HEINZ XX SANDWICH SPREAD Liftende man licht automobilisten op m arrest Iets ivanner Belg blijft moord ontkennen Drie Westduitse lijnen treden uit conferences der Grote Meren ROYCOsoep, zoals U ze graag opdient! Oorzaak ramp met marinier nog onbekend Leemte in AOW, zegt adres Reis minder en goedkoper Kruidenier van rechtsvervolging ontslagen Calmeyer breekt vakantie af Anti-semitisme geen gevaar, zegt Ollenliauer SANDWICHES j II u en HEINZ GARANTIE: volledige vergoeding door Uw leverancier, indien een Heinz 57 product niet voldoet, Siegfried v. Praag zestig jaar HET VRIJE VOLK DONDERDAG 6 AUGUSTUS 1959 PAGINA zullen de kinderen aan het ontbot toch die extra boterham eten. zal Uw man een paar friss© sand wiches in zijn lunchtrommeltje vinden. bent U in staat om onverwachte gasten lekkere toastjes aan te bieden. kunt U bij de pick-nick genie ten van frisse boterhammen, gesmeerd vers uit de pot. t SPREAD J- IV ""'W SAMEN Opdracht van Korthals Hebt U het al geproefd? Royco kippe soep is bereid volgens een nieuw recept. Ze smaakt nu voller, rijker dan ooit. De basis bleef zoals ze was: pittige bouillon, getrokken van uitgelezen kippevlees. Kip, zo heerlijk mals als U ook zelf zou kiezen. Wie een bordje? Mmm, graag... Dat if pas kippesoep, zoals kippesoep smake: moet. Kostelijk mÊBESÊ/>Ê&ÊmWsgÊÊSÊÊÊÊiMÊÈSKStÊÊÈÊÊtÉtoJ. tf I:":f"V;. CV an een onzer verslaggevers) De Amsterdamse politie waar- schuwt In het bijzonder automobilis ten tegen de 31-jarige recidivist J. H. R., die er roet een fraai verhaal ge regeld in slaagt geldbedragen te lenen. De man pleegt zich als lifter (Van een onzer verslaggevers) Staatssecretaris De Jong van De fensie heeft in een voorlopig ant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Ritmeester (v.v.d.) over het ongeluk op 10 juni met eert marine- vllegtuig bij Goa nog geen oorzaak van deze vliegramp kunnen aanwij zen. HU heeft echter gemeend, met een antwoord niet langer te moeten wachten. Het onderzoek kan paCs wor den afgesloten na de ontvangst van ontbrekende gegevens uit Bombay en Madras, en kennisneming van het resultaat van proefnemingen die zijn opgedragen aan de commandant Zee macht Nederiands-Nieuw-Gulnea. Het vliegtuig heeft, volgens het voorlopig rapport, te Colombo een normale start gehad. Na ongeveer vijf uren meldde de vliegtuigcom mandant een tussenlanding te willen maken op Goa. Bij nadering van Goa vloog de Martin Mariner op een hoogte van vermoedelijk 300 a 400 meter, en volgens een ooggetuigever klaring alleen op de bakboordsmotor. Voor zijn overlijden verklaarde de commandant nog. vergeefs gepoogd te hebben overtollige benzine uit te werpen, ten einde meer stUgvermo- gen te krijgen. Bij het aanvliegen van de kust bedroeg de hoogte niet meer dan 50 k 60 meter. Vermoedelijk was toen een vrij plotselinge noodlanding nodig, die werd uitgevoerd als buiklanding. Het vliegtuig kwam in afgevangen toestand op het ruwe terrein terecht, trok een spoor van tachtig meter, sloeg over de kop en vloog in brand. Zelfs indien geen ongevallen had den plaatsgehad, had op korte ter mijn een doelmatiger wijze van in standhouding der Martin Mariner- vliegtuigen moeten worden overwo gen. concludeert de staatssecretaris. Thans worden maatregelen getrof- fel om de vliegtuigen, voor de revisie in Nederland, gedeeltelijk gedemon teerd te verschepen. In verband met reeds in december 1957 gegeven aanwUzingen hoeven voor het gebruik van deze vliegtuigen overzee geen beperkende maatrege len overwogen te worden, aldus de staatssecretaris. LOELOEABURG (Reuter) Albert Kaionji, leider van de nationale be weging in Belgisch Congo, is gear resteerd. Hü wordt ervan beschuldigd spanning te hebben veroorzaakt tus sen de twee grote stammen in het ge bied van Loeloeaburg, de Baloeba's en de