Afbraakprijzen op komst voor groente en fruit op hrnrs Wettelijke regeling van voortgezet onderwijs moet er snel komen Gestolen goederen lagen in Nederlandse Bank De pten tonen zich klein Diplomatiek reisverbod in Rusland Madagascar Spreeutvenpraat Israël Iaat Syrië schrikken door oefening Mijnopzichter verongelukt Utrechtse raad in verzet tegen dempen singels Wereld j amboree bij Manilla Donald Jones krijgt weer werkvergunning We duwen wet in Eerste Kamer Ulo-groep in het NOU .m o-rusu MensdE. HET VRIJE VOLK DONDERDAG 2 APRIL 1959 PAGINA 3 Familie Merel Gebrek aan voedsel <GJl. Onbegonnen iverk Op een afstand gaat het misschien nog welmaar hoe staat het met dichtbij? Het komt vaak voor dat u dankbaar bent dat u zich geschoren hebt met water, zeep en Blauwe Gillette. De enige manier om u werkelijk goed le scheren en u heerlijk fris en schoon te voelen. (Van onze toneelredacteur) Het rumoer rondom de bin dende loonregeling, door het College van Rijksbemiddelaars vastgesteld voor het gesubsi dieerd toneel, is nog niet ver stomd. Ben aantal vooraan staande atceurs en actrices hebben op luide toon hun ver ontwaardiging over de rege ling bekend gemaakt, en met tranen in hun stem gesproken over 'vroeger' (het vroeger van de paar tientjes per week en de achtmaands-contracten waarschijnlijk). Zij hebben daarbij de klacht geuit, dat zij door deze loonregeling ambte naren zouden zijn geworden. Bekentenis Wachtdienst 'k Heb op deze plaats nogal eens ge sproken over het on derling erkeer- 'n beetje hulpvaardig heid. over en weer, wat begrip voor de medemens, behoorlijk gedrag, een tikkeltje fatsoen, ja noem maar op, *n Paar leuke staal tjes. in nog geen tien minuten maakte ik ze mee. Tweede paasdag had de familie Spreeuw gasten, mensen van middel bare leeftijd, die in een rustige vrij gemoedelijke gemeente in Gelderland wonen en met plezier eens in dat moderne, levendige Rotterdam wilden rondkijken. Wel, dat hebben ze ge daan; belangstelling en bewondering waren groot. In zo'n geval treed je graag als gids op. Natuurlijk moesten zij ook die be faamde Euromast zien. Terug naar huis gaan, zonder naar die 'eusach- tige betonnen koker gekeken e heb ben? Onmogelijk. Pieter stapte met zijn gezelschapje (er waren twee dames bij) op lijn 10 om naar het einde van de Westzee dijk te rijden. En wat voor lijn 10. Een lijn 10 boordevol hard-roepende en hard-dringende mannen, die het was kwart voor één zich op dat ogenblik reeds opgewonden opmaakten om omstreeks twee uur op Spangen Sparta te zien voetballen. En die lijn 10 werd bij iedere halte voller en lawaaieriger. Aan het einde van de Westzeedijk, bij het Noorse kerkje wilden wij uit stappen. Uitstappen? Nu ja, uit wringen. De voetbalminnende ge meente bleek ternauwernood bereid om een uitgangetje vrij te maken, blokkeerde de ingai. en bleef de in gang blokkeren. Ja, ie zijn eruit ge komen, maar hoe! 1 hingen, persen, drukken, waarbij enkele knopen sneuvelden en de oudste dame van ons gezelschapje bijkans gemangeld werd. Pieter was het eerst buiten. Achter een tramvenster zag ik twee lieden uitbundig naar ons wijzen. Se had den er plezier in, vee! plezier. Maai diezelfde lieden hadden zich een mi nuut of wat daarvoor op de meest onbehoorlijke wijze die ik ooit ge zien heb, een zitplaats verworven. Toen er al. een plaatsje vrij was ge komen had de een de ander als een baalzafe naar die zitplaats gesmeten. Pijn, bU zat! En dat gaat naar een sportief evenement Opgelucht gingen we verder, naar de Euromast. Nu is door de bouw van de mast de situatie van voet en rijwielpaden 'n weinig onduide lijk:. Zo kon het gebeuren, dat onze mannelijke gast in zijn enthousiasme om dichter bij de bouwplaats te ko men, even het rijwielpad betrad. Had mij als vreemdeling ook kunnen ge beuren. Komt er van verre een fietser aan. Begint deze man op grote afstand al te schreeuv.ii >n te vloeken. Met gejij en ge jeu w-„rd onze gast dus al wel heel o?e»uUidelijk kenbaar ge maakt, dat hij verkeerd stond. Woest trapte de fietser verder. Hij had liet eens goed gezegd. (Van onze soc.