eeuw: Nehroe. Bessy Smith yicasso ii Verhuizers krijgen het makkelijker Graandiefstal van 50.000 kg berecht Driebandentoernooi om Bliekendaal-biliart Laatste 'Ontmoeting' in Schiedams museum w in Rein min s; werk aan het Hoofd is zeer slecht Jongen gewond bij botsing i Invalide licht automobilist op BILJARTEN Het Vrije Volk Alle Delftse kleintjes tegen polio ingeënt Lóós alarm op postkantoor Gearresteerde onschuldig aan brandstichting Tweejarig kind valt in singel chiedammevs <mderelkaar Tekort begroting 1958 kleiner Rietveld breidt uit Bedrijven in Kethel willen elektriciteit Krediet voor 1000 vuilnisemmers Wisselkoersen De grootste krant Veemarkt Rotterdam V isaf slag HET VRIJE VOLK DINSDAG 24 FEBRUARI 1959 PAGINA 5 „EEUWEN ZUN BIJGELOOF. Eeuwen zijn door mensen opge worpen dammetjes in de stroom van de tijd, waarin de mensen de enige werkelijkheid zijn. En wie van deze mensen, deze wer kelijkheden zullen we om met Wim Kan te spreken, groeten? Wie? Nehroe of Tito, Bessy Smith, de negerzangeres die na een verkeersongeluk doodbloedde omdat er geen negerhospitaal was, of Reg Butler, de ontwerper van het monument voor de onbekende politieke gevangene?". MET DEZE WOORDEN en met een grammofoonopname van genoemde Bessy Smith opende Pierre Janssen maandagavond in de aula van het Stedelijk Museum te Schiedam zijn laatste causerie in de serie ..Ontmoetingen met Kunst"; ditmaal diende de 20e eeuw tot onderwerp. Jeugdtoneel Waarheid Ook kunnen we ons, evenals de Italiaanse auteur Pirandello, af vragen, wat is de waarheid? Zoekt men de waarheid, dari komt men voor het feit te staan, dat de schil der Kandinsky in een boek, dat een pleidooi is vóór de abstracte kunst, dezelfde, argumenten gebruikt als de Nederlandse graficus en auteur J. C; Prange in zijn boek „De God Hai-Hai en Rabarber", dat gericht is t e g e n de abstracte kunst. Maar tegelijkertijd is er weer de overwe ging. dat net zo. goed als wij (het publiek vrij zijn in keuze, dat ook de kunstenaar is. Moet origineel zijn Een schilder moet trouwens origi neel zijn, wit hij niet in de grote stroom ondergaan. Daarom nam Cezanne de natuurvormen uiteen om ze op zijn schilderijen weer bijeen te voegen, aldus de natuur herschep 4 gratis koopdagen TIM CO m Veiliiignieuws Advertentie ZAL IR. I LILIEN IS EEN Haagse componist, wie het rassenvraagstuk na aan. het hart ligt. Toen zich des tijds relletjes in Little Rock voorde den naar aanleiding van het al of niet gezamenlijk op school gaan van 1blank en zwart, schreef hij speciaal voor schooluitvoeringen) een can tate ,A negrogirl goes to school", vertaald: Een negermeisje gaat naar school. Leerlingen van een Haags lyceum hebben deze cantate het eerst op hun repertoire genomen na zelf de koorpartijen te hebben verdubbeld. Later gaven ook leerlingen van het Haagse conservatorium er een uit voering van. DE HEER A. W. PAK IS muziek docent aan de rijks-h,b.s. te Schie dam. Hij hoorde een uitvoering door de Haagse conservatorium-leerlingen en was direct enthousiast. „Dat is ook wel iet's voor mijn leerlingen" oordeelde hij en reeds in september vorig jaar sloeg hij aan het instuderen. DE MATHENESSERKRINQ is het veertig leden tellende koor van de h.b.s„ dat nu onder leiding van le raar Pak druk doende is de cantate onder de knie te krijgen. Vooral de begeleiding, vierhandig piano en slagwerk, vereist veel studie. Het werk duurt ongeveer een half uur: Oorspronkelijk was het de bedoe ling. dat op 6 maart de uitvoering zou plaatsvinden, maar door de vele