Lonkt Sjah naar Maria „gezondheid In Kerkwijk geen muziek, zegt loco-burgemeester Maar fanfares spelen er toch lustig op los Blokker stroopt mouwen op voor festival ZONDER COMMENTAAR TABAKh8|en *an LUB Spreéuwenpraat Directie Opera: rust keert weer Kard. Grente overleden 0 Jongetje gedood bij oversteken Bouwers willen brug naar Deltawerken in Haringvliet Droevig Wielrijder overleden na aanrijding 16 t.b.c.-geyallen op Haarlemse scholen Oostenrijks vliegtuig stort neer: 5 doden HET VRIJE VOLK MAANDAG 4 MEI 1959 PAGENA 3 Geert aapje En maar nachten Ik ben er een voorstandster van om recht te zoeken. Dat zou ieder een moeten doen. Als je weet waar je staat en welke rechten en plichten ja hebt, zou er veel minder gefoeter zijn," zo verzekert ons mevrouw R. uit de Palissanderstraat te Rotter dam. spaair siHüüï (Van een onzer verslaggevers) De fanfare Juliana'van Gameren heeft zaterdagmiddag/even als twee dagen,tevoren de collega's van Concordia uit Neder hemert dat hadden gedaan, ondanks de weigering van loco burgemeester Van Tuyl een vergunning af te geven, toch een muzikale rondgang door het dorp gemaakt en wat er ook ver der moge gebeuren, zij zal zelden zoveel belangstelling hebben ondervonden als deze middag. Plattegrond Kampeerterrein Straf zivaarder? 'Laat maar door gaan1 Gij moet o spreeuwenvrienden binnenkort maar eens goed kijken naar de boeven van de, helaas weinige, treücpaarden, die er in Botterdam nog te vinden zijn. 't Kan best wezen, dat ge op zo'n hoef een klein kroontje ontdekt. Dit kroontje is dan bet bewijs, dat dit paard oogkleppen mag dragen. In Botterdam, (en de dierenbeschermers juichen dat van harte toe) mogen paarden geen oogkleppen meer dragen. „Maar," zeg gen sommige eigenaren van trek paarden, „mijn dier is er zo aan ge wend, dat het eenvoudig niet zonder oogkleppen kan. Zonder oogkleppen voorzie ik ongelukken." Nu kan een dergelijke bezorgde paardebezitter aan het college van burgemeester en. wethouders voor zijn paard ontheffing vragen van dat oog kleppenverbod. Is die aanvraag in gediend, dan aal een brigadier van de bereden politie een onderzoek in stellen, en aan burgemeester en wet houders advies uitbrengen. Zegt die brigadier: „Dit paard kan absoluut niet zonder oogkleppen," dan wordt er bij de edele viervoeter in een van de hoeven een kroontje gebrand. Dat kroontje maakt het dan onmiddellijk duidelijk: Dit paard m&g oogkleppen dragen. De zaak blijft echter moeilijk voor mensen, die met hun paard niet al leen in Rotterdam, maar ook in ge meenten waar nog geen oogkleppen- verbod is, moeten werken. In Krim pen a. d. IJssel geldt bijv. zo'n ver. bod nog met. De Krimpenaar, wiens paard wel oogkleppen maar geen kroontje op de hoef heeft, zal dus bij het- passeren van de Rotterdamse gemeentegrens sin overtreding zijn. Bij de dierenbescherming hoopt men. dat alle gemeenten het voor beeld van Rotterdam zullen volgen We zijn nog niet uitgepraat over de broedende eend in de dakgoot. Was het juist om de eieren uit dat nest te halen? Zouden de kuikens werkelijk dood zijn gevallen? Neemt een eend haar kuikentjes op de rug om ze naar het water te brengen? Een lezer zegt: „Ik ben er zeker van dat de kuikens niet zouden sijn doodgevallen. Als de eieren uitge broed zijn, vliegt de eend, met haar jongen een voor een naar beneden. Hoe ze precies de iongen vasthoudt kan men natuurlijk -niet zien. Dan zou je moeten zeggen: ,Jiee eend, stop eens even; laten we het eens bekijken. Maar dat ze het doet, is waar. Ze doet het niet in stijgende vlucht, maar in een glijvlucht. Vermoedelijk slaat ze de vleugels niet helemaal uit, maar