Golden Fiction nieuwe ministers Juwelenroof snel opgelost: dieven gepakt, buit terug van A-proeven leeft op Meer kleür op 't strand, maar wees Jan de Springer stelt op kikkerconcours teleur O TASSEN, BUIDELS, KORVEN Spreeuwenpraat Onder ons gezegd, toch maar liever... Wachtmeester vrijgesproken Dank zij attente D or dienaar Negers nóóit in blankenkring HET VRIJE VOLK DINSDAG 19 MEI 1959 PAGINA 3 Tanker redt drie man van zeiljacht Toestand van Dulles verslechtert snel Geluk in de steek Snelle actie Zonnebaders Man dood bij auto, dochtertje ongedeerd „Boy, it wou dat it een dagje in de stad kon lopen en de Europoort eens kon zienverzucht John (zeg: maar Jan, hoor) Vandersluis, 130 Maple Pace, S. Plainfield, New Jer sey. U.S.A. En met „de stad" bedoelt John Vandersluis Rotterdam Oud-Rotterdammer Van der Sluis is een sportliefhebber. Inde plaatselijke krant „The Plainfield Courier News" werd zijn aandacht getrokken door een be richtje over een Amsterdamse wiel renner, die in Amerika een wedstrijd had gewonnen. De topografische ken nis van de redacteur van „The Plain field Courier News" is niet groot. De man laat Amsterdam in Scandinavië liggen Die Amsterdamse wielrenner is ze kere Jaap Luksenburg en volgens die krant moet dat een succesvolle knaap zijn. Tussen 1954 en 1958 won hij in België, Frankrijk, Italië, Engeland, Duitsland en Scandinavië 61 (ja, eenenzestig) wedstrijden. De redac teur noemt hem „een van de beste amateurwielrenners van Europa". Jan van der Sluis heeft bij het lezen van dat stukje zijn ogen uit gewreven. Van die geweldige Luksen burg had. hij nooit gehoord. Pieter wel? 'kBen snel gaan informeren bij een zeer deskundige wielermedewer- ker. „Luksenburg, een van de beste amateurs? Ken ik niet," zei onze me dewerker. En daar houden we het maar op. Onze vriend Van der Sluis heeft zich een beetje boos gemaakt over dat verhaal. Hij klom in de pen en schreef een hartig ingezonden stuk naar die grappige „Plainfield Cou rier News": „Daar mijn baas een dik ke, vinger in de pap heeft, geloof ik wel dat ze het zullen printen." Jan van der Sluis heeft enkele maanden geleden met zijn baas een bezoek gebracht aan de wielerzes- daagse in New York. Wie reden daar? „Onze" Woutje Wagtmans en Jan Plantaz: „Ik kende Wout uit Holland toen ik daar nog vertegenwoordiger was in rokersartikelen. In Breda heb ik Wout en andere wielrenners vaak ontmoet. Toen ik in New York de baan op stapte, waren de renners juist aan het staken, omdat ze niet betaald werden. Heel langzaam kropen ze de baan over. Wie reed er voorop, zodat ik hem gelijk in het vizier kreeg? Sure, Wout himself. Hij wist niet dat ik twee en een half jaar geleden naar Amerika vertrok ken was en toen hij me zag, viel zijn mond open. Hij stopte aan de raling en vroeg: „Waar komde gij van daan?" Ik moest op het middenveld komen, nadat Plantaz het een half uurtje overnam. Toevallig kwam de organisator langs de cabines met het geld van de jongens. Omdat geen van de renners Engels sprak kon ik hen van dienst zijn." En ten slotte: „Pieter, ik wou dat ik de praatjes van Zamora en jou elke dag in mijn krant zag. Hier is het momenteel alles baseball wat de klok slaat en daar ben in net zo op gewonden over als over een breiwed- strijd. -Gelukkig heb ik een kaartje om- volgende maand Floyd Patterson te zien boksen.'Ik heb zo'n idee dat ik vijf dollar zal verliezen. Johansen maakt de zeven ronden waarschijn lijk niet vol. Patterson is enorm snel en sterk en een buitengewoon bescheiden en aardige jongen. Iets wat