Geen compromis mogelijk bij ideologische tegenstellingen Oorlog met oostelijk blok zeker niet onvermijdelijk Revolutionair type duikboot te water Haring laat zich aardig vangen Chief Whip VERVUILING VANWATER: wetsontwerp in de maak Raket met 1000 brieven gaat de De sigaar... ZONDER COMMENTAAR Spreeuwenpraat Een jaar voor ex-commandant parketgroep Nederlandse marine-primeur Oude man (79) slaapt voor straf op straat Reactorcentrum heeft directeur I PROF. VLEKKE TIJDENS CONFERENTIE IN UTRECHT Nieutve minister van Defensie op ieders lip! NIET GIFTIG Britse kustvaarder bij Cherbourg gestrand HET VRIJE VOLK DONDERDAG 21 MEI 1959 PAGINA 3 (Van een onzer verslaggevers) Onze wereld gaat gebukt onder angst voor de atoomoorlog en een grote atoomoorlog kan alleen ontstaan door de tegenstel lingen tussen het Oosten en het Westen. Welke zijn de tegen stellingen tussen Oost en West? En Is er een mogelijkheid ze te overbruggen? Puilen AMSIEL Goede stapelloop Aanleiding (Van een onzer verslaggevers) In Brabant zal over enkele weken een postraket worden ai- geschoten voorzien van dui zend, brieven met officiële ze gels, vignetten en indrukwek kende stempels. Deze 'stukken' komen na de vlucht in handen van de philatelisten, dip zo'n enveloppe hebben besteld (voor f 1 per stuk). emm Gewone postzegels Geen risico (Van onze parlemente- redactle) De vergiftiging die de afge lopen week zulke grote slach tingen heeft aangericht onder de visstand in een groot deel van de Zuidhollandse wateren, heeft een. onsteïïenöe leemte in onze wetgeving aan het licht gebracht: er bestaat geen wettelijk verbod tot het stor ten van giftige stoffen. De dader die schuldig is aan de massale vergiftiging, kan dus niet strafrechtelijk ver volgd worden. Er is wel een wetsontwerp in de maak. Pieter vraagt van daag uw aandacht voor zeer vele zaken. En dan beginnen we met een klacht van de heer M. S. uit Botterdam: „Er wordt de laatste tijd nogal eens geschre ven over de schen ding van graven op joodse kerkhoven in Duitsland. Vindt u het dan geen tijd worden om de men sen, die hun honden op het achter de Goudsesingel gelegen joodse kerk hofje hun behoefte laten doen, ge voelig te laten merken, dat wij daar in Nederland niet van gediend ziin? Ik heb het zelf verscheidene maien gezien." De heer S. denkt hier aan het oude joodse kerkhofje aan de Jan van Loonslaan. In geen eeuwen zijn daar mensen begraven. De joodse ge meente vertelde Pieter, toen dit kerkhofje enige tijd geleden in deze rubriek besproken werd toonde zich erg tevreden over het feit, dat dit kleine kerkhof door de gemeente Rotterdam zo goed onderhouden wordt. De grafstenen liggen in een keurig gazon, men heeft er wat bo men geplant, er is een keurig hek omheen gezet. Maar of men het uitlaten van hon den op dit historische kerkhofje nu zomaar meteen vergelijken moet met dat nare <ea domme) schenden van graven zoals dat in Duitsland is voor gekomen? Pieter zou hier liever wil len spreken over nonchalance en on nadenkendheid. Heel wat honde- bezitters trekken zich er niets van aan waar hun huisdier zijn uitwerp selen deponeert, 'k Wed overigens, dat heel wat mensen niet weten, dat daar een oud, joods kerkhofje is. De hond mag op zo'n plantsoen officieel z'n behoefte doen. Want in de politieverordening lees ik: „Een ieder is verplicht ertegen te waken, dat een onder zijn hoede staande hond binnen de bebouwde kom een voetstraat, portiek, stoep, trap, deur gevel of galerij dan wel een openbare speelplaats of een speelterrein door uitwerpselen verontreinigt." 