Publikaties 'Telegraaf schaden geestelijke volksgezondheid Tewenka geen antwoord Zeilen leren is voor beginners op smo Waar zomercostuums mi Senaat verwerpt benoeming van Lewis Strauss m Spreeuwenpraat EÉN DAG... ISO? C075 ,ooi5Ti m ZONDER COMMENTAAR Britse vorstin naar Amerika I m m Fel brandje op kustvaarder snel geblust m Verdiensten w, Prins Rainier en prinses Gracia bij de Paus HET VRIJE VOLK VRIJDAG 19 JUNI 1959 PAGINA 3 PROF. QUERIDO OVER GE V AL-MEULENBELT (Van een onzer verslaggevers) Prof. dr. A. Querido, voorzitter van de Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid heeft een open brief ge schreven aan de hoofdredacteur van De Telegraaf naar aan leiding van de 'zaak-MeuIenbelt'. Prof. Querido komt in deze brief tot de conclusie dat de on deskundige en onverantwoorde voorlichting in De Telegraaf de zaak van de geesteszieken ernstig heeft geschaad. *pfthtika (55-45) cosïuüin ROTTERDAM: Rechtsschending Advertentie LM. Hoog boven de polders ligt, binnen een brede groene wal, het Braassemermeer. De Bra-' semer, zeggen de zeilers. Het is een meer In het hart van Randstad Holland, dat toch het voorrecht geniet tot de onderontwikkelde (water sport) gebieden te behoren. Nieuwe zeilschool ...Zo leg je een mastworp! Zonder veel risico Overal verhuurders (Van een onzer verslaggevers) Heeft de Nederlandse doua nier Van der Heide in augustus 1958 de smokkelauto uit Ne land kunnen zien komen of niet? Kardinale vraag 'Tien meter terug* Invitatie afgeslagen Uitspraak 26 juni a£. in Den Hagg spaar Vandaag- wat cor respondentie over oude onderwerpen, waar wij dan meteen een streep onder zet ten; uiteraard met gevoelens van dank baarheid voor de ac tiviteit van de brief schrijvers. Neen, over het meisje dat twee cent te hort kwam en van de tram af moest zijn we nog niet uitge sproken. Wat zegt bijv. de heer J. B. uit de Busken Huetstraat te Botter dam? „Na die bittere ervaring van dat meisje had ik meteen willen reage ren, maar ik dacht: ,,'k Zal even de reacties afwachten." Wel, hier komt de mijne." „Niet de conducteur was laakbaar, maar wel de mede-passagiers die het kind geen twee cent wilden geven. Ik wil bij dit alles eens wijzen op de onheuse behandeling dié een con ducteur niet zelden van de zijde van het publiek moet ondervinden. Over onbenullige en vaak ongemotiveerde dingen wordt geklaagd. Dat kan de mens verharden. Wat ik persoonlijk heb meege maakt? Op een vrijdagavond kwam ik van mijn werk, tn'n loonzakje had ik bij me. Ik stapte op de Kootsekade in de bus en wilde een overstapje nemen, maar ik kwam tot de ont dekking dat ik geen kleingeld meer had, ook in het. loonzakje niet. De buschauffeur kon niet wisselen. Ik wilde uitstappen, maar dat hoef de niet. Een meisje van hooguit zes tien jaar stond op en zei dat ze mijn overstapje wilde betalen: .Anders zou u een. volgende bus moeten ne men-. U komt van uw -werk en u zult dus wel trek hebben."Enige haltes voor mij stapte ze uit. Ze riep: „Wel thuis en smakelijk eten." Dat is hartver warmend, Pieter" Ja, dat is hartverwarmend. Minder hartverwarmend was wat RET- chauffeur A. de B. (lijn 50) mee maakte: „Het is nu wel gemakkelijk om zo'n conducteur te katten, maar ik kan je verzekeren dat ik in mijn negen tien dienstjaren al heel wat keertjes in de boot ben genomen. De goeden natuurlijk, niet te na gesproken. Ik zal u in 't kort vertellen hoe het mij de laatste keer, op donderdag 4 juni, is vergaan. Even voor tijd van vertrek 18.34 uur van het Centraal Station) bevond ik mij in de wacht kamer aldaar. Er vervoegde zich bij mij een bejaarde dame. Ze vroeg of ik de chauffeur van