Tclemt ze met de bovenkanten hiervan de kuikens vast op de rug. Dit is van mij maar een veronder stelling, want hierin moet ik da heer Schot gelijk geven: Precies zien kun je dat niet...." Inderdaad, precies zien kun je dat niet. En zolang dat niet precies ge zien is, geloven de vogelkenners er niet aan. Een van die vogelkenners is bijv. de heer De Bruin uit Krim pen aan de Lek, bekend als „de ooievaarsteller". De heer De Bruin, die zijn leven lang naar de vogels heeft gekeken en nog bijkans iedere dag in de pol ler te vinden is. zegt: „Wees maar toet boos op de heer Schot. De kui kens waren zeker doodgevallen. Xs het niet leuk dat ze nu wezen zijn? Beter wees dan doodEn ten slot te: De heer Schot heeft volgens mij heel goed werk verricht. Een eende kuiken is geen aapje, dat zich aan de oude eend kan vasthouden. Zij ergert zich er nog 'n beetje over: „Vanmiddag wachtte ik bij een telefooncel. In die cel stond een mijn heer. Hij was bezig met het opzoeken van een nummer. Na tien minuten was het wachtende gezelschap uit gebreid tot drie personen. En die man maar zoeken; af en toe keek hij eens vriendelijk naar buiten. Een van de wachtenden deed de deur open en vroeg of hij nu eens eindelijk klaar zou'zijn. ,ja direct," zei de man. Dat duurde nog vijf mi nuten en toen ging hij zonder bellen weg." Men mag zich in een telefooncel niet langer ophouden dan strikt noodzakelijk is. Sommige „opbellers" kunnen zo lekker lang van stof zyn, En maar babbelen en nóg eens bab belen. Pieter vindt dit onbehoorlijk ten opzichte van de mensen, die bui ten staan te wachten. Zeg snel en zakelijk wat je te vertellen hebt en maak zo spoedig mogelijk plaats voor een ander. En als zo'n telefooncel toch leeg is en er staat niemand te wachten, ach, waarom zou je dan niet even een nummer of een adres opzoeken. Maar laat de mensen dan geen kwar tier zich staan verbijten. Wellevend heid en hoffelijkheid zijn schone za ken; ook bü telefooncellen. Aanbod Ann het begin van de nieuwe week hebben wij cc volgende ft an biedingen opgeschreven: een éénpersoons opkiap- ledikant van v. K. van de Vlietlaan, een tweepersoons ledikant met Bplranl van Van E. van de Schaperiaan te Schiedam, een kincierledlkant met ecu klein lln- nenkastje van G. uit de Luzacstraat, een tweepersoons spiraal niet een driedelig bed van W, uit de Fortunastraat en twee fauteuils met theemeubel van V. uit de Hondsdljkstrast. Verder hebben wt) vier stoelen genoteerd van Van L, uit de Coornhertstraat. een Ubcrtystoel van M. uit de Luzacstraat. een Kinderwagen van D. van het Dr. Wlbautplein, diversen van Z. uit de Yun Speyksfraat en kleding van Van der S. van de Stadhoudersweg, S. uit de Renée van Chalonstraat, Van W. uit de Zweedsestraut, De R. van de Beukeisweg, M. uit de Zwaerdecroon- straat en van B. uit de Petunlastmat te Waardlnsen. De spreeuwenpot werd vol ler door een rijksdaalder van N. uit de Boomgaardstrant. guldens van M. van de Schaardiik te Krimpen ü.d. IJssel. H. van de Boczemslngel en twee kwartjes van K. van de Jozephiaan. Onze dank. Verlies V/le heeft per abuis de rode ballonfiets van de heer N. Broeders, Bree 69. op 25 ft.pril meegenomen? De fiets stond op de luchtbrug bij bet Feijenoordstadton. Vondst Mevr. Van der Wcijdcn. Zweedseatraat 18la, heeft in de Fransciaan een baby schoentje gevonden. Mevr Van de Berg, BUderdijkstraat 91, hoert óp 16 april op bet plein In deze straat een driewielertje gevonden. Op de Schiedamseweg heeft mevr. Ten Hoope, Busamghstraat 23a. een beige hoes van een paraplule opgeraapt. De heer De Reus, Sehoonderloostraat 88b. heeft op 23 april op de