Surinaamse ministers onderhandelen over miljoenenleningen m Mars was het al unten m Rijnmon Vakbeweging neemt afscheid van CKV- Het gist nu ook m Shakeverlaat Lagerhuis Brand maakt zeven mensen dakloos ,Een beetje" werd een succes ZONDER COMMENTAAR voorzitter De Vries j heeft niets temaken Spreeuwenpraat Teddy Scholten n e moe Geen processen tegen leiders in Kongo? Edith Piaf gaat snel vooruit Betonvlechter bij overval in arm geschoten Delft wil voor rijksweg 13 traffipax Twee ontsnapte jongens rijden in gracht Jongen doodgebeten door twee bonden Eenvoudig T\ "XT' Dood van milionaire met zaak-Lacaze LAGE BASSTEM OLIE OP GOLVEN VAN EMOTIE HET VRIJE VOLK MAANDAG 23 FEBRUARI 1959 PAGINA 3 Teddy Scholten, winnares van het Songfestival, verscheen gisteravond niét in de Fhono- gramstudio te Hilversum, waar zij een opname zou maken van het liedje 'n Beetje. (Van een onzer Verslaggevers) De Surinaamse ministers dr. J. Sedney (Financiën) en dr. ir, F. Essed (Opbouw) zijn vandaag in Nederland besprekingen be gonnen die ten doel hebben op korte termijn leningen of kre dieten te verkrijgen van twaalf tot zestien miljoen gulden ten behoeve van enige grote opbouwwerken in Suriname. Als dit lukt en het ziet er naar uit dat dit het geval zal zijn dan wordt voorkomen dat Suriname voor dit doel een beroep moet doen op Amerikaanse financiële bemiddelaars, met wie reeds een voorlopig contract is gesloten waarmee tien mil joen dollar is gemoeid. Politieke druk Geprikkeldheid VERVOLG VAJN PAG. 1 f - s? r- X Kr V 1» TT¥ *r - «V UZtJ' s^- iel uit 1929: Pieter vindt, liet leuk om in 't koor van ijsverliaaiverte!- lers ook eens de stem te horen van een man, die heel wat met het ijs te maken heeft gehad. Mensen op de dicht gevroren Maas? Oud-veerman G. F. C. den Boer, Schaardijk 448 te Kralingscheveer, weet er alles van. Zo stuurde hij ons het volgende kranteknip- Zondagmorgen, werd door een der schroe/botFT. van de Rederij Fop Smit getracht ie Krai. Veer aan te leggen. Midden in de rivier raakte genoemde boot zo vast in het ijs be kneld, dat er van verder gaan geen sprake meer was. Door dc veerman Den Boer werd een ladder op het ijs gezet en gewapend met een haak zocht hij een pad. naar de. boot wat met succes bekroond werd. Dat was voor de ongeveer 30 passagiers een ware uitkomst. Direct werd door enigen dier passa giers van de boot gestapt en te voet bereikten zij de lichter waar de lad der klaar stond om dc wal te beklim men. Het was een interessant gezicht, doch door de strenge vorst zou men nog meer te zien krijgen. Maandag morgen ongeveer 9 uur passeerde een boot IJsselmonde en ruim twee uur later was het de heer C. Schouten die van Kralingscheveer naar IJssel monde ging over het ijs. Dinsdagmorgen werd door drie bo ten gepi obeerd het ijs te breken, doch voor zij IJsselmonde achter zich hadden, toerden de pogingen op gegeven en keerde men naar Rotter dam terug. Dat was het bewijs voor dc deugdzaamheid van de ijsvlakte en 's middags was het een drukte op de Maas als maar zelden gezien. Ve len kwamen met hun jototoestellen en er werd gewedijverd wie wel het mooiste kiekje van dit zeldzame ta- jereel kon maken". "Wel, oud-veerman Den Boer heeft ook nog enkele van die foto's, maar een ervan is hij kwijtgeraakt en dat vindt hü toch wel erg jammer: „Op 15 jebruari 1929 kwam een kapitein van de mariniers bij mij. Hij vroeg of het te doen was om met zijn manschappen de Maas over te steken, Ik zei als veerman: „Kom gerust," maar hij wilde er alleen over als er geen