Broer van Harvard- piloot kreeg ook met pech te kampen KLM-dienst Amsterdam- Rotterdam- Londen v.v. Keteljongen-met-heimwee springt van Statendam in de Waterweg Koolboom - na ruzie - nu uit de WD Hansapiasb Man nacht in cel met schedelbreuk Voor inpoldering van Lauwerszee geen post op rijksbegroting Noodwet kinderbijslag wordt jaar verlengd ZONDER COMMENTAAR Srjreeui ven praat Capriolen boven Zestienhoven Bejaarde vrouw na overval overleden Belgen dienen één jaar Duopassagier gedood gevitafiseerd Wielrijder (81) verongelukt Zaken Overzee opgeheven Voor dronkenschap opgesloten Spaar Si-Si kroonkurken 'Landaanwinning' kan niet nóg meer bezuinigen IV2 miljoen meer voor nieuwbouw TH HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 Zijn er meer? Min Slechts storing Terwijl op de Luchthaven ieder een de adem inhield, brandweer wagens en een ambulance klaar stonden de grasmat op te snéllen, maakte de Harvaid zijn landing. Zij verliep onberispelijk, want de hydrau lische apparatuur had wel gewerkt. Er was slechts een storing in. het signaalsysteem. Elke werkdag f 100.- m Elke zaterdag f 1000.— M Hoofdprijs f 30.000.- H De winnaars van f 100.- ff van vorige week waren: van f 1000.-: Verzonnen onenigheid Neem waf extra in voorraad (Van onze parlementsredactie) Op de rijksbegroting voor 1960 is geen bedrag uitgetrokken voor inpoldering van de Lauwerszee, zo wordt in Haagse krin gen aangenomen. Minister Korthals (Verkeer en Waterstaat) zou hierover nog geen beslissing hebben genomen. Hij wil de zaak eerst eens bestuderen. Dat hebben zijn voorgangers ook gedaan. Deze studies heb ben steeds geleid tot uitstel. Men vreest nu. dat uitstel tot af stel kan leiden. Dan zou er niets van de inpoldering terechtko men, en misschien zelfs ook niets van de verhoging van de bestaande dijken. (Van onze parlementsredactie) De Noodwet Kinderbijslag Kleine Zelfstandigen wordt met een jaar verlengd tot 1 januari 1961. Dat is de bedoeling van een wetsontwerp, dat staatssecreta ris Rooivink (Sociale Zaken en Volksgezondheid) en minister Zijlstra (Financiën) bij de Tweede Kamer hebben ingediend Veel voordelen Wat zouden wij ter redactie van Het Vrije Volk in Rot terdam zonder het Maasboekje moeten beginnen? Wilt ge inlichtingen over verwerking en ver koop van slakken? Kijk in het Maas boekje. Hebt ge drin gend iemand nodig van de commissie voor maatschappelijk werk der Indepen dent Order of Odd Fellows' In het Maasboekje staat wie ge kunt opbel len. Wilt ge spreken met een functio naris van het Svenska Institute! föiT Kultureüt Utbyte med Utlanaet? Zoek maar in liet Maasboekje. Ja, wij houden dat Maasboekje in hoge ere! En Pieter is er altijd als de kippen bij, wanneer er weer een nieuw, lekker vers van de gemeente pers, op onze burelen gedeponeerd wordt, 'k Mag er in deze kolom graag een paar woorden aan wijden. Dat is een traditie geworden. En ik hou van tradities. Het zesde Maasboekje is alweer dikker. Telde het vorige „maar" 72! bladzijden, in 1959 kunt ge snuffe len In 757 blaadjes: waar gaat dat heen? E11 als Pieter gaat snuffelen, kijk ik altijd of de Stichting tot Be vordering van de Belangen van het Krotenkókersbedrijf nog bestaat. Ja hoor, zij bestaat. Ook de Nieuwe Zachte Vezelcombinatie en de Ne derlandse Vereniging van Transito- en Detailhandelaren op het gebied van (buitenlandse) reuze! en (bui tenlands) spek zijn er nog! Welke naam ge het meest in het Maasboekje kunt lezen? Die van de- burgemeester. De heer Van Walsum komt er. dertig maal in voor. Zeer goede tweede is mr. dr. K. P. van der Mandele, voorzitter van de Kamer van Koophandel, wiens naam