absenties door ziekte (griep!) zal het wat later worden. Om precies te zijn: na de paasvakantie. En in gebouw Irene. „A negrogirl goes to school". *1Lasclub De lasclub Schiedam houdt woens dag In het gebouw voor Chr. Soc. Belangen aan de Lange Haven een discussie-avond. Aanvang acht ur. De heer J. Seldenthuts van Welea, Rot terdam. zal enige interessante 'pro blemen inleiden en ter discussie stel len. Verder zullen op deze avond mededelingen worden gedaan over enkele excursies en een cursus teke ning lezen voor lassers. „Barendje de dief!" Zo heet het avontuurlijke en amusante stuk in vier bedrijven van J, Post, dat zon dagmiddag in Arcade zal worden op gevoerd door de Schiedamse jeugd toneelvereniging De Dilettantjes. Aanvang twee uur. De toegangsprij zen zijn zo laag mogelijk gehouden. (Van een onzer verslaggevers) Voor vernieuwing van het rem- mingwerk aan het Hoofd te Schie dam Js een krediet van 65.000 nodig. Het remmingwerk verkeert naar de opvatting van de hoofden van de betrokken diensten in dusdanige slechte toestand, dat algehele ver nieuwing noodzakelijk is geworden. Het remmingwerk dateert van om streeks 1035, is na de oorlog gerepa reerd met oud materiaal. In 1945 is het paalwerk beschermd met stalen platen, die thans zodanig zijn ver nield, dat ze gevaar opleveren voor de afmerende schepen. Reparatie meer mogelijk geacht, van dit remmingwerk wordt niet (Van een onzer verslaggevers) De gemeentebegroting van Schie dam voor 1958 is nog steeds niet door Ged. Staten goedgekeurd, omdat zi) een groot nadelig saldo, namelijk 1.015.533.03, vertoont, terwijl niet te verwachten is dat die door een extra uitkering uit het gemeentefonds zal worden weggenomen. Inmiddels is gebleken, dat verschil lende uitgaven lager kunnen worden geraamd, terwijl de raming van enige inkomsten worden verhoogd. B.en W. stellen de volgende begrotings wijzigingen voor: een verhoging van de inkomsten met 382.125.89 en een verlaging van de uitgaven met 293.940.36. Zodoende wordt het te kort 339.466.77 en dit kan worden opgevangen door de ramipg van een bijdrage uit de saldi-reserve, welke reserve rond 1.700.000 groot is. De Machinefabriek Rietveld heeft zich tot het gemeentebestuur van Schiedam gewend met het verzoek haar een perceel grond; groot onge veer 510 m2, gelegen naast het be drijf van deze onderneming aan de Strickledeweg, in erfpacht uit te ge ven om te kunnen uitbreiden. B. en W, stellen voor daartoe over te gaan De uitgifte kan geschieden onder de gebruikelijke voorwaarden: de canon is gesteld od 1.10 per m2 per jaar. Met behulp van twee (goed func tionerende) projectors, een grammo- fooninstallatie en het muziekgezel schap Jntertexta" is Pierre Janssen erin geslaagd zijn publiek op boeien de wijze mee te nemen op een ver kenning in de twintigste eeuw, waar van hjj niet alleen de artistieke as pecten, maar ook de politieke, so ciale en zelfs filosofische aspecten belichtte. „Wat zijn de belangrijkste momen ten van deze eeuw? Is het chamber- lalns's verklaring, dat de vrede is gewaarborgd? Is het de zesde augus tus 1945, toen o m3.15 uur Japanse tijd de atoombom ontplofte en met zijn explosie in enkele seconden honderdduizenden, mensen de dood injoeg?" „Is het," aldus de heer Janssen, „het bombardement op Guernica, dat Picasso tot zijn bekende muurschil dering op de Parijse Wereldtentoon stelling inspireerde?" Is Picasso dé schilder van deze eeuw? Maar welke Picasso dan? Is het de Picasso van 1900 of de Picas so met een heel andere stijl van. 