Congo-debat begint en in mist Resultaat technische beurs wijst het uit conjunctuur omhoog moord Axel 'Schmidt had niet mogen vertrekken' Reeds 33 (ex-)aspiranten MATERIE UIT RIJK VAN BUITENSTE DUISTERNIS Roberto Arias zoekt asiel RQSEMARIEII Spreeuivenpraat Massaal proces tegen ouders spijbelaars Ontbij tclub gaat (vervroegd) met vakantie Nieuw ballet in Den Haag Gary Cooper katholiek Derde dodelijk ongeluk op zelfde punt Geen collectie Raadselachtige dood van oude man HET VRUE VOLK ZATERDAG 25 APRIL 1959 PAGINA 3 henK* de Tegering hopeloos in Pullen-rijm CAtè -I-i i 11«on.zakéNi worffeveeN RorneR Gezocht Ballonnen oplaten Atoombatterij Nog gsen ruimterus Einstein narekenen Britten omhoog? „Heus spreeuw, dit is waar ge beurd...." *n Fiks aantal broeders in Petrus heeft het ver- haai van de cognac- drinkende karper van de heer Van der E. uit Rotterdam gele zen en er een ander sterk verhaal tegen over gezet. Mevrouw Spreeuw en Pieter hebben genoten, 'k Haast me vandaag een stuk of wat van die waargebeurde verhalen in mijn kolom te zetten. De heer G. van Es uit de Kerkhof straat te Rotterdam vertelt .met vis- groetjes": ,Jk zelf had zonderlinge ervaringen met een héél doodgewoon goudvisje, dat in een visglas zwom. Als ik dat visje voerde kwam het ge woon naar mijn vingers toe. Sterker nog: als ik het bloedwormpjes gaf, Kwam het zelfs half uit het water. Wie schetst echter mijn verbazing toen ik op een mooie dag ontdekte, dat de goudvis op het randje van het visglas zat? 't "Werd nog maller; de goudvis voelde zich zo goed op het droge thuis, dat hij meer buiten dan binnen het visglas woonde. Na een half jaar huppelde het vis. je vrolijk mee naar buiten om maar gauw de dagelijkse portie bloedwor- men te krijgen; van het visglas wilde het niets meer weten. Maar om een lang en. treurig verhaal kort te ma ken: op 'n dag wandelde ik met de goudvis de Rotte op. Hij huppelde achter me aan, maar plotseling kwam hij te dicht bij het water en viel in de Botte. En nu kun je me geloven of niet, maar m'n goudvis verdronk jammerlijk, zó was hij al aan het droge gewend. Ik moet nog steeds aan hem denken als ik langs de Rot te loop De goudvis van de heer Van Es verdronk; ja een sterk verhaal. Laat nu. Cornells den Braasem uit de God schalkstraat te Rotterdam, hetzelfde hebben meegemaakt met een goud vis, die op zijn staart leerde lopen en ook de verdrinkingsdood stierf... En laat nu W. Stornel uit de Brigan tijnstraatte Rotterdam een gelijke ervaring hebben gehad met een kar per als een vloermat (zekere Pieter die nog eens mocht kijken naar de plaats waar hij gevangen was en. óók verdronk 't Schijnt dus gemakkelijk te zijn geweest om een vis te leren lopen r Maar nu de heer L. van der Meyde uit de Wandeloordstraat te Rotter dam. Hij heeft twee verhalen, abso luut waar gebeurd. Hij zat eens te vissen in het Voom- sche Kanaal bij Nieuwesluis Op snoek. Met een hengel als een vaarboom en koord, waaraan de Statendam ge meerd zou kunnen worden. Goed, op eens verdwijnt het hele spul onder water, Béét. Er wordt opgehaald: snoek. Met een krachtige boog werd de enorme vis aan land geslingerd. Daar liep toevallig een zeug met 'n stuk of wat biggen. Die snoek opent z'n bek en hapt een big naar binnen. Die big wil uit de snoekebuik en wroet zolang met haar poten totdat die door de buikwand neen naar buiten komen. De biggepootjes gaan lopen, de snoek moei mee en de bewoners van de dorpen raken in paniek. „Een kaaiman l Een kaaiman in 't ka- naaiIn die buurten spreken ze er nóg over. Verhaal nummer twee; Jaren geleden heeft ene Jansen uit het Voornsche Kanaal bij de tram- brug een knaap van een snoek ge haald. Veertien