mensen op de rivier zouden zijn. Ik zei.JComt u dan vannacht om twaalf uur De kapitein deelde mij mee, dat er een foto gemaakt zou moeten wor den. Ik zei hem toen tussen negen en tien uur te komen. En dat is ge beurd. Ik kreeg ook zo'n foto en die' heeft altijd in mijn kantoortje te kijk gehangen, maar in de oorlogs dagen hebben ze dat kapot gemaakt, 't Spijt me nog, want er waren maar drie foto's van gemaakt: een voor mij, een voor de mariniers en een voor de fotograaf." Bat de drukte op de rivier zeer groot was, weet de heer Den Boer nog precies: „Ik moest kaartjes ver koper tien cent. De eerste dag had ik er al 4000 verkocht en dat ging zo door tot 23 februari. Het was bar druk. De auto's stonden van de Oude Plantage af tot hier in de rij. Alles en nog wat moest en zou over de Maas". En tot slot: „Ik ben nu al 83 jaar geworden," Hartelijk; dank voor uw i brief,' oud-veerman Den Boer. {Van een onzer verslaggevers) De zangeres was zo vermoeid, dat zij besloot deze opname een dag- uit te stellen. Het orkest {onder leiding van Jan Corduwener) heeft vannacht wel de begeleiding gespeeld Teddy Scholten zal later het liedje erbij zingen. Phonogram zag in öeze gang van zaken een publiciteitsstunt. De pers chef deelde ons gisteravond mee, dat de zangeres tijdens haar optreden gister-middag in Rotterdam „op het toneel in elkaar was gezakt". Teddy Scholten maakt deel uit van het gezelschap Bené Sleeswjjk. De Snip-en-Snap-revue gaat thans in het Luxor-Theater van Rotterdam. Op zondag worden twee voorstellin gen gegeven. Gistermiddag voelde zij zich in de pauze wat duizelig. Op aanraden van een bevriende arts besloot zij de nachtelijke opname in Hilversum uit te stellen. Wel speelde zil de rest van de middag voorstelling en daarna de avondvoor stelling normaal mee. „Er is niets aan de hand", zei René Sleeswijk. Ze voelt zich gewoon „een beetje moe". (Van onze Brusselse correspondent) Er is goede kans, dat de processen tegen de Kongolese leiders in Leo- poldstad niet zullen doorgaan. Dat weet hedenmorgen te melden het Belgische blad La Libre Belgique. Het blad wijst erop, dat de minis ter voor Kongo en Ruanda-TJrundi, Van Hemelrijck, het voeren van de processen niet opportuun zou vinden. De minister zou tijdens zijn ver blijf in Kongo tot de conclusie zijn gekomen, dat de beschuldigingen tegen de inlandse leiders te zwak- zijn. La Libre Belgique wijst er even eens op, dat het afgelasten van de processen Ingevolge de wet tot de bevoegdheden van de kroon behoort. De voorwaarden van dit voorlopig 1 zakelijk is, nu Suriname met begro- contact hebben in Suriname veel j tingstekorten worstelt en niet in kritiek uitgelokt» Ook van Surinaam. se regeringszijde geeft men blijkbaar alsnog de voorkeur aan financiering van de projecten door Nederland of Nederlandse ondernemingen. Vandaag hebben de ministers Sed ney en Essed een eerste ontmoeting gehad met premier Beel. In de loop van de volgende dagen zullen zij an dere ministers en personen uit het bedrijfsleven ontmoeten. Naar het schijnt zijn enkele grote Nederlandse ondernemingen wel be reid onder een bepaalde vorm van regeringsgarantie de uitvoering van enkele grote werken (wegenaanleg, e.d.) in „voor-financiering" op zich te nemen. Niet alleen economische, maar ook politieke omstandigheden oefenen druk op deze transactie, die nood- NEW YORK (AP) De gezondheids toestand van Edith Piaf, de bekende Franse zangeres, die vorige week plotseling ziek werd, gaat zo snel vooruit dat zij waarschijnlijk nog aanstaande