wij 29 keer lezen. Derde is wethouder J. U. Schilthu'is (25). Het .Maasboekje wordt samenge steld door het bureau Voorlichting en Publiciteit va» de gemeente Rotter dam. De heer Jan Lebbink, hoofd commies op dat bureau, heeft Pieter verteld dat dit nog een heel karwei Is. Men begint er in januari aan. Strookjes van de pagina's van het oude Maasboekje worden toegezonden aan alie personen en verenigingen die erin voorkomen. Vraag; Zijn er nog wijzigingen? "Wanneer men bericht terug heeft, wordt de nieuwe kopij gezet. Druk proeven daarvan worden ten tweeden male -naar de belanghebbenden ge stuurd: dit als laatste controle of nu werkelijk alles in orde is. Want pas op! „Er is niks veranderlijker als de bestuurssamenstelling van bepaalde verenigingen", zegt de heer Lebbink. Het initiatief van gemeentesecreta ris J. Hasper om dit boekwerk te doen verschijnen, is toch wei een •succes geworden. Kr.;-eg men vroeger op het bureau Voorlichting 1001 te lefoontjes „Meneer, waar kan ik die en die vereniging vinden?", op het ogenblik grijpt men sne! naar het Maasboekje. En dat wordt aimaar vetter. Want nu het eenmaal be- bekendlieid en waardering heeft ge kregen, stellen steeds meer vereni gingen en organisaties er prijs op cm erin te staan. Een kioek karwei dus. de samen stelling van dit groen-witte boek. De heer Lebbink vertelde mij nog, dat vooral het personenregister iedere keer weer heel wat problemen op levert. Het wordt sinds twee jaar verwerkt in eenHollerith. En dat gaat best. Ten slotte de oplaag: vijftienhonderd exemplaren. Piëter snuffelt verder. Ha, buurnan zit nog steeds in een van de IE com missies tot wering van schoolver zuim. En ik moet toch nog eens vra gen waar de drogist op de hoek bij is aangesloten. Bij de afdeling Rot terdam en Omstreken van de Alge mene Nederlandse Drogistenbond, bij de contact-commissie der plaatselij ke afdelingen van de Drogistenbon den. bij de coöp. Ver. Alg. Rotter damse Drogisten Inkoopcombinatie ARDICGA, bij de Nederlandse Chris telijke Drogistenbond, bij de Neder landse Katholieke Drogistenbond of b-ij de Vrije Drogisten Combinatie „VDC"? Wat Pieter de mooiste naam uit het Maasboekje vond? Mevr. Eduwi- ges Fiiipowicz Vda. de Gómez Luna, kanselier der tweede klasse bij het- consulaat van Mexico. Daar kan geen Nederlandse naam tegenop. (Van een onzer verslaggevers) Nog geen 24 uur nadat zijn broer, de piloot B. de Geus. eén Harvard-met-motorstoring in de Noordzee had moeten parke ren, raakte dinsdagmiddag de heer M. de Geus in moeilijkhe den. Hij is ook vliegenier en bestuurde eveneens een Harvard, toen hij op een vlucht van Texel naar Botterdam bemerkte dat het linker-landingswiel niet wilde uitklappen. Nee, mijnheer B, van do Vijver Fabriekstraat te RotterdamPie ter is u niet vergeten! De heer Van de Vijver vertelde vu) dat hij op op 31 augustus79 jaar hoopt te worden. Dan is hij precies zo oud als prinses Wilhelmina. Nu zou deze spreeincenlezer so graag wil- len weten wie er op die dag ook even oud als de prinses wordt. Alleen maar vanwege de nieuwsgierigheid. Pieter vindt het een leuke nieuws gierigheid. Wat Pieter toch wei heel minne diefstallen vindt? Diefstallen uit kleedkamers! stiekem je siag slaan als eigenaar van portemonnee of portefeuille aan het sporten is. Luis teren we naar mevrouw Schifferiie van ,de Mathenesserstraat te Rotter dam: ".Mijn zoon kwam overstuur thuis. Hij was wezen zwemmen in het bad te Capelle a. d. IJssel. De kleding stukken hangen daar aan haken. Nu heeft er iemand aardigheid in gehad het vakantiegeld van mijn zoon is,uit zijn portemonnee te ha len. Leeg werd die weer In de zak gestoken. Bij voorbaat mijn harte lijke dank als je er iets van in de Spreeuw wilt zetten." 