IN KELDERS MUSEUM KOMT JEUGD MUREN SCHILDEREN 1181 - fg* lit Werk onzer handen Dank zij no-run-zege op Spartaan blijft SVV in overgangsklasse Hoge onderscheiding voor Nederlandse verpleegster boekj< Kind met hoofd tegen betonrand Museum doet een je open Duivennieuws Spookscheepje in Oude Haven 's Middags al vechtpartij Twee maanden voor Duitse dievegge Hag enaartjes ivandelden naar Delft ADVERTEERT Burgerlijke Stand Cursus voor kappers 4 Juliana' start turulessen weer DVO in De Lier .<f:- Zweefvlieger maakt noodlanding in Waddinxveen Visafslag Tegen wil van ouders gET VRIJE VOLK DINSDAG 18 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggeefsters) „De hond besloot naar huis te gaan." Die woorden verschijnen onder aan het filmdoek, waarop een ruige poedel ons de rug toekeert en onverschillig de straat afloopt. „De hond besloot naar huis te gaan." Boven het geruis van het projectietoestel zeggen tientallen kinderen dat zinnetje hardop na. Zacht gniffelen ze om de grapjes, verzuchten „Oh" als de spanning stijgt en mompelen „Ach..." als hun mede lijden wordt gewekt. Ze zitten met z'n drieën of vieren, dicht tegen elkaar gescho ven op houten schoolbanken in de kelder van Schiedams Stede lijk Museum. De meeste kinderen zijn geregelde bezoekers en vertellen de nieuwelingen van tevoren gedienstig de Inhoud. Als de filmpjes bijna ten einde zUn, steken, ze de handen, op, krommen en verdraaien hun vingers zodat er grillige, zwarte figuren op het doek komen. Tussen de pilaren en de gewelven van kleine, rode steentjes in de mu seumkelder, waar in de oude lan taarns kaarsen branden, houdt de Schiedamse jeugd vakantie. Ze zit ten er in de kinderbioscoop en na afloop stormen ze naar de kelder gangen, „Ik ga boven lezen!" „Nee hoor, ik ga schilderen. Me neer, waar zijn de penselen?!" Het klinkt nogal agressief en hetzelfde stevige, blonde kind staat even later met klodders blauwe en rode verf al die agressiviteit uit te leven op de achterkant van een stuk oud be hang. Naast haar leunt de kleine Jackie Steenbergen tegen de schuine tafel. Hij houdt zijn penseel vast, alsof het een zandschepje is en h(j wUst: „Een klomp.,., een vlag...: een schip!" De vijfjarige Liesje P. van de Rot- ferdamsedijk Is gisteren in het bad Groenoord met haar hoofd tegen de betonrand van het bassin geslagen. Ze kreeg een lichte hersenschudding en is per GG en GD naar het ge meenteziekenhuis vervoerd. Woensdagavond om acht uur zal de conservator van het Stedelijk Museum, de heer P. L. A. Janssen, een persoonlijke rondleiding houden door de tentoonstelling „Stoute kin deren, zoete kinderen". HU zal daarbij de nodige wetens vaardigheden vertellen en verschei dene vitrines openen, zodat men het geëxposeerde beter kan bekijken. Op deze avond is er gelegenheid tot koffiedrinken in het museum. Geboren: Mildred J M, d van C de Kok en G G M Meyer; Neeltje, d van A den Hartog en H v Zuuren; Adriane C, d van A Doelman 'en C J Krabben dam; Wilhelmus H. z van H Plugge en E van Gogh; Arle, z van C Sla en H de Jager; René A W, z van F J L Bosch en M C van der Sluljs; Franclscus HAM, zvJWG Hul- hoven en J A M Heijmans; Robert J, 2 van N J M Oostrum en M v Gink. Overleden: J A Soesbergen 10 j; A G van 't Zefde 56 j; C Tenwolde 33 j; M v Randeraat, echtg v H B Meijer, 74 j; J Swaneveld, echtg v J 't'Lam, 58 j. De Stichting Vakopleiding in eht Kappersbedrijf zal dit winterseizoen veer pen cursus organiseren voor kappers en kapsters. Men kan zich hiervoor laten inschrijven in gebouw Arcade, Lange Haven, maandag avond om acht uur. De cursisten, die lid zijn van een werknemersorganisatie, ontvangen op het cursusgeld een reductie. De genen, die niet georganiseerd zijn, maar wel