og ééns zoveel huizen als er nu reeds staan Millime ter karwei volgens schema... L. Reitsma veroverde de zilveren koning Schcëdee Oude boerderij in Kethel gevonden Stadsontwikkeling in Nieuwland Tippelaarljes naar Blij dorp Uit het dagboek van de politie Auto's botsen Vijf jarenplan van 6 miljoen voor stationsiverken Mr. J. Klaasesz in Schiedam JJ-ivandeltocht met opdrachten DOK-mars door Sehiedam-zuid Dode vis aan Oudedijk NOPPEN GESLAAGD Klachten over de bezorging chiedammers elkaar onder Jeugd Jolijt vandaag Orgel- en hoboconcert in Grote Kerk Vanavond wordt er al gewandeld 2. 25 UE VOLK DINSDAG 9 JUNI 1959 PAGINA 5 Vakantiezegelboekjes Scholen en kerken Toegangswegen Spoorwegen Voor groene haring naar BOER Over brug heen Moeilijker werd het bij de Prinses Julianabrug, waar de basculebrug over de geopende brugklappen moest worden getild. Het was een mlllime- terkarwei. asapfifa., structuur-weefsel Stoften De Schiedamse huisschilder P. I. Tombrink is zozeer aan verf en kwast ■verknocht, dat hij zelfs in zijn vrije tijd schildert, weliswaar dan geen huizen, maar op linnen. En zeker niet zonder succes. Maar daar kunt u beter zelf over oordelen, als u eens naar de Vlaar- dingerstraat gaat. Op een wandeling ontdekte ik in de etalage van de lifs- tenwinkel van Van Loenen een klei ne expositie van hem, een stuk of zeven werkjes. Ik ben geen kunstkenner, dit voor opgesteld, maar wel verraste mij Tombrinks originele visie op alle daagse dingen, die hij met veel kleur op het doek heeft gezet. Zijn onder werpen zijn hoogst degelijk: een paar oude schoenen, een kan, wat fruit, een landschap. Vier stillevens can hem zijn in de etalage opgehangen, een portret en een speels naar het non-figuratieve neigend haantje. De expositie is klein, maar heel aardig. En voor wie er in de buurt komt zeker de moeite waard om er even langs te stappen. De wandelsportvereniging De Schiedamse Tippelaars organiseerde zaterdag voor haar jeugdleden een uitstapje naar Diergaarde Bijdorp. Om half twee vertrokken zo'n dertig kinderen van het postkantoor. Na dat zij de dieren een bezoek hadden gebracht* brachten de kinderen nog een uurtje door in de speeltuin, waar ze getracteerd werden. Om half zeven keerde de wandeljeugd voldaan in Schiedam terug. Een fietsendief heeft het rijwiel van mevrouw A. M. E., die het niet op slot had neergezet aan de Troel- stralaan, gestolen. De brandweer heeft moeten in grijpen op de Rotterdamsedijk bij een woning waar een los aan zijn scharnieren hangend raam gevaar opleverde voor de voorbijgangers. Een aanrijding had plaats op de B.K.-laan hoek Jan van Avenne- straat toen een auto wilde stoppen voor het' knipperlicht. Een achter deze wagen rijdende zeswielige vrachtauto schoof op het gladde wegdek door en beschadigde de per sonenauto aan de achterzijde. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. (Van een onzer verslaggevers) In Nieuwland komen nog ruim eens zoveel woningen als er nu reeds staan. Dit blijkt uit een tijdschema van de stadsont wikkeling in Nieuwland, dat de gemeente Schiedam dezer dagen heeft laten verschijnen. Per 1 januari waren cr 2707 woningen kant en klaar. Het totaalplan voor de bebouwing van de voor malige polder omvat echter ruim 6300 woningen. De Alg. Ned. Bouwbedrijfsbond, afd. Schiedam, Tulnlaan 50. maakt békend, dat vakantiezegelboekjes van de stichting Sociaal Fonds voor de Bouwnijverheid en het vakantiefonds Schildersbedrijf ter verzilvering kun nen worden aangeboden op: 16, 16, 17, 18 en 19 Juni 's middags van 2 tot 5 uur en 's avonds van 7 tot 9.30 uur. Losse zegels worden niet aangeno men. In uitvoering waren op 1 januari 637 huizen, voornamelijk ten oosten van de Nieuwe Damlaan en tussen de Burg. Van