-econ. redactie) Er hangen scheepsladingen vol conserven boven het hoofd van de Nederlandse consumenten. Zij moeten straks tegen afbraakprijzen worden verkocht. In hoeverre de consument zal kunnen profiteren van deze voor de conservenfabrikanten minder prettige ontwikkeling hangt af van de detailhandel. Kijk, vrienden, dit is nu een on derling verkeer, dat Pieter veraf- schuurt., flit is alleen- maar grof on fatsoen. Behandel so de mensen en de vreemdelingen zullen graag uw stad bezoeken. Een ruime oogst, zowel van groen ten als van fruit in de vorige zomer, die tot ongekend lage prijzen leidde en een voorjaar dat voor de vroege groenten buitengewoon gunstig is heeft de conservenfabrikanten met hun grote voorraden schaakmat ge zet. Zij hebben in de afgelopen maanden naar verhouding reeds vrij weinig kunnen slijten doordat de lage fruitprijzen van het vorige jaar tal loze huisvrouwen aan het inmaken van appelmoes en ander fruit heeft gezet, waardoor zij zich deze winter het kopen van vele blikjes konden besparen. Ten aanzien van de groen ten tekende zich in mindere mate een zelfde ontwikkeling af. Bovendien verving de zelfingemaakte appelmoes gedurende de winter dikwijls het blik groenten dat men anders zou hebben gekocht. Het resultaat van dit alies is dat de conservenfabrikanten met enorme voorraden zijn blijven zitten. ..Scheepsladingen vol", zei ons een ingewijde. Veel fabrikanten zullen straks tegen wil cn dank gedwongen worden die voorraden op te ruimen tegen elke prijs. En dat ogenblik is niet ver meer. De kartelprijs van 59 cent voor een blik sperciebonen, die door de fa brikanten onderling was afgespro ken om prijsbederf te voorkomen, staat op het punt doorbroken te worden. Potten met kersen en ander klein fruit zijn al eerder door fabrikanten, die deze ontwikkeling voor zagen, tegen aanzienlijk lagere prijzen uit verkocht. Voor zover wij konden na gaan, is deze verlaging grotendeels wei aan de consumenten ten goede gekomen. Vast staat, dat andere produkten straks moeten volgen omdat het merendeel van de conservenfabrikan ten werkt met geld dat zij van (ie banken lenen. Deze leningen worden slechts voor een bepaalde tijd ver strekt en het tijdstip van aflossing is naar men ons meedeelde nu heel dichtbij gekomen. Er worden bovendien steeds meer verse groenten op de veilingen aangevoerd en wan neer de fabrikanten nog langer wachten met de verkoop van hun conserven bestaat de kans dat ze hun blikken en potten niet meer kwijt1 kunnen. LONDEN (Reuter, AP). De Sow jet regering heeft aan de diplomatieke vertegenwoordigers van. het Westen in Moskou tijdelijk een reisverbod opgelegd, dat voor vrijwel de gehele Sowjet-Ünie, met uitzondering van Leningrad, geldt. Als reactie hierop heeft Amerika onmiddellijk voor de Sowjet-diplo- maten in de VS een, eveneens tijde lijk, reisverbod afgekondigd voor 'iet gehele grondgebied der VS. behalve het traject New YorkWashington. Bepaalde gebieden van. de Sowjet- Hnie die anders wel door buitenlan ders mogen worden bezocht, worden ia deze tijd van het jaar altijd voor hen gesloten wegens militaire oefe ningen op grote schaal. Dit jaar is het verboden