1938 of 1949? Dezelfde die de welhaast klassieke vraag „Wat stelt het voor?" mede deed ontstaan. Lost Picasso zelf het niet bijzonder goed op, met te zeggen, dat het publiek vrij is te zien, wat het wil zien. Hoe komt het, dat bijna elke kunstenaar in een bepaald isme is ln te delen? Zij kijkén naar de kunst en toetsen de manier van schilderen' zoals andere schilders dat deden. Zo-_ als Van Gogh Japanse prenten co- pieerde en de invloed daarvan uit- werktes in zijn eigen kunst. De kunstenaar zelf heeft ook zijn problemen. Is hij niet origineel, dan wordt hem dit verweten, maar is hij daarentegen wel origineel, dan wordt hem voor de voeten gegooid, dat hij met deze nieuwe „malligheid" geld wil verdienen en in het nieuws wil komen. Wordt bovendien niet al tc Vaak geten, dat de kunstenaar niet het schilderij als werkelijkheid ziet, maar de werkelijkheid als schilderij. Diezelfde werkelijkheid, die door de fotografie, die de wereld met een ware stroom van beelden en nog eens beelden overstroomde, ontnomen werd. Tevens toonde de conservator ook het verband aan, dat er in de kunst wereld heerst. Zo beïnvloedde Plet Mondriaan met zijn schilderijen,, die hij wilde zien als een door iedereen te begrijpen kunsttaal, de architect Mies van der Rohe, ontwerper o.a. van het bekende Lake Shore Drive, terwijl deze, samen met anderen, de schilder Leger weer inspireerde tot een schilderij als „Staalarbeiders", bezig met een skycraper. pend. Daarom bootst Paul Klee in zijn werk het spel der krachten, die de wereld scheppen en schiepen, na evenals het kind in zijn spel de grote mensen nadoet. Wat is de waarheid, zo vroeg de heer Janssen zich dikwijls af. Welke normen moet men aanleggen? Vol gens prof. Stutterhelm is er geen norm, als er geen nonn van vaardig heid aan te leggen is. Maar wie be paald dan de vaardigheid van een Fra Angelieo of een Michel Angelo? Is het de kunstcriticus Fromentin, die Rubens werk analyseerde aan de hand van een schilderij, dat later van Jordaens bleek te zijn! 1 Is de belangrijkste norm niet, dat de kunstenaar er in geslaagd is, tot uitdrukking te brengen, wat hem voor aten stond, terwijl zijn werk, zoals Bij Karei Appel, tegelijkertijd een schreeuw om vrijheid mat weer klinken. Een dankbaar publiek beloonde Pierre Janssen met een hartelijk applaus voor deze interessante cau serie, terwijl hjj zelf met een kort dankwoord al die mensen dankte, door wier medewerking deze serie „Ontmoetingen met Kunst" tot stand kon komen. Het laatste woord had heer M. Holl, voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap, die ook nogmaals de medewerkers dankte, zijn (denkbeeldige) pet afnam voor wat hier gepresteerd werd en de heer Van Velzen, die als gastspreker twee causerieën voor zijn rekening nam, met een boekwerk bellonde. Tevens sprak hjj de hoop uit, dat er volgend seizoen weer iets dergelijks geboden zal worden, daar gebleken is, dat een goed programma als dit, bet tegen de televisie kan opnemen. De dertienjarige wielrijder Adrlaan Koedood nit de Stationsstraat brak al zijn tanden en kreeg een hersen schudding bü een botsing ln de Lan ge Kerkstraat te Schiedam. Bij het Oude Kerkhof sloeg de jon gen linksaf zonder op het verkeer te ietten. Hij werd aangereden door een bestelauto; de fiets werd zwaar be schadigd. Een schoorsteenbrandje woedde gistermorgen om half twaalf ln het pand Visserstraat 9 te Schiedam. Mevr. M. gooide kolengruis in de ka chel met als gevolg een ontploffing. De brandweer heeft het vuur verwij derd. (Van