't Woord plantsoen komt er niet in voor. 'k Een het met de heer S. wel eens: Uitlaten? Goed, maar kies daar geen oud kerkhofje voor. Deze vragen zijn gesteld op de eerste dag van de vierdaagse conferentie over oorlog en vrede, die het r.-k. studentengezelschap Veritas te Utrecht - heeft beleed. Over nare diefstalletjes gesproken (ea wij deden dat dezer dagen toen een Rotterdamse huisvrouw ons ver telde, dat men in een warenhuis haar tas had weggepikt)een andere huis vrouw vertelt ons het volgende: Jdijn zoon, in militaire dienst, ging maandag met zijn club naar Den Haag om daar op een toernooi te voetballen. Door alles (horloges en portemonnees) in een koffer te doen, meende men, dat er niets „vermist" zou kunnen worden. Na een van de wedstrijden haalde mijn zoon even zijn portemonnee om iets verfris sends te kopen. Terwijl hij het lege flesje terugbracht, heeft er toch nog iemand kans gezien de nog bijna nieuwe portemonnee met ongeveer f 4.50 weg te nemen. Er was kenne lijk iemand op uit geweest, want ook zijn achterzakken waren los...." De kruimeldieven scharrelen over al, mijne lezers. Oppassen is elk moment van de dag geboden. Jam mer, Onze correspondent uit Meerkerk vertelt, dat in de rietlanden van de Zederik een aantal meerkoeten ver blijft dat het voorzien heeft op een dekuikens. De meerkoeten jagen achter de kuikentjes en vennoorden ze onder de ogen van de moeder eend. Met hun scherpe snavels ste ken zij de kuikens dood. Dat ge beurt meer. Meerkoeten zijn vaak bijzonder agressief tegenover de Jon gen van andere zwemvogels. In de diergaarde Blfidorp te Rotterdam moesten bijv. de kuikens van water hoentjes het ontge.'den. Deze agres siviteit is een van de redenen waar om sinds enige tijd de jacht op meer koeten „eer is toegestaan. Volgens de jachtkalend=r mag men van 18 augustus tot 39 januari van het vol gend jaar op "neerkoeten jagen. De vogels schijnen te talrijk té worden: zij veroorzaken flinke schade aan de grashellingen van dijken en andere waterkeringen. Er zijn echter niet veel jagers die voor een meerkoet een patroon overhebben. r De heer H. Janse uit de Mr. Arend straat te Rotterdam* die het maar ,£o-zo" vond met de sloepen van de mooie Spido-boot Erasmus is na ons stukje (en het antwoord van Spido's directeureen tevreden man: Toen ik zondag de Erasmus zag varen, keek ik toch wel een beetje verwon derd. Ik zag de sloeptalies in de da vits hangen. Nu moet je niet denken, dat ik er prat op ga omdat dit door mijn opmerkingen zou zijn gebeurd, maar bel de heer Wilton maar op en zeg hem, dat nu het uiterlijk van het scheepje aan alle eisen voldoet. Het is nu met recht een sieraad voor de Spido-vloot." 0 Autopeds op het hoofdbureau van politie in Botterdam! Er stonden er 'n dikke honderd-, ze werden niet af gehaald. Na Pieters stukje over die gewel dige voorraad ik meld het voor de volledigheid is zeker een dertigtal Rotterdammers wezen informeren. Slechts twee autopeds konden bij de jeugdige eigenaar worden terugbe zorgd... kanbod Ook ditmaal hebben wij met veel ple zier de volgende aanbiedingen ln ons boek der Bijdragen opgeschreven: een éénpersoonsledikant van V. van het flat Krallngerhout, een spiraal op poten, een schilderij, kleding eu schoenen van B. van de Abr. Kuyperlaan, een kinder ledikant van M. uit de Da coetastraat te Dordrecht, vier stoelen, een tafel met een fauteuU van Z. uit de Portu- gesestraat