lijn 50 was, waarop ik bevestigend antwoordde. Zij vertelde toen, dat in de drukte op het station haar vortemonruüe was gevallen. Ze had het geld niet. meer kunnen oprapen. Ze moest met haar man naar een dochter welke in IJsselmonde woonde. Als ik hen nu even mee wilde nemen, zou het geld later op de avond gebracht warden. Ik stapte er weer in, voor de zoveel ste maal. Ter plaatse aangekomen (19 uur) vertelde ik haar, dat ik om 19dg uur weer van het eindpunt zou vertrek ken. Dan moest zij bij de halte waar ze was uitgestapt het geld maar even aanreiken. Het is maar goed, dat ik bij die halte niet ben blijven wach ten, want dan had ik er nu nog ge staan} Wat: eeni moraal, Pieter)".. - En nu kan deze spreeuw zich le vendig voorstellen. - dat de chauf feur rich een volgende maal wel tien keer bedenkt voor hij weer iemand aan een kaartje helpt. Ja, de kwaden bederven het voor de goeden. Schandpaal Nog een oud onderwerp: De vrouw, die een zolderetage te huur aanbood met (voor 2000) overname van een gammel, haastig bij elkaar geschar reld inboedeltje. De heer A. F. van H. uit Rotterdam lucht als volgt zijn hart: ,Met verontwaardiging héb ik dat in de spreeuwenpraat gelezen. t Ver schrikkelijk. Wat een profiteurs! Jij was zelf bij die geschiedenis van de j 2000, schrijf je? Ik heb me a/ge vraagd waarom je dan niet de naam en het adres van die woekeraarster in het artikel hebt vermeld.. Aan de schandpaal met dergelijke mensen. Dat jij dit niet deed is voor mij onbegrijpelijk. Nu kan die woe keraarster misschien nog meer arge loze lieden slachtofferen. Doe me een plezier en deel mij naam en adres mee. Dan zal ik doen, wat jij naliet te doen: Deze vrouw eens flink de waarheid zeggen" Ja, Pieter was daar zelf bij en re ken maar dat ik 't een en ander heb gezegd. Naam en adres? Ik zou ze niet meer weten! 't Is al weer en kele jaren geleden gebeurd en er ziin prettiger dingen om te onthouden Veel post- Greetje uit Overschie vroeg onze aandacht voor haar buurjongen Jo- han, die al zo lang op bed ligt en voor zijn verjaardag (13 junigraag post zou ontvangen. Wel, de lezers hebben aan Johan gedacht. Zijn moeder schij/t me dat hij misschien wel zestig brieven en kaarten heeft gehad. Dat er twee prachtige fruit manden werden gestuurd en dat iemand hem. geld gaf om een paar pl atjes voor de pick-up te kopen. Johans moeder dankt spreeuwen- vrienden. (en Greetjevan ganser harte. AlleenGreetje heeft een fout gemaakt: Johan is op 26 juni jarig. De vreugde is er echter niet minder g -oot om geweest. Aanbod WIJ noteerden vandaag de volgende aanbiedingen: slgarebandjes. zilverpapier en capsules van N. N., een tweepersoons ledikant met spiraal van H. uit de BoU- dewljnstraat, ledikanten, bedden, tafel, haard, stoelen enz. van W. uit de Pas- serelstraat, een twijfelaar met spiraal van F. uit de Hendr. de Keyzcrstraat. een tweepersoons ledikant met spiraal van V. uit de Zuidpolderstraat. een haardkachel van B. uit de Coornhert- straat. een kinderwagen van Van der S. uit de Klaverstraat, kleding, schoenen, zilverpapier enz. van T. uit de Kleiburg- straat, kleding van B. uit de C&thartna- straat. slgnrebandles en postzegelE van V. uit de Kortenaerstraat en restjes wol van N. N Voor de spreeuwenpot ontvingen wu guldens van S. uit Gorkum, C. uit de Paul Krugerstraat, S. uit de Blokland straat en V. van do Grondhcrenstraat. B uit de Oolev&arstraat stuurde twee kwartjes. Ook nu weer Is onze dank groot" Verlies Mevr. Daniels, Eben Haëzerstraat 111b, verloor woensdagavond tussen die straat en de Bas Jungeriusstraat een leren schoudertas met o.a. een zonne bril. De heer