1 Conservatieven tasten (wankel) gezag van Hoge Autoriteit aan es nemen - na Formatie 'aar - weer van Hellevoetsluis DULLES Washington geschokt gfW ZONDERCOMMENTAAR HERTER* tweede man in een-mansshow Spreeuivenpraat Patiënt steelt auto en rijdt tegen lichtmast Minister opent sluizen in Delfzijl mmmm Chaplin maakt géén nieuive film meer 'Groot verlies voor gehele vrije wereld' Dr. J. E. Salk naar Amsterdam .J Deining om crisis in Straatsburg Pas op, ze bijten Visser-N eerlan dia prijzen uitgereikt Werkcursus over muziekonderwijs Zaandammertjes wilden polioprik snel hebben HET VRIJE VOLK DONDERDAG 16 APRIL 1959 PAGINA 3 VERGROOT UW VAKANTIEMOGELKJKHEDEN BUREAU STENOTYP Terug Waterweelde (Van een onzer verslaggevers) Hellevoetsluis is na een onderbreking van meer dan een kwart eeuw weer een marinestad. Militant, maar vooral feestelijk hebben gisteren de Jantjes bezit van de versierde en verlichte stad genomen. Met een militaire mars door de, nauwe straten, waar de muziek, van de marinierskapel de ramen deed trillen, met officiële toespraken en 's avonds met een groot verbroederingsfeest. Christen-democraten en li beralen hebben gisteravond in het Europees Parlement in Straatsburg geprobeerd, de po ten weg te zagen onder de toch al wankele zetel van de (de missionaire) Hoge Autoriteit van de Kolen- en Staalge meenschap. Resolutie verscheurd Het was een tijdperk, dat be gon in 1952 toen Eisenhower gekozen werd en Dulles tot zijn voornaamste minister benoem de onder het motto dat niet aileen de Russische politieke opmars 'in bedwang moest worden gehouden,' maar ook moest worden teruggedraaid. bekieTdrSüZwerdb1r^ruariT95? werd^bef^kkenHerter geneigd is in kwesties ..Laten wij bet deze Jceer eens hebben over dat hol aan de Oldegaarde.- Wat is er nu leuker dan zo'n hol? Het gra ven, stutten, inrich ten en bewonen. En dan een club. com pleet met wet. Een zaligheid. Maar natuurlijk mócht het weer niet Het hol ging er&an. Wég plezier. Mijn laatste restantNean- dertaierbioed komt ertegen in opstand. En dan maar kiagen over die jeugd van tegenwoordig. Er is heel wat meer te klagen over sommige fantasieloze ouderen, want die zijn er de schuld van als de kinderen balorig worden. Zal ik eens zo'n dertig jaar in mijn herinnering teruggaan? Naar de Biesbosch! De avonturen lagen er opgeschept; wilgekatjes plukken, dotterbloemen, margrieten, boterbloemen; emmers vol! Kikker dril en kikkervisjes in potten schep pen. Salamanders en stekeltje® van gen. De polderdijk leen „ring" van on geveer zeven kilometer) omlopen, bramen plukken, slootje springen. En proefondervindelijk bewezen wij dat Van Alphen gelijk, had toen hij schreef: ..Aan een boom zo vol gela den, mist men twee, drie pruimen niet." We bouwden „huizen" van schragen, planken en zakken en speelden bij slecht weer op hooizol ders en in stallen. Gevaarlijk? Ja. soms. Hoewel ik me geen enkel ernstig ongeluk herinner. We leerden de gevaren langzamer hand kennen en waren wel degelijk waakzaam. In elk geval was het ge vaar een fractie van wat een kind tegenwoordig in het stadsverkeer be dreigt. Ik geloof beslist dat een van de be langrijkste tekorten in het leven van het moderne stadskind is het ontbre ken van zelibeieefde avonturen. Als surrogaat hebben ze spannende films er. televisie, maar uiteindelijk zitten ze daar alleen maar tegenaan te kij ken. Jammer, dat ik vierhoog woon. Maar krijg ik nog eens 'n klein