Studiedagen voor stedebouw Nederland moet nog 400.000 krotten opruimen - kosten 2 mil jard gulden Brand in gesticht kost aan 21 jonge het leven Moskou bereid tot maand uitstel van overdracht Berlijn W at meer ruimte Ontdekker weer ontdekt l SflNWIÏl JONGS ZONDER COMMENTAAR li- Spreeuivenpracit ai ia 'Vliegende Opa* breekt record (Chicago-Rome) Als Westen redelijk ivil praten Hotelbrand eiste 4 slachtoffers Deborah Kerr en Rock Hudson beste sterren Ziekteverlof van burgemeester verlengd l_ Sow jet-protest tegen aanhouding treiler In de wallen Deuren op slot, ramen geblindeerd H. Ck. C. J. v. d. Mandere (75) overleden HET VRIJE VOLK VRIJDAG 6 MAART 1959 PAGINA S Goed. bevallen Zeshonderd Je zult daar maar een portefeuille (Van onze verkeersredacteur) Wij moeten in Nederland nog vierhonderdduizend krotten opruimen, Dat zal twee miljard kosten. Maar Defensie en On derwijs kosten ons ieder per jaar twee miljard. Wij moeten er dus toch maar aan beginnen, bijvoorbeeld raet veertig mil joen per jaar. Hier ligt een taak voor onze generatie om af te maken. Deze krachtige aansporing tot stadssanering gaf donderdag middag te Delft prof. Ir. J. H. F r o g e r, een der ontwerpers van het komplan voor Delft, tijdens de eertse studiedag voor de ste debouw, die in de aula van de afdeling bouwkunde der Techni sche Hogeschool is gehouden. De studiedagen zijn georganiseerd ter viering van het dertiende lustrum van het Delfts bouw kundig studentengezelschap Stylos. nu... beduidend «uwer w£"|Srastoi NE VEDA In' klasse apart! Geen ruimte LITTLE ROCK (Reuer, AP) Ten minste 21 jongens zijn om het leven gekomen bij een felle brand, die gistermorgen In alle vroegte de slaapzaal heeft geteisterd van een opvoedingsgeticht voor negerjongens te Wrightsville, bij Little Rock in de Ameri kaanse staat Arkansas. Gevreesd wordt, dat onder de puinhopen nog meer slacht- ofers zullen worden aangetroffen. Er waren ten tijde van de brand 68 jongens in het stenen gebouw, dat als slaapzaal dien de en dat afzonderlijk stond van het hoofdgebouw. LEIPZIG-WASHINGTON (Reuter, AP) „Als het Westen rede lijk wü onderhandeen, zijn wij bereid de overdracht van Oost- Berlijn aan Oost-Duitsland een maand of langer uit te stellen." Dat heeft de Sow jet-premier, Chroesjtsjow, gisteren in Leipzig verklaard. „Wij hebben geen haast," zo voegde hij hieraan toe, „maar de zaak moet tot een oplossing worden gebracht." KINDERWAGENS Keuze uit 175 modellen G0UDSESIN6EL 223-225 VERVOLG VAN PAGINA 1 Sterke concurrent KINDERHOEST VERDWIJNT DOOR ZW1TSAL KINDER-HOMNG-S1ROOP 'Op alles voorbereid' au... beduidend ::'^:-gp:é&kpper'' séT, Zoiets mag Heter nu graag lezen: „Beste Spreeuwen piet, als obonnee van onze krant verzoek ik 3e om plaatsing van ingesloten stuk je". Onze krant, en dat nog eens dik onderstreept. Zo is het vrienden, onze krant Het is de heer C. van R. uit Dordrecht, die de aandacht van Spreeuwenpiet en de lezers vraagt. Zijn de Dordtenaren keurige mensen? De heer Van R. vindt dat er nog wel het een en ander aan mankeert; ..Als Dordtse bovenflatbewoner er ger ik me vaak aan. alle rommel, die kinderen maar óók volwassenen smijten op de beneden gelegen platte daken van de loodsen. 