1 GOLDEN FICTION Oud-leden van Hoge Autoriteit en Euratom krijgen nóg uitkering Minister speurt naar secretaris Coöp naar de beurs Levenslang voor 4 blanke aanranders ise schippers bevrachten niet DROOGTE Bela Kovacs overleden A rnhem opgetogen over Lichte Claudel De weg naar de top Spreeuwenpraat Socialisten protesteren heftig Kandidaat voor marinezaken Vergiftigings- scliade wordt onderzocht Staking om graannotering Ook voor neger levenslang in Festival Lijk gevonden bij Harlingen Onder ons gezegd - toch maar liever... Geen afspraken De Gaille in Italië HET VRIJE VOLK DINSDAG 23 JUNI 1959 PAGINA 3 Dure reis Moederdag Mwm (Van onze parlementsredaetie) De minister van Defensie, S. J. van den Berg-h, speurt naar stig naar een staatssecretaris uit de KVP, die zal worden belast met marinezaken. Dergelijke staatssecretarissen liggen echter bij de KVP niet voor het opscheppen. De kapitein ter zee P. J. S. de Jong heeft al voor de eer bedankt. Wie volgt? TALLAHASSEE (Reuter, AP) De vier blanke jongemannen die 14 juni schuldig werden bevonden aan het herhaaldelijk verkrachten van één negerstudente, zijn in Tallahassee (Flo rida) tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. (Van een onzer verslaggevers) De Antwerpse schippers zijn in verzet gekomen tegen hun mi nister van Verkeer, Segers. Zij weigerden maandag formeel op de schippersbeurs te Antwerpen te bevrachten. En er is dus sprake van een schippersstaking» Immoreel Puzzel-moeras Niet gepaaid (Van onze filmredactie). Dagen na de vertoning' wordt in Arnhem nog altijd gedisputeerd over „Les Cousins", de film van Chabroi, die een fanatieke minderheid van bewonderaars opzet tegen een meerderheid van critici, die er niets van wil weten. Dat kan geen kwaad, want over de laatste twee Fümweek-manifestaties is geen discussie moge lijk. Het Duitse „Zolang er leven is" vindt bij niemand genade. Het Engelse „De weg naar de top" is voortreffelijk. Contrast Lege kelders De Rotterdamse Drinkwaterlei ding. het grootste waterleidingbedrijf van ons land, heeft de rand van zijn capaciteit bereikt. Rotterdam ver zorgt half Zuid-Holland. De rein- waterkelders zijn elke avond vrijwel leeg. 's Nachts moet er op volle toe ren worden gewerkt. Het is nog niet nodig tuinsproeiverboden e.d.in te stellen. Wel verzoekt men de tui nen eens per week flink nat te spui ten, dat is beter en voordeliger dan elke avond een beetje. 'Alles plat' De directeur van het Goudse waterleidingbedrijf vertelt, dat hij tot nu toe de enige schijnt te zijn, die gevolg geeft aan zijn dringend verzoek, de tuinen niet meer te be sproeien. „Er staat geen bloem meer in mijn tuin. Alles ligt plat op de grond", zegt hij. CUjUoeMÊ* SjARTlSjg Wat Pieter ver.tel- d» ovor de Ouderdag In da Legerplaats Ossendrocht, heeft mevrouw O, Zeven bergen v«» de Pep- pelweg in Rotterdam ertoe gebracht, iets te schrijven over haar minder prettige ervaringen op de Ouderdag in Maas tricht: ,Al om half zeven 's morgens moesten we de deur vit. De treinreis kostte 30. Omstreeks half elf kwamen we in Maastricht aan. We toerden aan het station opge wacht en konden per bus of ie voet naar het Vrijthof gaan. Het laatste werd gekozen en de wandeling duur de zo'n half uur. Toen we op het Vrijthof kwamen was het program ma al begonnen. Plaatsen werden ons niet aangewezen. IVe moesten dus zelf een plaatsje zoeken., terwijl het vol stond met kijkers. Na het défilé moesten we ongeveer 25 minuten'lo pen naar de kazerne. Een kop koffie kregen toe niet, hoewel we al van half zeven op pad waren, iaat de. he ren