Haarenlaan en de spoorbaan, die alle dit jaar nog op geleverd worden. In voorbereiding zijn 1506 wonin gen, w.o. het restant van duizend van het vijfjarencontract met Muwi, Overigens is met het heiwerk van deze duizend reeds een aanvang ge maakt op oudejaarsdag. In voorbe reiding zijn verder 300 Coignet-wo- ningen langs de zuidzijde van de Burg. Van Haarenlaan. De fundering is gelegd voor de 206 woningen, die inbegrepen zijn in de winkelgalerij (164) ten oosten van de Nieuwe Dam laan en de kleine flat (42) op de hoek van de Nieuwe Damlaan en de Burg. Honnerlage Gretelaan. Nog geprojecteerd zijn 1430 wo ningen, w.o. de 200 waarvan de bouw is uitgesteld wegens verlegging van de spoorbaan. Veel hulzen zullen nog worden neergezet ten oosten van de uitvalsweg van de Proveniersbrug (300), ten noorden van de Burg. Vari Haarénlaan (220), nabij de flat Spieringshoek (250) en op het kruis punt Nieuwe DamlaanBurg. Van Haarenlaan (140). In de omgeving van het Hermes- veld zijn ongeveer 100 woningen ge dacht en ten westen van de Carton- nagefabrlek eveneens 100. Dan komen nog 40 woningen bij de Noordvest- brug en 80 in de buurt van de be jaardenflats. Het tijdschema leert ons verder, dat er in Nieuwland al heel wat (zij het nog niet voldoende) scholen staan. Zeven kleuterscholen, zes scholen voor lager onderwijs, drie b.l.o. scho len, een r.-k. jongens-ulo, een r.-k. lyceum (voorlopige bouw), een lagere technische school en een r.-k. huis houdschool. Bijna gereed is men met de bouw van een chr. lagere techni sche school. In voorbereiding is de bouw van nog eens vijf kleuterscholen: de der de openbare, de derde hervormde, een gereformeerde en twee katholieke. Plannen bestaan voor vier lagere scholen: de derde openbare, de twee r.-k., de derde hervormde en een ge reformeerde. De r.-k. jongens-ulo zal worden uitgebreid met vjer lokalen! fn voorbereiding zijn voorts een ge meentelijk gymnasium, een rijks- h.bs. en een m.m-s. en de definitieve bouw van het r.-k. lyceum. Gedacht wordt voorts aan de bouw van een r.-k. lagere technische school en een uitbreiding van de openbare techni sche school. Momenteel is Nieuwland drie ker ken ritk, een hervormde kerk en twee r.-k. hulpkerken. In voorbe reiding is de bouw van een gerefor meerde kerk. Interessante gegevens levert het tijdschema over de verbindingen tus sen Nieuwland en de stadskern van Schiedam. Op dit ogenblik bestaat slechts één behoorlijke toegang tot Nieuwland: de afrit van de Rem- brandtlaan, de P. J. Troelstralaan. De al sinds jaren bestaande beschei den toegangen via Kethelbrug en Voetgangerspont kunnen nauwelijks worden meegerekend. Bijna gereed is een tweede toe gang, die van de Nieuwe Haven naar de Nieuwe Damlaan ofte wel de afrit van de Vlaardingerdijk. Vérder zijn nog drie toegangswe gen geprojecteerd: die vanaf Noord- vestbrug/Spinhuispad (begin 1960 klaar)vanaf Froveniersbrug/Broers- vest (medio 1960 klaar, de nieuwe brug komt ook omstreeks die tijd gereed) en vanaf het Stationsplein. Het laatste gedeelte van het tijd schema van de stadsontwikkeling is gewijd aan de spoorwegwerken. Begin 1960 zullen de bestaande overweg en de bestaande spoorbrug komen te vervallen. Wordt in aansluiting hier op direct begonnen met de aanleg van het nieuwe Stationsplein en de bouw van het nieuwe station, dan zullen deze werken (waarvoor nog belangrijke onteigeningen nodig zijn) in 1964 gereed kunnen zijn. Naar schatting gaat dit 'vijfjaren plan', waarbij ook is inbegrepen de aanleg van een verbindingsweg naar de Hoegebanweg en Rotterdam, zes miljoen gulden kosten. (Van een onzer verslaggevers) De commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote hebben vandaag een officieel bezoek gebracht aan Schiedam. Vanochtend