t is ons gelukt! Etentje in Genève was wel nuttig van e vrouw in raven Spion Fuchs - bijna vrij - naff in Engeland bliiven ine keert op de planken terug Soekarno in onrustig Buenos Aires Spreeuwenpraat TIEN punten voor een Duits vredesverdrag Militaire auto's voor Indonesië Benelux-tunnel In Tokio geen vorderingen Machdge SDAP 1- T HET VRIJE VOLK VRIJDAG 22 MEI 1959 Meer controle nodig In de bespreking van gisteren is ten slotte de vraag behandeld hoe er meer controle kan worden verkre gen op de storting van afvalproduk- ten van bedrijven uit het gehele Rot terdamse gebied. r SUPER RAILC0RD, Leemven gebrul In de loop der Jaren heeft Pieter al heel wat .merkwaardige verzoeken moeten verwerken. Hoogstmerkwaar- dige verzoeken, mogen we wei zeg gen. En wat dacht u nu hiervan? Clasien SUPER RAY-LON PANTALONS, ROTTERDAM: Advertentie LM. •MgBM „Pappie, waar kom 0msimimsmmslsim ik vandaan?" - „Van de ooievaar, mijn jongen 't Ziet er, waarde spreeuwen lezers, tooh werkelijk naar uit, dat Neer- lands pappies en mammies hun vra gende kinderen dit antwoord niet meer met de ooievaars, kunnen geven. Het gaat nl. niet best Onze vriend De Bruin uit Krimpen i aan de Lek, die nu al een Jaar of wat voor het Staats- bosbeheer de ooievaars telt en dit ook nu weer heeft gedaan, kwam het me.nogal geschrokken vertellen: ,,'n Stuk minder dan vorig jaar, spreeuw". Ooievaarstelier De Bruin had er een keurig lijstje van gemaakt. In Woerden zag men er vorig jaar nog i twee; dit jaar géén. Streefkerk en Ottoland: van 't zelfde laken een pak. Noteerde hij in 1958 in Ouder- kerk, Nieuw-Lekkerland en Dordt nog één ooievaar, ditmaal moest de heer De Bruin achter deze plaats- namen een dikke nul schrijven. Slik- kerveer en Bergambacht kwamen van twee op ééh. Twee ooievaars hield men in Oudewater, Kruier- dijk en Molenaarsgraaf. Papendrecht boekte vooruitgang: men kwam er van een op twee. Telde de heer De Bruin dus vorig Jaar nog twintig ooievaars, deze maal moest hij bij taen ophouden. Ook het aantal paren werd gehalveerd. „Ik was pessimistisch, maar dat het zo erg zou zijn, had ik toch niet ge dacht," verzekerde mij de ooievaars teller met somber gelaat. Hit .zijn dus bepaald geen opwek kende cijfers. Of ze landelijk ook zo weinig opwekkend zijn? Pieter weet het niet; de heer De Bruin telt ten slotte alleen maar in een deel van Zuid-Holland; misschien is de toe stand in de rest van het land wat rooskleuriger. En laten we hopen, dat er flink veel jonge ooievaam zullen komen. 't Is met die ooievaars een vreem dezaak. Vroeger zag men er genoeg, maar hun aantal verminderde ake lig snel. In 1957 kwamen er echter wat meer naar ons land. Het jaar daarop was echter weer slecht, voor al door de ongunstige weersomstan digheden in het voorjaar. Een plot selinge koudegolf verjoeg een reeds gearriveerd aantal ooievaars naar zuidelijker contreien. Men mocht ver der met enige vreugde constateren, dat het oprichten van nieuwe nest- palen, nogal wat successen had op geleverd. Het Is moeilijk te zeggen wat er met' de ooievaars precies aan de hand is. Vooral in Frankrijk.worden er vrij wat neergeschoten:.sport! Maar of dit nu de voornaamste oorzaak van de vermindering is? Er zijn des kundigen die zeggen;„Dnze weide gebieden schijnen .voor. de ooievaars minder aantrekkelijk .te zijn dan vroeger." Anderen meenden: „De ooie vaars wijzigen hunverspreidingsge bied. Ze gaan zuidelijker.broedenmet het gevolg, dat-men in noordelijker streken er minder ziet." Hoe dan ook; 't Zou toch werkelijk heel jammer zijn als deze aardige vogel uit ons* land zou verdwijnen. Men heeft hier veel belangstelling voor de ooievaar. Dat blijkt wel uit Pieters correspondentie. Nauwelijks heeft Parijs zijn ge heimen bekend gemaakt en zijn de laatste modebladen versche nen, of U kunt al te