„Laat nooit eenheid van SG los; zegt voorzitter Holl Vertrek na tien jaar van voortdurende toeivijding BRêÊ^T Werk rijks we heeft voorlopig eindpunt bereikt Weer veel activiteit op de sportvelden B. en W. voelen niet voor bejaardentarief moedeloos Moderne intellectueel in eigen organisatie' Been gebroken in speeltuin Gouverneur van Khartoem in Schiedam Brandweer rukt driemaal uit Schoolpersoneel neemt afscheid van M. Holl V. d, A R E N D Rotterdammers stalen brommer Meisje (16 jr,) 2 weken zoek Wat zij vingen Koning Leopold gaat verhuizen naar Ar genteuil Acht maanden geëist tegen werfbaas driedammers onder elkaar Leger des Heils gaf verzorgd concert Scheidsrechters in handbalwedstrijd Wisselkoersen Wel overleg over invoer groente en fruit in België? PANTALON De Broekenspecialist foto film het VRIJE VOLK VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 PAGINA 5 (Van een onzer verslaggevers) „Blijft bij elkaar. Tracht, wat er ook gebeurt, de eenheid In de Schiedamse Gemeenschap niet los te laten. Weest sterk tegen over alles wat dreigt een wig te zullen dringen in de organi satie." Twee maal klonken die woorden gisteravond in de HAV- kantine en beide keren waren ze afkomstig van de heer M. Holl. Hij legde de nadruk op die saamhorigheid, toen hij de voor zittershamer overreiktte aan de heer F. A. de Wolff, die de heer Hoil ais voorzitter van de Schiedamse Gemeenschap opvolgt. En hij herhaalde die wensen ten aanzien van de eenheid nog eens in zijn dankwoord. Advertentie t_M. HOOGSTRAAT 86 TELEFOON 68981 Dagen achtereen hebben we ons loom en langzaam door de stad bewo gen, Maar gisteren steeg plotseling het tempo van wandelaars en fiet sers. Cisteren scheen Schiedam in eens weer te blaken van activiteit. De warmte was woensdag blijkbaar té hoog gestegen. Ergens in Schiedam ontstaken twee -rouwen in een heftige ruzie, omdat hun kinderen kibbelden. De een smeet de ander een bloempot naar het hoofd waardoor een ruitje snéu- velde. De -weerbarstige kinderen wa ren toen waarschijnlijk al weer de beste vrienden. Ook twee broers vlo gen elkaar in de haren. De warmte scheen wel de schuldige te zijn van zoveel opvliegendheid. In het nauwe straatje achter ons kantoor hadden woensdag twee vrachtauto's zich een parkeerplaats gezocht. vlak naast elkaar, echter, met riet meer dan veertig centimeter tussenruimte. En natuurlijk kwam. een derde vrachtwagen aanrijden, die niet kon passeren. Ook hier de in vloed van de warmte: meer dan trjffig kwam een van de chauffeurs opdagen om zijn wagen te verplaat sen: En meer dan opgewonden en' ge prikkeld was de chauffeur van ie iede auto. wiens geduld zo op de proef werd gesteld. Gisteren trok Schiedam een opge wekt en energiek gezicht: winkelen, aandelen, fietsen en werken het was alles plotseling loeer aantrekke lijker geworden, nu de loommakende warmte was afgetrokken. Maar de keerzijde van die me daille: Vandaag moeten we ook mel ding maken van de eerste tekenen van de naderende herfst! Want in het grachtwater van de Nieuwchaven vielen vanmorgen de eerste bruine bladeren. De mannen van de reini- glngsdienst doen hun best om met hun werktuigen die aftakeling van hei gebladerte nog verborgen te hou den voor de Schiedammers. Maar lang zal hun dat niet meer lukken.. Na 10 jaar van onafgebroken toe wijding heeft de heer Holl de Schie damse Gemeenschap nu verlaten. „Het ffeit dat de bestuursraad in. zijn geheel achter je staat, zal maken dat je taak vreugdevol zal zijn," zo zei hij tot de nieuwe voorzitter. „Die steun maakt het je mogelijk deze organisatie te besturen. Alhoe wel ik persoonlijk geloof, dat het meer een kwestie is van „gestuurd worden". Voortdurend veranderen de situaties, steeds zal je je aanpak op nieuw moeten aanpassen." Woorden van bijzondere dank richt