Loeioea's. De arrestatie van nog twee andere inheemse leiders en van een dertigtal demonstranten wordt gemeld. Volgens de politie is gisteren een groep demonstranten naar de woning van de provinciale gouverneur ge trokken om de vrijlating van Kaionji te eisen. Deze demonstratie werd uiteenge jaagd en hier kwam het tot de ove rige arrestaties. Er is een nachtelijk uitgaansverbod afgekondigd. (Van een onzer verslaggevers) De Nederlandse Bond voor Ouden van Dagen, afdeling Botterdam, heeft een adres aan de minister raad gezonden, waarin het bestuur verzoekt „een ernstige leemte in de Algemene Ouderdoms Wet" te her stellen. De Bond doelt op de gevallen, dat de vrouw, die met een jongere man getrouwd is, de leeftijd van 65 heeft bereikt en de man nog niet. In die gevallen geniet de vrouw nog geen uitkering krachtens de AOW. Alleen in Rotterdam zijn er rond duizend van deze gevallen. De Bond vindt dit gelijken op een strafmaatregel voor het feit, dat een vrouw trouwt met een jongere man. Zij verzoekt de ministerraad zo spoedig mogelijk een noodvoor ziening te treffen en een wetswij ziging te bevorderen zodat ook in genoemde gevallen de vrouw, bij het bsreiken van haar 65ste jaar, on middellijk voor AOW in aanmerking komt. (Van onze weerkundige medewerker) Er is kans dat het oude sprookje „noorder stof, komt mooi weer of" uitkomt. In het hele land is een door brekende zon te verwachten bij tem peraturen, die over het algemeen een tikkeltje hoger worden. De verdere vooruitzichten zijn nog wei enigszins onzeker. Hoe vreemd het ook mag lijkende motregentjes, die er in het afgelopen etmaal zijn gevallen, kunnen als een aanwijzing voor atmosferische stabi liteit worden beschouwd. Een Azoren- hogedrukgebied boekt op het ogenblik dan ook enige winst op de Britse eilanden en in onze omgeving, wat zou resulteren in een toenemende neiging tot opklaringen, ook in het oosten van ons land. Vanmorgen in de vroegte scheen de zon al in de kustprovincies. Bij IJsland klopt een nieuwe sto ring aan de deur en helemaal gerust zijn wij daar niet over ten aanzien van het weer van morgen. De moge lijkheid dat er dan enkele buien zul len ontstaan (vooral in het noorden' is niet uitgesloten. Met een beetje geluk (en meteoro logische wijsheid) krijgen wij vrijdag echter in een groot deel van het land flinke droge perioden en zon, bij een gematigde middagtemperatuur van maximaal 22 a 33 graden. met-de-arm-in-verbajid langt de grote weg op te (tellen. Medelijdende auto- mobiliiten nemen de 'gewonde' man mee. Hij vertelt vervolgens een verhaal, waar geen speld tuisen Is te krijgen en dat uitmunt door verbeeldingsrij ke fantasie. Met zijn broer zou hij geregeld een koelauto met vis en vlees uit België naar Nederland rijden, voor de familie-n.v., waarvan zijn vader directeur is: adres de Nieuwpoortse- sreenweg of de Gentsesteenweg 124 te Oostende. Als familienaam geeft hij op Van- dekasteele of Madeleine. Zijn voor naam is altijd Louike. Zijn broer heeft dan altijd net een ongeluk gehad met de koelauto. Hij moest in het ziekenhuis worden, op genomen. Zelf is hij veelal ook licht gewond door dit ongeval Aan het ziekenhuis heeft hij een voorschot moeten betalen en nu zit hij zonder geld. Hij zou zijn vader natuurlijk kunnen bellen om franken, maar deze goede man is Juist in het buitenland. De automobilist bewogen door dit treurige verhaal is dan meest al wel zo goed een bedragje aan de jongeman te lenen. Van terugbetalen komt echter niets. De automobilist neemt dan wel eens de moeite naar Vande- kasteele of Madeleine in Oostende te schrijven. De brieven komen ech ter onveranderlijk als onbestelbaar terug. In een reeks gemeenten is al aan gifte gedaan tegen deze jongeman. Hij kon echter tot nu toe niet wor den aangehouden. J. H. R.' is reeds