rogramma IvAO is al kant en klaar Op Veerplein2600 muizen90 hamsters Gemeente-reiniging krijgt nieuwe vuilnisauto Canadese order voor Nederlandse werf BERENBABY'S KWAMEN TOCH... - I Oud-Rotterdams gezin redde hun jonge leven is nu nog hartje zomermaar THEO EERDMANS komt bij uitzondering9 naar Schiedam Meer leerlingen op ulo Vlaardingen heeft Chinees restaurant V anavond in Julianapark 25.000ste Bromfietser bij botsing gewond Ingebroken f 137 vermist H. cle Man opent zaterdag Bediening waterpompstation wordt geautomatiseerd Schiedamse raad vrijdag bijeen Brommer slipt op glad asfalt Vlaardingens groei bijna op nulpunt Geslaagd chiedammers onder elkaaf Opvoering wagenspel in Jeugd Eldorado Veren. Bestrijding Tuberculose hielp vele gezinnen Kind springt van wip op vrouw m Vrouw ziet jaclitje omslaan: politie vindt geen spoor Generaal Engels overleden Burgerlijke Stand Visafslag HET VRIJE VOLK WOENSDAG 22 JULI 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) Al is het nu nog hartje zomer en is 'iedereen' op vakantie (geweest), het bestuur van de afdeling Schiedam van het In stituut voor Arbeiders Ontwikkeling, dat waarschijnlijk na september Nederlands Cultureel Instituut gaat heten, heeft niet stilgezeten: het win terprogramma is al kant en klaar. En de grote verrassing van het seizoen wacht de leden al dicht op de openingsavond: dan komt Theo Eerdxnans „in principe hou ik geen causerieën, maar voor Schiedam maak ik een uit zondering." Sahara Ruimtevaart In Vlaardingen lopen sinds gistermiddag 2600 muizen en 90 hams ers meer rond dan normaal. Dat komt, omdat de heer H. de Man (bijna 63 jaar oud), zijn vrouw en chauffeur Gerard Huisman op het Veerplein zijn gearriveerd. Het drietal kwam gistermiddag omstreeks half vijf op het Veerplein aan. Samen met een bus en een aanhangwagen, waarin de muizen en ham sters waren opgeborgen. Vanaf zaterdag 25 juli zullen de muizen en de hamsters in de miniatuurstad, die de heer De Man zelf bouwde, te zien zijn. Voor 't eerst zal de „muizenstad" een onderkomen vinden in een geheel nieuwe tent van hout, die door de heer De Man zelf werd geconstrueerd. Vlaardingen geniet voor wat dit betreft de primeur. Hobby is beroep „Mijn bobby werd mijn beroep," zo vertelde ons gisteravond de heer De Man in zijn keurig ingerichte wo ningautobus. „Terwijl iedereen mij voor gek verklaarde ging ik met mijn muizen allerlei kunstjes uithalen, ik bouwde zelf huizen en de toren van Scheveningen. Een draaimolen en andere kermisattracties kwamen uit de bus. De muizen speelden hier meesterlijk mee." Rn de heer De Man toog op pad met zijn muizen. Vlaardingen Tot voor kort ontbrak Vlaardingen ook op het programma. Al enkele jaren was de heer De Man gevraagd tijdens de jeugdvakantiefecstcn naar Vlaardingen te komen. Elke keer had Wy kunnen het de nu in Canada wonende oud-Rotter damse familie K. Doruyter na mens de directeur van het Burgers Dierenpark te Arnhem met de hand op het hart ver zekeren: „De twee beertjes ma ken het best. Ze groeien als kool. Enze zullen niet wor den teruggestuurd." En vooral dat laatste zal voor de familie Doruyter wel een opluchting betekenen. De plannen van de Schiedamse CJV voor een ,J?aris a Schiedam" beginnen gestalte te krijgen. De Lange Haven zal inderdaad een Seinekade met boekenstalletjes wor den en er kómt een Are de Triomphe als tenminste de grootse ideeën, die tijdens werkvergaderingen in de Jcugdhaven het levenslicht aan schouwden, levensvatbaar blijken. In het maandblad van de schie damse CJV wordt al iets van die plannen verteld. Er komt in de Jeugdhaven een Franse