Wij stellen geen prijs op vrije zaterdag, zegt Zweedse schooljeugd Moordzaak opgelost AFSTAND MOET ER BLIJVEN... Duitser maakte enorme winst met smokkel in TV-toestellen L. C. Admiraal benoemd tot erevoetganger Z w Ik schoot mi in vrouw tijdens ruzie dood' Bombardementen nog steeds niet opgelost Verzegelde vrachtwagen kon aan zijkant open Spreeuwenpradt Monteur gewond in oude mijn Hilversummer benadeelt bank voor 45.000 Weer geruchten over Margaret Aa/^ Man bij brand in pension omgekomen Esperantisten willen hun taal erkend Verdachte in moordzaak-Axel Discoverer II opgebrand Redelijkheid HET VRIJE VOLK MAANDAG 27 APRIL 1959 De vlucht PAGINA 3 VERVOLG VAN PAGINA 1 Direct al verdenking 'Ontbloot' Grote winst Tegen de algemene verwachtingèn in waren de leerlingen met overwel digende meerderheid van mening, dat het inhalen van de op zaterdag ver- „Zijn er nog van die ouderwetse rij wielclubs?" vroeg Pieter vrijdag. Grap pig, ongeveer op dat ogenblik kwam van onze eigen Arbei- derspers-pers het zo veelste niunmei van „De Rijwieltoerist", orgaan ter bevorde ring van het rijwiel- toerisme, een. blad dat nu al weer aan z'n negende jaar gang bezig is en wordt verzorgd door de heer C. J. Arijjansen, "Van der Takstraat 32a op het Noordereiland in Rotterdam. Pieter heeft een poos gezellig met de heer Arijjansen zitten praten. In dat gesprek bleek me, dat er in Ne derland nog verscheidene rijwieiclubs zijn. Een groot aantal daarvan is aangesloten bij de SRTC. de Samen werkende Rijwiel Toer Clubs. In het stuk Zuid-Holland waar Pieters le zers wonen, zijn dat by'v. de TC Rot terdam. de AGRO te Gouda en de Tc Klaaswaal. De lieer Arijjansen heeft mij ver- zekerd, dat er bij deze rijwielclubs niet geraced wordt. Men mag op de tochten niet op een racefiets ver schijnen. De rijwielen moeten spat borden hebben. Racekleding is ver boden. Wat men wil? Doodgewoon rustig fietsen langs een mooi traject. Geen geren en gevlieg, maar kalm genie ten van het moois dat Nederland te bieden heeft. Men wii het rijwieltoe- risme m zijn puurste vorm bevorde ren. De belangstelling voor de rij wielclubs is groeiende, ondanks het feit, dat de brommer concurrentie oplevert. Die concurrentie is even zó groot geweest, dat de belangstelling voor de rijwielclubs 'n wijie tanende was. Maar dit is voorbij. Er gaat in het rustige wereldje van de rijwielclubs nog heel wat om. De fietsliefhebbers kunnen deelnemen aan verscheidene grote en prachtige tochten. Bekend is de Laura-rijwiel- vierdaagse, die Jaarlijks in Alphen aan den Rijn wordt gehouden. De heer Arijjansen wees ook op de vier daagse te Almelo: „Een wondermooie tocht". De dames en lieren maken zo nu en dan flinke ritten. Wat dacht u van een tweedaagse rond het. IJsel- meer, 360 km? Of van een Friese Elfstedenrit; 230 km op één dag? Maar meestal zijn de afstanden klei ner. 'n Zestig of zeventig kilometer heeft men toch wel -'gauw in de benen. En men hoeft zich waarlijk niet te vervelen: er zijn tochten bij de vleet in het seizoen; kijk maar eens in „De Rijwieltoerist". Er is zejfs contact met het buiten land. Zo wordt er half mei in leperen 'België) een Frans-Belgisch-Luxem burgse vriendschapsbyeenkomst voor rijwieltoeristen gehouden, waarvoor ook de SRTC is uitgenodigd. In het buitenland zo vertelde de heer Arijjansen is de interesse voor de rijwielclubs groot. België kent