verrichten feilloos hun werk Sn m door brand verwoest Woedende buurman met mes zou wel eens afrekenen Middènstanders praten over Europoort Vuurgloed in Maasland Koud werk van ijs Overmans Thip 'Twelve angry men' door Ned. Comedie Ten toon stellingen Toneel en muziek Diversen Apotheken Economenconferentie over havengebieden Stewarderss werd op smokkel betrapt Wethouder v. d. Berg in tunnelcomité HET VRIJE VOLK DONDERDAG 26 FEBRUARI 1959 PAGINA 6 Iets vóór Dak stort in Prijzen weg Zegeltjes De twijfel 'Voor het publiek Goede voorstelling De door Henk Rigtersbeek gere gisseerde voorstelling was overigens zeer goed. Dat Paul Huf ondanks prachtig spel moeilijk kan doorgaan voor een volkse garagehouder zal leder, die hem ooit op het toneel heeft gezien, begrijpelijk vinden. Esso-toren moeiteloos o ROTTERDAM ARENA: Wie zonder zonde ts. 2, 7 en 9.30 uur (ai.;. CAPITOL: Wapensmokkel naar Cuba. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Hoe vertel Ik he: mijn dochter7 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr) CINEAC (naast de Bijenkorf); Jour naal van. 9 tot 24 uur. CINEAC (ln Beursgebouw): Ik oeken: VrUdag. zaterdag en zondag. Stran gers on a train: maandag en dins dag. 0 spreekt met uw moordenaar woensdag en donderdag. 9.30. 11.30. 1.30, 3.30, 5.30, 7-30 en 9.30 uur <13 jr). COLOSSEUM: Do lord, de lady en de butler (a.l.). Donderdag: Voetstap pen ln de mist (18 Jr), 2. 7 en 9.15 uur. HARMONIE: Het schot ln de rug. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). LUMIÊRE: From here to eternity. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). LUTUSCA: De dag der vergelding. 2.15. 7 en 9.30 uur (18 Jr). METRO: Alle schijnwerpers «an. 2, 7 en 9-15 uur (14 jr). PASSAGE: Don't go near tho water. 2 en 8.15 uur (18 Jr). Donderdag avond geen filmvoorstelling. PRINSES: Alle schijnwerpers aan. 2.15. 7 en 9U0 uur (14 Jr). REX: Het pantenneisje. 2. 7 en 9.15 uur (14 Jr). THALIA: De vrouw die tweemaal leefde. 2.15. 7 en 930 v.ur ,18 Jr). t VENSTER: Porte des Lilas. 2, 7 en 9.15 uur (14 Jr). VICTORIA: Ketenen van de haat. 2 on 8 uur; woensdag 8 en donder dag 2 uur (18 Jr). Donderdagavond 8 uur: Marty (14 Jr). BOUWCENTRUM. Int. Voorllcntings- centrum voor Bouwen en Wonen. Permanente en tijdelijke exposities op het gebied van functioneel wonen en bouwmaterialen, geopend van 9 tot 17 uur beholve zondagen. Ieders huls straks; „Europoort een schakel", t/m 1 april. Goed bang- en sluitwerk, '/ra 1 april. DE BRUG, Meent 114. Grafiek, t/m 12 maart. DIORAMAGEBOUW DIERGaARDE- BLUDORP. Van Aerssenlaan 49. „De Nederlandse dierenwereld loopt gevaar". HISTORISCH MUSEUM. Kor:» Hoog straat 31. 19e-eeuwse Im-rleurs, kostuums door twee ceuweo INSTITUUT VOOR SCHEEP''AART EN LUCHTVAART. Burg. o'Jacob- pleln 10. Verzameling over checps- bouw en luchtvaart. Een halve eeuw scheepsbouw t/m 8 maart. KUNSTCENTRUM 't VENSTER. Gou- vernestraat 133. Schilderijen en gra fiek van M. Overmans, t/m tort. MARITIEM MUSEUM „PRINS HEN DRIK", Burg. s'Jacobpleln 3. Her denkingstentoonstelling „Witte Cor- nellsz. de Wltt, t/m 16 februari. MUSEUM BOYMANS-VAN iSUNlN- GEN. Mathenesserlaan 18. Vier grafici, t/m 15 maart. MUSEUM VOOR LAND- EN VOLKEN KUNDE, Wlllemskade 25. „Souq. een Marokkaanse markt": Afrika danst; Tibet; middelen van bestaan ln Nieuw-Guinea;' her denkingstentoonstelling t.g.v. het 75-Jarlg bestaan. KUNSTHANDEL'VAARTIES, Essenweg 39. Meesterwerken van I7a-eeuwse meesters uit de Hollandse school. ROTTERDAMSE KUNSTSTICHTING, Grafiek, schilders achter de pers, t/m i maart. WESTERSINGEL 66. Kunstverzame ling „stichting Willem van der Vorm". aula boymans-van beüningen, Mathenesserlaau S LeerllngenuU- voenng van het Conservatorium. 