verpleegd in een psychopateninrichting. De justitie beschouwt de man als een onver beterlijke oplichter. (Van onze parlementsredactie) Minister Korthals heeft zijn ambte naren op het hart gebonden zo mo gelijk minder en voordeliger te rei zen. In een circulaire aan de dienst hoofden van het Ministerie van Ver keer en Waterstaat constateert hij een aanzienlijke toeneming van het aantal dienstreizen naar het buiten land, die veel geld kosten en daardoor een belangrijke belasting van de be groting betekenen. Voortaan, aldus de bewindsman in de circulaire, moet het aantal deel nemers aan congressen en conferen ties zo klein mogelijk worden gehou den. Uit de circulaire blijkt verder, dat het op het ministerie niet een vaste gewoonte is om bij de declara ties ook de bewijsstukken van de uit gaven te doen. ook hierin wil de be windsman verandering. De noodzaak van het reizen per dure TEE- trein dient beter te worden aange toond, terwijl het vliegen in de luxe klasse helemaal taboe is voor een ambtenaar van Verkeer en Water staat. Voor binnenlandse reizen bestaat een vaste regeling, waarbij voor elke groep van ambtenaren is vastgelegd, hoeveel er in bepaalde omstandighe den mag worden gedeclareerd. (Van een onzer verslaggevers) De beide Belgische politie-auto- riteiten, die naar Rotterdam wa ren gekomen in verband met de arrestatie van de 29-jarlge Belg D., een der daders van de overval op het douanekantoor in Wüst- wezel, hebben hun onderzoek in de Maasstad beëi-.digd en zijn naar Gent teruggekeerd. Zoals men weet heeft D. wel een aantal andere roofovervallen en in braken bekend, maar blijft hij vol houden niets uitstaande te hebben met de moord op pastoor Nootebaert, waarvan hij eveneens verdacht wordt. Een bezwarende omstandigheid daarbij is dat de na de ontdekking van de moord gevonden patroonhuls afkomstig is van een vuurwapen 'van hetzelfde kaliber als D. bij zijn ar restatie in een Rotterdams hotel in zijn bezit had. Zodra de Nederlandse Justitie hem aan de Belgische autoriteiten heeft uitgeleverd, hoopt men bij de voort zetting van het onderzoek over ver dere aanwijzingen te kunnen be schikken. D. is intussen van het Rotterdams hoofdbureau van politie naar het Huis van Bewaring aan de Noordsin- gel overgebracht. Verkoop pocketboeken (Van een onzer verslaggevers) De economische politierechter te Zutphen heeft de kruidenier R. W. K. uit Deventer, die zonder vergun ning van de Sociaal Economische Raad pocketboeken had verkocht, ontslagen van rechtsvervolging. De officier van Justitie had tegen de kruidenier een boete van driehon derd gulden geëist. De economische politierechter ba seerde zijn uitspraak op de overwe ging dat vrijheid van drukpers ook inhoudt de vrijheid tot verspreiding van de gedrukte artikelen. Hij meende dat deze vrijheid aan geen preventieve beperkingen kan worden onderworpen, tenzij ter bescherming van het algemeen belang. De economische politierechter meende dat de vrijheid tot versprei ding van pocketboeken wordt aan getast door de Vestigingsbeschikkin-. Boekverkopersbedrijf 1958, die cie mogelijkheid tot verkoop afhankelijk stelt van een vergunning. Om een dergelijke vergunning te krijgen moet aan zware eisen worden vol daan. Hij concludeerde dat de be wuste vestigingsbeschikking strijdig is met artikel zeven van de Grond wet (vrijheid van drukpers), waar door kruidenier K. geen strafbaar feit heeft gepleegd. (Van een onrer verslaggevers) Drie Westduitse scheepvaartlijnen, verneemt Reuter uit Ottawa, hebben zich. teruggetrokken uit scheepvaartconferences der Grote Meren. Dit zou, zegt men aldaar in scheepvaartkringen, een aanwijzing kunnen zijn, dat deze maatschappijen de Hamburg-Amerikalijn, de Norddeutsche Lloyd in Bremen en de Ernst Russ in Hamburg te sterke concurrentie onder vinden