'Men gebruikt die daken als vuilnisbak. De boel ligt er soms jaren op te rotten en te verteren. De aanblik is teel bijeonder mistroostig. Men smijt er letterlijk van alles op: fietsbanden, onderdelen van rijwielen, houtwerk, grote stenen. Men wil de vogels voederen. Mooi Maar gooi er dan geen compleet half brood op. Dat ligt daar maar te ver schimmelen. Treurig, Pieter; zijn de mensen dan de hongerwinter al ver geten? Laten de mensen er toch op letten. Laten ze er hun kinderen op Wijzen en laten ze zelf het goede voorbeeld geven. Toe, pa, klim zo nu en dan het dak van je loodsje eens op en haal er een bezem over. De bovenburen sullen er je dankbaar voor zijn". Nu hoeven we werkelijk niet alleen de Dordtenaren met priemende vin ger afkeurend na te wijzen. Kijk ook maar eens aan de achterkanten van woningen in Rotterdam. Pieter zou de Dordtenaar Van R. een paar stukjes Maasstad kunnen laten zien- Ik blijf het merkwaardig vinden, dat wij Nederlanders de naam heb ben zeer zindelijk te zijn. Maar wat zijn wij nonchalant met onze rom mel: rottend hout en roestend ijzer op schuurtjes en loodsen, viskoppen in het keurige plantsoen, papier op ieder trottoir, buurman die de folders van zijn brievenbus op de stoep van andere buurman smijt, handen, die bij voorkeur op de voetstraat worden uitgelaten Pieter heeft deze week een lang ge sprek gehad met een Rotterdammer die vijf maanden lang bij zijn kin deren in Canada is geweest. Die tij dens deze heerlijke vakantie goed uit zijn ogen heeft gekeken en nu met tie hand op zijn hart verzekert, dat wij wat netheid betreft een voorbeeld aan de Canadezen kunnen nemen. „De straten waren daar opmerkelijk schoon," zei onze Rotterdammer. Wat eraan te doen? Opvoeding, mijne vrienden, opvoeding van jong en oud. En verder: fatsoen en ge meenschapsgevoel. Maar ai, wat zijn dat vaak moeilijke begrippen. De Rotterdammer, die 5 mnd in Canada rondkeek, is de heer P. J. van Overbeek uit de Ackersdjjkstraat. Hij kwam Pieter vertellen dat ook de houding van de Canadezen in het verkeer hem bijzonder goed is beval len: 't gaat er bijv. in de straten van Toronto heel wat gediscipineerder toe dan in de Rotterdamse, ondanks het feit dat er daar percentagegewijs meer auto's zjjn. 't Aantal fietsen is er echter' veel geringer en brommers zie je er nauwelijks. De heer Van overbeek vond het merkwaardig dat men m Canada links en rechts kan passeren. Bij de meeste zijstraten zie je een bord „Stop"; men wil daardoor de auto mobilist dwingen om eerst even te stoppen len uit te kijken) voor hu dc hoofdweg oereikt. En het is de chauffeurs geraden om bij zo'n bord te stoppen ook: een boete van tien dollar heb je zo te pakken. De heer Van Overbeek is met de auto van Toronto naar New York gereden, 't Duurde twaalf uur. Hij is vol lof over de geweldige service, die je elk ogenblik van dag en nacht langs de wegen aantreft. Te eten en te drinken is er altijd. Hij zou er zo weer naar toe willen, bekende deze lezer aan Pieter. met zeshonderd gulden verliezen Niet zoveel geld op zak houden, zegt ge? Maar als je nu voor je werk dat geld op zak móet hebbel Een spreeuwenlezer, die voor een verzekeringsmaatschappij werkt en rijn wijk in Spangen heett. was zo verschrikkelijk ongelukkig om daar op 6 februari een portefeuille met ƒ600 te verliezen. Let. wel; 6 februari; nu, dik een maand later is het geld nog niet terug .Voor de terugbetaling heeft de man geld moeten lenen Misschien leest de vinder dit stuk je. Dan weet hij nu, dat hij door het niet-terugbrengen van het geld een hardwerkende man heeft gedupeerd, 'n Nare wetenschap, dunkt me. Verlies Dé heer J, van Hoen. Egelantier straat 3Ga verloor op 26 iebr. een briefje van 10.