een onzer verslaggevers) De Standsorganisaties Hollandse Maatschappij van Landbouw, af deling Rotterdam, Schiedam en om streken, de R.K. Land- en Tuinbouw- bond, afdeling Kethel en omstreken, en de Chr. Boeren- en Tuinders- bond, afdeling Kethel, hebben het gemeentebestuur van Schiedam in een brief verzocht medewerking te verlenen voor de doortrekking van het elektrisch net ot aan het einde van de Groeneweg ten behoeve van een viertal bedrijven. Om de kosten van de aanleg zo laag mogelijk te houden hebben de adressanten zich bereid verklaard graafwerk e.d. te willen verrichten. De werkzaamheden aan de keer sluis in de mond van de Leu- vchaven verkeren in de laatste fase. Bokken begonnen dezer da gen met het verwijderen van tientallen meters damwand, die het bouwwerk lange tijd droog hebben gehouden. Met de afwer king van het project zijn echter nog wel verscheidene maanden gemoeid. De keersluis zal het nieuwe binnenvaartcentrum be schermen tegen hoge vloeden. Zij is een onderdeel van de grote waterkering langs de Nieuwe Maas. ■r Wie zullen we groeten in de 20ste eeuw? Picasso of Brigitte Bardot? Een schoenfabrikant uit Kaatsheu vel is gisteren waarschijnlijk het slachtoffer geworden van een invalide oplichter. Hü reed met zijn wagen bij Voorburg en stopte voor een in valide die stond te liften. Eenmaal in de auto gezeten vertelde de lifter een verhaal over 'n invalidenwagen tje, dat kapot was en gerepareerd moet worden. De drie riksen, die het zou gaan kosten, had hij echter niet. De schoenfabrikant leende de inva lide een tientje, maar deze had toen nog steeds zijn naam niet genoemd. Men arriveerde in Schiedam waar de automobilist enige boodschappen moest doen. Hij parkeerde zijn wagen op de Koemarkt. Toen hij terugkwam was de lifter verdwenen. Diens signalement luidt: ongeveer 45 jaar, donkere lange jas, donkere broek, zwarte schoenen, grijs haar, loopt met wandelstok. Nu de bouw van woningen In drie of meer woonlagen steeds meer toepassing vindt in de gemeente Schiedam, komen de problemen betreffende het brengen van het huisraad in de afzonderlijke wo ningen steeds meer op de voorgrond te staan. (Van een onzer verslaggevers) „De drang zijn bedrijf op te werken en vooruit te komen heeft deze verdachte alle grenzen uit het oog doen verliezen, waardoor hij ook anderen heeft meegesleept," zo zei vanochtend de offi cier van Justitie voor de Rotterdamse rechtbank in de zaak tegen de 33-jarige Schiedamse veehouder J. P., die terechtstond; wegens diefstal en heling van in totaal 50.000 kilo graan ten nadele van de coöperatieve meelfabriek Coöp. Hij eiste tegen verdachte tien maanden met aftrek, waarvan drie voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Verdachte, die van huis uit land arbeider was, kwam in 1956 als los ser bij de meelfabriek ln dienst en verdiende daar een redelijk loon. Daarnaast waste hij zakken voor dit bedrijf, een bijverdienste, die hem meer opleverde dan zijn normale in komen. Hij belegde zijn gespaarde geld in vee en begon een spoeling- bedrijfje, waarvoor hjj aanvankelijk afval en kleine hoeveelheden graan van de fabriek betrok. In juni 1958 stelde de directie hem voor de keus bij haar in dient te blijven of zijn veehouderij voort te zetten. Hij koos het laatste en nam ontslag. Zijn bedrijf breidde zich uit tot hij ten slotte 22 koeien en 10 varkens had en over een bestelauto beschikte. Gisteravond zijn in drie lokaliteiten de eerste partijen gespeeld voor het driebanden-toernooi om het