kust en te keur de nieuwste zomer stoffen aitzoefcen voor een prijs, die U nauwelijks op het eind van seizoen kunt ver wachten. Italiaanse zomerstoffen, hon derden verschillende dessins in noppen, strepen, fantasiedessins en bioempatronen koopt U nu voor minder dan de halve prijs. BUENOS AIRES (Reuter, AP). Sterke politie-eenheden hebben gis teren in Buenos Aires gevochten met stakende bankbedienden, geholpen door spoorwegarbeiders, die overal in de stad relletjes veroorzaakten. Dertig mensen werden bij de in tal van wijken geleverde gevechten ge wond. De politie verrichtte 300 arres taties. Twee mensen werden gedood en tien gewond toen een balkon op de vijfde verdieping van een huis bezweek en op een balkon op de derde etage stortte.. Beide balkons vielen ten slotte tussen de strijdenden op straat. De politie gebruikte honderden traangasbommen om' demonstranten te verdrijven die probeerden naar de regeringsgebouwen te komen, waar president Frandizi gereedstond, pre sident Soekarno te ontvangen. De roerige dag van gisteren culmi neerde in een bomaanslag op het huis van 'een peronistische ex-minister, Albrieu. Enkele mensen werden ge wond. De schade, aan het huis is groot. Het schijnt dat deze jongste golf van sociale onrust nauwkeurig was gepland om samen te vallen met de aankomst van president Soekarno en die van mevrouw Golda Meir, de Is raëlische minister van Buitenlandse Zaken, die gisteren eveneens in Bue nos Aires is aangekomen. (Van een onzer verslaggevers) Afvalstoffen van de Shell in Pernis zijn de oorzaak van de water- vergiftiging in Zuid-Holland, maar welke stof precies de boosdoener is weet het Rijksinstituut voor de Zuivering van Afvalwater nog steeds niet. „Maar wij houden moed, het onderzoek gaat door." De stortplaats hij Gouderak zal nu geloogd en veilig. Gisteren zijn als stap voor stap weer in gebruik ge- bewijs daarvan twee vissen gestorven nomen worden. Maar de Shell is die in het laboratorium van het Riza daarbij gebonden aan twee voor- rondzwommen in monsterwater dat waarden; zij mag daar geen afvul- nog pas dinsdag bij Gouderak was stoffen van insektciden en van pe- genomen. troleumprodukten storten. Nog altijd Ir. F. J. Ribbius, onderdirecteur is het water bij Gouderak niet uit- van het Riza voelde zich daardoor „nogal geschokt". Anderzijds wees hij erop dat in de IJssel en in het Rijn land thans geen vissen meer sterven en dat het visbroed leeft. HU zei dit gistermiddag na een grote conferentie op het instituut waaraan behalve de Inspectie Volksgezondheid en Rijks waterstaat ook de Shell met o.a. haar directeur ir. Otto en de directeur van de Rotterdamse gemeentereini ging deelnamen. Duidelijk spoor Ir. Ribbius noemde geen namen. Letterlijk zei hij: „Hoewel wij nog geen helder inzicht hebben in de oorzaak leidt het spoor duidelijk naar één oliebedrijf bij Pernis". Het Riza heeft ontdekt dat de gele korrels die men in het afval heeft waargenomen voor 99 proeent uit onschuldige stoffen bestaat maar er zit aan die korrels een luchtje en dit ene overblijvende percent moet giftig zijn. De Shell acht dit een mogelijkheid. Het bedrijf maakt zeven soorten gif tige insekticiden waarvan de korrels afvalproducten kunnen zijn. Zelf heeft het bedrijf gewezen op een tweede spoor: een reinigingsmiddel bij de petroleumproduktie kan ook een oorzaak zijn, maar het Riza neemt dit voorlopig niet aan. De Shell verleent bij het onderzoek alle mogelijke medewerking. Dit heeft even op losse schroeven gestaan toen in opdracht van de procureur-gene raal de rijksrecherche een onderzoek ging instelien. Er waren echter geen wettelijke bepalingen op grond waar van dit onderzoek kon worden voort gezet, zodat dit is gestaakt. In het-geval van de Shell-is de af voer in handen van een particulier die weer een transporteur