daar wel wisten, want het werd door de kolonel in zijn toespraak tij dens het middagmaal aangehaald. Het was die dag ontzettend warm. maar we kregen erwtensoep met een droog kadetje, 'n Limburgse vlaai en een sinaasappel. Na het eten was er een demonstratie, maar de soldaten mochten ook weggaan tot half zes. Daar we zo'n beetje uitgedroogd wa ren. hadden we na deze ontvangst geen lust meer om te kijken. Wij zijn dus met onze zoon de stad ingegaan en dat bracht ook weer de nodige kosten mee. Ik heb nog twee jongens thuis die mettertijd in dienst moe ten, maar ik zal heus geen Ouder dag meer bezoeken." Aldus mevrouw Z. Zij heeft het met Maastricht blijkbaar slechter ge troffen dan Pieter met Ossendrecht. 't Komt me voor, dat dit voornamelijk aan de veel grotere afstand ligt. Ik ging per bus naar Ossendrecht, een aardig ritje dat heen en terug maar ƒ4.50 kostte. Een reisbureau had de ze busreis georganiseerd voor de be zoekers uit Amsterdam, Haarlem, Leiden, Den Haag, Rotterdam en Dordt. Ossendrecht heeft bovendien "n zeer grote en moderne legerplaats, waar hét samenstellen van een af wisselend programma gemakkelijker zal zijn dan in Maastricht. Maar ook in Ossendrecht heeft men niet ge wacht tot alle ouders waren gearri veerd en terecht; sommige groepjes kramen daar eerst tegen het mid daguur aan. Nooit zal ik begrijpen, waarom zo veel huisvrouwen bezwaar hebben te gen erwtensoep bij warm v,eer. Me vrouw Spreeuw meent helaas ook, dat snert wintel-kost is. Al vallen de mus sen van de daken., u mag Pieter ge rust erwtensoep voorzetten, zelfs zonder een Limburgse vlaai als toetje. Dat een Ouderdag in de ene leger plaats wat beter slaagt dan in de andere, vind ik niet zo belangrijk, maar het verschil in reiskosten is in derdaad erg groot. Wat ik graag zou •willen bepleiten, is dat de ouders van een rekruut althans één keer een „vrij vervoertje" naar en van de le gerplaats krijgen. De legerautoriteiten stellen er prijs op, dat de ouders eens op bezoek komen en desgewenst met de commandant en de geestelijke ver zorger van hun zoon kunnen praten. Voor vele ouders uit steden of dorpen op grote afstand van de legerplaats is de reis nu beslist te duur. Pieter hoopt niet, dat iemand hem gaat vragen wie de Ouderdag heeft uitgevonden, 't Zal we' geen militair geheim zijn, maar de ervaring heeft me geleerd, dat het erg moeilijk kan zijn het juiste antwoord op zulke eenvoudig lijkende vraagjes te krij gen. De uitvinder van Vaderdag (zondag jl. zoals u weet) is me trou wens ook geheel onbekend. De heer J. L. Feddes, Hillcdij'-: 293a In Zuid. informeert wie Moederdag heeft ingesteld en sinds wanneer de ze dag wordt gevierd. Als ik goed ben ingelicht, is Moederdag niet ingesteld door de winkeliers, zoals vaak wordt beweerd, maar door een Amerikaanse onderwijzeres. Op de tweede zondag in mei van het jaar was de moe der van een van haar leerlingen overleden. Het kind vertelde, dat ze voortaan elk jaar op de tweede zon dag in mei bloemen op moeders graf zou leggen. De onderwijzeres zou toen tegen de andere kinderen in de klas hebben gezegd; „Jullie zyn zo gelukkig nog een moeder te hebben. Laat de tweede zondag in mei ook voor jullie Moeder dag zijn. Wees dan eens erg lief voor haar en geef haar bloemen of een cadeautje". De kinderen deden het; er ver scheen een artikeltje over in een plaatselijk blad; de grote dagbladen namen het over en vele lezers vonden het een mooi idee. Bloemisten en andere winkeliers hielpen uiteraard graag mee aan de propaganda voor Moederdag. In welk jaar het was, heb ik