huis met een tuin dan is de helft daar van voor de jeugd. Om in te graven! En maken ze een hol. dan inspecteer ik de zaak wel degelijk. Maar afbre ken is er niet uij!" -'v (Van een onzer verslaggevers) Woensdag is een patiënt nit een in richting voor geestelijk gestoorden te Ermelo er met een gestolen auto vandoor gegaan. Bij Harderwijk reed hij met grote snelheid tegen een lichtmast, die volledig afknapte. De auto werd vrijwel totaal vernield. De man zelf kroop uit het wrak en bleefe slechts enkele schaafwondjes in het gezicht te hebben. Hij behoorde tot de zogenaamde vrijwandelpatiënten, die zonder toe zicht naar het dorp mogen. Op een erf ontdekte hij 'n auto. die niet ge sloten was. Daar ook het contact sleuteltje aanwezig was, kon hij zon der veel moeite wegrijden. Hij werd echter al spoedig door voorbijgangers ontdekt, die onmiddellijk de Rijkspo litie alarmeerden, omdat hij slinge rend door straten reed. Bovendien kwam direct daarna aangifte van de diefstal van de auto. De Rijkspolitie zette onmiddellijk de achtervolging in, en was daardoor heel snel na het ongeluk ter plaatse. Daar zag men stomverbaasd, dat de man vrijwel ongedeerd was. Advertentie I.M. Door nu nog enkele maanden te gaan werken als (steno-)typiste vla beschikt U straks over een aardige relssom. - Geen Inhouding voor „Winst uitkering" doch onmiddellijk de hoogste uitbetalingen (b.v, steno-Ned. f 14,SO bij een S-Urige werkdag). groothandelsgebouw as, Rotterdam - telef. 113150, 3 lijnen). Vindt u het geen prachtig spreeu wenpraatje? Ja? Dan alle hulde aan het adres van mevrouw J. W. J.-M. te Overschie, die zich zelf „een huis moeder met een fijne jeugd om aan terug te denken" noemt. Gelukkig zijn zij, die op zo'n jeugd kunnen te rugkijken, Pieter vindt dat mevrouw J. gelijk heeft. We mopperen op de kinderen als ze op straat voetballen en door plantsoenen lopen. Maar, beste men sen, waar moeten in heel wat buur ten van onze monsterrandstad de kinderen dan heen? Het aantal veld jes waar ze naar hartelust kunnen ravotten, wordt steeds kleiner. Het heerlijk zwerven in de omgeving van de groeiende stad wordt moeilijker en moeilijker. Ik woon in het centrum van Rot terdam. Aan de voorkant een drukke winkelstraat met veel autoverkeer en om de paar minuten een tram. Aan de achterzijde het steeniandschap van sombere expeditiehoven. In de buurt is geen enkele speeltuin. De kinderen kunnen terecht op wat stukjes vies puin, waar men vuilnis stort en honden uitlaat. Nergens een plantsoentje, ja, nergens een sprietje groen. Steen en nog eens steen. En mooie tegels, véél tegels. Vaak voel je je triest als je de kin deren hun tentje ziet bouwen in een zeer steenachtig hoekje van die steenwoestijn. Ooievaars! Zoals je al weet, is op 4 maart ome eerste ooievaar gekomen. Thans is de tweede gearriveerd. Met veel geklepper is het vrouwtje ingehaald," zo schreef op 14 april de familie ZJyttenbogaard van de Haven te Oudewater. En in. Molenaarsgraaf meldde mej. C. van Doesburg; He den, zondagmiddag 12 april, om streeks 4 uur. is onze trouwe vriend ooievaar op de Ned. herv. kerk. dorp Molenaarsgraaf, weer aangekomen tot blijdschap van vele inwoners. We hopen dat ook de tweede spoedig zal volgen en met hem wat warmer ■weer." (Pieter kon deze berichtjes helaas niet eerder in zijn kolomver melden. Hartelijk dank voor de mel dingen. Pieter werd verteld dat vorige week vrijdag de eerste boerenzwaluwen zjjn