Blieken- daal-biljart. Op enkele uitzonderin gen na waren de partijen 30 caram boles lang, doch Van Duijl stond ge noteerd voor 48, Ruggenberg en Se- gers voor 42 caramboles. Het aantal beurten van sommige partijen is nog al aan de hoge kant geweest; de party Dries-Fortuijn vergde 111 beurten, welk record nog werd geslagen door de partij van Gerven—Schepen waarvoor 130 beur ten nodig waren. De uitslagen van de gespeelde partijen zijn: poule 1 gespeeld ln café De Mo riaan te Maassluis 0-400 0-400 0-416 0-222 0-270 0-252 Simons 30 30 75 Smit 30 30 75 Vermeulen 30 30 72 v. d. Water 30 16, 72 Dries 30 30 111 Fortuijn 30 23 111 poule 2 gespeeld in café De Luifel te Schiedam: Eggelmeijer 30 30 91 De Ruiter 30 23 91 v. Gerven - 30 30 130 Schepen 30 28 130 0-329 0-252 0-230 0-215 poule 3, gespeeld in café De Kar Van Duijl Ruggenberg Segers Hendriks Broekhuyzen v. Deursen Van Duijl Valkesteyn 48 '42 42 30 30 30 48 42 48 38 42 29 30 14 48 30 82 4 82 3 78 4 78 66 66 68 68 0-583 0-473 0-538 0-371 0-454 0-212 0-705 0.441 (Van een onzer verslaggevers) Een krediet van 25.000 wagen B. en W. van Schiedam voor de aan schaffing van 1000 vuilnisemmers, 2 sneeuwploegen en 3 zandstrooiers voor de Reinigingsdienst en van 1 sneeuwploeg voor de Plantsoenen dienst en voor het treffen van voor zieningen aan de ontsmettingsoven (Ontsmettingsdienst) De uitslagen van de gisteravond in café De Kroon te Vlaardlngen ge speelde partyen in poule 1 voor de Rembrandt-libre-beker, zijn als volgt: In de praktyk Is nl. gebleken, dat de verhuizers moeiiykheden onder vinden van de geringe afmetingen van deur- en trapopeningen en van het ontbreken van een behooriyke constructie voor het bevestigen van een hy'stoestel; in deze gevallen moe ten vaak provisorische maatregelen worden getroffen, waarvan de veilig heid niet altyd verzekerd ls en welke ln de meeste gevallen de verhuls- kosten op sterke wijze nadelig beïn vloeden. B. en W, achten het gewenst, dat deze moeiiykheden worden voorko men, en dat kan zeer goed geschie den, wanneer men reeds tydens de bouw met bovenvermelde problemen rekening houdt. In verband hiermee dient de Bouwverordening 1644 aan gevuld te worden met enkele bepa lingen, welke ten behoêve van het betrekken van woningén .nadere eisen stellen aan de Inrichting. Deze bepalingen dienen erop ge richt te zyn, dat de gebruikelijke meubelen van grote afmeting (lin nenkasten. dressoirs, piano's) zonder speciale voorzieningen binnen de wo ningen en binnen de vertrekken van de woningen kunnen wordén ge bracht; voorts dienen de bestaande constructies voor het bevestigen van hystoestellen aan redelyke eisen van veiligheid te voldoen. B. en W. stellen voor tot een der- geiyke aanvulling van de Bouwver ordening 1944 over te gaan. 23 FEBRUARI Van Reeven Buddebohmer Brussaard Buddebohmer Van Reeven Vermeihen 43 37 7 1.18 38 37 5 1.02 43 45 5 0.95 40 45 5 0.88 36 38 4 0.94 35 38 5 0.92 Engels pond Amerik. dollar Franse frank Belgische frank Zwitserse frank Zweedse kroon Duitse mark Deense kroon Noorse kroon Canada Italiaanse lire Oostenrykse schilling 10.60S--10.611 3.77 As3.77fi 76.97!77.074 7.541—7.55 87.481—87.531 72.96!73.01! 90.31—90.36 54.71—54.76 52.91!—52.96! 3.87A—3.87A 60.80!—60.85! 