uitspanning met de Franse naam „Chce Guil- latime" ter opheldering: de voor naam. van de CJV-vaorzitterisWim). Het zal er in „Chez Guillaume" Frans aan toe gaan. Men kan er terecht voor: musiqiie, exposition, danser, modes, competitions, vin, pain baton, saucisse, glacé en jus de fruit. Aan de ingang komt een bordje met „Ou parlc francais - Men spreekt Hollands". .faris d Schiedam" duurt van 1 tot 15 augustus. Of de gasten in „Chcz Guillaume" ook verrast zul len worden met can-can dansende meisjes gelijk in dc oude Folies Ber gères, vertelt het CJV-maandblad niet. Het aantal leerlingen van de Wil lem de Zwügerschool voor ulo te Schiedam zal in het nieuwe leerjaar belangrijk hoger zijn dan In het cur susjaar 1958-—1959. Het aantal leerlingen is thans on geveer 480 en zal naar verwacht wordt in september 600 bedragen. Deze stijging brengt mede dat het aantal leerboeken, leermiddelen en schoolbehoeften zal moeten worden uitgebreid. B. en W. stellen de raad voor daar toe een extra-krediet te verlenen ten bedrage van 1800. (Van een onzer verslaggevers) Sinds gisteravond is Vlaardingen «en Chinees-Indisch restaurant rl)k- Het is het restaurant „Foo Sing" (Nieuwe Stad), dat in het pand Fe- perstraat 2 is ingericht. Het res taurant zal worden geëxploiteerd door de heer Ah Mot (49). „Foo Sing" is een echt Chinees res taurant geworden. Het enige verschil met de Rotterdamse- Chinese bedrij ven is, dat in „Foo Sing" de speciaal in China bestelde wandkleden, vazen en schilderijen van kurk, nog nieuw zijn. Evenals een grote keuken. De heer Ah Moi zelf (getrouwd en drie kinderen) is in 1940 in Nederland gekomen, nadat hij jaren op sche pen bad gevaren. Na 1945 is hij als kok en later ook als compagnon bij verschillende Chinees-Indische res taurants de kost gaan verdienen, In Rotterdam heeft de heer Moi opgemerkt, dat in het steeds groeien de Vlaardingen nog maar steeds geen Chinees restaurant kwam. Drie jaar geleden begon hij al naar een pand uit te zien. Het werd ten slotte dc Peperstraat, die gisteravond ter ge legenheid van de opening bijzonder feestelijk in Chinese trant was ver licht. In zeven weken tijd is het oude lederwarenfihaal van de fa, Leng- keek veranderd tot een Chinese ves tiging, dia een aanwinst voor Vlaar dingen betekent. Voor de kenners van de Chinese dis: Ah Moi komt uit Zuid-China. Bü Perregaux in Algerië is maandagavond een granaat ontploft in een openluchtbioscoop. Hierbij kwam een bezoeker om het leven. 30 personen werden gewond. WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: De dictator. 2 en 8,13 uur. SIONOPOLE-THEATER: Met getrok ken pistolen, 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Rembrandt. Rcmbrantlaan 5. Diversen: JULIANAPARK: tlchtlcsüjn, 8—12 u. GROTE KERK: orgelconcert door Jacq. Bekkers m.m.v. Truus ran Ameijde. sopaan, 8 uur. DONDERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER; De dictator. 2 en 8.15 uur. MONOPOUE-THEATER: Met getrok ken pistolen, 2, 7 en 9.15 uur. Apotheek: Rembrandt, Rembrantlaan 3. Diversen: ■JULIANAPARK: lUcmJestijn, S12 u Het zotnerprogranima v&n het IvAO volgens voorzitter P. Spruit 'prima geslaagd' loopt naar zijn eind. Op 20 september valt het laat ste zomer-evenement: een strand wandeling of een boottocht langs de Delta-werken. De laatste maanden maakte het Instituut excursies naar De Beer, de Biesbosch (met een boottocht) en het Zuiderpark in Den Haag. De deelneming overtrof telkenmale de verwachtingen. Ook uit de opzet van het winter- programma blijkt, dat de ruim 400 leden tellende afdeling Schiedam een bloeiend bestaan leidt. Niemand