vrijdag weer kan op treden. Dit heeft haar impresario, Louis Barrier, te New York meege deeld. Advertentie IM. Voor wij een streep onder de ijs- pret gaan zetten, krijgt nog even de 76-jarige heer J. F. Koonings uit de Bas Jungeriusstraat te Rotterdam het woord. Tn de winter 1890-'91 heeft hij met zijn ouders over het ijs van de Nieuwe Maas per schaats de tocht naar Dordt gemaakt: „Wij moesten vanwege de ruwheid van het ijs van het Mallegat aj naar de watertoren bij IJsselmonde lopen, maar daar konden wij toch opbin den. Wij reden rechtstreeks door en er waren alleen maar wat onderbre kingen voor een kop hete anijsmelk. Van Bolnes af waren er ruime banen voor de schaatsers, arresleden en zeilsleden. Het ijs was dik en be trouwbaar. Bij het veer Dordt Zwijndrecht ging het rijverkeer over het ijs en bij Dordt was het volop kermis. Ik kan je verzekeren dat het een prachtige tocht is ge weest, Nadien heeft men dit nooit meer kunnen doen. Wel heb ik nog een paar keer op de Maas gereden. dat was op banen tussen vast- ren schotsen. k naar Gouda heb ik. verschei- i j malen kunnen schaatsen; eerst met mijn vader, later met mijn vrien den en ten slotte met mijn zonen, soms winters achtereen. Vier jaar ge leden heb ik nog een paar keer op de Enk op de schaats gestaan, maar nu waag ik mij er toch niet meer op. Die 'oude botten zijn zo broos ge worden, evenals het tegenwoordige ijs, Nee, dan vroeger, Pieter!" Over dat vroeger spreekt ook de ruim tachtigjarige heer O. uit de Rosestraat. In die winter van 1890- 91- had grootmoeder stalletjes met versnaperingen op het ijs. Maar op een ochtend rende iedereen naar de Maas toe om de stalletjes hols over kop af te breken. De ijsvlakte was nl. gaan werken De heer W. I. te Schiedam her innert zich nog hoe hij omstreeks de Eerste Wereldoorlog aan de hand van vader over het ijs van de Mersvede van Gorkum naar Werkendam liep. In de winter van 1916-17 lag er voor "Werkendam een ijsberg van. Jewelste. De jongens klommen erbovenop en hadden geweldig plezier. Streep onder het ijs, vrienden, 't Is gezellig geweest. Aanbod In dank noteerden wtj vandaag een divan, een kachel en twee stoelen (allea bestemd) van K. uit de Agn-.esestraat. een tweepersoons spiraal van S van de Kw. Crooswtjkseweg, vier fauteuils (be stemd) van H. uit de Ovcrijselsestraat. een fauteuil (bestemd) en een leesiamp van K. uit de Fszantstraat, een lampe- kap van De N. uit dc Blngleystraat, een bureaulamp van B. van de Statensingel en herenschoenen van W. van de Liba- aonweg. Verlies In telegramstijl: A. Molenkamp, icarus- 6traat 93. op 16 februari tussen buts en Beukeisdijk een legertas met sculders- en ander gereedschap: de heer M-edema, Concordlastraat 9, op 16 februari een glacé handschoen (rechts) J. Ka.ishoek, Blekers]aan 30, tussen huls en Maastun nel een aktentas met gereedschap en papleren. Erik Vogelezang. K. Onnes- laan 343, op 13 februari ln deze buurt of in bus 39, een grijs-blauw-geel gebreid borststuk. Nel Wigmore, Pleretstraat 70. op 18 februari in bus 33 (of op weg naar huls) een roze armband met kope ren gesp. Vondst Op de Oostzeedijk vond mevr. Stuit. Xambertusstraot 179. een wit kinderbal letschoentje. De heer Schenk. KW Bin nenweg 226b. vond op 19 februari op de ifathcncsceriaan cca kiaderörC ln een rood etui. PIETER SPRSEUW. itpsr scuotntr staat is zijn financieel aandeel in het tienjarenplan voor zijn rekening te nemen. Leningen of kredieten moeten Su riname in staat stellen het tien jarenplan een flinke stoot vooruit