SBB -verslag: ledenverlies ondanks loffelijke activiteit WEG VAN KANTOOR IN DE ;I voor IV tiende maal met kinderen op reis jRl sweg vernietigt Duiven kunnen niet op ander stuk land maar zeker niet psychisch A fscheids feest van Jan Ligthartscholen Dr. Moermans weer in verweer Oud jes van SVV deden 't best tegen Schiedam F. A. de Wolff benoemd tot SG-voorzitter Vrouw schrikt van auto Voor het laatst Jeugd Jolijt TIMCO LEESLUST IN CIJFERS OBK-concert in Julianapark Duitser - van overval verdacht - nu in arrest Oranjefeesten in Kethel Geslaagd J. Wi j zenbroek clubkampioen HDVS-pupiLlen R i jwielex posit i e itie KJ ach ten over de bezorging Barserlijke Stand -!■ V:' Sp ami en de finale autopedwedstrijdeu Bijenzwerm in de Warande Toelatingsexamens Kosteloze inenting HET VRIJE VOLK WOENSDAG 8 JULI 1959 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) Veel verheugende cijfers vindt men niet in het jaarverslag van de Schiedamse Bestuurdersbond van het NW, maar wel getuigt het voortdurend van een prijzenswaardige activiteit van de diverse aangesloten organisaties. Een activiteit die in de laatste maanden van 1958 nóg niet genoeg winst opleverde om de verliezen van de eerste kwartalen goed te maken, maar die dit jaar zeker verdere gevolgen zal hebben. Vrouwenbond Gezondheid jeugd '1 (Van een onzer verslaggevers) Telkenjare weer gaat Schiedams grootste wijkvereniging Het Singelkwartier met enkele tientallen kinderen van haar leden een week op vakantie. In 1950 begon men met deze zomertra- ditie, 51 jongens en meisjes gingen toen mee naar Putten. Thans houdt Het Singelkwartier voor de tiende maal zo'n week- uitstapje, doel: het kampeercentrum De Lichhoek te Soest, aan tal kinderen: 116. 1 4 4 4 4 4 4 4 Postduiven ORIGE WEEK bezoch ten zij nog met 24 pas sagiers RotterdamAm sterdam, Hoorn. Volendavi en Marken, Vooral van het bezoek aan Marken en Vo- tendam zijn ze onder de indruk gekomen. ,UIM DRIE WEKEN zijn ze nu uit Londen weg en Ann zegt: ,Als ik aan Piccadilly denk, dan krijg ik toch wel een beetje heimwee." Maar zij denkt er toch niet over om naar „good old England" terug te gaan, voor „The Luay Elizabeth" zijn. laatste zo merreis van dit seizoen heeft gemaakt en dat is pas in september. Wij schreven daarnet al dat Patricia, Iris en Ann voortvarend zijn. Nu, dat blijkt ook uit hun plannen. Want volgend jaar willen ze weer terugkomen om met „The Yacht Holidays" een aantal Rijnreizen te maken (Van een onzer verslaggevers) Dr. C. Moerman, de Vlaardingse arts, die bekendheid verwierf door zijn onderzoekingen naar een strijdmiddel tegen de kan ker, procedeert weer. Gistermiddag heeft hij in het Vlaarding se stadhuis een bezwaarschrift ingediend tegen het feit, dat het tracé van de nieuwe Rijksweg 29 (RotterdamSchiedam VlaardingenDen Haag) mdden door het grondgebied rond het laboratorium loopt, waar hij zijn proeven doeti In dit bezwaarschrift zegt dr. Moerman, dat door het aan leggen van de weg zijn laboratorium „zal worden vernietigd" en dat dit elders niet meer zal kunnen worden opgebouwd. Dr. Moerman verzoekt de plannenmakers de snelweg zó langs zijn grondgebied te laten lopen, dat dit niet wordt „geschon den". (Van een onzer verslaggevers! Op de vergadering, die de bestuurs raad van de Schiedam?*; Gemeen schap gisteravond hield, is de heer F. A. d. Wolff benoemd tot SG-voor zitter inplaats van de heer M. Holl die Schiedani gaat verlaten. De heer De Wolff was tot nu toe secretaris van de SG. De heer E. A. Leenderts is de nieuwe secretaris geworden. Voorts werden in de be stuursraad gekozen de heer B. Druk ker. mevrouw mr. F. van Heycop- ten Ham en de archivaris van de ge meente, P. Th. J. Kuyer. Eind augustus zal van de heer Holl afscheid worden genomen. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Gistermorgen omstreeks half tien vond een ongeval plaats in de Oranje straat te Schiedam bij de verkeers lichten. Mevrouw P. M. R.-W. schrok bij het linksaf slaan van een auto en kwam te vallen. Haar tweejarig zoontje, dat achter op de fiets zat moest met een hersenschudding naar het ziekenhuis worden gebTacht. Vanavond om ongeveer kwart over zeven zullen uit drie kanten van de stad muziekkorpsen opmarcheren naar de Plantage voor het Jeugd Jo- lijtprogramma. Op het Edisonplein vertrekt de band van de Oranje Garde met een aantal gymnasten van ODO. Voor het westen en Nieuwlana komt de Drumband van DOK met gymnasten en van de school Dwars straat (Scliiedam-Zuid) vertrekt het tamboer- en piiperkorps denkelijk met de groep ALI BABA voorop. De jeugd van 7 jaar en ouder mag zien aansluiten bii de muziekkorp sen om dan mee te gaan naar het bonte programma op het Plantage podium. Het is de bedoeling ongeveer kwart voor 8 met het programma te begin nen dat geopend wordt met het op treden ran de gymnastiekverenigin gen DOK en ODO en de band van DOK. Na een kort welkomstwoord wordt een programma afgewerkt van gym nastiek (DOK en ODO), Zuid-Ame rikaanse klanken (het tamboer en piioerkorps Harmonie! en volksdan sen door de VCJC en Ruimte. Na de vele goed geslaagde evene menten "van de afgelopen weken worden er vele jongeren en ook oude ren in -de Plantage verwacht.. Het voorste ..vak" wordt grotendeels ge reserveerd voor de medewerkers aan het proeramma. Na afloop kunnen de bezoekers uit het Zuiden en Westen van de stad naar huis achter de Harmonie of de band Oranje Garde, Geboren; Elisabeth J. d v J J van Schaijk en j F Brom. Margaretha M. d v W J Hölscher en J p van Dijke. Overleden: W, de Goederen 64 J. M. Meulstee, 70 j, W Kiela 70 J. A A Blonk 65 j. E de Ronde 53 j, E dc Bruin 83 j wed van Pvd Heul. De SBB moest eind 1958 een verlies boeken van 86 leden. Het ledental liep terug van 5413 tot 5327. Van de grootste aangesloten or ganisatie, de ANMB, liep het ledental terug van 2656 tot 2608. Dat zijn de cijfers. Het feiten materiaal, dat het verslag biedt, ver toont een uitgesproken gunstig beeld. Aan. cultureel werk en ontwikke lingswerk werd veel gedaan. Lezin gen, film, toneel, marionettentheater en cabaret maakten het bijeenkom- stenprogTamma gevarieerd en inte ressant. Ook propagandistisch is de SBB vooral de laatste maanden van 1958 zeer actief geweest;het resultaat was dan ook de inschrijving van enkele tientallen nieuwe leden. Uit d etoon van deze 'reeks activi teiten valt dan ook het verslag- gedeelte gewijd aan de Arbelders- avondscliooi. De stichting Scholen- dienst had in 1958 voor de Arbei dersavondschool een geheel nieuw leerplan ontworpen, in de verwach ting dat met de veranderde opzet nieuw leven in de gang van zaken zou komen. In Schiedam bleef echter de be langstelling ver beneden de verwach ting. Het aantal aanmeldingen was zelfs voor het eerst niet voldoende om een plaatselijke school te vor men. Schiedam bezit dit jaar dus geen Arbeidersavondschool. Het be stuur hoopt, dat het in de nabije toekomst zal lukken deze nuttige in stelling in Schiedam weer op gang- te brengen. Advertentie I-M. Plastic Regenjassen 6.95 Het afgelopen jaar stond voor de NVV-Vrouwenbond geheel in het teken van het tienjarig bestaan, aan welk jubileum dan ook klinkende feestavonden werden gewijd. Minder welkom in dit jubileumjaar was de daling van het ledental van 405 tot 385. De "Vrouwenbond was zeer actief. Niet alleen organiseerde de bond bijeenkomsten voor zijn eigen leden, de dames belastten zich ook de organisatie van diverse kinderbijeen komsten e.d. Ook werd het meisjestehuis Vre- destein te Rotterdam geadopteerd, waardoor 33 