Heemraadastngel een he- renregenjas met handschoen gevonden. Dierenrijk Mevr. Rijsenburg, Grondberenotraat 54 heeft voor dé liefhebbers nog drie jonge poesjes. Een goed tehuis vraagt mevrouw De Torchain. Hyocinthstraat 10, voor een Jong zwart poesje. De fam. Coenradie. Klaverstraat 119a, zoekt voor drie jonge poesjes een goed nahuis. zelf regelen (Van onze Brusselse correspondent) De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft het weekeinde besteed aan de voorbereiding van een wanhoopsmanoeuvre. Vandaag moet de Raad van ministers bij de Kolen- en Staal gemeenschap in Luxemburg beslissen over het al of niet overnemen van voorstellen van de Hoge Autoriteit tot bestrijding van de crisis toestand op de steenkolemnarkt. Invoer- en produktiebeperking vor men er de kern van. Welnu: alles wijst erop, dat de Hoge Autoriteit wetende dat noch bij West-Duitsland, noch bij Frankrijk de oorspronkelijke voor stellen een kans maken. hij voorbaat door de knieën is gegaan. De directie van. de Nederlandse Opera heeft zondag meegedeeld dat er om aan de onrust onder geënga geerde» tegemoet te komen thans een regeling is getroffen waardoor alle personeelsleden van het bedrijf in de Commissie van Overleg zullen worden vertegenwoordigd. Zoals wij reeds eerder bericht heb ben heeft een aantal geëngageerden de vorige week een nieuwe perso neelsvereniging (de PVNO) opge richt, daar een groot aantal geënga geerden ernstige bezwaren had tegen het- beleid van de bestaande, bij de Federatie van Beroepsverenigingen van Kunstenaars aangesloten per soneelsvereniging VGO. De Commissie van Overleg zal vol gens het statuut functioneren. De bijeenkomsten van de commissie zul len tot 1 september worden bijge woond door de vertegenwoordiger van. de Bond Mercurius, de heer Sterringa. De directie verklaart, dat alle be trokkenen thans vertrouwen, dat door deze maatregel de rust in het bedrijf stel terugkeren. Advertentie IM. door nu te kopert Weet U dat ruim *8" a"e damesjaponnen zelf wordt ge maakt Hoort U ook bij dat derde deéf en heeft U ook de ondervinding, dat U nö beter en modieuzer en vee! goedkoper gekleed kunt gaan dan vroeger? Dan is deze zomerstoffen aan bieding voor U, want Dinsdag beginnen wij met de verkoop van 100% katoenen (dus uiter mate makkelijk wasbare) was- en liehtechte zomerstoffen. De nieuwste stoffen, In het zo moderne structuurweefsel (op pervlakte effect) bedrukt met de zeer modieuze dessins 1959 voor zomerjaponnen of vlotte rokken. 10.000 meter zomerstof, hyper modern met levendige relsef- werking, imprimés van het nog komende seizoen, koopt U nu per meter voor nog géén twee gulden. 5000 meter yan-4?^ 3000 meter van-3^" 2000 meter van-3^ 90 cm. eree.J Dinsdagmorgen om9uurbegint de verkoop van deze 10.000 meter zomerstoffen en U kunt kiezen uit tien tallen dessins en kleuren, door elkaar pér meter voor In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Uitgebuit en gedirigeerd door op eigen luelans beluste bonzen is het maat cS-oevig gesteld, met dat land, waarin w ijleyen. Droevig is het ge steld met een land, waarvan de in woners overgeleverd sijn aan'een stelsel, waar in groter verband profi teurs, en zichzelf als omkoopbaar te kijk zettende 'voormannen', een 'toe komst' voor de natie moeten 'be vechten'. De Boerboom. Officieel orgaan van de Algeme ne Xcd. Boeren Actie Organiaa- ti e van april 1959. Duidelijk was namelijk geworden dat de twee grote machten in de Ko len- en Staalgemeenschap zouden weigeren de Hoge Autoriteit ver strekkende volmachten te geven. Steeds sterker waren in West- Duisland en Frankrijk de stromingen geworden, die