heeft in geschakeld. Deze laatste heeft voor de storting bij Gouderak vergunning van Rijkswaterstaat. Deze situatie achtten het Riza, Waterstaat en de Inspectie Volksgezondheid thans on bevredigend. Van deze kanten kun nen B. en W. van Rotterdam brieven ontvangen met de vraag, of de ge meentereiniging in de Maasstad niet centraal van alle bedrijven in het havengebied dé afval "kan opnemen en verwerken. „In ieder geval moet .er meen controle komen". Advertentie I.M. me«r Duizenden moesten wij teleurstellen door de enorme vraag naar onze aanbieding SUPER RAY-LON pan talons. Blijvend piooihoudend, krimpvrij, kleurecht en wasbaar. Coster ziet graag verheugde ge zichten en daarom hebben wij alles in het werk gesteld om een nieuwe coiiectie te doen vervaardigen. Het is ons gelukt.' Haast U dus. Zaterdagmorgen om 9 uur be gint de verkoop van deze Italiaanse zomerstoffen voor modieuze japonnen - rokken en blouses, voor hen die hun garderobe tijdig goed en bedui dend goedkoper willen uit breiden. Een ongekende aanbieding Satina voor Uvoor al onze klanten. (Van onze Londense correspondent) De Indonesische regering heeft bij de Britse Ford-fabrieken voertuigen ter waarde van 20 miljoen gulden ge kocht, aldus een bericht ia de Daily Telegraph. De auto's zouden voor mi litair gebruik zijn. De aflevering zal in juli beginnen en de transactieop basis van een krediet van vijf jaar plaatsvinden. Dit bericht is slechts een aanvul ling van de vele berichten, die in de laatste zes weken over de aankoop van Britse wapens door een Indone sische militaire missie onder leiding van kolonel Jani verschenen zijn. In het begin heette het, dat de missie 90 miljoen gulden kon uitgeven, maar dit werd later tegengesproken. Later werd een bedrag van 40 miljoen gul den genoemd, waar de 20 mil joen voor de Ford-auto's een gedeelte van schijnt te zijn. De Poolse regering heeft de uit wijzing gelast van Lorine, een der leden verbonden aan de staf van de Franse militaire attaché te War schau. Lorine kreeg 24 uur om het land te verlaten. Er is geen reden voor zijn uitwijzing opgegeven. Deze spreeuw zoekt o vrienden leeuwengebrult Twee minuten lang gezond en gaaf leeuwegebrul... Ik Iaat u niet langer raden naar het hoe en waarom: een school ergens in Rotterdam hoopt begin juli een uitvoering te geven. Bij die uitvoe ring om. een toneelstuk hoort leeuwegebrul. Waar dit gebrul, te vinden? Zijn er niet zo vroeg mij de leider van de uitvoering men sen met bandrecorders, die in hun vrije tijd geluiden verzamelen? In dien dat het geval is zou er dan bij die geluiden niet wat leeuwengebrul zitten? Deze leider hoopt het van harte. En dus: Wie leeuwegebrul heeft, melde het Pieter. Op 25 maart schreef Pieter een stukje over Clasien, een 22-jarige jonge vrouw, die een goed deel van haar leven in ziekenhuizen en sana toria doorbracht. Clasien zo meld den wij zou blij zijn met wat post. Dezer dagen ontvingen wij van Clasien het volgende schrijven: ,Jk moet at de lezers hartelijk bedanken voor de vele brieven die se mij heb ben geschreven. Ze hebben mij een vrolijk Pasen bezorgd. Ik ben blij met mijn leesplankje; dank je wel mijnheer jan. Ik heb fruit gehad en een fototoestel en andere cadeaus, zoals een album en bloemen, waar ik erg blij mee was. Ik heb een echt fijn paasfeest gehad. Waarom ik zo laat schrijf? Een paar dagen later moest ik weer naar het ziekenhuis, waar ik een zware operatie heb moeten ondergaan. Nu ben ik weer thuis. Nogmaals mijn hartelijke dank. t Doet ons plezier deze brief' te ontvangen. Clasien wordt woensdag 27 mei 23 jaar. Ik hoop dat het voor haar een leuke dag zal worden. Mis schien levert ook nu weer de PTT- bestellèr een flinke lading post bij haar af. Florine heeft Clasiens adres nog steeds Aanbod 'Zeer veel dank voor de volgende