en vier stoelen van B. uit de Zoutziec'straat. Ken kinderstoel heb ben wij genoteerd van Den B. van de TerbrepBeweg, een aquarium van T. uit de Scheventngsestraat stukjes afvaUecr van N.N. en kleding van O. uit de Oodschalkstraat, N. van de Korte Dreef en van V, van de Oroenezoom. Allen onze dank. Verlies Mevr. A. VUljn, Bellamystraat 25. ia tussen de Schledamseweg en de Busfcen Huetstraat haar broche kwijtge- rai p. De heer G. Berger, Van Speyk- straat 103a, heeft zaterdagmorgen zijn loo zakje (naam Guus) met 57.50 verloren, gaande van huls naar de Jc- 6ephstraat. Tussen huts e t de veerboot Rulgeplaat miste de l.eer E. W. van Doom, Dlergeardeslngel 64 op 12 mei een zwarte schoen. Johnny Rens, Voorde 87, heeft op de speelweide aan de Valkenlersweg zijn grijze sweater laten liggen. In Tus sendijken miste mevr. Van Ea, Doeöes- straat 26, op 15 mei haar grijze plastic portemonnee met ongeveer J 12,50. In de omgeving van de Spaansepolder la do heer Tlel, Bloemstraat 30a. zijn aktencas met gereedschap kwijtge raakt. Dierenrijk BIJ de fam. Van Wijk. Vlnkenstmat 6, zijn voor de liefhebbers nog enkele poesJ es te bekomen. De Jonge pasgeschoren hond ..Roetje" •s op 12 mei van huls weggelopen. Hij Is 10 maanden oud en aan zijn rechter oog half blind. Zijn thuis is bij de fam. A. do KnUff, Mathenesserweg 141a. PIETER SPREEUW De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend de 62-jarige gepensio neerde adjudant der Rijkspolitie en voormalig commandant van de par ketgroep in het hoofdstedelijk Paleis van Justitie H. van H. wegens mal versaties met onkostennota's en ver duistering in functie, veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf. Over een periode van ruim vier jaar heeft Van H. zich ongeveer 350Q toegeëigend door op de decla raties meer transporten van gevan genen en daarvoor gemaakte tram- en buskosten te vermelden dan inder daad waren gemaakt en een te hoog aantal middagvoedingen en kosten daarvan voor de gevangenen te note ren. In zijn huis trof men later ook nog enkele bussen poetsmiddelen, sponzen en zeemlappen aan, die hij uit het Paleis van Justitie had mee genomen. Naar schatting had ver dachte maandelijks gemiddeld vijftig tot zeventig gulden aan zijn malver saties verdiend. Advertentie IU. (Van een onzer verslaggevers) Van een der hellingen van de Rotterdamse Droogdok Maatschappij gleed woensdagmiddag een heel bijzondere onderzeeër te water. Hoewel het op de rivier opmerkelijk rustig bleef, waren er op de werf vreugdetekenen genoeg: hoge marineofficieren complimen teerden er mevrouw M. C. Dekker-Neisïngh, die de Dolfijn zojuist had gedoopt. De Nederlandse onderzeeër is van een revolutionaire constructie. De romp bestaat niet uit slechts één cilinder, zoals tot dusver ge bruikelijk was, maar liefst uit drie. Men zou een vergelijking kun nen trekken met drie sigaren, samengerold in een papiertje: twee onder, een boven. De Dolfijn, aldus geconstrueerd naar een ontwerp van ingenieur M, F. Gunning, is een wereldprimeur. Over zes maanden gaat de Zeehond te water, die volgens dezelfde prin cipes is gemaakt. Marinedeskundigen zijn van oor deel, dat de gedachte van ingenieur Gunning een oplossing betekent voor het vraagstuk, middelzware onder zeeërs een groter dieptebereik te ge ven zonder dat dit ten koste van het gewicht en dus van de bewapening gaat. De nieuwe constructiemethode zou een grotere drukvastheid van het bootlichaam en een hogere snelheid onder water