voor koning Boudewijn Militaire monsterrit door tropisch Frankrijk D0yc^T^'Luk Krantenconflict in onzekere toestand Schotels zijn hemelse sorbets, zegt expert Twee boerderijen te a m as ZONDER COMMENTAAR Drinkl >reeuwenpraat Ergerlijk gesol met twee jonge spaniels Vakantiecursussen in Amsterdam >'ïïï«oÜe£i2 - ^^oedor/ 1911 mm.mMrnmmmmmmmmmmmMmsa Niet te 7ioog Gepensioneerden willen óók Iraurcompensatie Hoog, hoger Bromfietser gewond HET VRIJE VOLK ZATERDAG 4 JULI 1959 PAGINA Appeltjes van oranje Papegaai V erbroederihgsfeest Belgische docenten [tie onigo echte (Van onze Londense correspondent) Een laatste poging om het verschijnen van de Londense kran ten voor een paar dagen te verzekeren, is vanmorgen om 8 uur ondernomen. De Londense krantendrukkerijen kunnen volgende week nog drie dagen lang drukken, wanneer de vakbond van drukkerij arbeiders meewerkt bij de onderlinge verdeling van de bestaande drukinkt onder de Londense kranten. Obstakel Limburg Zaterdag 11 juli brengen de vor sten een bezoek aan de provincie Limburg. 's Morgens om tien over elf komen zij per vliegtuig op het vlieg veld Beek aan. Na de begroeting rijdt het gezelschap naar Heer, waar kran sen zullen worden gelegd bij het monument voor Belgische verzets strijders, die daar één dag voor de bevrijding zijn gefusilleerd. Halden-reactor werkt Niets te redden Geen heidebrand Dirksland op FlaJc- kee is een mooi dorp. Het heelt een bijna vijfhonderd jaar oude kerk, die op een eilandje staat. Er is een fleurige nieuwe ■wijk en er zijn ge moedelijke huizen en boerderijen van oude re datum. Pieter zag bjj Dirksland eens een groep meisjes en "vrouwen met rode hoofddoeken die in een groot veld bloeiende viooltjes aan het werk waren, met de bomen, de huizen en de kerk-en-toren op de achtergrond. Om te schilderen! Maar zo erg gemoedelijk is het daar In werkelijkheid toch niet. In de laatste raadsvergadering heeft men fel gedebatteerd over het regle ment voor het nieuwe gemeentelijke verenigingsgebouw. Het resultaat was, dat er op de openbare bijeenkom sten in dat gebouw niet zal mogen worden gedanst en dat men er al leen films zal mogen vertonen die door de Christelijke Filmactie1 zijn goedgekeurd. Zo drukt men op een voor alle ge zindten bestemd gebouw het stempel van een bepaalde geloofsrichting, voerden de raadsleden van de Partij van de Arbeid aan. Moet de Dirks- landse jeugd haar vertier dan maar elders gaan zoeken? B. en "W. en de raadsmeerderheid hielden voet bij stuk. De Centrale Filmkeuring laat meer toe dan hier gewenst is, zei de burgemeester. En de heer Bestman legde er nog een best schepje op: „Elke film die al leen voor personen boven de acht tien jaar wordt goedgekeurd, heeft voor mij een onaanvaardbaar lucht je!" Pieter had in de eilandeneditie van onze krant al een verslag over deze veelbewogen vergadering gele zen. De Flafckeese Nieuwsbode heeft er bijna haar hele voorpagina aan besteed. In dat verslag staat, dat de heer Van 't Geloof dansen gevaar lijk vond, omdat het dansen van de dochter van Herodes het hoofd van Johannes de Doper had gekost. De heer Van Prooijen (arb.) wees erop, dat David danste voor de Ark. „Dat dansen was anders dan nu," verklaarde de heer Van 't Geloof (s.g.p.). „Het dansen van de dochter van Herodes zal ook wel anders geweest zijn." meende de heer Van Prooijen. 