niet vaak voorkomt bij beroem de boksers." Helemaal ten slotte: Ja, Jan van dei' Sluis, sigarebandjes, suikerzakjes en postzegels uit de Verenigde Sta ten vinden hier gretig aftrek. En een brief over emigratie zou ons zeker interesseren. Tas reeg Er zijn van die nare wegpakke- rijtjes. Het stikern meepikken van een paar melkflesjes, het naschuimen van andermans zakken en portemon- naies (gebeurt niet zelden in kleed kamers), de snelle greep in tas of mand.... Nogmaals: naar! Een lezeres uit Rotterdam-Zuid (het gezin bestaat uit vijf personen, waarbij twee schioolgaande kinderen) ging winkelen in een kledingmaga zijn aan de Woiphaertsbocht. Zij was pas terug uit het ziekenhuis en om dat haar dochter in die tijd zo voor treffelijk voor de huishouding had gezorgd, wilde zij haar een jurkje geven. Korte tijd was men in een paska mer, de tas werd even alkien gelaten (lezeres kan zieh daarvoor de haren wel uit het hofd trekken) entas weg! Zoeken, navragen: tas blééf weg! Het verlies is groot. In die tas zat een beding van driehonderd gulden. In die tas zat ook een bril. En zonder bril kan deze huismoeder vrijwel niets doen. Zij zegt: „Zou je s.v.p. een beroep willen doen op de vrouw die mijn tas heeft weggenomen. Mis schien wil zij haar wel teruggeven". MisschienDe kans is in derge lijke gevallen zeer klein, mevrouw. Maar je weet nooit of iemand op het laatste ogenblik spijt krijgt. Ik hoop voor u vurig dat dit ook hier zal ge beuren. Aanbod Wij hebben de volgende aanbiedingen In ons bock: der bijdragen opgeschre ven: een tweepersoons opklapledlkant met matras van De J. \Ut de Balken- straat, twee éénpersoons spiralen van W. uit de Borsclaarstraat, een kinder- ledikant van Van B. uit de Ruilstraat, een divan en een fauteuil van G. van het Mijnsherenplein cn nog een kin- derlcdlkant van R. uit de Bergstraat. Verder hebben wij twee fauteuils en een keukentafel genoteerd van S. uit de Mecrdcrvoortstraat, twee fauteuils, bok met wringer, een bureaustoel, een keukentafel en een bloementafeltje van D. uit de Gerard Scholtenstraat, een kachel van De B. van dc Oldegaarde, een stofzuiger en een strijkijzer van J. uit de Oranjeboomstraat en een kin derwagen met matrasje en dekentje van J. uit de Stavenissestraat. Een zak met capsules ontvingen wij van W, uit de Moerkerkestraat, rcisbonnen van D. uit de Mezenstraat en sigarebandjes, postzegels en suikerzakjes van Van der S. uit de USA. Allen onzo dank. Verlies Mevrouw t,. Silvius, Odastraat 4, ls bij het uitkloppen van het kleed haar goudon horloge met een doublé rek- bandje kwijtgeraakt. Op 10 mei heeft mevrouw Kalishoek, Blekerslaan 30 in de Wanstraat haar roodbruine porte- monnaie met ritssluiting verloren. De 'inhoud was 27,50. In de Abcoudestraat miste Hanneke Faber, Heer Nlcolaes- straat 20, op 13 mei haar rechter steunzool t Je. Het donkerblauwe jasje van mevr. "Weasels, Jan Luykenstraat, 12, is op 10 mei van de brommer gevallen. Gaande van huis naar de Burg. Melneszlaan verloor de heer Buitenhuls, Korfma- kersstraat 23b, op 10 mei zijn ver chroomd horloge met een zwart nylon bandje. Wie kan Inlichtingen geven over een zwarte herenfiets en een rood kinderfietsje, die zondagmiddag 10 mei op het Afrikaanderplein. stonden en verdwenen. Deze behoren aan de lam. Visser, Frans Bekkerstraat 59b. Mevrouw Everdlngen, Wapenstraat 41, verloor op 10 mei haar blauw wollen vest gaande van het Voomsche Kanaal naar poortugaal. PIETER SPREEUW Advertentie I.M. de zachtste van alle (Van onze parlementsredactie) De Koningin heeft