In Kethel is het RESTANTEN" Schroder Zwak Schiedam verspeelt kans Kapitein Pomp stuurt IJ 3 door Waterweggolven Schoonhoven naar derde kiasse door 3-1-zege op DRZ Grote SZC-ploeg gaat naar Riviertaxi toont de Vlaardingershavens Fruitdiefjes lopen risico 1 Oef enwedstrij d SVV-Hermes Stoffen DIERENVRIENDSCHAP Slot wedstrijd in ziekenhuis G. DEN UYL onderscheiden Bejaarden varen op de rivier ADVERTEERT aim Boeiende uur-tocht in vakantie Duiveanieuws Wat zij vingen chiedammers onderelkaar m Voorwiel raakt los brommer over kop Excelsior '20 in Haagse afdeling Burgerlijke Stand Eerst hij For tuna: DFC en Hermes HET VRIJE VOLK DINSDAG 28 JULI 1959 PAGINA 5 m ZOMERSTOFFEN COTONETTE COTÖN FANTASIE RAFFIA IMPRÏMé's COTON STRUCTUUR (Van onze zwemmedewerker) Een grote zwemploeg van SZC zal deelnemen aan de natio nale zwemwedstrijden van de KNZB welke op 7, 8 en 9 augustus te Appelscha in Friesland zullen gehouden worden. Tempo te hoog ,In de tweede helft bleek toch, dat het Schiedamse tempo in de eerste helft te hoog was geweest. Schoon hoven beschikte over een groter uit houdingsvermogen. Onvermoeid zwoegden Dame en Eishof en de gastheren waren nu duidelijk ster ker. Steeds groter werd het gevaar „Van Putten" in de Schiedamse doel- mond, maar de uitstekende spil Van 't Hof en vooral keeper Zonneveld verdedigden als leeuwen. -(Van een onzer verslaggevers) h-t KAPITEIN ROELF POMP (57 jaar) stuurt zijn schip feilloos door de Europoort-golven, De IJ 3 zwenkt bij het Delta-hotel. Met de boeg oostwaarts gericht schuimt het schip daarna door het water van de Nieuwe Waterweg in de richting van Rotterdam. In de zijhavens ver rijzen zeereuzen. De „Rotterdam", het nieuwste vlaggeschip, de „Karei Doprman", het kost- 5 voorde*'jeugd bare marine-monument en de „Willem Ruys", iiSut-iZt tjie over enkele dagen, weer vertrekt schuiven langs de IJ 3, die wordt voortgestuwd door zijn 40 pk diesel motor. DE ZON GLOORT ZUIVER oranje nog even na aan de hori zon. De reusachtige kranen van het Havenbedrijf Vlaardingen- Oost zijn wonderlijke silhouetten aan de hel verlichte weste lijke lucht. En dan, als de lichten aan wal reeds zijn ontstoken, stuurt kapitein Roelf, Pomp zijn schip weer in de richting van de Vlaardingse haven. Weer rond vijftig Vlaardingers hebben genoten van de wederwaardigheden, die zó'n tocht per rivier taxi biedt. Maximum: 110 Geen toeval Vertrektijden De besturen van de Schiedamse hengelaarsverenigingerfe maken nu reeas p.rnnun om de singels en vij vers in de stad zelf nog eens af te viss.'. -i' moet zo hier en daar nog heel wat karper en andere vis zitten. Met de grote karpers uit het weste- (Van onze hengelmedewerker) De Schiedamse hengelaars hebben bij het beoefenen van hun sport nu al bijna twee maanden lang van het uitzonderlijk mooie weer geprofiteerd. De vergunninghouders voor het recreatiegebied in Kethel vingen zelfs al menige karper. Over het algemeen, wordt daar in Kethel sportief gevist. Al is er wel eens een karper in de braadpan terecht gekomen, de meeste worden weer in het water terug gezet. Wij dienen zuinig te zijn op onze vis. lijk deel van het Kethelse watercom- plex wordt de dan nog te vangen karper in het z.g. nieuwe gebied uit gezet. Het gedeelte