't Staat er ai in. mevrouw. Hoe Pieter erover denkt heeft u aan het begin van dit stukje kunnen lezen. Aanbod wij noteerden deze dag 10 ons Boek der Bijdragen een divan van De V. van de Nieuwe Binnenweg, een tweepersoons apimn! van IV. run de Willem Buyte- weohstraat. een ligstoel van S. van de Kleine Visserijstraat en een gulden voor de spreeuweupot alsmede capsules van F. van de Spaanseboeht. Veel dank. Verlies Toen de heer owen. Darismond-vreHl 43. zijn moede In de auto wilde helpen. Het hij het kleed (een stuk s e 11 a o e g) waarmee hi.1 de wRgen pieegt at te dek ken, op straat liggen. HIJ vergat het; wég zeildoek. Wie brengt het terug? Tussen Weterlngstraaa en Frits Euys- etraat miste de weduwe De Wit. Hamei - straat 34a, een nieuw tomaatkleuris vest. De tam, Jerphanion, Poelenburg 3S, zoekt een In de buurt van Beljer- lendseiaan of Groene Hllledljk verloren v.-lt Jasje; de naam Smit staat erin Een portemonnee met 75.- Is zaterdagmiddag in de buurt van de Beljerlandselaan en Staghekstraat tijdens het bloemencorso kwijtgeraakt door de heer J. C. de Waal. Putsestraat 32. Vondst Ansje Vlasblom. Korenaars'.raat 39a. vond maandagavond In de Korenaar- dwarsstraat 'n gouden gladde ring. De beer Vrolijk, De la Rnystraat 38. ontdekte op 't Xlrtspad lanes de Ml.lnherenlaan bil ben eindpunt van hjn 12 een leren 'P*!' PIETER SPREEUW De KLM overweegt niet ingang van begin november, als Rotter dam in het luchtnet van de maatschappij wordt ingescha keld, een vroege ochtenddienst met de Viscount in te stellen van Schiphol via Zestienhoven naar Londen, zo verneemt het ANP. .Zoals bekend zal de KLM met ingang van de winterdienstrege- ling .dus na 31 oktober, een ge regelde dienst van twee maal per dag openen tussen de Luchtha ven Rotterdam en Londen Air- port. Eén van deze diensten zou dus in Amsterdam beginnen. De KLM zou van de overweging uitgaan, dat de technische basis van haar vloot op Schiphol ligt en dat Amsterdam bovendien aansluiting gééft met het overige Europese ver keer, al blijft de verbinding Rotter damLonden primair. Gaat het plan van de KLM door, dan komt er dus dagelijks een dienst Amster damRotterdamLonden en terug én een dienst RotterdamLonden v.v. Desgevraagd deelde men van KLM-zjjde mede, dat bet voorlopig geenszins in de bedoeling ligt passa giers te vervoeren op het gedeelte tussen Amsterdam en Rotterdam en omgekeerd. Met andere woorden, het Weder instellen van een nationale verbinding wordt voorlopig niet overwogen. Althans: het groene dashboard lampje dat hem vertellen moest of het wiel stevig buiten stak, gloeide niet aan. De heer De Geus. die zijn landingswielen niet kon zien, moest dus aannemen dat er iets mis was met de installatie die het wiel onder de romp doet zakken. Maar zeker heid daaromtrent had hy niet. De piloot durfde zo niet onmiddel lijk te landen en maakte wat stunts boven de Luchthaven Rotterdam In de hoop het wiel door de middel puntvliedende kracht naar bulten te krijgen maar het dashboard lampje bleef „dood". De heer De Geus riep nu de hulp in van de Luchthaven: kwam enige malen naar beneden om de mensen van de gronddiensten de kans te geven te zien of het wiel wel buiten stak. Dat bleek wel degelijk zo te zijn maar nog gaf dat geen zekerheid. Want het werkloze groene lampje kon er óók op dulden dat het wiel niet geborgd was en dat het toe stel er doorheen zou zakken, zo dra het snelheid verloven had. De heer De Geus besloot het er op te wagen en vloog, om de kwade kansen van een schuiver over de Luchthaven zo klein mogelijk '.e maken, de laatste resten brandstof op. Vliegenier M. de Geus had, net als zijn broer de vorige dag, een sleepzak getrokken die door oefenen de iuchtartilleristen druk was be schoten. De 79-jarige mevr. J. J. N.