14.5614.57 ROTTERDAM, maandag 23 febr. Aanvoer in totaal 1808 dieren. Vette koeien en ossen 1123, varkens 685. De prijzen waren: vette koeien je kw. 3,12—3,42, 2e kw. 3,00—3,12, 3e kW. 2,802,94; varkens (levend gew.) 1,86, 1,84, 1,82. Overzicht: vette koeien: aanvoer groter, handel lui, wat lager in prys, enkele prima's boven notering; var kens (levend gewicht)aanvoer klei ner, handel tamely k, ruim prijshou dend, prima exemplaren boven note ring. (Van een onzer verslaggevers) Thans zijn alle Delftse kinderen beneden de 7 jaar, voor zover hun ouders althans van de geboden ge legenheid gebruik hebben gemaakt (en dat is geen gering percentage) in redelijke mate immuun tegen de gevreesde kinderverlamming. Eerder was reeds de jaarklasse 1955 inge ënt en nu hebben in de periode van 26 januari tot en met 4 februari ook de kinderen van de overige jaar klassen 1952 tot en met 1957 een derde Salk-prik ontvangen. Voor deze derde injectie werden 5595 kinderen opgeroepen. Ruim 88 percent voldeed aan de oproep. Daar de kinderen, die niet verschenen (664) de eerste en de tweede maal wel een prik hebben gehad, neemt men aan, dat de meeste kinderen niet konden worden ingeënt in ver band met tijdelijke ziekte. Men ont ving nameiyk ook een groot aantal berichten van verhindering. Deze groep wordt alsnog in de gelegenheid gesteld een derde prik te ontvangen. Dit kan morgen, dins dag 4 maart of woensdag 5 maart. By de laatst gehouden massale inenting tegen kinderverlamming be droeg de gemiddelde vrywillge bij drage bijna 92 cent per kind. GORKUM Veiling van 23 fe bruari. Prei 33; Kroten 12: Groene- kool 1827; Rodekool 22; Knollen 8—11; Uien 1011; Winterpeen 9; Boerenkool 28—35; Witlof 42—58; Veldsla 131—161; Spi-uiten 41—58. VIERPOLDERS Coöp. Veilings Veren. .Eiland Voorne en Omstreken' van 23 februari. Andy vie 75—122; Boerenkool 1320; Rodekool 1221 p kg; Peen 4—6 p bos; Prei 18—58; Spinazie 122 p kg; Sla 16—23 p st; Spruiten 35—79; Uien 4—11; Witlof 35—73 p kg; Seldery 6—10 p bos. Golden Delicious 2865: Jonathan 12—38; Winston 22—58 p kg. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie en de brand weer met groot materiaal spoed den zich vannacht tegen kwart voor vijf naar .het hoofdpostkan toor aan de Coolsïngel, waar de alarminstallatie loeide. Er was echter geen brand: een 49-jarige hofmeester, die enige uren op het politiebureau had doorgebracht, had kenneiyk om wraak te ne men de alarminstallatie in wer king gesteld. De hofmeester, A. L., was in de voor nacht naar het politiebureau over- gebraoht, omdat hy' in een café had geweigerd zyh consumpties te betalen. Omstreeks half vier van nacht meende de politie hem te kunnen laten gaan. Na wat over straat gezworven te hebben ging de man via een dienst ingang het postkantoor binnen. HU wist zonder de aandacht te trek ken op de vierde verdieping te ko men, waar hy een alarmschei in werking stelde. Even later zat hy weer in het politiebureau. (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse politie heeft van middag de man, die in de nacht van donderdag op vrijdag jl. werd aange troffen op het terrein van het Engel se militaire kamp te Hoek van Hol land, op vrije voeten gesteld. Het ls niet gebleken, dat de man iets te maken heeft gehad met de brand, die in die nacht acht nissen- hutten van het Engelse kamp ver woestte. zyn verkeerde praktyken be gonnen, toen hy soms alleen, maar dikwyis ln samenwerking met ar beiders van de meelfabriek, graan begon weg te halen. Daarby werd gebruik gemaakt van een bulten bedryf gestelde haverbunker, die hy dan leeghaalde. In andere ge vallen werden vaten en melkbussen grotendeels met graan gevuld en - dan met een laagje „prut", het natte afval, bedekt. De arbeiders, die hem daarby hielpen, kregen aanvankehjk een fooi, als hy afval kwam