meisjes een onvergete lijke sinterklaasavond kregen. Vaak en in alle harmonie werkte de bond samen met de Vrouwen groep van de PvdA. Het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Ge zondheidskolonie, afd. Schiedam, zond in 1958 achttien kinderen naar koloniehuizen uit. waarbij drie kin deren voor een langdurige verple ging. Eén kind werd opgenomen in de groep gebrekkige kinderen in het koloniehuis De Bijsterbosch te Bpe. In totaal werden 980 verpleegdagen verzorgd. Meèr en meer blijkt, aldus het verslag, dat de lichamelijke gesteld heid van de kinderen beter wordt. Zeer zeker is dit te danken aan de betere voeding en huisvesting, de betere medische verzorging en nietr in. het minst aan het voortdurende toezicht van de schoolartsendienst. Maar wel komen op de keurings- kaarten hoe langer hoe meer de woorden ..nerveus" of „psychisch ge stoord" voor. Het Centraal Genootschap heeft zich gerealiseerd, dat naast de li chamelijke gezondheidszorg ook aan dacht geschonken zal moeten worden aan de geestelijke gezondheidszorg. Be stijging- van het aantal kinderen, dat in hoofdzaak om psychische re denen een kuur behoeft, vindt men in de volgende cijfers: In. 1939 22,lcó, in 1956 47,2*1- Een mediseh-pedagogische staf heeft zich reeds volledig ingewerkt, verplegend personeel heeft een her opleiding ontvangen en het kolonie huis Ketelaar te Ellecom werd.voor de nieuwe verpleging verbouwd. De taak van het Centraal Genootschap is dus ondanks de betere gezond heidstoestand nog lang niet geëin digd, eerder van meer importantie geworden in een maatschappij, die zelfs aan de kinderen de, voor het leven zonodige, rust ontneemt. In de afgelopen maand is in Schie dam minder gelezen dan vorig jaar juni, zo blijkt uit het statistiekje van de gemeentelijke openbare leeszaal en bibliotheek. In totaal werden in juni 23.531 boeken (v.j. .24.221) uit geleend. Het statistiekje geeft de volgende cijfers: Totaal aantal uitleningen: romans 1059 (v.j. 10.366). studiewerken 6059 (5850), kinderboeken 7113 (8005). To taal 23.531 (24.221). Verdeeld als volgt: Centrale bibliotheek Lange Haven: romans 5200 (5272). studiewerken 3875 (3533), totaal 9075 (8805). Filiaal Dwarsstraat: romans 915 (790), studiewerken 169 (215), jeugd boeken 651 (711). totaal 1735 (1716). Filiaal Lorentzlaanromans I486 (1515), studiewerken 686 (838), jeugd boeken 1169 (1104). totaal 3341 (3457* Filiaal Dr. Wibautplein: romans 1603 (1526), studiewerken 1160 (1082) jeugdboeken 1603 (1845), totaal 4366 (4453) Jeugdafdeling: jeugdboeken 1768 (2062), jeugdstudieboeken 1182 (1322) totaal 2950 (3385). Filiaal Kethel: romans 669 (694), studiewerken 141 (150), jeugdboeken 559 (698), totaai 1369 (1542). Uttleenpost Lindenhof: jeugdboe ken 152 (199), romans 54 (58), totaal 206 (257). Uitieenpost ziekenhuis; ro mans 300 (287), studiewei'ken 10 (9), totaal 310 (296). Correspondentschap Maasdijk: romans 132 (224), studiewerken 18 (23), jeugdboeken 29 (64). totaai 179 (311). Houders van leeskaarten 5474 (5488), boekenbezit 58.493 (58.278). i Van N t T WOERDEN. Kaasmarkt van 3 juli. Aanvoer 141 partijen. Notering: le kw 2.15—2.23, 2e kW 2.05—2.14. extra kw 234. Handel kalm. een onzer verslaggevers) DE SCHIEDAMSE Nieuwe Haven duiken re gelmatig de luxueuze sa lonboten van „The Yaeht Holidays" op. Fraaie en zeer comfortabel ingerichte scheepjes, die 's zomers geen ander doel hebben dan we kelijks een lading Engelsen naar de meest pittoreske plaatsen en plaatsjes in Ne derland te varen. „The Lady Elizabeth" is een van deze salonschepen, die Ven gerieve van de passagiers en mis schien ook wel om representa tieve redenen drie stewardessen met zich voert. Het zijn drie meisjes van twintig jaar. die dne weken geleden op een kantoor in Londen