dagen later zit bo vengenoemd heer weer aan het ka naal te vissen en heeft ook nu beet. Hij vangt een heel klein snoekje. Voorzichtig probeert hij gelijk een echte sportsman betaamt de haak uit het bekje te verwijderen, zo pijn loos mogelijk. Begint me daar dat snoekje te huilen. Jansen roept tegen zijn maat: „Piet, kom eens kijken, die vis huilt." Piet komt en vraagt aan het snoek je: „Wat is er? Heeft-ie je pijn ge daan?" ,jJee," zegt het snoekje, „maar veertien dagen geleden is die man er met mijn moeder vandoor gegaan en zij is niet meer teruggekomen." De heer M. L. Meijer, Zaagmolen kade te Rotterdam: „Bij een tuinder in het Westland werden op onver klaarbare wijze 's nachts aardbeien uit z'n tuin gestolen Men hield de wacht; resultaat nihil. Tot er een kleine jongen kwam vertellen, dat hij 's morgens heel vroeg een slang achtig monster tegen de slootkant had zien kruipen. Wü erop uit, je kunt immers nooit weten. Op een mistige ochtend was -het zover. We roeiden zachtjes in een sehoetschouw en lieten ons bij de tuinderij stil drijven. Ja hoor, daar gebeurde het ongelofelijke: langzaam zagen we een grote kop boven het water. Wat een kop was dat; geheel met mos en wier bedekt. Grote uit puilende ogen zagen we. Het was een kolossale snoek. Erop af, jongens. Rang, rang, een paar flinke klappen met een grote stok. Het einde van de aardbeiendief was gekomen. Wat zagen we toen we hem open maakten? Schrokkerig als die snoe ken zijn, had hy een rond ijzeren potje met vier pootjes opgeslokt. Door de jaren heen waren die poot jes door zijn buik gegroeid. En hij had geleerd om zich met behulp van staart vinnen en pootjes op het land voort te bewegen. BU nader onderzoek bleek, dat er vroeger op die plaats een zigeuner kamp was geweest. Zo was dat potje daar te water geraakt Aanbod Aan het einde van de week hebben wij de volgende aanbiedingen in ons boek der Bijdragen opgeschreven: een ledikant, een driedelig bed, een ult- schuiftafel, een luidspreker, kleding, schoeisel, een tas en een schilderijtje van M.'uit de Tallngstraat, een thee- kast, kleding en een keukenloper van G, van de Palsterkamp, twee fauteuils van De R. van de Nolenslaan te Schiedam, een tafel en stoelen van B. uit de Boel straat en een radio met een penschets van Rotterdam, van N. N. van de Mathe- nesserdijk. Een kachel, een stoeltje, kle ding en schoenen hebben wij genoteerd van v. van de Statenweg, een tweeling kinderwagen van B. van de Dordtae- Btraatweg, een kinderwagen van K. uit de Hen. Roland Holststraat te Vlaardin- gen en kleding van De S. van de Oude Raadhulslaan, A. uit de Dr. Zamenhof- straat, L. van de Scbermlaan, S. uit de le Crooswijksedwarsstraat, B. uit de Akeleistraat en van een onbekende. De spreeuwenpot werd verrast met een rijks daalder van De G. uit de Dirk Smits straat, vijf gulden van N, uit de Boom gaardstraat en guldens van S. uit de Feljenoordstraat, N. uit de Stolkstraat en van Van de H. uit de Dirk Smits- straat. Allen onze hartelijke dank. Verlies Wie heeft in de Eendrachtsstraat bij vergissing de brommer meegenomen, die de heer M. Hagen, Bomstraat 46, daar bad neergezet? Zaterdagavond is die brommer verdwenen. J. van Wijk, Loof- dakstraat 10, verloor zaterdag op de markt aan de Hoogstraat een dames- brii in. zwart etui. Verlies Wel zeer gedupeerd is de heer Verha gen, p.a. Zaagmolenstraat 132, die op 13 april in. het postkantoor Coolslngel een enveloppe met zijn ouderdomspen sioen kwijtraakte. De strop lfl zeer groot. PIETBR SPREEUW (Van een onzer verslaggevers) Volgende week zal een begin ge maakt worden met een serie straf zaken voor de Amsterdamse kanton rechter tegen ouders van spybelaar- tjes. Op 