waar thans gevist mag worden wil men dan vol zetten met allerlei soorten witvis, waaronder ook een duizend pond steenkroezen, die voorkomen In de molensloot van Post en in de vijver achter de Alge mene Begraafplaats. De echte karper6tekken komen dan in het nieuwe gebied waar de ge- duldvissers het andere jaar dan hun hart kunnen ophalen. Er is tevens een aanwas van Jonge karper gecon stateerd. De paaiplaatsen In de sloot jes, uitkomend op de Hargsloot, ble ken geschikt voor het uitkomen van de eitjes, hier door de karpers in het voorjaar met miljoenen tegelijk afge zet. Heel het watergebied in Kethel zit vol met jong broed van allerlei vissoorten. De 1500 uitgezette poot- snoekjes hebben hier dan ook een jachtgebied, waarin zij wel moeten groeien als kool. Grote snoek zal er hier in 't komende najaar echter maar weinig te vangen zijn. Hier voor hebben de visjagers het water te veel doodgevist. Tegen derge lijke roofbouw zal in de toekomst streng worden opgetreden. Poldervaart In poldervaart en Schle is nog steeds een aardig voorntje te vangen en vooral op zaterdagmiddag en ge durende de zondagen vond menig hengelaar hier enkele uren verpo zing. De paling is vooral in de Pol dervaart goed vertegenwoordigd en werd dikwijls in grote hoeveelheid gevangen. De liefhebbers van het wijde wa ter beleefden hun sport in het Briel- sche Maas-complex waax over het algemeen veel vis is gevangen. Het is hier voornamelijk de brasem an grote rulsvoom maar tevens de zware paling die boven water gebracht wordt. Al met al zijn. onze plaatse lijke hengelaars dus over de twee afgelopen maanden wel tevreden. Schiedam is de bakermat van vele drankjes. Een van die drankjes is bes senjenever, gewoonlijk aangeduid als „nieuw rood" of „nieuwe bessen", dat in deze tijd van het jaar op de markt pleegt te verschijnen. En er is één Schiedamse distilleerderij, die elk jaar opnieuw tracht met een origine le reclame-campagne de aandacht van de consument op dit drankje te vestigen. En wat trekt meer de aandacht dan enkele liejtallige dames? En lief tallig zijn de bessenfeeën 1959 van deze jirma zeker. Truusje Frencken, Jaqueline Aalderink en Ria Kuyken (de laatste pas terug uit La Courtine, waar zij voor de Nederlandse solda ten heeft gezongen) brengen deze week. een vierdaags bezoek aan weder verkopers en Horeca)-bedrijven in het oosten van ons land. Gestoken in fleurige toiletjes (na tuurlijk met reel rood) en vergezeld van enkele stoere adjudanten! rijden de drie feeën straks in open rijtuigen door Assen, Meppèl, Emmen, Hen gelo en Enschede. Bij het bestuur van dc Schiedamse volkstuindersvereniging „Klein-Bab- berspolder" zijn de laatste dagen veel klachten binnengekomen over dief stal van fruit de tuintjes van de le den. Appel- en pereboompje» alsmede aalbessenstruiken zijn hier en daar door de jeugd totaal geplunderd. Vooral de fruit-proeftuln kreeg het zwaar te verduren. Behalve dat zij de volkstuinhouders hiermedo ernstig duperen, lopen de fruitdiefjes nog risico ook. Het rij pende fruit is namelijk kort geleden bespoten met een luisvverend prepa raat waarin zwaar vergif is verwerkt. Het-bestuur acht zich verplicht en niet alleen de jeugd maar ook de ouders langs deze weg op