— gaande van het Postkantoor Putsebocht naar huis. Mevr. Van Leeu wen, Erasmusbtraat 50. miste op 24 febr. tussen de Boezemkade en huls een wit lederen kinderschoentje met een hakbandje. Tussen, huis en Vlaskade is de heer Bruins, Zinkerweg 19, een linker grijze handschoen kwijtgeraakt. Mevr. C. A. Oord. Exercitiestraat 1<>, miste op 28 febr. in deze straat een zwarte damesportemonnee met een koper beugeltje en ongeveer negen gul den. Gaande van. huis naar het Oost- einde verloor een dochtertje van mevr. Van de Berg, Blaardorpstraat 17. op 17 febr. haar bril met een stukje plak band op een glas. Henk Roeters van Lennep, Speelman straat 33a, verloor op 20 febr. op de Gerdesiaweg zijn verchroomd pols horloge met een grijs-blauw bandje. Tusser de Mijnshermiaan en de Grutto straat miste mevr. J. Balkhoven, Stre- velsweg 22a, op 22 febr. een rode plastic kindercape. Tussen huis en Berg- schenhoek is de heer j. Beunes, Midden- hoef straat 12 op 24 febr. zijn werk broek kwijtgeraakt. De heer A. Barendregt, Bothastraat 34, heeft op 24 febr. zijn portemon nee met ruim 60 verloren gaande van huis via de Putselaan naar de tramhalte van lijn 2. In de omgeving van de HU- Jevllet-Maashaven miste de heer Kerpel, Zaailand 15, zijn lederen, lichtbruine handschoen (rechter). De heer J. van Eek, Prins Hendrikiaan 21a, verloor op 12 febr. gaande van Ka- tendrecht naar huis zijn aktentas. Inhoud: een verzegeltang en twee rap- portenboeken. in de omgeving van de Zwaanshals miste mevr Den Aantrekker, Linker Rottekade 38, haar ronde broche met lichte en donkere steentjes. Gaande van de Noordsingel naar de Schoterbosstraat is mevr. L. Pieterse. Westerbeekstraat 85, op 22 februari haar verschroomde horloge Jcwijtgeraat. Vondst In Florines lade ligt een ring met een I* 1 pa- en drie andere sleutels, die op 19 februari op de Zaagmolenhrug zijn gevonden. Op 24 febr. vond mevr. Hollema, So- phiakade 74, op de Goudse Rijweg een paar zwarte g 1 ft c é-h andschoenea. Tn de omgeving van de Kootsekade heeft mevr. Kind, Woelwijkstraat 21b, een ge ruite zakdoekje met een Upssleu- tel opgeraapt. Dierenrijk De heei 3. de Held. Dokstraat 18a, zoekt voor zijn hond een goed tehuis. Bij mevr. Van Beek, Kronenburg 2a, is een zwerte poes komen aanlopen. Wie Advertentie IM. Zaterdag begint de grootste meubelstoffen verkoop die ooit gehouden is. Want dan beginnen wij met de verkoop van 1500 meter van de mooiste en kostbaarste meubelstoffen in moderne en klassieke dessins en kleurstel lingen. Zuiver wollen Jacquard Moquette ....effen zuiver wollen angora meubelstoffenen prachtige Velours d'Utrecht, alle stoffen 130 cm. breed, kleurecht en motechc, voor nog géén der tien gulden de meter. d'Utï' Velod1" elkaf Zaterdagmorgen om 9uurbegmt de verkoop van deze meubel stoffen en nu kunt U de huis kamer of salonmeubels weer in het nieuw steken met de mooiste en kostbaarste meubelstoffen... maar dan niet wachten maar nü kopen, voor beduidend minder dan de halve prijs. MOSKOU (Reuter). Rusland heeft bij de VS geprotesteerd tegen het aanhouden en doorzoeken van een Russische treiler door beman ningsleden van een Amerikaans oor logsschip. Amerika is hier vorige