voor een reductie in aan merking willen komen, kunnen zich deze week nog laten inschrijven als i:d van de Algemene Bedrijfsgroepen- Centrale (NW), secretariaat Van Ruysdaellaan 32a. De secretaris van deze organisatie verstrekt tevens in- Ixhtingcn omtrent arbeidsvoorwaar den en dergelijke In het kappersbe drijf. Elkaar verven „Soms," zegt de niet meer zo heel jonge heer J. G. van Straaten, die vriendelijk en behulpzaam toezicht houdt op de kleine artiesten: „,Soms zijn ze het niet helemaal eens. Dat kan dan bij woorden blijven, maar het wordt ook wel eens vechten en een enkele keer geven ze in pure woede elfc&ar een blauw of rood tint je in plaats van de muur." Maar dikwijls ook vormen de kin deren een heel rustig en vreedzaam gemeenschapje. Dan zouden ze er niet aan denken om zich op te win den, als een collega-schilder eens klaps geïnspireerd is en in hïm tuin een koe, op hün juffrouw een hoed of achter hün paard een kar gaat tekenen. „Over het algemeen gaat het best!" vond de heer Van Straa ten heel goedig. En zo is het. Daar staat bijvoorbeeld de pittige Peter van den Bogert, tien jaar oud. die op „Werk onzer han den" in de Beurs een eerste prijs won en die zich sindsdien een hele artiest voelt. HU tekent zijn „muur" zorgvul dig vol en zwaait met grote handig heid en zwier het penseel vooral als hij even staat te converseren Morgen weer Een kwiek meisje met een donkere paardestaart praat heel rad en meer tot zich zelf dan tegen ons: „Ja, ik ben hier gisteren ook geweest. En vandaag alweer. Kijk, hier maak ik een lijstje omheen. Nu is het een ko ninginnetje. Morgen kom Ik weer." Onder de schuine tafels en op ri chels langs de muren staan de potjes verf In rijen. En, als ze uitgeschilderd zijn, gaan ze naar boven: lezen. Aan grappige, kleurige lessenaartjes met boven hun hoofden plastic dieren en grappige kartonnen vissen. Rondom liggen hun lievelingsboeken. De Schiedammertjes lezen er dage lijks in „De baard van Daantje" en vlak daarnaast staat .Daantje gaat schaatsenrijden". Als ze dat uitheb ben, gaat Daantje ook nog eens bood schappen doen. Dagelijks ook lopen ze door die wereld van hun leeftijd genoten, honderd jaar terug, langs de tentoonstelling in het museum. En dan maken ze even een omme tje: langs de nog steeds fascinerende poppenhuizen en langs de geheimzin nige kijkdozen, die je even een blik gunnen in het leven van de vorige eeuw. De chr. vereniging voor lichame lijke oefening „Juliana" begint maandag weer met de lessen. De belde jongensafdelingen, die maan dagavond in de Thorbeckeschool en vrijdagavond aan de Oostsingel oefe nen, krijgen een nieuwe leider, de heer M. Verveen. De Vlaardingse voetbalvereniging DVO Is zaterdag met zijn oefencam pagne voor het nieuwe seizoen be gonnen met een uitstapje met drie elftallen naar De Lier, om te spelen tegen de vereniging van die naam, die uitkomt in de vierde klasse KNVB (zaterdagm,). Het derde elftal van de Vlaardin- gers won met 30 van De Lier 3, het tweede verloor van De Lier 2 met 3—1. Het eerste elftal met verschil lende jonge spelers heeft het niet slecht gedaan en won na pittige en faire strijd met 53. Rust 31 in het voordeel van de Vlaardlngers. Drie jaar is de blonde Hetty Mulder en ze is al een ernstig en geconcentreerd schilderesje. Haar negenjarig zusje Joke zoekt het wat hogerop. >73, 5, Ti:;.- - 't «IjSSókv v.. SCHIEDAM De p.v. De Snel wegers vloog zaterdag 15 augustus raet 72 duiven een wedvlucht vanuit Koblenz (Duitsland). Afstand 276 pn. Gelost om 10.20 uur. Eerste duif 15.08.39, laatste duif 16.02.48. 1 J v Rossen, 2 6 8 Wegging, 3 J Scheep maker. 