er zeer vele, in Engeland krioelt het ervan. Wel. dat weten we dan weer. Wie er belangstelling voor heeft kan bij de heer Arijjansen gratis een exem plaar van „Öe Rijwieltoerist" en van de kalender voor Fietstochten krij gen. En dan maar trappen De stormwind waait door iCeigen- land. De lucht laait in de rooden brand. Van de granaten..." Mevrouw W. C. J. uit Alblasserdam wilde de volledige tekst van dit gedicht heb ben. Zeer veel lezers hebben mij die tekst bezorgd. Daarvoor dank. Neen, Pieter wist werkelijk niet dat mevrouw J. met dit gedicht bedoelde „De Vlucht", historische episode uit de laatste maanden van de wereld oorlog 19X41918, van C. S, Adama van Scheltema. De dichter zelf noemt het een ballade. De bekende Rotter damse voordrachtkunstenaar Jac, van Ei sticker was de eerste die Pie ter opbelde. „De stormwind waait door Belgen- landDe heer Van Eisacker ver telde mij, dat hij dit gedicht en ook zeer veel andere gedichten van Ada ma van Scheltema vroeger veel heeit voorgedragen. Tegenwoordig komt deze dichter nauwelijks meer op het programma voor. De belangstelling yoor zy'n werk is sterk verminderd. Sommige lezers betreuren dat. De heer P, c. G, Gardien uit Rotter dam-Zuid zegt: „Adama .van Schel tema was eens de gevierde dichter van het strijdende proletariaat, maar hij wordt, jammer genoeg, vergeten. De tijd waarin zijn gedeclameerde verzen „Be daad". „De roden roepen", „Waakt op proletaren" enz. geestdrift brachten, in onze vergaderingen, is blijkbaar voorbij". Ik ben het met de heer Gardien volkomen eens, dat per se niet deze ballade op een lijn wil stellen met de levensliederen, waarvoor wij de laatste tijd in deze rubriek de aandacht vroegen. Waar men deze ballade kan vin den? De heer J. Elles te Rotterdam vertelt het de belangstellenden pre cies: „Dit gedicht staat in „De kee- rende kudde", destijds uitgegeven door W. L. J. Brusse. en herdrukt in de bundel „De Gouden Poort", welk boek in 1929 is samengesteld door prof. Casimir, ds. G. Horreus de Haas en onze mr. H. Willemse, in opdracht van de Blauwe NV, uitgave J. B. Wolters, Groningen, 1929. Aanbod De nieuwe wees beginnen wij weer met een groot aantal aanbiedingen: twee rauteuile, vier stoelen, buffet. Tafel, theemeubel, serviesgoed en keukengerei van L. van de Sehiedamteweg, een wieg van M, van de Maasdijk te Schiedam, een tweepersoons opklapledikant van K. uit de Wlelrenstraat. een spiraal van K van de SchiedEtaseweg. een divan van Van der S. uit de Dcveistraat, een drlc- gaats kookkachel, rol zei!, aquarium met lampies en dergelijke van Van der M. uit de Hennewierstraat, een klok van H. ■uit de Jaersveltstraat, twee koffers met dekens en gordijnen van B. uit Koek van Holland, speelgoed van Van der S. van de Matbenesserlaan, capsules van B. uir de Heer Kerstantstraat, van L. van de Vlieticade, van Van V. van de Zwaans- halskade. zilverpapier en capsules van V van de Vredenoordkade en zilverpa pier van Van T. uit de Boomgaardfitraat Veet dank. Vondst Mevr. Van Buuren, Jac. Perkstraat 18, heeft op 23 april op een bankje op het Oostpiein een leeg-k i n d er t as J e op geraapt. op de nieuwe brug bij de Gnr- detweg heeft Jopie Verschoor, Zoomstraat 21. op 31 opril een blauwe z e i 1 j o p- p a T gevonden. Bij de Parksluizen heeft de heer H Brugman. LeilBnstein 41. donderdag een grijze, glacégevoerde h e- renhandschoen