-da C. uit Voorburg, die een week geleden in haar huis is overvallen door naar achteraf bleek de man van baar werkster, is dinsdag aan een hartverlamming overleden. Het is niet uitgesloten, dat de ondergane emoties deze hartverlamming heb ben veroorzaakt. De vrouw was door de overvaller vastgegrepen, maar had zich los weten te rukken door zelf aan het touwtje van de capuchon van de aanvaller te trekjeen. De man had haar toen losgelaten en de vrouw begon hem godsdienstig toe te spre ken. Na samen gebeden te hebben, is de man weggegaan, na nog wat kleren en geld van de vrouw gekre gen te hebben. Doordat een 'domi nee twee dagen later de politie waarschuwde kon de overvaller (die ook nog sigaretten en drank zou hebben gestolen) toch gearresteerd worden. De Voorburgsewas een hartpa tiënte. BRUSSEL (Reuter) De dienst plicht in België zal op 26 september aanstaande van vijftien maanden worden teruggebracht tot één jaar. Dat heeft de Belgische minister van Defensie gisteren in Brussel meegedeeld. Alleen dienstplichtigen die tot officier worden opgeleid, zul len nog vijftien maanden moeten Adve itie I.N De 42-jarige A. de Jong uit Tuil (Gld.), die als duopassagier meereed op de motor van de heer K. Pelle uit Heilouw. is gisteravond op slag ge dood, toen de motor te Ochten in volle vaart op een trekker met aan hangwagen reed. De bestuurder werd met een verbrijzelde voet opgenomen in het ziekenhuis te Tiel. Aavermu'p LM Vraag uw leverancier om iolich- tingen over deze Si-Si wedstrijd. J® Mej. R. van Eerdewijk, Utrecht; Kg Mevr. A. Huisman, Utrecht; N. Walgreen, A'dam; A. M. Land wier, is*: A'dam; C. A. Viergever, Westmaas; A. Verbraak, Bergen op Zoom. ft 'l Sl'Si 'i vruchtsnlimonad* In deze rubriek vermeldt Het Vrije t'oIk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Moet men een deel van de socialis tische pers geloven, dan is het bin- nen onze regering een en al spanning over de begroting. Het klinkt nogal sensationeel, maar wij hebben voldoende reden om aan te nemen, dat hier bij de socialis tische pers de wens de vader van de gedachte is. Het zittende kabinet heeft een be hoorlijke efficiency als algemeen punt in zjjn program opgenomen. Het streeft naar minder staatsbe moeiing en naar grotere mogelijkheid tot ontplooiing van de eigen verant woordelijkheid by ons volk. Welnu, dat zal, eer vroeger dan later, ook in da begrotingen moeten uitkomen. Dat zich daarbij zekere spanningen kunnen voordoen, ligt niet alleen voor de hand, doch men mag het zelfs verwachten. Uitbreiding van ta ken is nu eenmaal gemakkelijker dan inkrimping ervan. •Nieuwe Haagse Courant' van 12 angmrtM 1959, (Van een onzer verslaggevers) De heer H. Hooi boom die enkele jaren geleden na de opzienbarende af- faire-v. d. Kuil heeft moeten bedan ken als lid van de Keuzecommissie van de KNVB heeft nu ook moei lijkheden in de politiek gekregen. Hij heeft in Ede waar hij raadslid is voor de VVD bedankt voor het lidmaatschap van de plaatselijke af deling van deze partij. Naar hij ons meedeelde, staat nog niet vast, dat hij ook voor het raads lidmaatschap zal bedanken. Boven dien bestaat theoretisch de mogelijk heid. dat de heer Koolboom algemeen lid blijft van de WD. In WD-kringen zoekt men de aanleiding voor het bedanken van de heer Hoolboom in diens teleur stelling over het feit, dat hij enke le maanden geleden niet werd ge kozen tot