Regen is druppel op gloeiende Peel-plaat Vuur vreet zich diep in bodem ociale Zaken en bhj ven m c.a.o. s onverkort gelden BOSCH 4 inl Luiaard leeft weken op versmade legerblikjes ZONDER COMMENTAAR Chefariné.4 onairs in 5 jaar ruim verdubbeld Spreeuwenpraat Arbeider 10 min. bedolven SANDWICH SPREAD Delegatie van 'vrij Tibet' Oermoeilijk SINISTER ■ALS EEN OVEN GEEN HULP TER BEDEVAART HEINZ Kan en zal Metaal HET VRUE VOLK DONDERDAG 30 JULI 1959 PAGINA 3 Vinder Maar veertien AI vele jaren ontvangt Pieter van tijd tot tyd berichtjes van de ge mengde zangvereniging ASAP, een koor dat zich beijvert om in zieken huizen op te treden. Steeds wordt mij dan iets verteld over een van de laatste concerten, steeds wordt mij verzocht of ik in de krant wil zetten, dat leden welkom zijn. Ook wij Oud-minister Hofstra voor de radio de nieuwe broodbelegging (Vervolg van pagina 1) Minister-president De Quay had reeds aangekondigd, dat een aantal taken van de afdeling sociale bijstand en complemen taire arbeidsvoorzieningen naar Maatschappelijk Werk zou gaan. (Vervolg van voorpagina) De regering heeft er in toe gestemd, dat er niet alleen be- drijfstaksgewijze, maar ook ondernemingsgewijze gediffe rentieerd kan worden. Hierop was door de confessionele or- een „felle" vonk B'Q.U dl ES .voor iedere" motor ganisaties aangedrongen. Ook zal niet alleen de toeneming van de produktiviteit aanlei ding zijn voor verbetering van lonen en andere arbeids voorwaarden. Met de rentabi liteit (winst) en de werkgele genheid zal eveneens rekening worden gehouden. beroemde geneesmiddelen 1 tablet doen wonderen! Bij pijn, griep of „landerig" gevoel zorgt een enkel tabiet dat U weer met plezier Uw werk kunt doen! Een groot deel van de rubriek spreeuwen praat wordt vandaag niet door mij zelf ge schreven. Tot mijn vreugde heb ik een waardige vervangster gevonden: mevrouw H. Das-Wolters uit de Taandersstraat te Rotterdam. Ik vind het een prachtige spreeuwenpraat. „Wij hebben gis teren. iets leuks be leefd. Ik was niet thuis, maar de ramen stonden open. Toen onze dochters om een uur van hun vakantiebaantje naar huis kwamen, vonden ze in de voorkamer een mus. Ze werd prompt de vrijheid weer ingejaagd. Om vier uur kwam ik thuis en vond daar een van de dochters van streek. Er zat nl. in de kamer nog een musje en nu hadden we kennelijk de moeder weggejaagd. Ik zette de baby eerst oo"de vensterbank, maar dat lokte protest uit omdat ze best naar be neden zou kunnen vallen. Goed, ik zette de kleine mug in een schoenen doos en probeerde of ze honger had. Het vogeltje sabbelde een klein stukje brood naar binnen. Nu hebben we twee kanaries, een man en een pop. Hee, dacht ik, laat Ik eens proberen of het popje moe derlijke gevoelens koestert tegenover de ionge mus. Niks hoor! In die be drijven was het half zeven geworden; wij gingen aan tafel. Opeens een kreet uit de schoenen doos. Ik zei: „Had je snavel eerder opengedaan. Dan was je moeder te ruggekomen." Maar dat hoort zo'n vogel natuurlijk niet. Wie wèl wat hoorde? De mankanarie. Volgens ons gaf hy de mus antwoord. Wij baby op de kooi van de kanaries gezet. Geen verder contact. Maar toch hoorde ik nog steeds antwoord geven. Ik kijk de tussen- kamer in en zie moe aan komen vliegen. Wij baby weer opgepikt en op het bed gezet. Had je die begroe ting tussen moe en baby moeten zien. Enig gewoon. En pa zat maar buiten te roepen. We hebben de baby toen op de vensterbank