ner gens kunnen vinden cn ik weet ook niet met zekerheid, of het werkelijk zo is gegaan Aanbod Ook ditmaal hebben wij de volgende aanbiedingen in dank opgeschreven: een tweepersoons ledikant met spiraal van Van de W. uit de Tweebosstraat, een di van van K. uit de Grote Visserijstraat, een klnderlcdlkant met drie stoelen van De J. uit de Kortenaerstraat en een thee tafel van. T. uit de Slonstraat. Twee stoe len hebben w(J genoteerd van F. van de Havendljk te Schiedam, een vogelkooi van S. uit de Bulgaarsestraat. twee bloemtafeltjes van S. uit de Htllegaere- bergstraat en twee zakken capsules van L. uit Den Hertlgstraat. Verlies Mevr. Kuiper, RusthofBtraat 3. mi6te op 20 Juni een rood kindertasje met een paar foto's. Mevr. Van Oort. Vlietkade 34. is haar sleutelbos kwijtgeraakt. Er zat een penning van een Rotterdams dagblad aan. Gaande van het Lyceum Nachtegaalplein naar huls verloor het zoontje van mevr. G. van de Beek, Oldegaarde 926b, op 15 Juni zUn zwembroekje met een gestreep te badhanddoek. Vondst De heer Boom. Ooereesestraat 75, heelt zaterdag bij deze straat een bril ln een etui gevonden. Dierenrijk Bij de fam. W. Hoekstra. Orunjeboom- fitraat 335. Is een Jong poesje te bekomen. Mevr. J. AJlart, Meester Arenüstraat 41c, zoekt voor haar Jong katje een goed te- huls. Mevr. S. H. Eising, Rouerdamse- dUK 211d te Schiedam, tel. 63024, wilde graag Inlichtingen hebben over de bruine bond met een witte borstvlek. Hertha. die haar zoon op 6 Juni aan een heer bU het dierentehuis gegeven heeft. PIETER SPREEUW Advertentie I.M. I .v f r- (Van onze speciale verslaggever) Twee oud-leden van de Hoge Autoriteit van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap en een oud-lid van de commissie van Euratom genieten nog steeds hoge uitkeringen uit de gemeenschapskassen. En dit ondanks het feit. dat deze drie leden vrijwillig de Hoge Autoriteit en Euratom verlieten, nota bene om andere betrekkin gen te aanvaarden. cn andere toelageji moeten toucheren als zij na een korte diensttijd vrij. Het gaat om dc heren Mayer, Etzei cn Armand, die resp. zullen ontvangen 1.400.000, 1.100.000 en 1.300.000 Belgische frank. In guldens: 105.000, 82.500 en 102.500. In het bijzonder de socialisten in het Europese parlement dat voor een vijfdaagse vergadering in Straats burg bijeen is zijn én over dat feit én over de hoogte der bedragen ver ontwaardigd. Toen gistermiddag het parlement de begrotingen der Euro pese gemeenschappen nog eens door lichtte, bliezen de socialisten dan ook hevig stoom af. Gailly, de Belg, hun woordvoerder, zei het scherp: „Dit soort zaken strekken de Europese or ganisaties niet tot eer." Het aanwezige (huidige) hoge autoriteitslid Potthoff kon er weinig tegenin brengen. Waar leden van de Hoge Autoriteit recht op hebben bij ontslag staat nauwkeurig omschre ven. Maar de vraag is of zij instal- latiekosten, zoveel maanden salaris Vakantiegeld of Verzilverbare va kantiebonnen zullen niet m minde ring worden gebracht op de uitkerin gen aan in de sociale voorzieningen opgenomen werklozen. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft dit meege deeld aan de gemeentebesturen. Hij overweegt dat het vakantiegeld tafeltere zin tot het spaargeld van de werknemers moet worden gare»fi«$- Er gaan geruchten dat minister Van den Bergh het deze week weer eens met hem wil proberen. Hierbij wijst men op het verlof dat de heer De Jong nog steeds heeft. Zelfweet hij echter van niets. Het liefst zou hij teruggaan naar de Gelderland, waarvan hij commandant was. Naar wij in Haagse politieke klin gen vernemen is zijn afwijzing zo radicaal, dat- minister Van den Bergh zeer waarschijnlijk niet op nieuw zal pogen met hem in zee te gaan. Dus een ander. Maar wie Naar verluidt weet zelfs de minis ter geen namen van KVP-kandida ten. Daarom zou hij de KVP-minïs- ter-president De Quay hebben ge vraagd eens uit te zien. Daar is men nu druk mee bezig. Het is een moeilijk karwei,- omdat men bij de marine niets voelt voor de aanpak van minister Van den Bergh. Men is daar bang dat de marine er bekaaid af komt, omdat 't financiële beheer de besteding, administratie en de controle op de doelmatigheid van debesteding van de gelden voor iand- en lucht macht en marine gezamenlijk zal worden gevoerd. (Van onze sociaal-economische redactie) Voor het eerst in de geschiedenis van de coöperatieve beweging in Nederland zullen waardepapieren van deze organisatie op de beurs verhan delbaar worden gesteld. Voor de ƒ2,5 miljoen grote lening die begin van dit jaar in de vorm van rentespaarbrieven is uitgegeven, is notering ter beurze aangevraagd. Onder leden en anderebelangstel lenden is reeds voor ongeveer ƒ1,5 miljoen ondershands geplaatst. Het restant zal tegen, de koers van 106.5 percent worden uitgegeven. De rentespaarbrieven zijn na een termijn van dertien jaar ineens af losbaar met een bedrag van ƒ2000, wat neerkomt op een rente van 5,5 percent per Jaar. Zo wil minister Van den Bergh het. Hij kan volgens politieke kringen ook moeilijk anders, omdat de departe menten van Oorlog en van Marine zijn samengesmolten tot één depar tement van Defensie met één be groting. Daarin zullen weliswaar de posten voor de drie krijgsmachtdelen afzon derlijk vermeid staan, maar er is geen reden meer om er een afzon derlijke comptabiliteit voor Oorlogen voor Marine op na te houden, nu beide departementen één zijn ge worden.,,... - - - Dit ene financiële beheer zal onder verantwoordelijkheid van de betrok ken staatssecretaris en van de minis ter worden gevoerd door de secreta ris-generaal er de directeur-generaa! van het departement van Defensie. De marine vreest daarom in de verdrukking te komen en door de grote broer land- en luchtmacht te worden opgeslokt. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Landbouw cn Vis serij laat nagaan hoeveel schade de watervergiftiging in Zuid-Holland aan de visstand heeft toegebracht. Zodra het resultaat bekend is, zal hu overwegen of en weike maatregelen nodig zijn. Van schade aan land- en tuinbouw en veeteelt is niet gebleken. Dit antwoorden de ministers van Verkeer en Waterstaat en van Land bouw en Visserij op vragen van het Tweede-Kamerlid Vermooten (arb.). Over het wetsontwerp op de water verontreiniging is nog overleg gaan de wat betreft de financiële aspecten. Een spoedige indiening zal zoveel mogelijk worden bevorderd, aldus de minister. Ofschoon de minister van Verkeer en Waterstaat overtuigd is van het belang van een spoedige totstand koming van deze wet merkt hij op, dat het bestaan van een dergelijke wet niet dëzekerheid kan bieden, dat vergiftiging van het water als thans is voorgekomen niet zou zijn opgetreden. Naar zijn oordeel is men zich nl. nog onvoldoende bewust van de zeer grote zorgvuldigheid die be tracht dient te worden in het om gaan met moderne giftige stoffen, zoals ook elders kan worden gecon stateerd. Bill MARIANNE (Reuter). In Ma rianne, eveneens in de staat Florida, is de 16-jarïge neger Jimmie Lee Clark aan de elektrische stoel ont snapt doordat rechter E. C. Welch hem een nieuw proces heeft toege wezen. Jimmie, die aanvankelijk door