Laatste schakel de groengordel m Jeugdraad debatteert met elan over het probleem der bejaarden Succesvol begin van NWB-avondvierda agse li i Streektoeriiooi schaken van ESS begonnen mmm m Duivennieuws m SIP; HET VRIJE VOLK WOENSDAG 10 JUNI 1959 PAGINA 5 cbiedammers onder elkaar Compensatie SwMmt Laalsle jeugdavoucl van dil seizoen in Stedelijk Museum Voor groene haring naar BOER (Van een onzer verslaggevers) Met vlaggen, muziek, gymnastiekdemonstraties, volksdansen en redevoeringen is gistermiddag öp bijzonder feestelijke wijze het nieuwe stadspark van Schiedam, een gebied van 60 ha tus sen Bad Groenoord en Kethel, in gebruik genomen. De officiële opening werd verricht door de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr- J. Klaasesz, en zijn echtgenote, die een zwart geitje mocht loslaten in de weide rond de kinderboerderij. m (Van onze jeugdraadverslaggever) „Zal in het bestuur van een eventueel samen te stellen Stich ting Bejaardenhulp ook een vertegenwoordiger van het Huma nistisch Verbond opgenomen worden?" Deze actueel-politieke vraag werd gesteld door de voorzitter van de Nieuwe-Koersfractie tijdens de derde door het Politiek Jongeren Contact Schiedam gehouden Jeugdgemeenteraadsver- gadertng. De realiteit van een „echte gemeenteraad" werd door dergelijke vragen zeer dicht benaderd. G e<l ocumenteerd Met élan (Van onze schaakmedewerker) De lieer B. A. Leenderts, bestuurslid van de Schiedamse Gemeen schap, heeft gisteravond in de bovenzaal van de Amstelbron door een pion van e-2 naar e-4 te verzetten het derde streektoernooi in successie van de Eerste Schiedamse Schaakvereniging geopend. Hij zei daarbij, dat de Schiedamse Gemeenschap verheugd is over deze prijzenswaardige activiteit van ESS. BMBi mm mêmmm W$mf. sas® ms VEf DHS-wedstrijden nam fraai m gebruik Een openingsrede tan mr. J. Klaa sesz te mogen beluisteren vind ik nog altijd een belevenis. Waarschijnlijk omdat de Zuidhollandse commissaris der Koningin het betrekkelijke van alle „grote'' en ,zeer belangrijke" ge beurtenissen inziet. Bij plaatselijke plechtigheden is hij meestal de enige die grapjes durft te maken. Hij is misschien ook de enige, die zich dit veroorloven kan. Niet omdat hij commissaris der Ko ningin. is, maar omdat zijn grapjes werkelijk geestig zijn en z'n humor hoewel zonder aanzien des per- soons steeds mild blijjt. In Europoort kreeg hij bij de ope ning de lachers op zijn hand en gis teren in het stadspark bij Kethel was dat ook het geval. „Het kan nu voorkomen," merkte hij o.a. op, „dat ik. het stadhuis opbel en naar de bur gemeester vraag en dan te horen krijg dat hij in het park is. Aan het uitnzsten. Waarvan weet ik niet." Burgemeester Peek luisterde toen glimlachend toe en moet zich ach teraf gelukkig hebben geprezen, dat hij de commissaris vlet had verteld, dat men voor het nieuwe stadspark nog geen geschikte naam had kun nen bedenken. Want hoeveel grapjes had mr. Klaasesz daarover wel niet kunnen maken Omstreeks kwart over drie arri veerden mr. Klaasesz, het voltallig gemeentebestuur van Schiedam en tal van burgerlijke autoriteiten in het park. waar liet Schiedamse Politie Muziekgezelschap ijverig marsen blies, kinderen met vlaggen in allerlei kleuren paradeerden en weer andere kinderen gymnastische oefeningen ten beste gaven. Burgemeester mr. J. W. Peek vond, dat „we thans tevreden kunnen zijn". Schiedam wordt nu omgeven met een groengordel ter oppervlakte van 150 ha, waarvan het nieuwe stadspark met kinderboerderij, hertenkamp, speeltuin, volières en 7 ha singels en vijvers het sluitstuk en de bekro ning vormt. Met het inpassen yan de laatste schakel in de groengordel is, aldus de burgemeester, een goede harmonie getroffen tussen Schiedam als werk stad en Schiedam als leefstad. fUflT. ff De Scliiedamse h.b.s.