2 mei zal de eerste van een aantal speciale zittingen worden ge houden. Van de massaliteit van de komen de processen hoopt de justitie voor al een preventieve werking tegen schoolverzuim te verkrijgen. Aange nomen wordt, dat deze rechtszittin gen en de daaruit voortvloeiende te verwachten publiciteit de ouders aan hun verantwoordelykheid jegens het leerplichtige kind en de school zullen herinneren. Tot deze maatregel is besloten om het spybelen in Amsterdam, dat in vele gevallen de spuigaten uitloopt, krachtiger dan voorheen te be- stryden. Maandag beginnen in Mün- chen de opnamen voor een tweede film over het twee jaar geleden mysterieus vermoorde Frankfortse lichte meisje Ro- semarie Nitribitt. De hoofdrol wordt gespeeld door de hier afgebeelde Engelse actrice Be linda Lee. Als adviseur werkt de zakenman Pohlman mee, die geruime tijd als verdachte van de moord gevangen heeft gezeten. In de eerste film over deze opzienbarende kwestie. 'Das Madchen Rosemarie', speelde Nadja Tiller de titel rol. Advertentie IM. {Van een onzer verslaggevers) De kwaliteit van het bezoek aan de technische voorjaarsbeurs te Utrecht'is bijzonder goed geweest. Er zijn prima contacten gelegd, die voor de nabije toekomst het een en ander beloven. De order boeken zijn er uiteraard weinig aan te pas gekomenkapitaalsgoe deren koopt men nu eenmaal niet over de toonbank. De grote be langstelling van de aspirantkopers duidt op een plezierig opgaande tendens in de conjunctuur. Deze karakterisering van de beurs, die gisteren haar poorten sloot, is van mr. H. A. R. Schuit, directeur van het Utrechts verkoopinstituut. Een doorslaand succes was by voor beeld de scheepsbouwsectie en dan wel heel in. het byzonder de afdeling scheepsmotoren. Over het buitenlands bezoek mag men zeker tevreden zyn, uit 47 lan- (Van onze Brusselse correspondent) De moord te Axel is opgehelderd. X de B., de 30-jarige man van de vermoorde en verbrand evrouw, heeft vannacht bekend de daad te hebben gepleegd. De B. zou zijn vrouw hebben ge worgd na een twist. Bijzonderheden konden echter nog niet worden ver strekt. De B. schynt door de mand te zijn gevallen, toen de Belgische politie erin slaagde nieuwe getuigen, naar voren te brengen, met name enige Nederlandse arbeiders die op de weg van Kykduin naar Axel een auto met een Belgisch nummer op bedoelde avond zouden hebben geduwd. De auto kon niet starten. In de auto zat een man waarvan de beschrijving klopt met de persoon van X. de B. Naast hem zat een vrouw. Deze getuigen hebben kennelijk de laatste weerstand van De B. gebro ken. Het is zeer waarschijnlijk, dat de voor de in Nederland gepleegde daad toch in België berecht zal wor den. 1 den, over alle windstreken ver spreid, stroomden inkopers naar de Domstad om daar htm licht op te steken over de stormachtige ont wikkeling van de hedendaagse techniek. Directie en deelnemers achtten een splitsing van constructieve en tech nische beurs niet bevredigend. Men was daartoe echter door het ruimte gebrek eenvoudig gedwongen. Ideaal zou de toestand pas zyn wanneer men op de beurs met een totale, in ternationale presentatie zou kunnen komen, waardoor dus ook de vak beurzen overbodig zouden worden. Dit is echter pas mogelijk als de expositie-oppervlakte drastisch zou worden uitgebreid. (Van onze radio- en TV-redacteur) De radioluisteraars die geregeld aanzitten aan de VARA-ontbïjtclub, zijn deze week nuchter naar hun werk gegaan. Dit populaire programma van Bob Spaak het namelijk verstek gaan. De oorzaak daarvan was dat Bob Spaak de laatste tyd wat te veel hooi op zijn vork had genomen en het op advies van zyn dokter wat kalmer aan moest doen. Hoewel