opgeraapt. Verlies Trudy Dresscher. Herman Robbers- straat 06c. verloor vrijdagmiddag Bij de Vondelweg haar bruine portemonnee met Sli gulden. Rijdende van de Abtswes met de bus en de tram naar de Vllet- laaa ia mevr. De Jong, Sophlastraat lob, haar zijden sjaal kwijtgeraakt. Dierenrijk Wie ontfermt zich over de hond vso Yvonne van Rees. Weipad 49? Op 20 aprl! Is baar hond weggelopen. Het. is ren zwarte en hij draagt een rode halsband. De fam. P. Die, Oostendamstraat 37, zoekt goede tehuizen voor drie lomre poesjes. Bij de fam. M. Bravenboer. Dorpsweg 15 te Roefcanje is een klein langharig zwart hondje komen binnen wandelen. De eigenaar of een diersn- rrivnd wordt gevraagd de verzorging over nemen, PIJETER. SPREEUW (Van onze Scandinavische correspondent) Voor ons geen vrije zaterdag, hebben ruim 238.000 van de 300.000 jongens en meisjes die de Zweedse middelbare scholen bezoeken, gereageerd tijdens een stemming waarbij de vraag, of de kortere werkweek ook voor het onderwijs moest geiden, met ja of neen diende te worden beantwoord. Hij herinnerde zich pas later de twist-, toen hij van Amsterdamse ken nissen hoorde, dat de recherche nog steeds zocht naar de dader van de moord op Magere Jasje. Daarna meldde hij de politie, wat hij had gezien. Tegen S. bestond vanaf het eerste ogenblik al verdenking. Het was in de buurt bekend, dat de verhouding tussen beide echtelieden gespannen was. Verklaringen van 'vriendinnen' van Magere Josje wijzen daarop. "Hij vermoordt me nogeens, want- hij knijpt altijd mijn keel dicht,' moet het slachtoffer herhaaldelijk gezegd hebben. Overigens was het Joop S. zelf, die de politie op de hoogte kwam stel len van de dood van zijn vrouw. Hij vertelde, dat hij zijn vrouw om acht uur 's-morgens levenloos op het divanbed in het kelderkamertje had aangetroffen. Hij verklaarde voorts, dat hij elke ochtend om zes uur op placht te staan op zijn zolderkamer in hetzelf de pand, om daarna zijn vrouw naar boven te halen. Juist die ochtend was hij echter door het rinkelend ge luid van de wekker heen. geslapen. Pas twee uur later was hij naar be neden gegaan. Aanvankelijk had hü niet het kel derkamertje van Magere Josje be treden, omdat de gordijnen dichtge schoven waren. Zijn hond had hem echter naar het souterrain toegetrok ken. Hü was het vertrek binnenge gaan en had zijn vrouw vermoord ge vonden. De recherche heeft altijd met een grote dosis scepsis tegenover de ver klaring van Joop S. gestaan. Er wa ren tot nu toe echter te weinig aan wijzingen om het verhaal van S. te ontzenuwen. Behalve Magere Josje werd op een steenworp van dit pand tegen het eind van 1956 de vrouw Chinese An nie vermoord. Tot nu toe is deze laatste zaak nog onopgelost. zuimde uren het lesrooster op de vijf werkdagen te zwaar zou belasten. „Wij hebben het al moeilijk genoeg en hebben voor experimenten tijd noch lust," aldus luidde het oordeel der neen-zeggers. Wanneer in Zweden over enkele jaren voor de industrie de vijfdaagse werkweek een feit zal worden, zal de schooljeugd zich hierbij toch moeten aanpassen. Het doel van deze stem ming, die alleen theoretisch belang had, is echter volkomen bereikt. Door in de praktijk met een vraagstuk van groot maatschappelijk belang gecon fronteerd te worden, is bij talrijke leerlingen interesse voor politieke en sociale problemen gewekt. Tijdens de twee weken