nog schrijfmachine en telefoontoestel voor zich hadden. Patricia Craze. Iris Simpson en Ann Waley zijn voortvarende jongedames. Op eeu goede dag zagen zij vanaf hun kantoor krukken de zon heel uitbundig schijnen jn kregen ze alle drie ineens liet verlangen ietsvan het vasteland te zien. Geld voor een volledig verzorg de" trip door Europa ontbrak hun echter en daarom namen zij dienst bij „The Yacht Holidays", waar zij in een keurig uniform werden gestoken. En nu kruisen zij iedere week met „The Lady Elizabeth" door Nederland. »m I 1 - Hét laatste cijfer toont web aan; derenmdiiér" WeeK- goed zullen wor- De zesdeklassers van de beide Jan Ligthartscholen in Schiedam vierden gisteravond hun afscheid van de iagere-schoolbanken. De heer Boas, het hoofd van de Jan Ligthart school A, heette de ver trekkende leerlingen en hun ouders welkom. Hij noemde deze avond de bekroning van een a! veel met festiviteiten, die dit jaar ter ere van Jan Ligthart gehouden werden, gevuld schooljaar. Het programma werd geopend met enkele zangnummers van dc meis jes der beide zesde klassen, die onder leiding stonden van mej. Guiche- laar. De liederen waren ontleend aan de schoolradio-programma's, zodat de ouders op deze manier met een kennis konden maken met het woensdag Bioscopen: PASSAGE-THEATER: De vrouw die tweemaal leefde. 2 eu 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: De dag der vergelding. 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Backer, St.-Lldulnastr&at 53. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een portret door Kees Ver- wey en ..Drie uit het zuiden" t Snijders, Lennarts eu Overstegen) 10—5 uur. Diversen: PLANTAGE: Jeugd Jolp)siultings- bljeenkomst. 7.30 uur. GROTE KERK. Orgelconcert door Jacq. Bekkers, 8 uur. JULL4NAPARK; Llchtfcstijn, 5—12 u. donderdag DINSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: De vrouw die tweemaal leerde. 2 en 8.15 uur. MONOPOLE-THEATER: Helden zon der moed, 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Backer, St.-Lldulnastraat 58. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: 30 X 1 varia ties op een porcret door Kees Ver- wey en „Drie uit bet zuiden" (Snijders, Lennarts en Overstegen) 10—S uur. Diversen: VOLKSGEBOUW: Klaas de Vries- school B. afscheidsbijeenkomst. JULIANAPARK: Lichtleetijn. 8—12 u. belangrijke werk, dat doov de school radio verricht wordt. Verder werd een film vertoond door de heer Remans. Een Winter- carnaval liet verscheidene boeiende aspecten van de Canadese winter sport zien. Vier leerlingen van de A-school drie meisjes en een jongen droe gen enkele gedichtjes voor, die ook weer ontleend waren aan de pro gramma's van „Ritme, en Rijm" van de Nederlandse Schoolradio. Een zeer leerzame film over het leven en de vangst van de rode zalm, drie pianostukjes, een kleurenfilm over het Canadese landschap en een voordracht door twee meisjes en twee jongens van de B-school maak ten het programma voor de pauze vol. Na de pauze werden de diploma's uitgereikt, vergezeld van kleine ge schenken. De heer Rijsdorp, het hoofd van de Jan Ligthartschool B, sloot ten slotte deze over het geheel genomen zeer geslaagde avond. Het Schiedamse harmonie-oi-kest OBK geeft zaterdagavond om half negen een concert in het verlichte Julianapark. De musici zullen plaats nemen op de rotonde. Het program ma luidt: 1 De stomme van Portici, ouverture van Auber, 2 Tschaikowsky-herinne- ringen; on. gedeelte uit de Caprice Itaiiën, bloeanenwals uit de Noten krakersuite en ouverture 1812. 3 Ba gatelle. 