4 10 17 H J Tjaden, 5 7 Chr «eistra, 9 13 18 G v Wingerden, 114 P j v Eijk, 12 15 A M Osterholt, I» C Beljaars. De Postduif vloog vanuit Bastogne, f gingen 600 duiven mee. Uitslagen: H, Blonde; 2-5-11-20 C. Verboom; 3 JKoogje; 4-15 J. Doejaaren; 6-14 A. neeten; 7 M. de Ruiter; 8-10 W. whaeren; 9 A. Smits; 12 H. v. d. Kant en Co; 13 J. v. d. Beek en Co; A, v. Gogh en Co; 17 G. Vermeer -en Zn; 18 J. Tweeboom; 19 C. du «mrtenier, Gelost 7.50,00 uur; eer- se „duif 11.10.00; laatste prijsdulf -3o.0ö. De Blauwe Doffer vloog opnieuw «n wedvlucht vanuit Bastogne. Los 7.50 uur. Gedetailleerde uitsla- fn: v. Gogh en Co. 1-4-16; Wente- er 2-3-6-8-9-10-22; C. Lems 5-19; Vorra 7; Brokllng 11; Vrauwdeunt m Zn 12-13-14-15-17-21; B. v. Gogh 78; Mevr. Simons 20. De eerste duif Wiveerde om 11.07.33 uur; de laat- sts om 11.3933 uur. (Van een onzer verslaggevers) Vannacht omstreeks half twee dreef een klein motorschip schijn- baar onbemand dwars door de Oude Haven te Vlaardingen. Het schip dreef stuurloos op de vloed- stroom vanaf de noodbrug in de richting van het Buizengat. Als een spookschip. Toen de gealarmeerde politie aan de Hoflaan verscheen, bleek de schipper van het motorschip juist aan dek te verschijnen. Hij vertelde onder de nauwe doorgang van de noodbrug te zijn vastge lopen en toen hij ontdekte, dat zijn schip onwrikbaar vastlag, toen was hij maar gaan slapen in het achteronder. De vloedstroom had het schip met de slapende kapitein losge wrikt en meegenomenDe ka pitein was pas wakker geworden toen het schip enkele meerpalen ramde. WADDINXVEEN Zondagmid dag heeft een zweefvliegtuig aan het Noordelnde een noodlanding moeten maken. Het toestel, dat opgestegen was van het vliegveld Valkenburg, behoorde toe aan de Kon. Ned. Zweefvllegtuigclub en werd bestuurd door de 29-Jarige A. Prins uit Den Haag. Door de geringe thermiek zag de piloot zich genoodzaakt om een noodlanding uit te voeren. Dit ge schiedde op het terrein van de heer v. d. Maas. De buiklanding slaagde volledig en de bestuurder kon veilig het zweefvliegtuig verlaten. Het toe stel liep bij deze noodlanding geen schade op. Later werd het per auto naar de vliegbasis vervoerd. DINSDAG Bioscopen HOnofole: De mijnen van koning 2, 7 en 0.15 uur. v,EDe liefdesroman van een «nlngin. 2 en 8.15 uur. TijilfJonslellingen STEDELIJK MUSEtJM: Stoute kin- z°ete kinderen, 10—5 uur. KOOPMANSBEURS: Werk onzer han- °en* 2—5 en 7.3010.30 uur, Ipotheek: Gouka, Hoogstraat 29. -. WOENSDAG ««copen: WSOPOLE: De mijnen van koning 2, 7 en 9.15 uur. r«5AGE: De liefdesroman van een stnlngln. 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen «EDELIJK MUSEUM: Stoute Kla- ,!™en, zoete kinderen, 10—5 uur. KOOPMANSBEURS: Werk onzer otnden, 2—5 en 7.30—10.30 uur. Apotheek -Uouka, Hoogstraat 29. pltersen: ••ÏKOELUK MUSEUM: Jeugdvoor- «eiungen door het poppentheater LOiomblne, 2 en 4 uur; om 8 uur ayomls voor volwassenen voor gingen van „Bastlen en Bas- wenne'. cn „Geertelijn en Boude- wijn' ROTTERDAM, 17 augustus. Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en elders 250 kisten verse zeevis aangevoerd. De prijzen waren: Schol midd 43- 45; ld, klein 2530; Schelvis midd. 28 —30, Kabeljauw gr. 38—40. id. midd. 28—31, id. klein 23—26; Zeewolf 28— 30; Makreel 23—25; Zeehanen midd. 41—43; id. klein 15—20; Wijting 23— 25; Haring verse 2326, alles per kist. Zo vieren de Schiedamse kin deren vakantie. In de kelders van het museum, staande op ou de banken en zich met verf en penselen uitlevend op stukken oud behang. Doodslag in Den Haag: (Van een onzer verslaggevers) Bij nadere verhoren is gebleken, dat de vechtpartij, die zondagavond in de Jan de Baenstraat in Den Haag het leven heeft gekost van de achttienjarige Jan Venrooü, niet de eerste was tussen hem en de broer van het meisje, met wie hij