gebied echter veel gro ter dan andere jaren. In bepaalde streken mogen buitenlandse diploma ten nooit komen. (Van onze correspondent te Jeruzalem) De Israëlische radio heeft gister avond de reservisten van drie leger onderdelen opgeroepen zich heden middag twee uur plaatselijke tijd te vervoegen by hun onderdelen. De onverwachte aankondiging werd In acht talen omgeroepen. Waarschijnlijk opgeschrikt door de oproep van raöio-Israël, onderbrak radio-Damascus enige tijd later een religieuze uitzending om de mede deling uit te zenden, dat alle Syri sche militairen zich onmiddellijk naar hun onderdeel moesten bege ven, terwijl vijf formaties reservis ten zich binnen 24 uur moesten mel den. In Jeruzalem heeft de Israëlische minister van Financiën 's avonds een debat in het parlement onder broken om zijn spijt te betuigen over de alarmerende wijze, waarop de mi litairen zijn opgeroepen. Hij had van premier David Ben Goerion persoonlijk de verzekering ontvangen, dal het uitsluitend een militaire oefening gold, waarby werd gebruik gemaakt van een nieuw op- roepingssysieem. Op de 537-meter-verdieping van de staatsmijn Hendrik in Brunssum raakte de 44-jarige afdelingsopzich ter J. de Vries uit Brunssum giste ren bekneld tussen een locomotief en de zijwand van een steengang. Hy overleed ter plaatse aan de opgelo pen verwondingen. Het slachtoffer laat een vrouw en vier kinderen ach ter. (Vervolg van voorpagina) Duizenden vermoeide vluchtelingen strompelden gisteren door modder en puin s&ar de overbiyfselen van hun woningen. Helaas, In vele gevallen vonden zij niets anders dan een hoop modder. Er heerst een groeiend gebrek aan voedsel op het eiland. Melk voor de kindere'n is gerantsoeneerd. Het leger heeft onder een groep van 3000 mensen 47 kilo" vlees ver deeld. In de straten wordt op ge- improviseerde vuren rijst gekookt. Vier Franse transportvliegtuigen zijn gisteren in Tananarive aange komen om hulp te bieden bij de red- dingwerkzaamheden. Andere toestel len zijn onderweg met kleren en levensmiddelen. Er is nog steeds geen betrouwbaar cijfer over het aantal doden. Offi cieel is het gisteren geschatte aantal van minstens 3000 slachtoffers nog niet bereikt, maar pas als de verbin dingen hersteld zijn, kan het cijfer met enige zekerheid worden vastge steld. Advertentie I.M. Chief Whip Advertentie I.M. HEDEN V/FR DEN v/U VERBLU D MET 'DE GEBOORTE VAM t, STEVIGE Don WE S Pieter heeft al weer verscheidene berichtjes over de op de zonderling ste plaatsen broedende merels bin nengekregen. Op één zonderlinge broedplaats zat ik al te wachten: de fietsenstalling in de Mijdrechtstraat: deze traditionele kraaminrichting ontbrak tot dusver. Maar gelukkig de fietsenstalling is ook nu weer pre- sent. Hierbij de kaart die ik gistermor gen van de familie Merel (tijdelijk adres: Kraaminrichting ,JDe fietsen stalling") ontving. Hulde aan de te kenaar Aanbod "Wij beginnen onze kleine letters van daag met cle kledingaanbiedingen. Wij noteerden zendingen van: Van der H. uit Gorkum (plus schoenen), K- uit Bos koop (ook al met schoenen), G. van de lependaal (schaakspel en zilverpapier S uit de Heemskerkstraat (met boeken), N- isf. uit de W Buytewechstraat (schoe nen). h. uit de Aegidiusstraat, Van B. uit de Herkingenstraat en N. N. uit Ca- pelle. Spreeuwenpot: 11,50 van L- uit Schiedam, cn een gulden van K, te Mid- nelharnia. Meer aanbiedingen: de be faamde plaat „Slepers op de Oosterkade" van B. uit de Jan KobeUstraat, een op- klapledikaut en een libertystoel van K. van de Arkestein, een opklapiedikant en kleding van D. van de Beijerlandselaan. een driedelig