gezet. Ma vloog het eerst het raam uit. De kleine kwam ten slotte ook beneden terecht. Maar wat doet het sufferdje? Gaat bij het gat van een rioolput zitten. Komt een fietser aan, kind in de put. Wij naar beneden. Kregen de put niet open. Andere meneer krijgt 'm wèl open. Put was kurkdroog. Musje zat in een hoek. Wij baby uit de put gfehaald en op een hek aan de overkant gezet, 't Gezin was gelukkig herenigd. Is het niet grappig dat zo'n moe dermus toch maar precies wist welk raam ze binnen moest vliegen? Is het niet leuk om deze zorg voor de kleine te kunnen gadeslaan? Menige moeder kan hieraan een voorbeeld nemen." „Ik heb meermalen de ingezonden stukken gelezen van de lezers die de verliezers een verwijt maakten dat ze niet goed op hun geld pasten. In gedachten was ik het met die schrij vers eens", vertelt ons de heer J. Mol uit de Clement Tolstraat te Rotter dam. Hij voegt er echter snei aan toe: „Maar er zijn gevallen waarbij eigen schuld maar een minimale rol speelt. Dat heb ik nu ervaren". Immers: „Juist om verliezen te voorkomen, stopt mijn vrouw haar beurs altijd goed onder in haar tas. Daar werd ze nu het slachtoffer van. Door de druk van de gevulde tas scheurde het stiksel los. In de vol gende winkel zag ze het resultaat. Ze verloor een portemonnee met ƒ60.-." Triest verlies, mijne vrienden, maar we kunnen dit verhaal een gelukkig slot geven. De heer Mol besluit: „Wat regel behoort te zijn, maar wat helaas voor de gedupeerde maar al te weinig gebeurt, geschiedde hier. Op de Beijer- landselaan werd de portemonnee gevonden en door de vinder aange geven. Deze vinder was de heer Jan sen uit de Kouterstraat 9c. Hij wilde van geen beloning weten en was net zo blij als wij. Zou u dit voorval uw kolom willen zetten?" Dat doet Pieter met plezier. We lezen In deze kolom helaas veel te veel berichtjes over niet-eerlijke vin ders. Zo ook nu weer: zondagmorgen mooi concert in het Zuiderziekenhuis en: „Wij hebben dringende behoefte aan dames en heren". ASAP schijnt en dat is jammer almaar kleiner te worden, 'k Lees dat het koor nu nog maar veertien leden telt. Wel wat erg weinig voor een zingende gemeen schap, Pieter wacht met belangstelling verdere berichtjes af. Zal het cijfer nog verder dalen of zal mevrouw J. L. van Hespen, Lange Dijkstraat 13 te Rotterdam, mü in de toekomst beter nieuws kunnen sturen? Ik hou ervan als iemand de eigen stad zo vurig aanprijst gelijk van daag mevrouw Boomert uit de Ha venstraat te Vlaardingen doet: Jk lees altijd je stukjes. Laatst schreef je over de molens in de Krim- penenvaard. Maar heb je de molen bij ons in Vlaardingen wel eens ge zien? Het is een machtig gezicht als-ie draait en dat gebeurt de laat ste tijd geregeld. Wij zijn trots op onze molen van ome stad. Als je nog eens naar Hoek van Holland gaat, kom je er vlak langs en dan kun je zien hoe mooi hij is. Ook al hebben we een stad met vele moder ne woningen." Ik ken de Vlaardingse molen. Een mooie molen. Maar waar ik het in Vlaardingen het mooist vind? Op het Hoofd.Daar kun je uren en uren over het water uitkijken. Aanbod Een onbekende uit Ridderkerk biedt een grote doos met noten nan voor pa tiënten. Hiervan kunnen allerlei leuke voorwerpjes worden gemaakt. Capsules werden aan het spreeuwenbureei afge geven door Gerda v. C. uit de Rullstraat, postzgels door S. uit de Jacob Loisstrual, schoenen en capsules door W. van de Schulpweg on si rebandjes door T. van de