bij het verkrijgen van vrachten in dit gebied. Het 2Jou ook mogelijk zijn. dat de genoemde Westduitse maatschappijen zich uit de conférences terugtrekken om een tariefoorlog tegen de concur renten voor te bereiden. Naar aanleiding van dit bericht vernemen wü van de Oranjelijn in Rotterdam, die met elf schepen op de Grote Meren vaart, dat een groot aantal scheepvaartmaatschappijen zich na de opening van de Sint Lau rens Zeeweg op het vrachtvervoer in het gebied van de Grote Meren heb ben „geworpen", ooi. maatschappijen, die hier voorheen niet aan het vrachtvervoer deelnamen. Verschillende hadden blijkbaar te weinig „achtergrond" om dit met succes te kunnen doen, althans met het conférenceveïband meer te be- De uitgetreden '^Westduitse maat schappijen hopen misschien buiten het conferenceverband meer te be reiken, aldus de Oranjelijn. De woordvoerder van de Oranjelijn acht het evenwel zeer onwaarschijnlijk, dat er een tarievenoorlog op komst is. Het tijdstip van uittreden ligt daarvoor te dicht bij het einde van het vaarseizoen. Het is niet onmogelijk, meent deze woordvoerder, dat zich nog andere maatschappijen uit de conférence terugtrekken. Er namen bij voorbeeld tot nu toe niet minder dan zes West duitse maatschappijen aan deel. De romanschrijver Siegfried E. van Praag viert 8 augustus zijn zestigste verjaardag. Bekendheid kreeg hij vooral door zijn boeken die figuren uit de Fran se historie verbeelden, zoals Madame de Pompadour, Julie de Lespinasse en Marianne's lijfwacht. Daarnaast heeft hij zich altijd sterk geïnteresseerd voor het lot dei- joden. waaraan hij eveneens ge schriften heeft gewijd. Vermeld mo gen ook worden zijn boeken over die ren en circusleven. Zijn nieuwste werk Is Seizoenen, een roman uit de wereld van het middelbaar onderwijs. Deze herfst zal bij Leopold een roman verschij nen over de Franse dichteres Mar- celine Deebordec-Valmore. D« heer Van Praag zal «jn ver- Jaardag vieren op De Pauwhof te Wassjww». (Van onze parlementsredactie) De staatssecretaris van Defensie, M. R. H. Calmeyer, heeft als gevolg van het ontslag van minister Van den Bergh zijn vakantie in Zwitserland moeten afbreken. Hij is thans weer in Den Haag. waar hij te zamen met staatssecretaris De Jong (die belast is met marinezaken) prof. De Quay bijstaat. De heer De Quay is, totdat in de vacature-Van den Bergh zal zijn voorzien, door de Koningin be noemd tot minister van Defensie ad interim. De Koningin zal het door de staatssecretarissen gevraagde ontslag voorlopig niet verlenen in afwachting van de benoeming van een nieuwe bewindsman. NEW YORK (Reuter) Het anti semitïsme vormt thans geen gevaar voor de staat of de Westduitse joodse gemeenschappen, zo heeft de voor zitter van de Westduitse socialisti sche partij. Erich Ollenhauer, in een brief aan het Amerikaanse nationale joodse arbeiderscomité geschreven. Wij zijn de laatsten, aldus Ollen hauer. die antisemistische daden minder ernstig zullen voorstellen dan zij zijn Deze dingen moeten echter in hun Juiste licht worden gezien. Hij gaf echter toe dat vroegere nazi's er in. zijn geslaagd een toe vlucht te vinden in hoge ambtelijke sferen. Het was soms de vraag of de rechters de grondwet, die de moraal en fatsoen beschermt, in alle geval toepassen. De Westduitse socialisten streven reeds lang naar het verwij deren van nazistische functionaris sen en "tot nu toe is er enig vooruit gang geboekt'. De brief vormt eett antwoord op vragen van het joodse arbeidscomité over recente antisemitische daden in West-Duitsland. Royco kiest ook net als U: de blankste asperges voor Uw aspergesoep de mooiste zomergroenten voor Uw groentesoep heerlijk mals vlees voor Uw rundvleessoep de sapfiigste tomaten voor Uw tomatensoep

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2