4 Komtesse Maritza, 5 Leizer- wals. Strauss, 6 Oklahoma, Ameri kaanse selectie van Rodgers en Ham- merstein. Tijdens dit programma treedt het tamboerkorps op samen met het or kest met o.a. de Defileermars, 4* Di visie en nog meer marsen. dat .de vakantiekampen van de wijk vereniging 'n doorslaand succes zijn en in de afgelopen jaren voortdurend in populariteit, zijn toegenomen. Onder de 116 deelnemertjes van thans bevinden zich kinderen, die al voor de zesde of zevende keer mee gaan. - Het tiende vakantiekamp moet iets bijzonders worden, hebben de or ganisatoren zich voorgenomên.Waar- uit dat bijzondere zoal zal bestaan, mag niet in de krant, want dat moet een verrassing blijven, zowel voor de kinderen als voor de ouders. Zaterdagmiddag om kwart over twaalf vertrekken de kinderen met- twee bussen van zaai Marijke in het Broersveld, Op het Van 't Hoffplein zullen ze door hun ouders worden uitgeleide gedaan. Direct bij de aankomst in Soest zullen enkele postduiven naar Schie dam worden gestuurd om het ver loop van de reis te melden. Boven dien zal de kampleiding zo vaak mo gelijk bericht naar Schiedam zenden om de ouders van het doen en laten ran hun kinderen op de hoogte te houden. - De leiding heeft inmiddels aile kin deren al een keurig verzorgd kamp boekje doen toekomen, waarin vele nuttige wenken worden gegeven en het programma van het vakantie kamp staat vermeld. En daaruit blijkt wel, dat de kin- In de Lange Nieuwstraat is dins dagavond door een aantal enthou siaste jongens en meisjes de finale van de autopedwedstrijd en georgani seerd door het Jeugd Jolijt verreden. Ei- werd fel gevochten om de zege. De 'supporters' langs de weg waren overigens vaak nog enthousiaster dan de deelnemers zelf. Tegen negen uur, aan het eind van de wedstrijd, werden ed winnaars bekendgemaakt. Bij de meisjes van 6 tot 7 jaar won Trudy Groenewegen de eerste prijs en Lientje van Tricht de tweede. T. de Ridder won de eerste prijs van de groep van 8 tot en met 10 jaar, de tweede en derde prijs gingen naai' Ria Faulus en ID» van Reïj. Bij de oudsten, de meisjes van U tot en met 13 jaar, ging de eerste prijs naar Triny Gros, de tweede naar Yvonne Heppich en de derde prijs naar Thea van Biireii. Bij de jongens waren de groepen op dezelfde manier, dus naar de leeftijd verdeeld. Bij de jongsten werd Aad van der Berg eerste en J. Kooij tweede. De winnaar van de volgende Driessen en derde Karei van Leeu- groep was Jan Bons, tweede Bennie wen. B(j de oudsten ten slotte was Cor de Wit de snelste. G. de Klerk moest het tegen hem afleggen en zich te vreden stellen met een tweede prijs. De derde prijs ten slotte werd gewon nen door Karei Groenewegen. De wedstrijd stond onder leiding van de heer Bouw. Gistermiddag streek een bijen zwerm neer in de "Warande te Schie dam. Een imker heeft de zwerm ge schept. den bezig gehouden. Veldspelen,wan delingen, tafeltennis, badminton, zwemmen, voetbal, handbal en een bonte avond staan hen onder ande re te wachten. Een extra attractie is de opstel prijsvraag, De kinderen, die een mooi opstel over deze kampweek schrijven, kunnen een prijs winnen. ('Van een onzer verslaggevers' De recherche van dé Utrechtse po litie heeft gisteravond In Hedel de 19-jarige Duitser Wilhelm Jochum Filz gearresteerd. Deze heeft hoogstwaarschijnlijk in de nacht van 11 op 12 juni de overval gepleegd op de Utrechtse garagewacht J. Nederhof, toen deze 's avonds aan het werk was in de garage van de Stichtse Automobiel maatschappij aan de Leidseweg, „In Marken hebben we folklo ristische kleding aangetrokken en zo rondgewandeld", vertelt Iris. „Iedereen dacht dat wij echte Markense meisjes waren en een paar toeristen hebben zelfs foto's au ons gemaakt!" Amsterdam vonden zij heel gezellig en in Rotterdam hebben zij bij de Bijenkorf bewonderend gekeken naar de „tulip". Na een lang vraag- en- lantw ordspe komen wij erachter, dat zij Gabo's schepping voor een tulp hebben aangezien. Patricia, Iris en Ann zien op deze manier heel veel van Ne derland. Maar zij moeten ook hard werken, vertellen zij. Voor dag en dauw. als alle passagiers nog slapen, moeten de meisjes opstaan om voor het ontbijt fe zorgen. Dan volgt een hele dag van passagiers bedienen, hutten opruimen, enz. 