gezien in het clubhuis van de volkstuinvereniging Tuinderslust aan de Kleiweg te Rotterdam. Of dat vroeg is? Nee, vrij normaal, want de boerenzwaluwen keren tussen begin april en eind mei terug, Wél vroeg was de oeverzwaluw die ik zaterdagmiddag boven het eiland Van Brienenoord zag. De oeverzwa luwen komen over het algemeen pas tussen eind april en einde mei terug. De aantrekkelijke Braziliaanse Marpessa Dawn heeft plotseling de aandacht getrokken van Euro pesefilmmensen. Als „ontdek king" van de Fransman Marcel Camus heeft zij in zijn film „Orfeu Negro" gespeeldDe keu- zecommissie van het filmfestival in Cannes, dat eind van dezé niaand begint, heeft gevraagd de film te mogen zien om de deel neming ervan aan het festival te overwegen. Br. J. E. Salk uit Pittsburgh, de uit vinder van het poliovaccin. zal van zaterdag 25 tot woensdag 29 april in ons land verblijven. Op maandag 27 april houdt dr. Salk in de aula van de gemeente- universiteit een lezing over polio virussen. Zijn komst staat in ver band met een aan hem uitgereikte prijs door de Helene de Montigny- stichting, die in 1928 werd opge richt door wijlen de heer P. J. J. Jonas van 's Heer Arendskerke. Op 18 november is de prijs door het stichtingsbestuur via de Ameri kaanse ambassadeur aan dr. Salk uitgereikt. Zijn overkomst wordt ge financierd door de stichting Excerp- ta Medica. Dr. Salk hoopt zaterdag 25 april op Schiphol te arriveren. (Van een onzer verslaggevers) Woensdag „was het feest in het pas iot industriekern gepromoveerde DelfzUl De minister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Aartsen. opende in het burijn van talloze genodigden-,1 het nieuwe zeesluizencomplex. Deze sluizen, het zijn er twee, geven het Eemskanaal, en daarmee Delfzijl en de stad Groningen, een nieuwe weg naar zee Zü bieden bovendien aan de scheepsbouw langs het Win- schoter Diep binnenkort, als ook het Eemskanaal is verbreed en de brug gen over dit kanaal een wijdere door gang hebben gekregen, de gelegen heid, grotere schepen te bouwen. Men h ~opt het gehele werk in 1361 klaar tt hebben. In Delfzijl, waar het Eemskanaal nu een geheel nieuwe en veel bre dere uitmonding heeft gekregen, is het al mogelijk schepen tot vijf- a zesduizend ton te bouwen binnen de sluis. Ook de afwatering van grote delen van Groningen en Drente, totaal 84.000 hectare, is met de nieuwe slui zen in hoge mate gediend. Pluim voor de aquariumvereniging Waterweelde uit Rotterdam-Zuid. En voor haar lid, de heer Hobo. Zou op verzoek van Pieter vier door een spreemvenlezer geschonken maanvis sen naar het Rotterdams Zeehospi tium brengen. Vond dit eigenlijk wat tt weinig en zamelde bij Waterweel- des leden 64 vissen en een flinke col lectie waterplanten in. Ging daarmee met gratis door ander lid beschik baar gestelde auto naar Katwijk en bevolkte vijf bakken. Goed werk, zegt Pieter. Aanbod Een rijke schakering van aanbiedingen vandaag: een tweepersoons bed van tv. van het Struweel twee spiralen van N. uit de Engclsestraat. bedden en een ledikant van S. uit de Belgischestraat, twee fauteuils van W. uit dé Carel van Nleveltstraat. tafel, llbertystocl, radio en kleding van J. uit de Vlasakkcrsiraat., een vloerkleed van De J. uit de Suier- straat, twee fauteuils, leunstoel, nacht kastje, tafel, ligstoel en boekenkastje van V. uit de Van Oosterzeestraat, divan kleed. vloerkleed en diversen van Van der H„ een kinderwagen van D, uit de