-Oude Maas 1 Conservatieve inslag regering is BUITEN DE GRENZEN ZONDER COMMENTAAR grafici in laatste fase Dr. Arias in Brazilië Spreeuwenpraat Brand in kelder na broei in chemicaliën Regering volgt emigratiebeleid van Suurhoff Ontploffing in gasfabriek: 3 licbt gewonden Vliegtuig valt in weiland: 2 militairen dood ROEMERS OVER NOTA: Nog geen vaste dirigent bij Concertgebouw Atmosfeer weer minder vast NIEUWE HAVENS OP ROZENBURG Leonard Roggeveen ten grave gedragen Breuk Huidgenezing Provincie Friesland neemt proef met 5-daagse werkweek Eerste teliuis voor geestelijk gestoorde ouden van dagen Pullen-rijm Lerares verdacht van ontucht aangehouden HET VRIJE VOLK ZATERDAG 27 JUNI 1959 PAGINA 3 Moederdag Pieter moest het antwoord schuldig blijven op de vraag van de heer J. L. Feddes, wanneer Moederdag voor het eerst werd gevierd. Mevrouw Van den Berg-Tukker uit de Slaghekstraat in Rotterdam schrijft me nu, dat die datum voor Nederland de tiende mei 1936 is. Zij weet dat zo goed, omdat zich in haar gezin op de eerste mei van dat jaar een tragische gebeur tenis heeft voorgedaan. Negen dagen later was het de eerste Nederlandse Moederdag. Naar zee IS Hoge spoorbrug (Van onze sociaal-economische redactie) 'Op zo korte termijn heb ik mij nog geen oordeel kunnen vor men over de in de nota opgenomen economische analyse van de regering,' zei ons de heer D. Roemers, de tweede voorzitter van het NVV, toen wij hem naar zijn mening over de regeringsnota vroegen. Niets te verivachten l'aeiea ëa oksek Iris door Purol-paukf Zomerrecord „Van 1913 tot 1918 was ik landsverdedi ger van Nederlandse grond. Het trof me toen al. dat Lim burgse landerijen en Zeeuwse polders aan Belgen of Engelsen werden verkocht. Nu hebben we het geval van de Hamert en die kwestie van een stuk Rotterdamse grond, door Ameri kanen gekocht en weer verkocht. Ik vind dat allemaal fout. Kan een land dat door onze voorouders is ingepolderd en in cul tuur gebracht, nu zo maar buiten lands eigendom worden?" Aldus de heer P. Vermaat, Kerk hoflaan 54 te Rotterdam. Hij is stel lig niet de enige, die zich over de bedoelde transacties heeft verbaasd cd. geërgerd. Ja, buitenlanders kunnen hier aan delen. fabrieken, huizen en grond kopen en Nederlanders kunnen het zelfde doen in het buitenland, zij het niet overal. Ze doen het ook, meneer Vermaat, en nu bedoel ik niet alleen de Nederlandse emigranten die boer worden in Canada of eigenaar van 'n bedrijf in Australië of Nieuw-Zee- land. Verscheidene gefortuneerde Nederlanders hebben in Zuid-Frank rijk grond gekocht en er een bun galow of een villa op laten zetten. In Noord-Frankrijk zijn Nederlandse boerderijen. Vele grote Nederlandse bedrijven hebben vestigingen in het buitenland, vaak op eigen grond. Een buitenlander kan met een stuk Nederlandse grond niet onbeperkt doen wat hij wil. Ook voor hem geldt de Nederlandse wetgeving. De over heid kan dat stuk grond zo nodig onteigenen, of verbieden dat er een bestemming aan wordt gegeven die met bepaalde voorschriften in strijd is. Als meneer Vermaat nu maar niet denkt, dat Pieter de berichten over de Hamert met plezier heeft gelezen. Het staat gelukkig ook nog lang niet vast, dat de Duitse kopers dit natuur terrein zullen mogen ontginnen. Ik zou wel willen dat er eens in de Tweede Kamer werd gevraagd, hoe veel Nederlandse grond buitenlands eigendom is geworden. Loopt het zo langzamerhand de spuigaten uit, dan zou er wetswijziging moeten komen. Al is het misschien niet zo een voudig, buitenlanders te verbieden hier iets te doen, wat Nederlanders wel in het buitenland mogen doen. De heer H. D. te Ridderkerk heeft