te wijzen. -t yfci.V Woensdagavond spelen de Schie damse eerste divisie-clubs SVV en Hermes-DVS aan de Bosrand een in teressante oefenwedstrijd ter voor bereiding van de as. competitie. Het elftal van de roodgroenen, dat jl. woensdag tegen Xerxes in het veld is geweest, is op diverse plaatsen ge wijzigd en komt nu In de navolgende samenstelling uit: achter: Tap, Ro mein en v. d. Oever; midden: da rijs, v. Kampen, J. v. SchJJndel; voor: Lupker, Könemann, Corbeau, v. d. Marei en De Groot (ex-DFC>. Het elftal van de blauw wit ten zaJ zeer waarschijnlijk In de navolgende opstelling uitkomen: achter: v.Diest, De Groot en v. d. Sloot; midden: Burger, Rijke en Zuijlenkom; voor: v. d. Burg. C. v. d. Tuijn, v. Vuurcn, Groenewegen en Ter Braak. De wedstrijd vangt aan om 7 uur 's avonds. Op de Overschieseweg te Rotter dam is de 40-jarlge mevrouw M. Fa- landt-Lange uit de Van Limburg Stirumstraat te Schiedam met haar brommer over de kop geslagen, doordat het voorwiel los geraakte. Met een hoofdwond en een hersen schudding is zij opgenomen in het Gemeenteziekenhuis te Schiedam. De minister van de Verbindingen van Ghana heeft bekendgemaakt, dat zyn land van plan is de telever- bindingen met het buitenland over te nemen, als het contract met de Britse „Cable and Wlreles Limited' in 1962 afloopt. Advertentie l.M een spotkoopje vfj fifi mooie dessins S«2ö Kwaliteit „Menko" fiUQ dessins 1959-1»S8 MATHENESSERPLEIN 42 De Zuidajrikaanse artiest Coringa is voor 'rakertie naar Dusseldorf gekomen in gezel schap van vijf krokodillen en tier reuzenslangen, die het op een kampeerterrein best naar ban zin hebben. De krokodil Churchill heeft weliHccar een muilband om zijn bek gekregen, opdat hij niet gevaarlijk voor andere kampeerders zal zijn. maar dat verhindert hem. niet om nieuwe vrienden te maken. Zo is hij beste maatjes oewor- den met een kleine uil. die ge regeld on de bek van Churchill neerstrijkt. (Van onze sportredactie) De nieuwe Schiedamse tweede klasser Excelsior '20 is voor de ko mende competitie ingedeeld in de tweede kilasse A, de zgn. Haagse al- deling. Hier zal het opgenomen moeten worden tegen verenigingen met een groot voetbalverleden wier bezoek aan Schiedam ongetwijfeld heel wat publiek naar het Sportpark Thurlede zal trekken. Met Excelsior "20 zijn in deze af deling mede ondergebracht de na volgende clubs: Blauw-Zwart, Was senaar; CW, Rotterdam: HBS en HVV, Den Haag; LFC, Lelden, De Musschen, Rotterdam; Neptunus, Rotterdam, BK AVV, Leidsendam; Rodenburg, Leiden; VCS en VUC, Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) Een wegwedstrijd, die twee Schiedamse jongens onder elkaar hebben georganiseerd, Is in het Schiedamse gemeenteziekenhuis ge ëindigd. Een van de twee jeugdige wlelren- ners-in-de-dop moest met een her senschudding, ontvellingen aan het gelaat, armen en benen, en een scheurwond aan het linkeroog na een val naar het ziekenhuis worden ge bracht. De jongens, de ve rtienjorlge K. D. en de vijftienjarige A. K., hadden volgens hun verhalen gisterochtend, de afstand Schiedam—Hoek van Holland per flets ln een half uur af gelegd. Op de terugweg wilden ze hun re cord breken. Dit aatste is niet ge lukt, want op de Deltaweg ln Vlaar- dingen raakten de fietssturen van de bijzonder snel rijdende jongens in elkaar verward waarna een val volg de. De GGD-ambulance-auto was er snel bij om de gewonde wielrenner weg te brengen. DINSDAG Bioscopen: .PASSAGE-THEATER: Pcpote. kind van dc «traaf. 