'Pieter heeft dit met verbazing ge lezen. Meer dan negentienhonderd jaar geleden danste een meisje, Salomé genaamd, zo mooi op het geboorte feest van koning Herodes, dat hij zeer bekoord werd en „haar onder ede toezegde haar te geven, wat zij maar vragen zou." Opgestookt door haar moeder, die Johannes de Doper haatte, zei het danseresje toen: „Geef mij hier op een schotel het hoofd van Johannes de Doper!" Koning Herodes werd bedroefd, want, hij had besloten Johannes niet te doden. Maar hij durfde het meisje niet te weigeren, wat hij in het bijzijn van ai zijn gasten onder ede had toe gezegd. Johannes werd onthoofd Men moet geen lichtvaardige be loften doen. dat is de duidelijke mo raal van dit bijbelverhaal. Ben ik nu verbaasd, omdat de heer Van 't Ge loof er ruim negentienhonderd jaar later een argument van maakt tegen het openbaar dansen in het nieuwe Advertentie IM. ITAIIANO «SdS n wsnapwmo b$ MsraowohewL W «4, JMT KA, Koning Boudewijn van België zal woensdag S juli 's morgens om 10 uur vergezeld door eerste minister Eys- kens op Schiphol aankomen, waar hij zal worden begroet door koningin Juliana en prins Bernhard. Na de ontvangst begeven de vorsten en hun gevolg zich in auto's naar het Stadionplein, waar de begroeting der Amsterdamse autoriteiten plaats vindt. Daar wordt overgestapt in rijtuigen voor de officiële intocht in de hoofdstad des lands. Om II uur komt de koninklijke stoet voor het paleis op de Dam aan, waar een erewacht van het garde regiment Jagers wordt geïnspecteerd. Even nadat de vorsten het paleis hebben betreden zuilen zij op het balkon verschijnen. Om half twaalf zal de Koning zich langs erehagen van Studenten Weer baarheidsverenigingen naar het na-' tionaal monument op de Dam be geven, waar de Belgische vorst een krans zal leggen. Tegen half drie rijden de vorsten van het paleis naar het Amsterdamse «stadhuis. In de raadszaal spreekt de burgemeester een welkomstwoord en worden de gemeenteraadsleden voor gesteld. Om tien voor half vier gaat het hoge gezelschap bij het stadhuis aan boord van een boot voor een tocht door de grachten naar het Rijks museum. Rotterdam Voor 9 juli staat een boottocht door de Rotterdamse havens op het programma. Daartoe arriveren de vorsten om kwart voor elf pex auto EE* PRODUCT VA* kHffi. EN RAN6PASRiEKEN TOWNEUA H*. SMEEK (Van onze speciale verslaggever) Terwijl duizenden vermoeide en in bun zweet badende Nederland se soldaten het bloedhete Franse kamp in Bourges binnenrolden, zei hun commandant: Het zijn prachtkerels. Je krengt ze nooit klein. Ik wil niet-opscheppen, maar onze soldaten zijn de beste van de NATO. Luitenant-generaal P. Gips, com mandant van het eerste legerkorps glunderde. De tweede dag van het gemee'ntelijke verenigingsgebouw van grootscheepse militaire transport zat Efefcösaa? Ach nee, er wordt helaas Weer Ifep alles op rolletjes: zo vaak op een onjuiste manier met bijbelsteksten geschermd. Maar dat de heer Van 't Geloof het danseresje „de dochter van He rodes" noemt, dat verbaast me wel. Het was namelijk de dochter van Herodias, de vrouw van Herodes' broeder Philippus. Zo staat het in de bijbel, meneer Van 't Geloof Nee, Pieter kent niet de naam: „Bemoei je met je eigen zaken" voor een plant met heel fijn groen en kleine oranje appeltjes en ik kan dus ook geen verklaring van de her komst geven. Is er iemand die dat wel kan? Onze plantkundige mede werker had ook nog nooit van die naam gehoord, maar hij is er zeker van, dat de Capsicum annuum wordt bedoeld. De bezitter van deze appel- tjesplant, de heer M. L. M„ krijgt nader bericht over de verzorging. Bij de heer K. Schot kwam on langs een ontsnapte papegaai terecht, die niet zo'n knappe