8 uur. GROTE SCHOUWBURG. Zuldpieln 60 „Pukkel en Pukkel" door gezetscb. Jacques BIJlevelt. 8 uur ROTTERDAMSE SCHOUWBURG. Aert van Nesatraat 120. Concert door het Rott. Phlih. Orkest, 8.15 u. LUXOR-THEATER, Kruiskade 30. ,,'n Avondje uit", revue door Ren» Sleeswfjfc's Ncd. Revue. 8 uur. De volgende apotheken sIJd des avonds na zes uur geopend: RECHTER MAASOEVER Bultorman en De Groot. Bentbulzer- straat 13. Heemraad-Apotheek. 2o Mkideiland- straat 37. Ooster-Apotheefc. Rustboflaan 34. Ramleh-Apotheek. Ramlehweg 43. Fa. dr. W. v. Rijn. Provenierssingel 65 R. W. Spanhoff. Goudseslngel 59. Schsnswljck-Apotheek. Abtswcg 40, W. v. d. vecht. Mathenesserwte 111 J. A. M. Vuylsteke. Schiedamseweg 5. Wester-Apotbeek, Nw. Binnenweg 115 LINKER MAASOEVER MeJ. D. v. Arkel. L HlUeweg 09 Dr. P. E. Heederlk, Mljnsherenl 15b Dr. P. P v. Senus. Beljerlanrtscl 112 J. H. v. Weert. De SUnge 457 IJsselmonde. Koninginneweg 55. ETBERG-SCHTEBROEK 3. Kostense. Peppelweg 135. HOOGVMET-PERNIS HE1JPLAAT Pernls. Burg. Van Esstraat as. (Van een onzer verslaggevers) Voor de ln aanbouw zijnde Esso-Raffinaderij in het Botlek- gebied werd vanmorgen een toren opgericht, zo hoog als het Groothandelsgebouw. Deze slanke, stalen constructie, die hon derdzestigduizend kilo weegt, zal een onderdeel vormen van een fabriek voor de veredeling van benzine. Die fabriek krijgt nog vijf torens, waarvan er een nog hoger is dan de gewelde naar, die vandaag werd opgericht. Schijnbaar moeiteloos ging; het ge- finaderlj gereed zijn en de deskundi- vaarte, dat opgehangen was in twee gen zeggen, dat ze iets op het krappe stalen masten, omhoog, ©oor een lis- tijdschema voor zijn. Ze zeggen ook, tig samenspel van krachten wisten dat alles volkomen volgens een nauw- de vakmensen van Werkspoor de to- keurig werkplan verloopt en dat is ren ln enkele uren op te richten. een geruststellende wetenschap als men de ogenschijnlijke chaos gezien Het was een merkwaardig gezicht, heeft, want men kreeg bijna de indruk als richtte de toren zichzelf op. De werklieden stonden in een wijde kring De raffinaderij zal bestaan aandachtig toe te kijken, hoe de ma- nit vele verschillende fabrieken chines aan hun wil gehoorzaamden. e verscnnieriae laoneKen Een machinist haalde een handel voor de vervaardiging van vele £2' eenftoop en .achter verschillende ólieprodukten uit hem gonsden motoren. Vóór hem kwam de toren langzaam in bewe- ruwe olie en voor een verdere gtng. De top steeg, het voetstutk veredeling van sommige van §nPpiaategover een2atlgesledenaar die produkten. Volgend jaar is een belangrijk deel van al die De Esso-Raffinadery groeit on- indimtrfeon in IWIrHfi voorstelbaar snel. Voor de leek is ■n-ai-istrieen in DeuryI. het een warboel van buizen, ka bels, afsluiters, torens en gebou wen, Het lijkt als speelden volwas senen met een gigantische meca- nodoos, waarvan ze de geheimen niet helemaal kennen. Er zijn wegen aangelegd en kaden er werden enorme tanks gebouwd, er verrezen ingewikkelde constructies, monsterachtige, roestige bouwwer ken. Duizend mannen zijn er aan het werk, soms dag en nacht. Ze bouwen en construeren. Volgend jaar voorjaar moet de raf- (Van een onzer verslaggevers) Middenstanders uit Rotterdam, Schiedam, Delft, Dordrecht en Vlaardingen gaan op woensdagavond 4 maart de Europoortplannen be spreken. Dat gebeurt tijdens een fo rumavond, die op die dag in de Har moniezaal te Vlaardingen is vastge steld. Het forum, dat de vragen van mid denstanders op Europoort-gebied zal beantwoorden, staat onder leiding van de burgemeester van Vlaardin gen, mr. J. Heusdens. Verder hebben er zitting in mevr. J. B. Ch. s' Jacob, presidente van de