-vereniging ..Onder Ons" zal donderdagavond om 8 uur opnieuw de gast zijn van het Stedelijk Museum. Op deze jeugdavond, die wel de laatste zal zijn van dit seizoen (maar de voorloper van een nieuwe reeks, waaraan het museum in het najaar hoopt te beginnen», zal uiteraard kunst het onderwerp van gesprek zijn, maar dan op de speciale manier die voor jeugdavonden ai een tradi tie is geworden. Op liet programma staat, zowel klassieke als jazz-muziek, waarbij gebruik zal worden gemaakt van een platenspeler, die onlangs door een Schiedammer speciaal voor de jeugd avonden ten geschenke is gegeven. Voorts een discussie over schilderijen aan de hand van kleurendia's en ter plaatse gemaakte schetsen. De avond is uitsluitend toeganke lijk voor jongens en meisjes beneden de 19 jaar. Entree, wordt niet geheven. i Lachende gezichten op de acht er- grond. Mevrouw Klaasész viel de eer te beurt een zwartharig geitje los te mogen laten, waarmee het nieuwe stadspark te Schiedam als in gebruik gesteld werd beschouwd. Direct ach ter mevrouw Klaasesz ziet u haar man, de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. „Vort met. de geit!" Mevrouw Klaasesz heeft zich van haar taak gekweten en de heer J. Schipper, hoofd van de plantsoenendienst en de ontwerper van het park, moedigt de geit tot wat meer spoed aan. Het park is bedoeld als compen satie voor het verlies van het Sterre- bos en de oude Maaskant. „Het is geen sierpark," zei mr. Peek nog eens nadrukkelijk, „het is een echt recre atie-oord met wijde gazons, waar de jeugd kan spelen en de ouderen kun nen luieren." Een woord van warme hulde bracht hij aan het hoofd van de plantsoenendienst, de heer J. Schipper, en zijn staf. „Ik begrijp niet, waarom dit park in gebruik moet worden gesteld," merkte mr. Klaasesz in zijn ope ningswoord op. „Het is van alle kanten al in gebruik genomen. Ik zie tenminste kinderen op de ach tergrond (de commissaris keek uit op de speeltuin), die zich niets van deze plechtigheid aantrekken eh rustig doorschommelen." „Schiedam heeft begrepen", zei hij, „dat het niet verstandig zou zijn het hele Rijnmondgebied vol te bouwen. Schiedam heeft begrepen, dat de werkers hier ruimte nodig hebben voor hun recreatie". „Ik prijs het gemeentebestuur, maar vooral jullie, jongelui", richtte hij zich tot de omringende jeugd, „gelukkig met dit park. dat jullie straks in beslag mogen nemen. Hier mogen jullie alles! Nou ja. alles.... Hier mogen jullie heel veel. Maar pas er goed op". IIistorisrhe slappen Nadat mevrouw Klaasesz een zwart geitje voor Schiedam „historische, stappen" had laten nemen, bezich tigde het uitgebreide gezelschap het park. Het eerst de kinderboerderij, waar plotseling een groep jonge meisjes in lang niet alledaagse kle derdrachten uit opdook, dat enkele volksdansen uitvoerde. De kinderboerderij is reeds in het bezit van wat schapen en geiten. Een pony. een ezeltje en konijnen zijn nog op komst. Verder staat er een dui ventil en zijn er een achttal volières met tropische en inheemse vogels. In de talrijke vijvers van het park be vinden zich veie soorten watervogels. Ook nadat het hoge bezoek alweer vertrokken was, bleef het druk in het