prater was, dat hij naam en adres van zijn baas kon opgeven. De heer Schot heeft de vo gel naar een Invalide jongeman ge bracht, die blij is met deze afleiding en de papegaai zal verzorgen tot de eigenaar zich meldt. Die jong Dm an heeft ook een aapje en de vogel woont nu tijdelijk in de apekooi, maar het zou prettiger z(jn, als er een papegaaiekooi in bruikleen kon wor den gegeven. Graag een briefje aan Florine, els er ergens een kooi ter beschikking staat. Aanbod Aan bet einde van de week hebben wil de volgende aanbiedingen ln ons Boek der bijdragen opgeschreven: twee fau teuils vari Van de V. uit de Portugese- «traat. twee fauteuils en een tweeplts gasstel van Van D. uit de Eben Haëzer- straat, een kinderstoel van Van de B. van de Urkersingel en een baard van Van M. van de Prins Mauritsslngcl, Een fornuisje, een kachel, een rolveger en kleding hebben wij genoteerd van -3. uit de Riebeekstraat, een wasklt van G. uit de Grote Visserijstraat en kinderkleding van Van E. uit de Hontenissestraat. De spreeuwenpot werd verrijkt met één gul den en vijftig cent van een onbekende. AUe vrienden hartelijk dank. Verlies Mevr. Ten Kate, Pleretstraat 1, ver loor op 2 Juli ln de omgeving van de Boezemstraat een blauw zomer - achoentje. De heer A. de Krey, Van Speykscraat 19 tc Capelle aan den Ussel, verloor op 30 Juni een zwart damesregenjas, gaande van huls vla het Kralir.gse Veer naar de „Gnvenweg. Mevr. Van Dijk. vuviv henleile stelsel van vriit-.rt- loon Van Speykstraat 96, Is een briefje van vorming sieisci tan vrijere ioon geen ongelukken, geen uitvallers, maar juichende kinderen langs de blakerende Franse, wegen: 325 km lang. En als maar rijden, en als maar transpireren, stijve ledematen krijgen in de hobbelende wagens en zo, die zware volledige en dikke ge- vechtsuitrusting en die helmen bij deze tropische temperatuur. Maar om tien minuten voor vier waren ze er dan toch maar. Het klopte op de minuut. In het leger is dat erg belangrijk van daar, dat de officieren glunder den in Bourges, terwijl de wagens met tussenpozen van vijf minuten binnen daverden. Het teas een zware dag geweest. Juichende kinderen Van Mourmelon bij Reims was de troep gereden door het Mamegebied, waar eens een belangrijke veldslag werd geleverd en waar nu kinderen juichten omdat er Nederlandse sol daten voorbijtrokken. Daar, op het bordes van het raadhuis in Chalons, heeft maarschalk Foch eens zijn uit geputte, maar zegevierende troepen geïnspecteerd. Meedogenloos ging het verder door de krijtwanden van de Champagne. Via Troyes door uitge strekte bossen en dalen, en dwars over de Loire, de langste rivier van Frankrijk. Eindelijk dan Bourges, een histori sche plaats van 54,000 inwoners, met een prachtige kathedraal, maar ook met een zij het minder prachtig militair kamp, waar onze soldaten direct na aankomst hun tenten heb ben opgeslagen. Dat was een heel karwei, want de grond is er bikkel hard. De wagens gingen onverwijld benzine tanken. Dat alles duurde In deze rubriek vermeldt Het Vrij» Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. slechts een paar uur, mede dank zij de vaste staf die vooruit was gereisd om orde op zaken te stellen. Toen kon men zich gaan voorbereiden, lees: slapen, op tie iaatetss etappe: ruim 200 km naar oefengebied La Ccur- tine. Deze „Tour de France" is tegelijk een verbroederingsfeest waarbij de snoepjes die de militairen bij hun noodrantsoenen hebben gekregen, goede dienst doen. In dat opzicht is de Franse jeugd met een natte vin ger