Nederlandse Huis- houdraad, en de heren P. G. van der Weele, voorzitter van de KNMB en lid van de SER, C, van, der Linden, vice-voorzitter van de KNMB en lid van de raad van Botterdam en mr. F. Portheine, directeur van het KNMB-bureau en lid van de raad van Leiden. De forumavond wordt georgani seerd door het district Botterdam van. de KNMB, (Van een onzer verslaggevers) Op 5, 6 en 7 maart wordt in het conferentieoord De Tempel te Over- schie de jaarlijkse economen confe rentie van studenten van alle econo mische faculteiten en hogescholen gehouden. Onderwerp van deze conferentie is; Economische aspecten van de grote Nederlandse havengebieden. Inleiders zijn prof. dr. J, F. Haccou uit Am sterdam en drs. B. J. Udink uit Rot terdam. Discusssieleider is ds. H. C. Kuiler. Omstreeks twee uur vannacht stortte de als een fakkel branden de bovenverdieping vanhetMaas- landse „Motorhome Henk Vink" ln. Tot drie uur duurde het tot de brandweermannen het vuur onder de knie hadden. Van het pand was toen niet veel meer over. Tot voorbij Vlaardingen waren de metershoge vlammen te zien. Thijs Overmans is een dertigjarige Hagenaar, die aan de Rotterdamse academie voor beeldende kunsten zijn opleiding als schilder genoot. Aan twee van de drie kleine wanden van 't Venster laat hij negen grote schil derijen zien, waarbij er zelfs een is met afmetingen van 200 x 150 cm. Ze hangen dus veel te dicht opeen en het .toch al geringe verschilin kleur en sentiment wordt daardoor nog beduidend gedrukt. Die werken aijn niet geschilderd, maar geverfd, zo laatdunkend en driftig mogelijk geverfd. Geen toets, geen verschil van oppervlak of struc tuur. geen nuance van kracht of te derheid: alleen maar het eentonige resultaat van de kwaaie driftige kwast. Ook de kleur is een koele on schone huisschilderskleur zonder va riatie van betekenis. Er is tussen, een schilderij als „Straaljagerpiloot" en het daarnaast hangende „Moeder met kind" nau welijks verschil in sentiment. De eentonige koelblauwe kleur is zo goed als eender, de wijze van verven is hetzelfde, fc-et is alles uitzichtloos, als zijn „Dikke bulzen" en zijn „Ma chinekamer". En daar was het de schilder om te d«en; om het uitbeelden van het uitzichtloze van een maatschappij en een mensheid zonder toekomst. Daarom schildert hij ook niet als een kunstenaar, die geraakt is door het wonder, en daarom blijft ook zijn kleur van het wonder verstoken. Dit werk is koud en ongevoelig, omdat Ovennans meent, dat zo het leven is. Het is echter eerlijk in die overtuiging, die slechts een enkele maal wordt doorbroken ln de mil dere tekening „Twee kinderen in tuin". PIET BEGEER. BOMBAY (A.P.) Een stewardess van net Nederlandse passagiersschip Stendam is door de politierechter veroordeeld tot een dag gevangenis straf en 100 rupies (ongeveer ƒ85) boete wegens overtreding van de drankwet. De politie deelde mee, dat de ste wardess een fles sterkedrank van het schip naar de wal smokkelde om die ln de stad te verkopen. Zij gaf het vergrijp toe. B. en w. van Schiedam hebben wethouder Th. J. L. van den Berg aangewezen als vertegenwoordiger van hun college in het tunnelcomité voor de Benelux-tunnel. (Van een onzer verslaggevers) Een bijzonder felle, uitslaande brand heeft vannacht in anderhalf uur tijd in Maasland het bekende „Motorhome Henk Vink" volkomen verwoest. Een groot aantal gloednieuwe motorfietsen, scooters en bromfietsen, twee wedstrijdmotoren, een scootmobiel en kostbare machines gingen verloren. De schade beloopt méér dan een ton. Met heel veel moeite heeft Maaslands brandweer, die het vuur met een zevental stralen bestreed, omliggende huizen en een boer derij weten te behouden. Een 96-tal