erkeersongeva in mist: wel of een nalatigheid Agenten hielpen niet maar namen wel pistool mee V erkiezingsdienst HET VRIJE VOLK Verkiezingsuitslagen -I Dubbele winst voor Van der Velden reist met mr. Kegout van Alaska naar uurlancl Niet op beter moment oor verdere bijzonderheden zie de ingezonden mededeling op deze bladzijdej oor jcfeiedams kantonrechter Drs. D. Roemers vanavond in Volksgebouw Om de Piet v. d. Waterbeker Ik ben van de politiezei de inbreker cïriedammers oncÜrelkaar 8 Burgerlijke Sland MEDITATIE AGENDA Voor Herenmode TIMCO C. A. van der Zee deed liet zelf Visafslag s het VRIJE VOLK DONDERDAG 12 MAART 1959 PAGINA 5 Receptie H-DVS Thriller Pistool Met visjes gevist Gevaarlijk socessGsseGasGsesfiGQSSQsseeoseoeecGcesesosoGoossGoe HEDENAVOND van 7.30 uur af voor het AP.-KANTOOR, PASSAGE 20 TE SCHIEDAM OP GROTE BORDEN EN DOOR LUIDSPREKERS, afgewisseld met grammofoemmuziek en COMMENTAAR "ik DIRECTIE N.V. DE ARBEIDERSPERS sss35ösees©oese6sesöeeKX»eoeseeeose«<!eeeeesax»oeeeöë RECEPTIE-ALBUMS SUIKER Die ruilverkaveling had voor ir. Trimpe Burger niet op een beter moment in uitvoering kunnen komen, want de Romeinen bouwden hun kazernes (het zijn twee complexen geweest) op de grond die landbouwer p. C. Breen uit Ouddorp met haver en gerst pleegt te bebouwen. Omdat deze grond al ingezaaid was toen men vorig jaar bij grondboringen voor de Delta-werken een aantal Romeinse scherven vond, moest men zich bij de op graving eerst beperken tot een klein terrein. In de herfst kon een groter terrein onder handen worden genomen. POTSCHERVEN AAN KREEK GAVE RIETMAT Maar al biedt de opgraving op het land van boer Breen de oudheidkundigen dan meer houvast, de leelj zal er toch al tijd nog meer aan hebben straks eens een kijkje te nemen in het streekmuseum ln Som- melsdijk, want daar zal onge twijfeld een deel van het ge vondene terechtkomen. Namvkeurig wordt het hele terrein doorgraven. Alle vondsten zoals paaltjes en afwijkingen in de bodemlaag, die een aan wijzing geven omtrent de vorm van de Romeinse nederzetting, worden door ir. Trimpe Burger op kaarten aangetekend. PANTALON? DE BROEKENKONING 't Advertentie I.M. De zitting van het kantongerecht te Schiedam van woensdagmor gen was bijzonder langdurig en ook afwisselend. Niet allemaal ver keersovertredingen, ofschoon de belangrijkste zaak wel een verkeers ongeval betrof. Het had zich afgespeeld op rijksweg 20, waar de aan- nemtagsmaatschappij NBM uit Zaandam werkzaamheden verrichtte aan de berm en waarvoor vrachtwagens ladingen zand aansleepten, plotseling om half vier 's middags 122 december) viel een dichte'mist over het werk. De vrachtwagens, die voor zij hun zand losten op de rijbaan stonden, «aren van de firma Staalduinen en ook toen de mist, die het zicht tot on geveer 35 meter beperkte. Ingevallen was, bleven nog enkele zandauto's op de rijbaan achter. Dit had voor een motorrijder een noodlottig gevolg. Hij zag de vrachtwagens niet en reed met volle vaart op een van de vracht wagens. De kantonrechter moest uitmaken ot je uitvoerder van het werk wel voldoende veiligheidsmaatregelen in acht had genomen toen de mist was ingevallen. De raadsman en gems van uitvoerder C. H., mr, H. G. Ubbink, vond dat de uitvoerder hier slechts zijdelings toij betrokken wa«, omdat de zandauto's niet van dr NBM wa ren maar van de firma Staalduinen. Bovendien had de motorrijder ken nelijk te hard gereden, gezien het feit, dat een remspoor totaal ont brak. Toch achtte de officier van Justi tie bewezen hetgeen ten