vanochtend op Huis ten Bosch de nieuwe mi nisters van het kabinet-De Quay beëdigd. Het zijn de heren prof. dr. J. E. de Quay (minister-president),mr. A. C. W. Beerman (Justitie), mr. E. H. Toxopeus (Binnenlandse Zaken), mr. dr. Chr. J. M. A. van Rooy (Sociale Zaken), H. A. Kort hals (Verkeer en Waterstaat),mr. V. G. M. Marijnen (Landbouw). J. W. de Pous (Economische Zaken) en S. J. van den Bergh (Defen sie). Mej. dr. M. A. M. Klompé (Maat schappelijk Werk), mr. J. van Aart- sen (Volkshuisvesting en Bouwnijver heid). mr. J. M. A. H. Luns (Buiten landse Zaken, mr. J. M. L. Th. Cals (O, K en W) en prof. dr. J. Zijlstra (Financiën), die reeds deel uitmaak ten van de kabinetten Drees en Beel behoeven uiteraard niet opnieuw te worden beëdigd. Zaterdag heeft prof. De Quay aan de Koningin meegedeeld, dat hij de opdracht aanvaardde tot vorming van een kabinet, dat zou mogen re kenen op een vruchtbare samenwer king met de volksvertegenwoordiging. In dc Staatscouraut van vandaag is de benoeming van de nieuwe mi nisters gepubliceerd en het ontslag van de demissionaire ministers prof. Beel, ir. Staf, ir. Witte, mr. Helders en mr. Struycken. De aftredende mi nisters hebben voorts afscheid geno men van hun medewerkers en de portefeuille overgedragen aan hun opvolgers. Het is wel zeker, dat er verschei- deze staatssecretarissen zullen komen. Voorlopig staat echter nog slechts vast. dat vau de demissionaire „on derministers" de heren Schmeltzer (PBO en Bezitsvorming) en Veld kamp (Middenstandszaken) zuilen aanblijven. Voor de overige posten zullen in de komende weken pas per sonen worden aangezocht als de nieuwe ministers wat meër zijn inge werkt. Hoogstwaarschijnlijk zai de nieuwe regering pas dinsdag 26 mei voor de Tweede Kamer verschijnen. Dan zal prof. De Quay de regerings verklaring afleggen, waarna de vol gende dag het debat erover kan plaatshebben. DEN HAAG (ANP). Het Neder landse tankschip Abida heeft maan dag geseind, dat het maandagoch tend de drie opvarenden heeft gered van een Argentijns zeiljacht, dat acht dagen geleden bij de Braziliaanse kust door storm was overvallen en sedertdien stuurloos had rondgedre ven. De Abida was op weg van Buenos Aires naar Rio Grande. Schot op de spoorbaan Het Hoog Militair Gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen inde zaak van „het schot op de spoorbaan" de 28-jarige beroepswachtmeester A. J. den O- uit 't Harde wegens het ontbreken van het bewijs vrijgespro ken. De wachtmeester heeft terechtge staan omdat het aan zijn schuld en nalatigheid te wijten zou zijn geweest dat op 4 februari van verleden jaar, bij oefeningen in liet artillerieschiet kamp Oldenbroek, een brisantgranaat ver buiten de veiligheidszone bij de spoorlijn ZwolleAmersfoort terecht was gekomen, vlak nadat een trein gepasseerd was. De elektrische bo venleiding werd beschadigd en het treinverkeer was lange tijd gestag neerd. De advocaat-fiscaal mr. J.Zaajjer had een gevangenisstraf van twee maanden van A. J. den O., die als veiligheidsofficier was opgetreden bü de oefeningen, geëist. Ook de auditeur-militair bij de Krijgsraad had deze eis gesteld doch de krijgsraad had de wachtmeester toen vrijgesproken. De leden van het Hoog Militair Gerechtshof hebben j een onderzoek ingesteld in het ar- i tillerieschietkamp en op de plaats waar de ontploffing zich heeft voor gedaan. De verdediger van de wacht meester, kolonel L. H. ie Fèvre de Montigny. had namelijk in zijn plei dooi aangevoerd dat er bij de spoor baan een oude Engelse vliegtuigbom en niet een