door de bekende motor-coureur Henk Vink sr. tijdens wedstrijden gewonnen bekers werd een prooi der loeiende vlammen. Tót in Vlaardingen was de vuurgloed, die de brand in 't nachtelijk duister verspreidde, te zien. Omstreeks half twee vannacht stopte op de weg langs de Zuidgaag een automobilist. De man stapte uit de wagen en schreeuwde over de vaart heen, dat brand was uitgebro ken. jk dacht, dat hij benzine moest hebben," zo vertelde de chef van de vijftien man personeel tellende werk plaats van het .Motorhome", de heer O. Schoots, die naast het pand woont. „Toen ik buiten kwam zag ik al vlammen uit het dak komen. On middellijk hebben m'n vrouw en ik alarm geslagen. De mensen uit de omliggende huizen hehben we wak ker gemaakt." Het vuur, dat op de eerste verdie ping in de werkplaats moet zijn ont staan, lekte snel om zich heen. In een oogwenk waren showroom, ma gazijn en werkplaats één laaiende fakkel. Vier gloednieuwe scoot- mqbielen en een aantal motorfietsen konden nog wordëh gered.'Maar 22 bromfietsen, een twaalftal motor fietsen, vijf scooters, een scootmobiel en 25 ieren jassen plus gereedschap pen en nog veel kostbaar materiaal was niet meer uit de vlammenzee te krijgen. Omstreeks twee uur stortte het dak naar beneden. Op dat moment was Maaslands brandweer al aan 't spui ten. Vlammen speelden ook reeds op het dak van de aangrenzende boerde rij van J. C. van Leeuwen, maar dank z6 de zwakke wind en snei ingrijpen van de brandweer kon de boerderij worden behouden. Ondertussen klonken uit de vuur gloed doffe klappen van springende benzine- en olietankjes. Tot omstreeks drie uur duurde het, voordat de brandweer het hardnekkig voortwoekerende vuur onder de knie had. Toen waren showroom, werk plaats en magazijn volkomen uitge brand. Alleen de kale muren en daartussen de verwrongen motor fietsen, brommers, scooters en onder delen restten nog. Met droevige gezichten namen de motorrenners Henk Vink sr. cn jr. de schade' öpv „Ik heb mijn prijzen1 ge lukkig in Vlaardingen liggenzo zei Henk jr. Zijn rader was 96 bekers kwijt, die hij tijdens wedstrijden met veel moeite bijeen had gereden. Vader Henk vertelde, dat het be drijf in de kortst mogelijke tijd weer herbouwd zal worden. Pand en in boedel waren verzekerd. Hoe de brand is ontstaan weet men niet. Tot vanmorgen vroeg zijn de brandweerlieden onder leiding van commandant P, Llesvaard met de nablussing bezig geweest. Op het ter rein van de brand was burgemeester F. J. Groot Enzerink aanwezig. Literatuur, film en toneel spelen nogal eens leentjebuur bij elkaar. De literatuur is van deze drie de sterkste. Bij gebrek aan oorspron kelijke scenario's ty°rdt zeker de helft van alle films aan romans of novellen: ontleend. Voor de andere helft zoekt men dan nog ijverig onder succesrijke toneelstukken en musicals. (Van een onzer verslaggevers) Ondanks alle vorderingen der techniek komen er geen geruis loze schuifdeuren op de markt. Het schijnt, dat de uitvinders al hun energie besteden aan raket ten, kunstmanen en plastic goot steenkrabbers. Aan de bolderende en rammeiende schuifdeuren doen ze niets, met als gevolg bu renruzies, kapotte zenuwen, be ledigingen en mishandelingen. Woensdagmorgen stond er weer eens een slachtoffer van het schuif- deurenlawaal voor de politierechter terecht. Het was de 64-jarige hoofd bewoner van een benedenhuis in Rotterdam-West. Eind november kreeg hij nieuwe bovenburen; man, vrouw en twee kleine kinderen. Naar hij beweerde, maakte dit gezin een voortdurend en nodeloos gebruik van de schuifdeuren. Ze rammelden de hele dag open en dicht. Na een paar weken was hij al zwaar over spannen. In de ochtend van de dertiende december kwam