recreatie-oord. Schiedams jeugd had al gauw de weg gevonden naar het nieuwe stadspark, dat thans kant en klaar is, maar alleen nog geen naam heeft.... het gemeentebestuur heeft hiervoor indertijd een prijsvraag uit geschreven, maar nog steeds geen 'keus kunnen doen uit de vele inzen dingen. Brasilia, de nieuwe Braziliaanse hoofdstad, die gebouwd wordt in een gebied, dat drie jaar geleden nog een volslagen woestenij was, telt nu reeds meer don 65.000 inwoners. In april 1960 moet de stad gereed zijn en circa 400.000 inwoners teilen. Advertentie I.M. MGR. NOLENSLAAS 850 - SCHIEDAM IWlilralsds! Doordat er geen ingezonden stuk- identiek voorstel in vroeger jaren WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Mijn beste vijand, 2 en 8.15 uur. AIONOPOLE-THEATER: In de greep der wUdernls. 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Ten toonstellingen STEDELIJK MUSEUM: 30 1 varia ties op een portret aoor Kees Vcr- wev ert ..Drie uit het zuiden" i.Snijders. Lenmirts en Overstegenl J0—5 uur. Diversen: GROTE KERK. Orgelconcert door Jacq. P. 'Bekkers m.m.v. Jaap Stotijn en Gijs de Graal, bobo. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Mijn beste vijand, 2 en 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: In de greep der wildernis. 2, 7 en 0.15 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een portret door Kees Ver- w«y en ..Drie uit het zuiden i Snijders, Lennarts en Overstegen) 105 uur. m ft ]tÉ*MÉaÜ ken waren, kon men zich ten volle aan de bespreking van het bejaar den-probleem' wijden. De heer J. H. M. Ham (j.o.k.v.p.). die de voorstel len hieromtrent ingediend had, hield een. naar hij vond. korte, inleiding, waarin hij verschillende aspecten van dit vraagstuk belichtte. Hoewel bleek dat hij het onderwerp diepgaand bestudeerd had, ontbraken er veel details, die erg verhelderend hadden kunnen werken. Concreet feitenmateriaal werd pas halverwege de vergadering te berde gebracht. Een pseudo-wethouder van Sociale Zaken kan men dat echter niet kwa lijk nemen. De ambtelijke archieven zijn voor hem ee nenigszins ontoe- gankelijk'jjebiëch - Na de pauze "wérden de afzonder lijke punten va nhet voorstel onder de loep genomen. De heer L. D, Ver linde <c.h.j.g.) wees erop, dat kerken en andere particuliere instanties eer der een aanvang hadden gemaakt mt de zorg voor bejaarden. Daarom bepleitte hij een nauw sa mengaan van de gemeente met deze in de loop der tijden ontstane instel lingen. „Laten wij ons beleid inzake de oplossng van het bejaardenvraag- stuk spiegelen aan de gemeente Vlaardingen. Hier zijn zeer bevredi gende resultaten bereikt. De heer H. W. Metaal (J.o.k.v.p.) merkte naderhand op dat hiermee echter zeer grote bedragen gemoeid waren. Dergelijke projecten in Schie dam zouden te duur worden om voor realisatie vatbaar te zijn. Volgens de heer P. Tijsen (Nieu we Koers) zullen de gepensioneer den, die met hun tijd geen raad weten, ook reeds vóór hun pensio nering in het vrije met verveling gekampt hebben. Voor deze soort mensen zou de oprichting van. een „Stichting Bejaardenhulp" een weldaad kunnen beteken. Bijzonder welsprekend en vooral goed gedocumenteerd was de heer J. Sonneveld (a.r.j.o.s.j. Hij wilde drin gend de aandacht vestigen op de geestelijk gestoorde ouden van dagen. Handig wist de heer Metaal fj.oJcv.p.) in dit bejaardenvraagsuik een loflied op het nieuwe Schiedam se recreatiegebied te vlechten onder het motto „Schiedam doet aan ver jonging" Naar zijn mening wordt ai gauw met het