te lijmen. Overigens was het in Bourges toch wel een beetje een hek senketel, ondanks alle organisatie. De geluidswagen waarvan de bivakcom mandant majoor De Brauw een luid ruchtig gebruik maakte om de arri verende troepen wegwijs te maken, droeg niet weinig tot het spektakel bij. Ih het kamp dat door grappen makers al een kermisterrein werd gedoopt kan men zich zelfs elek trisch scheren. En het voorziet ook ia andere behoeften, waarvoor put jes zijn gegraven in de harde grond. Niet door onze militairen, die er hun houwelen op krom sloegen, maar door de Fransen. In bet kader van het Nederlands- Belgisch cultureel akkoord zuilen, onder auspiciën van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, in samenwerking met het Belgische ministerie van Openbaar Onderwijs, dit jaar voor de negende achtereenvolgende maal twee vakan tiecursussen voor Belgische docenten worden gehouden in Amsterdam, Het thema van beide cursussen Is 'Nederlandse geschiedenis en cultuur ia de 17e en de 19e eeuw'. De cursussen zullen" offioieel wor den geopend op respectievelijk 6 en 24 juli 's middags om 14.45 uur in de grote collegezaal van d® Agnfeten- kapel te Amsterdam. Dank zij de Venlose Dierenbe scherming is een eind gekomen aan een ergerlijk gesol met twee jonge hondjes. Sinds vorige week vrijdag al waren twee vijf weken oude spaniels, in een kistje zonder eten en drinken, onder weg van een Tiiburgse dierenhande laar naar een Duitse koper in Kal- denkirchen. De koper nam de hond jes om onbekende reden niet aan, waarna ze werden teruggezonden. Verder dan het grensstation Venlo kwamen de dieren echter niet, in ver band met de invoerbepalingen. Het waren buitenlandse hondjes gewor den, die gedurende drie weken a twee gulden per dag in quarantaine moes ten in het Venlose slachthuis. De Tiiburgse handelaar wil zijn le vende waar echter niet meer terug hebben, en denkt er niet san de quarantainekosten te betalen. Daar om gingen de diertjes donderdag weer terug naar Kaldenkirchen. Mevrouw M, GeraertsGeraerts uft Venlo is gisteren de hele dag voor de twee spaniels in touw geweest, ze wist gehoor te krijgen bij de hoog ste Duitse douane-autoriteiten. Ge lukkig voot de dieren bleek dat in middels ook de vrachtbrieven waren weggeraakt, waarop de Duitse douane ze van de hand kon doen aan een gezin dat ze gisteravond heeft opgenomen. Advertentie I.M, 'Het CNV en de KAB, beide ge harnaste strijders voor vrijere loon vorming, zuilen dienen le beseffen, dat te hoge eisen kunnen uitlopen op een mislukking van het door hen zo 2 5. kwijtgeraakt. Vermoedelijk met het openen van de huisdeur met. de sleutel uit haar zak meegesleept. Vondst- Bij mevr. Bussing. Deensestraat 50c. be rust een rood damesvest. dat tn Oud-Mathenesse Is gevonden. Dierenrijk Voor de liefhebbers zijn bij mevr Voogd, Dirk Smeetslaan 10, nog een poesje en een katertje tc krijgen. PIETER SPREEUW. Het Internationale bureau voor kernenergie te Wenen heeft meege deeld, dat het meer dan 238.000 dol lar zal uitgeven voor technische hulp aan Indonesië, de Verenigde Arabi sche Republiek en Thailand. De KAB en het CNV, alsmede da daarbij aangesloten bonden zullen vooral grote zelfbeheersing aan de dag moeten leggen. Het welslagen van een principieel wenselijke zaak als de vrijere loonvorming zal, ais het erop aankomt, voor deze organi saties zwaarder moeten wegen dan het eensgezind optrekken tegen de hoge prijs (met te hoge looneisen met het NVV, dat bij het mlolukken van de nieuwe koers geen traan zal laten/ Mr. B, W. Biesheuvel, voorzitter van de Ned. Chr. Boeren- en Tuin- dersbond, ln een rede die hij op de jaarvergadering van die bond te Groningen hield. -m De Londense kranten hebben een afspraak, dat z|j alle de publikaties staken, zodra de eerste krant wegens gebrek aan inkt niet meer drukken kan. Mochten deze laatste pogingen, mislukken, dan zullen de kranten onmiddellijk ongeveer 23.000 man technisch personeel ontslaan. In sommige gevallen is de opzeggings termijn een week, in andere twee weken. Een uitstel van drie dagen zal mis schien alles kunnen redden, want aan de andere kant wordt in het Mi nisterie van Arbeid druk over een re geling van een algemeen conflict in de grafische industrie onderhandeld. Werkgevers zijn bereid de geëiste twee en een half percent loonsver hoging te betalen, maar zij gaan niet in op de veertigurige werkweek. In pïaats daarvan bieden zij een verkorting van de arbeidstijd aan met een uur per week. Een ander obstakel zijn de 22 voor waarden die z|j gesteld hebben en die alle betrekking hebben op een ver betering van de produktiviteit in de grafische bedrijven. Maar de werk gevers schijnen er nu toe tc neigen deze 22 voorwaarden meer als voor steilen dan als voorwaarden te be schouwen. Het. struikelblok is nog steeds het feit, hoe dc bevoegdheden liggen van de te benoemen scheidsrechter. De vakbonden willen, dat hjj als be- middelaar of als raadsman optreedt en niet ais scheidsrechter. De zondagskranten zuilen onder alleomstandigheden verschijnen, zij het dan ook met minder pagina's. De Algemene Nederlandse Bond van Gepensioneerden heeft in een adres aan de ministerraad zijn teleur stelling uitgesproken over het feit, dat in de regeringsnota met geen woord is gerept over de huurcom- pensatie voor de gepensioneerde amb. tenaren en hun weduwen. Gevraagd wordt, voor deze groep een overeenkomstige compensatie regeling te treffen als voor de actief dienende ambtenaren zal gelden: hetzelfde percentage van hun pen- siocninkomen met een bepaald mini mum. bij het clubhuis van de Koninklijke Roei- en Zeilvereniging De Maas. Dm half twee meert de Erasmus, waarmee de tocht wordt gemaakt, weer aan de steiger van het clubhuis, waarna de vorsten per sloep naar de Karei Doorman gaan. Vandaar ver trekken zij per helikopter voor een rondvlucht boven het vaarwater en de eilanden, die zijn opgenomen in het Deltaplan. Boven Willemstad zal koning Boudewijn vanuit zijn heli kopter een krans neerlaten ter nage dachtenis aan de Belgische militai ren, die daar in 1940 door oorlogs handelingen. met een schip zijn om gekomen. Ook koningin Juliana Iaat een krans neer, mede namens de Prins. IS oordivijk Om vier uur landen de helikopters op het strand bij de Zuidboulevard te Noordwijk aan Zee. De Koning, die hier als kind enkele malen ver toefde, zal zich aan de voet van de duinen onderhouden met het strand- personeel, dat hy nog kent van zijn vroeger verblijf. Tegen half vijf wordt teruggereden naar Amsterdam, waar ten paleize het diner wordt gebruikt, 's Avonds zullen de vorsten in de Stadsschouw burg een galavoorstelling bijwonen, waarbij ook de prinsessen Beatrix en Irene aanwezig zullen zijn. Eindhoven-Den Haag Vrijdagmorgen 10 juli zullen de vorsten om half elf per Friendship op de vliegbasis Eindhoven aanko men, voor een bezoek aan de Fhilips- fabrieken. Na een rondrit door de stad zullen ze om vijf voor elf bij dit concert arriveren. Om 1225 ver trekt het hoge gezelschap per Friend ship naar de vliegbasis Ypenburg by Den