het tot een uitbar sting. H(j hield zijn buurman op straat voor het huis aan, trok en opende een knipmes en zwaaide het heen en weer, luid roepende; „Nou zal ik met je afrekenen!" Er werd ten slotte niet afgerekend, maar de geplaagde man moest zich nu wel verantwoorden wegens be dreiging met een tegen het leven ge richt misdrijf. „Ik kan mè er totaal niets meer van herinneren", zei hij, „maar als „Wou ik ook, maar mijn raads man was er tegen," zei verdachte somber. tientje minder boete gegeven, maar wel de voorwaardelijke straf opge legd en het knipmes verbeurd ver klaard. £>'- „TJ zult in elk geval moeten pro beren. u voortaan beter te beheer sen. Ik zie er anders nog van ko men, dat u in een inrichting tvordt Een schilderspatroon had tegen opgeborgen", waarschuwde de de invaldlteitswet- gezondigd door politierechter. gebruikte en gestempelde zegeltjes op de rentekaarten van zijn perso neel te plakken. Zo iets loopt na tuurlijk dadelijk in de gaten. „Och, toeneer", zei hij, „daar had ik toch geen kwaaie bedoelingen mee. Iemand moest de rentekaarten hebben en toen zag ik, dat er nog zegels moesten worden bijgeplakt. Ik had op dat moment geen losse zegels en daarom haalde ik er een paar van oude rentekaarten af. De zelfde week U dat weer in orde ge maakt", de getuigen het zo vertellen, durf ik Verdachte schrok. Htf het gauw niet te beweren dat ze staan te een papier zien waaruit bleek, dat De officier wou wel aannemen, dat liegen". hij zich al onder medische behande- er geen opzettelijke misleiding in „U bent al eens wegens vernieling ling had gesteld. het spel was geweest, maar hoe dan veroordeeld", merkte de politierech- De officier vroeg 25,— of tien ook, de bepalingen van de lnvalidi- ter op. dagen, een voorwaardelijke gevan- teitswet mogen niet worden over- „Ja, maar toen was ik onschuldig, genisstraf van twee weken en bo- treden, anders wordt het een war- meneer!" vendien „bevel tot onttrekking van boel. „Dan had u in hoger beroep moe- het knipmes aan het maatsch&ppe- Eis en vonnis: 25,boete of tien ten gaan". lijk verkeer". De rechter heeft een dagen. Het toneel is minder afhankelijk. Maar hoewel iedereen weet dat de resultaten bedenkelijk moeten zijn, worden toch nog heel wat romans voor de planken bewerkt. Er is nu eenmaal geen gebrek aan goede ro mans, wel echter gebrek aan goede toneelstukken. De televisie levert nieuwe moge lijkheden. Ook in Nederland is al eer der een stuk opgevoerd, dat voor de televisie werd geschreven. Het maak te geen indruk. Nu echter geeft de Nederlandse comedie „Twaalf ge zworenen" (Twelve angry men) van Reginald Rose, een televisiespel dat als film terecht grote vermaardheid kreeg. Voor zover ik weet is „De twaalf gezworenen" niet door de Nederland se televisie gespeeld. Dit medium kan in deze beschouwing dus niet worden betrokken. Maar een interessante vergelijking tussen film en tonef blijft mogelijk. Meestal worden ideale toneelvoorstellingen voor de film op genomen. Maar nu 2iet men een uit stekende toneelvoorstelling, die men met zijn herinneringen aan een uit stekende film kan confronteren. Het toneel blijkt wel heel wat on barmhartiger dan de film. Door ma noeuvres met de camera en vooral door montage kan men effecten krij gen die veel sterker zijn dan die van krachtig spel. Door versnelling en vertraging, door nadruk op enkele dramatische scènes verdoezelde de film beter de zwakte van Reginald Rose's thriller dan de toneelopvoe ring, die gisteren in de Rotterdamse Schouwburg voor een enthousiast pu bliek werd gegeven. Twaalf juryleden moeten beslissen over het schuldig of niet-schuldig van een negentienjarige jongen die ervan verdacht wordt zijn