Polslandstraat. kleding en schoenen van K. uit de Betje Wol/fstraat, baby kleertjes, luiermand, wasted en w.nter- jas van K. uit de Mlddclharnlsstraat en capsules van N. N. Veel dank. Verlies Mevrouw Erkens, Kokerstroat 21b. heeft op 11 april een tas met bood schappen ln do telefooncel Maashaven hoek Pretorialaan. laten staan. Een mijn heer zou die hebben meegenomen. „Wie vond ln de buurt van de Groencndaal of de West-Blaak mijn linnen weekend tas met sportspuUen?" vraagt W Kats, Bethlebemstraat 10b. Waar ls de steun zool, die Herbert Schmltz. Van Malsem- straat 92, een paar weken geleden ln deze buurt verloor? De steunzool heeft maat 24. Tussen Spaansepoldcr en Schledamse- weg verloor de beer Drukker. Putseloao 157a, op 11 april een bruine leren akte tas met o.a. een boekje over motoren dat Diet meer te koop ls. Vondst Op het adres Linker Rottekade 18b, berust een gevonden double dames horloge. (Vervolg van pag. 1) Dat zijn dan vijf KVP'ers. Wie wordt de zesde? Niemand heeft er enig idee van. Er zjjn allerlei oplos singen mogelijk. De voorkeur van prof. De Quay gaat uit naar een lid der KVP voor Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. Als hij erin slaagt zijn plannen te verwezenlijken waarop niet- veel hans schijnt te be staan zou mr. Beerman van de CHU Binnenlandse Zaken hunnen krijgen. Mogelijk ook zoekt hij een KVP-kandidaat voor Justitie. Lukt dat, dan zou de liberaal Toxopeus Volkshuisvesting en Bouwnijverheid kunnen krijgen in plaats van Justitie. Men ziet, dat de omtrekken van het. nieuwe kabinet zichtbaar wor den, maar dat er binnen de ruwe lijnen nog open plekken zijn en dat er ook nog allerlei verschui vingen mogelijk zijn. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar r~ tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. De tweede kanttekening betreft de kwaliteit of, zo men wil, de zwaarte van de aan te trekken figuren. Het komende kabinet zal een geheel an dere Tweede Kamer tegenover ziel» vinden dan tot nu toe het geval is geweest. Een Kamer met een aanzien lijk sterkere, fellere en beter toege ruste oppositie dan voorheen. Deze situatie zal hoge eisen stellen aan het kabinet in zijn geheel zowel als aan iedere optredende ministeraf zonderlijk. Het is dus zaak dat er uit de onderscheidene groeperingen de beste figuren naar voren komen. Daarbij moet de vraag worden ge steld of men dan de keuze zal mogen beperken tot de Tweede-Kamerfrac ties. Indien dit gebeurt, zou men namelijk wel eens kostbare kansen kunnen verspelen en de gevolgen daarvan zouden op d»n duur lelijk kunnen opbreken. L'it liet Algemeen Dagblad van vrijdag 10 april 1959. Iedereen toonde zich verheugd, de burgemeester, de marine-comman dant, de burgerij, de meisjes, en de braniekragen. Daarom werd het daar in Hellevoetsluis, waar twintig mij nenvegers in de voorjaarszon lagen te pralen, een gezellig feest. De feestvreugde was zo groot, dat verzakkende kademuren, die volgens waarschuwingsborden levensgevaar lijk zijn, haar niet konden verstoren. Die verzakking is een gevolg van het uitdiepen van de haven voor de marine. De burgemeester zei in zijp wei- komstwoord tot de marine, tijdens een samenkomst in het raadhuis, dat oorspronkelijk een marinelogement was; „Ingrijpende voorzieningen zullen noodzakelijk zjjn. De financiële ge volgen zijn nog niet geheel te over zien". Een goed verstaander heeft maar een half woord nodig. Dat was overigens en