lange campagne die voor de stemming door de leerlingen werd gevoerd, hebben zij over tijd in radio en televisie en over ruimte in de pers kunnen beschikken. De politieke lei ders, vooraanstaande figuren uit de vakbeweging en vertegenwoordigers der werkgeversorganisaties namen aan de debatten deel. Hei 'gewone' Japatise meisje Mitsjiko is dan al tegen alle tradities in prinses geworden, maar daarmee is ze nog niet gelijkgerechtigd met haar echt genoot, kroonprins Akihito. Tijdens een wandeling buiten loept hij voorop, van top tot teen. formeel gekleed. Dan volgt er niets en vele meters achteraan komt zij. Zelfs een zo piepjong paar als dit prin selijk stel ontkomt niet dan deze traditie. Advertentie IM. (Van een onzer verslaggevers) Na maandenlang speuren is de douanerecherche erin ge slaagd een grootscheepse smokkel in TV-toestellen van Duits land naar Nederland op te rollen. Zaterdag werd de Duitser R. S. uit Roesrath bij Keulen gearresteerd, nadat hij in Neder land toestellen had afgeleverd. De man is op het hoofdbuerau van politie te Amsterdam ingesloten. Op een adres aan de Plag- genweg te Bussum werden 38 toestellen in beslag genomen. LONDEN (Reuter, AP), Met grote moeite heeft een reddingploeg van morgen in alle vroegte een 21-jarige Britse leerling-monteur uit een oude mijn bij Castleton in Derbyshire ge red. De leerling-monteur, John Keans, was gisteren omstreeks het middag uur bij het verkennen van de mijn door het breken van een touw op 120 meter onder de grond gevallen en ge wond geraakt. Hij heeft vermoedelijk een. enkel gebroken. De m(jn waarin het ongeluk zich voordeed, ligt op nog geen kilometer afstand van de grot waarin vorige maand een student uit Oxford, Neil Moss, in een nauwe schacht Is be klemd geraakt en omgekomen. S„ die directeur is van de handels firma Ingeborg S„ opereerde met een speciale smokkelauto. Hij laadde in Duitsland TV-toestellen m, die getransporteerd werden onder de re- gelink van het douanevervoer. Dat wil zeggen, dat S. op een zo genaamde generale verklaring op schreef, hoeveel toestellen geladen waren. S. laadde echter altijd meer toe stellen in dan hij op de verklaring opgaf. Voordat hij onder toezicht van de douane ging uitladen, reed hij naar tai van adressen in Nederland en leverde toestellen af. Hij speeide dat klaar zonder de verzegeling ie doorbreken. De zij klep van de vrachtwagen kon hij ope nen door een op ingenieuze wijze be vestigde moer los te draaien. Het uitladen was slehcts een kwestie van minuten. De bordjes 'douanevervoer* bedekte hü op weg naar de illegale aflevering met hoezen om te voorko men, dat politie en douane nieuws gierig zouden worden naar zijn ac tiviteiten. Obligatie serie 33.541 no. 2 van de 2premielening Zuid-Holland 1959 is vandaag uitgeloot met 100.000,™. Uitgeloot met f 10.000,werd obli gatie serie 31378 no. 10, met 5.000.