garanderen. ln deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Ik weet niet veel meer af van de problemen die uij te wachten staan, dan wat ik in nw krant gelezen heb,' aldus minister Van den Bergb op mijn vraag. Uit De Telegraaf van 20 raei 1959. (Van een onzer verslaggevers) Om kwart voor twee vannacht trof een Delftse politieagent een 79- jarige man slapend op een stenen bank in de Nieuwe Plantage te Delft aan. Hij sliep daar voor straf.... Het bleek dat de mau afkomstig was uit de dependance van de Van der Woudenstichting in de Nieuwe Plantage, die speciaal voor bejaarden is ingericht. Hij was om elf uur thuisgekomen maar werd toen niet binnengelaten. Het hoofd van het bejaardentehuis verklaarde, dat de man een lastige klant is, die zich niet wil storen aan de regels van het huis. Hij had de oude man met opzet de toegang ge weigerd en verklaarde dat dit een vorm van straf was. Na overleg met de Van der Wou denstichting is de oude man toen toch maar binnengelaten. Vrijdag zal in Wenen een „veiligverkeersdag" worden behou den. In de ochtend zullen dc voer tuigen met brandende koplichten rijden en om 12 uur zal het verkeer drie minuten stilliggen ter herden king van de slachtoffers van ver keersongelukken. De installaties kunnen, zo verluidt voorts, in drie afzonderlijke cilinders doelmatiger worden opgesteld dan in een cilinder van dezelfde totale in houd. Er zou daarom meer gevechts- apparatuur geplaatst kunnen worden in een drie-cilinderschip. De Dolfijn, die op het eerste ge zicht maar weinig van conventionele duikboten afwijkt, maakte een voor treffelijke stapelloop. Mevrouw Dek- ker-Neisingh is de echtgenote van de hoofdintendant der zeemacht, schout bij-nacht van administratie J. Dek ker. De tewaterlating werd ook bij gewoond door de commandant Zee macht Nederland, vice-admiraal G. B. Fortuijn. Ingenieur K. van der Pols, wijzend naar de economische moeilijkheden in de scheepvaart, sprak zijn spijt erover uit dat het naoorlogse marinepro- gramma 'zo goed als voltooid is én dus voor de werven weinig beloften meer heeft. op deze eerste dag hebben de pro fessoren mr. dr. J. Barents en dr. B. H. M. Vlekke over de tegenstellingen tussen Oost en West gesproken. Hun beider conclusie was: een oor log is mogelijk, maar zeker niet on vermijdelijk. Het Westen moet nuch ter blijven en goede zenuwen hebben. Het heeft in de Noordatlantische Verdragsorganisatie een wapen, waar mee het zich zo nodig kan verdedi gen, maar de NAVO werkt vooral preventief en heeft ook reeds preven tief gewerkt. •Politieke tegenstellingen kunnen door compromissen worden opgelost, bij ideologische tegenstellingen zijn geen compromissen mogelijk.' zei prof. Vlekke. Over de ideologische tegenstel lingen sprak prof. Barents. Een wezenlijke trek van de democratie noemde hij de eerbied voor de rechten en vrijheden van de en kele mens. Dit komt niet aitijd geheel tot zijn recht, maar een onvolkomen demo cratie is oneindig veel beter dan com munisme, dat bij de collectivisatie van de landbouw in Rusland vier miljoen boeren de dood in heeft ge jaagd en in China tussen 1949 en 1955 acht tot negen miljoen politieke tegenstanders heeft vermoord. De ideologie van het communisme is begonnen bij Marx en Engels. De marxistische dictatuur van het pro letariaat is door Lenin versmald tot dictatuur van de communistische partij. Stalin ging verder en de macht kwam in handen van het Centrale Comité en daarna van het Politbureau en ten slotte bij Stalin alleen. Na Staiiae dood is er korte tijd ge sproken over het collectieve leider schap, maar nu Is Chroesjtsjow weer vrijwel alleen de baas. Enkele uitspraken van prof. Ba rents: 'Democratie maakt een keus mogelijk. In Nederland kan dr.Drees worden vervangen door prof. De Quay. Dr. Drees wordt dan geen directeur van een achteraf gelegen fa briekje, zoals Boelganin ln Rusland, maar minister van Staat.' 