te de heer Holl tot de directeur van de Schiedamse Gemeenschap, de heer Groenendaal. Uitleven En toen later de wethouder van culturele zaken. mr. Van Kinderen, de nieuwe voorzitter, de heer De Wolff en voorts de heer HeiJboer na mens de bestuurscolleges in de SG. zijn vele verdiensten hadden geroemd in hartelijke en persoonlijke toespra ken toen kwam de heer Holl zelf nog even dit accent op zijn werk voor de SG leggen: „Ik vond het al lemaal zo leuk! Ik kon mij volledig uitleven en ik ben ervan overtuigd, dat velen onder u. als zij er de kans toe hadden gekregen, dit werk ook met veel liefde en opofferingsgezind heid zouden willen doen." Hoeveel opofferingsgezindheid een dergelijke functie vraagt? Wethouder Van Kinderen gewaagde van de hon derden vergaderingen, die de heer Holl moest bijwonen. „Hoe kon iemand," zo vroeg de wethouder zich af, „die toch maar kort in Schiedam woonde, hier zto'n belangrijke plaats gaan innemen? Hoe kon hij zo spoe- Advertentie I.M. V:;XrM Voor Projectie-, Smalfilm- of Dia-apparatuur is er maar één adres waar vakkundig wordt voorgelicht. De elfjarige T. A, heeft in het Prin ses Beatrixpark een been gebroken, toen hij van een draaischijf in de speeltuin sprong en bleef haken. De jongen is per GG en GD naar de Dr. Noletstichting gebracht. VRIJDAG Bioscopen: MONOPQLE: De weg van het geweld. 2. 7 en S.15 uur. PASSAGE: Het verborgen leven van Walter Mitty, 2 en 8.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Stoute kin deren, zoete kinderen, 10—5 uur. Apotheek: P. H. Backer, St.-Lidulnastraat 38. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE: De weg van het geweld. 2.15. 7 en 0.15 uur. PASSAGE: Het verborgen leven van Walter Mitty. 2, 4,15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Stoute kin deren, zoete kinderen, 105 en 710 uur, SOTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Opstand der gladiatoren. 2, 7 en 9.30 uur (18 jr). CAPITOL: Dwars door de hel. 2. 7 en 8.15 uur (14 jr). CENTRAAL: Die Sünderin. 2, 7 en 3.15 uur (18 jr). CINEAC (naast de Bijenkorl): Jour naal van 9 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw): Een vrij gezel Sh de knel, 9.30, 11.30, 1,30. 3.30. 5.30. 7.30 en 9.30 uur (aj.). COLOSSEUM: De zwarte orchidee. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). Donderdag: Beklemmende uren (18 Jr). HARMONIE; Sahara. 2, 7 en 9.15 uur (18 Jr). BUMIère: Al Capone. 2.15, 7 en 9.30 uur (18 jr). LUTUSCA: Flitsende degens. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). LLXOR: Orleu Negro. 2, 7 en 9.30 ,hur (14 jr). METRO: Tüaboektoe. 2. 7 en 9.15 uur (14 jr). PRINSES: Hier bin lch - hier bleib lch. 2.15, 7 en 9.30 uur (a.l.). «EX: Pijn en gijn tn de kazerne. 2, 7 en 9.15 uur (a.l.). TH ALIA: Tiger Bay. 2.15, 7 en 9.30 uur (14 jr). t VENSTER: De glimlach van een zomernacht. 2. 7 en 9.15 uur (18 Jr). VICTORIA: Kluchtig en luchtig, 2 en 8 uur (a.l.). Donderdag 8 uur: The green man (14 Jr), Gouverneur Mohammed Khali! Bi teik van Khartoem, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Soedan, die en kele dagen als gast van de regering in ons land verblijft, bezocht gister morgen Schiedam. Het inwonertal van Schiedam komt ongeveer overeen met Khartoem en de gouverneur kwam zich hier laten voorlichten over de opbouw van het politiekorps. Hoofdcommissaris Rijpma heeft de heeft Biteik, die vergezeld was van mr. A. G. Jonkman, hoofd van net Afrika Instituut, een algemeen over zicht gegeven van de 'werkzaamheden van de Schiedamse politie. Zijn gast toonde bijzondere inte resse voor de politiemelders, die hem uitvoerig werden gedemonstreerd. De Afrikaanse gouverneur bezichtigde ook de Wilhelminaflat en het Prinses Beatrixpark. In een pand aan. de Geervlietstraat is gisteren een binnenbrandje ont staan. De