laste was Het afdelingsbestuur van de PvdA geelt mee, dat drs. Roemers be reid is gevonden om op de uitslag- MJeenkomsl, die vanavond in het Vslksgehouw aan de Tuinlaan te Schiedam wordt gehouden, over de voorlopige resultaten een beschou wing te komen geven. Hjj wordt in Schiedam verwacht tegr. de tjjd, dat vermoedelijk vol doende uitslagen zijn bekendge maakt. De grote zaal wordt tijdig voor partijgenoten en belangstellenden opengesteld. Ongeschikt geacht voor opvoering" staat boven, een berichtje in de Nieu we Schiedamse Courant, waarin wordt gemeld, dat een poging om een typisch. Schiedamse revue goor de vakantie]eesten van de Schiedamse Gemeenschap te schrijven niet is ge lukt Tijdens de laatste jaarvergadering tan de Sectie Toneel van de SG ging men ermee akkoord, dat drie heren uit de plaatselijke amateurtoneelwe reld een revue zouden schrijven, «ttarsoor echte plaatselijke gebeur tenissen en toestanden uit het heden tn verre verleden de stof moesten leveren. De drie heren hebben hun best ge daan. Lou. de Groot echter, die naar ie mening van hei sectiebestuur mei i X ie regie en de artistieke leiding van deze revue belast zou moeten wor den heeft na lezing van het manu script echter tot zijn spijt moeten verklaren, dal de opvoenng hiervan op praktische gronden niet mogelijk is. Wij zijn benieuwd welke stappen de SG thans denkt te nemen. Wil de SG de vakantiefeesten niet zonder revue laten, dan zal zij gauw een besluit dienen te nemen, taant het is kort dag. Kort dag is het ook voor de Ke- thelse feestneuzen. In een bestuurs ter gadering van de Oranjevereniging te Kethel is besloten de Oranjefees ten dit jaar te houden van woensdag 29 juli tot en met zaterdag 1 augus tus. Nadere gegevens worden nog be kendgemaakt, Maar in ieder geval zullen op het -programma de kermis en de typisch Kethelse spelen niet ontbreken. Dat is maar goed, want daaraan hebben wij nog de beste herinneringen. V Een voortreffelijke vakantiestem- ming heerst er reeds in het School- huitenhuis te Oosterhout. Maandag zijn He leerlingen van de Kon Wil- helminaschool als eersten naar Oos- ttrhaut vertrokken om er een werk week te houden Tot as zomerva kantie zal het Schoolbuitenhuis re gelmatig in gebruik zijn voor werk weken. De cricket- en footballclub Her- mes-DVS. die op 1 april 75 jaar be stelt, houdt ter gelegenheid van dit jubileum op zaterdag 4 april een receptie in Musis Sacrum, des mid dags van drie tot vijf uui „Streep door de rekening" heet tie Victoriaanse thriller van Stuart Ready, die de toneelgroep Puck don derdagavond 9 april in het Passage- theater voor de Katholieke Kring zal opvoeren. Aanvang acht uur. gelegd en eiste 25,— subs. 10 dgn hechtenis. De kantonrechter mr. O. W. Sipkes zal over drie weken schrif. telijk vonnis wijzen. Vuurwapens mag men niet in be zit hebben. Dat had de Schiedam mer W. J. K. wel. maar daarvoor was hij ook handelaar in oud ijzer en had het wapen, een 6-mm-pis- tool. zich tussen het oude ijzer be vonden. Hoe de politie ontdekte, dat K. in het bezit van dit pistool was, is een verhaal op zich zelf en K deed het voor mr. Sipkes in geuren en kleuren. De buren van K, hadden inwoning van een lastig sinjeur. Op een avond, toen K. bij de buren een kaartje aan het leggen was kwam de man thuis en begon herrie te schoppen. „In het begin hadden we niet ln de gaten, wat hjj wou, maar toen werd ons duidelijk, dat hij wilde knok ken. Het werd vechten -:.n toen hij bemerkte, dat wfj hem onder de knie konden houden, liep hij naar de