G. van der Helden. Bever straat 78. zocht tussen huls en Wester kade tot dusver tevergeefs naar een van de motor gevallen blauwe Jas. Een op 16 Juni verloren beige dames- oortefeuMle met om. foto's wordt gezocht door de fam. Kletntunte. Vre- denoordlaan 77c. In de omgeving van de Wolphaerts- bocht-Plelnweg verloor mevr. Hooger- werf Wuysterstr&at 25a, op 3 Juni een geel gebreid kin d er v e a t J e. PIETER 8PREEOW De publikaties in het blad hebben bovendien een algemeen Nederlands belang, namelijk dat van de volksgezondhled, met voeten getreden. Prof. Querido schrijft onder meer, dat hij zich niet competent acht de vraag te beoordelen of Meuienbelï door zijn werkgever slecht is behan deld en of de krankzinnigenwet fou! is gehanteeerd, omdat hij niet op de hoogte is van alle overwegingen, ge beurtenissen en onistar.digiiheden. De schrijver van de open briel acht de publikaties schadelijk omdat zij zieken of familieleden van geesteszieken kunnen verhin deren vroegtijdig medische hulp iz te roepen. 'Alles wat kan bijdragen de vies naar genezing voor de lijder te ver- soerren is een stab terus. want noc Advertentie I.M, VAN Deze zomer zal de Engelse ruif in herenkleding de boventoon voeren, en daarom hebben wij voor onze trouwe Cosier-klanten, ter intro ductie, een werkelijk fenomenale aanbieding. Een prachtige sortering costuuftu van de vermaarde voor U gereed. Oersterk, krsukher- stellend, krimpt niet, uitermate plooihoudend, kortom met oi Ie unie- k,sl 7ë/t£errJui -eigenschappen. Normaal kost zo'n in prachtige ruitdessins 120 gulden. Nd, ter introductie, betaalt U een prijs von jn rjv **g JP» slechts Mj|i V," f 3t U hebt er jaren en jaren plezier van: Kocte Hoogstraat 11 Meent lit. Goudse- singel Katendr. Lagedijk fck. Dorpsweg 0 West-Kruiskade 35 LEIDEN; Haarlemmerstraat 25. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter- aan. voor rekening van hen die worden geciteerd. - Het politieke lewa In Nederland was in het slop geraakt. De redelijke en beheerste oppositie zoals de WD die voerde, werd zelfs als een versto ring van de rust beschouwd. De heer Oud werd als een soort rust- en orde verstoorder gebrandmerkt. Voor ons en voor tienduizenden met ons blijft die 'ordeverstoring' door de heer Oud een van diens vele verdiensten voor het politieke leven van Nederland. Als er iets is losgewrikt in de poli tieke verstarring hier te lande, dan is dat alleen en uitsluitend aan hem en aan hen die hem hierin hebben gesteund, te danken. Uit Vrijheid en Democratie van 15 juni 1959. lUet zo heel lang geleden hebben dë behandeling en genezing van geestes zieken zich ontworsteld aan vooroor deel, angst en afschuw, die met hei begrip krankzinnigheid verbondeD waren.' Over de krankzinnigenwet schrijft prof. Querido: -'wanneer echter uw juridische deskundige in deze, mr. Kokosky, beweert dat een 'flagrante rechtsschending' heeft plaatsgehad schaadt hij op brutale, en domme of kwaadwillige wijze de geestelijke volksgezondheid, zonder dat daarte genover een ander belang staat dan dat van mr. Kokosky die voor de Telegraaf'-lezers gelijk wil krijgen, .Brutaal; omdat hij zich er geen rekenschap van geeft dat hij door zijn beweringen patiënten afschrikt en hun medische behandeling ont houdt. Dom of kwaadwillig: want óf de heer Kokosky kan de krankzinnigen wet niet lezen óf hij beweert tegen beter weten in dat op een inbewaring stelling altijd een machtiging (tot dwangverpleging) moet volgen, om dat hij nu eenmaal waar moet maken dat de wet geschonden is. Deze bewering van mr. Kokosky is baarlijke nonsens; art. 13 geeft twee omstandigheden waarin de officier