aan biedingen: twee fauteuils, kleding en speelgoed van G. uit de Stokroosstraat, een ledikant van P. van de Terbregse- weg, een kinderledikant van S. uit de Zegenstraat, batten, wandkleed, lec tuur. weckflessen enz. van Van D. uit de Hlngmanstraat, ledikant met bed van Van S. van het Zwaanshals, een schud- bed van B. uit de Dirkslandstraat, een ■ledikant en zes stoelen van H. uit de Kruizemuntstraal,, een kinderledikant van Van P. uit de Usclubstraat, een tweepersoons driedelig bed van C. uit de Watcrloostraat, een kinderledikant van K. uit de Waichersestraat. een eenper soons ledikant met bed van V. van de Gordelweg, 'n opklapledikant van Van W. van de Sieepheillngstraat en vier stoe len en een tafel van S. tilt de Burg, Hoffmanstraat. Voor de spreeuwenpot ontvingen we guldens van P. uit de Van Harenstraat en van K uit Capelle aan den IJssel. Verlies Tussen Den Haag en Rotterdam ls de lieer Van Rijswijk p/a Punt, Catharlna- straat 27, zijn tas met motor- en ra diogereedschap kwijtgeraakt. Deze ls van de scooter gevallen. De heer P. Wynsma, Sophlastraat 106, heeft op 16 mei zijn r 1) b e w y s en een groenge- stlppelde brlllenkoker verloren. De heer Dekker, Futselaan 157a, zoekt een rechter, lage. zwarte schoen, die hij donderdagmorgen In de Spaansepol- der verloor. Adrl Roodenburg, lerseke- straat 76, miste tussen Pendreeht en de Taltngstraat en donkerrood gympak- 1 e. Wie vond woensdag 13 mei aan het eind van de Drelschorstraat een groen met witte autoped, zonder voor spatbord, wél een zitje? De fam. Buit, Brulnlssestraat S4& wacht op een sein tje. Mevr. Krikken. Marentakstraat 32a, zette woensdagmorgen 20 mei haar r 1) - wiel eren ln een zijpad van de Kat. Lagendijk. Weg fiets. Vraag: waar ls dat rijwiel? PIETER SPREEUW Walvisvaart-gesprek (Van een onzer verslaggevers) Er zijn tot nu toe zo goed als geen vorderingen gemaakt op de walvis vaartconferentie die te Tokio wordt gehouden. Geen der deelnemende landen, Noorwegen, Japan, Engeland en Nederland is bereid geweest con cessies te doen wat betreft het quo tum dat zij in de vangst van het ko mende seizoen opeisen. Nadat donderdag de besprekingen tussen de vier delegaties waren vast gelopen, heeft men getracht door in formele besprekingen tot een verge lijk te komen. Ook heeft men, toen besprekingen op industrieel niveau geen resultaat opleverden, de rege ringsvertegenwoordigers bij het over leg ingeschakeld, Japan eist een groter aandeel in de toegestane vangst dan de andere deelnemende landen voor redelijk houden,. Noorwegen heeft getracht zijn positie te versterken door met de koop van de Willem Barendsz zijn aandeel te vergroten met het Neder landse quotum, waardoor een com promis met Japan mogelijk zou wor den, Nederland heeft echter gewei gerd de Willem Barendsz te verkopen én volhardt bij zijn eis, waarbij het Nederlandse quotum op 8 percent is gesteld. Indien geen overeenstemming wordt bereikt, zullen Japan, Engeland en Nederland de internationale con ventie verlaten, hetgeen betekent, dat de'wal visvangst het komende seizoen vrij zal zijn. Nederland vreest de con currentie niet, daar de Nederlandse walvisvaart over een zeer moderne kleine vloot beschikt, waarmee in de vrije vangst zeer goede economische resultaten kunnen worden bereikt. Noorwegen en Japan liggen met hun veel grotere vloten in de vrije vangst in een minder gunstige positie. De normale winkelprijs is 25.50 tot 29.75. Maar één dag profiteert U van een ongedacht koopje. Voor deze prachtige met of zonder omslag, van super rail- cord, in de moderne kleuren groen, lever of grijs, betaalt U één dag voor JONG ENS, M JM 7 5 8-16 jaar, oliematen BTrw Het stoffelijk overschot van de zaterdag vermoorde mevrouw J. C. Krieger-Buddingh wordt uit de rouwkamer aan het Zandpad in de lijkwagen ge