brandweer rukte uit, maar behoefde niet op te treden, omdat de bewoners het vuur inmiddels met een slang op de waterleiding hadden ge blust. Het huis werd bewoond door de 53-jarige invalide J. v. E. Een gor dijntje was tegen een 2-pits oliestel gewaaid, waardoor het vlam vatte. De schade bleef beperkt. Vannacht tegen half drie werd de brandweer gealarmeerd voor een brand op de vuilstortplaats aan de Nieuwpoortweg. De brandweerman nen hadden twee uur nodig om het vuur te doven. Kinderen hebben vermoedelijk het brandje aangestoken, waarvoor de brandweer omstreeks elf uur gister avond aan de Broersvest te hulp ge roepen werd. In een leegstaand pand stonden oude meubelen in de brand. Het vuur is mat een nevelspuit ge blust. Het harmoniekorps van het Leger des Heils heeft gisteravond in het nog steeds verlichte Julianapark een concert gegeven. Men bracht op bij zonder verzorgde wijze een goed pro gram ten gehore.dat door vele Schie dammers met aandacht werd beluis terd. dig tot deze markante persoonlijkheid voor de Schiedamse Gemeenschap uitgroeien, die in de historie van de SG altijd zal voortleven? Al uw tijd gaf u aan verenigingen en instellingen. Waarom beperkt een ambtenaar zich niet tot datgene, wat hem is opgedragen?" En wethouder Van Kinderen gaf zelf het antwoord: „Omdat u meeleeft met alle noden, problemen en onvolkomenheden in de samenleving." Moeilijk? Spreker kwam ook even op die be merking, als zou de heer Holl „moei lijk" zijn. „Moeilijk, ja: door uw be wogenheid als het om de medeburger ging. Moeilijk, omdat u de problemen altijd tot op het fundament wilde onderzoeken. En al werd er soms hevig gediscus sieerd op een vergadering, oplossin gen.. kwamen er toch altijd. Voorzit ter zijn van de SG was voor u ge woon: Holl zijn. Het werk was een stuk van uw leven. Wethouder Van Kinderen betrok in deze hulde vooral ook mevrouw Holl, die haar man praktisch iedere avond heeft moeten missen. De Schiedamse Gemeenschap heeft zich een plaats verworven, die haar grote verplichtingen op legt en sinds 1949 heeft de heer Holl daarin de leiding gehad op niet te overtreffen wijze. Hij be stuurde de zaak met vasts hand. Hij gaf vorm én inhoud aan de idee van de gemeenschap," zo 'zei de heer De Wolff bij de aanvaar ding van zijn voorzitterschap. Uit handen van burgemeester Peek,- erevoorzitter van de SG, ont ving de heer Holl enige tijd geleden de erepenning, de hoogste onder scheiding, die de SG kan toekennen. En de SG-bestuurders en hun dames betuigden gisteravond met een har telijk applaus nog eens hun instem ming met deze onderscheiding, Prüchtkem De heer Heijbocr noemde de verkie zing van voorzitter Holl destUds: „een prachtkeus". Hij wist de Schiedam mers rond zich te verzamelen, hen te Inspireren en te stimuleren, zodat de SG tot een ware gemeenschap kon uitgroeien. De heer Heijboer bood het gezin Hol! (en in die nadruk op „gezin" lag ook de dank van de SG aan mevrouw Holl besloten) een radio toestel aan, dat een geschenk was van alle bij de SG aangesloten ver enigingen. De heer Holl had bij de aanvang van de bijeenkomst drie nieuwe be stuurders geïnstalleerd: de heren B, Ddrukker, mr, F. van Heycop ten Ham en drs. P. Th. J. Kuyer. Hij was het ook, die de bijeenkomst be sloot met woorden van dank; aan de verenigingen voor hun fraaie ge schenken, tot de gemeente voor alle steun tijdens zijn voorzitterschap ont vangen. Velen hebben de heer en mevrouw Holl na afloop ten afscheid de hand gedrukt. Tijdens een bijeenkomst in de b I.o.- schooi aan de Burgemeester Honner- lage Gretelaan hebben gistermiddag de schoonmaaksters en de concierges van de Schiedamse scholen afscheid genomen van de heer M, Holl, als in specteur van het lager onderwijs. De heer Holl werd toegesproken door controleur M. Brouwer en door de heer Landsbergen, concierge van de bj.o.