2 en 8.IS uur (a.L.I- M'OnCrüLE-TJiEATEci: Texas, 2 uur (14 jrHet lokkend moeras. 7 eu 9.15 uur (18 Jrl. Apotheek: L.urs. ..anae Haven 81. Diversen: JULIAN Ai" ARK: LlchUcstljn, 812 u WOENSDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: Pepote, kind var. do rtraat. 2 en 8.15 uur-(a.l.). MONOPOLE-THEATER: Texas.' 2 uur (14 lr). Het lokkend moeras, 7 en 9.15 uur (18 Jrj. Apotheek: E/crs. Lange Haven 81. Diversen: JULIAN AP ARK: Llchtfestlin, 8—12 u KETHEL: opening Oranjefeesten door burgemeester Peek. 7 uur. Schiedam heeft op eigen terrein zaterdagmiddag het honkbal- kampioenschap van de tweede klasse C prijs gegeven. Schiedam speelde zwak en er werden zoveel fouten gemaakt dat een zwak Laakkwartier een 57-zege hééft kunnen grijpen. Werper Van Hall van Laakkwartier was de grote man. Hy beheerste de strijd. Zeven tien maai wierp hij drie-slag. Met nog drie wedstrijden te spelen heeft Laakkwartier nu drie punten voorsprong op Schiedam dat op de tweede plaats staat. Theoretisch heeft Schiedam dus nog een kansje, maar als Sohledam de resterende wedstrijden speelt zo als deze match, dan heeft het geen recht op het kampioenschap. De zwartwitten vertoonden slecht veldspel. Er werd verkeerd en te traag aangegooid.Het was voor Laakkwartier niet moeilijk langs de honken te komen want dikwijls ston den de lopers ver van de honken. Hier had de werpersbatterij dé greep op de honken moeten houden, maar achtervanger Naterop heeft werper Tettelaar niet tot de Juiste felheid kunnen, stimuleren. Toch ging Schiedam met een gelijke standS5 de laatste innings in. Piet Tettelaar had de nieuw ingezette hitters kun nen bedwingen als hij na de twee- slags een wijdbal had geworpen, maar deze slagmensen raakten op zijn aerdeslagworp de bal met als gevolg dat Laakkwartier twee punten scoor de. Ook Schiedam zette een vertrouw de hitter in, Jan van der Kooy. maar werper Van Halle verwees de zwart witten met feilloze drieslags genade loos naar de banken. De Hagenaars startten fel. Met AVegens langdurige en trouwe dienst is de heer G. den Uyl, werkzaam bij de NV Werf Gusto, onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje-Nassau ln brons. Burgemeester mr. J. W. Peck reikte deze onderscheiding vandaag aan de heer Den Uyl op het stadhuis uit in tegenwoordigheid van superieurenen familie. Geboren: Robert, zn van P. Ros- man en p. Haak: Petronella C. N„ dr van H. Berkhout en C. de Waal; Anton, zn van A. Koene en C. Roos; Cornelia, dr van A. Koogje en M. F. van Unen; Petronella, dr van E. Bravenboer en N. Smit. Overleden: Q. Rietstap, 70 jr. Van de erkende Middenstands- opleiding „De Pater, Meyers, Maas, Onverwagt" te Schiedam behaalden de volgende personen het officiële Middenstandsdir'*ma „Algemene Handelskennis": L. J. Anceaux, C. v. d. Berg, P. Binneveld. L. A. Bijl. J. v. d. Bos, W. Broeren, M. Broeren, J. v. d. Boo- gert, Th. Dammers, J. Eysberg, H. Eikmans, J. v. d. Eyk, L. Fllius, A. Foist, J. Groeneveld, I. Hage, C. 