vroeg werden zij op het stadhuis door het gemeentebestuur ontvangen. Na de koffie hebben mevrouw Klaasesz en mevrouw Peek, de echt genote van Schiedams burgemeester, een bezoek gebracht aan de drie b.l.o. scholen in Nieuwland. Het belangrijkste punt uit het drukke programma, dat de hoge gas ten de verdere dag moesten afwer ken, was de opening van het stads park in Kethel 's middags. De brug ligt op zijn plaats over de Oude Haven. De beide bok ken kjjken cr neer op het vrachtje, dat ze moesten tillen: 120 ton! Vol verlangen kijkt Vlaardifigen uit naar de dag waarop de nieuwe brug In ge bruik wordt gesteld. In het kader van Jeugd Jolijt or ganiseert het Vendel Schiedam van de Oranje Garde op vrijdag een op dracht-wandeltocht. De deelnemers, die minimaal 10 jaar dienen te zijn, moeten aan de hand van een routebeschrijving een wandeltocht door de stad maken. On derweg dienen de jeugdige wande laars enige opdrachten te vervullen. De start van de tocht vindt plaats om zeven uur nm. in de Plantage (bij het podium). De deelnemers die nen zich hier te melden, krijgen een startkaart en routebeschrijving, ter wijl ze in volgorde van inschrijving op pad mogen gaan. Het juiste aantal controlestempels zal de winnaars van de tocht aan wijzen. (Van een onzer verslaggevers) In een donker en winderig Vlaardingen hebben vannacht de mensen van Van den Tak's Bergingsbedrijf een knap stuk werk geleverd. Met twee machtige drijvende bokken hebben zij de bovenbouw van de nieuwe brug over de Oude Haven dwars door Vlaardingen naar zijn definitieve rustplaats tussen de Schie- damseweg en de Westhavenplaats vervoerd. Ondanks het late uur zijn honderden Vlaardingers getuige geweest van het vlotte transport van dit 120 ton zware, 25 meter lange en 17 meter brede gevaarte. De cafés in de omtrek, die anders om middernacht sluiten, waren spe ciaal voor deze gelegenheid tot vier uur geopend. Gisteravond omstreeks negen uur arriveerde met een zogenaamde Ame rikaanse bok de nieuwe brugklap, waaraan de firma Penn en Bauduin in Dordt ruim een Jaar heeft ge- Advertentie I.M. (Van een onzer verslaggevers) Het schaaktoernooi om het persoonlijk kampioenschap van Schie dam, georganiseerd door de verenigingen SCS en ESS, is voor dit jaar weer achter de rug. Gisteravond heeft SCS-voorzitter G. van den Berg in de Wilton-kantine aan de Vlaardingerdijk de prijzen uitgereikt. Bij bet bereiken van de wisselprijs merkte hij o.a. op: „Reitsma is de schaker, wie het kampioenschap ten volle toekomt. In dit toernooi heeft hij bijzonder goed gespeeld". De heer L. Reitsma, lid van het Rotterdamse Spangen, kreeg als trofeeën een zilveren koning (de wisselprijs), een legpenning van de gemeente Schiedam en een zilveren standaard, beschikbaar gesteld door de Rotterdamse Schaakbond. „De eeuwige tweede" In de per soonlijke schaakkampioenschappen van Schiedam schijnt de heer H. den Uijl (ESS) te zijn. Hij eindigde ook thans in de hoodfgroep als tweede en kreeg een fraai vulpotlood aange boden. Nummer drie werd J. Immer zeel (ESS), die een hangpenning, be schikbaar gesteld door het Nieuws blad, in.de wacht sleepte. Miniatuur schaaksptSen kregen de eerste- en tweede-prijswinnaars uit de andere groepen. De uitslagen hier van z(jn: Ia: 1 N. Greevenbroek (Wiiton- Fijenoord), 2 H. Schwartz (SCS). Ib: 1 C, Hamerslag ,'WF)2 A. de Bruijn (doofstommenschaakver. De Maasstad). II: 1 W. van Driel <WF), 2 P. ten Kortenaar (thulsschaker). Hedenavond wordt in De Amstel- bron te Schiedam een begin gemaakt met het streektoernooi, dat georgani seerd wordt door de schaakvereniging ESS. MGR. NOLENSLAAN S50 - SCHIEDAM DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Mijn beate vijand. 2 en 3.IS uur. MONOPOLE-THEATER: In de greep der wildernis. 