aen zoon, die een paar jaar geleden met een mooi rapport vxja de eerste naar de tweede klas van de am bachtsschool overging, maar wegens een langdurige ziekte de cursus niet kon afmaken. Na zijn herstel is hij gaan werken. Deze jongeman wordt 31 augustus 18 jaar. Hij wil graag naar zee en zijn vader vraagt nu, of de jongen in Rotterdam kan worden opgeleid, liefst in de avonduren. Aan de Maaskade w.z. ligt het Op leidingsschip voor de Handelsvaart „Nederlander". Commandeur Kalk man vertelde Pieter, dat jongens van 14 tot 16 jaar op dit schip gedurende een jaar een theoretische opleiding krijgen. Dat kan niet in de avond uren; de leerlingen zijn intern. Ver volgens worden ze gedurende een jaar praktisch opgeleid bij een door ae heer Kalkman aan te wijzen rederij. De nieuwe opleiding begint in sep tember. „Ik heb al vijfenzeventig brieven voor me liggen, zo groot is de be langstelling", zei de commandeur. „We zullen moeten schiften en een achttienjarige kan ik niet toelaten". Misschien is er toch nog wel een mogelijkheid voor onze Ridderkerker. Laat hij maar eens een briefje schrij ven aan de heer W. Ch. Atkins, Koninklijke Rotterdamse Lloyd, Lloydstraat 35, of aan de Equipage- afdeling van de Holland-Amerika Lijn, Wilhelminakade 86. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij met veel genoegen de volgende aan biedingen la ons boek der Bijdragen op geschreven een tweepersoons ledikant met spiraal van W. van de Dr. Boslaan te Schiedam, een dressoir van S. lilt de Hendrik de Keyzerstraat en twee fau teuils van H. van de Schleweg. Zeil en een tafelkleed hebben wij genoteerd van O. uit de Grote Visserijstraat, een vogel- Kool van H. uit de Gaesöeekstraat en boeken van M. uit de Oudaenstraat. De spreeuwenpot werd verrast met een gul den van Van de V. uit de Slaghekstraat. Allen onze dank. Verlies Op zaterdagmldag 20 juni heeft mevr. Van Dljter, Herman Gorterstraat 4b. haar horloge met een zwart bandje en een ntkkelen sluiting verloren. Gaande van het pontje van het Aelbrechtsplein naar de volkstuinen miste mevr. Van Buren, Spanjaardstraat 115, maandag haar zwart, vest. Vondst BIJ de zljportior van het H.V.V. ligt een ring met een lipssleutel, die door Barbara Stolblng ls gevonden. 25 Juni heeft mevr. Blok. Zlerlkzeestraat 44b, op de Oldegaarde een rood bad pak met een witte badmuts opge raapt. Bil de fam. Th. Hulsbos, Hoog landstraat 7b, berust een bos sleutels, die In de Zwaanshals zijn gevonden. De heer De Graaf. Marlnus van der Stoepstraat 19a. heeft op de Mathenes- serbrug een portemonnee met geld en enige bonnetjes gevonden. Dierenrijk Mevr. B. Boer. Wolphacrtsbocht 433, verzorgt sinds twee weken een zwarte kater. Wie is de eigenaar? PIETER SPREEUW :W, Zal opnieuw de havenuitbrei ding betekenen, dat kleine plaats jes helemaal of gedeeltelijk moe ten verdwijnenWij weten het nog niet, maar de tekeningen la ten voor Blankenburg en Nieuwe- sluis weinig ruimte over (Van een onzer verslaggevers) Een felle en gevaarlijke brand is vrijdagavond tegen zeven uur uitgebroken in het gebouw van de Limburgse Land- en Tuinbpuw- bond te Grubbenvorst in Noord- Limburg. Het vuur ontstond in de kelder, waar chemicaliën waren gaan broeien. Zondag heeft in deze zelfde kelder ook a! een brand gewoed. Men meen de toen afdoende maatregelen te heb ben genomen om herhaling te voor komen. Voorzien van persluchtmaskers be streden twintig brandweerlieden uit Venlo en Blerick met levensgevaar de vlammen. Door hun optreden tverd het kan toor en een deel van de opslagruimte gespaard. Het middelste gedeelte van het veertig meter lange gebouw ging ech ter in het vuur