Britse fabriek bouwt liegende waterschotel NAVO-EENHEID OVER POLITIEKE LIJN IN OVERLEG MET RUSSEN van bij eigenaar terug Hudson-plaquette in oude toren Spreeuwenpraat Hoofdbestuur Aqua Terra treedt af Na V/2 maand kennis Kleuterschool op drie zuilen BIJ AUTOBOTSING OP SLAG DOOD «gBjgg Geen imnder HET VRIJE VOLK MAANDAG 6 APRIL 1959 PAGINA 3 ifil Oorlog voorkomen 'HindernishuppeV Als zij dat wel doen zouden wij ver vallen in een soort „persoonhjke poli tiek", waarvan voor het algemeen be lang niet veel heil te verwachten valt. DROST - VERF VÊNLO Advertentie I.M. „Men zocht mij op in mijn nieuwe t flat en vroeg of ik last van muizen had. Maar 't waren geen muizen, 't was tgeen rat 't was huurman, die radijsjes vrat." SDit schoon gedicht, mijne vrienden, is ge schreven door John O'Mill. 't Zou het motto kunnen zijn van het stukje, dat ik vandaag ga schrij ven. Want niet al leen de nieuwe flat van de heer O'Mill is gehorig „Wat zou het voor mensen die 's nachts willen slapen een ze- pen zijn als er na twaalf geer. muziek of ander lawaai meer in de woon huizen gemaakt zou mogen worden" aldus een lezer uit Rotterdam. Hij vervolgde: „Wij wonen nu ongeveer twee jaar in een nieuwe eengezins woning, Heerlijk, zul je denken. Ja, heerlijk! Maar in de twee ja..r dat Wij er wonen, is het zeer vele malen geheurd, dat wij door de schuld van de buren 's nachts niet konden slapen. Vooral in de nacht van za terdag op zondag is het meestal bar. Tot een uur of elf hoor je niet veel, maar dan begint het lieve leven, vaak tot drie uur toe. De pick-up wordt aangezet, men danst en zingt, er wordt gestampt en dat duurt to dan een aantal uren. Dan gaat de visite weg, knallend op brommers. Fijn, joe kunnen slapen. Als men een oude woning betrekt kan men van ie voren informeren hoe de buren zijn. In de nieuwe wo ning moet je maar afwachten hoe het zal worden, In ons blokje huizen is hel over het algemeen rustig,maar wij wonen precies naast de bron van lawaai. Bij het betrekken van de woning wordt wel gevraagd: „Wat is uw in komen?" en „Wat voor betrekking heeft de man?" maar niet: „Wat is uw levensstijl?" Werd dit wel gedaan, dan zou er veel ergernis minder zijn." (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag om. tien uur is aan de haven van het Brabantse Capelle de dorpsooievaar op zijn paal aange komen. Bij helder weer keerde hij terug uit het zuiden, draaide een ererondje boven zijn Brabantse nest en streek toen neer. Het is weer meneer" ooievaar, die als eerste binnenkwam. 'Mevrouw' ooievaar heeft de ge woonte iets later te komen. Capelle verwacht haar vandaag of morgen. 'Meneer1 ooievaar maakt inmiddels het nest in orde. ITAUANO De 36-jarige Ej Ekkelkamp uit De venter was op slag dood, toen hij za terdagmorgen bij een botsing met een vrachtauto op de Balkbrugweg te Om men uit een personenauto werd ge slingerd. De chauffeur en twee andere inzit tenden liepen verwondingen op, de vrachtautochauffeur bleef ongedeerd. Oorzaak van de botsing is vermoe delijk de mist. (Van een onzer verslaggevers) Op een zaterdag in Den Haag ge houden speciale vergadering van prominenten der Nederlandse bond Aqua Terra, heeft het hoofdbestuur van deze 14000 leden tellende organi satie van aquarium- en terrarium- houders besloten in zqn geheel af tc treden. In het begin van dit jaar werd de heer H. Kniestedt uit al zijn functies in het hoofdbestuur ontzet en tevens als lid geroyeerd omdat zijn aanblij ven het aftreden van de gehele re dactiecommissie tot gevolg zou heb ben. De heer Kniestedt wendde zich naar aanleiding van dit royement tot de commissie voor geschillen. De heer Legger bracht als de mening van deze commissie naar voren, dat de door de heer Knie stedt gemaakte fouten het royement niet wettigden en dat de statuten onjuist waren geïnterpreteerd. Toen de heer Kniestedt niet be reid bleek zich uit het hoofdbestuur terug te trekken, traden de