te geven, vooral als project ter be strijding van de groeiende werkloos heid. De uitvoering van het grootse Brokopondeplan zal pas over enige jaren, kunnen beginnen. Politieke druk wordt op de zaak gelegd nu de' vorig jaar opgetreden taak gesteld ziet enkele verkiezings- Surlnaamse regering zich voor de beloften waar te maken. Voor dit doel was contact gezocht met een Amerikaanse financierings firma, die tegen behoorlijke provisie relaties met Amerikaanse bedrijven zou leggen. Uitvoering van openbare werken,, versnelling van het tien jarenplan, moet Suriname van zijn voornaamste sociale probleem,, de werkloosheid, afhelpen. Er is van bepaalde Surinaamse zijde veel kritiek geoefend op het gebrek aan Nederlandse financiële steun, ook van het bedrijfsleven. De Nederlandse bijdrage in het tien jarenplan (tweederde deel van de benodigde 256 miljoen gulden) wordt vergeleken met het Brokopondoplan, dat door een Amerikaanse maat schappij wordt uitgevoerd. Een nieuwe transactie met Ame rikaanse bedrijven zou deze kritiek meer voedsel geven, hetgeen van of ficiële Surinaamse zijde voldoende wordt beseft om de huidige poging te ondernemen alsnog Nederlandse fi nanciering te verkrijgen. Hoewel er, naar het schijnt, aanvankelijk aan Nederlandse kant enige geprikkeld heid bestond over het voorlopige contract met de Aemerikaanse be middelaars, bestaat veel begrip voor de economische en politieke urgen tie van de kwestie. Het ziet er dus naar uit, dat de ministers Essed en Sedney niet met lege handen naar Paramaribo zullen terugkeren. (Van onze correspondent) Twee gezinnen, zeven mensen tel lende, zijn zaterdag dakloos gewor den door een brand, die omstreeks twaalf uur uitbrak In het door hen bewoonde huis in de Burg. Colijn- straat in Boskoop. De brand ontstond door overver hitting van een kachelpijp in de wo ning van de fam. Van Ballingen. De bewoners konden slechts het vege lijf redden. Van de bezittingen van de families Van Barlingen en Van Kempen kon niets worden gered. Men was wel ver zekerd. Het vuur liet zich in de met riet onder de pannen gedekte woning eerst ernstig aanzien, maar kon vrij snel door de met twee spuiten snel ter plaatse zijnde brandweer worden geblust. Het al oude pand kan echter wel van de woningvoorraad worden afgeschreven. „Je geld of je leven", snauwde een onbekende man vannacht in de Re- guliersdwarsstraat te Amsterdam te gen de 18-jarige betonvlechter H. F. Huisman enhij hield hem dreigend een pistool voor. Het bleef niet bij deze bedreiging, want toen Huisman van zich afbeet met de opmerking „Je krijgt niets", vuurde de overval ler een schot af. De kogel trof de betonvlechter in de rechter arm. In het Binnengasthuis werd deze ver wijderd. De dader, naar schatting 30 jaar oud en vermoedelijk enigs zins mank, sprong op zijn fiets en verdween. Met een charmante buiging, het hoofdje diep gebogen en de bandjes aan het wijde rokje, zo staat de kleine Hanna Jairo, een dochtertje van het Afri kaanse hoofd van de Luyia- sta» uit Kenya, voor de Britse koningin-moeder Elizabeth, aan wie zij zojuist bloemen heeft aangeboden. De koningin-moe der maakt op het ogenblik een rondreis door Kenya. VILLACH, Oostenrijk (Reuter, AP). Een Jongen van twaalf jaar, Karl Gaggi uit Villach in Oostenrijk, is overleden aan de verwondingen die hem zijn toegebracht door twee bul doggen, terwijl hij in de tuin bij zijn huis was. Zijn moeder en buren ver dreven de honden met stokken, maar de Jongen was intussen zo deerlijk gewond, dat hij twee dagen