tweepersoonsbed van E. van het Zwaanshals, ktnderledlkantje met bedjes en dekentjes van P. uit de Belle- voysfitraat, een schilderij eu een fauteuil van S. uit de Gaffelstraat. Ook nu weer is onze dank groot. Verlies „Wij hadden een slechte Pasen" aldus de heer Gravestein, Schietbaanstraat 13a, die vertelt dat zijn vrouw op 23 maart voor zij op de West Kruiskade eer winkel binnenging, haar portemon- naie hog had en die vijf minuten na het verlaten van de zaak kwijt was. Er zat ongeveer 8.50 in. Mevrouw Breu- kers, Dr. Zamcnhofstraat 3b, is diep te leurgesteld, omdat zij op 31 maart in die straat een wit met grijze wandelwagen kwijtraakte. Meegenomen? Dan gauw terugbrengen Op vrijdag 13 maart miste de heer Mareus, Bloemkwekerstraat 58c, ln bus 31 een loonzakje. De inhoud zou ai bij de RfJT door de vinder zijn gedeponeerd, maar dit is tot dusver niet geschied. Geschiedt het thans wel? Mevrouw De Koilf. Van. Lennepstraat S2b, zoekt een op 30 maart ln die straat verloren licht rode portemonnaie met geld, foto's en tramkaarten. Gerrit Kegge, Stationssingel 85, was zo ongelukkig om op, 26 maan op een speel veld in de Kralingerhout een blauwe tas met o.a een horloge en schoenen kwijt te raken. Wie heeft die tas per vergissing meegenomen? Ergens in Blij- dorp miste M. van Meulendijks, Gordel- weg 45c, op 25 maart een lichte, zeem- leren haB4»cü9«i^BTE;H SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) De Utrechtse gemeenteraad verzet zich tegen het dempen van de singels. Dat is gebleken "it het verslag dat de raad aan het befaamde verkeers plan van de Duitse ingenieur Feuch- tinger heeft gewijd. In dit verslag staan talrijke sugges ties waarbij het toekomstige verkeer toch aan zijn trekken komt en de sin gels voor het grootste (en mooiste) deel behouden blijven. Het college van B. en W., dat zich wel zonder reserve achter het plan heeft gesteld, zal eerst de raad, schriftelijk van antwoord dienen, waarna op 8 ne' het plan, dat naar raming 150 mnjeen gulden zal ver gen, in openbare behandeling komt. tn dezs monek vermeldt Het Vnie Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dk wor den geciteerd. 'Waarop hij, spottend en met een gebaar alsof hij iets voor me uit spreidt: 'Dit is de villa, die ik volgen* De Telegraaf bemachtigd heb. *t Is niet eens ons eigendomen er is hier in de Beeklaan in geen velden of wegen een villa te bekennen. Maar ja Hij schudt het hoofd, pakt z'n kin: "t Is zo verbijsterend wat ze durven schrijven. 'Het doet me denken aan de rel. toen Henri Polak in het Gooi ging wonen. Hij hield verschrikkelijk veel van de natuur.' Hij vertelt dit lang zaam en roet een bijna dramatische ondertoon. Toen heeft bij zich ver oorloofd daar een huisje te laten zet ten Een releer» réiomdat een sociaal-democraat zich zo Iets ver oorloofde. En die geest is in bepaalde kringen nog net aJs een halve eeuw geleden. Maar aan de andere kant schreef iemand een poos geleden in een inge zonden stuk in de Haagse Post. dat ik zo eenvoudig woonde. Een minister president. schreven ze. heeft inkom sten om een representatieve woning te bewonen, "t Is altijd misOf ik 't me aantrek? Ach. als je nou meer dan een halve eeuw in de politiek bentnee! Maar je zou 't wel eens willen tegenspreken in het blad waarin zo iets staat. Maar daar kan je niet aan beginnen.' Eu opeens, driftig: 'Je kunt je niet verweren tegen die heie reeks van leugens.' Dr. *>V. Drees In eert interview met 'Bibeb' in Vrij Nederland van 28 maart 1958, DJAKARTA (AFP).. De volgen de wereldjamboree var» de padvin ders zal in juli van dit jaar bij Ma nilla op de Philipptjnen. worden ge houden. Indonesië zal een delegatie van 1000 padvini! 