andere hoofdbestuursleden en bloc af. Op 23 mei zal een algemene leden vergadering in Utrecht worden be legd, waar men zich zai kunnen uit spreken over de te nemen stappen. Het stellen van een vraag „Wat is uw levensstijl?'' zon natuurlijk geen enkele zin hebben. Dacht u nu wer kelijk, dat een kandidaat-huurder bijv. tegen een inspectrice van de woningstichting zou zeggen: „Wij 2jjn gewend zaterdagsavonds de pick-up hard aan te zetten en volop te dan sen, tot drie uur in de nacht"? Of: .Ik ben gewend iedere avond om tien uur op het balkon houtjes te hak ken"? En het zou natuurlijk ook moeilijk zijn om van je zelf te zeg gen: „Wij zijn zeer rustige, algemeen ontwikkelde, beschaafde en beschei den, steeds fatsoenlijke en altijd kalme mensen, die nooit iawaai ma ken enz, enz." Want dat zou je moe ten beweren om voor een woning in aanmerking te komen. John O'Mill hoorde hoe zijn buur man radijsjes „vrat". Hij staat niet alleen, want ik wed dat honderden spreeuwenlezers (natuurlijk met enige overdrijving) zouden kunnen horen hoe hun buren radijsjes „vraten". Tja, heel wat van onze moderne hui zen zijn gehorig. Naar? Akkoord, maai- we zitten er nu eenmaal in. Deze lezer uit Rotterdam wenst wetten en verordeningen. Die zijn er (en ze zijn soms nog ingewikkeld ook), maar Pieter vindt ze eigenlijk niet zo belangrijk. Waarom moet er by alles en nog-wat onmiddellijk met wetboeken"gezwdaid worden? Begrij pen we zelf niet, dat onze woningen gehorig zijn, dat er mensen 's nachts om twaalf uur willen slapen, dat het daarom onbehoorlijk is anderen over last te bezorgen door stampend te dansen en de pick-up volop aan te zetten? Natuurlijk, er kan eens feest zyn; daar zal geen zinnig mens wat van zeggen. Maar het is niet tientallen malen in twee jaar feest en het is niet elke zaterdagnacht feest. Moe ten we niet een beetje rekening hou den met de buren? Ja? Fijn! Dan kunnen we het wet boek rustig in de kast laten en hoeft de politie niet om de haverklap uit te rukken. Italiano, de heerlijke versnapering bij hoest en verkoudheid. EEN PRODUCT VAN KING- EN RANGFABRIÉKEN TONNEMA N.V. SNEEK (Van onze Lon dense correspondent) Na de vele onbevestigde geruchten over vliegende schotels, is het bepaaald plezierig te horen, dat de eerste officiële schotel over twee maanden klaar zal zijn en zal vliegen. Het gaat om een waterschotel, of om precies te zijn, om een bovenwater-schotel. Zij wordt in de Saunders-Roe fabrieken op het eiiand Wight gebouwd, voorlopig op kleine schaal. De schotel is ovaal van vorm en aan, die lucht van boven zuigen en voorzien van een machtige vliegtuig- door de schotel heen naar beneden motor. De motor drijft ventilatoren blazen. De druk tilt de schotel, die in het Engels officieel .Hovercraft" heet, van de grond en door een ver- AdvprtpntiV t m andering van de richting van de Advertentie lil. luchtstroom wordt dit originele |r fillfSlPliS! vliegtuig voortbewogen. De eerste Hovercraft zal onge veer acht a negen meter lang zijn. Later hoopt men grote vliegtuigen te kunnen bouwen, die met een snelheid van 160 kilometer per uur enkele meters boven het water zul len kunnen vliegen. (Van een onzer verslaggevers) Na anderhalve maand bewusteloos te zijn geweest, is de 26-jarige schil der G. J. van Vulpen bij kennis ge komen. De heer Van Vulpen uit De Bilt was de bestuurder van de volks wagenbus, die in Reemvijk op rijks weg 12 gegrepen werd door een Ford met een dronken handelsreiziger aan het stuur. De beschonken automobi list was op slag dood, de heer Van Vulpen werd met acht collega's ern stig gewond., Weken achtereen heeft hij metgebróken benen in De Wijk gelegen zonder bij kennis te komen. Thans is in zijn toestandenige ver betering ingetreden. WASHINGTON (Reuter) De eenheid van het Atlantische ver bond is de beste garantie voor succesrijke onderhandelingen met de Sowjet-TJnie. Men is eensgezind vastbesloten om de vrij heid