verloren, tegelijk met mengmolens en andere machines en een grote hoeveelheid veevoeder, gra nen en chemicaliën. De schade, die op anderhalve ton wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. (Van onze pariementsredactie) De regering zal het emigratiebeleid van oud-minister Suurhoff ongewij zigd volgen. Dit heeft minister Van Rooy (Sociale Zaken en Volksgezond heid) gisteren in Den Haag verklaard op een bijeenkomst ter gelegenheid van het bezoek van de Australische minister van Immigratie. Downcr. In aanwezigheid van de heer Suur hoff zei de heer Van Roov: 'De rege ring volgt de lijn van mijn eminente voorganger.' Minister Downer deelde mee, dat Nederlandse immigranten niet meer verplicht zullen worden baantjes te aanvaarden die door de Australische regering worden opgelegd. Tot dusver moesten immigranten zich verbinden binnen twee jaar na hun aankomst zo nodig dergelijke baantje te aan vaarden. Anders zouden zij worden uitge sloten van de faciliteiten voor immi granten. De besprekingen van de heer Downcr met de Nederlandse regering hebben echter geleid tot afschaffing van deze verplichting. Wel zullen, evenals thans, immi granten ten minste twee jaar in Australië moeten blijven om subsidie voor de terugreis te krijgen. Zij kun nen echter voortaan.hun werk zelf kiezen. (Van een onzer verslaggevers) Ook het nieuwste Rotter damse havengebied op Oost- Rozenburg, waarvoor thans de plannen gereed zouden zijn, zou geheel buiten de gemeen tegrenzen van de Maasstad komen te liggen, zodat ook hier, evenals voor het Botlek- gebied en Europoort, de ge meente Rotterdam als particu lier eigenaar eerst alle beno digde gronden in eigendom za! moeten verwerven. Ook zuilen voor dit gebied dezelfde be stuurlijke problemen gelden. In dit geval zijn hierbij vier gemeenten betrokken: Rozen burg, Heenvliet, Geervliet en Spijkenisse, waarvan dus Geervliet en Heenvliet de nieuwelingen zijn in dit gezel schap, want met Rozenburg en Spijkenisse heeft Rotterdam voor Europoort en Botlekge- bied al eerder „zaken gedaan". Vrienden en bewonderaars uit Ne derland en België hebben vrijdag middag de sehêppër van om. Daan'tje, de Haagse schrijver van jeugdboeken Leonard Roggeveen, vergezeld naar zijn laatste rustplaats: de begraaf plaats Westduin in Den Haag. Namens het Haagse gemeentebe stuur betuigde wethouder J. van Zwijndregt van de grote dankbaar heid voor hetgeen Leonard Rogge veen voor de jeugd heeft gedaan. Soortgelijke woorden van waarde ring en dankbaarheid werden ge sproken door de voorzitter van de Belgische vereniging van Vlaamse schrijvers voor de jeugd, waarvan Leonard Roggeveen jarenlang lid ls geweest. Voorts werd het woord gevoerd namens de vereniging Hoofden van Scholen, door enkele vrienden en ten slotte door ds. Schouwen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. .ik toeh zou willen zeggen, dat ik het betreur dat de beer De Quay uit de drie christelijke partijen als geheel niet een ploeg ministers heeft kan nen aantrekken, die wat maatschap pelijke samenstelling betreft meer in overeenstemming zou zijn geweest met b.v. die van 't convent der chris- teüjk-sociale organisaties. Wij konden echter geen nieuwe breuk riskeren, aldus dr. Bruins Slot, wiens uiteenzettingen over de gang van zaken in de kabinetscrisis later door prof. Zijlstra volledig werden onderschreven. Hadden wij het op nieuw tot een breuk laten komen, dan zou voor dc socialisten de ver loren slag van 11 december een ge wonnen slag zijn geworden. Een al ternatief was immers nieuwe samen werking in de richting van de brede basis.' Uit liet verslag in Trouw van 22 juni van dc rede