Aelbrechtskade. Verder noteerden wij een tweepersoonsledikant met spiraal van H. v.d. Sparrendaal, een bed en meubilair van Van D. uit de La Rey- straat en een klnderledlkantje met bed je van G. uit de Vlllastraat te Schie dam. Voor de spreeuwenpot ontvingen wij een gulden van B. van de Boezem- laan en 1 7,50 van N. uit de Boomgaard- etraat. Allen onze dank. Verlies Gaande van de Van Meursstraat naar da Doedesstraat verloor de heer De Hoog, De Costastraat 60a, op 19 JuU zijn bril. Een Unker handschoen is mevr. Okhuizen, Spangesekade 15 zater dagnacht bij 't sportterrein aan dc Sparta- straat kwiltgeraakt. Op 29 jult heeft Leny Slepman, Lavendelstraat 42. haar dou blé horloge met schakelarmband verloren. Het was een gedachtenis. Wie heeft de autoped van Adrl Roos, Camlsseiaan 72b, in bewaring ge nomen? Op 15 juli is zij deze kwijtge raakt; haar naam ataat op het plankje. PIETER SPREEUW (Yan een onzer verslaggevers) De vurige gebeden van de bewoners van de Brabantse Peel zijn verhoord: Het heeft geregend! Voor bet eerst in drie maanden viel er gisteravond regenwater op de verdroogde en verdorde landerijen en bossen. Maar die eerste regenbui kon de Peelbrand niet blussen. Het was een druppel op een gloeiende plaat. Het vuur heeft zich diep in de bodem gevre ten en daar woekert het in de veenlagen voort. Het zal een week onafgebroken moeten stortregenen om dat verraderlijke vuur te blussen. En vanmorgen, toen het vrijwel in geheel ons land regende, was het in de Peel droog. In de kapelletjes en kerken heeft het Peelvolk nieuwe kaarsen ont stoken, offeranden, waarmee het regen wil afsmeken. Vijf dagen reeds woedt nu de Peelbrand en zo ver het oog reikt ziet men een. geblakerde vlakte. Het is in de Deurnese Peel begonnen envandaar is het vuur naar het kerkdorp Helenaveen gekomen. Het vloog door de toppen van de dennenbomen, het liep snel door het dorre gras en het kroop door de veenlagen. Hier en daar in het uitgestrekte Feelland treft men dit beeld: een gat, waar het vuur zich de grond in heeft gevreten. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar fret tende uitspraken van anderenuiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Het tweede experiment van de vrijere loonpolitiek gaat aldus begin nen onder weinig gunstige vooruit zichten. De risico's zjjn van verschil lende aard. Indien de regering gelijk heeft dat de ruimte beperkt is, en zij haar loonbeleid daarop afstemt, daarbij rekening houdend met de compensatiemaatregelen per 1 april, dan zijn sociale spanningen onver mijdelijk. De Vakbeweging (kaderblad NW) van 28 juli 1959. Wij vinden dit een redelijke oplos sing van het geschil. Te wensen blijft er altijd wat, maar vast staat, dat het werk van de vakbeweging én dat van de Tweede Kamer niet tever geefs is geweest. Gelet op het geheel van de om standigheden behoeven wij niet on tevreden te zijn. De regering heeft, dunkt ons, goed gehandeld door ge volg te geven aan onze gerechtvaar digde wensen. De Gids (Kaderblad CNV) van 25 juli 1959. Ik ben er van overtuigd^, dat het kabinet niet door de knieën is ge gaan. De regering heeft bereikt wat zij wenste op dit moment. Alleen be treffende het middel, de daad, heeft de regering het beter geacht enkele maatregelen nog uit te stellen. Ik zie dit als een concessie ten aanzien van het middel, niet van de zaak zelf. Hieruit blijkt overigens de grote waarde van het gezamenlijk over leg. Minister-president