kind op die school geplaatst te krijgen. Ja, dit was wel mogelijk, maar dan zou het kind nu al van de school aan de Camissesingel afge schreven moeten worden. Anders zou het niet voor de nieuwe school ingeschreven kunnen worden." De heer K. vreest nu voor zijn kleuter een school-loos tijdperk. Komt de naam van het kind onder aan de wachtlijst? Dat zo meent hij zou niet juist zijn: ..Wij heb ben steeds het belang van het kind voor ogen gehad en scholen gezocht. Andere ouders hebben dit misschien niet gedaan en dan zouden juist zij voorgaan". Hoe vindt Pieter deze situatie? Pieter heeft zijn licht opgestoken bij de afdeling onderwijs van het raadhuis. En daar heeft men mij verzekerd, dat de heer K. zich niet bezorgd hoeft te maken. Want wat is «r nu precies aan de hand? Men hoopt in Pendrecht zo spoedig mogelijk een kleuterschool te kun nen bouwen aan de Sliedrechtstraat. Wat het openbaar onderwijs betreft, zullen vier speel-werklokalen worden Ingericht. Elk lokaal biedt plaats aan veertig kleuters. In totaal kunnen dus op die openbare kleuterschool 160 Pendrechtse kinderen terecht. De Pendrechtse kinderen bezoeken op het ogenblik vooral de kleuter scholen (dependances) aan de Car- nissesingel en Kromme Zandweg. Nu ligt het in de bedoeling deze op an dere kleuterscholen ingeschreven, maar in Pendrecht wonende kinder tjes voorrang te verlenen. Daarna komen de nog niet op kleuterscholen ingeschreven Pendrechtse kinderen aan de beurt tot het getal 160 is be reikt, Zjjn er nóg meer gegadigden, dan zullen die verwezen worden naar Camissesingel en Kromme Zandweg, welke kleuterschooltjes dan in stand zullen worden gehouden. Kinderen die thuishoren op Pen drecht en nu de schooltjes aan Car- nissesingel en Kromme Zandweg be zoeken, hebben derhalve voorrang. Ik denk dat de heer D. dit een plezierig bericht zal vinden. We blijven nog even in jeugdland. Een van. Meters collega's heeft een zoon. En die zoon heeft twee vriend jes. Zoon en vriendjes hebben een geheim genootschap opgericht. En dat geheim genootschap heeft een reglement. Hier is het: „Regelemend van de Drie Mus- ktiers. Als we naar het bos gaan. En in noot komen moeten we elkaar helpen. Benodigheden. Zwaard met sjerp en schede, 2 revolvers. Lap voor over je heen, dolk. Sjerp voor om je middel. We mogen geen dieren plagen, ■moeten dieren helpen". Ts dat geen heerlijk reglement? Je zou zó weer in je kinderjaren willen terugduiken- Alleenwaar moet een kind dat ver van de Kralinger Hout woont in Rotterdam een stukje bos vinden? Ik zou voor al die kleine rovers en „Musktiers" een ruig brok Veluws heuvelland in deze contreien willen aanleggen. Want wat heeft pieter daar in zjjn jeugd geroofd en gezworven. ,JMijn broer gelooft me niet. Ik ben pas negentien jaar, dus daar kan het aan liggen. Maar wat u ook schrijft, u geloojt hij wel..." Aldus onthult een negentienjarige jongedame uit Rotterdam-West. Jongens, wat een eer voor deze spreeuw.' Wat gelooft broeder niet? Dat zus ter met eigen ogen een kippeëi zon der dooier heeft gezien. Wel, dan is broer een erg ongelovig man, want Pieter heeft in zijn journalistieke ja ren de meest zonderlinge kippeëieren gezien: óók zonder dooiers. Kippeëieren zorgen voor grote ver rassingen: géén dooier, twee dooiers, ander el in ei. ei in ei in ei; noem maar opEn dus broer: zuslief heejt gelijk. Het voederen van de vogels heeft op het ogenblik weer de aandacht. Twee lezers wijzen mij erop. De heer De Bruin uit Krimpen aan de Lek roemt hèt zwoegen van een aantal Krimpense kinderen, die in de Schoolstraat brood voor de vogels ophaalden. Toen men het bij de