minder dan Theo Eerd- mans, nationaal bekend als journa list, als romanschrijver, maar vooral als 'televisie-ster', komt op 3 okto ber in het Volksgebouw het winter seizoen openen met verhalen over zijn ervaringen bü krant en TV. Op 20 oktober komt dr. J. R. Jager Gerlings vertellen over de Sahara-expeditie (nu nog aan de gang), waaraan hij heeft deelge nomen. Op 24 november: Simon de Waard met films en kleuren dia's over Griekenland. Het programma heeft men zo ge varieerd mogelijk gehouden. Zo is er op een nader te bepalen datum m januari I960 een praattavond onder het motto: 'Kent gij uw stad!', een avond dus gehee) gewijd aan Schie dam. waarbij dia's, tekeningen enz. zuilen worden getoond. De heer A. A. Gols, voor de Schfe- damse IvAO'ers een oude bekende, gaat op 23 februari vertellen over de (voornamelijk toeristische) aantrek kelijkheden van Denemarken. Op 22 maart vertoont Niels F. Halgersma de cinemascope-film 'Panama-Co lombia Het IvAO gaat ook met zijn tijd mee, want in april wordt een bij eenkomst gehouden gewijd aan de ruimtevaart. Dan zal dr. Raijmond, voorzitter van de Vereniging voor Ruimtevaart, niet alleen spreken, maar ook 'experimenteren'. Verder heeft het IvAO weer enkele cursussen op zün program staan. Allereerst voor de vrouwen een serie 'kookavonden', niet omdat de IvAO- vrouwen niet zouden kunnen koken, maar om hen wegwijs te maken in het bereiden van feestelijke gerech ten. Weer wordt er een cursus Engels gehouden (voor beginners, gevorder den en meergevorderden) en verder ook nog voor het eerst en mits er voldoende belangstelling voor be staat-, een cursus Frans. Met dit programma hoopt hef IvAO-Schiedam zün doel te berei" ken: namelijk zijn leden te verma ken en te leren.' (Van een onzer verslaggevers) Vanavond wordt in het Juliana park te Schiedam de 25.00östc bezoe ker van Iiichtfestijn verwacht. (Van een onzer verslaggevers) Woensdagmidag om drie uur zal voor de kinderen in Jeugd Eldorado te Schiedam een wagenspel worden opgevoerd. Het Theater Ariequlno brengt dan De schelmenstreken van Harlekijn. (Van een onzer verslaggevers) Gistermiddag omstreeks viif uur kwam op de Sehiedamseweg bij Bad Groenoord te Kethel een personen auto, bestuurd door mej. W. A. O. uit Rotterdam, in botsing met een brom fiets. De auto reed de parkeerplaats uit. de weg op. De bromfietser, de 55- jarige gemeente-arbeider A. Frenaij uit de Stationstraat, brak waarschijn lijk zün rechterbeen en liep een kuit- w-ond op. (Van een onzer verslaggevers) Ingebroken is in het kantoor van de N,V, Reparatiegebouw. Schiekade 45 te Schiedam. Via twee niet goed afgesloten openslaande raampjes kwam men binnen. Er wordt een geldkistje met 137,gemist. (Van een onzer verslaggevers) De Vereniging tot Bestrijding van Tuberculose te Schiedam heeft in 1958 blijkens het pas verschenen jaarverslag aanvele gezinnen hulp in de huishouding, huurtoeslag en reisgeld verstrekt. Het aantal uitge zonden patiënten naar sanatoria be droeg vorig jaar 23. Het resultaat van de Emmabloem- collecte vlei enigszins tegen, de op brengst bedroeg 3.847.37, Het aantal onder toezicht staande gezinnen bedroeg per 31 december 1958 208, het aantal patiënten 243 (v.j. resp. 204 en 239). De huisbe zoekster legde 1680 huisbezoeken af. Het financieel overzicht sluit met een nadelig saldo van f 1.026,95. Complete Muizenstad trekt Vlaardingen in (Van een onzer verslaggevers) De Rotterdamse mevrouw S. Eren de! heeft gistermiddag in Bad Groenoord te Schiedam een wervel- fractuur opgeiopen. Een kind, dat van de wip sprong, kwam boven op de vrouw terecht. Zü is in het Berg wegziekenhuis opgenomen. Er zfjn thans in Schiedam nogal klachten over de waterdruk. Veel geisers zijn er geplaatst, verschillende woningen met hogere verdie pinghoogte zijn er gebouwd, terwijl door inwoning niet weinige, vroe ger ongebruikte zolderverdiepingen in gebruik zijn genomen. Alle zijn dit factoren, die van invloed zijn .