brisantgranaat ontploft zou zijn. Deze vliegtuigbom zou als gevolg van het trillen van de trein tot explosie zijn gekomen. (Van een oihzer verslaggevers) Nog geen uur nadat zondagmiddag twee inbrekers een Dordtse juwclierszaak bijna geheel leeggeroofd hadden, heeft een patrouille van de rijksverkecrspolitie de'vermoedelijke da ders gearresteerd en de buit, ter waarde van meer dan een halve ton, vrijwel compleet teruggevonden. Het snelle resultaat van de opsporingsactie van rijks- en ge meentepolitie was vooral te danken aan de oplettendheid van de Dordtenaar J. H. Ottevanger, die hoewel hij van de in braak nog niets had gehoord het nummer noteerde van de auto, waarmee hij twee, hem verdacht voorkomende mannen zag wegrijden. MOSKOU, GENEVE (AP, Reuter) Twee mededelingen van de Russische premier. Chroesjtsjow, aan zijn Britse collega Macmillan en aan president Eisenhower hebben de hoop op een uiteindelijk akkoord over een verbod van atoomproeven doen toenemen. Een toevallige samenloop van om standigheden leidde ertoe, dat de verdachten kort daarna in de ge meente Ridderkerk, terwijl ze bezig waren dc buit te begraven, konden worden gegrepen. De beide verdachten, de 37-jarige losse arbeider J. H. van der L. en de 34-jarige timmerman A. J. M. K. uit Den Bosch, reden met een oude zwar te Austin naar Dordrecht, waar ze de wagen parkeerden bij de Spuihaven, vrij ver van de winkel van de juwe lier M. A. de Meij, aan de Voorstraat. Voorzover thans is komen vast te staan zijn ze tegen één uur, door de huisdeur te forceren en profiterend van de zondagse stilte in de winkel straat, onopgemerkt de winkel van de afwezige juwelier binnengekomen. Voor tienduizenden guldens juwe len en sieraden lagen daar op pla teaus vor het grijpen. Doordat de alarminstallatie bij het openen, van de huisdeur niet in werking was ge treden, konden de inbrekers hun zak ken rustig volstoppen met kostbaar heden. Totdat de alarmschellen plot seling overgingen, waarschijnlijk doordat een van de mannen ook een greep in de beveiligde etalage deed. Ze kozen ijlings het hazepad, maar op dat moment liet het geluk hen in de steek. Een tegenover de juwelier wonende vrouw, mej. M, Hekker, hoorde het alarmsignaal, keek naar buiten en zag twee mannen hard weglopen, van wie de één nog bezig was een paar handschoenen uit te trekken en de andere met de handen op de volgepropte zakken van zijn colbertjasje liep. Zij waarschuwde on middellijk de gemeentepolitie. .De twee gezochten zouden des ondanks vrijwel zeker veel verder zijn gekomen, als hun gedrag de arg waan van de bij de Spuihaven wo nende heer Ottevanger niet had op gewekt. Hij zag in, een spionnetje twee zeer gehaaste mannen in een auto springen en snel wegrijden, vond hun gedrag zo vreemd, dat hij besloot het autonurnmer te noteren. „Je kon'- nooit weten waar het goed voor was!" Het was goed, maar dat ontdekte de heer Ottevanger pas tien minuten later. Toen kwam zijn zoon, iets ia- ter dan was afgesproken, thuis om te eten. Deze excuseerde zich met de mededeling, dat hij bij een juweliers zaak had staan kijken, waar juist eer inbraak was ontdekt De gemeentepolitie, die toen al surveillancewagens had uitgestuurd en ook de verkeersgroep van de rijks politie had gewaarschuwd, kreeg toen onmiddellijk het nummer van de ver dachte wagen door. Via de mobilo foon ging het nummer naar alle autopatrouilles. Er waren toen nau welijks twintig minuten na het ont dekken van de inbraak verstreken. De daders konden onmogelijk ver weg zijn. Een patrouillewagen