Lek ging uitstrooien, waren er eerst maar drie meeuwen, maar een minuut la ter zag men er minstens driehon derd. ieder had er schik in. De heer A. Slagboom uit Hoog vliet dicht: „Geef de vogels voor nun zomers-zoet gekweel nu in deze felle kou van uw rijkbeladen dis een deel". Pieter roept bet dichtend mee Aanbod In dank hebben wil vandaag de vol gende aanbiedingen opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal (be stemd) van B. van de Abraham Kuyper- laou, een éénpersoons Kapokbed (be stemd) met kleding van H. van de Noor- <lerhaTonko.de, een gestikte deken (be stemd) met theelood en eigarebandjes van B. van de Beukcndaal en twee fau teuil* (bestemd) van R. van de Zuideras. Verder hebben wij nog twee fauteuils (bestemd) genoteerd van De V. uit de Heer Danlïlstraat, een fauteuil (be stemd) van van 3. van de Hogehof, een tweeling kinderwagen (bestemd) van V. Olt de Zwarte Paardenstraat, keukenge rei en een strijkplank (bestemd! van S. uit de ZUverschoonstraat en capsules van F. van het Amelandsepleln. De apreeuwenpot werd Dedacht met een rtlksdaalder ven M. uit de Nocrdpolder- nsraat en twee kwartjes ven een onbe- **aüe- Vondst SU de heer Opijner.. Crooswljkseweg 167b, berust een gevonden tas met ge reedschappen. In Florlnes lade 1ligt een e ril ze kinderwet, die ia de ®cr)X laan Is gevonden. De heer SnUdere, Echlldstraat 5». vond vrijdag op de Plein- Tree een werkmansjasje. Een rechter roodbruine herenhandschoen ts zater dagmorgen op het stattonspein gevon den door Jnej. E- Baljens, de 1» Rey- straat 34b. Op het postkantoor op de firhledsmseweg' beeft mevr. Ten Hope, ISStoghsSaat 73a. 11 februari een paar dameshandschoenen Advertentie IM. eo alt U toch naar de stad komt voor cmze unieke vitrage show, waarmee wij met tri van voorbeelden laten zien hoe voor weinig geld toch Uw huis een heel ander aanzien kan krijgen... profiteer dan gelijk van deze aanbieding cretonne. Voor hez die binnenkort een huis krijgen, of die voor een habbekrats met één slag hun kamer willen opfleuren is deze aanbieding bedoeld. Prachtige gordijncretonne van 2.95 per meter... van soepele garens geweven, licht- en zon- j echt In een leuk fleurig meer- Q kleurig dessin koopt U morgen voor bijna de halve prijs. k"^.»-*-ur N Woensdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze gordijncretonne, 120 cm, b^eed, per meter van -495r voor (Van een onzer verslaggevers Het coftfliet tussen het Al gemeen Ziekenfonds Walche ren en de Vlisslngse zenuw artsen P. en B. is nog niet tot een einde gekomen. Soals bekend heeft de president van de rechtbank te Middelburg in kort geding bepaald, dat de ontslag datum van de artsen naar 15 fe bruari moest worden verschoven of zoveel eerder als de toelatingscom missie uit de ziekenfondsraad tot een uitspraak zou komen. Deze commissie heeft op 30 en 31 januari zitting gehouden te Breda, waar beide partijen in de gelegen heid werden gesteld hun standpunt nader toe te lichten. De uitspraak werd aan het slot van deze zitting door de voorzitter van de commissie bepaald op 13 fe bruari. Inmiddels is deze commissie na langdurige besprekingen niet tot een uitspraak kunnen komen. Naar wij van het ziekenfonds ver nemen heeft het fondsbestuur op een verzoek van de toelatingscommissie van de ziekenfondsraad besloten de datum van beëindiging der toelating op te schorten tot uiterlijk 15 maart, in afwachting van de uitspraak van de toelatingscommissie. Zoals men zich herinnert besioot het ziekenfonds de beide artsen voor medewerking aan dit fonds uit te sluiten, omdat ze. aldus het. zieken fonds. bepaalde manipulaties had den