De Quay in vraaggesprek De Quay-Freguin voor de televisie op 22 juli 1959. De regering wil veel meer dan welke groep in de Sociaal-Economi sche Raad dan ook, omdat zij de kool en de geit wil sparen. Zij geeft de huiseigenaren een huurverhoging, de voorstanders van de nieuwe loon politiek de differentiatie, de voor standers van de oude loonpolitiek een algemene maatregel, en zelf krijgt zjj de verlaging van de subsi dies. Maar wat zal er moeten ge beuren als onverhoopt blükt, dat dit niet allemaai kan in zo'n kort tijds- bestek? Het is duidelijk, dat daardoor het aantal knikkers voor het spel van de differentiatie geringer wordt. Ruim Zicht (Kaderblad KAB) van 28 juli 1959. Het lijkt eenvoudig, maar het is natuurlijk oermoeilijk. Dagblad De Tijd-Maasbode in een hoofdartikel over vrijere loonpolitiek, 28 juli 1959. (Van een onzer verslaggevers) Tien minuten lang is gisteren in Assen een 58-jarige arbeider begra ven geweest onder een grote berg zand. Door het kordate optreden van zijn collega's kon hü er na tien span nende minuten onderuit worden ge haald. De man was zelfs nog bij be wustzijn, hij had alleen een shock. Het ongeluk gebeurde bij de in aanbouw zjjnde rioolwaterzuiverings installatie aan het Noordwillemska- naal. Met een dragline werd een twee meter brede sleuf gegraven voor het leggen van rioolbuizen. Het vrij komende zand werd op de zijkanten gedeponeerd. De arbeider liep door de sleuf op het werk toe. Op onver klaarbare wijze stortte plotseling het zand langs de kant naar beneden. De man werd er finaa! onder bedolven. Die onstuimige brand van dennen hout, heide en gras was snel uit gewoed. Toen de hoog oplaaiende vlammen alles verteerd hadden, stier ven ze snel. Maar in het veen sluipt het vuur door, soms drie meter diep onder de oppervlakte en het vordert met een meter per uur. Het is een sluipende moordeaar. Zijn aanwezigheid wordt slechts ver raden door lichtgrijze rookwolkjes, die als mist slierten over het gebla kerde land trekken. Langzaam kruipt het onder de bovenste bumuslaag voort en het tast de wortels van de bomen aan. Soms ziet men een berk, die de eerste stormaanval ogenschijnlijk goed iieeft doorstaan, langzaam rit selend omvallen. Het geniepig voort- sluipende vuur heeft de wortels weg gevreten. Ook de trotse eiken, die ongenaakbaar die eerste vuurzee hebben getrotseerd, zijn ten. dode op geschreven, zoals alle leven wordt gesmoord. Het is griezelig en sinister. Hier en daar ziet men stukken grond, waar zo op het eerste gezich niets meer aan de hand is. De bovenlaag is ver brand, de bladeren aan struiken en bomen verdord, maar overigens lijkt alle gevaar geweken, maar dat is slechts schijn. Steekt men een spade in de grond, dan ziet men de rook uit de smalle streek kringelen. Dat is dan de eerste rook, die men weer waarneemt, maar het is ook het overtuigende bewijs," dat de Peelbrand doorwoekert. Veel gevaar vor een verdere ver breiding van de brand bestaat nu niet. want die regenbui van gister avond heeft de omliggende lande rijen, welden, bossen en heidevelden doordrenkt, zodat het vuur aan de oppervlakte weinig kans heeft. Dat ondergrondse vuur kan men wel de baas blijven, maar niet overmees teren. Het Peelvolk, ln de steek gelaten door iedereen en alles, heeft zeven honderd hectare van zijn mooie, ruige land prijsgegeven: een strook van tien kilometer lengte en zeven honderd meter breedte. Daar heerst het vuur. Af en toe siddert