van de rijks- verkeerpolitie, op de terugweg van Voorne-Putten naar Dordrecht, had kort daarna al succes. Langs de ver bindingsweg tussen rijksweg 16 en de oude rijksstraatweg, in de gemeente Ridderkerk, zag de patrouille een ge parkeerde auto met het juist door gekregen nummer. ErbU zaten, aan de kant van een sloot, twee mannen die kennelijk iets aan het begraven waren. Toen de politieauto stopte, gingen ze in het gras liggen, als zich van geen kwaad bewuste zonnebaders. Een schittering in het slootwater leidde echter tot de ontdekking van de buit. In een opengesneden auto binnenband vond de politie in het water vrijwel alle juwelen en sie raden. Doordat de buit snel in de sloot was gegooid, waren aanvanke lijk nog verscheidene kostbaarheden zoek. Deze zijn gistermorgen uit de sloot gevist. De twee mannen zijn overgebracht naar Dordrecht. Daar ontdekte de juwelier pas later, dat hij meer kwijt was dan hij aanvankelijk meen de. Er was eerst sprake van dat er „slechts" voor veertigduizend gulden gestolen was, later bleek dat de waar de van de teruggevonden buit tussen de ƒ45.000 en ƒ50.000 ligt. In brieven aan de Britse en Ame rikaanse regeringen heeft Chroe sjtsjow zich akkoord verklaard met: JL. Een nieuw onderzoek naar de mogelijkheid, atoomproeven op grote hoogte in de stratosfeer (met name boven de 45 km) te laten vaststellen, en 2. jaarlijks een vastgesteld aantal inspecties van vermeende overtre dingen van een atoomverbod op Russische bodem te doen uitvoe ren. Overeenstemming over zo'n vast aantal inspecties per jaar op Russisch, Brits en Amerikaans ge bied zon dc weg naar een algeheel verbod van kernexplosies effenen, schreef Chroesjtsjow. Hij zou er ook niet op tegen zijn Indien het vastgesteld aantal bij voorbeeld elke twee jaar opnieuw zon wor den bepaald. Chroesjtsjows toezegging op het eerste punt is, na een voorstel van de Verenigde Staten in deze richting, het gevolg van ondershands overleg tussen Amerika, Rusland en Enge land in Genève. Formeel is de con ferentie over kernproeven van deze drie landen verdaagd tofc 8 juni in verband met de bijeenkomst der ministers, maar onofficieel houden diplomatieke vertegenwoordigers der drie landen nog steeds contact. In het pinksterweekeind is dit con tact voortgezet. De mogelijkheid van een nieuwe technische conferentie (wel te onderscheiden van het di plomatieke overleg over een kernproevenverbod) over proeven op grote hoogte en onder de grond is besproken. Vorige week donderdag hebben de ministers Gromyko, Herter en Lloyd zelf ook over deze kwesties gesproken. In de brieven van Chroesjtsjow wordt echter niet gerept over onder grondse atoomexplosies die de Ver enigde Staten ook b\j nieuw tech nisch overleg aan de orde willen stellen nu gebleken ÏJ, dat ook deze niet langs de overeengekomen weg op te sporen zijn. In het eerste contact tussen de diplomaten vau de drie landen, na dat de brieven van Chroesjtsjow be kend waren geworden, is er van Westelijke zijde teleurstelling over uitgesproken, dat de Russen niets over de ondergrondse explosies heb ben gezegd. Engeland en Amerika achten het volstrekt nodig, dat deze kwestie (en enkele andere van tech nische aard) eveneens opnieuw wor den bekeken. Verwacht wordt, dat de drie ge delegeerden (de Rus Ts&rapkin, de Brit Sir Michael Wright en de Ame rikaan Wadsworth) binnen enkele dagen opnieuw bijeen zullen komen om een technische conferentie voor te bereiden. (Van een onzer verslaggevers) In een sloot naast de rijksweg RaalteNijverdal is gistermorgen om vijf