week bij Newfoundland toe overgegaan omdat transatlantische kabels op verschei dene plaatsen waren beschadigd, on der meer op de plaats waar de trei ler had geopereerd. A<]rarf«oU* l.M, Neveda, ïtokiu 118, Amsterdam tn deze ruonek vermeldt Het Vrijs Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Nu echter worden de arbeiders in de watten gelegd en zijn er andere vergeten groepen, zoals rentetrekkers waarvoor men dient op te komen. Zowel de kleine spaarders als d« grote beleggers dienen thans be schermd. Ais 'Wenkend Perspectief van de PvdA werkelijkheid wordt en als liet geld van de grote beleggers verdeeld werd. zou het direct opgaan aan bromfietsen en televisie. Ook van ge lovig standpunt gezien is het vormen van een spaarpot voor moeilijke tij den noodzakelijk. Uit het verslag van een rede van ds. Van Mullet» voor de VVD in Woerden in de Woerdense Courant, weekblad voor Woerden en omstre ken, van 20 februari 1959. Professor Froger was een der vijf architecten, die deze eerste dag een komplan hebben toegelicht. Achtereenvolgens zijn aan het woord geweest prof. Wleger Bruin, die zf|n plan voor Alkmaar heeft ver dedigd, prof. Proger, ir. S. J. van Ambden, die het plan van Dordrecht heeft verklaard, de Duitse ingenieur Karl Heinz Schaechterle, die namens de ontwerper ir. M. E. Feuehtinger heeft gesproken over het grote ver keersplan Utrecht en ir. W. de Bruyn, die zijn project voor de ves ting Woudrichem heeft belicht. De heren Bruin en Schaechterle konden, na alles wat over de plan nen Alkmaar en. Utrecht is bekend geworden, er geen nieuws meer over geven. Professor Wieger Bruin bleek vol ledig vast te houden aan zijn veel bestreden denkbeelden omtrent de demping van het water midden in Alkmaar. In die demping blijft hjj de noodzakelijke samensmelting van westelijk en oostelijk deel van de bin nenstad zien. Er worden, zei hij, op zijn hoogst vijftien monumenten door zijn saneringen getroffen. Verkrotte delen In Delft en Dordrecht bleken soortgelijke toestanden te bestaan als in Alkmaar, namelijk een verkrot oostelijk (en in Dordrecht zuidelijk) deel van de binnenstad. In Delft hoopt men daarin reeds jong leven te brengen door enige doorbraken. Ook bestaat er het stre ven woongebieden te reserveren in de city. Te Dordrecht hoopt men de ■Voorstraat, die een goede winkel straat is, een brede parallel te ge ven. waarlangs het verkeer in de stad kan doordringen. Men vindt zo'n parallel in vrijwel alle bin nen. en buitenlandse steden, gelijk lopend met de voornaamste win kelstraten, Amsterdam bijvoorbeeld heeft zijn. Damrak en Rokin naast Nieuwendijk en Kalverstraat. Daar de vestinggordel aan de kant van liet Eiland va» Dordrecht bijzon der deplorabel is, is voorzien in dem ping van het westelijke deel van de Spuihaven en vervorming van het oostelijke deel tot een groene gordel. Er ontstaat dan een ringweg, waar bij men hoop heeft, dat het weste lijke deel een grotcstadswinkelboule- vard wordt. De ontwikkeling van Rotterdams Coolsingel geeft hoop op een dergelijke evolutie van een singel tot een centrale functie. Van de Ringweg af gaan nieuwe racbalen de stad in. Een nieuw markt plein is geprojecteerd voor de Dordt- se weekmarkt, die ongemeen leven dig is. en waarnaar de deelnemers aan de studiedagen zaterdag een ex cursie maken. Ir. Van Embden noemde als alter natief voor Dordreehts