een geheel uit blanken, bestaande jury wegens aanranding van een blanke vrouw schuldig was bevonden (zon der verzoek om clementie) zou anders automatisch de elektrische stoel heb ben gekregen. Nu werd hij tot levens lang veroordeeld. De geheel uit blanken bestaande jury had de vier, wier leeftijd va rieert van zestien tot drieëntwintig, schuldig bevonden doch tevens om clementie verzocht. Hierdoor was het niet meer» mogelijk de doodstraf over hen uit te spreken. Toen het vonnis werd geveld toon den de beschuldigden geen tekenen van emotie. Tot nu toe is in de Verenigde Sta ten nog nooit een blanke tot de elek trische stoel veroordeeld wegens het aanranden van een negerin. Het om gekeerde is echter vaak gebeurd. De veroordeelden zijn Ted Colling- worth (23), David Beagles (18), Gene Scarborough (20) en Ollie Stoutmair (16). Zij moeten tenminste tien jaar van hun straf uitzitten voordat zij in aanmerking komen voor een voor waardelijke invrijheidstelling. willig vertrekken. Meer leden van het parlement had den over de kwestie iets te zeggen. Uit het heen en weer gedebatteer bleek dit: het parlement heeft er geen bezwaar tegen, dat bij voorbeeld een man als Monnet, oud-voorzitter van de Hoge Autoriteit uitkeringen kreeg en krijgt (pensioen). Monnet ging weg om respectabele politieke redenen. Maar de heer Etzei werd minister van de Duitse Bondsrepubliek, de heer Mayer werd directeur van een grote industrie, de heer Armand, die zogenaamd bij Euratom wegging om „gezondheidsredenen" is nu directeur van de Lotharingse kolenmijnen. Geen armoedige banen. Enkele ma len viel dan ook in het debat vrij hard het woord immoreel. Een resolutie werd aangenomen: met de vraag of de betrokken heren aan hun uitkeringen misschien geen einde wensen te maken. Urenlang -waadde het parlement aan de hand van verslagen en sta tistieken door een financieel puzzel moeras. Voor de zoveelste keer putte het parlement daaruit genoeg ver ontwaardiging om, ook voor de zo veelste keer, de zetelnoodkreet te sla ken. Er moet constateerde het parlement in een resolutie een zetel voor de gemeenschappen ko men. De huidige splitsing kost kapi talen. Aan de orde in de komende dagen: landbouw in de Euromarkt en alge mene economische 'beschouwingen. De roddel van de dag: zal het parle ment vereerd worden met de aanwe zigheid van althans een minister. Gistermiddag zwaaide een enkele spreker wanhopig demonstratief naar de vele lege ministersbanken. Advertentie I.M. PECS (Reuter). Bela Kovacs. de vroegere leider van de eens zo mach tige Hongaarse Boerenpartij, is na et.a lange ziekte in Pees (Hongarije) overleden. Kovacs is onder meer lid geweest 'van het kabinet-Nagy, dat door de Russen tijdens de Hongaarse opstand werd afgezet. ln deze rubriek, vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. •Want wij, VVD, wij lusten geen politiek van compromissen, en van binnenskamerse afspraken! Noch tussen fracties onderling, noch tus sen de leden van één enkele fractie onderling! Elk raadslid moet vrij zijn en vrij blijven om eerlijk en naar zijn beste kennen en kunnen zijn plicht als raadslid overeen komstig zijn eed of belofte te ver vullen. Daarbij mag hij niet worden gestoord of gehinderd door bepaalde afspraken.' Vrijheid en Democratie van 20 juni 1059. Minister Segers, die een zo groot mogelijk graantje wil meepikken van de graanvervoeren over de West- europese havens, wenste de vracht prijzen voor de granen vrij te laten. Dat moest de maatregel worden, waarmede België (Antwerpen) de strijd tegen de Nederlandse (vooral