halen; later, toen zfj hem hielpen by de graan- dlefstallen, gaf hy hun steeds grotere bedragen, die varieerden van duizend tot een paar honderd gulden in to taal. Uit de rapporten biykt, dat ver dachte nooit eerder met de straf rechter ln aanraking ls geweest. HU was ijverig en spaarzaam en deed alles om zyn bedrijf vóóruit' te hel pen. Dat bracht hem ertoe, hoewel een arbeider in de fabriek hem ge waarschuwd had, met zijn oneerlijke handelingen voort te gaan. Wegens medeplichtigheid aan deze diefstallen stonden vervolgens drie arbeiders van de coöperatieve meel fabriek, de 45-jarige molenaar G. B„ de 37-jarige P. J. M. en de 28-jarige A. W. B., beiden graanrelnigers, te recht. De adjunct-directeur van het bedrijf verklaarde als getuige, dat controle zeer moeilijk was, maar dat de arbeiders het aannemen van fooien was verboden. De arbeiders, wier dienstverband varieerde van zeven tot 25 jaar, stonden alle drie gunstig aangeschre ven. De officier van Justitie eiste te gen G. B., die van óeze praktyken het meest had geprofiteerd, zeven maanden, tegen de beide andere ver dachten zes maanden met aftrek, waarvan drie maanden voorwaarde- lUk, Ten slotte moesten twee Schiedam se veehouders, de 52-jarige H. P., een broer van de eerste verdachte, en de 50-jarige C. v. ti. B, zich wegens heling verantwoorden. Zij deden het ter zitting voorkomen, dat zy het van J. P. betrokken graan op norma le wyze hadden gekocht, maar uit hun vroegere verklaringen was geble ken, dat zy aan de zuiverheid van die transacties toch minstens getwijfeld hadden. Tegen hen beiden eiste de officier 100 boete of veertien dagen en een voorwaardelijke gevangenisstraf van veretien dagen met drie jaar proef tijd. De rechtbank zal in al deze zaken over veertien dagen vonnis wyzen. (Van een onzer verslaegevers) De 38-jarige timmerman J. Don ker van de Berkenaaal heeft maan dagmiddag de tweejarige Barend Prongen van de Maldenburg uit de singel langs de Drakenburg gehaald. Dank zij kunstmatige ademhaling, onmiddellijk na de redding toege past door mevrouw L. Beer—Tol. die aan de Drakenburg woont, kon het kind snel bij bewustzyn worden ge bracht. HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - TeL 68798 ROTTERAM Visafslag. De pryzen waren: Heilbot 2.35 tot 2.90 p kg; Schol mtdd. 30 tot 33, Schol klein 30 tot 24. Schelvis midd 55 tot 61, Ka beljauw gr 36 tot 43. Kabeljauw mid. 35 tot 37, Kabeljauw klein 28 tot 30. Makreel 31 tot 33, Wyting 23 tot 25, Haring verse 33 tot 36 p kist, Kult 70 tot 100 p kg. DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Don't go near the water. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 u.: Met de dood voor ogen. Apotheek: Westendorp, Singel 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uur: Nederlandse keramiek. Diversen: IRENE, 2 uur: Gusto, contactmiddag voor gepensioneerden. VOLKSGEBOUW, 8 uur: Vrouwen groep PvdA en NVV-VrouwenboDd. voorlichtingsavond weverij De Ploeg IRENE. 8 uur: idem. WONSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: Don't go near the water. MONOPOLE-THEATER, 2. 7 en 9 u.: Met de dood voor ogen. Apotheek: Westendorp, singel 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 50—5 uur: Nederlandse keramiek; Ach tyd. waar ben Je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten lalle t/ro 22 maart). Diversen: DE ARK. 7.45 uur: Chr. gymnastiek vereniging Animo, uitvoering. CHR. SOCIALE BELANGEN, 8 uur: Lasclub Schiedam, filmavond.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1