Haag. Na aankomst om 12.50 rijdt men per auto naar het Binnen hof. In de Trèveszaal biedt de raad van ministers het noenmaal aan, waaraan ook de prinsessen Beatrix en Irene deelnemen. Voor de middag staat een ontvangst door bet Haagse gemeentebestuur op het programma. De vorsten betreden tegen drie uur het oude stadhuis aan de achterzijde. Om half vier vertrekt men naar Huis ten Bosch, en om half vijf arriveert de Koning by het hotel Kasteel Oud Wassenaar voor de receptie van de Belgische kolonie in Nederland. Na dat een aantal autoriteiten is voor gesteld zal de Koning de vertegen woordigers'van de binnen- en buiten landse pers begroeten. Daarna vangt de receptie aan, die door ruim duizend personen zal worden bezocht. Om half elf zullen de Koning, d« Koningin, de Prins en de prinsessen Beatrix en Irene op het Binnenhof aankomen ter bijwoning van een klank- en lichtspel. Op Huis ten Bosch wordt overnacht, öp het Vry uhoï te Maastricht wo nen de vorsten van 12.10 tot 13.00 uur een huldiging van de Maaslanden (Belgisch en Nederlands Limburg en de provincie Luik) bij als uiting van de Benelux-samenwerking, Na een korte rit door de stad komt men om 13.10 aan bij het gouverne mentshuis, waar een erewacht van het Regiment Limburgse Jagers wordt geïnspecteerd. Om drie uur vertrekken de vorsten. In zeer langzaam tempo wordt langs het stadhuis gereden, waar het ge meentebestuur staat opgesteld, en daarna gaat de stoet rechtstreeks naar het vliegveld te Beek. Daar vindt het afscheid plaats. Om 15.25 keert koning Boudewijn met zijn «leen vlieetuie naar Brussel terug. Griezelig en onverklaarbaar vond men enige jaren geleden een invasie van lichtende groene bol len in de aardse atmosfeer. Gelo vige s ..hotelaars hadden gcea moeite met de uitleg: gewoon ruimtevaartuigen. Kritischer gees ten wisten er zo gauw geen raad mee. Er gebeurt zoveel in de at mosfeer, dat niet aanstonds is thuis te brengen. De weerkundige Donald H. Robey van General Dynamics tc San Diego heeft nu als waarschijnlijke verklaring ge geven, dat het stukken kosmisch ijs waren, afkomstig van een ont plofte komeet. Kosmisch ijs, een soort 'hemelse sorbets', is geen ongewoon ver schijnsel. In die ijsdecltjes kun nen enorme energieën (afkomstig oA. van kosmische straling! opge slagen liggen. Die energie komt als groen licht vrij als de ijsbrokken uiteen vallen, In een laboratorium heeft men dit nagedaan onder zo veel mogelijk gelijke omstandig heden en hetzelfde geheimzinnige groene schijhscl werd verkregen. In een berghal in Noorwegen {nee, niet de hal van de Berg koning, maar van het Noors instt- tuur voor atoomenergie) te Hal den heeft een kokend-waterreac tor voor energieopwekking de eerste van Europa met succes 'proefgedraaid'. Halden is een Noorse onderneming met een beet je Nederlandse medewerking. Aan vankelijk was het de bedoeling ge weest, dat het een Nederlandse onderneming zou worden met een beetje Noorse medewerking. Maar dat eerste ontwerp, de Nupop, bleek niet te "realiseren. De Noren schakelden over op het Halden- plan en dat nadert nu zijn vol tooiing. Dc Haldenreactor kan ongeveer 15 ton stoom per uur leveren en die wordt afgenomen door een pa pierfabriek in de buurt. Van de experimenteermogelijkheden zul len verschillende Europese landen gebruik kunnen maken. Officieel wordt de installatie op IA oktober in gebruik genomen. Terwij! een speciale Amerikaan se commissie plannen bestudeert om een nieuwe lanceerbasis voor ruimteprojectielen te bouwen in het gebied van