verricht met zogenaamde herha- lingskaarten. aldus op onjuiste wijze hun honorarium hoger declarerend. Het bestuur van een wijkveteniglns van de Ned. Hervormde Kerk te Arnhem heeft besloten het wijkge- bouw Bethel niet beschikbaar te stel len voor een verkiezingsvergadering van de PvdA. De Arnhemse wijk 2 van de partij had gevraagd dit gebouw op 19 febni- ari te mogen huren voor een verkie zingsbijeenkomst, waar mr. M. van der Goes van Naters het woord zou voeren. Bethel Is een wijkgebouw waar zon dags ook kerkdiensten worden gehou den. Juist omdat die kerkdiensten er worden gehouden aldus vernemen wij ~- meent bet wijkbestuur Bethel niet beschikbaar te moeten stellen voor openbare politieke bijeenkom sten van welke partij dan ook. Het bestuur heeft er geen bezwaar tegen het gebouw voor besloten bijeenkom sten aan politieke partijen te verhu ren. De vergadering met mr. Van der Goes van Naters gaat nu niet door. In deze rubriek vermeldt Het Vrij* Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dieieor- den geciteerd. 'Het zai er om gaan nu de ver kiezingen een regering te vormen zonder de Partij van de Arbeid. Het maakt daarbij nauwelijks enig ver schil met hoeveel zetel» de Partij van de Arbeid uit de bus zou komen.* üit Het Vaderland van 21 januari 1959. (Van onze Brusselse correspondent, Louis Velleman) Voorbeeldig gedisciplineerd trokken van twee uur af lange stoeten straals gewijs naar Quaregnon. JLangzaam lopende mannen en vrouwen in de lentezon en zondagse pakken, met veel rood en veel blauw, achter de vlaggen van hun organisaties, de socialistische party, de syndicaten. Levende muziek was er niet. Maar geluidswagens zorgden voor surro gaat. Uit alle windstreken klonk de Internationale, steeds weer van nog al afgedraaide platen, vervagend en wegvloeiend In de wind en steeds vol ler werd de markt van Quaregnon, dezelfde markt, waar eens hét begin selprogram van. het Belgische socia lisme geboren werd. Het was e en onwezenlijk gezicht van de balkons van het hoge ge meentehuls af. Een golvende menigte die steeds compacter werd, die ten slotte schouder aan schouder stond. Ba het midden van de markt een oude kerktoren, een. ruïne. Rondom de vervallen, zwarte hulzen. Daar voorbij de vlakte met de mijnen Het silhouet tegen de neergaande zon. De schachttorens met hun stil staande wielen tegen de wazige blau we lucht, de steenbergen, grauwgrijze gevaarten met groene plekken. Man- mea met borden met leuzen mar cheerden langzaam naar voren. Een wild gejuich barstte los, in cadans begon men de leuzen te scanderen. Toen ineens minutenlang de kreet: a Bruxelles, a Bruxelles'. Emotioneel geladen, soms senti menteel waren de leuzen. „Brood voor onze kinderen", geschreven on der een paar gekruiste doodsbeende ren op een zwart frond. .Liever dood dan ellende", „Neen, mijnheer Van der Schueren, neen" (de heer Van der Schueren is de minister van Econo mische Zaken. De sprekers: de een na de ander, beheerste mannen, bestuurders van de bonden, ook onbeheerste mannen, die binnen enkele minuten in een halve trance raakten en wier stem men oversloegen. Allemaal stonden zij achter de bat terij microfoons, achter een dubbele halve ring van fotografen, filmopera teurs en televisiemannen, West-Europa heeft eindelijk ont dekt wat er in de Borinage eigenlijk aan de hand is. Alle redevoeringen kwamen hierop neer: „Wij gaan door met de actie tot de eisen zijn ingewilligd. Die eisen (vervat in een resolutie) Geen sluiting van welke schacht ook, voordat arbeidsplaatsen beschik baar zijn in nieuwe industrieën. Eerst die nieuwe industrieën, dan pas de