pleitten voor „natio nale oplossingen". Maanden en maanden heeft de Hoge Autoriteit met de regeringen onderhandeld. Steeds verder werd tegemoet geko men aan de wensen van de regerin gen. Het ziet er thans naar uit, dat de Hoge Autoriteit'geen enkele verdere concessie wil doen. Zijn met name de door het Franse persbureau AFP ver spreide berichten echter juist, dan zijn de negen hoge mannen van Luxemburg dit weekeinde gezwicht. De Hoge Autoriteit kennelijk er op uit het halve ei binnen te halen en de lege dop te vermijden zou genoegen nemen met de afkondiging van een „beperkte crisltoestand". Slechts zes maanden zouden de ge kortwiekte volmachten voor de Hoge Autoriteit van kracht blijven. In het wanlioopsplan zou de steen koolproducenten geen produktiebe perking van bovenaf meer worden opgelegd. En het maanden lange ge- cijfer van tientallen ambtenaren zou voor niets zijn geweest. Aan de industrie zeil zou worden overgelaten, de produktie te besnoeien. Men zou toch nog weer de bestaan de voorraden mogen uitbreiden, na melijk met vier percent van de da gelijkse nieuwe produktie en het klinkt voor wie de geschiedenis van de üaatste weken kent haast onge lofelijk hulp aan werkloos worden de mijnwerkers zat beperkt worden tot België, en zal niet gelden voor de andere vijf landen van de gemeen schap, Boyendien zal de Hoge Auto riteit bij voorbaat akkoord gaan met een herziening van het KSG-verdrag, met name de herziening van het crisisartikel (art. 51). Woordvoerders van de Hoge. Auto riteit weigerden tijdens het weekein de elke bevestiging van deze berich ten. Maar men ontkende ze evenmin. Er zijn zeer sterke aanwijzingen, dat althans de romp van het AFP-berieht juist is. Afgewacht moet worden wat de vergadering van vandaag voor con crete feiten zal opleveren. De ver dragswijziging zou slechts in voor bereiding kunnen worden genomen. Zij zou moeten worden goedgekeurd door de parlementen van de KSG- landen. Een akkoord op dit punt tus sen Ministerraad en Hoge Autoriteit zou echter metterdaad het begin van een verdragswijziging kunnen zijn. Het overlaten van het beperken van de produktie aan de industrie zelf, past volkomen in de Duitse zienswijze, met name in die van de minister .van Economische Zaken prof. Ehrhard. die de laatste tijd self de aanvallen op de Kolen- en Staal gemeenschap heeft gedaan. Van een onzer verslaggevers) Op de nieuwe rijksweg Beverwijk- Buitenhuizen is zaterdagmiddag de 71-jarige wielrijder P. van Vlam uit Velsen ter hoogte van het geniaal door een auto aangereden en zon dagmorgen jn het Rode-Kruiszieken- huis in Beverwijk aan de opgelopen verwondingen overleden. De heer Vlam stak onverwachts de weg over. waardoor de auto, ondanks krachtig remmen, hem niet meer kon ontwijken De wagen sloeg over de kop, maar de inzittenden kwamen met de schrik vrli. GENEVE (Reuter, AP). Heeft de Sjah van Perzië toch een oogje op de achttienjarige prinses Maria Gabriella van Savoye, hoewel zij zelf gezegd moet hebben dat zij „nooit ofte nimmer" met hem zal trouwen? Hij is gisteren In Ge neve aangekomen, waar hij en kele dagen zal blijven voordat hij doorvliegt naar Londen. Een woordvoerder van het Perzische hof heeft laten doorschemeren, dat de sjah zal proberen de gods dienstige moeilijkheden te over winnen die een beletsel vormen voor een eventueel huwelijk. Maar er bestaat geen bepaald plan voor een ontmoeting tussen de sjah ea de prinses; trouwens, zij zelf is niet in Genève en ook haar moeder, ex-koningin Marie-José van Italië, schijnt niet thuis te zijn. Of de sjah dus veel kans zal hebben? In ieder geval staat het, zo heeft