de ontbytclub pas eind mei op zomerreces zou gaan, heeft de pro- grammaleiding van de VARA beslo ten voor de zomer geen ontbytclub meer uit te zenden. Ih Den Haag is gevormd de stich ting Nederland Danstheater. Dit nieuwe balletgezelschap zal bestaan uit zestien dansers. Het ligt in de bedoeling verschillende buitenlandse tournee's te maken. De stichtingsactie voor het nieuwe gezelschap werd gepasseerd voor no taris A. Meerstadt in Rotterdam. (Van onze Brusselse correspondent) Het Congo-debat in de Belgische Kamer is teleurstellend ver lopen: het begon en eindigde in de mist. De regering kón geen duidelijke verklaring geven voor de herbenoeming van gouver neur-generaal Cornell's, nadat men eerst maanden andere kandidaten had gezocht. Niet openbaar is geworden wat zich rondom de herbenoeming achter de schennen heeft afgespeeld. Nog minder duidelijk is geworden waarom het hof zo het zich met de zaak bezig hield zo'n uitgesproken voorkeur had voor de herbenoeming van Cornelis. Op één punt hebben de socialisten tï ZiJ brachten door de ene vraag na de andere in de Kamer De minister van Congo. Van He- melrijck, gaf op een goed moment toe: Het is waar, dat Cornelis in januari heeft gevraagd naar een opvolger uit te zien. Hij meende namelijk noch het vertrouwen van de (danken' noch van de 'zwarten' te genieten.' 'Dus de regering was onwaarach tig, toen zij de Kamer meedeelde dat van aftreden van Cornelis nooit spra ke was geweest,' schreeuwden de socialisten en vervolgens: 'Maar wie neeft dan ingegrepen?' 'Hier sta ik' Toen kwam het kon niet anders de houding van het hof ter sprake. Premier Eyskens deed wat hij als eerste-minister moest doen: hij dekte de Kroon. Hij wees er op dat de koning re geert, maar niet bestuurt, dat noch tans de Kroon het recht heeft sug gesties te doen, dat de Kroon deel uitmaakt van de uitvoerende macht, dat de ministers echter te allen tyde verantwoordeiyk biyven, dat de re gering over de zaak had 'nagedacht.' Het leed geen twijfel, dat hij be doelde te zeggen, ais eens Maarten Luther: 'Hier sta ik, ik kan niet an ders.' De oppositie had het ook maar moeilijk. De socialisten zü'n bepaald niet tegen de persoon van Cornells, Integendeel. Hij wordt beschouwd als een man met progressieve ideeën. De aanval van de socialisten werd daarom gevoerd in de sfeer van: minister Van Hemelryck on- dermynt het gezag van de rege ring door zyn vreemde manier van handelen en bovendien is de rege ring te traag bij het uitwerken van de Congoverklaring van 13 mei. Met die verklaring waren wy het eens. Voor de rest van het beleid nemen wy echter geen verantwoorde- lykheid meer. Tussen twee vuren Van Hemeirijck zat kennelijk tus sen twee vuren in. De oppositie ver wijt hem traagheid, maar de rechter vleugel In zijn eigen partij en een o-ront deel van de liberale partij vindt het maar een zeer matig mi nister, omdat hij veel en veel te hard en veel te 'persoonlijk' van stapel loopt. Inderdaad, het is wél een mis tig debat geweest. Volgende week dinsdagmiddag zal een motie van vertrouwen van de re geringspartijen en een motie van wantrouwen van de socialistische op positie la stemming worden ge bracht. Verzamelaar zoekt z'n waar exclusief attractief pas ontdekt: nieuw object: spaart nu fel 't Pullen-stel ■wordt constant Amstel-klant! AMSTEL fceeltlle^Seven,M van prof. De Quay DJAKARTA (Antara) De Indone sische premier, ir. Djoeanda, heeft In het parlement verklaard dat de ont slagen procureur-generaal mr. Soe- prapto geen contact had opgenomen met hem zelf of met de minister van Justitie, alvorens hij de Nederlander Schmidt uit Indonesië liet vertrekken. Zoals bekend Is mr. Soeprapto van zijn functie ontheven. Hij heeft zelf verklaard in opdracht van 'hoger hand' te hebben gehandeld. Dit is nu dus door Djoeanda ontkend. 