-school. Belden merkten op, dat het samenwerken met de inspec teur niet altijd gemakkelijk was ge weest. Maar hoewel de heer Holl het verschil niet kende tussen een Engelse bezem en een luiwagen, zoals in deze bijeenkomst werd beweerd! de moeilijkheden werden toch altijd opgelost. De heer Holl ontving als herinne ring een fraaie ets van de Grote Kerk, een boekenbon en een lijst met handtekeningen. Mevrouw Holl kreeg een .prachtige boeket anjers. Na af loop van deze feestelijke bijeenkomst bezichtigde men de drie b.l.o.-scholen en het medisch centrum. Advertentie I.M. Wilt U de beste herinneringen aan Uw vakantie bewaren Laat dan Uw foto's en films vakkundig afwerken bij Hoogstraat 91 Schiedam (Van een onzer verslaggevers) Drie Rotterdammers, de 28-jarige B. v. H., diens jongere broer de 19- jarige classificeerder M. v. H. en de 22-jarige glazenwasser M. J. S. zijn aangehouden en voor de officier van Justitie geleid. De drie Rotterdammers worden verdacht van diefstal van een brom fiets die sinds eind juni in de De Wetstraat te Vlaardingen werd ver mist. De bromfiets is gedemonteerd aangetroffen bij de classificeerder. Toen deze door de politie werd aan gehouden, vertelde hij de brommer van zijn broer gekregen te hebben. De broer op zijn beurt vertelde samen met de glazenwasser de brom fiets aan de s'-Gravendijkwat te heb ben weggenomen. Zaterdag organiseert de Rotter damse Handbalscheidsrechtersvereni- ging een toernooi tegen de Haagse collega's op het DWS-terreln. De wedstrijden beginnen om 5 urn en zullen om ongeveer 8 uur eindi gen. (Vervolg van pagina 1) De driehonderd bouwers aan Nederlands mecstbesproken wegvak zijn dezer dagen gestuit in hun opmars naar Rotter dam. De krachtpatsende voorhoede van het indrukwekkende reconstructieleger bereikte namelijk het voorlopig eindpunt. Want zo mag men het viaduct over de Rotterdamse Schie wel noemen. Voor het resterende deel van de drukke rijksweg 13 is een nieuwe aanbesteding nodig. En zo zal het wei tot voigend jaar duren, vooraleer het laatste stukje rijksweg inclusief het viaduct! onder handen wordt genomen. Althans: we mogen hopen dat er tussen het slot van de huidige werkzaamheden en het begin van de nieuwe niet al te veel tijd zal passeren. De commissaris van politie te Delft verzoekt de opsporing en aanhouding van de zestienjarige Elisabeth Steij- ger uit de Van Bossestraat 44 te Delft, die zondag 16 augustus de ouderlijke woning heeft verlaten en daar sinds dien niet is teruggekeerd. Het vermiste meisje is 1.80 m lang, heeft donkerblond haar en was ge kleed in een groen-wit geblokte rok, een geel wollen truitje en bruin suède jasje en lage grijze schoenen. Aan de B.K.-laan te Schiedam is een fiets gestolen, die een veertien jarige scholier daar niet op slot had laten staan. 27 augustus Franse frank 77.07577.175 Amerik. dollar 3.77f!3.78ft Engeds pond 10.611—10.813 Belgische frank 7.5657.562 Zwitserse frank '87.55587.605 Zweedse kroon73.04573.035 Duitse mark„90.345—90.395 Deense kroon 54.81—54.86 Noorse kroon 53.02—53.07 Canada 3.97ft—3.97ft Italiaanse lire 60.91560.964 Oostenrijkse schilling 14.65—14.66 Het slot van dat grootse werk van nu is inderdaad in zicht. Er zijn al verscheidene zware machines afge voerd, onder meer naar rijksweg 26 (UtrechtDen Bosch), die ook door het wegenbouwbedrijf A. Kraal wordt aangepakt, In het heetst van de zomer waren tussen Delft en Overschie liefst veer tien bulldozers, zes draglines, een asfaltspreidmaehine en zestig tot honderd vrachtwagens in bedrijf. Die laatste waren nodig om 60.000 ku bieke meter veenachige grond af en 200.000 kubieke meter geel zand aan te voeren. D wagens brachten echter ook de 'paklaag' van de oude rijksweg naar Rotterdam: ruwe blokken na tuursteen, een 70,000 ton in to taal, die werden verscheept naar O.