verke ring had gehad. Ook 's middags is er al een vechtpartij geweest. Deze speelde zich af in een cafeta ria in de Van Ravesteinstraat, waar bij het slachtoffer een dolkmes (dat echter niet gebruikt is) heeft verlo ren. Toen al is de vader van de 22- jaiige A. J. D. op het .toneel van de strijd verschenen. Hij kwam tussen beide en stuurde zijn zoon naar huis. De vader kwam daarna zelf thuis en ontdekte, dat zijn zoon opnieuw weg was gegaan om Jan V. te gaan zoeken. Opnieuw is de vader toen op weg gegaan om zijn zoon van het vechten te weerhouden. (Van een onzer verslaggevers) Door de historische Rolzaal in Den Haag klonken gisteren gevoelig» tonen van fluit en harp: indrukwekkende omlijsting van een plechtigheid, waarin koningin Juliana de Florence Nlghtingale-medaille uitreikte aan zuster A. E. W. Chr. Engelberts, oud-directrice van het Havenziekenhuis In Rotterdam. Het internationale comité van hel Rode Kruis heeft haar deze onder scheiding, die de hoogste is voor ver- plegenden. bij besluit van 12 mei 1959 toegekend, daarmee warme waarde ring tot uitdrukking brengend voor het zeer vele menslievende werk, dat zuster Engelberts in een meer dan veertigjarige loopbaan heeft gedaan. De bijeenkomst in de Rolzaal werd door vele hooggeplaatste figu ren bijgewoond. Behalve koningin Juliana zag men er de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, de secretaris-gene raal van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, mr. J. H. Klatte, de heer M. Marcel Scher- ler namens de Zwitserse Tegering, de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. T. Kolfschoten, hoofd bestuur en directie van het Neder landse Rode Kruis. Phia Berghout bespeelde de harp. Hubert Bar- wahser de fluit en Elisabeth Ander sen zei een paar gedichten. Mr. F. H. A. de Graaff vertelde de vele aanwezigen waarom het inter nationale comité van het Rode Kruis deze hoge onderscheiding aan zuster Engelberts heeft toegekend: 'Zij was een tweede Florence Nightingale de vrouw die zich in 1854 geroepen wist de verzorging op zich te nemen van de talloze gewonden, die als slachtoffers van de Krim-oorlog in de Engelse hospitalen te Seurati waren ondergebracht,' Zuster Engelberts werd op 6 sep tember 1898 in een predikantengezin te Bergschenhoek geboren en scheen niet bijzonder sterk te zijn. Om die reden wilden haar ouders liever niet, dat zij verpleegster werd, maar het meisje zette door: nog voor het eindexamen aan de Amsterdamse meisjes-h.b.5. meiaae zy zien nuiten medeweten van haar ouders als leer ling-verpleegster bij het Wilhelmtaa- gasthuis, In oktober 1918 begon haar opleiding. Toen zij haar diploma's had be haald, werd zij door het Nederlands Zendingsgenootschap naar Neder- lands-Indië uitgezonden. Na enige jaren werd zij belast met de lei ding van het verpleegwerk in het Koningin Emmaziekenhuls te Tji- kini in Batavia. Gedurende de Japanse bezetting werd haar ge hele personeel vervangen door on- deskuudige vreemden, maar zij slaagde erin de zaak draaiend te houden, totdat zij in 1843 in het Kramatkamp werd geïnterneerd.' Na de capitulatie van Japan zette- zij het ziekenhuis In tien dagen weer op poten. In 1951 werd zij directrice van het Havenziekenhuis in Rotterdam en aanvaardde daarmee wederom een bijzonder zware taak. Er moest nogal wat verbouwd en gereorganiseerd worden. Op 59-jarige leeftijd legde zij deze functie'neer. omdat zij graag nog enige tijd dr. Albert Schweitzer, in Lambarene wilde helpen. Nu. terug in Nederland, is het nog allerminst haar plan te gaan rusten: zuster Engelberts heeft zich verbonden een jaar als vroedvrouw te gaan werken in een ziekenhuis te Sorong, Nieuw- Guinea. De vitale 61-jarige kon haar ont roering