jazzconcert Sacrum Beryl Bryden de grote verrassing IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Zweedse top-atletes met bloemenhulde ontvangen Gemiddelde leeftijd groep twintig jaar Brigadier Van Duijl op bureau gehuldigd Druk programma voor Nederlandse atletes Norman Wisdom dwazer dan ooit als rekruut bedden Auto's botsen en rijden water in Het Vrije Volk Geslaagd Familieruzie Politienieuws VJ aardingen Lichte muziek Komisch Bij aankomst op Vlaardingse grond a (Van een onzer verslaggevers) Hoe we muziek moeten maken op een was- f ff bord weten we sinds gisteravond. De Engelse I 8 jazz-zangeres Beryl Bryden heeft tijdens het I I jazz-concert, dat in het kader van de vakantie- M M&k feesten van de Schiedamse Gemeenschap gis- 1 BKy^i teravond in Musis Sacrum gegeven werd, uit- I 87 voerig gedemonstreerd dat het wasbord (voor J m\ de moderne huisvrouw overigens allang taboe) 1 ook als ritme-instrument dienen kan. Haar op- ^**5 treden na de pauze was ongetwijfeld het hoogtepunt van een jazz-concert, dat er zijn mocht en waarmee de Sectie Muziek van de SG bijzonder veel eer heeft ingelegd. Sfeer Veilingnieuws veruit de grootste Norman Wisdom is tot en met donderdag in Passage dwa zer dan ooit in zijn laatste film „De vierkante rekruut". Norman is in de film eerst nog burger, een gemeentelijk grond werker, die liet een militair kamp, door het graven van kuilen op de hoofdweg bijzonder lastig maakt. Hij en zijn superieur moeten (letterlijk) uit de weg geruimd. Men weet een eenvou dige oplossing: zij worden soldaat gemaakt. Heliha venon twerp Delf ten aar bekroond Preclikbeu r ten Doktersdiensten (Van een onzer verslaggevers) Met een vertraagde personentrein, die gisteravond om zes minuten over half twaalf op het Vlaardingse hoofdstation stopte, zijn zestien Zweedse top-atletes in Vlaardingen aange komen. Op het perron werden zij begroet door de bestuurs leden van de afdeling atletiek van de ROVS, de personeelsver eniging van de Shell in Pernis. Met gejuich werden de Neder landse bloemen begroet, die onmiddellijk na aankomst aan de Zweedse gasten zijn aangeboden. Vandaag zal het gezelschap een bezoek brengen aan Vlaar dingen. Vanmiddag omstreeks half drie vindt een ontvangst plaats op het Vlaardingse stadhuis, waarna een rondrit en een bestijging van de Grote Kerk volgen. Morgen komen de atletes uit Zweden uit tegen de Nederlandse sterrenploeg. Andere ploeg „Van de groep, die vorig jaar in Treileborg is uitgekomen tegen de Nederlandse dames, 'd nu niet veel meer over. De meeste meisjes van onze groep hebben daar niet meege daan," zo zei hu. De iandcnwedslrüd tegen Nederland achtte h(j een by zonder nuttige oefening. Regering Kerala afgezet Jeugdige ploeg Slagader geraakt bij val door raam Dronken in auto het vrije volk HET VRIJE VOLK ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1959 PAGINA 4 Advertentie I-M. om uw zorgen te vergeten. BROERS VEST 64 - SCHIEDAM Op de smalle en kronkelige Har- reweg te Kethel zijn gisteravond omstreeks half zeven twee auto's op elkaar gebotst en het water ingere den. Geen van de inzittenden werd gewond. De Haagse' industrieel E. A. W. M. v. d. V. kwam met een Porsche uit de richting Delft en reed met een snelheid van honderd kilometer of meer. Van' de andere zijde naderde in een Mercedes de taxi-chauffeur J. S. uit Kethel. Van de V. remde krachtig, z'n wa gen trok een remspoor van 26 meter, kwam daarna met het rechtervoor wiel in de berm tereeht en enkele meters verder dwars over de rij baan te staan. De Mercedes