-Flevoland om daar opnieuw door wegenbouwers te worden gebruikt. Ten slotte kregen de wagens de oude betonnen kantstroken te ver voeren: ze moesten naar Scheve- ningen om. daar de zeewering te versterken. Bulldozers en draglines kwamen er overigens al evenmin gemakkelijk af. Zij moesten onder meer het zand omwoelen, dat onder de oude rijks weg had gezeten, om plaatselijke verdichtingen (het wasbordeffect 1 uit de weg te ruimen. Het kwam neer op een verplaatsing van enorme hoe veelheden zand (340.000 kubieke me ter), want de machines groeven zo'n twee meter diep. De nieuwe rijksweg begint dus zijn bestaan op een vol komen gelijkmatige zandlaag, dik: twee meter. Lagen Op dat zand komt een 23 centi meter dikke laag schraal beton: een vrij harde substantie met grof grind, die grotere 'gladheid' geet dan de oude paklaag. Dan volgt een laag steenslag ter dikte van vijf centime ter die stevig gewalst wordt af gedekt met een eveneens vijf centi meter zware asfaltlaag. Dit allemaal gebeurd zijnde over een afstand van 7 km, is de nieuwe rijksweg toch nog.... niet hele maal klaar. In het voorjaar van 1960 zal men. namelijk een definitieve drie centimeter dikke asfaltdeklaag aan brengen. Men wacht daar even mee om de weg gelegenheid te geven wat tot rust te komen: kleine oneffenhe- (Van onze sportredactie) Uit r'les blijkt, dat de nieuwe voet balcompetitie nu toch voor de deur staat. Praktisch alle prominente Vlaardingse clubs benutten de ko mende zaterdag en zondag weer voor het spelen van een oefenwedstrijd tegen gelijkwaardige of betere tegen standers. For tuna heeft voor de oefenwed strijd tegen Xerxes de voorhoede nogeens gewijzigd. Baksteen heeft o.i. terecht het veld moeten rui men en nu wordt Bouman een kans geboden te laten zien wat hij als midvoor waard is. Smits staat nu nis rechtsbuiten naast Kees Maltha. Wij Advertentie LM. (Van een onzer verslaggevers) Een bijzonder bejaardentarief in de spitsuren voor de Rotter damse tram en bus verdient naar de mening van burgemeester en wethouders van de Maasstad geen aanbeveling. Wel wijzen de cijfers van .Amsterdam (waar men w e 1 een dergelijk bejaardentarief kent) uit. dat de bejaarden in de spitsuren meer van het openbare vervoer gebruik maken, maar deze toeneming is niet voldoende om de ver mindering aan inkomsten op te heffen. In Rotterdam weest men zelfs, dat 20*n bijzonder (lager) bejaardenta- rief een jaarlijkse inkomstenvermin dering van 400.000 zal betekenen. Bij het groeiende RET-tekort is dit extra-verlies naar de mening van burgemeester' en wethouders niet te verantwoorden. Het college zegt ver der, dat de praktijk in Amsterdam heeft geleerd, dat bij de uitvoering vele moeilijkheden worden ondervon den, Niet alleen bejaarden, maar ook invaliden menen immers aanspraak op een lager tarief te mogen maken. Het is moeilijk uit te maken wat voor dit doel onder invaliditeit moet wor den verstaan. De Amsterdamse GG en GD geeft legitimatiekaarten uit, een weg, die niet door de RET moet worden bewandeld, vinden meester en wethouders. burge- Het college voert nog aan, dat ook Den Haag het bijzondere bejaarden tarief heeft afgewezen. Daar nam men het standpunt in, dat het niet juist is via het vervoersbedrijf het bejaardenbelang te behartigen. Te recht is bij de behandeling opge merkt, vindt het Rotterdamse college, dat het criterium van de leeftijd wat vreemd is, omdat de bejaardengroep ook vele welgestelden heeft. Verzoe ken van de Nederlandse Bond voor Ourien van Dagen cn andere zijn aanleiding geweest deze opvatting aan de gemeenteraad kenbaar te ma ken. voor ons zouden de ex-SVV'er echter, ook wei eens als aanvalsleider aan het werk willen zien. Mijnsbergen staat nog steeds