keu ken en kwam met een heel groot broodmes terug. Gelukkig konden we hem van ons afhouden en was het leed spoedig geleden. Dat dacht ik althans maar de volgende morgen begon die vent weer Bovendien stuurde hy zeven mannen op me af om me af te dek- ken. Gelukkig waren er een paar agen ten van politie in de buurt, maar die knapen met een dolk In zijn handen liep, hoorden ook niet, dat zjj mij pooier en mijn vrouw hoer noemde Dat vond ik een rotstreek. Wel kwamen ze bij me binnen, nou en toen zagen ze dat pistooltje Ze vonden het niet erg en wilden hei graag meenemen. Ik had nooit ge dacht, das zij me daarvoor zouden bekeuren," Mr. Schimmel vond het ook niet zo heel erg, maar achtte het toch het beste, dal, het pistool verbeurd zo» worden verklaard. Voorts eiste hij 10 subs. 10 dgn hechtenis en con form de eis werd K. veroordeeld. H. viste onder Maasland zonder vergunning en met levend aas, dat «vi! zeggen met visjes als aas De wachtmeester van de rijkspolitie M. H. had B. echter al eert tijdje in de gaten gehouden en zo kon hjj woens- dagmorgen voor mr. Sipkes getuigen, dat hij door de kijker duidelijk gezien had, dat H. met visjes zat te vissen. „Toen ik op ongeveer dertig meter afstand genaderd was, zag H. my in mijn bootje aankomen en het eerst wat hij deed, was de. hengel door het water slaan waardoor het aasvisje van de haak wordt geslagen en toén zwiepte hij zijn emmertje met visjes over boord.' Het viel voor H. allemaal nog al mee. Het kostte hem 9,of vijf dagen en hij kreeg zelfs zijn hengel terug. H. v. d. B. een Schiedamse ban ketbakker. heeft een DKW-auto. Daarmee is het bijzonder leuk toeren, maar als je op een rijksweg onder Maasland rijdt en er komt sen vrachtwagen achter je, dan moet je natuurlijk niet vervelend gaan deen en gas geven als de vrachtwagen be zig is te passeren. Dat is uiterst ge vaarlijk. v. d, B. deed dat en toen de vracht wagen zich moest laten .terugvallen', omdat er een tegenligger kwam en de vrachtwagen later weer probeerde in te halen, haalde vervelende v. d. B. hetzelfde uit en weer moest de vrachtwagen terug voor een tegen ligger. v. d. B. had een reuze lol, maar de bestuurder van de vrachtwagen nam het nummer van zij» wagen op en de hijrijder bevestigde dit, rodat zij een aanklacht legen v. d B. indienden. Om kort te gaan, het kostte v. d. JS. 60,of 24 dagen hechtenis, waar door hij hopelijk genezen zal zijn van lui zagen niet, dat één van die zeven zijn-gevaarlijke -v.apjes. De eerste partijen, die in de eindstrijd om de Piet v. d. Water-beker in toet clublokaal van de BV Het Centrum gisteravond zijn gespeeld, hebben alle drie een bijzonder verloop gehad. De eerste partij, die tussen Van Duïjl en Valkesteijn, werd door Van Duijl gewonnen hoewel hij (400) een voorgift van 185 moest geven. In de beide an dere partijen werd de Schiedam-speler v. d. Velden winnaar, resp. tegen Kooij en Van Stigt Thans, In deze partijen waren de hoogst geklasseerden, die resp. 110 en 220 voorsprong moesten geven, de verliezers. Van Duijl won zijn partij in 33 beurten en dat leverde hem een moyenne op van 12,12, hetgeen nogal laag is in vergelijking met het voor hem vastgestelde moyenne van 19,08, Hoewel Kooij een zeer goede partij speelde, was de opgaaf van een voor gift van 110 blijkbaar te groot, want in de 11e beurt noteerde v. d. Velden na series van o.a. 17,46 en 35 reeds 111, waar tegenover Kooij, eveneens na, prima beurten, pas 112 noteerde. Het ging hierna gelijk op, v. d. Velde bleek in te goede conditie, dat