't Hart, W. v. d. Horst, J. Huigen, H. Hamerslag, L. den Held, J. de Jong, N. Jongerius, W. de Jager, A. v. tl. Kamp-'t Hart, M. Korsten-Haten- bocr, C. H. Kuyl, J. v. d. Laan, J. Lansbergen, J. Löbker, B. Messe- ir.aker, G. v. d. Meer, N. v. d. Mil, A. v, d. Mil, P. J. Niestadt, M. de Nijs, E. Overdellnde, W. den Ouden, T. Cuwerling, H. C. Olsthooro, C. Strak v. SchijndeJ, J. Poot, J. Pop- peiiers, C. Rost, P. Rademacher, W. v. Ruttem, L. A. Seelen, J. v. Schie, A. v. d. Spek, H. v. d. Schalk, H. de Vos, J. Versteeg, N. Varekamp, J. Verspeek. N. Vermeer. M. v. Waal wijk v. Doorn, G. WUlemse en J. Zijlsfcra. goed slagwerk hadden zij reeds in de eerste twee innings een 30 voor sprong. Door goed honklopen van Jan Osephius werd het 31 in de derde inning. Op een goede slag van Piet van Ruiven, die een opofferingsslag plaatste, konden Frans Naterop en Gerard Kok van het tweede en der de honk naar de thuisplaat draven, waarbij ook het aangooien van de Hagenaars zwak was (3—3). De gasten namen in de vijfde In ning weer een voorsprong door een foute aangooi van achtervanger Frans Naterop (3—4). Laakkwartier had drie hon3ken voi, maar Schie dam kon erger voorkomen. Ook in de 6e inning zweefde Schiedam op het randje van de debacle. Laakkwartier kreeg de honken vol, maar er werd niet gescoord. Met zwak veldspel gaf Schiedam ln de zevende inning nog een punt aan Laakkwartier. <35). Toch kwam Schiedam nog terug. Op een voortreffelijke slag van Piet van Rui ven konden twee Schiedammers over de thuisplaat komen. Terwijl de tijd bijna verstreken was, stonden de kampioenskandidaten weer gelijk. (5—5). Laakkwartier zette enkele nieuwe hitters in en deze slaglieden raakten met succes de bal. Toch had Schie dam de score in evenwicht kunnen houden, want op een bal, die in een boog in het middenveld zweefde, kwamen twee Hagenaars naar het thuishonk (6—7). Bij snellen, reageren had Schiedam de kans in eigen handen genomen. Met de gelijkmakende negende in ning voor Schiedam trokken de zwartwitten naar hot slagperk. Laak kwartier heeft echter een sterke wer per en feilloos verwees deze dan ook met drie-slags de stadgenoten naar de banken. Juichend stormden de aanhangers van Laakkwartier het terrein van Schiedam op. (Van een onzer verslaggevers) Mei de personeelsboot van de Shell Pernis Raffinaderijen N.V. te Vlaardingen, de Kcningsplaat, zyn vanmorgen vele tientallen Vlaardlng- se bejaarden meegevaren voor de eerste van een serie van vier boot tochten. De gasten van de Koningsplaat waren allemaal leden van de stich ting Vlaardingse Bejaardenzorg. De boottochten, die morgen, donderdag en vrijdag worden herhaald, worden georganiseerd door de Commissie Boottochten van de stichting. Met het motorschip Goeree zijn vanmorgen 250 inwoners van Hoog vliet van het Oosterhoofd in Vlaar dingen naar de Deltawerken ver trokken. De tocht staat onder auspi ciën van de eigenaar van café Klein Delta, de heer j. van der Vlis, die ook in de komende dagen de tocht naar de Deltawerken organiseert on der het motto ,Met Klein Delta naar de Deltawerken". De bewoners van Rio de Janeiro worden bedreigd door een tekort aan drinkwater. Sinds november van het vorige jaar is de. temperatuur vrijwel niet beneden de 30 graden Celsius ge weest, hoewel begin juni de winter begonnen is. (Van onze sportredactie) Zaterdag 8 augustus eerst zal de Vlaardingse semi-profclub I ortuna- VI. de eerste competitiewedstrijd spe len. Deze eerste wedstrijd zal plaats hebben tegen DFC, de nieuwe Delftse eerste divisieclub. Op zondag 16 augustus volgt de eerste thuiswedstrijd aan de Flores- laan. 