botste tegen de Porsche en beide voertuigen verdwenen in een ondiepe sloot. De bestuurders waren weer gauw op de wal. Ze hadden geen schram metje opgelopen. De Porsche was van voren ingedeukt. Ofschoon de muziek, die door de Stork Town Dixie Kids, klarinettist Peter Schilperoort, trompettist Nel son Williams en zangeres-wasbord- bespeelster Beryl Bryden tegen het eind soms ontaardde in „heel gek en veel herrie" (in het bijzonder met het onvermijdelijke „When the saints", waarin weliswaar verbluf fende techniek door de Dixie Kids en de solisten werd gedemonstreerd, doch dat jammer genoeg soms weg had van commerciële ophitser;)), heeft jazz-minnend Schiedam kun nen genieten van een uitstekend en verantwoord concert. De Stork Town Dixie Kids uit Den Haag hebben het grootste aandeel geleverd door solistisch en als be geleiders van de solisten op te tre den en deden dit enthousiast en bij zonder goed. De Stork Town Dixie Kids open den het programma met enkele vlotte nummers zoals „The 1919 march" en de modernere blues „Baby doll", waarbij vooral klarinettist Claus Ko- rlne en trombonist George Kaatee (tevens leider) .tot hun recht kwa men. Peter Schilperoort gaf even later in zijn solistisch optreden blijk van groot technisch kunnen, onder meer in „The royal garden blues", waarbij hij een stevige ruggesteun had aan de met veel elan spelende Stork Town Dixie Kids. HU speelde onder meer een romantische „Some of these days" en deed na de pauze velen een plezier met Sidney Bechets „Petite fleur". Nelson Williams, de ex-ster van het Duke Ellington-firmament, ver stond uitstekend de kunst van „jazz- entertaining". Hoewel hU vocaal- en instrumentaal-technisch niet bijzon der indrukwekkend was, kostte het hem hoegenaamd geen moeite om Musis Sacrum te vervullen van de New Orleanssfeer, „The sheik of Araby", „Cocktail for two" waren pakkend, doch werden overtroffen door dg klassieke blues „St. James infirmery", die Williams ontroerend en met het zijn ras-elgen gevoel gezong. Met Armstrong „Mack the Knife" en de vocale en instru mentale improvisatie „Hababerebob" besloot hU zijn optreden. Van het programma na de pauze willen wij nog vermelden „I found a new baby" met zijn originele intro ductie. Peter Schilperoort en zijn jongere kunstbroeder, klarinettist Claus Korine wedUveren hierbij in een pakkend duet en brachten de tal rijke (overigens zeer dankbaar rea gerende) toeschouwers in hoge mate van verrukking. BARENDRECHT. Andijvie 28— 35, aanvoer 35.000 g.. Bloemkool A i 79—90, B 72—83. C 62—65, aanvoer 25.000 stuks. Snijbonen 119152, aan voer 4000 kg, Prinsessebonen 110 131. aanvoer 20 000 kg, Platglaskom- mers A 13—23, B 11—18. C 8—11, per kg 810. aanvoer 30.000 stuks. Kroten 3846, aanvoer 4000 kg. Rode kool 48—58. aanvoer 4000 kg, Bospeen 4262, aanvoer 4000 bos, SelderU 15 20. aanvoer 4000 bos. Sla I 15—32. aanvoer 45.000 stuks. Tomaten. A 252 —280. B 254—262, C 229—238, aanvoer 20.000 kg. Meloenen 6; 96118, 8: 101—110. 10: 93—98, aanvoer 5000 stuks; Yellow Transparant: A 79— 90 B 67, C 65. Stark Early; A 101— 110, B 96—101, C 71—77: Perzikrode zomerappel: A 6074, B 6267, C 54—63; Précose de Trévoux A 82—90, B 6872, C 61. Aanvoer fruit 25.000 kg. In de maand juli zijn de volgende leerlingenvan sportschool Bishoff voor hun examen geslaagd; Jeugdjudo, gele slip: Hans v. d. Lee, Carlo Maltha; Pete v. Noort, John Schaap; jeugdjudo, gele band: Rinus de Ronde: jeugdjudo, oranje slip: Joop Vogelezang. Jiu-jitsu le graad: P. v. Spronsen, J. Worseling, H, Zonneveld. De