sluiting, als die sluiting ten minste per se noodzakelijk is. Een speciale wet die de Borinage erkent als noodgebied en het be schikbaar stelten van regerings- kredieten mogelijk maakt. Intrekken van de door de nationale kolenraad genomen besluiten. Onmiddellijke vrijlating van alle tot nu toe gearresteerde kameraden. Nationalisering niet alleen van de mijnen, maar van alle energie pro ducerende bedrijven. Worden vóór maandag niet vol doende garanties verkregen van de regering, dan wordt de staking uitge breid, zo nodig wordt een algemene landelijke staking afgekondigd. En uiterste dreiging een mars naar Brussel georganiseerd. Telkens weer werden de woorden van de sprekers onderbroken door flarden van het socialistische strijd lied de Internationale. Telkens klon ken er kreten, telkens gingen gebalde vuisten in de hoogte. Terwijl de vergadering aan de gang was, ontstond aan de flank een he vige beweging. Honderden mannen liepen weg. Gebeurd was, wat inge wijden hadden gevreesd. Nadat eerst heel Quaregnon door de overheid aan de stakers was ge laten, rukte tijdens de meeting de rijkswacht het dorp binnen in vrachtwagens en begon de hoofd weg BergenValenciennes af te zetten. Advertentie IM. Waar ol niet Al te vaak vergeet U, ge zellig met z'n allen thuis zittend, Het lekkerste te schenk»» wat er is; van Houten cacao. Weet U nog hoe gezellig dat vroeger altijd was? Haal die ge zelligheid terug in Uw huis, vandaag nog. Us-üfcj Een dar mannen va® de ordedienst verzette zich. Hij werd gearresteerd. Dat was het sein voor zijn kamera den om zich te verweren, Nog maakte de troep front op de weg, het geweer voor de borst, maar steeds meer mensen kwamen aan rennen van üe markt, steeds com pacter werd de menigte die woe dend ea geen gevaar ziend tegen de politiemannen opdrong. Er waren voor de rijkswachters slechts twee oplossingen: gebruik maken van de wapens of retireren. Men koos het laatste. De gewapen de macht het laatste restje overheidsgezag dat In de Borinage over was werd onder gejoel terug gedreven in de vrachtauto's. De wa gens werden bekogeld met stenen. Onder het geschreeuw van de dui zenden, gedekt door enkele tiental len mannen met geweren, keerden de wagens: de potitietroepen trokken terug. Daarna begon het rcqulrerai door de arbeiders van. particuliere auto's voor het vervoer van betogers naar Bergen, voor de bestorming van de gevangenis. Toen wij gisteravond terugreden (naar Brussel, ontmoetten nieuwe colonnes rijkswachten op weg naar Bergen. Onduidelijk is of de regering vandaag sal pogen het heft weer in handen te nemen. Zo rustig moge lijke beiettlng tijdens de nachtelijke turen zon daartoe nodig zijn. Uitermate gespannen blijft de situ atie. Nog heeft nergens het geweld geleid tot lichamelijk letsel, afgezien van twee motorrijders die zwaar ge wond werden toen zij tegen oen bar ricade opreden. Niets wijst op ver zachting van de emoties bij de sta kende arbeiders. Integendeel. j;v v J:f$i w M Jaren naar J™1 reu te mJj,„ ra" een een ^merifca £evare„ '«vw» gehad en onjTï- r varende if" In vervul;,„g Je^, H h,"rnee ,-v -,,U VAART ER WEU Blj"- (Van een onzer verslaggevers) In Haarlem is een nieuwe strijd ontstaan tussen een opticien en de plaat selijke ziekenfondsen. Ditmaalis het echter niet een kwestie van zieken fondsen, die opticiens te duur vinden, maar een kwestie van een optiekzaak, die met grotere kortingen dan normaal werkt en die zich beklaagt, dat hij door de ziekenfondsen wordt uitgesloten. De opticien, die ondanks de korte duur van zijn vestiging in Haarlem volgens eigen zeggen al een zeer grote omzet had bereikt, heeft