'Coëxistentie betekent ln de mond van een communist: tijdelijke wa penstilstand tot het Westen rijp is om te worden opgeslokt. Coëxisten tie betekent in de mond van Nehroe: vreedzaam naast elkaar leven.ea. el kaar verdragen.' Tk heb grote eerbied voor de staatman Nehroe. maar kan hem moeilijk verdragen als hij tegen over het Westen de catechiseer meester uithangt.' Prof. Vlekke: politieke tegenstel lingen worden vaak te gemakkelijk verklaard. Men zegt dan: als we maar eens gingen praten, kwam het wei in orde. Maar ai het kwaad komt van de imperialisten uit de Verenig de Staten, of uit het Kremlin, of van de diplomaten of van de parlemen tariërs of van de veile pers. Dit is dwaas.' 'De Duitser von Clausewitz heeft in de negentiende eeuw geschreven: de agressor maakt geen oorlog als hij zijn zin maar krijgt. De verdediger die zich tegen da eisen van de agressor verzet is da aanleiding tot een oorlog. Hierbij te kende Lenin aanaha, zeer scherp zinnig.' 'Het Oosten stelt voor. dat het Westen de NAVO afschaft, in ruil voor de ontbinding van .het Pact van Warschau, maar dat is geen ge lijke ruil, want over de Warschau- landen blijft de communistische par tij van de Sowjet-Unie baas.' 'Ik heb geen illusies over confe renties,'Er zit vrijwel niets in.' (Van een onzer verslaggevers) Tot directeur van het Reactor Cen trum Nederland is benoemd it. J. J. van Rijsinge, thans adjunct-direc teur van Philips' Telecommunicatie Industrie N.V. te Hilversum-Huizen. Daarmee wordt voorzien in een be langrijke vacature, die een paar jaar is blijven voortbestaan nadat zich in de leiding van het Reactor Cen trum moeilijkheden hadden voorge daan. Aan deze moeilijkheden werd des tijds tijdelijk het hoofd geboden door de benoeming van Iri J. de Haas (dié tveneens van Philips kwam) tot waar. nemend directeur. Ir. Van Rijsinge is 57 jaar oud en woont te Elaricum, Advertentie IM. (Van onze speciale verslaggever Age Scheffer) Donderdagmorgen, aan boord van de IJM 75 Gorredijk. Ondanks de lichte maan, is deze eerste nacht van de nieuwe haring teelt over het algemeen aardig ge vangen. Heel wat schippers konden al bij het inhalen van de netten een kantje of acht. tien, twaalf afroepen. Enkelen liepen zelfs uit tot vijftien kantjes. De KW 5 was, voor zover is te overzien, topscorer met twintig kantjes. Daarmee werd het totaal der combinatie, waartoe ook de Gor redijk hoort, 77 kantjes. Het meest voorkomende vangst- cijfer ligt toch wel tussen de twee en vier kantjes per vleet. En dan is er natuurlijk nog een aantal pechvogels die nog geen kantje haring aan boord naalden. Maar het algemene beeld voor de hele vloot is voor een eerste dag beslist niet onbevredigend. De jagers, die straks met de vangst van hun combinaties naar huis zul len gaan, brengen vrijdag tezamen zeker een 300 kantjes Hollandse Nieuwe van prachtige kwaliteit aan wai. De Gorredijk behoort tot de pechvogels, die niet meer dan één bewijsje haring in de netten had den. Door vertraging by het uit varen en tijdens de uitreis moest schipper Van Duyn