niet opgesteld. VFC speelt in het sportpark de eerste oefenwedstrijd tegen het Schie damse Excelsior. Deze ploeg is pas naar de tweede klas gepromoveerd, zodat aan de Sportlaan een aardige wedstrijd te verwachten is. VFC komt in de volgende opstelling uit: Groeneveld (d). Van der Zwan en Barendregt (a), Dekker, v. d. Burg en v. d. Woude (m), Van dei- Hengel, De Wilt, Henny Groeneveld, Weeda en H. van Rees. Uit deze op stelling blijkt overigens, dat ook VFC nog een beetje wil experimenteren. Om 11.30 uur speelt VFC 2 tegen Excelsior S 2. VFC 3 en VFC 4 spe len 's morgens in het sportpark De Vijfsluizen tegen TSB 1 en TSB 2. HollandiaanMussen In het park 't Nleuwelant zet De Hollandlaan zijn oefenprogramma voort met een wedstrijd tegen De Musschen uit Rotterdam. De derde klassers spelen in de volgende op stelling: Meeldijk (d), Beekhuysen en Van Berkel (a), B, de Vette, A. de Vette en De Graaf (m), Groeneveld, Bannet, Tettëlaar, Pattiapon cn Mos- tert (v). Zwaluwen speelt zaterdagmiddag nog een laatste oefenwedstrijd tegen een sterke combinatie van Excelsior uit Rotterdam. Deze vereniging is ook nog steeds bezig met proefop stellingen, zodat verwacht mag wor den 1at de Rotterdammers met se rieuze bedoelingen naar Vlaardingen kopnen. Het tweede elftal van Zwa luwen speelt tegen Vlaardingen. Ook RKWIK zit zondag niet stil. Het eerste elftal speelt om 12 uur tegen een sterke HDVS-combinatie in Schiedam. De vier overige elftal len spelen in het Nieuweiant tegen teams van Westlandia. Hier begint men om 12 uur en 2 uur. Vangstberiehten van hedenmorgen; VI 56 15 kt, VI 70 5 kt nog 70 netten, VI 78 30 kt nog 30 netten, VI 79 17 kt, VI 114 weinig, VI 131 3 kt, VI 142 thuisvarend, VI 190 thuisvarend, VI 199 weinig, VI 208 10 kt. Prijzen van hedenmorgen: maatjes haring 31.6033.60, maatjes vol 36.50 —39,30, ijle haring 27.30( steur 23.00 —25.90. 27 aug. binnen de VI132, H. Plugge met 40 last; 28 aug. VI 216, H. van Roon met 32 last en de VI 115, N. de Niet met 37 last. De Pensioenverzekeringsmaat schappij „Progress N.V." uit Rotter dam gaat in de buurt Hoogka mer van de Vlaardingse Westwjjk 48 eengezinswoningen bouwen. Donder dag sal de raad beslissen over het in erfpacht geven van de grond. (Van onze Brusselse correspondent) Koning Leopold, de vader van ko ning Boudewijn, zat met zijn echt genote, prinses Liliane, zeer waar schijnlijk nog de komende herfst het kasteel te Laken moeten verlaten om te gaan wonen op het landgoed Ar- genteuii. Het landgoed ligt zeer dicht bij Brussel, 15 kilometer van het centrum van de stad, midden in het Zoniën-, woud. Het zal voor koning Leopold derhalve toch nog zeer gemakkelijk z(jn contact met z(jn zoon, koning Boudewijn, te blijven behouden. Enkele" maanden geleden besliste koning Leopold, naar mag worden aangenomen op uitnodiging van de Belgische regering, dat het ongewenst was de samenwoning met koning Bou dewijn nog langer voort te zetten. Sindsdien is intensief gezocht naar een geschikte verblijfplaats voor de koning-vader. Die meent men dus thans in liet kasteel Argenteuil ge vonden te hebben. Argenteuil was oorspronkelijk be stemd voor prins Karei, de broer van koning Leopold. Het is een zeer mooi gebouw, gemeubileerd in Louis XVI- en Napoleon IH-stljl, Het heeft twin tig slaapkamers, in de tuinen vindt men alles wat men van een kasteel tuin mag verwachten, tot en met een zwembad toe. Volgens berichten ln de Belgische pers zou koning Leopold volkomen bereid zijn naar Argenteuil te verhui zen. Prinses Liliane echter zou zich nog steeds heftig tegen het verlaten van kasteel Laken verzetten. den die zich mochten voordoen kun nen dan alsnog worden weggewerkt. Een oude vierbaansweg uitgebro ken een geheel nieuwe, zes rijstro ken grote snelweg daarvoor in de plaats gelegd