Zweedse ploeg is vannacht op het Vlaardingse perron met bloe men overladen. „Een schitterende ontvangst", zo vonden de Zweed se atletes, die morgen tegen de sterkste Nederlandse atletes in het veld zullen komen. De Zweed se dames zagen er, ondanks het feit, dat ze bijna 19 uur in de trein hadden gezeten, nog bijzon der fit uit. Met treinen lange reizen maken is men echter gewoon in Zweden. Prins Albert van België en prin ses Paola, die hun wittebroodsweken op Majorca doorbrengen, zullen hun verblijf op het eiland met enkels da gen verlengen. Normart Wisdom is in De Vierkante Rekruut dwazer dan ooit in zijn dub belrol. In de Pemissestraat te Schiedam ontstond gistermiddag een familie ruzie. Een 73-jarige vrouw zou ge wassen worden door haar 42-jarige dochter. Deze werd echter in haar werk belemmerd door een 28-jarige zuster. Beide zusters hebben sinds lange tijd ruzie. Het gevolg was een fikse vechtpartij, waarbU de oudste zuster vier bulten en vermoedelijk een Hersenschudding opliep De po litie bracht de gemoederen tot rust. ZATERDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: De vlerkante xecrunt, J, 4.15, 7 esr 9.15 uur (&.I.). MONOFOLE-THEATERDe grote Jazzcocktail, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jr). Apotheek: Evers, Lange Haven 81. Diversen: JULIANAPARK: LlchtfesMJn. 3—12 u. KETHEL: Oranjefeesten, windhon- denrennen, 7 uur. LANGE HAVEN 129: Paris Schie dam, 7.30—11 uur. PLANTAGE: Tiende Vatesntiefeest. optreden van The Hawlck Boys Brigade Pipe Band. Schotse dansen en muziek, a uur. ZONDAG Bioscopen: PASSAGE-THEATER: De vierkante recruut. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur (a.1.1. MONOLE-THEATER: De grote Jazz cocktail, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur (14 Jr). Apotheek: Gouka en Co.. Groenelaan 127. Diversen; JULIANAFARKLlchtfestljn, 8—12 u. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Wat 'n hondeleven. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 8.30 uur (af.). CAPITOL: De meteoormonsters. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). CENTRAAL: De levensroman van Joseph Schmidt. Zaterdag en zon dag 2. 4.30, 7 en 9.30 uur (a.1.1. CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw): Rio Bravo. Zaterdag 930. 1130, 1.30, 330. 5.30, 730 en. 9.30 uur; zondag vanaf 130 uur (14 Jr). Zondagmorgen 11 uur: Geen plaats voor wilde dieren (a.l.i. COLOSSEUM: Boemelstudenten. Zat. 2. 7 .en 9.15 uur; zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (a.l.). LU MIERE; Kluchtig en luchtig. Zat. en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (ai,). LUTUSCA: Die glückllchste Frau der Welt. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (a.l.), LUXOR: Orfeu Negro. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (14 jr). METRO; Overval in de Pacific. Zat. 330, 7 en 9.15 uur; zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (14 Jr). PRINSES; Wel en wee van Broadway. Zaterdag 7 en 9.15 uur; zondag 4.30, 7 en 9.15 uur (14 jr). Zaterdag en zondag 2 uur: Stan Laurel en Oliver Hardy. REX: Jacht op ontvoerde vrouwen Zaterdag en zondag 2, 430. 7 en 9.30 uur (14 Jr). THALIA; Geen cent voor de belasting- Zaterdag en zondag 2, 430, 7 en 9.30 uur (a.l.). 't VENSTER: De glimlach van een zomernacht. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur: zondag 1.30, 4.15, 7 en 9.15 uur (IS jr). VICTORIA: De familie Trapp 'n Amerika. Zaterdag 2. 