een 40 tot 60 mijl zuidelijker schieten dan de meeste andere schippers. En de haring haast zich niet, die komt langzaam uit het noorden af zakken ea het aou een klein wonder zijn geweest, als de Gorredijk zover om de zuid een flinke vangst had ge maakt. Dat kleine wonder bleef uit. De Gorredijk is, terwijl ik dit schrijf, al lang en breed op weg naar hogere breedte om het vannacht opnieuw te proberen. Deze 'raket-brief' vloog en kele honderden meters in een vuurpijl, die werd gelanceerd bij Rheden. Datum: 1 april 1359. Verzamelaars in Duits land betalen hiervoor grif 20 mark. Dii gebeurt dan ter gelegenheid van de Iuchtvaartherdenkingsfeesten PH-EL tn Etten/Leur. Van 5 tot en met 14 juni. Die week is het namelijk vijftig jaar gelden dat daar voor het eerst in de historie een vliegtuig boren Nederland de lucht inging. De start was destijds op de Klappen- bergsche Heide. Eén van de vele attracties wordt verzamelaar. _Die gaf hem het advies dus die postraket: een twee meter brieven in zijn raketten te stoppen, lang rood géiakt gevaarte, dat zeker n anderhalve kilometer zal vliegen Groter opgezet om vervolgens te dalen per parachute. wer<j opgevolgd. En de De vuurpijl wordt geleverd en destijds gebruikte brieven zijn voor gelanceerd door de heer A. J. de de verzamelaars nu al heel wat geld Bruijn uit Amsterdam. Niet voor de waard. Na de oorlog werd deze winst- eerste keer, haalt deze zakenman een gevende zaak groter opgezet. De ra- dergelijke stunt uit. Zijn eerste rs.-.-t ketpionier ging ook naar het buiten ging ai de lucht in op een tijdsup, land. Hij lanceerde zijn vuurpijlen in dat er nog geen sprake was van België, Italië en Duitsland, geleide projectielen en kunstmanen. De belangstelling voor de steeds 'Sinds 1921 knoei ik ai met die nl£>t grote stempels en indnikwekken- dingen.' vertelde hij ons gisteravond. c'e vignetten opgesierde raket-post' 'Mijn eerste officiële raket startte in was in ons land niet groot. Maar Dc heer A. J. de Bruijn heeft ervaring met raketten Hij knutselt als sinds 1921. De postraket van 13 juni aan staande draagt dan ook vlucht nummer R 611 of R 612. In 193deed hij een officiële proef in. het bijzijn van waar nemers op het strand bij Kat wijk. V ziet hem op deze toen gemaakte foto naast de start baan staan met bolhoed). 1935 op het strand bij Katwijk. Ik had alle mogelijke vergunningen en de pers was er ook op af geko men, zelfs het filmjournaal bracht de vlucht in de bioscopen.' Kort daarna kwam da heer De Bruijn toen tandtechnicus van be roep in contact met een postzegel- over de grens werden ze grif verkocht. een vier meter lange rail. De raket wordt radio-grafisch gestart. 'De kans op een explosie is bijzonder gering. f KTCNIOBT .I1L5!ÏL5e^S2!i? Maar ais dat mocht gebeuren kan bet nóg geen kwaad voor ons pu bliek: daarvoor is de afstand te groot.' Volgens de pionier worden de met dit projectiel 'verzonden' stukken la ter veel waard als de eerste offi ciële intercontinentale postraketten zullen zijn gebruikt, 'U weet toch dat er al in die richting wordt gewerkt door de Amerikaanse PTT,' zegt de heer De Bruijn. Overigens krijgen de •raket-brieven' gewone postzegels (van enkele cen ten) die normaal worden afge stempeld door PTT, Bet vignet is geen officieel stuk en heeft op dit moment niet meer waarde dan elke sluitzegel. Het projectiel zelf Is meer vuurpijl dan raket. Er zit geen motor in. 