binnenstad: ondergang. Ir. Schaechterle, die in het Duits sprak, blijkt twee en een half jaar in Utrecht te hebben gewerkt aan het plan-Feuchtmger. Uit zijn toelichting bleek de opzet de oude stad zoveel mogelijk te sparen door het opoffe ren van het ater van de stadsbui- tengracht. Ir. W. de Bruyn ten slotte, heeft geschetst, hoe hjj is gekomen tot het eenvoudige plan voor Woudrichem. de kleine vestingstad aan de Waal met naar verhouding het grootste aantal krotten in Nederland, name- Ijjk 36,5 percent van de huizen. De oppervlakte van de stad binnen de wallen is zo gering, namelijk niet groter danhet Janskerkhof ie Utrecht, dat er geen ruimte kan wor den gevonden voor een eigenlijke herbouw, die het romantische karak ter zou sparen. Er moest iets geheel nieuw komen en ir. De Bruyn heeft daarom slechts bebouwing ontworpen langs de wal len, evenwijdig daaraan, maar zo, dat er voldoende afstand is tot deze wal len en dat er een goed stadsbeeld ontstaat, van buitenaf gezien. Er ko men galerijwoningen in twee en drie woonlagen. Alleen aan de oude ri vierdijk en voorlopig in de Hoofd straat bij de kerk wordt oude bebou wing gespaard. De grote kerk komt als het ware in een wijd gazon te staan, waarbij wordt gebruik gemaakt van niveau verschillen in het terrein. De functie van Woudrichem noemde ir. De Bruyn geheel on duidelijk. De stad is geen centnim meer, heeft geen agrarische functie en maar één. fabriekje (van viscon- serven). De bevolking toont weinig initiatief, er gaat niets meer van uit. Niettemin fungeert dit gebied nog als uitloper van de randstad Holland en zo is industrialisatie wel degelijk mogeiijk. Het plan Woudrichem kost een paar miljoen. De uitvoering is uitge steld omdat het plan op het ogen blik te duur wordt gevonden. Ir. De Bruyn achtte het niet zeker, of er ooit aan zal worden begonnen.... Advertentie LM. „MUUBVAST"... Wat Alabsstine in spijker - of schroef- gat, dat houdt wat je noemt „muurvast"! 76 cl r* pil)» Ook io tube vorm onder de naam Alabastiek verkrijgbaar. Prijs f 2,25 Hj&tsm xxLwe %x ujohsmcnt amstehoaii „DOE HET ZELF'-tentoonstelling, Merweüeh&l, Stand no. 235 van 9 tot en met 14 maart Croeselaan-terrein, Utrecht ROME (Reuter). De „vliegende grootvader", de 56-jarige Amerikaan Mas Conrad, is er in geslaagd zon der tussenlanding en geheel alleen met een eenmotorig vliegtuig van Chicago naar Rome te vliegen. Hij was gistermorgen uit Chicago vertrokken en landde vanmorgen half acht, nog twee uur eerder dan h(j verwacht had, met zijn Piper Co- manche op het vliegveld Rome-Ciani- pino. Het toestel van Conrad heeft een motor van 250 pk. Het was de eerste solovlucht van Chicago naar Rome, een afstand van 8350 km. Conrad, die vader van tien kinde ren is en bovendien twee kleinkinde ren heeft, is al herhaaldelijk in klei ne vliegtuigen over de Atlantische Oceaan gevlogen. Vorig jaar juni vloog hij in 33 uur zonder tussenlan ding van New York naar Palermo op Sicilië. Advertentie I.M. i Bij 4* J«nkor Fr*ftf«tra*t Ook in Europa lijkt, het dieptepunt gepasseerd. In België is al een ople ving. Duitsland verwacht (na enige stagnatie) een verdere expansie. Als geheel genomen wijzen de cij fers op een. gematigde stijging van de internationale conjunctuur, zo concludeert het Planbureau. Onze concurrentiepositie op de in ternationale markten blijkt nog steeds zeer