nauwelijks bedwingen, toen zij een dankwoord sprak. Zij moest na de plechtigheid vele handen druk ken. Vier fietsen, die in de afgelopen dagen werden gestolen, zijn terugge vonden, Gisteren werden twee fiet sen weggenomen, die aan de School straat en de Mariastraat waren ge zet. Zondagmiddag is in Harga een belangrijke wedstrijd gespeeld tus sen twee ploegen van de overgangsklasse in de honkbalcompetitie, die beide onderaan de ranglijst stonden met een gelijk aantal pun ten. Inzet was dus een plaats in de overgangsklasse. De sterkste ploeg heeft gewonnen: het Schiedamse SVV. SVV moest het veld in met een aantal vervangers. Het waren Leen Onverwacht, de junior-werper Wout van Meeteren en Henny Steen bergen op het eerste honk. Vooral de junior-spelers staken in prima vorm. Wout van Meeleren zorgde met hulp van zijn- teamgenoten voor een no-run-zege en smaakte het genoegen, dat de Amsterdam mers geen enkele honkslag konden plaatsen. In de eerste Amsterdamse slag beurt werden de Spartanen allen met drieslag teruggewezen. Wout van Meeteren, pas van vakantie terug, bleek in een goede vorm. Voor SVV kwam eerst aan slag Nico Kolmeyer, die sneuvelde op het eerste honk door een goede aangooi van de derde honkman van De Spartaan. De tentoonstelling Werk onzer handen Malt de tienduizend. De stand van het aantal bezoekers was maandagavond bij de sluiting 9386, waarvan 2253 kinderen en 7133 volwassenen. De expositie kreeg gisteravond 748 volwassen, bezoekers en 218 kinderen. Vanavond wordt de tienduizendste belangstellende verwacht. De definitieve sluiting van Werk onzer handen, vanavond om elf uur, zal waar schijnlijk geschieden door de voorzitter van de Schiedamse Gemeen schap, de heer M. Holl. Ook gisteravond zijn weer nieuwe contacten gelegd tussen de „stand houders" en het publiek. De heer Hans van Velzen kreeg van de 2ijde van verschillende jeugdorganisaties het verzoek om jongeren In de ge heimen van het gieten van beeldjes en dergelijke in te wijden. De heer, A. v. d. Slot, die een oogje houdt op de stand van het Neder lands sanatorium in Davos, zal ver schillende jeugdverenigingen van advies dienen bij de vervaardiging van- draadfiguren. Dan waren er nog de masker makers Jan Wolfers en, Sief Hen- derickx, die van de jet-*£é*j«KJnisatle van het NW een verzoek kreeg om de jongeren te helpen met boetseren cn hét vervaardigen van maskers. Ook hieraan zal worden voldaan. Concert De heer J. Meeder van de Katho lieke Kunstkring heeft maandag avond een concert gegeven op de „eerste viool" uit de collectie van de heer A. de Heer. Een serie nieuwe dia's van talrijke mooie Schiedamse plekjes oogstte gisteravond veel suc ces en wordt vanavond nogmaals vertoond. De medewerkers aan de expositie Werk onder handen komen woens dagavond nog eens bij elkaar om herinneringen op te halen aan de uitstekende samenwerking en om de contacten te versterken. (Van een onzer verslaggevers)' Zeer timide stond ze gisteren voor de Amsterdamse politierechter: Renate H. D., 19 jaar cn kinderver zorgster in West-Berlijn. Omdat ze de eerste dagen van augustus in de jeugdherberg Het Broekerhuis' in Broek in Waterland een aantal mede gasten geld had ontstolen, veroor deelde de magistraat haar tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek. De officier van Justitie had drie maanden met aftrek geëist. In totaal had Renate 105 DM en 85 ontvreemd. Er was een valletje opgezet en daarna waren er gemerk te bankbiljetten in haar bezit aange troffen. De jeugdherbergvader ('Het was een grote teleurstelling, ze leek zo'n keurig kind'), had de bestolenen inmiddels uit eigen zak verder ge holpen. Zij zelf bleef zwijgen toen haar werd gevraagd, waarom ze het had