'Daarvan heb ik geen verstand.' zegt de heer De Bruijn. Maar op zijn deur staat groot geschilderd: 'Nederlandse de prijzen voor dit soort curiosa nu op gemiddeld twintig gulden met enkele uitschieters tot boven de honderd, Eén van die veel gevraagde series dateert uit het najaar van 1945. De heer De Bruijn die in de stukken steeds wordt aangeduid met de titels: professor doctor schoot toen een zeer kostbare raket' recht omhoog. Hij houdt vol, dat die vuurpijl zich meer dan veertig kilometer boven het aardoppervlak verhief. De raket boor de zich na dit 'record' ergens in een weiland en werd pas drie maanden later teruggevonden door een boer. Alle brieven waren toen al verweerd: vandaar wellicht die hoge prijzen. 'Professor dr.' A. de Bruijn uit Amsterdam neemt geen enkel risico met de postraket, die zal worden ge lanceerd op 13 juni. Het omhulsel wordt gedraaid uit zeer dik karton. Dit projectiel zal worden voortbewo- SjJfmtSraarP gen door twee patronen met vaste Kuimtevaart brandstof. 'Het wordt vlucht 611 of 612'. Het verzoek, dat de dijkgraaf van Rijnland aan de procureur-generaal heeft gedaan om hier een strafver volging in te stellen, kan dus niet worden ingewilligd. Ten hoogste kan een civiele actie op tonw worden ge zet. Het is dus de hoogste tijd, dat er een wet komt op grond waarvan bet verboden zal zijn giftige stoffen te storten, zo hebben deskundigen ons ypTklfttrrd Want chemische fabrieken zo voegden zij eraan toe mogen toch niet het recht hebben, giftige stof fen zo maar buiten de deur te zetten. Zij mogen niet storten ln zee, want dan kunnen er gevaren ont staan voor badgasten en vissen. Zij mogen niet op het land storten, want dan kan het grondwater ver giftigd worden. En zij mogen ze niet in binnenwateren werpen. Wat daartoe kan leiden als zij het we! doen, is de afgelopen weken geble- De chemische fabrieken suilen ei dus eerst voor moeten zorgen, dat hun afvalstoffen niet giftig meer zijn, dan pas mogen ze die stoffen lozen. Maar wie controleert dat? Dat is de grote vraag die de deskundigen thans bezighoudt. Over één ding zijn ze het eens: dit is een zaak voor de overheid, bij voorbeeld voor de gemeenten, waar van de reinigingsdiensten zouden kunnen controleren of ds chemischs fabrieken geen gekke dingen doen. Hierbij staan grote belangen op het .spel. De volksgezondheid is ermee 'gemoeid. Daarom zal bij de bespre king die vandaag over deze zaak wordt gevoerd, behalve het Rijksin stituut voor de Zuivering van Afval water en de directie van de gemeen telijke reinigingsdienst van Rotter dam ook de Inspectie van de volksge zondheid vertegenwoordigd zijn. De Amsterdamse politierechter heeft woensdag in verband mei de' reclameactie van Lexington van Van Rossum twee hoofdst» delijke sigarenwinkeliers veroordeeld jbt een boete van honderd gulden of tien dagen elk. De rijksadvocaat had tweehonderd gulden of twintig da gen geëist. Zij werden als detaillist schuldig verklaard aan 'medewerking by handelingen die gericht zijn op be voordeling van derden', hetgeen by de Tabakswet strafbaar is gesteld. Dat lijkt heel wat net als zo'n per raket verzonden brief, die niets waard is en tooh geld opteeogt. Wm De lanoeer-iarichting bestaat uit m0oie handel. De Engelse kustvaarder Channel Trader (193 ton) heeft woensdag nacht geseind westelijk van Cher bourg aan de grond te zijn gelopen. Het schip had een gat onder de wa terlijn. De zevenkoppige bemanning heeft zich met de reddingboot ifi veiligheid kunnen brengen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2