uur bü een totaal vernielde per sonenauto het stoffelijk overschot ge vonden van de 31-jarige mr. A. Jur- gens uit Oldenzaal. Even verder zag een melkrijder het 2j-jarige dochtertje van het slacht offer. Het kind lag verkleumd van de kou, maar zonder noemenswaardige kwetsuren op het rijwielpad. Het is opgenomen in het ziekenhuis te Raal te. Over de toedracht van dit onge luk tast de politie nog in het duister WASHINGTON (Reuter) Oud-mi- nister Dulles, die aan kanker lijdt, gaat achteruit. Officieel heet het dat zjjn toestand „onveranderd" blijft maar president Eisenhower vond het maandag raadzaam zijn gewezen medewerker onverwacht te bezoeken. De Argentijnse politie heeft op grond van het jongste decreet, waar bij alle activiteit van de communisti sche partij werd verboden, de kanto ren van twintig communistische man telorganisaties gesloten. Propaganda materiaal en archieven zuilen wor den vernietigd. Zuidafriknanse minister: KAAPSTAD (AP) De negerbe- volking van de Unie van Zuid-Afrika zal nooit deel kunnen uitmaken van de blanke gemeenschap en kan daar in onder geen voorwaarde worden op genomen. Dit heeft M. D. C. "de Wet Nel, de Zuidafrikaanse minister voor Ban toezaken, gisteren in het parlement gezegd bij de tweede lezing van de wet op zelfbeschikking voor de Ban toes. "Volgens deze wet zullen op etnolo gische grondslag nieuwe gebieden wor den ingesteld, waar de negers een ze kere mate van zelfbestuur krijgen, maar onder toezicht van de Zuid afrikaanse regering. De Wet Nel zei voorts, dat er geen zwart nationalisme bestaat, maar wel .zwarte haat tegen de blanken. Dit is het monster, dat in de loop van de tijd. de schoonste zaken in Zuid-Afri ka zal opslokken". Sir de Villiers Graaff, de leider van de oppositie, verklaarde, dat de wet slecht is. omdat zü deel uitmaakt van een slechte vorm van wetgeving, die ten slotte rampzalig zal blijken voor Zuid-Afrika. V.l.n.r.: INGEBOUWDE BRIL van rood mica in de rand van een naturel kleurige strohoed ƒ5,90). BIJENKORFJE naturel stro. zig zag geborduurd met gekleurde raf fia (ƒ2,95). TROPENHELM, blauw stro. ge biesd met donkerder blauw (ƒ5,95). KERSENGARNERING tegen de platte bol van een naturelkieurige zonnehoed (ƒ9.75). TEGEN AFWAAIEN: onder de kin gestrikte 'oorkleppen' van Brabants bont (roodwit), rode kersen tegen dc bol (9.75). (Van onze moderedactrice) TVs jaar geleden ontwierp Jacques Z' Fath een strandhoed, die een paar mica kijkgaatjes in de ver ovei het gezicht reikende rand had. Fath is ai lang dood, zijn zonnehoed mei ingebouwde bril werd nooit in hei openbaar gedragen. Maar nu zag ik hem plotseling in allerlei kleuren lig gen in een warenhuis. De zonnehoedenfabrikant had zelfs nog een variatie op Paths model ge maakt ook: een grotere hoed van het toverheksmodel met één (groot) kijk gat van rode of gële mica in de rand. Zo zie je, dat in de mode soms weer plotseling dingen opduiken, die in de tijd dat ze ontstonden werden afge wezen, maar veel later soms een groot succes blijken te zijn. In de paar minuten dat ik bij die warenhuistoon bank stond, werden er drie hoeden van dit soort verkocht! De strandhoed verschijnt trouwens elke zomer in méér en grappiger va riaties. Ik zag o.a. een hoog bijen korfje van grof gevlochten natuur- kieurig stro, rondom de bol gebor duurd metgekleurde raffia in een grote zig-zag-steek. Het kostte minder INKOPEN NA HET STRAND: met de rieten strandtas van het korfjes type, dat ook voor de boodschappen geschikt is. Zoals het katoenen deux- pièces (recht, dubbel gesloten