drie plaatselijke ziekenfondsen in kort ge ding voor de Haarlemse rechtbank Advertentie IM. De kolencrisis, die in West-Europa algemeen heerst, kan in de komende tijd ook voor de Nederlandse mijn industrie ernstige gevolgen hebben. Er Is sinds augustus een groot over schot aan kolen ontstaan door de concurrentie van de olie en door de nu veel te groot geworden import van Amerikaanse kolen, die aan de EGKS-landen krachtens langlopende contracten worden geleverd. De prijzen van de Amerikaanse kolen zijn na het ineenstorten van de zeevrachtprijzen gedaald tot be neden die van de Westeuropese ko len. Als gevolg hiervan biedt West- Duitsland Roerkolen aan tegen de zelfde dumpingprijzen als waarvoor de Amerikaanse kolen te koop zijn. De Limburgse mijnen zitten zelf al met onverkoopbare voorraden van ruim een miljoen ton. Zij vrezen, dal zij na l april, wanneer de contracten met hun afnemers eindigen, nauwe lijks meer tegen normale prijzen hun kolen kunnen verkopen. De markt wordt dan niet alleëi: overstroomd met goedkope Roerko len, maar bovendien mee nog grotere Amerikaanse kolenvoorraden. West- Duitsland gaat immers de kolen uil de VS belasten met een invoerheffing van DM 20 per ton ter bescherming van zijn eigen mijnindustrie. Als deze vrees bewaarheid wordt, ziet het er voor de werkgelegenheid in de Nederlandse mijnen somber uit. Nu reeds nemen de mijnen seen per soneel meer aan. De here» or. S. Fr. Haffmans fractievoorzitter van de KVP, en dr J. Tans, voorzitter van de fractie van de PvdA in- de Provinciale Staten hebben hun instemming met het telegram iwrtisSud. (Van een onzer verslaggevers) De N.V. Verenigde Nederlandse Rubber Fabrieken in Heveadorp en de N.V. Rubber Fabrieken ir. L. M. Glazener te Harderwijk hebben 'met het oog op de ontwikkeling van de Euromarkt besloten tot nauwe samen werking over te gaan.' In verband daarmede is In beginsel overeenstemming bereikt over de ver koop van alle aandelen van de N.V. Rubberfabrieken Glazener aan de N.V. Verenigde Nederlandse Rubber fabrieken. gedagvaard, ten einde te bereiken dat aan die achterstelling een eind wordt gemaakt. De normale korting die opticiens aan ziekenfondsen verstrekken, be draagt 20 percent. De nu klagende optiekzaak verleent evenals ver schillende door ziekenfondsen opge richte zaken in andere steden 30 percent korting. Nu hebben de ziekenfondsen een zgn. mantelcontract met de andere optiekzaken in Haarlem. De nieuwe opticien heeft geweigerd dit contract te tekenen, aangezien het onder meer inhoudt, dat geen reclame met kor tingen mag worden gemaakt. Op grond van dit mantelcontract menen de fondsen nu dat zij met de klagende opticien geen zaken kunnen doen. Zij weigeren de kostenvergoeding waarop leden van ziekenfondsen aan spraak kunnen maken, als zij een bril kopen, rechtstreeks aan de opticien uit te betalen. Het gevolg is, dat de leden, als zij In deze zaak willen kopen, nu achter af zelf naar het fonds moeten gaan, om het geld terug te vragen. (Van een onzer verslaggevers) Twee jaar onvoorwaardelijke ge vangenisstraf werd gistermorgen voor de Maastrichtse rechtbank ge- eist tegen de 48-jarige K. Z., die als vertegenwoordiger en incasseerder bij de firma R. en E. te Kerkrade werk zaam was geweest en in deze functies zjjn werkgevers ernstig had bena deeld. Verdachte was bij deze firma, Sn dienst getreden met een proeftijd van twee maanden, in welke periode hy zijn bekwaamheden moest tonen. In zijn jjver om toch vooral maar een goede indruk te maken had hy de firma orders doen toekomen die evenwel niet op werkelijkheid berust ten. De goederen die dan verstuurd werden kwamen dan ook prompt weer terug. Minder vlot was hij met de afre kening van de bedragen die hjj bij verschillende klanten had geïnd. Op de kwitanties die hij aan zjjn werk gevers teruggaf vermeldde hij: „Wordt per giro betaald", hetgeen natuurlijk nimmer gebeurde. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) In Delden is een kind van zeven jaar aan difterie overleden, het derde in de loop van enkele weken. Geen van de drie slachtoffertjes zou tegen deze ziekte zijn ingeënt. Deze week zullen alle schoolgaand» i kinderen in Delden worden ingeënt. (Van een onzer verslaggever») Nadat loco-burgemeester Joh. Hak- kert op dezelfde dag in hetzelf-, de jaar geboren de nieuwe bur gervader de ambtsketen had omge hangen en hem en passant had be laden met de problemen waarmee Gieten worstelt, zette de heer Al brecht zijn hoge opvattingen over het burgemeestersambt uiteen. Naast de bestuurlijke, bemidde lende en stimulerende taak, ont dekte hij er een, die hem eigenlijk het liefst is: de 'provocerende", die hij vooral op het terrein van het culturele leven hoopte t* kunnen: botvieren. De heer Albrecht heeft vel» lof tuitingen, vriendelijke woorden en goede raadgevingen moeten aan horen, onder meer van zijn oude vriend en nieuwe collega, rar. J. J. Agter, die sprak namens de burge meesterskring Assen. De burgemees ter van Haariem, die een autobus vol supporters had meegebracht liet het opsommen van alle goede eigen schappen van de heer Albrecht achterwege, omdat dit 'het toe-; zwaaien van zoveel wierook zou be tekenen, dat men de heiligen niet-' meer kon zien.' De heer Cremers, die met wee moed terugdacht aan de debatten in de Haarlemse raad, waar de heer Albrecht fractievoorzitter van de PvdA was, roemde de stiptheid van Gletens burgervader, zijn openheid voor andermans mening en zijn ge voel voor humor. Dr. A, Vondeling bracht de geluk wensen over van het bestuur van de PvdA. TJ zul weinig partijbestuurders in de zaal zien,' zo zei dr. Vondeling "maar in de tijd van de hooioogst moet men het gewas binnenhalen ais het weer gunstig is en we hebben de indruk dat dit laatste het geval is. Namens de fractie Haarlem van de PvdA vertolkte voorzitter j. Wfllem- E. F. ALBRECHT te de 'gemengde gevoelens', waar mee Haarlem deze harde werker- heeft zien vertrekken. Buiten luisterden de vele inwoner* van Gieten, die de burgemeester met muziek en zang hadden ingehaald- en die binnen geen plaats meer konden vinden. Van onze verkeersredacteur) Op de eenenveertigste RAI ten- toonstelllng, gewijd aan twee- en driewielers, die 26 februari te Am sterdam wordt geopend, zal men be halve motorfietsen, scooters en rij wielen, benevens kampeerartikelen, ook enkele scootmobielen aantreffen. Onder deze driewielers zal niet zijn vertegenwoordigd het enige zui ver Nederlandse produkt op dit ge bied, namelijk het driewielige auto-' tje, dat is geconstrueerd door ir. A. van der Goot te Terborg in de Ach terhoek. Dit wil niet zeggen, dat deze „shel ter", die ir. Van der Goot vorig na jaar in de publiciteit heeft gebracht, niet in produktie is. Wij vernemen, dat thans vier van deze voertuigjes zijn vervaardigd, die zoals van de aanvang af het plan was te Ter- borg worden verhuurd. In het fabriekjes van ir. Van der Goot werken drie man aan de ver dere produktie. Het plan is nog steeds twaalf van deze shelters te bestem men voor de verhuur en profijt te trekken uit de daarmee opgedane ervaringen. De aanmaak is daardoor nog te beperkt van opzet om met het Ne derlandse produkt op de RAI te ver schijnen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2