dan nog heel mild gesteld het enige som bere woord, dat gisteren in Helle voetsluis werd uitgesproken. Voor het overige alleen maar vreugde, vooral natuurlijk ook van de neringdoenden. Er worden in Hellevoetsluis zeven mijnenvegers gestationeerd en dat betekent een garnizoen van ruim tweehonderd man. Bovendien kreeg Hellevoetsluis en dat vond ieder een het belangrijkste weer meer aanzien, want ais marinestad ben je wat! (Van onze speciale verslaggever) De Hoge Autoriteit zoekt steun bij het parlement voor het aanpakken van de kolencrisis voor het kunnen beperken van de kolenprod-uktie en van de -import, voor het zo goed mo gelijk veilig stellen van de belangen van tienduizenden mijnwerkers en voor het nemen van in het verdrag omschreven „maatregelen bij een situatie van duidelijke crisis". Maandag 4 mei zal de Hoge Auto riteit van de ministerraad bü de KSG volmachten vragen. En die krijgen ofniet krijgen. Welnu, maanden achtereen hebben allerlei comnussies uit het Europese Parlement op de ministerraad kritiek geoefend. „De ministerraad," heette het. „belemmerde de Hoge Autoriteit bij het nemen van maatregelen tot bestrijding van de kolencrisis." Gisteren schrokken in het par lement liberalen en christen-demo craten plotseling terug voor de uiterste consequentie: aansturen op de „crisistoestand". In de avond zitting legden zij een ellenlange resolutie op tafel. Er stond in, dat de Hoge Autoriteit eerst nog eens wat moest gaan praten met de regeringen en de industrieën. Een enorme deining ontstond op de banken van de Hoge Autoriteit, waarvan alle acht zittende leden aan wezig waren. Willi Birkelbach, woord voerder van de socialisten, stond op. Zijn zware Duitse stem dreunde de zaal in: „Ik ben geslagen. Voortdu rend hebben wjj de ministerraad be kritiseerd. Nu zouden wij terug wijken, nu wij zelf oor de beslissing staanOnbegrijpelijk." Gaan we niet te ver?" 's Middags al had de Nederlandse socialist Kaptevn, die wist wat er bij (Van een onzer verslaggevers) Het Algemeen Nederlands Ver bond, dat sedert, enkele jaren be schikt over een deel van de nalaten schap van wijlen mr. De Visser, te bestemmen voor een doel dat streeft naar het behoud en de bevordering van de Nederlandse beschaving, heeft woensdag in Den Haag elf visser- Neerlandiaprijzen uitgereikt: twee aan instellingen en negen, aan com ponisten. Een prijs van 10.000 ging naar de Stichting Centrum voor Jeugd-psy- chiatrie. een prijs van 5000 naar de Stichting Film en Jeugd te 's-Gra- venhage. Voor zijn werk „Vijf geestelijke mo tetten" kreeg de enige dagen geleden overleden componist Ernest W. Mulder uit Amsterdam 1000, evenals de he ren Oscar van Hemel uit Hilversum (cantate .Maria Magdalena") en J. Reuland uit Almelo, o. a. dirigent van De Stem des Volks („Het woord") De zes andere bekroonde compo nisten hadden meegedaan aan een prijsvraag van de Nederlandse Klok kenspelvereniging en hun werkstuk ken waren dus composities voor de beiaard. Het waren Gerard Boedijn te Hoom 1000), ir. H. C. King te Amsterdam 750), A. Verlie te Eigenbrakel in België 500)Willem Vogel te Amsterdam 50), mevrouw B. Tideman—Wijers te Almelo (f 50) en R, Peetexs te Eisden in België 50). De prijzen en oorkonden werden uitgereikt door ir. G. Schutte, voor zitter van het Algemeen Nederlands Verbond. liberalen en christen-democraten broedde, als een Romeins orator ge toomd: „Europa staat op het spel, pas op! Wij zjjn op