de Peel door een heftige explosie. Dan heeft de brand oorlogstuig tot ontploffing gebracht, dat er ongeweten nog in de bodem zat. Soms moeten mensen hun wo ningen verlaten, omdat de verander lijke wind de verstikkende rook de huizen binnenjaagt. Vannacht stonden we, even ten noorden van Helenaveen. op de grens van het brandgebied. We zagen hoe het vuur zich in de bodem groef. Er ontstond eerst een holletje, dat er in het nachtelijk duister uitzag ais een oven. Langzaam, maar zeker werd het dieper, totdat we het vuur niet meer konden zien en sléchts een diep gat zagen. Het was benauwend, vooral omdat we wisten, dat overal om ons heen op dat moment hetzelfde gebeurde. Lopen in het wijde, troosteloze gebied van de brand, is gevaarlijk, want men kan plotseling in het vuur zakken, dat de bodem heeft uitgehold. Behoedzaam, steeds met een stok de grond voor ons verkennend, zijn we er toch een paar honderd meter ingetrokken. Om ons heen een ver pulverde humuslaag, waarvan de as een oranjegele kleur heeft, en verder verkoolde struiken, geblakerde bomen en overal rook, die zo maar uit de bodem opstijgt. Er staan gelukkig geen huizen in dat onafzienbare, trieste gebied. Er is ook weinig cultuurgrond. Maar er was veel natuurschoon, dat onnavolg baar werd beschreven door de schrij ver Antoon Coolen. Dat prachtige, ruige Peelland ging verloren. Het was niet nodig geweest, zeg gen ze in de Peel. Als we op tijd hulp hadden gekregen, was het nooit zo ver gekomen. Ze hebben ons in de steek gelaten. En met die „ze" bedoelen de Peelbewoners de brandweerkorpsen van de omlig gende dorpen en steden en de mili tairen van de in de nabijheid ge legen kampementen. Zo is het altijd geweest, zeggen ze Als een mistbank hangt de rook over het Peelland. Bomen, waar van de wortels zijn weggevreten, liggen zielloos ter aarde. in de Peel en ze constateren verbit terd: Als er bij Apeldoorn een weg berm in brand staat, sturen ze vlieg tuigen, maar hier laten ze alles maar branden. En ze wijzen op de zekere gevaren, die sommige bedrijven lie pen, die alleen gered werden, omdat de wind net op tijd draaide. Het Peelvolk gaat ter bedevaart om regen af te smeken, want alleen regen kan de Peelbrand nu nog blussen. En als er geen regen komt, véél regen, dan zal het vuur heer en meester blijven over zevenhonderd hectare Peelland. Dan zal het daar branden tot de winter toe. Het zal branden tot de laatste krui mel veen en dat betekent ook, dat de turf de huisbrand van de arme turfstekers verloren gaat, voor zo ver die al niet verbrand is. De scbade Sn geld uitgedrukt? Niemand kan het nauwkeurig ramen, maar men schat het totale bedrag in de buurt van honderdduizend gulden. Ma&r, zo zeggen ze in de Peel, voor al het geld van de wereld kun je ons echte Peelland met zijn berken, den nen, heide en ruig veengras niet her stellen. Dat is voor goed verloren. En in de kapellekes branden dag en nacht honderden kaarsen als een lichtende smeekbede om regen. Oud-minister 11. J. Hofstra spreekt morgen, vrijdag 31 juli, om 18,15 uur via Hilversum 1 402 m over: De situatie na bet debat over de sociaal-economische nota van de regering. V.J Advertentie I.M. MIDDELPOT 0.98 GROTE POT 1.45 Het betrof hier sociale bijstandsregelingen voor beeldende kun stenaars. kleine zelfstandigen, gedemobiliseerde niet-werkende blin den en andere gehandicapten, en langudig werklozen, die ten minste één jaar in de sociale voorzieningsrcgeling