- 23.422 no. 4. met f 2 500 21.683 no 5 en. 34.254 no, 4. Uitgeloot met 1.000 werden serie 33.541 no. 7, serie 27.541 no. 3. serie 37.685 no. 6, serie 30.758 no. 1 en serie 31.378 no. 2. Met 500 werden uitgeloot serie 21.683 no. 7, serie 39.102 no. 7, serie 31.430 no. 3, serie 34.349 no. 1 en serie 23.594 no. 3. De overige nummers van ai deze series werden uitgeloot met 125. (Van onze verkeersredacteur) De 75-jarige beer L. C. Admiraal in Den Haag heeft zaterdag afscheid genomen als voorzitter van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voetgangers, de bond, die hij vijf jaar geleden met enige anderen heeft opgericht. De heer L. A. A. Cohen te Amsterdam is zijn opvolger geworden. Ook andere hoofdbestuursleden Op deze wijze leverös hij zaterdag in Bussum 27 TV-toestellen van het merk Graetz af. Vervolgens reed hij naar de Jac. van Lennepstraat in Amsterdam, waar hjj bij een afleve- ringsadres door de douanerecherche werd gearresteerd. Op 11 april werd geconstateerd, dat S. b(j het Amsteistation in Amster dam de bordjes 'douanevervoer" met hoezen bedekte en evrvolgens in de Jac. van Lennepstraat zeven Grun- dig TV-apparalen uitlaadde. Op de Keizersgracht ontblootte hij de bord jes "douanevervoer' en reed door naar de loods van Van Gcnd en Loos. waarna onder toezicht van een douaneambtenaar het zegel aan de achterzijde werd verbroken en de in houd werd ingeklaard. Een douaneambtenaar vergezelde de Duitser vervolgens bij aflevering van TV-aparatuur en bandrecorders, waarbij opnieuw het adres in de Jac. van Lennepstraat nu legaal werd bezocht. S. heeft toegegeven dat hij de praktijken reeds meer dan een maand uitvoert, Hu heeft klanten in 't Gooi. Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. De douanerecherche betwijfelt, dat S. slechts zo'n korte tijd illegaal TV-toestellen invoert. Zij neemt op goede gronden' aan, dat S. reeds ten minste sedert 1957 geregeld toestel len naar Nederland smokkelde. Zijn winst moet in de tienduizenden gul dens lopen. S., d4e in Duitsland toestellen met handelskörtingen van 35 tot 45 per cent kocht, verdiende aan zijn smok kel 18 pet. niet betaalde invoerrech ten en daarboven op nog eens 18 pet. niet betaalde omzetbelasting. Dit kwam neer op een bedrag, da zo gemiddeld tussen de 160 en 200 lag. Daaruit verklaart de douanere cherche het feit, dat zijn Nederlandse afnemers TV-toestellen konden leve ren met een winst, die uiteenlopend slechts f 5 tot f 50 boven de officiële inkoopsprijs lag. Argwanend bekeek de douane deze prijzen, terwijl de verbittering van de 'officiële' hande laars steeg. Dit heeft geleid tot een onderzoek naar de activiteiten van S. Een over- eenkomsig geval heef zich vijf weken geleden voorgedaan. Toen werd de Nederlandse kaashandelaar Van E. gearresteerd. Deze man heeft een kaaszaak in het Duitse plaatsje We- sel. maar hij had een bijverdienste gevonden in het smokkelen van tape recorders. (Van een onzer verslaggevers) In Hilversum is de 60-jarige inwo ner W. M. aangehouden en naar het huis van bewaring in Amsterdam overgebracht, verdacht van verduis tering op grote schaal. Hij hield er een afbetalingsmagazijn op na en leverde goederen op huurkoop, voor namelijk kleding en meubilair. Zijn financiën liet hij door een bank in Amersfoort financieren. Bu deze bank leverde hij m de jaren 1957, '58, '59 huurovereenkomsten in. Hij ver richtte daar verschillende manipula ties mee, o.a. leverde hij fictieve huurcontracten in. Bij enkele mensen sladgae hij er in deze blanco con tracten te laten tekenen dei hij dan later zelf invulde. Op deze wijze slaagde hij erin voor plus minus 75.000 gulden aan contracten bii ge noemde bank in te leveren. Daarvoor kreeg hij 75 percent van deze bank uitbetaald. Hij inde voor de bank zelf de bedragen by de mensen en verrekende die met door hem steeds nieuw ingeleverde