gedaan. Haar raadsman gaf het ant woord: ze wilde in Nederland blij ven. Werk zoeken. Ze was bang dat ze het de eerste tijd zonder geld niet kon uitzingen. Haar vader was in de oorlog overleden. Met moeder en broer woonde ze na een lange zwerftocht tenslotte In de Oostzonc, vanwaar het gezin naar West-Bcrlijn uitweek. Het was voor Renate hard werken, zonder enige ontspanning en onder toezicht van een strenge moeder, al dus pleiter. Om er ook eens uit te zijn stal ze in Berlijn 100 mark. waarna ze veroordeeld werd tot 9 maanden. Na het uitzitten van haar straf is ze gevlucht, min of meer uit angst voor haar moeder. Om te voorkomen dat ze straks na haar uitzetting weer zal gaan, zwer ven, wilde pleiter contact opnemen met haar familieleden in Bonn, (Van een onzer verslaggevers) Dat de aantrekkingskracht van de Taptoe Delft onweerstaanbaar is, bleek ook gisteren weer, Zes kleine peuters uit Den Haag, in de leeftijd van drie tot elf jaar, teerden gistermiddag in Delft bij de overweg Van Markenplein door een agent aangetroffen, terwijl zij in de richting van het centrum van de stad stapten. Vader en. moeder waren met vakantie en oom, die op hen zou passen, had gezegd dat zij maar wat moesten gaan wandelen. Zij hadden het bevel opgevolgd en zich naar Delft begeven. De po litie heeft de kinderen per auto naar hun woonplaats terugge bracht. De beide volgende slagmannen van SVV gingen ook op drieslag uit. In de tweede slagbeurt wist de eerste Amsterdamse slagman een tik te geven, maar door snel reageren van de SVV-werper werd hij op het eer ste honk uitgebrand. De volgende slagman kwam door vier-wijd op het eerste honk. Bi) een poging om het tweede honk te ste len werd hij echter door goed aan gooien van Koos de Haas uitgetikt, terwijl de derde nul door SVV werd gemaakt dank zij prachtige vang van de derde honkman Lou v. d. Hamer. In de tweede gelijkmakende slag beurt van SVV wist Hulb Kooy een verre tik te geven, die door de Am sterdamse midvelder verkeerd werd beoordeeld, zodat hij op het tweede honk kwam. Henny Steenbergen kwam hierna door vier-wijd op het eerste honk. De Amsterdamse werper kreeg opdracht het eerste honk aan te gooien, maar zijn eerste honkman liet de bal door schieten, zodat Hulb Kooy gemakke lijk het eerste punt kon scoren en Henny Steenbergen het tweede honk bereikte. De volgende SW-er werd echter met drie-slag naar de bank gewezen. Twee Amsterdammers werden ln de derde innings voor drie-slag naar de spelersbank teruggewezen. De derde slagman kwam met vier-wijd op het eerste honk en stal vlug het tweede, maar bij een poging om ook het derde honk te stelen wist Wout van Meeteren door een goede aangooi naar de derde-honkman de derde nul maken. te Vrije loop In de gelijkmakende derde 'slag beurt ging Leen Onverwacht voor drie-slag aan de kant, mam- Nico Kolmeyer kreeg een vrije loop naar het eerste honk. De Amsterdamse werper raakte hem met een ruwe bal Hij bereikte al spoedig het tweede honk door goed honklopen. Wout van Meeteren wist als volgende slag man een goede honkslag te plaatsen, waardoor Nico Kolmeyer naar het derde honk verhuisde en hij zelf het eerste honk bereikte. Hierna wist Cor Bras zijn clubge noot Nico Kolmeyer binnen te staan, maar zijn te korte tik werd goed verwerkt door de Amsterdamse derde honkman, zodai de Schiedamse slag man zelf op het eerste honk sneu velde. SVV had echter zijn voor sprong vergroot tot 20, Wout van Meeteren had Intussen het derde honk bereikt en trok ver op. De achtervanger van De Spar taan tippelde erin en gooide de bal naar zijn derde honkman. Wout van Meeteren scoorde toen het derde punt voor SW. De derde SW'er ging hierna met drie-slag aan de kant. SVV rook de