's Avonds zijn ze vrij. JL l.1 9 (Van een onzer verslaggevers) Woensdagavond 29 juli om 7 uur worden door burgemeester mr. J. W. Peek de oranjefeesten in Kethel ge opend. Uit het aantrekkelijke pro gramma, dat reeds is opgesteld, noe men wij een optocht van versierde tilbury's op donderdag 30 juli. volks spelen op donderdag 30 en vrijdag 31 juli en windhondenrennen op zater dag l augustus. De feestelijkheden nemen vier dagen in besiag. Er zal ook een kermis worden gehouden. Toegelaten tot de eerste klas van het Stedelijk' Gynnasium te Schie dam: J. C. E. van Baarle (m): Z. Beckers (m)M. G. van Bochove (m>; M. M. Brugman (m): L. Con- furius (mi Vlaardingen: W. H. van Duyl (j); J. W. B. Hartendorp (j); M. Th. C. Hoenderkamp inE. L. de Jong (m): A. Jungerius (nu: H. M, Kamp (m) Rotterdam: W. Kerst U>; S. van Keulen (j); L. Meyer <j): G. van der Molen ij) Vlaardingen: C. van Nievelt (j): N. de Roos mi) H. W. J. Schmitz (nu; P. Spallng lm); D. J. W. Teding ven Berkhout (j) Vlaardingen; 0. Teunissen lm) Vlaardingen: R. A. Timmer u>: H. Tjia (nu; w. Ubink (m>; L. van Weeie (j); G, J. B. Wevers Stous ij) Vlaardingen. Dokter Moerman bracht gister middag zijn bezwaren tegen het tracé te berde tijdens de zitting van de onteigeningscommissie van Gede puteerde Staten, die onder leiding stond van gedeputeerde J. C. D e e- r e n b e r g. Het is reeds de derde maal, dat dr. Moerman protesteerde tegen ont eigening va-n zijn grond, die op het ogenblik aan de stad grenst. „Dertig jaar geleden kon ik nog vanuit mijn woning de Nieuwe Wa terweg zien, oostelijk waren de hui zen van Vlaardingen nog 700 meter weg en noordelijk en westelijk la gen alleen maar weilanden. De Broekweg, waaraan mijn grondgebied grenst, was een doodlopende weg. Nu is alle grond rond mijn labo- ratoriumgebied opgekocht. wordt noordelijk en westelijk het land op gespoten en zijn de buizen tot vlak bij opgebouwd," aldus dr. Moerman in zjjn verweer. „Voor de verrichtingen van mijn wetenschappelijk werk is het nodig, dat ik mijn duiven rustig in een straal van 300 meter kan laten vlie gen rond mijn laboratorium. Dat kan op het ogenblik nog." In 1949. 1950 en 1951 had dr. Moer man reeds geprocedeerd tegen de gemeente Vlaardingen. die tóen in verband met uitbreidingen de grond wiide onteigenen. De Kroon deed in deze zaak nooit uitspraak en de ge meente had toen al geen belang stelling meer voor de grond, omdat tijdens de duur van de procedure al een andere oplossing was gevonden. vr(j talrijke publiek zoveel mogelijk show voor te schotelen. Men vergat daarbjj niet te doel punten, waarbij Könemann het ieeuwedee! opeiste (3x> en De Bruin en Goosens (met een ouder wetse kopbal) het totaal op vijf j brachten, Arie de Bruin en Rinus Goosens i Daar Schiedam het tempo niet waren opnieuw de motor van een j voldoende wist uit te buiten, werd De „jeugdige" oudjes van SVV hebben het gisteravond weer best gedaan. In de opstelling, waarin SVV in de gouden jaren triomfen behaalde, was men te gen Schiedam aangetreden. Nog weer later kwam een tweede onteigeningsplan van de gemeente Vlaardingen, waarin ook grond van dr. Moerman werd opgeëist. Wéér protesteerde dr. Moerman en deze procedure is nog hangende. Giste ren werd dus het derde verweer schrift ingediend. Nu was het Rijks waterstaat, die grond nodig had. „Ik begrijp, niet, .waarom men door onteigening mijn laboratorium wil vernietigen. Het Amsterdamse kan kercentrum iaat men toch ook staan? Ik wens