de woordvoerder laten weten, zijn vroegere echtgenote prinses So- raya vrij een nieuw huwelijk aan te gaan. Zij behoeft niet te wachten tot hij een andere vrouw zal heb ben gevonden. Advertentie LM. LE MANS, (AFP). Kardinaal Georges Grente is te Le Mans, in Frankrijk, overleden. Georges Grente, die de leeftijd van 87 jaar bereikte, werd 30 november 1953 door wijlen paus Pius de Twaalfde tot kardinaal benoemd. Hij was ook aartsbisschop van het in West-Frankrijk gelegen Le Mans. Wijlen kardinaal Grente was 12 november 1936 tot lid der Académie Frangaise benoemd. Hij heeft boeken over zeer uiteenlopende onderwerpen geschreven. De kardinaal, die lid was van de Franse raad voor kerkgeschiedenis, was commandeur in de orde van het Legioen van Eer. NATUURZUIVER OPWEKKEND VERKWIKKEND (Van een onzer verslaggevers) Sedert januari van dit jaar is op Haarlemse scholen bij 7-estien kin deren tuberculose geconstateerd. Ook bleek op een lagere school een on derwijskracht t.b.c. te hebben. Alle patiënten zijn in sanatoria opgeno men. Dat blijkt uit een antwoord van B, en W. op schriftelijke vragen, die het PvdA-raadslid mevrouw T. Kerk hof f-Pet heeft gesteld. Op één school, de Haarlemse huishoud- en industrie school, waren elf meisjes besmet. Er wordt op het ogenblik op de Haarlemse scholen voor voortgezet onderwijs door daartoe opgeleide des kundigen een speciaal onderzoek naar tuberculose ingesteld. Dat on derzoek omvat 6.000 kinderen. De ouders van 350 van deze kinderen, 6 procent, hebben geweigerd hun toe stemming te geven voor het onder zoek volgens de methode Mantoux. Juliana kreeg, evenals Concordia uit Nederhemert, een proces verbaal, maar dat wist de dappere erop los slaande fanfare dagen ge leden al. Want ook haar was de vergunning om tijdens de optocht van de schoolkinderen te spelen, geweigerd. Ook in het dorp Nieuwaal, dat in dezelfde gemeente ligt, maakte de plaatselijke muziekvereniging een toer door het dorp 's avonds, even eens zonder vergunning, maar aan gezien de politie hiervan niet op de an een onzer verslaggevers) J~ (Van een onzer verslaggevers) Heel Blokker heeft zich met Ingang van het afgelopen weekeinde schrap gezet voor de krachtproef, die de kleine Noordhollandse plattelands gemeente achter Hoorn van Hemelvaartsdag tot een met zondag 10 mei gaat leve ren: een festival met Victor Silvester, Louis Armstrong, een kapel uit München en een overvloed van Nederlandse musici en artiesten. Zaterdagmiddag zijn de voorposten aan bet voorbereidingsfront begon nen met het uitzetten van vlagge- oiasten aan dc kilometerslange wég, waarlangs Blokker zich uitstrekt. Het was nog maar een aanloopje voor de grote slag, die vanavond gaat be ginnen. Dan moet de reusachtige veilinghal worden omgetoverd in een concert en danszaal, die aan duizenden men sen plaats moet verschaffen. Dan ook moet er gezorgd worden dat het enorme kampeerterrein ten zuiden van de veiling zoveel mogelijk gerief zal bieden aan de kamperende festi val-gangers. MADRID (Reuter). Een Oosten rijks vliegtuig la zaterdagavond op circa 30 km van Palma (Majorca) neergestort. De inzittenden drie bemanningsleden en twee passagiers kwamen om het leven. Het toestel, dat op weg was van Palma naar München, zou In aanra king zijn gekomen met een antenne van een radiostation. De radiotelèfoonverbindingen tus sen Caïro en Parijs die sedert novem ber 1956 waren verbroken, zijn met ingang van i mei hersteld. m da werkkamer van Ben Easing hangt aan de wand een plattegrond van de veilinghal. 