van de AR-fraeticlcider dr. J. A. H. I. S. Bruins Slot in liet convent der AR Partij op 20 juni. (Vervolg van pag. 1) Het plan wil dan verder, dat er een kanaal wordt gegraven van Zwarte- waal door de noordelijke rand van Voorne-Putten naar de Oude Maas. Dit kanaal zou feitelijk het bestaan de Hartelkanaai vervangen, dat dan dus een meer zuidelijk gelegen bed ding zou krijgen. Het gebied, gelegen tussen het zeevaartkanaal, dat door de provin ciale planologische dienst al eens de Rozenburgse Waterweg is ge noemd, en het Botlekgebied zou voorbestemd zijn voor industriali satie. Dat ts een terrein van ruim vijfhonderd hectare. Het zou twee havenbekkens krij gen, beide aansluitend op het zee vaartkanaal. Het eerste zou even ten zuiden van het dorp Rozenburg ko men, het tweede op de plaats, waar nu de Brielsche Maas is tussen Zwartewaal en Nieuwesluis. Dit nieuwe havengebied zou dus onmiddellijk grenzen aan het Botlek- gebied. De achterwaartse verbindin gen met wegen en spoorlijnen zouden aansluiten op die van het Botlekge bied, waar een zeer groot spoorweg emplacement komt. De spoorwegverbinding van Euro poort met het achterland zou het zee- vaartkanaa! kruisen over een hoge spoorwegbrug, die beweegbaar zou zijn en waar het scheepvaartverkeer te allen tijde voorrang zou krijgen. Ook voor het wegverkeer denkt men aan een brug. wij menen te we ten, dat provinciale en rijksdiensten de voorkeur zouden geven aan tun nels, maar dit acht Rotterdam' te duur en vooralsnog niet dringend noodzakelijk. Het sluizencomplex in het zee vaartkanaal, dat even ten oosten van Europoort zou komen, zou afme tingen krijgen, die te vergelijken zou den zijn met de sluizen van IJmui- den. Deze sluizen zijn nodig, omdat men wil voorkomen, dat het zilte zeewater verder landinwaarts dringt. Het voornemen zou bestaan om reeds zeer spoedig met de voor bereidende werkzaamheden te be ginnen, zodat men de aanleg van het havencomplex en de scheep vaartwegen onmiddellijk kan aanpakken als de eerste opzet van Europoort voltooid is en men het noodzakelijke zware materiaal nog ter beschikking heeft. SLIEDRECHT. Drie licht gewon den en een uil 'iet dak geslagen eter- nitplaat wi- resultaat van een explosie. r' derdagmiddag om streeks h; ontstond in de ge meentelijk -iabriek. De eerste stoker J. L. u.m (jer, 63 jaar oud, werd het ernstigst verwond: hjj is met brandwonden in het gelaat en een kleine beschadiging aan het oog op genomen in het Dordtse Gemeente- Ziekenhuis. De explosie ontstond bij het schoonmaken van een gaszuiverings- instaliatie, een zg. schubber. Nadat de installatie was schoongespoten, moet een gasluchtmengsel zijn ont staan, dat door eer. vonkje tot ont ploffing kwam. Het vonkje is waar schijnlijk ontstaan bij het opnieuw monteren van enkele ringen. Het werk werd uitgevoerd onder leidin; van de heer Harrewijn. Hij liep - kele schrammen op. De lieer K. van Werd werd eveneens licht gewond. Na in het gemeenteziekenhuis te zijn ver bonden kon hij naar huis gaan. (Van een onzer verslaggevers) Twee militaire vliegers zijn vrijdag, ochtend om het leven gekomen, toen het toestel waarmee zij een orienta- tievlucht maakten, neerstortte in de omgeving van Varsseveld. Het toestel, een Piper Supercub, was opgestegen van Ypenburg voor een oefening in laagviieg-oriëntatie: Men vermoedt dat het in een bocht is af gegleden. Het raakte met een vleugel de grond en boorde zich met de neus diep in het weiland. Een van de inzittenden was op slag dood: de andere overbed korte tijd later. De slachtoffers ziin de eerste luite nant R. C. F. van der Touw, uit Den Haag, 28 jaar. gehuwd en vader van een kind en de 24-jarige ongehuwde «ÏBeaiit 5, Mg SclMJks uit "Wel is het mij opgevallen,' zei hij, 'dat de regering ten aanzien van de ruimte kiest tegen het standpunt van de drie vakcentrales in de Sociaal- Economische Raad. Tegen de aangekondigde huurver hoging heb ik de volgende bezwaren: 1. De regering heeft geen duide lijk programma tot verlaging van de bouwkosten, terwijl een dergelijk pro gramma voor mij voorwaarde is voor aanvaarding van een huurverhoging. 