latei- in het ziekenhuis overleed. (Van een onzer verslaggevers) Drie kernvragen zijn aan de orde in de gesprekken over het wets ontwerp voor de Rijnmondraad: het aantal deelnemende gemeenten, de bevoegdheden van de raad en de wijze van verkiezing. Aldus vatte de heer J. Hasper, gemeentesecretaris van Rotterdam, zaterdag middag in Atlanta te Rotterdam de problematiek samen van de bestuurlijke vraagstukken in het Waterweggebied. Hij had daarbij een zeer kritisch en belangstellend gehoor, namelijk de Afdeling Zuid-Holland van de Nederlandse Bond van Gemeenteambtenaren. Overal in het land zijn de gemeen tegrenzen in bet geding: van Delfzijl, Amsterdam, Umond, Gouda, Dor drecht, Den Haag tot het Sloegebied, aldus de heer Hasper. Er is op vele gebieden een situatie gegroeid, waar in een groter belang voorrang moet krijgen boven een lokaal belang. Tegen deze acsh tergrond tekende hij de moeilijkheden, waarvoor de ge sprekspartners in het Watergebied staan. Langzamerhand wordt aanleiding gevonden om grenzen te ontdooien, die eeuwen geleden, vaak op grond van toevallige omstandigheden, wer den aangetroffen. ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Wat moet ik u dus zeggen met het oog op de 12de maart? Ik zou het eenvoudig zo willen zeggen: U moet bij die zo simpele handeling van het uitbrengen van een stem rekening houden met het feit dat u Gods soe vereiniteit over heel het leven erkent. Daar vloeit nu uit voort, dat u op één vau de kandidaten van een chris telijke partij stemt. Dan durf ik het zelfs zo zeggen, dat een christen, die liberaal of socialistisch stemt metterdaad Jezus verloochent, of schoon hjj in de kerk met de mond Hem roemt. "Uit de Provinciale Kerkbode ten dienste van de Gerefonmeer- Dc Kerken in de Provincie Utrecht, Classis Amersfoort, van 14 februari 1930. BLANTÏRE, Nyasaland) (Reuter). Een inheemse Is omgekomen en ten minste 50 anderen zijn gewond bij relletjes, die zich. gisteren hebben voorgedaan in Blantyre, Limbe en andere steden in Nyasa- land. Vele blanke planters hebben hun. vrouw en kinderen naar de steden gezonden uit angst voor overvallen op afgelegen boerderijen. De relletjes begonnen gisteren in Blantyre, waar de politie een menigte inheemsen verdreef na een bij een- komst, belegd door het Afrikaanse nationale congres. Tijdens de bijeen komst was verklaard, dat „iedere blanke thans een vijand is van iedere Afrikaan" in Nyasaland. Zaterdag hadden zich ook reeds op verschillende plaatsen ongeregeld heden voorgedaan. Zo waren in Ka- rongo en Fort Hill de vliegvelden een tijd laag bezet door inheemsen. Of schoon later de politie ook daar de toestand meester heette te zijn, wilde niemand de veiligheid waarborgen van particuliere vliegtuigen die naar Karongo vlogen. (Van een onzer verslaggevers) Het afscheid van de heer P. de Vries, voorzitter van de Centrale van Zeevarenden ter Koopvaardij en Visserij (CKV) is zaterdag middag in hotel Atlanta te Rotterdam eeu indrukwekkend bewijs geworden van de betekenis, die hij, en mede door hem de organisatie, in de Nederlandse zeevaart inneemt. Uit vakbewegingskringen waren tientallen vertegenwoordigers aan wezig. Voor het NVV waren er drs. D. Roemers, W. F. van Tilburg, J. Landman en H. Korte. Ook vele hoofdbestuursleden van de verschil lende by het HW aangesloten vak bonden kwamen afscheid nemen. Voorts waren er talrijke oud-be stuurders uit de vervoersorganisaties, waarmede de heer De Vries in zijn 27-jarige loopbaan bij de officieren organisatie heeft samengewerkt; onder