sterk te zijn. Terwijl het prijspeil van de ex- portprodukten van. onze concurren ten naar schatting in 1959 slechts eén percent beneden dat van 1957 zal liggen, was óns exportprijspeil m 1958 4j percent beneden 1957 en wordt voor 1959 een daling tot 5) percent beneden 1957 verwacht. Ook op langere termijn gezien <m vergelijking met '955) blijkt onze concurrentiepositie niet noemens waard te zijn verzwakt. Ondanks de recessie in andere lan den is de waarde va,- onze export van 1957 op 1958 met vier percent toegenomen. In 1959 wordt een stij- Fiog met nog vijf percent verwacht. Bij de ramingen voor 1959 zijn de' militaire uitgaven op 1870 miljoen begroot. Voor ondersteun iagen, die in 1958 als gevolg van de gebeurtenissen in Indonesië bijzonder hoog waren. I wordt een lager bedrag geraamd. De consumentens' csidies (op melk) zijn voorlopig nog ...aar weer op 100 miljoen geraamd. De producentensub- sidies taan de landbouw) zullen waarschijnlijk dalen. Hoewel in het Plan geen loonronde verondersteld wordt, is toch wel reke ning gehouden met een stijging van de loonsom per werknemer. Dit in verband met incidentele wijzigingen in c.a.o.'s, met wijzigingen in tarief systemen, periodieke verhogingen enz. De stijging wordt geraamd op 31 per eent wat toch al meer is dan de ge raamde stijging van de arbeidspro- duktiviteit (2 percent). Advertentie ..M. HAZLETON, Fennsylvanië (Reu ter). De felle hotelbrand te Hazüe- ton in de Amerikaanse staat Fenn sylvanië blijkt het leven gekost te hebben aan vier bejaarde gasten. Bo vendien wordt een vrouw nog steeds vermist, twee mensen zijn levensge vaarlijk gewond en 24 anderen lig gen met minder ernstige verwondin gen in ziekenhuizen. De brand is ontstaan bij een lift- j schacht, waardoor de vlammen bin nen enkele minuten door alle vjjf verdiepingen sloegen. Aanvankelijk had Chroesjtsjow ge zegd, dat Oost-Berlija aan Oost- Duitsland zou worden overgedragen, als het Westen zich niet vóór 27 mei bereid zou hebben getoond tot een op lossing van het Duitse vraagstuk te komen. Gisteren zei Chroesjtsjow nog, dat de Sowjet-Unie de zaak-Berlijn slechts opgelost wenst te zien als onderdeel van het gehele Duitse vraagstuk. Vanmiddag te half vijf Nederland se tijd zou president Eisenhower op het Witte Huis in Washington een bespreking hebben met de leiders van beide politieke parthen over de Ber- Ujnse crisis en de Duitse kwestie. Hierbij zuilen ook aanwezig zijn de minister van Defensie, McElroy, als mede de waarnemende minister van Buitenlandse Zaken, Herter en vice- president Nixon. Minister McElroy heeft gisteren meegedeeld, öat Amerika op het ogenblik plannen maakt om het hoofd te bieden aan „alle mogelijke situa ties". Als het tot een communistische blokkade van Berlijn zou konten, zal een luchtbrug alieen vermoedelijk niet voldoende zijn: hij denkt dat in dat ge-al ook grondstrijdkrachten gebruikt zullen worden om de toegang tot West-Berlijn te vrijwaren. En zou het tot vijandelijkheden over Berlijn komen, dan zou het zeer moeilijk zijn de oorlog beperkt te houden: „Men kan Russische"strijd krachten nu eenmaal niet op beperk te wijze tegemoet treden." Maar McElroy denkt niet, dat de Berlijnse crisis ernstiger is dan een der andere crises, waaraan de VS de laatste tijd het hoofd hebben moeten bieden, en hij acht een grootscheepse onverwachte aanval van de