het punt ons als slakken te gedragen. Wij deinzen terug voor de regen, kruipen in onze nationale schulpen. Het had niet geholpen. Een een zame, verstandige christen-demo craat vroeg het woord: Jean Bu- vieusart, een door de wol geverfde Belgische parlementariër. Hij zei: 'Gaan wij niet te ver? Beseffen wij wel, dat wij de Hoge Autoriteit niets kunnen voorschrijven, dat zij auto noom is? Raak was het schot van Duvieusart. Paul Plnet, de voorzitter van de Hoge Autoriteit, rees op achter de micro foon. Hij scheurde de resolutie aan stukken. Het was, of jong vuur brandde in de grijze ex-vakbonds leider. 'V vraagt ons,' zei hü, 'te gaan doen wat wü een jaar lang gedaan hebben, terwijl wij dagen achtereen tegenover u betoogd hebben, dat alle indirecte maatregelen uitgeput wa ren. U vraagt ons, het verdrag te miskennen. Welk een ontstellend ge brek aan realisme van de kant van het parlement. Wordt deze resolutie ooit aange nomen, dan zuilen wy naar naast on« neerleggen. Wij zullen met of zondei resolutie op 4 mcl voor de minister raad komen. Mét onze voorstellen Accepteren de ministers deze niet dan zullen wfj daaruit de les trekken. De verwarring onder de reactionai- ren in het Europese parlement wa.' groot. Zü liepen té hoop. Zü riepen door elkaar. Zij vroegen schorsing van de vergadering. Die kregen zij Afgezien werd van de nachtzlttinp waarin het debat had moeten ein- digen. (Van onze kunstredactie) (Vervolg van pagina li Al kan men dus, zoals Eisenhower onderstreepte, geen grote koerswijzi gingen verwachten, het blijft de vraag of de politiek van John Foster Dulles met dezelfde persoonlijke kracht en doelbewustheid zal worden voortgezet. Niet voor niets wordt in commen taren in Washington al gesproken over „het einde van een tüdperk in de internationale betrekkingen." Over de resultaten van Dulles' po litiek kan men van mening verschil len niet over de enorme activiteit die hij persoonlijk ontplooide (nim mer reisde een minister zo veel ais hij!) en evenmin over de bezieling waarmee hij te werk ging. Zijn geloof in de Amerikaanse machtsontwikkeling als beste middel om de wereldvrede te handhaven bracht hem naar zijn eigen woor den soms aan de 'rand van de af grond', maar niet eroverheen. Voor al in de afgelopen jaren (Libanon,, Jordanië en Formosa) heeft zijn poli tiek succes gehad. Berlijn zou een nieuwe krachtproef: voor de westerse politiek moeten wor-- den. Het is bekend dat Dulles van plan i was geen posities in West-Berlijn opi ce geven, maar toch met een zekere I soepelheid tegenover een nieuwe situ-1 itie in Europa te staan. Niet alleen! door de grote geheimhouding die inj feite (en terecht!) nog steeds over: het westerse antwoord op de Rus-! sische eisen wordt betracht is weinig, bekend over Dulles' uiteindelijke' voorstellen. Hij is door de nieuwe uitbarsting van zijn ziekte in februari jongst leden ook op een belangrijk moment van het politieke toneel verdwenen. De Britse premier Macmillan ontwikkelde Initiatieven, die in Parijs en Bonn tamelijk koel ontvangen zijn en waarover in Washington bij ont stentenis van Dulles kennelijk enige onzekerheid bestaat. Christian Herter zal de zware taak van Dulles althans voorlopig moeten overnemen. Maar het zal lang duren eer Herter of een ander de persoon lijke positie van Dulles in het con tact met Eisenhower zowel als met de bevriende westerse regeringsleiders heeft ingenomen. Professor Hans Bergese