van de bevolking van West-Berlijn te beschermen en vast ite houden aan de rechten en verplichtingen ten aanzien van de stad. Dit staat onder meer te lézen in het slotcommuniqué van de conferentie die de NAVO-raad in Washington heeft gehouden. Advertentie Ud. Toen een fabrikant met een heel magazijn vol met stukken, hon derden stukken duizenden meters handdruk-decoratie- stof omhoog zat. toen was het voor ter Meulen zaak de hele partij te kopen als speciale aan bieding voor alle klanten. Want onder de tien gulden vindt U in heel Rotterdam geen betere cretone. Morgen gaat U het kopen, tien tallen verschillende soorten van deze handdruk-decoratiestof, 100% katoen, in linnen struc tuurweefsel, drukstoffen van zes tot tien gulden normaal, voor nog géén drie gulden.. De raad is verder tot de conclusie gekomen dat de gezamenlijke activi teit uitgebreid dient te worden en dat volgens het beginsel van onderlinge afhankelijkheid een beter gebruik dient te worden gemaakt van de be schikbare hulpmiddelen voor de de fensie. De ministers zijn het eens gewor den over de grote politieke lijn die bij de komende onderhandelingen met de Sowjet-Unie moet worden ge volgd. De Nederlandse minister Luns zei de conferentie geslaagd tfe achten. Er is veel gesproken over de te volgen tactiek. Veel zal in. goed vertrouwen moeten worden overgelaten aan de Grote Drie. Nederland heeft echter, gesteurd door Amerika, met succes aangedron gen op zo veel mogelijk overleg voor af met de andere westerse partners. Er bestaat geen verschil van mening over de beginselen waaraan men zich bij de komende onderhandelln-i gen moet dient te houden. Wat de te volgen tactiek betreft zijn de standpunten dicht bij elkaar geko men. Bij de besprekingen in de NAVO- raad is men uitgegaan van de wester se minimumeisen, zoals bijvoorbeeld hereniging van Duitsland uitsluitend op grondslag van de volkswil en het handhaven van geallieerde strijd krachten in Europa. Als onderdeel van een groter sche ma blijft er de mogelijkheid van een zone in Midden-Europa met een ge controleerde bewapening. Hierbij zal het totaal der westelijke strijdkrach ten in Europa echter niet worden ver zwakt. President Eisenhower heeft in een toespraak nogmaals nadrukkelijk ge; zegd dat het Westen oorlog om Ber lijn wil voorkomen door onderhand©-' lingen. Toegeven aan de Sowj et-eisen zo» de communisten echter slechts aanj moedigen in him streven om da wereldheerschappij. Amerika kan alleen bestaan in een( •vrije wereld en een vrije wereld kan slechts blijven bestaan als tegemoet wordt gekomen aan de rechtmatige aanspraken van de mensheid op vei ligheid, vrijheid en vooruitgang. Het idee is afkomstig van Christo pher CockeriU, een botenbouwer in Lowestoft. Het was hem opgevallen, dat vliegtuigen bü het landen soms moeilijkheden, ondervinden, omdat onder de romp een soort luchtkussen ontstaat en hü probeerde zulk een luchtkussen kunstmatig te scheppen. Het is inderdaad het kussen en niets anders, dat de Hovercraft belet in het water te vallen. De Britse nationale raad voor research en industriële ontwikkeling onderzocht en perfectioneerde het ontwerp en de grote vliegtuig fabriek Saunders-Roe heeft zich met de constructie belast. (Van een onzer verslaggevers) Slechts één eenvoudige bloemen krans lag er op de baar, waarmee het stoffelijk overschot van Opoe Neeltje van Velsen vanmorgen om half twaalf op de algemene begraaf plaats te Dordrecht ten grave werd gedragen. Ongeveer honderd mensen volgden de baar over het winderige kerkhof naar het graf, waar majoor Van Bonselaar, van het Leger des Heils, die Opoe de laatste jaren steeds heeft verzorgd een korte rede hield. Zij dankte God voor de hoge leeftijd, die Opoe heeft bereikt en waardoor er eigenlijk geen droefheid over het heengaan van haar kan bestaan. De heer H. J. Bomius. die namens de dienst Sociale Zaken sprak, zei, dat iedereen eigenlijk de