'Mr, Soeprapto had in ieder geval moeten overwegen of hij beroep zou moeten aantekenen tegen het vonnis van het hof van appel' (dat de straf van Schmidt van levenslang veran derde In vijf jaar met aftrek van voorarrest), aldus de premier, die zei dat Soeprapto 'sedert enige tijd een neiging aan de dag legde onafhanke lijk op te treden zonder er rekening mee te houden dat het hoofdparket beschouwd moet worden als een or gaan van de regering'. Volgens Djoeanda waren er aller lei misverstanden geweest in het contact tussen Nederlandse ver tegenwoordigers en Indonesische autoriteiten en bij de Indonesiërs onderling over de vrijlating van Schmidt, die ten slotte zijn vertrek tot gevolg hadden. Dit had niet mogen gebeuren. Soeprapto had er zich geen reken schap van gegeven 'dat hij hier te maken had niet een vijand van de staat die wanneer hij buitenslands vertoeft een potentieel gevaar voor de Indonesische staat kan blijven'. cé Qtmy fcUN$ WASHINGTON (AP). De film acteur Gary Cooper is bekeerd tot liet rooms-katholieke geloof. Cooper is op 9 april aangenomen in de kerk van de Good Shepherd paro chie in Beverly Hills, Caïifomië. Cooper had reeds enige tyd het voornemen tot het katholieke geloof over te gaan. Zijn echtgenote en dochter zyn eveneens leden van de kerk. Gary Cooper is in het verleden verschillende malen door paus Pius XII in audiëntie ontvangen. In d*se rubriek vermeldt Bet Vrije Yotk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen worden geciteerd. Het feit, dot formateur D« Quay »o ved tM*a|UMta op rijn weg onder vond bij het wjekea naar een kaflso- Uefce minister van Economisch» Zaken, heeft ruim aandacht getrok ken, Hei «m immers bekend, dat professor Romme in de verkiezings campagne een plaats voor de katho lieken had opgeëist in de economische financiële sector. Als dit namens do KVP met zoveel nadruk naar voren wordt gebracht, had men mogen ver- ondersteilen, dat er ten dienste van de formateur een eolleeii» deskundi gen was voorgelegd, waaralt een keaze kon worden gedaan. Dit het Dagblad De Stem (rJt.) te Breda vsm M aprfl MIN.-PRES. én At&.ZAKÉN BUITEN t- ONPÉRVMIJé MAATJCH.lN ZAKÉN K ÉN Vi. (VC3.KÓ6E2-?) MÊJ.K10MPÉ HÉLDER* \<6t euROPESE j 1-j J~ ZAKEN s ovieRzee i fOXOP£U$ zuivjm V.BARTJEN HAZÉrtBQJCH KORTHAL* f>OC. ZAKEN FINANCIËN —WAL JUSTITIE U.OóRlNfÉN Beerman KORTHAL V.MA*TRI&T PtóEEftlMM OOOÉ6ÉIAN. Ot 6E£góAi4 0UÓE6EIN U-AARt5&» KÉtPERü TOKOPEüi AM»' VOLKA- PCPO05 euoN ikweovw J v.CamceN— \)Sts*x$LOot TOXOPÊOb fcCONOM. ZAKEN W.P.BERÖM MllWÉRHOUP HERWE66A. t/ktpeouvi TMORtiA&S V.W8KOM tAHftectzen Bléu littóA biÊSAÊUVtt (Van een onzer redacteuren) Wij tellen thans, 28 dagen nadat prof. De Quay begonnen Is met het vormen van een ka binet, reeds 33 aspirant-mi nisters of ex-aspirant-minis- ters. Prof. De Quay begon zyn werk onder schynbaar gunstige omstan digheden. Zijn party genoot prof.Beel had, al informerende, de weg reeds geëffend. Als voormalig hoogleraar in de psychologie met een byzondere belangstelling voor de beroepskeuze scheen prof. De Quay de aangewezen man te zyn het kloeke ministerteam bijeen te brengen dat nu eens even zou laten zien hoe men een. land (in een opgaande conjunctuur overigens) moet regeren. TegeUjk met het bericht dat prof. De Quay formateur zou worden, kon den wij al vernemen, dat prof. zyi- stra minister van Financiën zou wor den en dat dan op Economische Za ken mr. P. van Boven zou komen. Minister zyistra, jong en vastbe raden, wist wat hy wilde. Helaas, te elfder ure wist hij niet wat anderen wilden