predicaat „probleem" geschermd. Toch moest hij toegeven dat enige maatregelen niet, gehee! en j al welkom zijn. Bijvoorbeeld moeten de prijzen van bejaardenhuizen en -tehuizen flink omlaag. De heer A. M. Sundermann (j.o.v.d.) gaf blijk van instemming roet het tot nu toe behandelde. Hi) was de enige vertegenwoordiger van zijn fractie en blonk uit door een niets zeggend zwijgen. De overige „raadsleden" debttecr- den daarentegen mei jeugdig élan. Men was er in het algemeen over eens öat de ouden van dagen de kans geboden moet worden een eigen be staan in eigen omgeving tc kunnen leiden. In verband hiermee stipte de heer Sonneveld (a.r.j.o.s.) de grote voor delen aan, die volgens hem aan de bezitsvorming verbonden zijn. Frac tievoorzitter van Nieuwe Koers, de heer Tijsen, merkte naar aanleiding hiervan op: „Verzamelen van aande len is iets waar w(j principieel tegen zijn. De meeste mensen notbreekt het aan controle op wat er met hun geid gebeurt." Z(jn politieke strijdvaardigheid bleek ook later uit de vraag of er in het bestuur van een eventueel op te richten „Stichting Bejaar denhuis" een humanistisch be stuurslid benoemd zou moeten wor den. „Wethouder" Ham had deze vraag voorzien en merkte op duidelijk ge zegd te hebben, dat er in het bestuur vertegenwoordigers van kerkelijke, gemeentelijke én levensbeschouwe lijke instanties plaats zouden krijgen reeds besproken en uitgevoerd is. Er waren toen welgeteld slechts vijf mensen die voor deze voedseluitrei- king in aanmerking wilden komen. Een klein debatje over sociaie ze kerheid werd gevoerd tussen de a.r.j.o.s.- en de Nieuwe-Koersfractie. A.r.j.o.s.-fractievoorzitter I. Sonne veld wenste niet van de wieg tot het graf verzorgd te worden. De overheid heeft taak te streven naar een recht vaardige toestand. Wanneer er voor alles gezorgd wordt en je zelf bijna niets hoeft te doen, kunnen er veel excessen ontstaan.' Ook de heer Ham.' was het hiermee in sommige opzich ten eens. ciale zekerheid is, dan bestaan er excessen," Na ten slotte een gratis of althans goedkoper RET-vervoer voor bejaar den besproken te hebben, sloot voor zitter A C. J. Kok de raadsvergade ring op de gemoedelijke wijze, die hij tijdens dt gehele vergadering ge toond had. Nadat het hoge bezoek gistermiddag het recreatie-oord had verlaten, bleef het druk. Schiedams jeugd had de weg naar het nieuwe stadspark gauw gevonden. Op de voorgrond ziet u de speeltuin (een geschenk van ie Technische Schoolen uiterst rechts een aantal volières, in de buurt waarvan zich ook de kinderboerderij en de hertenkamp bevinden. De PV De Sneivliegers vloog zater dag met 54 duiven een wedvlucht vanuit Arlon, afstand 268 km. Gelost om 10.45,00, eerste duif 14.14.37, laatste duif 14.26.23. Uitslga: 1, 2, 13 Chr. Zweistra; 3, 11 J. Schuytmaker; 4. J. v. Rossen; 5 P .Sprong; 6 P. J. v. Eijk; 7. 10, 12. 14 H. J. Tjaden; 8. 9 P. F. Overdevest. De heer J. Marbus, vice-voorzitter van ESS, had hem ingeleid en ge zegd, dat dit „open toernooi" bedoeld is om het schaken hier ter stede meer te stimuleren en te activeren. Het bestuur heeft grote plannen, waar nog niets over gezegd kan wor den, doch die nog dit jaar tot hun verwezenlijking, zullen - komen. Aan het jeugdschaken zal meer aandacht besteed worden; aldus de heer Mar bus. Gezien de weinige propaganda, die aan het toernooi voorafgegaan is, kan de belangstelling toch nog tame lijk groot genoemd worden. Veertig schaakïustigen hebben ingeschreven, zij komen niet alleen uit Schiedam, doch