óp de waterdruk. Om de watertoevoer in overeen stemming te houden met het ver bruik zijn thans allerhande manipu- (Van een onzer verslaggevers) Vrijdagavond komt de Schiedamse gemeenteraad len stadhuizc bijeen om een 31 punten tellende agenda af te handelen. O.a. zal zij zich moeten uitspreken over het voorstel van B. en W. om een kre diet van 43.000 te verlenen voor de aanschaffing van een roltrom- roelvuilnisauto ten dienste van de gemeentereiniging. Schiedam wordt in de Nij meegse Vierdaagse onder an dere vertegenwoordigd door deze zeven stoere politie-agen- ten onder leiding van adjudant M. J. Geeratz, die vast van plan zijn het vier dagen vol te houden. Op de agenda verder voorsteilen tot verkoop aan de firma J. Mak Zoon te Schiedam van het pandje aan de Hoofdstraat 20lb, tot het ver lenen van een krediet van 575 voor de aanschaffing van leermateriaal t.b.v. de jan Ligthartsehooi, 5000 voor vernieuwing van de vloerbedek king van het gymnastieklokaal van het schoolgebouw aan het Frans Halsplein, i5Qö voor de aanschaf fing van leermiddelen t.b.v. de Wil lem de Zwijger-ulo, 6920 voor voor zieningen in de Theo Thfjssenschool aan het Edisonplein, 2000 voor de aanschaffing van leermiddelen cn meubilair voor de school voor indi vidueel onderwijs aan het Edisonplein en 869 voor de aanschaffing van leermiddelen t.b.v. het verkeersonder- wijs op de openbare en bijzondere scholen voor b.l.o. Verder een voorstel medewerking te verlenen aan de Vereniging voor Geref. Schoolonderwijs voor het ma ken van een aparte ingang in de zij gevel van de kleuterschool aan de Francois Haverschmidtiaan 15 en een zandbak op het achterterrein, waarvan de kosten worden geraamd Advertentie I.M. OPENLUCHTTHEATER „D1JK21GT" aewuzieoE ingang-, westzeediix donderdag 23 juli, 8 uur INTERNATIONAL JAZZ SHOW Nehffn WlDiaatt, nNger-fcrempettilt Beryl Braden. bluae-xrtngeras ?«er Scbüperoort klarinet run.». Siarkiown Bljd» Kiel». Kaarten d 1 2.- oen de ka»«c Openluchttheater voor de retelling ranal 7 uur. op 3761 en een voorstel tot het ver lenen van een krediet van 12.000 voor het plaatsen van een tweede transformator in huisje no. 19 aan de julianalaan. (Van een onzer verslaggevers) Verwondingen aan hoofd en han den liep de 35-jarige bromfietser K. N. Vermeulen op, die gisteravond om haif negen op de Kerkweg in Kethel slipte op het door de warmte glad geworden asfalt. Zfjn vrouw, die achterop zat, bleef ongedeerd. „Miniatuur-muizenslad' staat er op dc modern Ingerichte autobus ge schilderd, waarmee chauffeur Gerard Huisman gisteren Vlaardingen bin nenreed. Tot en met 8 augustus zal deze miniatuurstad in Vlaardingen blijven. Tot 1950 was het houden van mui zen voor de heer De Man een hobby. Zoals voor veel mensen, die niet bang zijn voor muizen, het houden van deze nietige diertjes een hobby is. De heer De Man was daarbij van professie van alles. Hij timmerde, zaagde, was metselaar, aannemer, in 't meubelvak en wat dies meer zij. Dat was de heer De Man allemaal tot iemand van een Haagse krant er achter kwam, dat hij rond 300 mui zen in zijn huis hield by wijze van hobby. Dat trok de aandacht van de ge ïllustreerde pers en daarna sloeg het over op het filmjournaal. En toen was er geen houden meer aan. Nu al vele jaren