dragen. voor HEREN Telefonische of schriftelijke orders kunnen niet worden uitgevoerd. che belangrijke aanwijzingen' té' kun nen geven. Deze jonge vrouw is verleden week op de hoek van de St. Jacobstraat vijf maal aangesproken door een man, die haar vroeg, waar hij mevrouw Krieger kon vinden. Het signalement, dat zi.i kon opgegeven, kiopt precies met dat van de man, die zaterdag avond mevrouw Krieger in de Berg straat heeft bezocht. Zwarte Henny ls ervan overtuigd, dat ze de gezochte, opvallend blonde man onmiddellijk zal herkennen. Bij de politiële Herkenningsdienst is zij foto's gaan bekijken van zeden- misdadigers. De stemming in 'donker Amster dam' blijft bijzonder gedeprimeerd. De vrouwen daar hebben uitgebreide voorzorgsmaatregelen genomen. Som migen slapen met 'gaspistolen' onder hun hoofdkussens. Anderen hebben zich met' dolkmessen en knuppels be wapend. Ook hebben vele vrouwen alarminstallaties laten aanleggen. (Van een onzer verslaggevers) Het stoffelijk overschot van de 45- jarige mevrouw J. C. KriegerBud- dingh is door de justitie vrijgegeven. Zaterdag is deze vrouw in «ie Berg straat te Amsterdam door een bezoe ker gewurgd. Korte Hoogstraat 11 Meeat hk. Goudse- singel Xatcndt. tagedijk hk. Dorpsweg West-Kruiskade 35 LEIDEN: Haarlemmerstraat ES. Donderdagmorgen is de kist met haar lichaam uit een rouwkamer in een gereedstaande lijkwagen gedra gen. Haar echtgenoot en een kleine kring familieleden volgden de wagen, die naar de begraafplaats in Ame- rongen reed. Er volgde een sobere Plechtigheid. De vrouw vond haar laatste rust plaats op het kerkhof, waar ook haar zoontje begraven ligt. Onvermoeid zet de recherche van bureau Warmoesstraat het onderzoek voort naar de moordenaar. Donder dag werd het bureau bezocht door 'Zwarte Hennv'. Zii meent de rechpr- In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening vp.n hen die worden geciteerd. Het waxen de antirevolutionairen die in het verleden getracht hebben de oorzaak van de slechte arbeids toestanden weg te nemen door de rechtsvormen van de arbeid aan te passen bij de gewijzigde maatschap pelijke structuur. Door het vooroorlogs verzet van de socialisten was het eerst na de oor log mogelijk de van christelijke zijde steeds gepropageerde bedrijfsorgani satie in de praktijk te brengen. Advertentie in Futteos Nieuwsblad van 1 mei 1959 (Van onze Parijse correspondent) stad teruggekeerd om er een grote Olympic.de grote Parijse music- Mow te geven:Paris mes amours' Hall, zal vanavond stampvol zijn. Jo- €en pubbek geheim dat Jo sephine Bakerdie op 10 april 1956 sephine in geldnood zit. Op haar 'voorgoed' afscheid nam van het Pot- landgoed in de Dordogne, jaarlijks rijse publiek, is naar de Franse hoofd- bezocht door 600.000 toeristen, voedt zij tien kinderen van verschillende nationaliteiten op: o.m. een Berber- kind, een Indiaantje en kinderen uit Korea, Japan, Colombia, Finland. /Jw Sa Frankrijk, Israël en van de Ivoor- f/Ah AArïf A Zij hoopt hierdoor in de praktijk //rfpj JkL bewijzen dat rassehaat dwaasheid /P //Dhi\ ri. Als Josephine Baker er zelf niet VhY^w/Plo] tfi 'Pil meer bijwerkt, komt de luxueuze op- Zflp. /=fi. jI IjTU Si G voeding die zij haar aangenomen kin- yTÜ U e Jj| r I deren geeft, in gevaar. U I' sj W Voor de superrevue van vanavond Wzijn 400 kostuums ontworpen. De zeventien decors zijn van de hand van een vroegere ontwerper bij Dior Josephine Baker zal onder meer zin gen Donnez-moi.la main. Terre sèch» en een negerspiritual. Ook zal zij df charleston dansen, waarmee zij in het begin ven haar carrière de har ten van Parijs heeft veroverd. Josephine is 53 jaar. geboren in Saint Louis (Missouri) uit een zwarte tOdCMMM» moede en een blanke vader. JOSEPHINE BAKER ...terug op toneel...

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1