hen Joh. Brautigam, vele ver tegenwoordigers uit werkgeverskrin gen uit de koopvaardij en uit de overheidssector, o.w. de directeur- generaal voor de Scheepvaart. De opvolger van de heerP.de Vries, de heer C. W. van Driel, schetste de scheldende voorzitter als een man, die zijn gereedschap goed heeft weten te hanteren. (Van een onzer verslaggevers) Wanneer de gemeenteraad van Delft woensdag met de aankoop akkoord gaat, zal de Delftse politie binnen kort beschikken over een elektro nische snelheidsmeter en een traffi- paxapparatuirr in navolging van de gemeente Wassenaar, De aankoop geschiedt vooral omdat de Delftse politie geen voldoende middelen heeft voor een effectief toezicht op de rijksweg 13 tussen Delft en Rotterdam, .hetgeen", zo staat in het desbetreffende raads stuk, „bij een maximum frequentie van 26.009 voertuigen per dag, de snelheid waarmee wordt gereden en de slechte toestand van de weg niet te verwonderen, is". De heer Hasper waarschuwde er voor het vraagstuk van de grenswijzi gingen in het Waterweggebied (Rot terdam wenst de havenexploitatie in één hand te houden) niet te overtrek ken. De betrokken gemeenten zuilen, evenals Vlaardtagen thans, vooralt gaan en bloeien en door de activiteit van Rotterdam tot de hoogste wei stand komen. Hun bestuurders rep pen reeds nu van een ontwikkeling, waarvan niemand droomde, aldus de heer Hasper. Rijnmond garandeert een ontwik keling, waarbij bijzondere belangen zoveel als mogelijk is, zullen worden ontzien. (Van een onzer verslaggevers) Vannacht om half twee zijn twee uit een opvoedingsgesticht ontsnapte jongens van 16 en 17 jaar oud met een gestolen auto in de JLjjnbaaus- gracht in Amsterdam gereden. De plaats waar zij te water raakten is vlak bij het hoofdbureau van politie. Voordat de auto zonk slaagden de jongens erin zich uit de wagen te bevrijden. Vermoedelijk hebben de Jongens voordat de auto in de gracht reed, een botsing gemaakt. Op het hoofdbureau werd tenminste een harde klap gehoord. Toesnellende agenten hoefden de drenkelingen slechts uit het water te trekken. De jongens zijn op het hoofdbureau in gesloten. In Zuidslavië zullen binnen kort tien ernstig gewonde leden van de Algerijnse verzetsbeweging FLN aankomen voor medische behande ling en herstel zo heeft een rege ringswoordvoerder te Belgrado be kend gemaakt. Dc gewonden zullen met een Zuidsiavisch «chip worden vervoerd. Mr. J.H. Klatte, secretaris-generaal van 't Ministerie van Sociale Zaken, voorzitter van de commissie Zeemans welzijn, de heer C. Molenburgh, in specteur-generaal voor de Scheep vaart, dra. D, Roemers, tweede voorzitter van het NVV, de heer K. de Graaf, directeur van de Raad voor de Scheepvaart, Omer Bécu voor de Internationale Transportarbeiders- Federatie, en vele anderen, hebben over de betekenis van de heer De Vries als man van de vakorganisatie, als onderhandelaar, als bemiddelaar, grote waardering uitgesproken. De heer De Vries sprak woorden van dank tot allen, die hij in zijn loopbaan heeft ontmoet en wenste de CKV onder leiding van de heer Van Driel verdere voorspoed in het. belang van de zeevarenden toe. Zoals men weet treedt hij nu in dienst van de ITF als directeur van de regionale bureaus. PARIJS (Reuter) Een politieonder zoek naar de dood in 1856 van de Amerikaanse multi-miljonaire mevr. Margaret BidcUe heeft uitgewezen, dat haar dood „volkomen natuurlijk" is geweest, zo is in politiekringen te Parijs meegedeeld. Mevrouw Biadle had zakelijke en vriendschappelijke relaties met ver