2. Terwijl de SER unaniem advi seerde tot een huurverhoging op I ap-il 1960, kondigt de regering haar reeds voor 1 januari a.s aan. 3. Niet alleen komt. de opbrengst van de nieuwe huurverhoging geheel ten goede, aan de huiseigenaars, bo vendien wordt de blokkering van de huurverhoging 1957 afgeschaft. Daar tegenover staat slechts een geringe verhoging van de grondbelasting Uit deze maatregelen blijkt, dat de regering haar bezorgdheid over het gevaar van te grote bestedingen ver geet als het om inkomensverbetering voor de huiseigenaren gaat. 4. Er is geen evenwicht tussen de subsidieverlaging van woningwet woningen en premiewoningen. Er is bovendien geen verband gelegd tussen subsidxeveriaging en de verlaging van de bouwkosten. Op enkele andere bezwaren kan thans niet ingaan. Vermindering van de prijssubsi- dies op consumentenmelk acht ik uit een oogpunt van volksgezond heid ongewenst, zei de heer Roe mers. De uitgangspunten van de regering voor de gedifferentieerde loonpolitiek hebben mij niet de overtuiging ge schonken, dat de regering een han teerbaar systeem aan de hand heeft gedaan. Verbaasd Het heeft mij ten zeerste verbaasd, de regering als einddatum, waar de gedifferentieerde loonpolitiek alle bedrijfstakken mag zijn door gevoerd 1 juli 1960 stelt. Door de door de regering gekozen methode is het voor vele bedrijfstakken uitgesloten een begiu te maken, met de gediffe rentieerde loonpolitiek en dus met welvaartsverbetering van de werkne mers voor de aanvang van de huur verhoging. Daaruit blijkt eens te meer, dat de regering prioriteit toekent aan huur verhoging boven welvaartsverbetering voor de werknemers. De regering maakt slechts een uit zondering voor verwerking van de huurbijslag, die voor iedereen van 1 januari I960 af plaats moet vinden. Dit heeft in ieder geval geen enkele betekenis voor de werknemers in de grote stad. In het algemeen valt het mij op, dat de regering weliswaar over de uitgangspunten van de gedifferen tieerde loonpolitiek het oordeel van het georganiseerde bedrijfsleven neeft gevraagd! doch dat zij over de concrete uitwerking het bedrijfs leven zelfs niet heeft gehoord. Dit is weinig in overeenstemming met het regeringsstreven de verant woordelijkheid in sterker mate bij het bedrijfsleven te leggen. Verbetering van de sociale uit keringen juich ik toe. De verlenging van de Uldehike bejastingmaatrege- D. ROEMERS bezwaren len en de venagmg van cc engs- huwdenbelasting acht ik juist. Het totale complex van maatrege len bevestigt echter opnieuw de conservatieve inslag van deze rege ring. In een radiorede heeft de lieer A. Kloos, secretaris van het NVV. vrij dagavond eveneens een voorlopig oor deel gegeven. Hij kritiseerde onder meer de uit lating van de regering, dat de moge lijkheden voor loonsverbetering be perkt zijn. Wij zouden hierop willen antwoorden, zei de heer Kloos: 'de regering m a a k t ze beperkt.' Als eerst de ondernemers een stuk van de koek krijgen toebedeeld, vervolgens de huiseigenaren, dan zal het geen verwondering wekken dal er voor de werknemers weinig of niets overschiet. De in het bedrijfsleven opgehoopte spanningen zoeken een uitweg, zei de secretaris van het NVV. Als de rege ring die niet in verstandige mate ver schaft, gaan zij ongecontroleerd en met de hulp van de werkgevers hun eigen weg, dat blijkt uit de verkregen overeenstemming in .enkele bedrijfs takken. Hij eindigde zijn toespraak aldus: Het NVV weet nu dat bet van deze regering niets te verwachten heeft en het zal zijn beleid daarop afstemmen. (Van onze soc.