ten koste van alles dit werk door te zetten om de gesel van de kanker verder te lijf te kunnen gaan," aldus dr. Moerman. Louter noodzaak Gedeputeerde Deerenberg bracht daaiop naar voren, dat het louter noodzaak is, dat het tracé door het land van dr. Moerman lopt. Het is beslist niet zo, dat Rijkswcter- staat of wij door onteigening de proefnemingen willen stopzetten. Verder betoogde dr. Moerman met klem. dat het overbrengen van zijn duiven, de dieren, waarmee hij zijn belangrijkste proeven neemt, naar een ander stuk land niet mogelijk is Voor liet eindaxtunen h.b.s.-A aan de r.h.b.s, alhier slaagden de vol gende dames; N. Borst.' I. Dessau- vagie, T. Groenewegen, J. Reus en M. van Wijngaarden, "erder J. Am- merdori'fer. J, Barendregt, J. Beke- nes. C. van Duyn, R. Goedvolk, J. Juyn, H. Kaper, J. de Kreek. H. de Neefi. H. den Ouden," A: Sala, A. Sa la. A. Schuize, P. Sluimer, H. Ver linde, K. Wassenaar en A. Wies. Vier kandidaten werden afgewezen. De Vlaardingse arts. wiens iri'eën over de kankerbestrijding in lar.den ais België en Duitsland veel, maar in Nederland zeif geen weerklank vin den, wees er voorts op, dat de duiven zullen worden verstoord ais de weg dwars door zijn land zal worden aan gelegd. „Elke controle wordt dan on mogelijk. Mijn laboratorium wordt waardeloos en door geen enkele financiële vergoeding is deze wond weer te lielen". De samenstelling van de bodem en van de lucht boven het grondgebied, waarop zijn duiven dagelijks uitzwer men en zich voortplanten, zou niet mogen worden veranderd. Dr. Moerman overhandigde vijf exemplaren van liet boek, waarin hij zijn conclusies en ervaringen heelt neergeschreven'. Hij las brie ven voor, waarin patiënten hem dankten voor zijn geneesmethode. Het woord en wederwoord tijdens de bijeenkomst werd buiten gedepu teerde Deerenberg aangehoord door ir. A. Ringst, namens het rijk en loco-burgemeester H. K. van Minnen van Vlaardingen. (Van onze sportredactie) In tegenwoordigheid van een groot aantal ouders, heeft een honderdtal pupillen van Hermes-DVS deelgeno men aan een vijikamp met als in zet het clubkampioenschap. Er wer den door de jongens goede prestaties geleverd in 't bijzonder door J. Wii- zenbroek die behalve drie records te vens het clubkampioenschap op zijn naam wist te brengen. Over de 60 meter hardlopen deed hij 9.7 sec., hij wierp de bal bij het ingooien 17 meter ver en haalde bij het verschieten 40 meter. De beste dribbelaars waren P. Dro ge en G. Bakker. Voor de veertig me ter dribbelen hadden beiden slechts 25 sec. nodig. De vier best geplaatsten waren: 1 en clubkampioen J. Wijzenbroek; 2 F, Droge. 3 F. de With; 4 J. Heyster. Na afloop van de vijfkamp heeft de voorzitter van de pupllienafdehng. de heer W. A. v. d. Most. aa ntie winnaars de prijzen uitgereikt. vrij .sterk technisch geheel, dat de verleiding niet kon weerstaan het i doelman Opschoor gepasseerd. maar driemaal Vrijdag bestaat gelegenheid tot kosteloze inenting voor kinderen be neden het jaar in het wijkcentrum Nieuwland, Dr. Wibautplein 229. De pokkeninenting zal gesahi-den. tussen 15.30 en 16 uur; die legen difterie, kinkhoest, tetanus tussen 16.15 en 16.45 uur. Trouwboekje der ouders en even tueel inentingsboekje der kinderen j meebrengen. i Zaterdag is het weer kijkdag bij de Schiedamse politie, "s Mid-lags va.ii twee tol vijf zullen in het bu reau aan de Lange Nieuwstraat ze ventig fietsen worden tentoongesteld, die de laatste tijd in Schiedam on beheerd werden aangetroffen. Klachten over bezorging van «b* tcrant kunnen elke avond tussen half zeven en half acht opgegewn worden aan ons kant«<u te Rotter-, dani, telefoon 11.10.30. De krant wordt dan dezelfde avond nog nabezorgd.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2