de evenaar (eiland Manus bij Nieuw-Guinea of Christmas-island bij Hawaii), is voor I960 een ruimte-observato rium aangekondigd. Volgend jaar zomer, zo is mee gedeeld, wil men met een Vega- combinatie 400 kilogram instru menten naar de omgeving van de maan sturen. Onder meer sullen televisie-achtige telescopen aan boord zijn. Een hersenschudding, twee gebro ken ribben en een gebroken linker schouder liep de 66-jarige H. ear lier uit Moordrecht gisteravond in Gouda op toen hij met zijn brom fiets de inrit naar het St. Joseph- paviljoen wilde inrijden. De heer Carlier, die op bezoek ging in het ziekenhuis moest om de ze inrit te bereiken de weg overste ken. Daarbij werd hij aangereden door een hem achterop komende personenauto, bestuurd door mevr. Van Beinum uit Gouda. De man is opgenomen in het St. Josephpaviljoen. Op het kerkhof van Haine Saint Paul bij Charleroi is vrijdag het stof felijk overschot van voorzitter Buset van de Belgische Socialistische partij, ter aarde besteld. (Van een onzer verslaggevers) In nog" geen uur tijd zijn gistermiddag in Jubbega (Fr,) aan de Schoterlandseweg twee boerderijen in de as gelegd. Twee gezinnen, een van vier en een van drie personen zijn dakloos. De heer Sent Oosterhof was sa men met een .chauffeur achter zijn De bejaarde heer De Vries uit Jubbega zag kans samen met zijn buurman en met be hulp van een tuinslang zijn eigen woning te behouden (links). De brandweren van Heeren veen, Gorredjjk en Jubbega konden weinig uitrichten in de strjjd tegen de vuurzee, die twee boerderijen ln Jubbega met de grond gelijk maakte. schuur bezig mes nes loama ran pulp toen hij een brandlucht rook. Toen zij samen naar de schuur liepen sloegen plotseling de vlammen uit het rieten dak. Op hetzelfde moment had name lijk mevrouw Oosterhof, die even eens buiten aan het werk was, de deur van de woning, die gedeeltelijk in de schuur was ingebouwd, ge opend. De vlammen sloegen haar tege moet. In een poging nog enkels waardepapieren te redden uit een commode liep rij brandwonden aan de arm op. Niets was te redden. In de schuur gingen een grote voorraad hooi en zaad? een jacobsladder, een motor rijwiel en enkele fietsen. verloren- Naast de schuur brandde ook een hooimijt af. De Heerenveenss brandweer, die snel ter plaatse was, had nauwelijks de slangen uitgelegd toen san de overkant, dertig meter verder, het dak van de boerderij van de heer Age Bos vlam vatte. De heer Bos en zijn beide be jaarde ouders, konden nog een paar stierkalveven in veiligheid bren gen en een auto en wat meubilair redden. Maar zij-moesten verrtar mach teloos toezien hoe de harde wind ook hun hofstede tot een laaiende vuurzee maakte. Schuur en woon huis waren ook hier in nog geen half uur tijd in de as gelegd. De brandweren van Heerenveen, Gorredijk en Jubbega streden een vergeefse strijd, ook omdat er slechts weinig druk op de waterleiding stond. Brandend riet woei honderden meters verder het land en de heide velden in. Omdat het flink heeft ge regend de laatste dagen bleef een heidebrand uit. Ook de woning van de bejaarde heer Sierd de Vries naast de boer derij van de familie Oosterhof liep gevaar. Samen met zijn buurman de heer Van der Zee zag de heer De Vries kans met een tuinslang het dak van zijn woninkje zo nat te houden dat het vuur zijn huisje voorbijging. Vermoedelijk is hooibroei de oor- zak van deze branden, die duizen den guldens aan schade hebben op geleverd. Beide boerderijen wares

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2