voorzitter van de WD- raadsfractie, toen door een intern verschil van mening de voorzitter als raadslid aftrad. Sinsdien zou de heer Hoolboom de vergaderingen van de fractie niet of nauwelijks meer hebben bijgewoond. Toen het bestuur van dë afdeling Ede hem erop wees, dat het deze houding niet kon aanvaarden, is dit voor de heer Hoolboom aanleiding geweest in een tweeregelig briefje voor het lidmaatschap van de plaat selijke afdeling te bedanken. Het af delingsbestuur van de WD heeft in middels de heer Holboom verzocht zijn raadszetel beschikbaar te stellen. (Van een onzer verslaggevers) Arie Michel, een zestienjarige jongen uit Voorburg, heeft dins dagmiddag tegen half zes de sprong van zijn leven gemaakt rechtstreeks van het huizenhoge achterdek van de Statendam in het frisse water van de Nieuwe Waterweg. Arie, die als keteljongen voor een jaar van huis ging, had plotseling heimwee gekregen en besloot voor Hoek van Holland de kortste weg naar huis te nemen. Of, zoals hij het zelf vertelde, toen hij midden in de nacht thuiskwam: „Ik zag, dat we voor het station voeren en toen dacht ik, dat ik daar het best meteen kon springen, want dan kon ik gelijk de trein nemen naar Den Haag." tendam een boei nagegooid te heb ben, maar daar heb ik niets van ge zien. Ik had het veel te druk met zwemmen". Na een paar minuten cirkelde er al een loodsboot om de zwemmende Arie en even later zat hij kletsnat in een sloep. Aan boord van de loods boot werd hij vlot van droge kieren voorzien en vervolgens overgezet op de politieboot. Even na zes uur zat Arie in het politiebureau in Hoek van Holland achter een warm kopje koffie. Nog voor half zeven bad de politie van Hoek van Holland de Voorburgse WONDVERBAND Alt Vakantie! Dan ióperi.da;kinder *1*';>6n jal gauw een schranröp.', 1 Zorg dar dai Hansapla'st, v 'Wcndverband bij deh'and hébt 'Op de Groenloseweg, enkele kilo meters buiten .Wintersw-yk, is gister middag de 81-jarige landbouwer J. W. Grevink door een vrachtauto ge grepen op het moment dat h(j de. rijksweg wilde opfietsen. De man was op slag dood. Arie stopte zijn paspoort iu zijn zaK en piuusoe in her uater. niaiua'. den zagen rtern van ue kant ai m net water springen, ook vanar ae loods boot werd «rie opgemerkt, zodat h«j ai spoeaig opgepikt en aan de ri vierpolitie overgegeven werd. Arie had dus heimwee gekregen, ook ai was dit met ssyn eerste reis, naii uecemoer was nij met een sciiip van ae xiuxiand-AMet is.it mjn voor ae eeiste maai uitgevaren. 'j.uen was inj zes vrezen van nuis geweest. Ln m net voorjaar naü nij zeus een reis van arie maanaen gemaam, o.a. naar mnerika. Het varen zat hem in net bloed: als kleine jongen voer iiy ai- tfjci in een tot uooi omgethnmerd icuikant m het water langs ae spoor- oaan 111 Voorburg. Die netüe voor het water heeft Arie overigens met van thuis meegekregen, zuju vauer werkt ais plager in Leiasvnenuam, zijn twee 'uroers voelen ook met voor varen, maar Arie tot gisternnociag naii zes wei. Met de Btatenaam zou mj net eerste aeel van ue reis maken, later zou hy op een anaer KaL- semp overstappen. Twaalf volle maanden zou mj van huis blijven. - i\uoil heimwee Hij heeft nooit over neimwee ge sproken, dat was eenvoudig niet in hem opgekomen, dijn vader noch zijn moeder mocht de jonge zeeman ooit wegbrengen 11a -ir Rotterdam. 