vader te hebben vermoord. Elf gezworenen zijn van zijn schuld overtuigd. Eén echter wil hem de weldaad van de twijfel gunnen.. Hij is eerst nog heel onzeker. Maar tijdens de vergadering blijkt het bewijsmateriaal steeds dubieu zer. De benedenbuur kan de ver meende moordenaar niet zijn be dreiging hebben horen roepen, want er denderde net een trein voorbij. Hij kan hem niet de trap af hebben zien lopen, want hij zou met zijn verlamde oudemannen- been nooit op tijd z(jn voordeur hebben bereikt. De Jongen kon niet van bovenaf het més in £(jn vaders borst hebben ge stoken, want hij was kleiner dan de man en hij zou, als bewoner vaneen armoe-buurt bedreven Sn het steken, het mes een andere richting hebben gegeven. En ten slotte: de naar slaap smachtende, weelende vrouw van de overkant kan hem zijn moord niet hebben zien bedrijven, want z(j zou eerst haar bril moeten hebben opge zet. In feite is hier geen twijfel. Het bewijsmateriaal is volkomen ondeug delijk; de verklaringen van de getui gen zijn ongeloofwaardig; de jongen is niet uohuldig. Althans; er is niet de minute aanwijzing, dat hij wél schuldig is. Na he;', zien van de film schreef ik, dat er wel enige bezwaren tegen waren in te brengen: „Want ten eerste blijkt de zaak onwaarschijn lijk duidelijk te liggen." Dit bezwaar nu if, voor het toneelstuk vernieti gend. Reginald Rose speelt geen eer lijk spel. Hoewel hij voorgeeft aan de jongen „de weidaad van de twijfel" te gunnen, gunt hij in feite hun die overtuigd zijn van zijn schuld die twijfel niet! „Ten tweede staan tegenover de alleen maar nobele architect twee ai zeer bevooroordeelde personages. Hij heeft eigenlijk geen gelijkwaardige tegenstanders. Zijn gelijk is te ge makkelijk met tegenover zich brave, welwillende maar onintelligente mensen en twee maniakken." Ook dit bezwaar blijkt voor de toneelvoorstelling ernstiger dan voor de film. De architect (Han Bentz van den Berg) vindt steeds nieuwe argumenten voor zijn twijfel, de twee maniakken (Paul Huf en Johan Piolet) blijven zich zelf ver moeiend herhalen. Zij hebben zeer veel rancunes en vooroordelen, ech ter geen verstand. Evenmin blijkbaar als de officier van Justitie en de ad vocaat Het stuk is niet bewonderenswaar dige bekwaamheid „voor het publiek" geschreven. Dit „publiek" identifi ceert zich namelijk van het begin af aan met de eenzame architect, vecht in zijn huid intelligent en met groot verantwoordelijkheidsgevoel tegen een overmacht en kraait ten slotte geen victorie, maar voelt nobel me delijden met een van de maniakken. Iedereen in de zaal veronderstelde gisteren dat hij zelf in een dergelijk geval de rol van de architect zou hebben gespeeld. Op deze true van gerichte identi ficatie berust het succes van het volkstoneel, de eenvoudige film en de populaire roman. Men wordt meege sleept, men „is" de beste van de twee wezen, de sheriff in „High Noon", de heldin van Courts Mahler. Laat men, bi) alle ontroering, nooit vergeten dat men niet zo gemakke lijk meent „King Lear" te zijn of Thomas Mann's Doctor Faustus. Een schrijver van allure laat het aan de lezer of toeschouwer over met wie van zijn creaturen hij zich eventueel wil identificeren. Zo werd dus de toneelvoorstel ling van „De twaalf gezworenen voor iemand die de film kritisch had gewaardeerd een teleurstelling. De slimmigheden van de schriftuur werden kwalijker onthuld, de ver diensten kwamen minder op de voorgrond. Johan Fiolet speelde hoogst be kwaam voor een gekwelde vader. Han Bentz van den Berg toonde voorbeel dige zinnigheid als architect. En ook de andere mannen verrichtten hun taak uitstekend. ALFRED KOSSMANN

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2