Rotterdamse) concurrentie zou kun nen aangaan. Want de vx-achttarie- ven' voor de binnenvaart liggen in België vrij hoog onder bescherming van regeringsmaatregelen. Het gevolg daarvan was, dat de graanvervoeren via Antwerpen voort durend minder werden. Het is duide lijk, dat de schippers er weinig voor voelden de inzet voor deze concur rentiestrijd te worden. Zij zouden bij vrije vrachtnotering tegen elkaar op bieden en zo redeneerden zij „er is dan geen droog stuk brood aan de granen te verdienen". Toen de vrije notering vastliep en op de beurs ook niet voor andere goederen bevracht werd, hetgeen de schippers eveneens weigerden, werd de gelegenheid opengesteld een aan tal graanreizen onder de gebonden voorwaarden te noteren. De schippers waren daarmede ech ter niet gepaaid; zij eisten intrekking van de ministeriële maatregel. Hoe deze schippersstaking zich verder zal ontwikkelen, moet nog blijken, al heeft de heer Delen namens de Bel gische schippersfederatie aangeraden alleen de graanvervoeren tegen vrij gelaten prijzen te weigeren. Het gaat bij deze graanvervoeren om belangrijke hoeveelheden. Ant werpen heeft in de jaren van 1954 tot en met 1957 de volgende graan- beweging in vergelijking met Rotter dam gehad: 1954: 2.985.000 ton (Rot terdam: 3.262.000); 1955: 2.250.000 (Rotterdam 3.394.000); 1956: 3.065.000 (Rotterdam 4.315.000); 1957 2.375.000 {Rotterdam 3.75O.0Q0) MILAAN (Reuter). President de Gaulle van Frankrijk is vanmorgen in gezelschap van zijn echtgenote, de minister van Buitenlandse Zaken Couve de Murville en de minister van de strijdkrachten Guillaumat voor een vijfdaags bezoek aan Italië aangekomen in Milaan. Het is het eerste officiële bezoek van de Gaulle aan een ander land. sinds hij in Januari president is ge worden. Alfred Weidenmann tekent voor „Zolang er leven is". Weidenmann heeft naam gemaakt met „Canaris", „Alibi", Kitty in de grote wereld", „Scampolo". Voor zijn nieuwste film schoof hij weer acteur O. E. Hasse naar voren. Hasse Is rector van een gymnasium in Stuttgart: de modernste school van Duitsland zijn levenswerk. Hij is 51 jaar geworden en dan drijft een klein pijntje in de maag hem naar de dokter, die niet voor de dag durft te komen met de verschrikke lijke diagnose: kanker, al zover door gewoekerd, dat geen herstel mogelijk is. De rector krijgt de waarheid langs een omweg te 'weten. Ineens vervlie gen al zijn ambitieuze interessen voor de school en voor zijn carrière. Hij heeft nog hooguit een jaar om eindelijk ook weer eens als eahtge- noot en als vader te gaan leven. Uit de eerste honderd meter film werd al duidelijk, dat een happy end alles zou oplossen. Een verhaal als dit heeft allerlei- raakpunten met de werkelijkheid van vandaag, waarin de welvaart een dia bolisch verbond heeft gesloten, met managersziekte, zenuwcrisis, kanker. Maar'er zijn verschillende manieren om zo een verhaal te vertellen. Weidenmann heeft de verkeerde keus gedaan. Bijzonder gunstig contrasteert hiermee het werk van de Franse actrice Simone Signoret in „De weg naar de top", een Engelse film die in Cannes bekroond werd. Het is een verhaal uit de orde van „omzien in wrok." John Braine heeft het geschreven, Jack Clayton bracht het met minutieuze zorg- op 't doek Het gaat over een man die carrière wil maken,,; een klerk ter secretarie in een smokerig industriestadje. Daar woont een seif-made industrie baron, die een allerliefste dochter heeft. Op die dochter zet de car rièremaker zoal niet zijn zinnen, dan toch in elk geval zijn verstand. Hij krijgt haar, maar moet daarvoor