en donderdag is hy van de zetel gevallen, die hy reeds ad in terim bezette. Toen werd plotseling zijn collega, prof. Witteveen, als kan didaat voor Financiën genoemd. Mr. Van Boven is ais kandidaat voor Economische Zaken de eerste geweest van een lange reeks, wy noemen drs. Rottier van de Staats- mynen, mr. Blaisse, prof. Van Ber- kum, drs. Schxnelzer, prof; Thurlings, wederom drs. Schmelzer en ten slotte mr. Van Campen van de Boerenleen bank te Eindhoven. Een gezocht departement, althans een departement waarvoor veel ge zocht wordt, is ook Binnenlandse Za ken. Daarvoor zijn achtereenvolgens genoemd: Jhr. De Geer van Oude gein, mr. Beerman, mr. Toxopeus, andermaal mr. Beerman, mr. Van Ravesloot, mr. Helders en wederom jhr. De Geer van Oudegein. En laten wy Landbouw niet ver geten. Een licht departement, waar voor prof. De Quay achtereenvolgens de ingenieurs Keyser, Minderhoud en Herweyer en de deskundigen Bies heuvel en Biewenga moet hebben gepolst. Ook het lichte departement Volks huisvesting is vaak in het nieuws geweest. Daarvoor zy'n genoemd de heren Andriessen, Van Aartsen, Beer man, Toxopeus, Elias en De Pous. Slechts over enkele zetels schynt geen meningsverschil te bestaan. Als prof. De Quay slaagt (wat hy nu echt wei verdiend heeft) zal hy minister-president en minister van Algemene Zaken worden. En hoewel wy nimmer de dag mogen prijzen voor het avond is, kan men wel aan nemen, dat mét hem de ministers Luns (Buitenland), Cals (Onderwas) en Klompé (Maatschappelijk Werk, al of niet aangevuld met Volksge zondheid) zullen optreden, zy zyn van de oude ploeg en voor hun. de partementen zyn tot nu toe slechts hun namen genoemd. Dat was met prof. zyistra tot nu toe ook het geval, maar die is maar lid van de krimpende Antirevolu tionaire Party, terwijl de heren De Quay, Luns, Cals en mej. Klompé de sterke KVP vertegenwoordigen. De afbeelding hierby zal meer dan woorden kunnen doen zien welk een groot en veelszins ondankbaar werk prof. De Quay tot nu toe heeft ver richt. Wél mocht de Volkskrant van vrydagochtend schryven: 'In Den Haag begint men zich langzamerhand ongerust te maken over het effect dat de manoeuvres, de verschuivingen en weigeringen op het publiek zullen maken. Allen zyn ervan overtuigd, dat nu onmiddellijk de knopen moeten worden doorge hakt wil men voorkomen, dat de in druk in het land al te slecht wordt.' wy voegen eraan to»t "Bi niét slechts in Den Haag,' -.- (Van een onzer verslaggevers) Op de loswal van de Sliedrechtse haven is gistermiddag de 81-jarige C. van Hofwegen uit het hervormd rusthuis te Sliedrecht op tot nu toe onverklaarbare wijze om het leven gekomen. Omstreeks twee uur reed de Slie drechtse chauffeur C. de Heer op de loswal met een zandauto achteruit onder een zandtrechter. Toen hy zijn wagen onder de trechter had ge plaatst zag hy plotseling door de voorruit de heer Vaa Hofwegen liggen. Het slachtoffer dat reeds was over leden, bleek alleen een kleine hoofd wond. en enkele lichte beenblessures te hebben. Een onmiddellijk gewaar schuwde arts kon de doodsoorzaak niet vaststellen, maar wel constate ren dat geen van de wielen van de auto over het slachtoffer was ge reden. By het oversteken van rijksweg E 9 raakte gisteren de 77-jarige brom fietser C. Struyck uit Hurwenen on der een auto. De man kreeg een schedelbasisfractuur en overleed tij dens het vervoer naar het ziekenhuis. De heer Struyck is het derde slacht offer, dat sinds 14 maart op dezelfde plaats een ongeluk met dodeiyke af loop had. De grootste atoomkracht die ooit is waargenomen, is niet geconstateerd aan een bom, maar aan een onzichtbaar atoomdeeitje. Voortdurend wordt de aarde ge troffen