7 en 9.30 uur: zondag 2, 430, 7 en 9.30 uur (a.l.) Op de Westhavenplaats in Vlaar- dingen is gisteravond een mc'.orrij- der, omdat hij met te grote snelheid reed en daardoor de macht over het stuur kwijtraakte, in botsing geko men met een uti de t- reno vergestel - de richting naderende auto. Er gebeurden geen persoonlUke on gelukken, wel werden motor en auto zwaar beschadigd. Op de Gedempte Biersloot is gisteren een vijfjarig meisje, dat plotseling de weg overstak door een personenauto aangereden. De auto- feestuurder wist door krachtig rem men te voorkomen, dat het kind werd overreden. Het meisje, dat deson danks nog met de auto in aanraking kwam, liep schaafwonden aan hoofd en benen op. Doordat op het kruisyunt Mr. A. L. KesperwegVan Hogendorp- laan de bestuurder van een personen auto, die over de Van Hogendorplaan reed, geen voorrang verleende aan een personenauto, óp de Mr. Keeper- weg, ontstond een botsing. Beide auto's, worden zwaar beschadigd. Een motorcarrier Is gisteravond op de "Westhavenplaats tegen eert van dé vlaggemasten gebotst, die naast de Visbank zijn genlaatst ter gelegen heid van de Kindervak ntiefeesten 1959. De vlaggemast brak af -en -de carrier werd beschadigd. De bestuur der van de carrier, die de m ht over het stuur was kwijt 'geraakt, kwam met de schrik vrij. De vijftiende architectonische stu- óieprijsvraag van Cobouw- was hei ontwerpen van een stationsgebouw voor een helihaven. De jury. bestaan de uit de architecten prof. ir. A. van Kranendonk te 's-Gravenhage en W. Verschoor te Rijswijk (ZH), heeft de eerste prijs toegekend aan J. A. Mol te 's-Gravenhage, voor de inzending onder het motto „ID". C. Breugem te Bleiswijk kreeg voor de inzending „Kolobri" de tweede prijs. De derde prijs werd gegeven aan J. A. Hoogen- dijk te Delft voor de inzending „VW" en de vierde aan J. Veldhuis te Enschede voor de inzending „Leeu werik". De prijsuitreiking zal op zaterdag 32 augustus in de kelder?,aal van de grafelijke zaien te Jen Haag geschie den. In deze zaai worden ook de in zendingen geëxposeerd. Ook in uniform doen zij wonder lijke dingen, laten zich ais parachu tisten uit een vliegtuig werpen al zijn zij by de genie, graven kuilen In vy- andeiyk gebied en beleven een eigen aardig avontuur In het kasteel te Pleury. Daar regeert een Duitse ge neraal, die sprekend op Norman Wis dom lykt. Norman Wisdom speelt dus een dubbelrol. Het vermakeiykst in deze klucht zijn wel de scènes waarin hy als Duits'generaal „Ich schnitt es gem" in alle Rlnden eln" zingt, te zamen met een mon strueuze Wagner-zangeres, die de naam Praulein von Schmetterling draagt. De vierkante rekruut weifelt tussen satire en klucht. Een aardig figuur in de film is Wisdoms gemeentelijke superieur, rar. Grimsdale, die in alle situaties, ambtelijk blijft denken. Edward Chapman speelt deze rol. Hattie Jacques is de formidabele Duitse zangeres, zy ziet er byzonder gek uit. M o n o p o i e stort t.e.m. maandag een heleboel lichte, Amerikaanse muziek over de hoofden van zyn be zoekers, want er zitten in De Grote Jazzcocktail vijftien overigens weinig of niet bekende liedjes: Een heleboel grote namen ook: Char lie Barnet, Alan Copeland, Pats Do mino, Gogi Grant, The Pour Aces, Harry James, .The "Mills Brothers, Russ Morgan en Georges Shearing. En ja het verschynsel is oud: als de.muziek gaat overheersen wil de filmkunst op.de loop. Maar dat zal de genieters' van de Amerikaan se amusementsmuziek, hier ten on rechte jazz genoemd, beslist géén zorg zyn. Men heeft een voor de hand lig gende vorm gezocht om alle losse muzikale scènes aan elkaar te lijmen: het verhaal speelt zich af in de mi lieus van de grammofoonplatenin dustrie én tie televisie. AI wordt men er technisch niet zoveel wyzer van, men krijgt dan toch een indruk van moderne televisieregie. De belangrijkste rolletjes zyn in handen van William Renolds, Andra Martin, Gogi Grant en Jeffrey Stone. Grote Kerk: 10 uur: ds J v Dijk, Zwartewaal, H Doop; 5 uur:, ds W M Kalmijn, Charlois. Bethelkerk: 10 uur: ds Mackaay, Oegstgeest; 7 u: ds A J Plug.'