'Kijk,* zegt hij, 'we doen het dit jaar zó. Daar komt het podium, en ernaast bouwen we dü keer kleedkamers. Allemaal van vsi- iingkisten. Gelukkig hebben we dit jaar al van tevoren rekening kunnen houden met het festival. We hoeven nu maar zo'n vijftigduizend kisten naar bulten te sjouwen, en we zijn langzamerhand to getraind, dat dit maar een paar uur werk betekent.' •Er worden trouwens bijzonder veel handen uit de mouwen gestoken om me te helpen. Tweehonderd mensen hebben zich vrijwillig beschikbaar ge steld. Er zijn ook veel ouderen bij We hebben nu een soort ploegenstel- sel ontworpen, dat is het prettigst) bij allo wijzigingen, die ook van dc ene festivaldag op de andere aan dc zaal moeten worden aangebracht. 'Vrijdag 8 mei Is er zelfs nog vei ling in de hal. maar dat kan, want de dansvloer die wordt vrijgehouden bij het concert van Silvester op 7 mei, biedt ruimte genoeg.' Niet alleen aan de 'zaal', ook aan het kampeerterrein wordt de grootste zorg besteed. Driehonderdvijftig be zitters van tenten en caravans heb ben zich al aangemeld voor een vier daags verblijf, en zij zullen vlak bij de veilinghal een terrein van 6 ha vinden, dat van verlichting, toiletten en wasgelegenheden is voorzien. Er komt ook een Rode-Kruistent en een enorme perstent met dag- en nachtverblijf voor journalisten uit Nederland en van over de grenzen, die zich van donderdag tot en me) zondag in Blokker willen vestigen Enkele mensen van de buitenlandse pers hebben Ben Essing al van plan nen in die richting op de hoogte ge steld. 'Je zult eens zien wat een groot feest het wordt,' zegt Ben Easing 'Nog steeds komen er uit alle delen van het land aanvragen om kaarten. En veel brieven ook, v&n mensen die ■net me hebben meegeleefd tijdens de Moeilijkheden met de NTB. Een zii- /erfabrikant uit Schoonhoven stuur- !t me zelfs een doosje lepeltjes, die ude muzikanten voorstellen. En het Blokker Festival zal ook no;, en cord zijn van pril geluk: een An: iterdams paartje dat op S mei trouwt komt op het Blokkerse kampeerter rein z-n wiMaeümtm *»r- brengen...' hoogte was, bleef het proces-verbaal hier uit. Daarmede is dan voorlopig een streep gezet onder deze amuzikale geschiedenis, die, had zij geen die pere achtergrond, een lachwekkende vertoning zou zijn geweest. Oorzaak van dit alles is de beslis sing van loco-burgemeester Van Tuyl, geen vergunning af te geven voor het maken van muziek in het open baar. Om principiële redenen. Mu ziek maken in het openbaar is in strijd met Gods woord, zegt de heer Van Tuyl, die als wethouder voor de SGP in de raad van Kerkwijk op treedt. En ondanks het dringende verzoek van de commissaris der Konnigfn in Gelderland, mr. Bloemers, zich nog eens ernstig op deze beslissing te be raden, blijft de wethouder bij zjjn stelling: Gods soevereiniteit gaat boven volkssoevereiniteit en daarom geen muziek in de gemeente Kerk wijk. Op grond van welk artikel in de Kerkwijkse politieverordening hij die beslissing heeft genomen, .weet de heer Van Tuyl eigenlijk zelf niet precies, maar het moet erin staan, zegt hij. Het enige artikel dat hiervoor in aanmerking zou komen luidt: Het ls zonder vergunning verboden als goochelaar, hardloper, boeienkoning of In het algemeen als standwerker op te treden, enige vertoning of ver makelijkheid te geven, of muziek ten gehore te brengen, dan wel als lied jeszanger op te treden. Het lfjkt echter zeer wel mogelijk, over de interpretatie van. dit artikel van mening te verschillen. En daar over zullen straks voor de rechtbank dan ook wel de nodige woorden val len. Wat ervan komt dat komt ervan, zei de heer Van Tuyl zaterdagmid- Aévertentie IM. Lub Varinas rooktabak in ver pakking met handige sluiting. Op de