Sowjet- Unie praktisch een onmogelijkheid. De deuren van de slaapzaal waren op slot en de ramen van zeer dik glas waren afgeschermd met zware meta len rasters om ontsnapping te voor komen. Er was geen enkele volwasse ne voor toezicht aanwezig. De onder wijzer die anders bij de jongens in de slaapzaal sliep, was naar het zieken huis en men had niet in zijn ver vanging voorzien. De overlevenden die wisten te ont snappen jongens van veertien tot zeventien jaar moesten, ramen en deuren intrappen en zich een weg banen door de dubbele rasters om te ontkomen. Er is kennelijk een wilde paniek ontstaan, toen de brand uitbrak. Bij alle ramen en deuren probeerden de gillende en om hulp schreeuwende jongens te ontkomen. Maar dat lukte niet overal. Toen de brandweer de vlammen meester was, ontdekte men bij een raam de Hjken van twaalf jongens, over en onder elkaar. Vermoedelijk ■waren zij al bedwelmd, voordat zij een ontsnappingspoging konden doen. Elders in het gebouw, dat binnen een unr geheel was uitgebrand vond men de lijken van negen jongens tussen de nog smeulende puinhopen. De verbijsterde overlevenden lïe- pen buiten, rond, terwijl de brand weer en de politie en gevangenen uit een naburige strafboerderij probeer den de brand te blussen. De brandweer moest gebruik ma ken van water uit een zwembassin, maar bok als er meer water geweest was, zou het weinig geholpen hebben want toen zij ter plaatse kwam. was het gebouw al vrijwel uitgebrand. Een overlevende, de zestienjarige George Williamson, vertelde later: „Ik hoorde plotseling, terwijl wij sliepen, schreeuwen en roepen. Overal was rook, ik kon niets zien. Ergens, ik weet niet waar, vond ik een raam, waar ik uitklom." Een van de eerste autoriteiten die ter plaatse kwam, was de gouverneur van Arkansas, Faubus, die over de gehele wereld bekend geworden is door zijn Weigering, negerkinderen toe te laten op blanke scholen. Hij stond grimmig toe te zien, terwijl de brandweer poogde te redden wat er te redden viel. Hjj noemde het „niet te veront schuldigen", dat alle deuren gesloten waren en dat er geen toezicht was geweest. „AU een volwassene met sleutels dienst had gedaan, geloof ik, dat geen enkele jongen verbrand zou zijn", aldus Faubus. „Een jaar gele den heb ik deze school geïnspecteerd en toen bevonden, dat alles in orde was en veilig. Het is de eerste maal, dat in Arkansas met een dergelijke inrichting zoiets gebeurt." Er zal onmiddellijk een onderzoek worden ingesteld, zo zegde hij toe. Ook zal een onderzoek worden ge daan naar de toestand bij andere instellingen in Arkansas. Het is nog steeds niet duidelijk hoe veel van de 68 jongens in het gebouw gered zijn. Er moet een nieuw appel worden gehouden; een gisteren ge houden appel stichtte slechts nog meer verwarring over het aantal slachtoffers. ITHACA (Reuter, AP). De Amerikaanse kunstmaan ontdekker I bevindt zich inderdaad in zijn baan om de aarde. De Amerikaanse luchtmacht heeft meegedeeld dat weer seinen van de satelliet zijn opgevangen. De baan loopt, zoals was berekend, over de polen. De satelliet was met succes gelan ceerd, maar seinde slechts de eerste tien minuten. Daarna kwamen de signalen zeer onregelmatig binnen, zodat men aanvankelijk geen zeker heid had over de baan van de kunst maan. De zwakte en de onregelmatigheid van de seinen werden toegeschreven aan een defect aan