van Justitie verplicht is de machtiging aan de president van de rechtbank te requireren, namelijk als deze patiënt in het belang van de openbare orde of ter voorkoming van ongelukken onder verzekerd toezicht geplaatst moet worden, of als de patiënt verwaarloosd wordt. In alle andere gevallen is de officier be voegd om deze machtiging te vra gen, d.w.z. kij kan het doen of laten.' Prof. Querido gaat dan verder in op het belang van de observatieter- mljn en op de voordelen, die het uitblijven van een machtiging tot dwangverpleging voor de patiënt kan hebben. De open brief eindigt: *Ik weet niet of het echtpaar Meulenbelt onrecht is aangedaan, het is echter zeker dat velen die onder geestelijke stoornis sen lijden de last zwaarder is ge maakt door de actie die het 'geval- Meulenbelt' op deze wijze in de open baarheid bracht Dit is groot onrecht.' ST. JOHNS (Beu ter) Koningin Eli zabeth van Groot- Brittannië en prins Philip zijn gisteren met een - Cornet- straalvliegtuig in St. John, op New foundland aange komen voor een reis van 24.000 km door Canada. Op 26 juni zal het Britse konink lijke paar te zamen met president Eisenhower van de VS en diens echt genote de officiële opening bijwonen van de Nieuwe St. Laurens-zeeweg, waarlangs oceaanschepen tot diep in het binnenland kunnen varen. Ook een bezoek aan Chicago in de VS staat op het program. Op de te rugweg zullen de Koningin en Prins de Shetland Eilanden en de Orkaden aandoen. President de Gaulle heeft don derdag in het stadhuis van Parijs de gouden medaille va nde stad in ont vangst genomen. Het was de verjaar dag van de historische rede die hij in 1940 in Londen hield en waarin hij een beroep op de Fransen deed om de strijd voort te zetten. GENÊVE (Reuter, AP).Vandaag moet in Gcnève na bijna zes weken besprekingen tussen oost en west, de beslissing vallen; ver wacht wordt dat de Sowjet-minister Gromyko misschien nog van middag of anders vanavond definitief de jongste westelijke voor steilen over Berlijn zal verwerpen. Hij zou gisteren reeds het Sowjet- standpunt over deze voorstellen hebben gegeven, maar vroeg en kreeg opnieuw respijt kennelijk in afwachting van instructies uit Moskou. Het heeft geen krans van terrassen aan zijn water, het gaat niet prat op cafés met dansmuziek, en de dor pen, Oudewetering en Roelofarends- veen, sloven zich helemaal niet uit voor de watersport. Trouwens, het meer zelf is ook niet zo toeschietelijk. Zijn oostelijke oever, die met ste nen is versterkt, wordt vaak bebeukt door holle golven en hier en daar drijft als een Saxagossazee een veld i vol waterpest, dat zijn lange sleep- s tengels uitsteekt naar kielen en schroeven. pat verklaart de rust die hier heerst, zelfs op zomerse zondagen als op het zweiland bij het Kaag dorp, slechts enkele kilometers ver derop. duizenden zeiltjes langs elkaar heen schuiven. Maar de Brasemer heeft ook zijn intieme hoeken, hoog begroeide eilanden die luwte bieden en als mooie toegift de Wijde Aa, waar het nog stiller is, omdat daar geen motorboten mogen varen. Dit seizoen voor het eerst wordt de wal bij Rijnsaterwoude min of meer, ontsloten voor de pleziervaarders. Er is een jachthaven gegraven, die tevens een nieuwe zeilschool herbergt. Vergrote BDl's zijn de lesbanken; leslokalen, zo u wilt, want ze bieden plaats aan vier leerlingen en een meester. De bovenmeester is de heer K. Voorbach. Men zou hem ook de directeur van een internaat kunnen noemen. Er wordt hier namelijk les gegeven, maar ook kost en inwoning: de jongens op een slaapzolder, de meisjes in hotelkamers. Zes dagen duurt een cursus en dat Is in den regel