ook uit Rotterdam, Vlaardin gen en zelfs uit Bleiswjjk en Berg- schenhoek. k'Sjy, De schakers zijn verdeeld in groe pen- van vier. Zij'Spëlëti allen drie partijen, zodat 23 juni de prijzen uit. gereikt kunnen worden. De heer Tijsen voegde hen echter toe: „Wanneer er géén grote so- In verband met het voorstel tot. (Van een onzer verslaggevers) In Schiedam zijn bij werkzaam heden voor de aanleg van rijksweg 20 de resten gevonden van een boer derij uit. de eerste eeuw. Zeker niet bij toeval. Reeds weken hadden twee Schiedamse amateur-archeologen, de heren Chr. de Roo en L. A. Kaal, le den van de regionale werkgroep He- linium der Archeologische Werkge meenschap voor Westelijk Nederland, deze plek waar bulldozers en drag lines bezig waren in de oaten gehou den. Zaterdag ontdekten zij een eeuwenoude fundering van houten palen en scherven van gebruiksvoor werpen. Thans is een deskundige van de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bo demonderzoek, de heer A. van Per- nis, bezig een plattegrond te -naken aan de hand van opmetingen. Hij is wel enthousiast: „Dit. is de tweede volledige vondst van dit soort in Ne derland. De eerste was bij Haam stede." De mogelijkheid is overigens niet uitgesloten, vertelt hij nog, dat bij de aanleg van rijksweg 20 nog meer aan het licht komt. (Van onze wandelsportmedewerker) Toen gisteravond de ruim 100 wandelaars, die zaterdagmiddag niet kunnen deelnemen wegens werkzaamheden, 2ich op weg begaven om „de eerste etappe'* van de NWB-avondvierdaagse te volbrengen, was het reeds duidelijk, dat ook ditmaal weer dit jaarlijks terugkerend wandelfestijn zou slagen. De jubiieumwedstrijden, die de elf tallen van de Schiedamse v.v. DHrf hi de komende weken spelen, begin nen niet om acht uur 's avonds, zo- verstrekking van warme maaltijden a's abusievelijk vermeldden, maar deelde de heer Metaal mee, dat een i om zeven uur. B(j de voorinschrijvingen hadden zich geheel los van elkaar twaalf in dividuele deelnemers opgegeven uit de Jan Kobellstraat in Rotterdam. Toen zij nu elkaar voor de start za gen, hebben zij een groep gevormd, ciie onder leiding staat van een vader van een der jongens. Het plan be staat nu om een blijvende wandel groep te stichten onder de naam „Jan Kobell". Bjj de Catharinaschool uit Schie dam is de animo voor wandelen zo groot, dat mej, A. Elshof, het hoofd der schooi, naast de groep van leer lingen nu ook een groep van oud leerlingen heeft. De wandelclub „De Spartaan" komt iedere avond helemaal uit Rot terdam-Zuid. Er lopen overigens velen van bui ten de stad. Naast de V laar dingers en Rotterdammers zijn er ook enkele wandelaars uit Maassluis. De Schiedamse NWB-avondvier- öaagse heeft tevens een internatio naal tintje gekregen. De heer H. P. van der Sande. in vorige jareu de hoofdleider van deze wandeltochten, is verleden jaar geëmigreerd, maar wil toch de avondvierdaagse ziin zesde lopen. Hij zal nu in Nieuw- Zeeland de benodigde kilometers wandelen en ter controle enige stem pels bij politiebureaus halen. Vanavond om zeven uur vindt de officiële start plaats. Hierbij zal de heer J. F. Bakkeren een kort ope ningswoord spreken, waarna de mu ziekvereniging Gusto de wandelaars za! voorgaan langs de route: Waran de. St. Liduinastraat. Fabristraat. Vlaardingerdijk. Burg. van Haaren- laan, J. Poelslaan. Slachthuisiaan tot aan de volkstuinen. Hierna lopen dc wandelaars zonder muzikale steun hun 10 of 15 kilo meter.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2