Kooy ook maar enige kans kreeg om aijn voorgift weg te werken. Kooij, die er 290 moest maken, bracht hei tot 177 toen v. d. Velde zijn 180 cstamboies bijeen had. Met Van Sigt Thans gu.g bet de zelfde kant op, hoewel hij in zijn I4e beurt reeds 104 caramboles bijeen had tegen v. d. Velden pas 82. Enkele beurten later maakte v. d. Velden een serie van 30 en twee beurten later een van 18 en in de 23e beurt kwam v. d. Velden tot 154 tegen v. Stigt Thans 162 Toen werd het voor deze speler hopeloos. De uitslagen zijn: Van Duijl 400 400 33 51 12,12 Valkesteijn 290 215 33 41 6,51 x'. d. Velden 180 180 19 35 9.47 Kooij 290 177 19 52 9,31 v. d. Velden 180 180 28 38 6.42 v. Stigt Thans 400 190 28 30 6,78 SCHIEDAM Z UID- HO L L AN OS C H E KANTOÖRKÓ ÉK HA M DEL „Dag mevrouw, ik ben van de politie," zei de onbekende man, die mevr. J. A de B. uit de Lo rentzlaan te Schiedam in haar woning aantrof, toen zij gister middag om half één thuiskwam. De man vertelde, dat hij een jongen van 15 jaar zocht die de woning zou zijn binnengegaan. Hij zou binnen vijf minuten te rugkomen, beloofde hij. Toen de man weg was. ontdekte mevrouw D B. dat het hele iiuis was doorzocht en dat een radio was ingepakt om meegenomen te worden. De onbekende, die niet terugkwam en niet van de politie was, was ken nelijk gestoord tijdens zijn inbraak bezigheden. Zijn signalement luidt: tussen 35 er 40 jaar, 1.70 meter lang itevie postuur, bol gezicht, korte lichte re genjas. Tijdens het spelen op de bin nenplaats achter het bureau van politie in Vlaardingen kwam gister avond het achtjarige meisje II. C. 8. te vallen. Zij moest met een ge broken sleutelbeen naar het Alge meen Ziekenhuis worden overge bracht. (Van een onzer verslaggevers) Met een stationcar, waarin ook zijn vrouw, twee dochters, tenten, kooktoestellen en een op allerlei klimaten berekende garderobe, is mr. Th. Regout in 1957 van de Beringstraat naar Vuurland gereden. Tussen de Eskimo's van Noord-Alaska en de (twee) laatste Indianen bij het zuidelijkste dorpje van onze aardbol lagen dertigduizend kilometer. Geen wonder, dat het gisteravond nogal Iaat geworden is m het Schie damse Musis Sacrum, ft'aar de heer Regout voor de personeelsvereniging Wilton-Pijenoord ovei deze tocht vertelde tn de kleurenfilm „Alaska— Vuurland" vertoonde maar te lang heeft het relaas in woord en beeld zeker met geduurd. Deze wereldreiziger verhaalt vlot en geestdriftig en hij heeft een boeiende keus gedaan uit al de land schappen, steden, mensen en dieren die hu te zien kreeg. Drijfijs, stroomversnellingen met trekkende zalmen. Eskimo's, natuur reservaten met beren, Indianen, die zich voor een dollar kostumeren, ker kelijke en wereldlijke feesten in Mexico en Zuid-Amenka, waterval len, woestijnen pampa's, hef gaat ons een beetje duizelen als we aan die reisfilm terugdenken. Aan het slot die twee laatste stok- Geboren; Albert M.. zv G. A. Lan- ser en H. M. Poot; Wilhelrmna M. A„ dv J. Koppenhagen en M. C. van Eggelen; Johanna, dv A. Vermeer en W. van Wouwe; Monica A. F., dv N. Spek en C. C. W. Hendriks, Overleden: M. Westerveld 85 jr.; G. C. van Wijnen, 58 jr., echtg. van C. van Kapel. oude Vuurlanders, schuw als wilde dieren, tot ze zich laten aanlokken met een zakje thee. Advertentie I.M. J."L J ROTTERDAMS TONÏIL ll I zal«rdag H maart, 8 uur JubUaum - Voorst «Hing Jan Ltnair* Sr. 73 Jaar Ton»«i*p«l van Hugo Clau», zondag 15 maart, 8 uur WIE TROUWT DE WEDUWE? Blijspel van Carlo GoldonL DE NEDERLANDSCHE OPERA maandag 16 maart 8 uur f DIE FLEDERMAUS