voldoende om van «BfiJilaseayêbdrotten aankomende zei lers tsffSife wie daarmee niet WASHINGTON (Reuter) De Amerikaanse senaat heeft vanoch tend met 49 tegen 46 stemmen de be. noeming van Lewis Strauss tot mi- nister van Handel verworpen. Dit besluit wordt beschouwd als een slag voor het prestige van president Eisenhower. Sinds 1925 heeft die se naat geen ministerbenoemingmeer afgekeurd. Strauss, zal nu' het werk, dat hü in november jl, is begonnen, moeten neerleggen. Na de bekendmaking van het be sluit van de senaat verklaarde Strauss dankbaar te zijn voor het vertrouwen, dat de president, enkele senatoren en anderen in hem gesteld hadden. „Ik heb mijn best gedaan om de nationale veiligheid van de VS te verdedigen door soms voor het welzijn van het land maatregelen te nemen die niet altijd gewaardeerd werden. Ik verlaat mijn post in de overtuiging dat de geschiedenis mij recht zal doen." Reeds heeft het westen de kwestie van een opschorting der conferentie voor ongeveer een maand besproken met Gromyko die de gedachte niet zonder meer heeft afgewezen. En reeds heeft de Amerikaanse minister Herter zijn vliegtuig uit Washington laten komen, zodat hij kan vertrek ken zodra hij dit wenselijk acht. De grote vraag als Gromyko inder daad de westelijke voorstellen ver werpt is: wat dan? Het westen zou voor opschorting der conferentie zijn voor de duur van een maand. De Russen zijn niet tegen beëindiging van de conferentie, maar zouden niets voelen voor heropening der besprekingen door de ministers, omdat er tijdens de verdaging toch geen verandering In de standpunten zal komen, Gromyko zal daarom zonder twij fel aandringen op een topconferen tie. Het westen daarentegen, vooral Amerika, wil slechts toestemmen in een topconferentie als Genève enige vooruitgang heeft aangetoond en dat kan moeilijk worden oe- weerd. In de jongste voorstellen van het westen wordt aangeboden, de weste lijke strijdkrachten in West-Berlijn tot symbolische sterkte terug te bren gen en de openbare orde streng te handhaven. De Sowjet-Unie behoeft niet de westelijke bezettingsrechten te erkennen. Vermoedelijk zal Gromyko deze voorstellen echter verwerpen omdat het westen zijn bezetting handhaaft en omdat het er bovendien op staat dit te blijven doen tot de hereniging van Duitsland. Zou Gromoyko echter bereid zijn geen. tijdslimiet te stellen voor de be ëindiging der westelijke bezettings rechten hij heeft een limiet van een jaar genoemd dan is het mo gelijk dat er toch nog een akkoord wordt bereikt over het houden van een topconferentie. Alles hangt dus af van Gromyko's antwoord van heden.. De Oostenrijkse rekenkamer heeft vastgesteld dat slechts 42,4 pro cent van de toegangsbewijzen voor de schouwburgen in Oostenrijk volledig betaald wordt. Hefschroefvliegtuigen zullen helpen bü het plaatsen van masten op een hoogspanningslijn door de Negef naar Sodom aan de Dode Zee. 0jgt0- - tevreden is, kan hogerop. Hij kan gaan zeilen voor het diploma A. Het is-een brevet, dat alleen wordt uit gereikt aan zowel theoretisch als praktisch goed geschoolden. Slechts enkelen die veel gevoel voor varen hebben behalen het in twee weken. De meesten doen er drie over. Verreweg het belangrijkste van de zeilschool van alle zeilscholen. waarover de ANWB een wakend oog Iaat gaan, bedoelen we is dat de leerlingen meestal na een week zo ver zijn, dat ze zonder veel risico zelf kunnen gaan zeilen. Dan weten ze, dat er in een schip geen 'dingen' zijn, omdat alles een naam heeft en ook geen touw be halve dan het lijketouw en het meertouw.. Dan durven ze een haven aan te lopen, kunnen ze gijpen en in