'lussen Rotterdam en noek van Hoilana. dacnt Arie gisteren echter plotseling aan huis. hij slapte naai de kapitein van ae (statendam en vroeg ox' nij niet ergens bij Hoek van Holland met een klein bootje mocht verdwijnen. Maar de kapitein lachte even en zei toen ernstig: „Arie, ke rel, je gaat maar 'ns flink aan het werk, dan ben je het zo kwijt". Maar Arie ging niet aan het werk. Met een koene duik boorde Arie zich in het water. „Br stond een flinke stroming, maar ik ben van het ach terdek. gesprongen, dan tuas ik snel ler weg", vertelde hij later. „Ik heb me /link afgezet, want ik moest na tuurlijk niet in de stroming van de schroeven komen. Toen ik in hei wa- ter lag, schijnen ze me van de Sta- polilie gebeld. Die zou onmiddellijk de ouders waarschuwen en de vader vertellen waar hij zijn zoon kon op halen. Maar dat „onmiddellijk" is twee volle uren geworden. Pas om half negen kwam een agent van de "Voorburgse politie vertellen wat er gebeurd was. Eerst om half een was hii weer thuis. Arie Michel zal nu een baantje aan de wal moeten zoeken, want officieel heeft hij zich hij was immers ge monsterd - aan desertie schuldig gemaakt. In verband met zijn leef tijd zal dit weliswaar waarschijnlijk geen gevolgen voor hem hebben, be. halve dan dat hij zijn baantje op zee kwijt is. Bij koninklijk besluit wordt met ingang van 1 september 1959 het departement van Zaken Overzee op geheven, De vice-minister-president wordt belast met coördinatie van aangelegenheden Suriname en de Nederlandse Antillen betreffende, waarbij Nederland krachtens het statuut voor het koninkrijk betrok ken is. De zorg voor de aangelegenheden betreffende Nederlands Nieuw-Gui- nea wordt opgedragen aan de minis ter van Binnenlandse Zaken, die ook met de afwikkeling van het opge heven departement wordt belast. (Van' een onzer verslaggevers) Na eerst thans bekend wordt is de 27-jarige De V. uit Delft maan dagavond ijlings vanuit het Gasthuis te Delft naar de Ursula-kliniek te Wassenaar vervoerd waar hij met spoed een schedeloperatie moest ondergaan. Zondagavond had hij al een schedelbreuk opgelopen, maar voor dat hij onder geneeskundige behandeling kwam had hij wegens he vige dronkenschap een nacht in het Delftse politiebureau doorge bracht. Zijn toestand was vanmorgen nog zorgwekkend. Zondagavond werd de man in het Oost-plantsoen in Delft liggende naast zijn enigszins bescha digde fiets aangetroffen. De politie, die onmiddellijk werd gewaarschuwd, constateerde, dat de man zwaar be schonken was en' bracht hem over naar het bureau, waar hij zich vol komen rustig liet insluiten. De an dere ochtend kreeg men de indruk dat hij zijn roes nog niet had uitgesla pen. Maar toen de man om half elf nog niet goed bij zijn positieven was, haalde de politie er een arts van de GG en GD bij. Deze constateerde slechts een lich te hersenschudding en vond, dat de man wel met een taxi naar huis mocht. HU adviseerde de hulsarts er bij te halen. Dat gebeurde en deze laatste ge lastte 's avonds, toen de toestand van het slachtoffer verergerde en er zich verlammingsverschijnselen voorde den, opname in het Gasthuis. Van hier werd de man sne! naar Wasse naar overgebracht, waar men. na het nemen van foto's, een schedelbreuk ontdekte. Dan zouden zij gei(ik krijgen, die zeggen: „Er is een schrijnend gebrek aan reële belangstelling van Pen Haag voor de noodzakelijke verhef fing van het noorden, waar hel per centage werklozen het grootst is." Aan schone beloften heeft het nooit ontbroken. Zei niet minister Aigera in het voorjaar van 1958 met grote stelligheid: „Het staat vast. dat óf de be staande dijken worden verhoogd, óf er komt een Afsluitdijk"? Be loofde hij niet, dat zijn beleid ge richt bleef op het afsluiten van de Lauwerszee? Verklaarde zijn opvolger, minister In de toelichting schrijven de bewindslieden, dat de regering zich nop nader zal beraden over de bezwaren, die zijn gerezen in het