's Middags om half drie zal de wedstrijd tegen de aloude tegenstan der HermésDVS uit Schiedam plaatshebben. SCHOONHOVEN Bijna 1500 mensen hebben zaterdag gezien, hoe Schoonhoven, een fel voor zijn laatste kansen strijdend DRZ na 90 liiin. spannend promotievoetbal van zich afhield en, door een 31-zegc de pro motie naar de derde klasse bevocht. Zij beleefden daarmee het eigenlijke slot van het voetbalseizoen 19581959, want door Schoonhovens zege pro moveerde ook Schiebroek en werd de wedstrijd MaasstraatSchiebroek, die zondagavond zou worden gespeeld, zonder enige betekenis. (De wedstrijden SchiebroekSchoonhoven en DRZMaasstraat, die zondag 2 augustus zou den worden gespeeld, worden van het competitierooster afgevoerd). DRZ heeft de nederlaag te Schoon hoven voor een deel te danken aan een verkeerde tactiek. De Schiedam mers hadden hun voorhoedespelers Zeeman en Van Eyk op de kanthalf- piaatsen gezet, met het doel de ver dediging te versterken. De bedoeling was om via de snelle vleugelspelers Collé en Muylwijk een voorsprong te bevechten en die met hand en. tand te verdedigen. Dat bleek uit het zeer hoge tempo, waarmee de DRZ-ploeg trachtte de sterke Schoonhovense- verdediging uit positie te krijgen. Dat gelukte echter maar ten dele, vooral dank z(j het goede werk van Schoon hovens keeper De Groot. Na 20 min. kwam er-groot gevaar voor het Schoonhovense doel, toen De Groot een bal die naast zou gaan, nog trachtte te grijpen. Het werd een corner, die Muylwijk fraai nam. Het schot van Van Meeteren kon De Groot nog net over de lat tikken. Uit De ploeg zal bestaan uit: Cocky Gastelaars, 100 meter vrije slag da mes; Pauline v. d. "Wildt, Marianne Trompper en Janny Adriaanse, 100 meter vrije slag meisjes aspiranten; Ben Voerman, Idem jongens; Willy v. d. Lee, 100 meter schoolslag meis jes aspiranten; Peter Koning, 100 meter rugslag heren; Adr. Sonne- veld, 100 meter schoolslag jongens aspiranten; Toosje Rotteveel," 100 meter vlinderslag dames. Aan de 100 meter wisselslag estafette nemen met Nico Lepolder (schoolslag) deel Peter Koning (rugslag); Andr. Son- neveld (vlinderslag) en Ben Voer man (vrije slag). De SCZ-leden Pauline v. d. Wildt, WUly v. d. Lee, Peter Koning en Andr. Sonncvcld zijn door de KNZB uitgenodigd tot deelname aan de a-s. woensdag in Wageningen te houden selectiewedstrijden. Voor de deelne mers aan deze wedstrijden, die tot goede prestaties komen bestaat de kans opgenomen te worden in de trainingsploeg van de KNZB. Men mag aannemen dat men met deze wedstrijden, reeds het oog ge richt heeft op Rome waar het vol gend jaar de wereldkampioenschap pen gehouden zullen worden. Voor Effa de Marchi staat het nu definitief vast, dat zij tijdens deze kampioenschappen Italië zal verte genwoordigen. Andries Sonneveld en Kees Gar naal, die belden deelnemen aan de centrale waterpolo-training in het