door kosmische straling. In eerste aanleg zijn dit watcr- stofkemen, protonen. Met enorme energie komen deze atoomdeeltjes uit het heelal op ons afstormen. Professor Bruno Rossi van Mas sachusetts Institute of Technology heeft bekend gemaakt dat onder zoekers van het instituut zulke deeltjes hebben geconstateerd met een energie van tien miljard elektronvolt. Zo groot is deze energie, dat zij volgens Rossi niet geproduceerd kan zijn in ons Melkwegstelsel. Is dat juist, dan heeft men in het instituut voor het eerst deeltjes ontdekt die van buiten ons eigen melkwegstelsel komen. Voor het meten van kosmische straling gebruikt men onder meer ballonnen. Een serie van drie is verleden week in Amerika op gelaten door het bureau voor zee- onderzoek in samenwerking met de universiteit van lowa. Het wa ren de grootste ballonnen, die tot dusver zijn gebruikt. Materiaal: polyethyleen. Middellijn 70 meter. De tweede bereikte, een (voor dit soort) recordhoogte van 42 km. Opsporing was overbodig: alle ge gevens waren per radio uitgezon den en ontvangen. Na Amerikaanse mededelingen over een atoombatterij hebben nu de Russische onderzoekers P. W. Timofejew en J. A. Siwk gemeld de eerste atoombatterij van hoog voltage te hebben ontwikkeld. Deze heeft de vorm van een kaars en zet atoomenergie rechtstreeks om in elektriciteit. Stralingsbron :ijn isotopen van strontium en ytter bium in een serie omhulsels van aluminium, rubber glas en nikkeL Totale straling 343 millicurie. Van de bctastralen wordt 76 percent in elektriciteit omgezet. De Russische raketexpert pro fessor Sedow heeft tijdens een bezoek aan Nieuw-Zeeland ge zegd dat het probleem om een ruimtevaarder te doen terugkeren nog niet is opgelost. De kans dat de Sowjet-Unie binnenkort een bemande raket zal lanceren, is dan ook klein. TJit alle delen van de wereld, aldus Sedow, komen brieven van mensen die zich mel den als vrijwilligers voor de eerste maanvlucht. Allé landen zouden moeten meewerken aart een plan om op 160 miljoen km van de aarde een kernbom tot ontploffing te bren gen. Schade zou het niet doen en het zou de geleerden helpen een nienw bewijs te leveren voor Ein- steins relativiteitstheorieën. Dit is geopperd door de Ameri kaanse geleerde Edward Teller. Een dergelijk plan wordt door ge leerden al enige tijd overwogen, zei hij. De Britse regering overweegt kunstmanen te gebruiken voor een programma van ruimte onderzoek. Daartoe zou de Blue Streak-raket kunnen dienen. Lan den van het Gemenebest zouden kunnen meewerken. De Britse wetenschappelijke adviesraad heeft in die zin aanbevelingen gedaan. Minister van Bevoorra ding Aubrey Jones heeft beloofd weldra een definitieve mededeling te zullen doen. (Vervolg van voorpagina) Volgens de Panamese openbare aanklager is Margot Fonteyn, die intussen veilig en wel in Engeland is aangekomen, met haar man aanwe zig geweest op zyn jacht, de Nola, toen dit op 18 april voor de kust van Panama een lading gezonken, wapens borg. zy zou hiervan zelfs foto's heb ben genomen en tijdens de reis de orders hebben gegeven. Toen haar man overstapte op een gamalenboot, de Elaine, barstte zy in tranen uit,, aldus nog steeds de openbare aanklager, die zegt, dit vernomen te hebben van de Pana mese opvarenden van de Elaine. Margot Fonteyn heeft zich in Londen zeer kritisch uitgelaten over een verklaring van Ruben Miro, een neef van haar man. Miro. die in New York woont, had allerlei „ont hullingen" gedaan over Panamezen, die buiten de Panamese grenzen be schikken over wapens, vliegtuigen en schepen. Margot noemde Miro's verklaring „op z'n minst zeer on nauwkeurig".

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1