's en pidvindsters stu ren die reeds begin juni zuilen ver trekken. (Van onze radio-en t.v.-redacteur) Donald Jones, de bekende radio- en televisie-artiest, mag ook in het komende winterseizoen in Nederland optreden. Vanmorgen heeft hij van het Mi nisterie van Sociale Zaken een werk vergunning ontvangen om tussen 1 oktober '59 en 1 mei '60 in ons land aan radio en televisie mee te werken. Zoals bekend loopt Donald Jones' werkvergunning over een maand af. Om echter in de komende winter o.a. aart Artiestencafé voor de tele visie te kunnen meewerken, had de VARA een nieuwe werkvergunning aangevraagd. Half mei gaat Donald Jones naar de Verenigde Staten, maar dank zij de medewerking van het Ministerie van Sociale Zaken zal men hem in het najaar als de „zingende kelner" terugzien in „Artiestencafé". 2?«ï»s UüumuiUltttV (Van onze parlementsredaetie) Prof. Beel heeft als minister van Sociale Zaken a.i. bij de Eerste Kamer zijn memorie van antwoord ingediend op het voorlopig verslag over het ontwerp weduwen- en wezenwet. Daar de bewindsman daarin geen nieuwe gezichtspunten meer heeft geopend,' heeft de commissie van rapporteurs gelijktijdig haar eind verslag kunnen uitbrengen. Het is thans mogelijk dat de Eerste Kamer het wetsontwerp dinsdag ln openbare behandeling neemt. De parlementaire procedure voor deze belangrijke wet zal daarmee haar laatste fase ingaan. (Van een onzer verslaggevers) Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Mulo (ulo-groep in het NOV) staat welwillend tegenover het wetsontwerp tot regeling van het voortgezet onderwijs en het hoopt ondanks het feit dat het en kele bezwaren heeft dat de wet snel in het staatsblad komt. Dit verklaarde de voorzitter van het bestuur, de heer J. G. Jansens woensdag op de 55ste algemene vergadering van deze vereniging in het Kurhaus te Scheveningen. De bezwaren van het bestuur rich ten zich tegen de voorgestelde duur van de mavo-opleiding en tegen de opzet van de havo. De mavo-opleiding dient in prin cipe op vier jaar te worden gesteld, zei de heer Jansen, en niet op drie jaar, omdat .;.n afgerond onder- wijsprograrri .et geven te verge lijken met hta. mulo. De havo was volgens de heer Jan sens bedoeld voor de kinderen die op de h.b.s., in het ontwerp athe- nium genoemd, niet mee kun nen en (met nadruk) voor de leer lingen die te intelligent zijn voor de mavo. Een dergelijke schooi is on mogelijk,.,zei de heer Jansens. Wel zijn wij. bereid het havo-type te aan vaarden maar dan in de vorm van een afdeling van een mavo-school. Deze twee bezwaren noemde de heer Jansens zeer ernstig. „Wij zui len ons met hand en tand verzetten tegen de doorvoering hiervan". Onduidelijk vond hij voorts de kwestie van de akten en de stichtings normen maar deze zaken hadden volgens hem voorlopig weinig haast. In zijn begroetingswoord aan het be gin. van het tweedaagse congres noemde de heer Jansens de perso neelsbezetting bij het mulo alarme rend. Het korps lqeerkraehten ver oudert snel en er komen te weinig jonge onderwijzers bij. Aan de protesten over de toelating van. onderwijzers tot enkele univer sitaire examens besteedde.hy weinig aandacht. „Dat is een storm in een glas water", aldus de heer Jansens. (Van een onzer verslaggevers) Een kelder van de Nederlandse Bank in de hoofdstad heeft zo is gisteren uit een rechtszaak ge bleken gedurende enige tijd als opslagplaats van gestolen goede ren gediend. Deze goederen waren oorspronkelijk opgeborgen in een aan de Overtoom gelegen werk plaats van de 34-jarige glasbewer ker C. R., die wegens een tiental