-ejcon. redactie) De onderhandelingen over een nieuwe c.a.o. voor het gra fisch bedrijf zijn in hun laat ste stadium gekomen. Over' vrijwel alle belangrijke pun ten is reeds overeenstemming bereikt. Alleen over een loonsverhoging moet nog worden beslist. Vóór 1 juli aan staande zal hierover een gesprek tus sen de werkgevers- en werknemers organisaties plaats hebben. Men heeft daarmee willen wachten, totdat be kend zou zijn, welke richtlijnen de regering voor de vrijere loonvorming heeft vastgesteld. Naar verluidt zou overeengekomen zijn de werktijd gedurende de ko mende drie jaar geleidelijk te ver korten tot 45 uur per week. Een an dere belangrijke wijziging in de ar beidsvoorwaarden van de grafische werknemers zou een diensttijdtoe slag zijn. Inmiddels heeft een aantal grafi sche werknemers van de grotedag bladondernemingen te Amsterdam zich met een brief tot de besturen van hun vakorganisaties gewend. Zij verklaren zich tegen een loonsver hoging naar het aantal dienstjaren, omdat zij daarin een discriminatie tussen jongere en oudere werkne mers zien. Zij wijzen op het verlan gen van de confessionele werkgevers- en werknemersorganisatie om te ko men tot een vrijere loonvorming en op de hoge winsten, die naar hun mening in de grafische bedrijven worden gemaakt. De opbrengst van de op 20 juni te Rotterdam gehouden AVO-collecte heeft 12550,03 bedragen tegen 9787 in 1958.< Advertentie I.M. Huidzuiverheid - Ruidgezondheid RïO DE JANEIRO (AFP). Ro berto Arias, die na een verblijf van twee maanden op de Braziliaanse ambassade in Panama een vrijgeleide kreeg om naar Brazilië te reizen, heeft bij zijn aankomst in Rio de Ja neiro verklaard dat hij vijf of zes weken in Brazilië wil blijven alvorens zich voor zaken naar Engeland en België te begeven. Hij voegde hieraan toe, dat het ver zet tegen president La Guardia een positief resultaat heeft gehad: wijzi ging van de kieswet die de mogelijk heid opent op vreedzame wijze de regering te verwijderen. Gevraagd naar zijn mening over Fidel Castro zei Arias: „Het is een idealist met een sterke persoonlijk heid- Het is de meest bijzondere revo lutionair van onze generatie." (Van een onzer verslaggevers) Gedeputeerde Staten van Friesland hebben besloten in juli en augustus ten aanzien van het provinciaal per soneel een proef te nemen niet een vijfdaagse werkweek, voor zover al thans de dienst dit toelaat. De verloren uurtjes zullen moeten worden ingehaald door verlenging van de ua;*rïijks»e werktijd. Een en :«r betekent niet dat de bureaus van de provinciale diensten op zaterdagochtend gesloten zullen sijn* (Van onze kunstredactie) Ondanks het feit dat het plotse linge overlijden van dr. Eduard van Beinum de artistieke leiding van het Concertgebouworkest voor grote pro blemen heeft geplaatst, is reeds thans de dirigentenkwestie voor het komende seizoen opgelost, door het aantrekken van een groot aantal gastdirigenten. Ook over de Amerikaanse tournee die zoals bekend pas in de maan den april, mei en juni 1961 zal plaats vinden zijn nu de besprekingen zover gevorderd, dat men positief mededelingen hieromtrent kan doen. Vaststaat, dat Eugen Jochum en Bernhard Haitink op deze vermoeien de reis (45 concerten in 57 dagen) als dirigenten