contracten. Dit moest natuurlijk op den duur spaak lopen. De bank is op deze wuze door de thans aangehoudene voor een be drag van plus minus 45.000 gulden benadeeld. Met name bij voorbeeld de KAB, een zeer groot deel van de KVP en van de. Ctl was het, zoals men nog bijna dagelijks kan beluisteren, veel liever geweest als de mogelijkheid van een herstel der brede basis er wel in had gezeten. De socialisten hebben echter door te weigeren hun eisen in redelijkheid aan te passen aan hun werkelijke positie die op lossing verijdeld. En men mag wel aannemen, dat zij er zich voorlopig gelukkig bij voelen. Of dal zo zal blijven, is een andere vraag, die op dit moment moeilijk valt te beantwoorden. Erop hopen doet de PvdA uiteraard wel. En wij verheien ons niet, dat het voeren van oppositie nog altijd de gemak kelijkste manier is om de volksgunst te verwerven. Daarbij kan men er vast op rekenen, dat de PvdA, vrij van regeringsverantwoordelijkheid, bepaald niet kieskeurig zal zijn in haar manier van doen. Dat is ze trouwens nooit geweest, maar ze zal er nu nog minder dan ooit behoefte aan hebben het te zijn. Op een loyale oppositie behoeft men wij schreven het reeds van haar kant beslist niet te rekenen. ült het Brabants Dagblad (r.-fcV. te Tilburg van 21 april 1959, hebben afscheid, genomen. Dit zijn de secretaris, de heer H. Kleinhout uit Delft, die het vervullen van zijn func tie moeiiyk acht nu het dagelijks be stuur te Amsterdam wordt gevestigd, de vice-voorzitter, de heer B. G. Stem pels, en de penningmeester, de heer F. H. van der Eist, Beide laatsten gaan heen om gezondheidsredenen, In de algemene vergadering van zaterdag heeft het hoofdbestuur de heer Admiraal benoemd tot erevoor zitter en de heren Stempels en Van der Eist tot erelid. De heer Kleinhout blijft hoofdbestuurslid. De scheidende voorzitter heeft behalve veel harte lijke woorden enige geschenken ge kregen. De heer Jaap Reens te Amsterdam is benoemd tot redacteur van. het orgaan De Voetganger. In zijn laatste jaarrede is de heer Admiraal nog eens fel van leer ge trokken tegen de stijging van het aantal verkeersongelukken. Hü vond, dat het boter aan de galg zou zijn de cijfers op tafel te leggen bjj de grote verkeersbonden. Ook wie deelneemt aan het lang zame verkeer, heeft recht op vrijheid van angst, stelde hij. Voorts sprak hjj de mening uit, dat vooral voor de bejaarden de redding moet komen van een doeltreffend openbaar vervoer. Instructie aan be jaarden hoe over te steken, zou eer der tot gevaar leiden dan tot veilig heid. Voor de snelheidscontrole vroeg hy de aanschaffing van enige honderden traifipax apparaten. Bij de rondvraag vroeg de heer Van der Eist een enquête te houden naar het leed, dat zwaar gekwetsten soms voor het hele leven lijden. Het Neder landse volk zou ervan schrikken dit te vernemen, zei hij. PARIJS (Reuter, AP). Prinses Mar garet heeft tijdens haar privé-bezoek aan Rome zes maal prins Hendrik van Hessen, een 31-jarige surrealistische schilder, ontmoet. Het vanzelfspre kende gevolg van dit alles is, dat over ëen romance tussen Margaret en Hendrik wordt gesproken. Het Italiaanse blad Giornaie d'Ita- lia wist al onmiddelijk te melden, dat het Britse hof zeer sympathiek staat tegenover een eventueel huwelijk tus- sen dit tweemaal. En ook dat de Prinses de schilderende Prins zater dagavond gedag heeft gezegd