aspirantenteam van de KNZB zijn gekozen om een week naar Ommen ie gaan waar op zaterdag 15 augus tus bet grote KNZE-trainingskamp voor waterpolo geopend wordt. de volgende corner voorkwam hij een doelpunt door een duik in een klu wen van spelers. Door Van Putten en de actieve binnenspelers De Langen en Verhoef kwam Schoonhoven daaraan aan bod, maar nadat Zonneveld een schot van De Langen na een vrije trap van Heykoop had gekeerd, viel de eerste treffer in het voordeel van DRZ. Van de linkervleugel lostte Colié, zwaar belaagd door Broers, een effectvol schot, dat De Groot tegen het eigen net sloeg, 0—1. Het antwoord volgde twee minuten later, toen Van Futten zeer snel rea geerde op een misverstand tussen Zeeman en Zonneveld, die met el kaar in botsing kwamen. Zijn schot trof doel en al raadpleegde scheids rechter Copier nog even zijn grens rechter, hy wees toch resoluut naar het midden, In de 40e minuut van de eerste helft toonde De Langen zich de held van de wedstrijd. In een snelle rush naderde hij het Schiedamse doel, met de bal aan de voet trok hij verschillende verdedigers naar zich toe, maar in plaats van zelf te schieten, schoof hij de bal naar de daardoor vrijstaande v. d. Dool, die dit prachtige staaltje voetbal met een. kiassedoelpunt bekroonde (2—1). Schoonhoven miste zelfs doelrijpe kansen, zodat het tot de 25e minuut van de tweede helft duurde voor de spanning week. V d. Dool bereikte een pass nog net voor de doellijn, passeerde Van 't Hof en gaf toen v. Putten in moeilijke positie een schiet kans, die deze schitterend benutte (3—1). Pas toen Zonneveld een nieuw schot van Van Putten met een fraaie safe had gekeerd, wijzigde DRZ de op stelling en moest Ipenburg zelfs een schot van Zeeman van de doellijn Iedere dag, sinds gisteren en tot 8 t langs een op de stroom liggende Noor augustus, vertrekt de riviertaxi vanaf een ponton aan de Spoorhavendam. Al jaren ls dit vertrek een onderdeel van de jeugdvakantiefeesten ln Vlaardingen. Eén onderdeel, waarvan vooral *s avonds ook vele ouderen en buitenlandse gasten genieten. Het schip, dat gereed ligt aan de niet zo eenvoudig te bereiken ponton aan de zuidhelling van de spoorbrug over de Oude Haven, is dit jaar de IJ 3. Het is een schip, dat door de Rederij Boekei uit Amster dam aan het comité Jeugdvakantie- vreugd is verhuurd. Ai drie jaar lang bestuurt kapitein Roelf-Pomp in de vakantieweken deze riviertaxL „Er kunnen per tocht maximaal 110 passagiers mee," zo vertelt kapitein Pomp on- terwijl we de laatste tocht van zijn riviertaxi op maandag 2" juli meemaken. „Vandaag hebben We al zo'n 500 passagiers gedurende zes tochten aan boord gehad. Nee, dat is lang geen slecht aantal. Voor zo'n eer ste dag! Als het zo doorgaat, dan zullen we heus niet ontevreden zijn." En terwijl de IJ 3 na bij het Deltar hotel te zijn omgezwenkt de Schie damse havens passeert en rakelings De Schiedamse p.v. De Blauwe Doffer vloog vanuit Hannut. Gelost werd om 7.30 uur. Aankomst eerste duif om 9.34.37, laatste duif 10.10.59, De uitslag: 1 9 "Brokling, 2 mevr. v. d. Steen, 3 13 Morra, 4 6 18 C Lems, 5 Umer co. 7 Broeders, 8 12 17 20 Ka- zenbroot, 10 B. v, Gog-h, 11 Wenteler, 14 Ouwedljk, 15 Vrauwdeunt zn., 16 v. Gogh en co., 19 