smal water laveren. Behalve de Westeinder heeft nu elke grote Hollandse en Utrechtse plas zijn zeilschool. Bij de ANWB is men er gelukkig mee, omdat de watersport elk jaar duizenden nieu welingen lokt en de verhuurders heb ben ervaren dat die een gevaar zijn op het water. Het zijn de zeilers die nog voordat ze de haven uit zijn al aanvaringen maken en dan soms met geweld uit het huurschip worden verwijderd. Er zijn goedkopere vakanties denk baar dan zeilen-met-een-meester. Het kost met volledig pension gemiddeld 100 voor een week, die op maandag ochtend begint en op zaterdagmiddag eindigt. Sommige zeilscholen bereke nen ongeveer 60 voor cursusgeld en men kan daar dan in de boot slapen en zelf zijn potje koken. In dat ge val bedragen de kosten ongeveer 85. Een groot voordeel voor de begin ners is echter, dat ze na een lesweek al op eigen of gehuurde bodem kun nen gaan bivakkeren. De vergrote BM is dan hun ver voermiddel en hun huis tegelijk. Met vier man kunnen ze erin varen en slaapruimte is er voor twee (of drie dunnen). En zo beschouwd is een huurprijs van 60 tot 10 per week niet veel. Zeilbootverhuurders wonen aan alle grote plassen van 'Holland'. De grootste huurvloot ligt op de Loos- drechtseplassen, in totaal ruim 500 jachtjes en daarop volgen de Friese meren. De tijd dat Friesland ƒ15 per week goedkoper was dan de rest van Nederland, is voorbij. Ook daar wordt vaak 70 gevraagd, maar de uitrusting is er uitgebrei der. Het is tegenwoordig geen uit zondering, dat men er luchtmatrassen bijlevert. De grootste attractie van Friesland, vooral voor beginners, is echter, dat de walletjes er zacht zijn en dat men er gemakkelijk van het ene meer naar'het andere vaart. Om dan nog maar niet te spreken van de hulp vaardigheid die zeilers in moeilijk heden er ondervinden. Zo gemakkelijk dat u zonder enige routine aan de helmstok kunt gaan zitten, is het er nu ook weer niet. Daarom geven we u hieronder de adressen van de bij de ANWB be kende zeilscholen: Eerste Friese Zeil school, 't Op, bij Sneek; Zeiiinstituut Holland, De Piashoeve, Vinkeveen (ook cursussen in rivier- en zeezei- len), Nederlandse Zeilschool Rijp, wetering (Kager plassen); Zeilschool Loosdrecht in Nieuw-Loosdrecht; Brielse Zeilschool pia Delfts Studen tenkorps Delft: Zeilschool Nieuw koop, Dorpsstraat 116, Nieuwkoop; Zeilschool De Viking Rijnsaterwoude: Jeugdherberg It Baeken, Heeg (alleen voor leden NJHC). Dit is de vraag, waarvoor de Eco nomische Kamer van het Haagse gerechtshof zich geplaatstzag en waarvoor het gisteren persoonlijk op het smokkelpaadje in Sint Jansteen, waar het smokkelfeit gepleegd zou zijn, is gaan kijken. Op 9 december veroordeelde de Middelburgse rechter de Belgische verdachte E, A. F. uit Steekene tot een boete van f 100 subsidiair een maand hechtenis voor het feit dat hij 200 kg boter van Nederland naar België gesmokkeld had. De advocaat, mr. P. C. Adriaanse uit Middelburg, tekende bij het. Haagse Hof appel aan. daar volgens hem niet bewezen was dat 'E. A. F- de boter uit Holland naar België had gebracht. Verdachte bleef namelijk bi] zijn tweede verklaring, dat de boter uit België afkomstig was: Zijn eerste ver klaring tegenover de douane, dat de boter inderdaad uit Nederland ge smokkeld was, trok hij later in, met de mededeling dat hij tijdens zijn verhoor door de douane bedreigd zou zijn met de cel. De kardinale vraag voor de rechter was nu: Kon de patrouillerende douaneambtenaar op de bewuste da tum vanaf de plaats waar hij volgens twee getuigen gestaan had, de ver dachte uit het smokkelpaadje van Nederland zien komen oj niet. Dat de verdachte, die