uit Berlijn, deskundige op het gebied van de op leiding van leraren in schoolmuziek, komt van 19 tot 22 mei een cursus geven in het C. S. Oolgaardhuis te Arnhem. Hij zal daar onderwüzers. kleuterleidsters, muziekleraren en jeugdleiders in het bijzonder, voor lichting geven over de juiste toepas sing van het Orff-tnstrumentarium, J Het hoofdthema van. deze cursus is het ontdekken van de vele aanra- 1 kingspunten tussen muziek en bewe ging. De organisatie berust bij de muziekhandel Ph. Hakkert jr.. West- blaak 13, Rotterdam 2. Haar initia tief mag, gezien de grote snelheid waarmee het muziekonderwijs, in- i temationaal gezien, nieuwe wegen zoekt en vindt, zeker gelukkig wor den genoemd. De Amerikaanse vakbond voor arbeiders in de rubberindustrie heeft een staking afgekondigd in de fa brieken van Firestone en Goodrich in Akron. (Van een onzer verslaggevers) Een grote groep Zaandam.se scholieren heeft woensdag middag staan dringen om een prik tegen polio te ontvan gen alsof het een kostelijke tractatie gold. De concierge van de Vdlhelminaschool.waar het vaccinatieteam van de GGD de opdringende jeugd niet de baas kon 'blijven, heeft ten slotte de hulp van een po litieagent ingeroepen. Wat het administratiepersoneel en een arts niet was gelukt, speelde de agent wel Jclaar: de meis jes en jongens gingen in de rij staan. Commentaar van de direc teur van de GGD dr. J. A. Fischer: „Tja, op woensdag middag gaan de jongens waar schijnlijk liever voetballen. Zij hadden zo'n haast om binnen te komen, dat ze precies het tegenovergestelde bereikten van hetgeen ze wilden be- loerkstelliaen. Het duurde it l. onnodig langer". „Kom ook bij de marine," dacht deze jongeman die de autoriteiten bijstond in het afnemen van het de- file van de mariniers. VEVEY (Zwitserland) (AP). Charley Chaplin viert vandaag zijn zevenstigste verjaardag. Volgepi de secretaris van Charlie Chaplin heeft de acteur beslist niet het voornemen wederom een film te gaan maken waarin hjj de tragische zwerversfiguur zal vertolken die hem beroemd heeft gemaakt. Hij heeft trouwens geen plannen om de komen de tijd aan een nieuwe film te be ginnen, zegt zijn secretaris. Eerst moeten zün memoires, waaraan hij vrijwel elke dag werkt, worden be ëindigd. De secretaris kon geen verklaring geven voor de recente berichten dat Chaplin zou terugkeren tot de film- figuur uit de jaren twintig en dertig die in films als „The Kid" en „The Goidrush", zulke wereldsuccessen boekte. De familie heeft vandaag in de familiekring de zeventigste verjaar dag van Charles Spencer Chaplin gevierd. Met zün 34 jaar oude vrouw en hun zes kinderen zal een grote verjaarstaart worden aangesneden m de villa in Vevey die uitkijkt over het Meer van Genéve. (Van onze correspondent te Washington) HET AFTREDEN van minister Dulles is, hoewel c.iet onverwacht, toch in politieke en diplomatieke kringen in Washington als een grote schok gekomen. De reacties hier onder strepen opnieuw de dominerende positie van Dulles in de internatio nale politiek der Verenigde Staten. OOK DE CRITICI onder de demo craten en republikeinen erkennen zün grote toewüding, zün onver moeibare energie en zün grote ken nis en bekwaamheid. KENSCHETSEND voor de reacties van. talrijke leidinggevende demo craten en republikeinen is de ver klaring van Mike Mansfield, gezag hebbend lid van de senaatscom missie voor Buitenlande Zaken, dat hü 'diep bewogen' is en het aftreden een groot verlies acht, maar blij is dat Dulles in adviserende hoedanig heid zal blüven fungeren. ALGEMEEN ziet men een leegte in de buitenlandse politiek die zeer moei lijk kan worden gevuld. Het mo ment van aftreden acht men hoogst onfortuinlyk. De leegte is des te groter door de passiviteit en af- hankclijkheid van Eisenhower in de buitenlandse politiek. DEN HAAG (ANP, AP, AFP). 