2. 7 en 9.13 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een portret door Kees Ver- wej* en „Drie uit het zuiden" (Snijders. Lennarts en Overstegen) 10—5 uur. Diversen: DE AMSTELBRON: ESS-streektocr- nool schaken, opening, S uur. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Mijn beste vijand, 2 en 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: In de greep der wildernis. 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een portret door Kees Ver- wey en „Drie uit het zuiden" (Snijders, Lennarts en Overstegen) 105 uur. Diversen: GROTE KERK. Orgelconcert door jacct. P. Bekkers roJn.v. J*»P StotIJn en Gljs de Oraftf. hobo. :.A -• j A:V Voor vijftig chronische zieken, mensen uiteraard die zelden hun ziekbed kunnen verlaten, is het van daag een feestelijke dag geworden. Vanmorgen vroeg vertrokken van het Hoofd patiënten van het Zonne huis te Schiedam voor hun jaarlijks uitstapje. Ditmaal een tochtje over liet water met de Kaag van de Spido. De zon scheen, zij het iets aarze lend, toen de Zonnehuis-patiënten aan boord, van de Kaag werden ge bracht. Veel medewerking ondervon den de organisatoren van particu lieren, die met hun auto's de zieken naar het Hoofd brachten. Het uitstapje begon met een rond vaart door de Rotterdamse havens. Daarna werd koers gezet naar het eiland Rozenburg en de Biesbosch. Het spreekt vanzelf, dat alle patiën ten, die vrijwel nooit buiten de deu ren van het Zonnehuis komen, volop hebben genoten. De chr. gymnastiekvereniging DOK houdt vanavond een propaganda- mars door Schledam-zuid. Vanavond is er om kwart over ze ven een spelavond op de Raam bij het Groenweegje. Toegang voor jon gens en meisjes van 613 jaar. In een poldersloot nabij Huis ie Rivicre aan de Oudedijk is de laatste dagen nogal wat dode vis waarge nomen. Een team van het hoogheemraad schap Delfland heeft o.l.v, een schei kundig adviseur maandag water monsters genomen. Hieruit zou zijii gebleken, dat de vissterfte vermoede lijk het gevolg is van een kortston dige episode van zuurstofgebrek en niet van vergiftiging. Jacq. P. Bekkers geeft woensdag avond weer een orgelbespeling in de Grote Kerk te Schiedam, waaraan ditmaal meewerken de hoboïsten Jaap Stotijn en Gijs de Graaf, Het programma luidt: 1. Allein Gott in der Höh sei Ehr, Georg Böhm; 2. Trio no. VI, G. F. Handel, a. Adagio, b. Allegro, c. Affettuoso, c. Vivace (2 hobo's en orgel)3. Toc cata, Adagio en Fuga in C, J. S. Bach; 4 Suite Bucolïque, Hugo Go- dron (geb. 1900)a. Cavatine (andante con tenerezza semplice), b. Allegro tempo rigaudron-andante tristezza, c. Adagio recitando, d. Fugato (hobo, Jaap Stotijn en orgel); 5, a. Prélude, Jean Langiais, b. Improvisation (uit Suite Médiêvale); 6. Arioso, Alexan der Voormolen (geb. 1895) 2 hobo's en. orgel); 7. Toccata, Marius Mon nikendam (geb. 1896). De eerstvolgende orgelbespeling is op woensdag 24 juni. werkt. Het laatste stukje beloofde het moeilijkst te worden, want de brug klap moest twee bruggen passeren, de spoorbrug over de Oude Haven en de Prinses Julianabrug. Tegen, elf uur namen de twee grote bokken Condor en Hercules 2 de nieuwe brug in hun takels over en zij hesen hun last, die half zo zwaar weegt als het restaurant dat straks op de Euromast komt te staan, om hoog tot ongeveer twintig meter bo ven de waterspiegel. Het wachten was lot de laatste trein over de spoorbrug was geden derd. Dat was om kwart over een. Toen draaide de spoorbrug open en heel voorzichtig werden de twee bok ken met hun kostbare last tussen zich in erdoor geloodst. Terwijl de kabels kraakten en werklieden die in de poten van de voorste bok en op de brugklappen van de Julianabrug waren geklom men, druk aanwijzingen gaven, schoof