misschien tien meter van de Nederlandse grens woontin derdaad 200 kg boter in zijn auto had, was op zichzelf nog geen be wijs... Dus stond gistermiddag om 12 uur het Haagse gerechtshof, gepresideerd door mr. J. Bijieveld, onder de hoge populieren, op het beruchte plaatsje, waar volgens getuigen de douane op de bewuste datum stond. Vanaf de plaats, waar de getuige de douanier Van der Heide aanwees, kon het parket en iedereen die erbij stond duidelijk zien, dat de smokkel auto die gisteren door een rijks politieman werd gereden, uit Neder- "nd kwam. "Maar de douanes stonden hier niet, edelachtbare," kwam de "ver dachte de zaak ophelderen. 'Zij stemden tien meter terug.' En ge lijk was er een tiental grensbewo ners, die dat wilden beamen. Wanneer alle Belgische en Neder landse Vlamingen die gistermiddag op de halve meter af precies konden vertellen waar de douaniers vorig jaar gestaan hebben, was er op die dag geen plaats meer geweest voor de douaniers zelf. Vier keer is de 'smokkelauto' giste ren de omstreden route gereden, waarna het Hof het welletjes vond en de zaak in het kantongercht te Ter- neuzen voortzette. De beleefde uitnodiging van de verdachte aan het Hof om samen even wat te gaan drinken, kon we gens tijdgebrek, aldus mr. Bijieveld, niet worden aanvaard. 's Middags tijdens de zitting in Ter- neuzen achtte de procureur-generaal mr. Kist de smokkelpartij bewezen en vroeg bevestiging van-het. vonnis. (Van een onzer verslaggevers) Twee agenten van de Rotterdamse politie hebben vanmorgen tegen zes uur een fel brandje ontdekt aan boord van de kustvaarder Andromeda (460 ton d.w.), die aan de Parkkade lag. De agenten waarschuwden de nog slapende bemanning en alarmeerden de brandweer. Met twee nevelstralen, een lage- drukstraal van een autospuit en een van de blusboot Havendienst IV was de brandweer de brand na een kwar tier meester. De kombuis en de messroom van het schip waren uit gebrand. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De Andromeda is eigendom van de heer M. Moerman te Rotterdam, ka pitein is de heer J, Bakker uit Assen, De coaster was donderdag in Rotter- o'am gearriveerd en zou vandaag voor lading naar de Lekhaven gaan. VATICAANSTAD (Reuter). Paus Johannes heeft donderdag prins Rainier en prinses Gracia van Mo naco in officiële audiëntie ontvangen. Prinses Gracia droeg een lange zwar te japon en een zwarte sluier die be vestigd was met een diamanten dia deem. Voor het vertrek bood prins Rai nier de Paus een antiek Venetiaans manuscript aan met de tekst van de eed, die Venetiaanse wevers vroeger moesten afleggen alvorens in de han del te gaan. De Paus schonk zijn portret met handtekening, twee mozaïeken van de Madonna voor prinses Gracia en haar dochter prinses Carolina en een gouden medaille van de Madonna voor prins Albert. Advertentie IM. door nu te kopen Al Is bet Zaterdag het mooiste weer van de wereldof regent het zo erg dat de bekende pijpestelen er niets bij zijn... als de zeventig gulden die 'J kunt sparen op een karpet U iets doen, kom dan naar onze tapijt-afdeling en zoek er de mooiste Wilton uit, die U voor 169 gulden kunt kopen. Want Zaterdag beginnen wij met de verkoop van zuiver wollen Wilton karpetten, geweven van getwijnde garens op vaste rug In de extra grote maat 225 x 320 cm, die normaal voor 169.-gulden ver kocht worden, voor nog géén honderd gulden. Zaterdagmorgen om 9 ütïr begint de verkoop van deze zuiverwollen Wilton karpetten in een extra grote maat 225 x320 cm, in prachtige Per zische dessins in een mooie warme kleur terra. voor^P

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2