'Ik heb h"(. voorrecht gehad in de afgc- iopen .ven jaar herhaaldelük minis ter Dulles te ontmoeten cn heb met hem veel zakelijke contacten onder houden. ZÜ'n aftreden beschouw ik ais een groot verlies voor de gehele vrije we reld, gezien zün krachtig beleid in de Oost-West-verhouding waarin de Amerikaanse politiek van zulk ge wicht is. ook voor Nederland.' Met deze persoonlijke woorden gis teren in Den Haag uitgesproken door onze minister van Buitenlandse Za ken, mr. Luns, worden de gevoelens die het Westen bezielde bij het ver nemen van Dulles' aftreden duidelijk weergegeven. De communistische landen hebben het terugtreden van Dulles vermeld zonder commentaar erop te geven. De Oostduitse radio merkte slechts op: 'Dulles was een van de politici van de koude oorlog'. In Polen aarzeit men felle kritiek te leveren op een man die zo ernstig ziek is. (Van onze buitenlandredactie) nisterhet ministerie leidde. Een bewondering had voor zijn zeer grote Amerikaans blad schreef eens, dat kermis van internat) rale proble- Herter de tweede man is in men. een een-mansshow. Hiermee werd Herter was voorts twee ambtster- ni de eerste plaats bedoeld dat mijnen gouverneur van Massachu- Duiles gewoon was vrijwel alle za- setts, ken aan zich te trekken. Christian Archibald Herter, de vermoedelijke opvolger van Dulles, geniet evenmin als de afgetreden minister, een goede gezondheid De fiS.larij»-» l>-, -nit Na begin 1957 te hebben besloten gezunonuci. ue bo-jarige in I a- Dit zegt overigens mets over het geen derde termijn als gouverneur te rijs geboren politicus lijdt aan «1..°) met bekwaam zijn van Herter. aanvaarden, volgde Herter Herbert een .gewrichtsontsteking die en ueen erva?'in(> als Hoover jr. op als onderminister van „„Z SSte®* £?kP°Htlcus Zan nlet min- Buitenlandse Zaken. De Washington hem noodzaakt krukken te g*e- der dan veertig jaar. Na aanvanke- Post noemde dit ..een prachtige he- bruiken. J°.r ^''ebitect te hebben gestu- noeming". deerd, trad Herter in 1916 ia diclo- matieke dienst. Zün artsen zeggen echter dat hij Dulles Ziet Herter graag ais desondanks znn werk op het Minis- Hü kreeg een post in Berlijn en zijn ODVolaer Dit niefteEren- tene van Buitenlandse Zaken onbe- was een van de laatste Amerikanen opvolger. D.t meiregen lemmerd kan verrichten. Hoewel tïie de stad verlieten toen Amerika Scande het vermoeden, dat als plaatsvervanger van Dulles ver- oorlog niet mee, omdat hü werd af- a ®®rlijn en de Duitse her- ÏSjMWS voor^ond^etrcdéii' eekeurd voor de miltaire dienst. eriiging een wat soepeler hou- In 1942 werd hü voor de eerste dlng aan te nemen dan Dulles, Zelden heeft Herter zich in het maal lid van het Buis van Afgevaar- de onwrikbare man in Oost- openbaar getoond of laten gelden, digden. Driemaal werd hij herkozen, West-kwecHov alturi n^ft- <r« zelfs met de talloze malen dat hu m met het minst omdat de republi- Kwesties, altijd heeft ge- afwezigheid van de „reizende nu- keins stemmende Amerikaan grote daan.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2