jasje op wijde rok in dubbele plooien rondom) ook voor méér doeleinden is te gebruiken: de rok kan met strapless zonne- bloesjes, maar ook met een overhemdblouse of (op killere dagen) met een dunne, in de rok gedragen jumper worden gecombineerd, met een leren ccintuur.in de taille. ANGELS CAMP, Ca- li/omié' ReuterAP) De hope des vaderlands 'Jan de Springer, aan voerder van het Neder landse kikkerteam op het jaarlijkse interna tionale springtoernooi voor kikkers in Califor nia, heejl diep teleurge steld. Jan kwam niet verder dan 1 meter 29,5 cm. Veruit de grootste sprong maakte de Ke- niase kikker 'Kiliman jaro', die de buitenland- titel won met een prestatie 61,3 cm. minuten later echter liet hij het er le lijk bij zitten, In de fi nale weigerde hij zich ook maar een centime ter te verplaatsen. We gens onsportiviteit werd hij gediskwalificeerd. "De eerste prijs twee duizend dollarwerd meesterlijke van 5 meter Enkele veroverd door de Cali- jomische kikker 'Two Snapdie 4 meter Si,4 cm sprong. Drie Cali- tomische collega's ver wierven de volgende prijzen. Het toernooi werd ga degeslagen door 20.000 personen. Bovendien za gen miljoenen Amerika nen het op het televi siescherm. VJ.n.r.: LEREN SANDAAL met teenriem (ƒ14,90), dito met brede wreef- en smalle teenband (ƒ7,50) en een mo del uit badstof, met geborduurde wreefband. Geheel rechts: MOCCASIN ait écn stuk soepel leer (ƒ13,75). dan drie gulden en het was eigenlijk veel leuker, dan al die grote hoeden met lawaairandeu, die bij .de eerste windvlaag toch maar van je hoofd worden gelicht. Wie nu al vast zijn strandinkopen gaat doen (hoeden, bad- en strandtassen, zonnepakjes, sandalen, enz.) doet niet onverstandig, want wachten tot vlak voor de vakantie be tekent dikwijls achter het net vissen. Wat de leukste dingen betreft, ten minste. Maar koop tóch voorzichtig. Be denk bij alles wat u aanschaft: ie dat de kleuren moeten passen bij de dingen die u al heeft; •k dat u zich du3 niet laat verleiden tot het kopen van een paarse zonne-' hoed, een gele bril, rode sandalen en een bonte badtas, als u thuis al een groen-blauw gestreept badpak hebt liggen, om nu maar eens een walge lijk en .afschrikwekkend voorbeeld te noemen; ie dat een stranduitrusting in twee tinten (of nuances van die tinten) veel mooier is dan een kakelbonte uitrusting; in de badtas, mogen dan meer kleuren zitten; ie dat u beter een duurder badpak en een goedkopere tas kunt kopen en dat die tas ook een mand, of een uit riet of stro gevlochten mand-tas aan hengsels kan zijn, die huiten het strand als boodschappentas, zelfs als reistas dienst kan doen; -Ar dat er naast de strandsandalen moccasins te koop zijn voor dezelfde prijs, zo soepel, dat je ze kunt op-, vouwen en zo zacht, dat je ze ais pantoffels binnenshuis kunt gebrui ken. Wie zo winkelt komt tot de ontdek king, dat niet alleen tas en schoeisel ook buiten het strand best dienst kun nen doen, maar dat er zelfs heel wat strandhoeden zijn (en zeker niet de duurste) die je óók met minder "blote" kleding kunt combineren dan een badpak of een strandhoed. V.I.n.r. BUIDEL van met grote bloemen bedrukte badstof, gevoerd met plas tic, rieten beugel (ƒ19.75)., ZAK AAN HENG SELS, met vlin ders bedrukte bad stof, piastic voe ring (ƒ8.90). BEUGELTAS groot genoeg voor badpak, handdoek en toiletbenodigd heden. Badstof be drukt met kleurig boeket 21,75). STROOIEN KORF met enve- lopsluiting. plastic voering: ruimie voor de hele stranduitzet (ƒ8,90).

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2