zullen optreden; dat het eerste concert in Washington zal plaatsvinden; dat de tournee zich tot de westkust van de Verenigde Staten zal uitstrekken en dat er bo vendien enkele concerted in Canada worden gegeven. Over de grote vraag echter, wie als opvolger van Van Beinum zal worden langewezen, verkeert men nog in het onzekere. Het is mogelijk, dat de be slissing hierover niet zoals oor spronkelijk het plan was in 1961, doch nog later zal vallen. (Van een onz^r verslaggevers) De Friese commissaris der Konin gin, mr. H. P. Linthorst Homan, heeft vrijdagmiddag in Noordbergum het eerste tehuis voor geestelijk hulp behoevende bejaarden in ons land geopend. In dit tehuis zijn 150 bejaar den ondergebracht. Men rekent erop dit getal te kunnen uitbreiden tot het viervoudige. Mr. Linthorst Homan noemde de totstandkoming van dit tehuis Nieuw Toutenburg een bijzondere mijlpaal 'in de bouw van bejaardencentra in Friesland, waar sedert de bevrijding veertig van, deze tehuizen zijn verre- ten. De hoofdinspecteur voor de gees telijke volksgezondheid, dr. Piebenga uit Den Haag, oud-geneesheer-direc teur van de psychiatrische inrichting te Franeker, die zijn bewondering uitsprak voor dit Fries» initiatief, vertelde dat in ons land nog onge veer 2700 bejaarden, die daar eigen lijk niet thuishoren, in psychiatrische inrichtingen vertoeven. De landelijke opnamecapaciteit voor geestelijk hulpbehoevende be jaarden, zal zeker 6000 tot 7000 bed den moeten worden. (Van onze weerkundige medewerker) Nu wij ons in vochtiger lucht be vinden is de kans'op regen toege nomen. Een van Ierland naar Zuid- West-Schotland trekkende depressie beijvert zich om het gisteren begon nen-regenoffensief gaande Ae houden. Of wij echter nattigheid van beteke nis zullen krijgen moet nog worden afgewacht. Toch is de grote winst van dit ogenblik voor boer en bos bouwer het feit dat de oostenwind de benen heeft moeten nemen. De meeste regen is gisteren helaas in de Noordzee geplast. Het licht schip Texel tapte 25 mm af. Boven land viel in Woensdrecht het meeste (23 mm), terwijl Alkmaar (21), Voor schoten 20) en Amsterdam—Nieu- wendam (17), ook geen slechts figuur sloegen. Bepaald niet ontevreden waren Bolsward (12) en Rotterdam (9), maar Rutten in de NOP kwam hier met 16 man toch belangrijk boven. Zelfs in het tot nu toe gort droge Vught viel 9 mm, in Haaks bergen 7. Hoewel de regenjas nu niet meer thuisgelaten kan worden, zal het weer dit weekeinde ook nog wel prettige ogenblikken hebben voor de vakantie ganger. Vanmorgen kierde in het noorden de zon door de wolken, maar tegelijkertijd schoot er hier en daar een wolkenkop op, waaruit zich een regen- of onweersbui kon vor men, Dit tweeslachtige is het ken- merk van het weer dat wij de eerst komende dagen zullen hebben. Nog voor de laatste junidag er op zit, staat al vast, dat de zon in deze maand een nieuw record heeft ge boekt. Nog nooit eerder sedert het begin van de registraties te De Bilt, in 1899, werd een zo groot aantal uren zonneschijn gemeten als thans, namelijk 280. Het vorige uiterste stond op naam van juni 1940 met 272. Advertentie T.M. Wie 't na doet, welgemoed onvervaard Pullen spaart wordt vermaard h\j vergaart mettertijd gezel Hgheidf Spaar Amstel_F^^ fan -er uVs over vertellet- De 27-jarige rnej. A. S., lerares aan een christelijke h.b.s. te Enschede, is gearresteerd. Zij wordt ervan verdacht in haat woning te Hengelo ontuchtige han delingen te hebben gepleegd met jongens uit de hogere klassen. Na een voorlopig verhoor is zij ta- beschikking gesteld vajg ët te Almelo, If

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2