stille hoop had, dat Opoe van Velsen nog eens de oudste inwoonster van ons land zou worden. Hij bracht dank aan het Leger des Hells en in het bijzonder aan majoor Van Donselaar voor het vele werk, dat zy voor de overledene heeft gedaan. De zusters van de gezinsbond van het Leger des Heils zongen enkele liederen aan het graf en mevrouw Van de Klashorst dankte God voor al het mooie, dat ze vanOpoe van Velsen hebben mogen ontvangen. Na dat de heer Van de Klashorst een gedeelte uit Openbaringen 21 had voorgelezen en er nogmaals door de gezinsbond aan het graf was gezon gen beëindigde kapitein Gerstel de korte plechtigheid met gebed. Pieter is een trouwe lezer van ,De Verzamelaar", maandblad van de Ne derlandse vereniging van die naam. In dat blad wordt nu gewaarschuwd tegen vervalsingen. Ik vind het maar merkwaardig, dat er steeds wat vervalst moet wor den. Ik lees: „Nog niet zo lang gele den heeft u in ons blad een waar schuwing kunnen lezen betreffende nagemaakte suikerzakjes, terwijl 111 de pers het nodige geschreven is over valse gouden munten. De laatste rijd doet zich zowel by lucifersmerken als bij sigarebandjes eveneens ditzelfde euvel voor. Vooral beginnende verza melaars en kinderen zouden hier al gauw de dupe van kunnen worden". Wat er aan te doen is? „Onze ver eniging kan hier helaas weinig aan doen, behoudens waarschuwen tegen de gesignaleerde falsificaties. Het zyn de leden zelf. die hier op kunnen treden door te weigeren dergelijke waardeloze papiertjes te kopen." Verstandig vooral vind ik de op merking: „Voor het overige moet ieder weten of hij bij zijn collectie sigarebandjes bedrukte stukjes pa pier wil plakken, die nooit om een sigaar gezeten hebben." Aanbod In deze nieuwe weck noteren wij een buffet en een tafel van V. uit de MJjns- herenlaan, een gemakkelijke stoei met kussens van D. uit de Zweedsestraat, theekast. radiokast. lamp, kleding en schoenc-n van V. uit Nleuwerkerk aan deu IJssel, fauteuils, stoelen enz. van B. uit de Rosestraat. kinderstoel, hobbelpaard, autoped van L. uit de Soldancllestraat. schemerlamp, kleding en schoenen van N. N. uit Krimpen aan den IJssel, kleding van Z. van de Lange Geer. van N. N. uit Gouda en van Van der W. uit de Sophla- straat, klokken voor knutselaars van De W. uit Lekkcrkerk, 300 kindertijdschrif ten van B. uit de Busken Huëtstrant. babykleertjes en een vloermat van Van der VV. uit de Verboomstraat, capsules en zilverpapier van M. van de Berkendaai. Wil R. uit de Bonaventurastraat en van Nellie en Marja S. van het Oostelnde. Voor de spreeuwenpot ontvingen wij nog J S,— van N. van de Boomgaardstraat, i 1,50 van M. uit de Da Costastraat. twee kwartjes van Van L. uit do Zoutzleders- straat. Veel dank. Vondst Een grijze motorhandschoen (links en met scbnpevacbt gevoerd) ls op 31 maart tussen hul» en Puptllcnstraat kwtjtge- raakt door de heer De Vos, Kortmakcrs- straat 23. Freddy Theuns, Lepelaar singel 102b, Het 1 april ln de bus tussen Schlebroek en Tcrbregge een pakje met drie boeken liggen. Ia de buurt van de Putscbocht zocht W. A. Suiker, St. Andrlesstraat 14a, tot dusver tevergeefs naar een verloren Kladde sleutelring met drie sleutels. Theo Reltemn, Geuzenlaan 6, meldt triest dat hij op 31 maart bU de A. van Stolkweg zijn voetbalschoenen verloor. In de Camlssebuurt zoekt de tam. Van Winden, le Camtssestraat 14a, een ver loren melsjeswant met rood-blauw pa troon. IV. van Schalk. Tweebosstrsat 94, miste bil de Putselaan op 28 maart een brilledoos met bril. Vondst Op bet adres Bonneerstraat 61 kan een ln die straat gevonden leverkleurig klnderscboentje worden afgehaald. PIETER SPREEUW (Vervolg van pagina 1) Prof. De Quay wil een kabinet vor men zonder bindingen met welke groep in de kamer ook. Slechts zal de instemming van de fractievoorzitters met het program een soort „morele binding" veroorzaken. Ons lijkt het vrijwel onmogelijk dat een fractievoorzitter