-Blan kenham. Opstandingskerk: 10 uur: ds A J Plug. Blankenham; 7 u: dr L J Ca- zemier. Vredeskerk: 9 en 10.45 u: ds H W Hemmes; 7 u: ds E C B Kok, Charlois. Ned. Prot. rond, 10.30 uur, prof. P. A. H. de Boer, Leiden. Oud-Kath. kerk, 10 uur, hoogmis. Leger des Heils, 10 uur, heiligings samenkomst en 7.30 uur verlossings- samenkomst. Jehovah's Getuigen, 6 uur, Wacht torenstudie. De medische diensten worden ge durende dit weekeinde waargenomen door L. H. Geerdes, Veenlantstraat 2, tel. 68357, en L. B. E. van Hoogen- huyze, Nassaulaan 59, tel. 68067. De dienstdoende apotheek is de firma Gouka en co., Groenelaan 127. ,,'t Kan niet gekker" is een Hell- zapoppin-achtig werkje, waarin Dan Rowan en Dick Martin, die in Ame rika t.v.-beroemdheden schynen te zy'n, de rare hoofdrollen spelen. zy zyn misdadigers, maar het gaat hun niet goed. Wanneer zij een kud de, vee stelen, daalt de vleesprijs zo verschrikkeiyk, dat ze de koeien op geen enkele manier kwyt kunnen. Het kapitaal dat zij uit een brandkast stelen kunnen zy niet uitgeven. Om niet van honger te sterven, moeten zij een lening slui ten en omdat zij de bank beroofd hebben, kan niemand hen heipen. Zij moeten het geld terugbrengen voor zij het weer kunnen helpen. Zo gaat het door. Er zijn heel ko mische scènes in de film. En die ma ken veel goed. Dinsdag t.e.m. don derdag in M o n o p o 1 e. „We. zijn omstreeks vijf uur van morgen uit Heisingborg vertrokken," zo vertelde ons vannacht de „chef- d'équipe" van de'groep, de heer L. Tufvesson toen het hele gezelschap in hotel Maas was aangekomen. „De reis was niet zo vermoeiend als we verwacht hadden omdat de temperatuur nogal dragelijk bieef. Onderweg liepen we een vertraging van omstreeks 25 minuten op." De heer Tufvesson, zelf voor het eerst in Nederland, moest verder tot z(jn pijt meedelen, dat de ploeg Zweedse atletes niet helemaal com pleet was. De kogelstootster Elvor Lagman kon van haar werkgeefster geen vry krygen en daarom bleef ze in Zweden achter. Eén van de dis cuswerpsters zal nu op het nummer kogelstoten uitkomen. En verder moest de beste Zweedse discuswerpster aehterbiyven wegens een blessure. En zo kunnen we uit deze centrale traininrsuorden weer de beste atletes kiezsr1 Verder deelde de "lieer Tufvesson mee, dat de Zweedse atletes ondanks het zalentekort In zweden het hele jaar door trainen. De che. l'équipe was zelf r,og niet in Nederland ge weest, evenals 'trouwens het meren deel van de groep atletes. Direct nadat zy iets gegeten had den gingen de Zweedse atletes hun hotelkamers opzoeken. Chef d'équipe Tufvesson en de beide trainers volg den al spoedig dit voorbeeld. De Zweedse gasten zyn gisteravond in Utrecht opgevangen door de heer Hoogcrwaard, bestuurslid van de ROVS. Met de Skandinavie Express is het gezelschap doorgereisd naar Rotterdam-Noord, waar twee dames van de vereniging Zweden-Nederland en de overige ROVS-atletlek-be- stuursleden stonden te wachten. Op het perron in Vlaardingen werd de bloemenhulde gebracht. NEW DELHI (Keuter, APi De cen trale regering van India heeft de communistische regering van de deel staat Kerala afgezet