scheidene mensen die op het ogen blik betrokken zijn bij dezaakLacaze, het ophefmakende schandaal waarbij leden van een gefortuneerde Franse familie beschuldigd worden van po ging tot moord, omkoperij en valsheid in geschrifte. Mevrouw Biddle is in 1956 plotse ling overleden slechts enkele uren nadat zij een 'gala-opvoering in de Parijse Opéra had bijgewoond. Het thans ingestelde onderzoek heeft echter uitgewezen dat haar dood niets te maken heeft gehad met het hui dige schandaal. In een commentaar wijst het so cialistische blad Le Peuple er heden morgen op dat ingevolge een Belgisch- Italiaans verdrag de Italiaanse mijn werkers in de vakverenigingssector dezelfde rechten hebben als de Belgen en dat het stakingsrecht hun onver minderd toekomt, met inbegrip van het recht tot actie tijdens stekingen. Le Peuple -waarschuwt de politie, zich te onthouden van onrechtmatige aan slagen op de rechten der buitenlandse mijnwerkers. Het Algemeen Belgisch Vakverbond heeft zondag na een vergadering van het nationaal comité, een lange reso lutie aangenomen. Het ABVV stelt dat de totale actie in het land vol strekt gerechtvaardigd is, alleen al doordat België op het ogenblik ruim 359.000 werklozen telt. Met ABVV acht onverwijld nodig, dat wordt overgegaan tot nationali sering van de kolen-, gas- en elek triciteitsbedrijven en dat een groot scheepse actie ondernomen wordt ter bestrijding van de werkloosheid en de beteugeling van de economische crisis. Met een dringende oproep richt zich het ABW tot de mijnwerkers om een strikte orde te bewaren. Het succes van de onderhandelingen, al dus het ABW, is daarvan afhan kelijk. Dinsdag komt het nationale comité weer bijeen. In de Borlnage is het tijdens het weekeinde rustig geweest. Enkele ver keersongelukken zijn gemeld, waarbij een dode en een zwaargewonde zijn gevallen, doordat de automobilisten tegen wegversperringen opreden. 1$ (Van onze Londense correspondent) Mr. Speaker, dat wil zeggen de Lagerhuisvoorzitter W. S. Morrison, heeft besloten zich terug te trekken uit zijn voorzittersambt Hij zal ook zijn zetel voor het kiesdistrict Tew kesbury, dat hij dertig jaar als socia list heeft vertegenwoordigd, ter be schikking stellen. Hij werd zeven jaar geleden tot Mr. Speaker geko zen en heeft sindsdien nooit een ver gadering gemist. „Shake" Morrison (Shake wegens zijn voorletters W. S., die aan Wil liam Shakespeare herinneren en zijn neiging tot het citeren van Shake speare) wordt als een van de beste voorzitters beschouwd die het Lager huis ooit heeft gehad. Ook wanneer de golven in het La gerhuis bijzonder hoog sloegen, ver mocht zijn. bijzonder lage basstem met het Schots accent zich altijd te doen gelden. Met zijn grote humor en zijn ongelofelijke kennis van bet huishoudelijk reglement van het La gerhuis, kan hij de meest opstandige en obstinate volksvertegenwoordigers de baas. Zijn dokters hebben hem geadvi seerd zich terug te trekken. Boven dien begint Mr. Speaker wat doof te worden. Hij blijft echter tot het einde van de parlementszitting in tunctie. De voorzitter van het Lagerhuis Is de tiende burger van het land. Hij ontvangt een salaris en een pensioen van 50.000 per jaar en woont in het Lagerhuis. Sinds 1801 krijgt een voorzitter, wanneer hij zich terugtrekt, een gra ventitel en daarmee het recht op een zetel in het Hogerhuis. Het is sinds 1801 slechts een maal- gebeurd dat een voorzitter weigerde de hem aangeboden adellijke titel te aan vaarden.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2