van Johaan Strau»». Dirigent- Cor Olthui*. Regie* Frledrich Schramm. Decoti/coitumes: Ruodl Barth. Greet Koeman. Marilyn Tyler, Cora Canne Meyer, Fran» Vroon», Jo« Burckjen. NEDERLANDSE CO MED IE dimdag 17 maart 8.13 uur TWAALF GEZWORENEN Han Bentr van den Berg Joan Remmeits, Paul Hul a Steeds nader komt Pasen, het ein de van de voorbereidingstijd. Donder dagavond om 8 uur belicht pastoor C. P. v. d. Berg voor de 4e maal het lijden van Jezus in de Oud-Katho lieke Kerk aan de Dam. Een stemmig uur voor hen die komen luisteren. Op de singel te Schiedam vond gistermiddag om half zes een aan- ijjding plaats tussen de wielrijder C. S. en de motorrijder C. B. uit Den Haag. De fietser gaf geen voorrang bij het linksafslaan. B. liep een lichte hersenschudding op. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER, 2 uur: Dracuta. Geen avondvoorstelling. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 9 U.: Ik beken. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM. 10—5 uür Nederlandse keramiek. Ach t^d, waar ben je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten tali» t/m 22 maart i. Diversen: PASSAGE-THEATER. 7-30 uur: gym- nastiekver. DOK, jubllenmuStvoe- ring (herhaling). PASSAGE. 7 uur: De Arbeiderspers, verkiezingsdlenst. VRIJDAG Bioscopen- PASSAGE-THEATER, 2 en 8.15 uur: De gbroeders Karamazow. MONOPOLE-THEATER, 2, 7 en 9 uur: Wet Js wet. Apotheek: Gouka, Hoogstraat. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM, 105 uur Nederlandse keramiek: Ach trjd. waar ben je gebleven: Moderne Nederlandse expressionisten <all« t/m 22 maart). Romeinse nederzetting bi Goeree was kazerne (Van een onzer verslaggeefsters) Onder de rook van Goedereede op Flakkee moet in het begin van onze jaartelling een Romeins castello hebben gelegen. Een mili taire nederzetting die een schakel vormde in de keten van Romeinse forten op de weg naar Engeland. Tot deze conclusie is ir. J. A. Trimpe Bur ger van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonderzoek gekomen. Ir. Trimpe Burger heeft na bijna een jaar graven een groot deel van deze vroegere nederzetting vrij nauwkeurig in kaart kunnen brengen en hij heeft goede hoop dat ook met het nog reste rende deel fce kunnen doen. Het zou de eer ste maal zijn in ons land dat men een neder zetting in z'n geheel te voorschijn bracht. Denk overigens niet dat Goedereede er hiermee een toeristische attractie bij gewon nen heeft. Want voor de leek is er bitter weinig te zien. Niet meer dan wat grote put ten en ook dat Is in. deze buurt geen zeld zaamheid meer sinds een groot deel van de mannelijke beroepsbevolking van Goede reede er bezig is een. ruilverkaveling te ver wezenlijken. Ir. Trimpe Burger is nu zover, dat hij precies bet gebied kan aangeven dat voor hem van bela-,g is. Het be slaat een halve hectare; dat is, zoals men van andere nederzettingen weet. wel de gebruikelijke oppervlakte van een Romeins kazernecomplex. Dit terrein za! deze zomer voor verdere opgravingen beschikbaar blijven. Erbuiten zullen verder ook nog enkele proefboringen worden verricht. Want men vermoedt dat bulten de kazernepoort wel eens en kele inheemse families een hutje zou den kunnen hebben gebouwd. Voor ir, Trimpe Burger is evenwel 't belangrijkste dat hjj zijn Romeinse nederzetting in haar geheel in kaart krijgt, De talloze potscherven, botten en Romeinse dakpannen die al te voorschijn zijn gekomen en die voor <ïe leek juist interessant zijn, zijn voor hent bijzaak. Toch zijn het de potscherven gt- weest, die