B voor werklozen zijn opgenomen, alsmede de voorzieningsregeling voor het sociaal-cul turele werk voor de werklozen die zich niet in kampen bevinden. Omdat tegen deze voorgenomen maakt, vooral wat de zorg voor lang- overhevelingen van vele zijden en durig werklozen betreft, had prof. niet alleen in de volksvertegenwoor- De Quay toegezegd, dat hij de over- diging ernstige bezwaren zijn ge- heveling van de zorg voor deze werk lozen nog eens onder de loep zou nemen. De overheveling van de andere taken leek echter te zullen doorgaan. Ook dit voornemen heeft het kabinet nu echter onder de druk van belanghebbenden, volgens Haagse politieke kringen, althans voorlopig laten varen. Alles zou dus blijven zoals het was: de gehele afdeling sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzienin gen bij, het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid. Ook de directie voor de Volksge zondheid zou onder dit ministerie blijven ressorteren, omdat tegen de overgang naar Maatschappelijk Werk onoverkomelijke politieke bezwaren bestaan Het is vooral de minister van Maatschappelijk Werk, mej. Klompé, geweest, die voor deze overhevelin gen heeft gepleit. Zij wilde namelijk zoveel mogelijk alle bijstandsregeün- gen mede met het oog op de in voor bereiding zijnde wet bijstand levens onderhoud. die de verouderde armen wet zal vervangen, bij één departe ment het hare onderbrengen. De Wet bijstand levensonderhoud zal alle groepen omvatten die bij stand krijgen en die niet vallen on der andere bestaande wettelijke re gelingen. Een dergelijke wet kan volgens Haagse kringen heel goed werken, ook indien niet al deze groepen onder één departement vallen. Dat is thans ook niet het geval. Maatschappelijk Werk bij voorbeeld heeft de zorg voor gerepatrieerden, vluchtelingen, enz., terwijl Sociale Zaken zorgt voor werklozen, blinden, kunstenaars, kleine zelfstandigen en dergelijken. WENEN (AP). In Wenen is ook een delegatie van „vrij Tibet" aange komen, drie man sterk. Zij staat on der leiding van Thubten Jigme Norbu, de 21-jarige broer van de Dalai Lama. De Tibetanen willen de waar heid vertellen over wat er in Tibet gebeurt onder het communistische bewind van de Chinezen. De Dalai Lama heeft een telegram gezonden aan de Oostenrijkse jeugdfederatie waarin h(| dankt 'voor „de vriende lijke aandacht voor de zaken van Tibet". SAKDM SAN0WJCH GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverander, indien een Heinz 57 product niet voldoet. Advertentle I.M. Mm- ïmp, N.Y. Willem va* Rrjo Haarlem merw«£ 475, Amsterdam TeU 835222 00 Teiex D222 De mogelijkheid om gedurende de looptijd van. een c.a.o. wijzigingen in de lonen aan te brengen (openbreek- bepaling) wilde de regering aanvan kelijk uit de c.a.o.'s wegnemen. Hier over heeft in de Tweede Kamer een korte maar felle discussie plaats ge had tassen staatssecretaris Roolvink en de heer Roemers. Daarbij heeft de staatssecretaris bakzeil moeten halen, maar uit het regeringsontwerp voor de spelregels, dat wjj gisteren hebben gepubliceerd kon men lezen, dat de regering haar aanvankelijk ingenomen standpunt wilde handhaven. Na het overleg echter is vast komen te staan, dat de openbreekbepallngen in de c.a.o.'s onverkort blijven gelden. De regering wilde vastleggen, dat het college „kan" afwijken, indien het bedrijfsleven aan de gestelde voorwaarden voldoet. De Stichting lieeft de regering er van overtuigd, dat de „primaire