zijn persoonlijk oordeel zou willen geven zonder over leg met de fractieleden. Een werkeiyk sterk en hecht ka binet is alleen te formeren wanneer men in het overleg tussen de frac tievoorzitters komt tot een program waaraan de fracties gebonden zyn. Doet men het anders, dan huppelt men van de ene hindernis naar de andere, zonder enige zekerheid om trent de voortzetting van het be leid. Maar confessioneel en liberaal, hoe zeer ook onderling verdeeld, zyn daar op het ogenblik vierkant tegen, Waar- schyniyk uit de overweging, dat deze houding de meeste zekerheid biedt om de Party van de Arbeid buiten de regering te houden. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van deze exclusieve cretonne in een weelde van kleuren en dessins, handdrukdecora Wg tiestof. 120 cm i breed, door elkaar per meter vQoruhffA oude toren in Amsterdam een bron zen plaquette onthuld. "De tocht van Henry Hudson bete kende een groot keerpunt in de his torie voor de Oude en de Nieuwe Wereld.' aldus mr. David V. Lowe, president-commissaris van de "Port of New York Authority'. 'Sedert het ontstaan van Nieuw- Amsterdam hebben speciale banden het oude Amsterdam en de haven van New York met elkaar verbonden. De haven van New York ver- -scheept een groot deel van zijn goe deren naar en van Nederland. In 195-7 bedroeg de totale export naar Nederland meer dan 120 miljoen dol lar. terwijl de import uit Nederland een waarde vertegenwoordigde van 84 miljoen dollar. Het is van groot belang zich te rea liseren, dat de im-en ezport tussen beide landen via New York 44 per cent uitmaakt van de totale buiten landse handel tussen beide landen.' In de bronzen plaquette staan de namen gegrift van de gouverneurs van de staten van New York en New Jersey, alsmede de namen van de af gevaardigden van ieder van de twee staten die lid 'zijn van het huidige bestuur van "The Port of New York Authority.' Namens hen en namens de 18 mil joen mensen die ieven en werken in New York, bood mr. Lowe de pla quette aan, die door burgemeester Van Hall met een kort dankwoord werd aanvaard. 'j (Van een onzer verslaggevers) Zaterdag 350 jaar geleden vertrek van de Schreierstoren Henry Hudson voor een reis, die veel .beeft bijge dragen tot de Nederlandse koloni satie in Amerika. Ter herdenking van dit feit werd in de muur van de ln deze rubnek vermeldt tiet Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die wor den geciteerd. Bet zou ook geen wonder zijn, wanneer na vier jaren kabinetspoli- tiek zonder PvdA door bet van deze zijde bestoken met kiezers welgeval lige wensen die niet gehonoreerd worden of kunnen worden de KVP weer van haar positie van num mer één, de grootste partij, zou wor den beroofd. Trouwens, wanneer men hoort en leest, op welke onaangename wijze ook na de verkiezingsuitslag door de PvdA stemming gemaakt wordt tegen andere partijen en haar leiders de oppositieslcllingen daarmee eigenlijk al zijn ingenomen dan geloort nie mand meer in een vruchtbare samen werking als voorheen. Dit het Nieuwsblad van het Noorden van 1 april 1939. SCHOONHOVEN Het be stuur van Volksonderwysheeft het gemeentebestuur het voorstel gedaan in het nieuwe stadsdeel een kleuterschool te stichten. Die schooi zou moeten komen te rusten op drie zuilen, in de vorm van een rooms-kath., 'n protestnt- christelijk en een neutraal klas selokaal. Achter die drie zuilen zou een gezameniyk speellokaal moeten komen, die door de ver schillende scholen om beurten zou kunnen worden gebruikt. In het nieuwe stadsdeel van Schoonhoven zyn nog geen kleu terscholen. Wel loopt er een aan vrage van de stichting van een tweeklassige prot.-chr. school en heeft Volksonderwys het gemeen tebestuur verzocht een openbare kleuterschool te stichten. Tijdens de Henry lludsonher- denking werd zaterdag in de gevel van de Schreierstoren een herinieringsplaquette onthuld.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2