trekt de heer De Man in Nederland met zijn groep rond. Vele steden maakten al kennis met zjjn muizen. Duizenden bezoch ten zijn muizenstad. Duizenden zagen de diertjes, die een openbare school ingaan, die kermisattracties proberen en die in huizen wonen. Enschede, Hengelo, Maastricht, Groningen, overal was de muizenstad een paar dagen. hij moeten afzeggen, omdat elders op i één of andere tentoonstelling manifestatie zijn aanwezigheid ver eist was. Dit jaar heeft dc heer De Man gezegd: „En nu naar Vlaardingen." De hele winter bouwde hij ze'.f aan de nieuwe grote tent, die nu de mui. zenstad zal omgeven. Hij besteedde er vele vrije uren aan. Hij knutselde een tweede hobby -- en hy schil derde, totdat er een stad ontstond waarin hü naar ieders tevredenheid de muizen rustig in kon laten rond dartelen. Gele, grijze, blauwe, zwart-brpine oranje, bontjes, muizen van allerlei kleuren en tinten kan men nu in muizenstad ontmoeten. „De meeste hebben het in een paar uur niet be keken. Die komen de volgende avond terug. Om nog meer te zien," vertelt de heer De Man. Veertien dagen blijft, de muizea- fokkery, de aanhangwagen, de bus en ook de tent in Vlaardingen staan iaties nodig, welke echter sterke drukschommelingen in de beide aan- voerleidingen tot gevolg hebben cn wederom tot andere klachten aanlei ding geven, b.v. het lek worden van de verbindingen der buizen. Ook wor den klachten van het Rotterdamse Waterleidingbedrijf ontvangen. Met het oog op een en ander is het noodzakeiük op een centraal punt controle op de waterdruk te hebben, met de mogelijkheid de pompen op afstand te bedienen. Het hiervoor uitgewerkte plan brengt een uitgaaf mede van 42.000, welke* in tien jaar zou kunnen wor den afgeschreven, hetgeen een kapi- taalslast over het eerste jaar bete kent van 5880, welke last uiteraard elk jaar afneemt. Hiertegenover kan worden gesteld, dat een blijvende besparing op de personeelslasten van de bediening van het pompstation wordt verkre gen van rond 4000; bovendien ver mindert het energieverbruik wegens meer effectieve schakeling van de pompen, terwijl ook de kosten, ver honden. aan het verhelpen van de klachten, zullen vervallen. De onder houdskosten van de geautomatiseerde bedieningsapparatuur zijn gering. De voorgestelde automatisering zal derhalve niet kostenverhogend wer ken. doch daarentegen wel verschil lende krachten ondervangen en de bedrijfszekerheid van het Waterlei dingbedrijf verhogen. B. en W. vragen de raad het be nodigde krediet ad 42.000 beschik baar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) De rijkspolitie te water te Dor drecht heeft sinds gistermiddag ver geefs gezocht naar de opvarenden van een jachtje, dat volgens de vrouw van een schipper op de Noord zou zijn omgeslagen. Dc vrouw vertelde de politie, dat zij het jachtje had zien kapseizen en dat ze twee opva renden te water had zien geraken. De politie begon op de aangegeven plaats onmiddellijk te dreggen, maar zü heeft tot vanmiddag geen spoor van het scheepje en van de opvaren den gevonden. SU heeft ook geen en kel vermissingsbericht ontvangen. Tot nu toe heeft de politie ook nog geen andere getuige gevonden, die iets van het ongeluk heeft gezien. (Van een onzer verslaggevers) Vlaardingens groei heeft het nulpunt bijna bereikt. Gedurende de maand juni 1959 nam het in wonertal slechts toe met precies tien personen. Dat betekent dat Vlaardingen per I juli 67472 in woners telde. Enkele weken geleden heeft de wethouder van stadsontwikkeling, de heer T. tie Bru(jn, reeds aangekon digd, dat als gevolg van het geringe woningcontingent dat