de antennes. Nu meent men dat de onregelmatigheid te wijten is aan de grote verschillen in de afstand van de satelliet tot de aarde. HOLLYWOOD (Reuter). Als *swe relds filmfavorieten zijn via een enquête van de buitenlandse pers- vereniging te Hollywood (waaraan ook de lezers van Het Vrije Volk heb ben meegewerkt) de Engelse Deborah Kerr en de Amerikaan Rock Hudson aangewezen. De persvereniging zelf kende haar gouden wereldbollen toe aan Susan Hayward (beste actrice), David Niven (beste acteur), Vincent Minelii (beste regie), Ketenen van de haat' (beste film), 'Ggi (beste musical), aimtte Mame' (beste komedie) en 'Herberg van het zesde geluk* ('beste bijdrage tot internationaal begrip'). Danny Kaye werd onderscheiden voor zyn rol in 'Mijn beste vijand' en Rosalind Etussel voor de hare in 'Auntie Mame'. Een speciale 'Cecil DemiH'-onder- scheiding ging naar Maurice Cheva lier wegens zijn bijzondere bijdragen en prestaties in de vermaaksindustrie. De onderscheidingen zijn gister avond in aanwezigheid van een grote menigte beroemdheden uitgereikt m het Ambassador hotel in Hollywood. Advertentie IM. Nog nooit was onze sortering zomerstoffen zo tijdig m huis en nog nooit was onze sorte ring zo groot. Tientallen tafels met honderden soorten zomer stoffen. de nieuwste dessins en kleurstellingen, liggen voor U klaarEen show van stoffen als nooit te voren. Maar dat niet alieen. want nau welijks hebben wij de eerste voorjaarsdagen gehad, of wij komen al met een speciale aanbieding moderne zomer stoffen, die U nauwelijks op het einde van het seizoen kunt verwachten. Italiaanse zomerstoffen..-, honderden verschillendedessms, noppen, strepen, fantasiedessins en bloempatroon, koopt U nu voor bijna de halve prijs. w> qO cm Zaterdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze Italiaanse zomerstoffen voor modleuse japonnen, rokken en blouses... extra breed (90 cm.) voor hen die nu hun garderobe goed en beduidend goedkoper willen uitbreiden. Een ongekende aan bieding van Cotonelli voorU... voor al onze klanten. In de Ursulakliniek te Wassenaar is m de afgelopen nacht overleden de heer H. Ch. C. J. van der Man dere, directeur-secretaris der Haagse Volksuniversiteit en bekend radio spreker over internationale politiek. De zeventiende van deze maand zou hjj 76 jaar zijn geworden. Advertentie IJM. een glaasje jeugd! (Van een onzer verslaggevers) Het ziekteverlof dat de commissa ris van de Koningin in Zeeland voor een maand verleende aan burgemees ter S. W. A. Laurcnse van Oosterland Schouwen -Duivelanö) is met een maand verlengd. De commissaris van de Koningin verleende dit ziekteverlof op initiatief van de minister van Binnenlandse Zaken op grond van pen onderzoek, dat de justitie instelt naar een aan tal verduisteringen, gepleegd door de secretarie-ambtenaar B. Het zou de justitie gebleken zijn, dat de burgemeester van Oosterland onvoldoende controle heeft uitge oefend op de ambtenaar B., die reeds eerder betrapt was op onregelmatig heden. In het onderzoek van de latei- gebleken verduisteringen heeft dc justitie de vraag betrokken of na latigheden bi] de controle door «e buigemeester meue aanleiding tot de gepleegde onregelmatigheden zün ge weest. Dit onderzoek is nog gaande, vandaar, dat het ziekteverlof van de heer Laurense werd verlengd.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2