schoolinbraken voor de Amster damse rechtbank terechtstond. Toen de eigenaar van de werk plaats omstreeks augustus van het vorige jaar tot ontruiming wilde overgaan, heeft een zwager van de glasbewerker die voor een andere zaak in hechtenis zat de goederen naar de kelder van de bank, waar hy werkte, overgebracht. Echter niet dan nadat hij de politie deelgenoot van zyn argwaan had gemaakt. In de werkplaats bevonden zich Wat is er precies gebeurd' Op bet uitdrukkelijk verzoek van de Neder landse Vereniging van Toneelkunste- naars en met de uitdrukkelijke in stemming van de directies van alle zeven gesubsidieerde gezelschappen, zijn de tot nu toe geldende minimale salarissen bij het toneel verhoogd. In de tijd van veertien jaar kunnen de acteurs en actrices met een klein ta lent thans een salaris gaan verdie nen. dat hen een redelijk bestaans minimum geeft en dat hen in staat stelt zonder al te zware geldzorgen te werken en een gezin te onderhou den. Men heeft dat nadrukkelijk ge tut» am am «vMctietw btóoeUog. Goed toneel immers is niet alleen afhankelijk van topacteurs en hoofdrolspelers. Geen topacteur zal ooit tot grote prestaties komen, wanneer niet de hele bezetting goed is en daarom zijn de kleine ta lenten even broodnodig als de uit blinkers. Wanneer men dat eenmaal heeft erkend (en geen toneelspeler, geen ernstig toeschouwer kan het ontken nen). dan moet daaruit volgen dat men. ook deze kleine acteur een mens waardig bestaan verzekert. Het feit na dat de kleine talenten het komende jaar een maximum van 8600 gaan verdienen als zij veertien Jaar minstens op het toneel staan (en in veertien jaar is onherroepelijk ge bleken, of zij genoeg talent hebben om zich te handhaven) heeft een aantal vooraanstaande acteurs in de gordijnen gejaagd. Zij schreeuwen dat dit nivellering is. Zij menen, dat hun salaris, dat tot 15.000 loopt en voor vijftien hunner tot ƒ18,000. de verhouding tot de laaste-plans- acteurs niet meer juist weergeeft. Dat was. wat Rob de Vries in het taterview dat wij enige dagen geieden publiceerden, gebrek aan sociaal be wustzijn noemde. Het is inderdaad een ontstellend gebrek aan sociaal besef: de goed- betaaldea vergeten, dat de laagst betaalden van wier prestaties ook hun eigen succes afhankelijk is van een salaris dat minder dan minimaal was op een redelijke basis worden gebracht. En. nu zijn zij boos, daze 'groten vaa «ss toneel: %U beweren: nooit kunnen wij meer verdienen dan ƒ15.000 of ƒ18.000. Dat is een pertinente leugen. Zij weten, dat de loonregeling slechts voor éen jaar is aangegaan. Zij we ten, dat tijdens de onderhandelingen uitdrukkelijk is gesteld, dat men nti gaat spreken over de hogere salaris sen. Zij weten, dat ook hun directies een grote spreiding in de salarissen voorstaan. Het is infaam, wanneer men nu in de reactionaire hoek beweert, dat men door deze bindende loonregeling-voor- één-jaar 'dicht gekomen is bij de te recht bestreden Kulturkammer van de nazi's en de huidige kunstorganisa tie in de Sowjet-Ünie.' En nog infamer is het te sugge reren, dat geen Nederlandse toneel directie Hugo Claus' 'Suiker' zou heb ben aangedurfd als het in plaats van in Noord-Frankrijk in Dinteloord of Halfweg had gespeeld Nederland kent nog altijd vrijheid van menings uiting. De zaak van de loonregeling voor het toneel is met al dit modderspui- ten op een belachelijke wijze in het emotionele getrokken. Tot zijn ware proporties herleid is het slechts dit: de spelers zélf hebben een financiële zekerheid gevraagd; de directies zélf waren het daar mee eens; het Col lege van Rijksbemiddelaars heeft hun gezamenlijk