duidelijk maakten dat het hier een Romeinse kazerne betreft. Door opschriften (op één schaal, die men van de scherven in elkaar kon passen, stond de inscriptie „de mede bewoners van Cassius", op andere vond men meermalen de letter F die een Romeinse leger- of vloot-afdeling aanduidde) en ook door het feit dat alle aardewerk blijkens het potten- bakkersmerk geïmporteerd is. Uit Zuid-Frankrijk (Gallic) en de Rijn streek, toentertijd de belangrijkste aardewerkleveranciers. Van de scherven heeft men op het ROB in Amersfoort een twintigtal potten geheel in elkaar kunnen pas sen. Ir totaal zijn. er inmiddels al een driehonderd scherven opgedol ven en nog elke dag komen er meer terecht in de kistjes, die ir. Trimpe Burger ervoor heeft staan in de kleine, gele woonwagen die op het „werk" staat. Op de door ir. Trimpe Burger ge tekende kaarten kan men zien dat de krijgshaftige Romeinen woonden langs een kreek: die het eiland van. noord naar zuio doorsneed. Die kreek vormde ongetwijfeld een onderdeel var de route binnendoor naar Brit- tanraé, die men nog steeds niet hele maal kent. Wel is bekend dat de Romeinen van Domburg uit de over steek waagden. De naam van de nu opgedolven Goereese nederzetting is helaas niet te achterhalen. Er bestaan wel kaarten waarop de Romeinen hun vestigingen hebben aangegeven, maar zij hadden van bodemkarte- ring nog te weinig kaas gegeten om de hedendaagse oudheidkundi gen veel houvast te geven. De Romeinse barakken waren vrij primitieve; bouwsels. Palen met vlechtwanden. die bestreken werden met leem. Dis goed bewaard gebleven palen vertellen nu precies hoe de vorm van de hutten is geweest. Verder Is in een van die hutten de rietmat, die er op de vloer moet heb ben gelegen, vrijwel ongeschonden teruggevonden in bet grondwater on er de kleilaag, die achterbleef toen de zee, die dit gebied in de derde eeuw overspoelde, zich in de achtste eeuw weer terugtrok. Een andere nederzetting in het Goereese is later door de golven ver zwolgen en niet weer prijsgegeven. Zodat men daarvan helaas alleen weet, dat er in de zeventiende eeuw in de Oostduinen munten zijn ge vonden en straten gezien zij». Advertentie I.M. Advertentie IM. HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON 6898t Een merkwaardig staaltje van „doe-het-zelf'-arbeid is te zien in 't perceel Westfrankelandsestraat 73 hoek Huijsmansstraat, waarin geves tigd is liet sigarenmagazijn van C. A. van der Zee jr. Deze zaak bestaat reeds ruim 35 jaar en het interieur was tot voor kort even oud en dus sterk verouderd. Alleen met assistentie van een fa milielid. heeft de heer v. d Zee het aangedurfd, dit interieur volledig te moderniseren. Het oude verdween en een geheel nieuw kwam ervoor in de plaats De etalages .zijn thans zeer laag gehouden, zodat vanaf buiten, een volledig overzicht van de zaak met haar voorraden te zien is. Er is een kwistig gebruik gemaakt van de thans gevraagde moderne kleuren. Rotterdam, II maart Aan de visafslag alhier werden van IJmuiden en eiders 300 kisten verse zeevis en 300 kg spiering aangevoerd. De prijzen waren: Tong slips 1.90- 2.00; Heilbot 3.503.60 per kg. Schol midd 35—38. klein 28—31: Schelvis midd. 68—70, klein 51—54: Kabel jauw gr. 4559, midd. 38—44, klein 26—28; Makreel 30—33; Wijting 24— 26; Heek 26—23; Haring versé. 33— 36 p. kist. Kuit 0.50—0.90; Lever 0 60—1.00: Spiering 0.600.70 p. kg. De erkiezingsdienst van Het Vrije Vo k verwacht u hedenavond vana 7.30 uur

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1