Vlaardingen kreeg toegewezen, geen personen van bulten de gemeente meer zouden worden toegelaten. De gevolgen van deze politiek zijn nu te merken, In de afgelopen jaren nam het in wonertal van Vlaardingen toe met gemiddeld rond tweehonderd mensen per maand. In de afgelopen maand kwamen er slechts vier mannen en zes vrou wen bij. Voor het eerst sinds lange tijd wordt in .Vlaardingen nu ook -een vertrekoverschot gemeld. In totaal vertrokken er 82 meer dan er de ge meente binnenkwamen. In Den Haag is op 63-jarige leeftijd de oud-commandant van de 7-Decem- berdivisie, generaal-majoor KNIL b.d. E. Engels. De heer Engels was doelmatigheids- inspecteur van het departement van Defensie. Hij is zondag op het Sche- veningse strand overleden aan een hartaanval. Generaal Engels was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw, offi- sier in de orde van Oranje-Nassau met de zwaarden en commandant in de orde van de Witte Olifant van Thailand. De begrafenis zal geschieden om kwart over drie op de begraafplaats Oud Eykenduinen te 's Gravenhage. Te Schiedam zijn dezer dagen' ge slaagd voor het mulo-examen A de volgende dames en heren: Voor diploma A de dames: B. van der Lely, Maasland; A. M. van der Kooy,. Vlaardingen; J. A, dc Beer, Schiedam; E. S. Le Feber, Hoek van Holland; L. M. van de Gaag, Maas land; L. B. van der Hoeven, Maas sluis; H. Kieijwegt, Hoek v. Holland; A. van den Berge, Hoek v. Holland; N. J .Weltevrede, Hoek v. Holland; E. G. Louw. Hoek v. Holland; M. P. Poot, Maasland; A. Groeneweg, Schiedam. Behalve de laatste zes allen tevens geslaagd voor middenstandsdiploma. Voor diploma A de heren: N, van der Kraan, Maassluis; W, Clausing, Schiedam; J. van der Marei, Vlaar dingen; A. G. Noerdhoek, Vlaardin gen; A. K. Jaeger, Schiedam; J. Th. van Loenen, Schiedam; D, B. van den Berg, Schiedam; A, van der Zouwen, Schiedam: G. J. Hoogenraad, Hoek v, Holland; A. Dalmeijer, Schiedam. Behalve de laatste drie allen ge slaagd voor middenstandsdiploma. Geboren: Adrianus W., zn van G PJ Braak en A M A Wever; Johan na M, dr van G P J Braak en A M A Wever; Robby, zn van W Faber en B de Vaal; Johan, zn van G J Dren- kelford en C van de Graaf. (Van een onzer verslaggevers) De Canadese visserijwereld heeft grote belangstelling voor de prestaties van de Nederlandse scheepsbouwers. Dit blijkt uit de in een ver gevorderd stadium verkerende onderhandelin gen tussen de scheepswerf D. en J. (Van eert onzer verslaggevers) Het verhaal van de familie Doruy ter. dc twee Barribalbeertjcs en Bur gers Dierenpark is ingewikkeld. Er zullen weinig beertjes zijn die zo jong al zóveel meegemaakt hebben. Ze vlogen zelfs over de pool. De familie Doruyter, na de bevrij ding van Rotterdam naar Canada geëmigreerd, woont daar in de plaats Quesnel. Nu had men daar in de buurt bijzonder veel last van een grote beer. die achter de schapen aanjoeg. Men ging op jacht en het dier werd doodgeschoten. Naderhand vond men twee jonge beertjes, die dus al vroeg hun. moeder kwijt wa ren. Wat ie doen met deze berenbaby's? De jachtopziener van Quesnel tag maar een oplossing: doodmaken! De zestienjarige zoon van de familie Doruyter hoorde dit en was het met 't afmaken niet eens, Hij ging naar de jachtopziener en vroeg of hij de beertjes mocht heb ben, De man fronste zün voorhoofd: Het is in Canada bij de wet verboden om een beer als huisdier te hebben Men piekerde en kwam tot een op lossing; de heren zouden behoren tot de leermiddelen van de school! Ze werden ondergebracht in een ge bouwtje van de Quesnel Highschool en voelden zich best. De problemen in het jonge beren