voorstel goedgekeurd. Zij hebben thans een regeling, die niet anders stelt dan de voorwaarden waaronder een gezelschap een acteur in dienst neemt. De 'groten van ons toneel" hebben het cr goed bij iaten zitten. Zij heb ben er blijk van gegeven, in het ge heel niet te hebben begrepen, waar sU over praten. namelijk een groot aantal artikelen, onder meer een naaimachine, pro jectieapparaten, grammofoonplaten, enz., waarvan de zwager vermoedde, dat zij niet aan de glasbewerker toe behoorden. De herkomst kwam pas enkele maanden later bij stukjes en beetjes aan het licht toen na een inbraak in een winkel aan de Overtoom vin gerafdrukken werden gevonden. Deze bleken afkomstig te zyn van de 22-jarige filmoperateur M. ten H., die vanmorgen als medeverdachte terechtstond. Behalve in de kelder van de Ne derlandse Bank werden artikelen aangetroffen in een als werkplaats ingerichte bunker van de glasbewer ker op Terschelling en ten huize van de filmoperateur. De totale buit zou enkele duizenden guldens hebben be dragen. De filmoperateur bekende alle in braken, die hy naar hy zei steeds samen met de glasbewerker had uitgevoerd. De laatste beschuldigde hem echter van meineed; ik ben slechts in één school geweest, betoogde de glasbe werker, „de by mij gevonden goede ren heb jk van hem ia bewaring ge kregen. Slechts in enkele gevallen wist ik waar zij vandaan kwamen." Vast kwam te staan, dat scholen in Amsterdam, Nieuwer-Amstel, Ouderkerk aan de Amstel en Zand- voort met een bezoek zyn vereerd. In het Christelijk Lyceum in Tuinstad Buitenveldert zou zelfs drie maal door hen zijn ingebroken, .Alleen de laatste keer ben ik daar bij geweest, gaf de glasbewerker toe. Ik ben alleen maar gaan kyken naar een vloerkleed, dat de filmoperateur mij wilde verkopen." Zn werden ech ter gestoord en zijn op de vlucht ge slagen. De conrector van deze school ver telde, dat daar al tien maal was in gebroken, zodat het personeel nu bulten schooltyd een wachtdienst heeft ingesteld. De in dit lyceum gevonden jas knoop bleek volgens de met de speur hond sies genomen sorteerproeven van de glasbewerker te zijn. Hy heeft dit noch ontkend, noch bekend. Hy zei van de proeven slechts: „Het is ,een wonder." Slagcljfers, waarmee nummers op een naaimachine en een fiets waren veranderd, werden by de glasbewer ker teruggevonden. „A's de sorteerproef als bewijs wordt genomen zal ik tegen de an dere ten laste gelegde inbraken niet protesteren," was het ter zitting her haalde standpunt van de glasbewer ker en hu voegde eraan toe: „Het laat my koud of u my vijftien of twintig jaar geeft. Ik zit beter bin nen dan buiten." Het psychiatrisch rapport, dat hem verminderd toerekenbaar noemde, acht het mogeiyk, dat de diefstallen een vorm van wraak op de maat- schappy waren. De officier van Justitie eiste tea slotte tegen de glasbewerker drie jaar gevangenisstraf met aftrek. De raadsman bepleitte vryspraak wegens gebrek aan bewijs. In de middagzitting werd ook te gen de filmoperateur, die sterk ver minderd toerekenbaar werd geacht, drie jaar met aftrek geëist. „Samen hebben zy die scholen ge plunderd, meende de officier. De raadsman wees erop, dat de filmoperateur sterk gebonden is ge weest aan zijn vroegere vriend, door wie hij op het kwade pad zou zijn gebracht." „Ik ben nog bang voor hem," ont hulde de jongeman, die daarom als hy vrijkwam, wou gaan varen. zyn verdediger vroeg een straf niet langer dan het voorarrest, ge zien de psychologische achtergrond en het blanco strafregister van zijn cliënt. De rechtbank zal op 15 april uitspraak doen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2