en zelf het gezag in handen genomen. De centrale regering is van oordeel dat de regering van Kerala niet in staat is gebleken haar gebied op ordelijke wijze te besturen. De con- grespartij had zich krachtig tegen het communistische regime verzet. By •geweldloze demonstraties' zijn doden gevallen.. De' congrespartij h'eëft haar actie thans gestaakt. De communistische partij in India heeft opgeroepen tot een 'vreedzame protestdemonstratie in het gehele land' op maandag. Dan begint In Delhi namelijk het nieuwe parlemen taire jaar. Zes negers zy'n vrijdag in een mijn nabij Carletonville in de VS gedood toen een defecte goederenlift op de bodem van een mijnschacht te pletter viel. Negen arbeiders werden zwaar gewond. „We hebben een heel jeugdige ploeg uit Zweden meegenomen. De gemiddelde leeftyd is twintig jaar. Dat wil echter niet zeggen, dat we niet de beste Zweedse atletes van dit ogenblik in ons midden hebben. Dat is beslist zo. We hebben een jonge ploeg atletes, die we aan het vormen zijn. Enkele jaren geleden zijn we daar mee egonnen en we hopen, dat we tüdens de eerstvolgen de O'ympische Spelen al heel wat bereikt zullen hebben," zo ging de hoogblonde Zweedse chef d'équipe verder. De heer Tufvesson. die vergezeld was van niet minder dan twee Zweedse trainers, de heren E. Mattsson en E. Althin, zei verder, dat de Zweedse topatletes in het hele land verspreid wonen. „We hebben In ieder district centra, waar de beste atletes regelmatig worden getraind. Superieuren, vele collega's en oud-collega's complimenteerden vrijdagmiddag tijdens een geanimeerde bijeenkomst in de kantine van het hoofdbureau van politie in de Lange Nieuwstraat brigadier J. H. van Duijl met zijn zilveren dienstjubileum. Commissaris K. Rijpma ging in het kort de loopbaan van de jubilaris na. Van Duyi trad op II augustus 1934 als gewoon agent bij de gemeentepo litie in dienst. In 1947 werd hy be vorderd tot hoofdagent en op 1 april 1956 volgde promotie tot brigadier. Aanvankelijk verrichtte de heer Van Duijl veel „buitendienst". Na de oorlog tot '47 was hij verbonden aan de recherche-afdeling. Thans houdt hij zich bezig met de vreemdelingen dienst. De commissaris memoreerde nog, dat de heer Var. Duyi van de politie- troepen naar de gemeentepolitie overging,een verandering, die hy echter goed heeft verwerkt. Ook In oorlogstyd verrichtte hy goed werk. hetgeen tot uiting kwam in de on derscheiding met het oorlogskruis, dat hem werd toegekend. Hoofdinspecteur W. H. Kloeseman noemde rechtschapenheid en eeriyk- hcid als zyn beste eigenschappen. Namens zijn naaste medewerkers sprak ook Inspecteur C. van der Haa- gen, die vond dat de heer Van Duyi grote toewyding voor zijn werk had. Uit handen van de waarnemend voor zitter van de Nederlandse Politiebond ontving de jubilaris de gebruikeiyke gratificatie, waarna achtereenvolgens adjudant M. J. Geeratz als voorzitter van de politiesportvereniging, de heer C. Landzaat namens de directie van Wilton-Fyenoord en de heer Opper- mulder namens de reünie oud-poll- tietroepen het woord voerden. Byzonder amusant was de ontmoe ting met de heer B. C. Vogt, een oud-gediende, die de heer Van Duijl indertijd heeft opgeleid en die nu na 44 jaar nog eens zijn „slapie" nit de militaire diensttijd van. 1911 tot 1913, nl. de vader van de heer Van Duijl, stevig de hand drukte. Alle speeches gingen vergezeld van cadeaus. In zyn dankwoord, waarin hy iedereen persooniyk betrok, zei brigadier Van Duyi altyd te hebber» getracht een goed politieman te zyn. Commissaris