leventje bléven echter groot. Het was te lastig om ze op school te houden, er was teveel belangstelling; de Barribalbeertjcs moesten verdwij nen. Karei Doruyter kreeg toestemming om ze toch mee naar huis te nemen. De familie Doruyter had er twee nieuwe huisgenoten bijgekregen. Ze werden met de fles gevoed en kregen als bijvoeding hondenbrood, paarde bloemen, sla en brood. Begin mei van dit jaar ontvingen de oud-Rotterdammers een brief van het Burgers Dierenpark uit Arnhem. Een andere Nederlander had over de dieren naar Holland geschreven en zo was het verhaal ook bij het die renpark bekend geworden, Gevraagd werd wat voor beren het waren en of men niet genegen was de dieren te verkopen. Karei meldde, dat hij de dieren graag wilde afstaan, maar dan moest het "dierenpark de reiskosten, 75 betalen. Naderhand moest de jonge man Arnhem nog meedelen, dat de uitvoerkosten nog eens dertig dollar zouden bedragen. De zaak is toen nogal ingewikkeld geworden. De directeur van het Dierenpark, de heer Van Hoof, dacht ook nog aan de vijf procent invoer rechten die hij hier sou moeten be talen en rekende uit dat de beertjes hem dan wel erg duur zouden komen. ,>En" zo peinsde de heer Van Hoof „beren zijn op dit ogenblik niks waard." Wat ér nu precies gebeurd cn ge schreven is, weten we niet. Maar ue beertjes werden afgestuurd en de familie Doruyter ontving een brief uit Arnhem, waarin werd meegedeeld dat de beertjes te duur kwamen en dat de zaak maar niet door moest gaan. Waren er misverstanden? Heb ben een brief en een telegram elkaar gekruist? Feit is dat de beren in Arnhem aankwamen! En daar zitten ze nu. Dc heer Van Hoof heeft de zaak nog eens overwo gen en h(j besloot de beren toch maar te houden. Ze zullen misschien naar Frankrijk worden verkocht. Het geld zal aan Karei Doruyter worden over gemaakt. ilet zal hem een plezier doen dat het beertje door dc heer Van Hoof Karei en het berinnetje C a r l a is gedoopt. Boot in Leiderdorp en de Canadese maatschappij National Sea Products over de houw van een 1000 pk. trai ler van het type Amsterdam IJm, IS, Dit moet als een proeforder worden gezien. Als de National Sea Products met de resultaten tevreden is, die met dit vaartuig op de visgronden ou Nova Scotia en New Founland wor den bereikt, zal dit hoogstwaarschijn lijk aanleiding zijn om een groot aan tal trawlers bij Boot in Leiderdorp te bestellen. Men spreekt zelfs van een miljoenenorder. De gedachten van de Canadezen zyn eerst uitgegaan naar een hek trawler. Maar hiermee hebben, de Ne derlandse scheepsbouwers, geen en kele ervaring. Daarom is de keuze gevallen op het type Amsterdam. Dit schip is ook bij Boot gebouwd en be hoort tot de beste besommers van de IJmuider trawlervloot. De Canadese order betekent jaren lang werk voor de werf. Het is ze»* mogelijk dat ook andere Nederlands* werven ingeschakeld zuilen worden. Bij New Foundland heeft men al eerder goede ervaringen opgedaan met Nederlandse trawlers. Deze zijn voor rekening van de IJmuider rede rij Medan-Batavia in Nederland ge bouwd. Na enige tijd op de Noordzee te hebben gevist, werden zij later doorverkocht naar New Foundland. Dit was onder meer het geval met de Medan. en de Soerabaia. ROTTERDAM, 21 juli Aan de visafslag alhier werden van Umui- den en elders 150 kisten verse zee vis aangevoerd. De prijzen waren: heilbot 2,60— 2,70 per kg; schol middel 35—37, klein 23—23. schelvis klein 28—30, kabeljauw «root 4549, middel 38— 40. klein 25—28, makreel 19—25; zeehanen klein 15—18; wijting IS— 26; verse haring 2527 p. kist.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2