zonder dat haar moeder daarbij tegenwoor dig was. Wat er van deze geruchten waar mag zun, prinses Margaret en konin gin-moeder Elizabeth zijn nu ia Pa rijs. De Prinses zit op de Britse am bassade met een verkoudheid en een zere keel. Dat kon haar echter niet beletten 'g avonds een. diner by te wonen, met hoge Franse autoriteiten. Een felle uitslaande brand heeft in de nacht van zondag op maandag te Breda aan een man het leven gekost, kost. Door onbekende oorzaak brak om streeks half drie brand uit op de derde verdieping van het pension Peters aan de Veemarktstraat, waar 22 mensen verbiyven. De 28-jarige heer W. Donkers kwam in de vlam men om. Zijn vrouw, met wie hij twee weken geleden was getrouwd, wist zich via een achteruitgang in veilig heid te brengen. De bovenste etage brandde geheel uit. De schade kon nog niet worden vastgesteid. Een spaarbankboekje met wat erop, maar een lege linnenkast dat is niet de bedoeling. Neen, zowel het een als het ander ook voor U. En dac kan, want U kunt „sparen door nu te kopen", méér dan een gulden op elke sloop. Horgen begint de verkoop van twee soorten slopen uit Twente, sterke kwaliteiten grasllnnen flinke maten, met hotelsluiting (dus geen zoekgeraakte knopen meer), die U nu koopt voor bijna de helft van de prijs. overslag*" Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop van de2e beide soorten orginele Twentse slopen, door elkaar voor één prijs, voor n oe2e beide Per dient niet meer dan 6 stuks (Van een onzer verslaggevers» Tijdens het afgelopen weekeinde werd in de Pietersberg te Oosterbeek een studieconferentie belegd door liet centraal comité van de Esperanto- beweging in Nederland. Ter gelegen heid van het Zamcnhof jaar willen de esperantisten zich verdiepen in de mogeiykheden van deze taaL Op de conferentie werd de weten schappelijke kant onderzocht van het probleem hoe men erkenning kan vinden van het Esperanto. Inleidingen werden gehouden door dr. Th. van Gindertaelen, jurist te Mechelen, dr. C. P. Gunning uit Am sterdam als wereldfederalist en prof. dr. J. Prins, buitengewoon hoogleraar in de leerstoel sociologie aan de ryks- universiteit te Utrecht. Respectieve- iyk brachten zy „het internationaal denken", „de vorming van een wereld geweten" en „internationale noodza kelijkheden" naar voren. Op de conferentie was voornamelijk het kader van de Nederlandse espe rantisten aanwezig. Het heeft zich tijdens de discussies na de inleidin gen (in het Nederlands) bezonnen op de verdere mogelijkheden om 't Es peranto te ontplooien tot wereldtaal. Een Japanse geleerde, Kyo Mu- rayama. heeft verklaard dat hij een bron van kosmische stralen, waaron der gammastralen, ontdekt heeft op een ster op het meest westeiyke punt van het sterrenbeeld Orion. (Van onze Brusselse correspondent) „Welnu, ja dan, ik heb het gedaan..." Met deze woorden heeft dc Belg X. de B. vrijdagavond bekend inderdaad zijn vrouw op maandag 6 april bij Axel te hebben doodgeschoten, daarna het lichaam in een greppel te hebben gegooid, het met twee liter benzine te hebben overgoten en in brand te hebben gestoken. De B. probeert thans te ontkomen aan de beschuldiging „met voorbe dachten rade". Zijn verweer: de vrouw werd gedood tijdens een twist „spontaan", zonder enige voorberei ding. Het schijnt echter twüfelachtig JOHANNESBURG (Reuter). Een groot vlammend voorwerp, dat zater