Overwinning en zette alles op alles om de voorsprong te vergroten. In de vierde Innings kwam de Amsterdammer Hèrtroys door een wilde worp van de SW-werper op het eerste honk, maar hij werd bij een. poging tot stelen van het tweede honk uitgetikt. De volgende slagman werd voor drie-slag teruggewezen. Opnieuw dus twee nullen met geen honk bezet. De derde slagman wist een tik in het verre veld te plaatsen. Hij kon zelfs naar het tweede honk gaan. Maar opnieuw kwamen de Amsterdammers niet verder, daar hun volgende slag man met drie-slag uitging. Ook SVV kon ln deze innings niets uitrichten door goed aangooien. De derde SW'er werd met drie-slag terugge wezen. De vijfde innings werd voor SW even precair. Door twee Schiedam se veldfouten werden het tweede en derde honk bezet met nog slechts één nul. Wout van Meeteren wist dit echter goed op te lossen door de volgende en de laatste nul te maken. In de gelijkmakende slagbeurt wist de Amsterdamse werper E. v. Heuven drie SVV'ers terug te wijzen. Door goed veldwerk der sW'ers kwamen, maar drie Amsterdammers in het slagperk met evenveel nullen. In de gelijkmakende zesde slag beurt konden zelfs acht SW'ers het slagwerk betreden. Wout van Mee teren kwam opnieuw als eerste slag man aan de beurt en gaf een gewel dige tik in het linkse veld. Al vlug stonden hij op het derde honk. De Amsterdammers wierpen echter toen nog sneller de bal ln het veld terug, waardoor de SW'er in het zicht der haven strandde. Stootslag Cor Bras wist het eerste honk te bereiken, waarna Hulb Kooy door vier-wijd ook het eerste honk kon nemen. Koos de Haas plaatste een goede stootslag, die door de achter- vanger en werper van „De Spartaan" verkeerd werd verwerkt en toen slecht-werd aangegooid naar de eer ste honkman. Cor Bras en Hulb Kooy konden de thuisplaat passeren. Stand 5—0. Kees v. d. Gaag en Henme Steen bergen kwamen met vier-wijd op de honken. Lou van de Hamer plaatste een niet opgedragen stootslag, waar door Koos de Haas op het thuishonk kon worden uitgebrand. Door een doorgeschoten bal son echter Cees van der Gaag toch nog het zesde punt voor SVV scoren. Leen Onver wacht ging hierna voor drie slag aan de kant. Met nog slechts drie innings te spelen heeft SVV deze voorsprong met hand en tand verdedigd. Wout van Meeteren wist goed gesteund door zijn teamgenoten de no-run te handhaven. Alleen in de achtste in nings kwamen twee Amsterdammers op de honken, zij konden niet verder komen dan het derde honk, terwijl SVV daarentegen in deze innings nog een kans had opnieuw uit te lopen. Maar toen het tweede en derde honk waren bezet werden met drie slag de anderen teruggewezen. Toen de Amsterdammers in de negende Innings slechts drie mannen in he tslagperk kregen, waarbij even veel nullen werden gemaakt, was de spannende strijd ten einde en vlogen de SVV-supporters het veld op om hun favorieten te feliciteren. De SW'ers zullen het volgend seizoen opnieuw in de overgangsklasse kan nen uitkomen. SW heeft nu nog één wedstrijd te spelen, a.s. zaterdag in Harga om vier uur tegen Thor uit Amsterdam, Het derde team van SW heeft zaterdag USC 2 niet 9—7 verslagen echter onder protest van USC. Hier door is USC gelijk gekomen met On- dina uit Vlaardingen, De wedstrijd OndtnaSW is ongeldig verklaard wegens het meespelen van twee on gerechtigde spelers van Ondlna-zljde. SW 3 had deze wedstrijd verloren. Zaterdag wordt deze wedstrijd, voor afgaande aan de wedstrijd SW— Thor opnieuw gespeeld. Aan het Duivenpad in Kethel syjn vyf schapen over een sloot ge- sprongen en vervolgens aan de wan de! gegaan. Hun eigenaar heeft de dieren opgehaald en naar het wei land teruggebracht.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1