Voorlopig Ver slag van de Kamer over het ontwerp Algemene Kinderbijslagwet. Eerst na dit beraa'fl en nadat de memorie van antwoord van de regering is versche nen, kan de parlementaire behandeling van het wetsontwerp worden voortgezet. Onder deze omstandigheden moet het uitgesloten worden geacht, dal de Algemene Kinderbijslag verzekering al op I januari 1960 in werking kon treden. Verlenging van de noodwet is daarom noodzakelijk. Dat de regering de financiële teu gels zeer strak houdt, merkt ook de Dienst Landaanwinning swerken in Friesland en Groningen, die het dit jaar met 3,5 miljoen gulden moet stellen tegenover 5 miljoen een paar jaar geleden. Deze dienst kan op de onderhouds werken niet blijven bezuinigen, om- dat dan 'het slib, dat in het verleden van Aavtsen. in april 1959 niet, dat aan de noordkust van Groningen en vraagstuk rijp voor een beslissing Friesland is gewonnen, weer weg- zou 2yn als het standpunt van Ge- slaat. deputeerde Staten van Groningen en Friesland binnen zou zijn. De bezuiniging heeft er reeds toe geleid, dat de werken in een lang- 'Welnu, gedeputeerden hebben dit zamer tempo moesten worden uitge- standpunt niet onder stoelen of ban- yoerd. Volgens deskundigen kan er ketl gestoken: „De Lauwerszee moet beslist niet meer op deze dienst wor- 20 spoedig mogelijk worden ingepol- den bezuinigd. derd," 20 gaven zij te verstaan naar aanleiding van het rapport van de Dg Dienst Ldtido.ünwmniTipstvcï'lCBTi betrokken riikswaterstaatscllenst heeft reeds twee jaar geleden plan- (Lauwerszeewerken). nen ingediend voor de inpoldering van deze sliblagen, die langzamer- ,r/ hand op een hoogte ongeveer 60 eer cm komen, dat ze rijp zijn voor Maar intussen was er een nieuwe inpoldering, waarna ze als bouwland bewindsman aan Verkeer en Water- geschikt sullen zijn. De beslissing is staat gekomen: de heer Korthals echter nog steeds uitgebleven. Deze moest opnieuw de gehele zaak gaan bestuderen. Gun m(j daarvoor de tijd, zo liet hij onlangs aan de gedeputeerden weten. Zo werd de beslissing dus opnieuw uitgesteld. Inmiddels lx de minister met va kantie. De rijksbegroting is al naar de Raad van State, wederom dus naar verluidt zonder een post voor de Lauwerszeewerken. Maar de Dienst Lauwerszeewerken in Leeuwarden is klaar met de voor bereidingen. Men wacht daar op het seintje om met de uitvoering van het werk te beginnen. Maar dit seintje komt niet en het ziet er ook niet naar uit dat het spoedig zal komen. Wat moeten de ongeveer vijftig man, die bil deze dienst werken, dan gaan doen? Dat is één pijnigend» onzekerheid. Ook voor de werkgelegenheid de inpoldering van belang z(jn. Er zal een tijdelijke werkverruiming ontstaan, die in deze streek mei een «root percentage moeilijk om te scholen oudere agrarische werklozen zeer welkom is. Bovendien zullen werkers in de landbouw, veeteelt, tuin- en bosbouw er straks blijvend werk kunnen vin den. De visserij van Zoutkamp zou geen schade behoeven te lijden. In tegendeel, bij een betere vloot zou hij zelfs tot verdere bloei kunnen worden gebracht. Ten slotte zal de afsluitdijk een betere verkeersverbinding tussen N'oord-Friesland en Noord-Groningen scheppen. (Van onze parlementsredactie) Minister Cals (OJC.W.) heeft de Tweede Kamer 7H- miljoen gulden meer gevraagd als bijdrage in de kosten van nieuwbouw en inrichting van nieuwe en vergrote gebouwen van de Technische Hogeschool te Delft. Het aam-anke! ik uitgetrokken bedrag van 20 miljoen blijkt, aldus de bewindsman, niet toereikend tt zijn voor de uitvoering van de al Se* reed zijnde bouwplannen.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2