de liefde prijsgeven van een iets oudere, ietwat verkommerde Franse vrouw, Simone Signoret is die Franse vrouw, en zij ontpopt zich als, een actrice van de allereerste orde. In jaren en jaren heeft men niet meer zulk gaaf, groot, geschakeerd spel gezien. Deze film is allereerst de weg naar de top voor Simone Signoret. Het is bovendien een uitstekende so ciale te.ndensfilm, waarmee Engeland veel positiever tot de probleemstel ling van deze lijd bijdraagt, dan Frankrijk zelf gedaan heeft met zijn onbenullige Les Cousins." De onuitwisbare herin nering aan het Parijsc Theatre d'Aujourdhui, daterend van het vorige Holland Festival, toen het Becketts „Fin de partïe" onovertrefbaar ten tonele voerde, heeft niet geleden onder het weerzien van gister avond, in de volle zaai van het Sche- veningse Kurhaus Paviljoen, dat een jaar geleden vlak voor de tweede voorstelling van het Franse gezel schap door brand werd geteisterd. Integendeel: de briljante opvoering van Paul Claudeis kluchtig-poëtische twee-akter „Frotée", die men daar te zien kreeg, bewees dat deze kleine groep ook groot is in toneel-met-een- lichte-toets. Ook de keuze kan niet anders dan geroemd worden. Het gegeven heeft weinig of niets om het lijf, maar het is in een zo prachtige, dichterlijke en meeslepende vorm gegoten en met een zo volmaakt begrip voor die vorm opgevoerd, dat men van begin tót eind in een ademloze verrukking toe ziet en toehoort. De vertolkingen stonden op torenhoog plan. De regie van serge Ligier was af. Alleen de muziek van Darius Milhaud, slecht en onduidelijk er gens op de achtergrond gereprodu ceerd. kwam er bekaaid af. Het pu bliek 'toonde zich zeer enthousiast. (Vervolg van pag. 1) De landbouw wordt in deze pro vincie niet alleen door de droogte ge teisterd, er staat bovendien nog een schrale noordoosten wind. Zeeland ziet zijn fruitoogst be dreigd: de aardbeien blijven klein en rijpen snel. De zandgebieden van Zeeuws- Vlaanderen zijn er ook niet best aan toe. En wat de veeteelt betreft: de melkaanvoer loopt onrustbarend te rug. Noord-Holland heeft vooral last in „de kop" en in 't Gooi. De Wieringer- meer heeft nog weinig, last. Maar op Texel is de schade voor eeri belang rijk deel al onherstelbaar. In de 's-Gravenlandse vaart is de waterstand onheilspellend laag ge worden. Manschappen van de mo biele colonne uit de legerplaats Crai- lo bij Laren moesten met pompen ko men om erger te voorkomen. De droogte bedreigt de aanplan tingen voor de Internationale Tuin bouwtentoonstelling Florida 1960. Men moet voortdurend sproeien om de jonge boompjes en heesters en de al gedeeltelijk aangelegde vakken met vaste planten te redden. De Rotterdamse plantsoenendienst bestrijdt een biadluizenplaag met chemische middelen. Voor het eerst ln de Goudse ge schiedenis heeft zich in de omgeving van de stad een veenbrand voorge daan. De lage gronden zijn er, an ders veel te nat om te kunnen bran den. Op vele weiden in de buurt van Gorkutn zijn grote scheuren ln de grond ontstaan. Het gras verschroeit. De boeren moeten het grazende ve* met hooi bijvoeren. (Van een onzer verslaggevers) Gistermorgen tegen hel middaguui is op dc Noorderzecdijk, ruim een kilometer buiten Harlingen, het dode lichaam van een man gevonden. De schedel was gebroken. De rijkspolitie van Barradee! onder zoekt of hier van manslag of een ongeluk sprane is. „Op het lijk. dat van een 50- tot 55-jarige man moet zijn, werden geen papieren aangetroffen. De man was 1.90 lang en had een fors pos tuur.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2