Rypma die op humo ristische wijze de ruimten tussen de speeches opvulde, bracht speciaal Gerard Bressers dank voor zijn ac- cordeonspel. De atletiekontmoeting NederlandZweden, die zondag op het sportpark De Vijfsluizen in Vlaardingen plaatsheeft, belooft niet alleen interessant te zijn, maar kan ook van groot belang worden. Vooral voor de Nederlandse atletes zijn de prestaties, die zij zondag gaan leveren, van belang. Volgende week staat de strijd tegen Frankrijk te wachten en eind september zal Nederland tiet tegen de sterkste Duitse atletes op moeten nemen. Zweden kam in dit gezelschap, n i e t de sterkste ploeg opbrengen. De training in Zweden, kan als gevolg van de lange winter eerst laat beginnen en bovendien wordt de „loopsport" in Zweden door de dames nog maar weinig beoefend. De tijden, die de Zweedse hard- loopsters vorig jaar in Treileborg tydens de ontmoeting ZwedenNe derland lieten afdrukken, waren wei nig indrukwekkend. Joke Byieveld, Nan Haase en Han- nie Bloemhof zullen het op de 100 en 200 meter dan ook wel niet zo moei- ly-k krijgen. Hetzelfde geldt vcor Gerda Kraan, Jo Knaap, Ina ter Laak-Spyk en Els Nieuwpoort op de 800 en 400 meter. Toch zyn de punten, die de Ne derlandse dames op deze nummers zullen verzamelen, van byzonder groot belang. Want op de nummers speerwerpen, discuswerpen en kogel stoten is het mogeiyk, dat de Zweed se dames onverwacht goed uit de bus zullen komen. Nel Zwier en Dini Hobers zullen zich b|j het hoogspringen ook moe ten inspannen, omdat de Zweedse dames Maj Lena Lundstrom en Inga Britt Lorentzon nog niet zolang ge leden sprongen van rond de 1,70 m hebben gemaakt. Op de vier maai 100 meter estafette komen voor Ne derland Joke Byieveld, Nan Haase, Hannie Bloemhof en Ine ter Laak- Spyk nit. Voor Nederland is de ontmoeting van zondag internationaal ook van groot belang, omdat de atletes weer meer internationale ervaring zullen opdoen. En dat is weer van belang voor de vorming van de Olympische kern ploeg, die uit de deelneemsters van zondag moeten worden gevormd. Langzaam maar zeker beginnen de Nederlandse dames internationaal weer mee te tellen. Van Italië werd dit jaar reeds gewonnen, de strijd tegen Zweden, Frankrijk en Duits land zal moeten bewljten, dat Neder land in Westeuropees verband weer meetelt. Naast de landen-atletiekontmoe- tlng is er zondag nog van een be langwekkend byprogramma te ge nieten. De belangrijkste Nederlandse atleten zijn uitgenodigd voor de 100 m. 200 meter. 1000 meter en 5000 meter hardlopen. De jongens A zul len de 300 meter lopen. De wedstrijden beginnen om half drie. Extra-tribunes, waarop 1000 toeschouwers een zitplaats kunnen vinden, zijn aangebracht. By het zemen van de ruiten van de kleuterschool aan het Prins Frede- rikplein te Rotterdam is vrydagtnid- dag de 32-jarige mevr. J. Nieuwen- daal-Zeilmakers uit de Boomgaard- straat door een raam gevallen, waarbij zij een slagaderlijke bloeding aan de nek opliep. De heer E. Baard mans, die vlak by de school woont, slaagde eria de wond dicht te kny- pen tot de GGD arriveerde. De vrouw werd naar het Coolsingelziekenhuis gebracht, waar een bloedtransfusie kreeg. Vannacht om kwart voor drie reed de Vlaardingse bulldozerchauffeur S. K. met een personenauto slinge rend over de Burg. Knappertlaan te Schiedam. vva6en had een snelheid van 70 kilometer. K. verkeerde onder de mvioed. De auto werd door de. politie in beslag genomen. SCHIEDAM Redactie en Administratie: Passage 20 - Tei. 68798

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1