Dik. Vangstberlchten van dinsdagmor gen: VI 14 70 ktj, 40 netten; VI 70 60 ktj; VI 78 60 ktj, nog 40 netten; VI 79 70 ktj, nog 45 netten; VI 89 65 ktj; VI 112 60 ktj; VI 132 40 ktj; VI 142 40 ktj, nog 30 netten; VI 153 85 ktj; VI 172 70 ktj, nog 20 netten; Vi 190 51 ktj; VI 208 35 ktj; VI 216 75 ktj, nog 30 netten. Prijzen van hedenmorgen; trawl- haring klein 4043; groot 42,10— 43,90; steurharing 25,80—37,10; ma kreel 32; zoutevis 90—101 per ton. 28 julina de verse vis te IJmuiden verkoel-' te hebben is in Vlaardingen van de trawlvisserfj binnengelopen de VI 199, schipper Leen Kuiper, 30 last, 6 ton makreel en 3 ton zoutevis. scheert, vertelt de rustige, charmante stem van mevrouw E. C. Motz-van Velthoven over Europoort en Delta plan, over de Schiedamse en Rotter damse scheepswerven en over de ra darposten aan de kant van de Wa terweg. Mevrouw Motz is dit jaar voor het eerst explicatrice op de Vlaardingse riviertaxi. Zij is onderwijzeres. Aan vankelijk was zij dat in Rotterdam, maar de laatste jaren gaf zij de jeugd van de Juliana van Stolbergsohool les. Aan het begin van de nieuwe cursus staat zij voor kinderen van de Hugo de Grootschool voor de klas. Het Is geen toeval, dat mevrouw Motz e~pllcfltriee voor deze rond vaart Is. Haar man, ook al onderwij zer en speler ln het Nederlandse handbalteam, ls als organisator op- .ieugdsportgebiert en in het' kader van de kinderyakanttefeesten al lang geen onbekende meer in Vlaardingen. Welnu, de stem van mevrouw Motz vertelt u de voornaamste bijzonder heden via luidsprekers, die jammer genoeg alleen maar in de kajuiten van de riviertaxi verstaanbaar zyn. Wie zich dank zij fraai weer op het tussendek waagt hoort wegens snotor- geraas weinig van het relaas. Hoe het ook zij, ook vandaag ver trekt de riviertaxi weer.' Het is een werkelijk bijzondere attractie. Ruim een uur duurt de tocht door het ha vengebied. En niet alleen overdag, maar ook 's avonds is de reis voor wie van water houdt en schepen en bedrijvigheid een bijzondere beleve nis. Vertrektijden? Om negen uur 's morgens ligt kapitein Pomp gereed om voor de eerste keer de trossen los te gooien. Kwart over tien en half twaalf volgen de tweede ochtendlujj6 afvaarten, 's Middags vertrekt de IJ 3 om 2' uur, kwart over drie en half vijf. 's Avonds gaat het start schot om acht uur. Op de betrouwbare koers van kapi tein Pomp kunt u rekenen. „Al vanaf het moment dat ik veertien dagen oud was voer ik op een schip Mijn ouders stamden uit een schippersfa- mtlle. Later ben ik op de coastervaert in Groningen terechtgekomen en nu vaar ik de schepen van de redery Boekei uit Amsterdam waar ik ook woon," zo vertelt kapitein Pomp aan ieder, die het weten wil. De riviertaxijs, die in Vlaardingen worden gebruikt zijn scheepjes, waar- mee in de wintermaanden personeels leden over het IJ worden vervoerd. In de ty'den van de zomervakanties gaan deze schepen raar allerlei ha venplaatsen in Nederland om bij de rondvaarten ingeschakeld te worden. Uit ervaring kunnen we u dus meedelen, dat een tocht met zo'n taxi besitst de moeite waard is. En. de prijs ligt ver beneden die van de taxi's, waarmee wü op het land wor den vervoerd.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2