dagavond ais een vuurbal over Trans vaal en Natal schoot, kan de Ameri kaanse aardsatelliet Discoverrer II rijn geweest, aldus de waarnemings post voor kunstmanen in Olifants fontein. Tal van mensen hebben het ver schijnsel waargenomen. Discoverer n zou zaterdagavond of gistermorgen in de atmosfeer opbranden. Passa giers van een Zuidafrikaans toestel, dat zaterdagavond van Johannes burg naar Natal vloog, hebben iets in de lucht gezien dat zij omschreven als een vuurpijl van gigantische af metingen. Volgens de piloot ontplofte of barstte het vlammende voorwerp in de lucht uiteen. Het liet een spoor van blauwgroene, lichtende deeltjes achter zich, dat minutenlang was te zien. (Van onze correspondent te Bonn) Het mysterieuze bombardement op de Waddenzandplaat Knechlsandt is nog steeds niet opgehelderd. Men neemt de zaak in Bonn blijkbaar nog al ernstig, want men heeft, nadat de verschillende legeronderdelen In Duitsland verklaard hebben dat zij er geen schuld aan hebben, generaal Heusingcr naar Parijs gestuurd om te pogen in het NAVO-hoofdkwartier opheldering te krijgen. Nadat ook het vermoeden, dat zaterdag werd geuit, dat het Neder landse vliegtuigen waren geweest, die de 45 bommen op het Knechtsandt hodden, gegooid, onjuist bleek te zijn, werd gezegd, dat het waarschy'niyk toch Britse machines zijn geweest en wel machines die niet tot de NAVO- afdelmgen behoren, waarvan de be stuurders zich vergist zouden hebben en het Knechtsandt voor een andere zandplaat, namelijk één bij IJsland, zouden hebben aangezien. En het laatste vermoeden is nu, dat het helemaal geen bommenwerpende vliegtuigen geweest zouden zün. In de buurt van het Knechtsandt zoeken namelijk enkele maat- schappyen naar olie en dat gebeurt door ontploffingen te veroorzaken, waarbij dan de ëchogolven 'net al dan niet aanwezig zijn van olie in de bodem verraden. Maar de maat- schappyen die daarvoor in aanmer king komen, zeggen ook van niets te weten, zodat men nn<r -<->n ver der is geko of De B. deze nuance in zijn verweer zal kunnen volhouden. Hü verklaarde de revolver waar mee hy het schot loste, altyd bh' zich te hebben gehad. Een „oorlogs souvenir". Toen de twist, naar hij verklaarde, ontstond, greep hU zijn vrouw met zijn rechterarm om de nek en schoot haar in de slaap. De dood trad onmiddeliyk in. De kogel ver nietigde de hersenen, bleef pas ste ken tegen de linker schedehvand, na rechts bij de slaap naar binnen te zyn gedrongen. De benzine, aldus De B., had hij altyd bij zich als reserve, maar de garagehouder, die het on derhoud van De B.'s auto had, heeft reeds verklaard nimmer een benzine- blik in de auto te hebben gezien Reconstructie Zoals in België gebruikeiyk is zni ten behoeve van de procesvoering de moord zoveel mogeluk geiecon- strueerd worden. Van de autorit uit Blaasveld, de woonplaats van het echtpaar De B., tot de terugkeer. Het is echter onwaarschyniijk dat men verder zal gaan dan de Nederlandse grens omdat dan onmiddeliyk de Ne derlandse justitie de hand op De B. zal leggen, aangezien de moord op Nederlands grondgebied werd ge pleegd. Aangenomen wordt, dat men De B. met de Nederlandse getuigen, met name de arbeiders uit Sijismi, die De B's auto uit de modder hiel pen trekken, op de grens zal confron teren en aldaar de vereiste verkla- - 7 al-—--

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2