tergend langzaam zo leek het ten minste de ene brug over de andere heen. Het bleek allemaal vlot te gaan. Na het passeren van de twee brug gen, wat nog geen uur in beslag had genomen, was het „kinderwerk". Vanochtend vroeg werd de brug klap op zijn plaats van bestemming gelegd en in horizontale stand af gemonteerd. Na 14 Juni tot zolang wordt de scheepvaart ter plaatse gestremd zal de brug in verticale stand op geheven blijven; eind oktober wordt hij in gebruik genomen. Vanavond reeds zullen enige tien tallen Schiedamse wandelaars zich op weg begeven om hun eerste kilo meters van de 16de NWB-avond- vierdaagse.af te leggen. Z(j zullen dus vrijdagavond voor het laatst lopen en ontvangen dan ook reeds een persoonlijKs herinne ring, die bij deelname voor de eerste maal bestaat uit het verzilverd NWB Avondvierdaagsekruis voor de senio ren en bij de junioren hetzelfde kruis in brons. Bij deelname voor de 2e, 3e of 4e maal bestaat uit 't verzilverd NWB- vijfde maal uit het verzilverd blauw emallle kruis, bij de 6e, 7e, 8e of 9e maal ontvangt men weer de bijbe horende cijfers en bij de 10e maal een verguld rood-wit-blauw emaille kruis en daarna weer cijfers. Groe pen ontvangen een bronzen ster bij de eerste maal en tot de vijfde maal ook cijfers. Morgenavond is de officiële start, waarbij de wandelaars op bun tocht van de Warande naar Nieuwland voorafgegaan zullen worden door de tamboers en Pijpers van de muziek vereniging Gusto. Ook aan de start, zowel vanavond als woensdagavond, bestaat nog ge legenheid tot inschrijven. De moge lijkheid bestaat dat jeugdige in dividuele wandelaars bfj de groepen ingedeeld kunnen worden. Zü moetJn zich dan wenden tot een der organi satoren. 1 Advertentie I.M. SBOt MATHENESSERFLEIN 42 (Van een onzer verslaggevers) Nadat reeds enkele malen scherven van oud vaatwerk waren aangetroffen, heeft men thans bij werkzaamheden voor de aanleg van Rijksweg 20, de verbindingsweg tussen Rotterdam eu Hoek van Holland, de resten van een oude boerderij gevonden. Zaterdag stuitten de bulldozers en draglines op houten palen, die anderhalve meter onder de oppervlakte lagen. Deskundigen hebben vastgesteld, dat deze palen de resten vormen van een oude boerderij uit de zogenaamde Fries-Bataafse periode. Men neemt aan, dat het een zo- merboerderij is geweest, waar de boe ren in de droge zomer vanaf het hoger gelegen Hlllegersberg met hun vee heentrokken. De breedte van de woning heeft men uit de vondsten kunnen afleiden, omtrent de lengte heeft men nog geen nadere gegevens kunnen verkrij gen. Behalve de palen, die van negen tot twaalf centimeter dik zijn, heeft men ook een aantal schoorpalen ge vonden. De palen zullen alle uit de grond worden getrokken. De woning was ongeveer vijf en een halve meter breed. Over de lengte zal men pas kunnen oordelen wanneer Geslaagd aan het stedelijk gym nasium te Schiedam zijn: eindex amen. Aj, M. A. Blesheuvel, mej E. Giitlich, mej. S. GUtlich, mej. F. Sanders, J, M. van Weele, afgewezen één; B; mej. B. Keppler, H. van Nood, A. Rip, mej. M. Sleegers, C. A. van der Zee, afgewezen geen. bet terrein verder zal zijn afgegra- ven. Een deskundige van de Rijksdienst, voor Oudheidkundig Bodemonderzoek heeft egn plattegrond gemaakt aan de'1 hand van een aantal door hem verrichte opmetingen. Ook is er een kleine hoeveelheid scherven van aardewerk uit de Files- Bataafse periode gevonden, naast scherven van Romeinse herkomst. De vondsten zullen vermoedelijk aan het Stedelijk Museum te Schiedam wor den overgedragen. Klachten over bezorging van krant kunnen elke avond tussen half zeven en half acht opgegeven worden aan ons kantoor ie Rotter dam, telefoon 11.10.30. De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2