verantwoordelijk heid" van het bedrijfsleven mee brengt, dat in zo'n geval het college ook inderdaad za! afwijken. Overigens is ook het begrip richt lijnen nader vastgesteld. Daarbij is thans aangenomen, dat de lonen in een belangrijke bedrijfstak als het beroepsgoederenvervoer beneden de richtlijnen liggen. Met dit alles is aan de wensen van dc vakcentralen nog niet voldaan. Het NW blfjft tegenstander van de gedifferentieerde loonpolitiek, de ge zamenlijke vakcentralen blijven hun bezwaren tegen de algemene maat regelen (huur. en mclkprijsverho- ging) handhaven. Maar, so zegt het officiële com munique, dat van de besprekin gen is uitgegeven: „Gegeven de aanvaarding fdoor de Tweede Kamer) van de gedif ferentieerde loonvorming als neergelegd in de nota van de re gering en voorts gegeven het complex van maatregelen met betrekking tot de subsidies voor de melk. en met betrekking tot de huren, kon in beginsel overeen stemming worden bereikt over de inhoud van de aan het College van Rijksbemiddelaars te ver strekken algemene aanwijzing." Hoewel de gewijzigde spelregels nog door de ministerraad moeten worden goedgekeurd, zullen zij toch reeds als uitgangspunt dienen bij de beraad slagingen, die vandaag in de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid worden gehouden over de nieuwe c.a,o. voor de metaalindustrie. De Britse regering heeft be kendgemaakt van plan te zijn bin nen twee jaar met behulp van een Amerikaanse scout-raket een satel liet de ruimte in te schieten. De kunstmaan zou bijna 70 kilo moeten wegen. Advertentie I.M. in (Van een onzer verslaggevers) Nederland had op 1 januari 1956 maar liefst 2243 miljonairs, tegen 941 in 1951. Dit blijkt uit de zojuist ver schenen publikatie 'Vermogensver deling 1956' van het Centraal Bu reau voor de Statistiek. In die vijf jaar is ook het vermogen in handen van natuurlijke perso nen nogal toegenomen: in 1956 was het 32,7 miljard gulden tegen 21,2 miljard gulden in 1951. Dat is een stijging met 54 percent. Belastingplichtigen met een vermo gen van 1 miljoen gulden en meer maken een li percent van het totaal uit. Ze bezitten te zamen 14 percent van het vermogen en zijn 24 percent van de belasting ver schuldigd. Het gemiddeld vermogen per Inwoner in de verschillende provincies en gemeenten loopt sterk uiteen. Van de provincies heeft Groningen met f 4104 het hoogste en Limburg met 1609 het laagste gemiddelde. Gerangschikt naar het gemiddeld ver mogen per inwoner is Bloemendaal de "ritkste" gemeente met 30.234 gulden en het Limburgse Stein de 'armste' met 421 gulden. (Van een onzer verslag gevers) Een 45-jarige timmer man uit Ermelo heeft wekenlang geleefd van dc complete maaltijden lu blik lie soldaten bij oefeningen op de Veluwe achterlaten. Dat vertelde de raads man van de timmerman, die voor de Zwolse rechtbank terechtstond wegens diefstal van een fiets. De timmerman was volgens de rapporten van de officier van Jus titie doorgaans U iui om te. wc- Ken. had nok niemand, om voor te zor gen en kwam aan zjjn kostje door achter het leger aan te trekken. „De soldaten krijgen veei te veel eten mee", vertelde de verdachte, „zij graven het in de grond., omdat zij er niet langer mee willen sjou wen en dan haal ik het er weer uit. Goed eten, hoor, hutspot met klap stuk. doperwtjes met gehakt en aardappelen, soep en witte bonen in tomatensaus. Allemaal erg lekker".

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1