Zutphensestraatweg is het 5-jarig zoontje van de familie J, W. Steenvoort, toen het plotseling de weg overstak, door een militaire auto gegrepen. Het knaapje werd zwaar gewond. Het. is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis aan zijn verwon dingen overleden. dag toen hij, bezig In zijn tuinderij, In de verte de muzikale optocht voor bij zag trekken. Ze hebben geen vergunning en nu ze het toch doen..,. Dit is nu de tweede overtreding (na Nederhemert) en Ik meen te weten, dat de straf dan ook zoveel te zwaarder zal zijn. Hoe het ook zijde schoolkinderen hebben ondanks de kou een heel ple zierige middag gehad. Behalve het maken van muziek fs ook de film in Kerkwijk uit den boze. Zo kregen de schoolkinderen onlangs toen er 's avonds een Rode-Kruis- film vertoond zou worden van mees ter te horen, dat zij er niet naar toe mochten gaan. Meisjes die to lange broek, zoals dat bij de koude deze winter wel ge beurde, op school verschijnen, komen de school niet binnen, En ook het circus is voor de kin deren uit den boze. Dat de school jeugd va ft Nederhemert vorige week maandag toch een circus heeft ge zien, heeft zij te danken aan een op zich zelf grappig misverstand tussen loco-burgemeester Van Tuyl en de gemeentesecretaris. De laatste belde de loco-burgemeester op en bracht hem op de hoogte van de komst van een klein circus in het dorp. „Laat maar doorgaan", zei de heer Van Tuyl. Waarop de gemeentesecre taris vlot de vergunning afgaf. De kindervoorstelling bleek een groot succes, maar de. avondvoorstelling ging toch niet door. De vergunning werd ingetrokken, toen de loco-bur gemeester ter ore kwam, dat het cir cus was opgetreden. Want hü had met zijn uitspraak .Laat maar doorgaan" bedoeld, dat het circus aan het dorp voorbij kon gaan. Gevolg: 's avonds geen circus en een strop voor de directeur. (Van een onzer verslaggevers) De NV Nestum, een combinatie van een aantal in het Haringvliet werk zame aannemingsbedrijven, overweegt ernstig een brug te bouwen tussen de beide bouwputten en het eiland Goeree. Even ten zuiden van de huidige bouwput in het Haringvliet is een tweede, door dijken omringde werkplaats in aanleg. Omdat de aan voer van werkers en materialen per schip nogal wat risico's met zich brengt, denkt men nu aan het slaan van een baileybrug, hang' durige mistperioden zouden dan het werk niet meer kunnen vertragen. Wanneer met de bouw van de brug zou kunnen worden begonnen, als men daartoe toderdaad besluit, is op dit moment nog niet met zekerheid te zeggen. De plannen zijn hof®1 recent; ze worden op het ogenblik door Rijkswaterstaat bekeken. Erg moeilijk is de operatie niet, maar men heeft toch rekening te houden met vraagstukken als grote fjsafvoer en zware stormen. De afstand, die de brug tussen de beide bouwputten zou moeten over spannen, bedraagt ongeveer vierhon derd meter. Op de plaat van Scheel hoek ten zuiden van de nu In aanleg zijnde bouwput, die in decem ber Baar zal zijn zou vervolgens een zandlichaam van plus minus achthonderd meter worden gelegd. En ten slotte zou tussen dit zand lichaam en het eiland Goeree oog eens een baileybrug van enkele hon derden meters worden geslagen- In dat laatste deel van de verbinding, die het Zuiderdlep overspant, moet dan een beweegbaar deel komen ten behoeve van de Stelli ndamse vissers. Koning Hoessein van Jordanië Ls van een wereldreis van acht weken in Amman teruggekeerd. Zijn toestel werd op het traject van de Jordaanse grens tot het vliegveld van Amman geëscorteerd door Hunter-straaljagff* van de Jordaanse luchtmacht.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2