ln nauwelijks tien maanden tijds: het mag een presta tie van jewelste heten. De heer A. Kraal geeft ruiterlijk toe, dat hij wel een heel groot risi co accepteerde toen hij deze (onder handse) opdracht aannam. Een op dracht, die een prestatie vroeg, die in Nederland nooit eerder was ge leverd met een boeteclausule op de achtergrond. Er zijn, naar verluidt, ook bij Rijks waterstaat wel mensen geweest die ln de mogelijkheid, het werk inder daad binnen de gestelde termijn te volbrengen, niet geloofden. Al hoop te natuurlijk iedereen hartgrondig van wel. „Maar als alles nu zo voortreffelijk verloopt dan komt dat toch echt niet allen om die premie," zegt de heer Kraal, die onder stortvloeden van telefoontjes en bezoekers opmerke- De regering van de Verenigde Üjk rustig blijft. „Ik heb willen be- Arabische Republiek heeft besloten wijzen, dat wij - mijn mensen en ik n Egypte en Syrië in totaal 65 pos- „,1 „i ten voor het meten van atoomstra- alt konden, «oonder al te grote i ling m tc richten met het oog op de forceiingen zelfs. En daarom, elke voorgenomen Franse kernwapen dag die wij wmnen zal ieder van ons proeven in de Sahara, een persoonlijke eer zijn!" j Vier kinderen vermist na Losbrand in Zweden VAESTERVIK. Zuidoost Zweden (Reuter, AP) Vier kinderen worden vermist, nadat gistermiddag een bos brand is uitgebroken aan de rand van het Zweedse Rustplaatsje Vaes- tervlk. Voorts is een aantal mensen in het ziekenhuis opgenomen wegens brandwonden en verschijnselen van rookvergiftiging. De brand, die 's middags drie uur werd ontdekt, breidde zich door de hevige wind en de droogte van de laatste tijd snei uit. (Van een onzer verslaggevers) De reeds lang slepende salariskwestie bij het middelbaar on derwijs heeft bij veel leraren een gevoel van verslagenheid doen ontstaan. Het verlies van vertrouwen, het geleidelijk uit doven van het enthousiasme en van de liefde voor het beroep, is veel erger dan het venijnigste ingezonden stuk, Veel erger ook dan langzaam-aan-acties of zelfs stakingen. Dit zei de heer A. F. J. Jacobs, voorzitter van de Vereniging van Leraren aan de Rijks Hogere Bur gerscholen, ln zijn openingsrede op het congres der vereniging, dat woensdag te Oosterbeek is gehouden. De regering, die in haar verklaring heeft gezegd, dat aan onderwijs en wetenschap hoge eisen moeten wor den gesteld, kan thans tonen, wat haar principe waard Is, zo zei de spreker. Uitvoerig besprak de heer Jacobs de mammoetwet van minister Cals. Daarbij stelde hij nadrukkelijk vast, dat het openbaar onderwijs een eigen plaats moet hebben en. niet gezien mag worden als een aan vulling van het bijzonder onderwijs. Hij oefende kritiek op de be zetting die voor het voortgezet onderwijs in het ontwerp wordt geëist. Volgens de gestelde maat staven zouden tal van thans be- staande scholen moeten worden opgeheven. De heer Jacobs achtte het goed het h.a.v.o. (hoger algemeen voort- In kringen van het Belgische mi nisterie van Landbouw heeft men donderdag tegengesproken, dat geen voorafgaand overleg met Nederland zou z(jn gepleegd over het Belgische besluit tot het vaststellen van mini mumprijzen voor de invoer van groenten en fruit in België. De Nederlandse minister van Land bouw en Visserij, mr. Marijnen, heeft deze week ln antwoord op schrifte lijke vragen uit het parlement ver klaard, dat de Belgische maatregelen waren genomen zonder voorafgaand overleg met de Nederlandse regering en zonder haar goedkeuring. De Ne derlandse minister noemde de maat regelen voorts in strijd met de geest van het Beneluxverdrag, gezet onderwijs) een kans te geven als dat gecombineerd wordt met het voorbereidend wetenschappelijk on derwijs. Een brugjaar dat werke lijke waarde heeft, moet niet alles omvattend zijn, maar dient tot net v.w.o. en h.a.v.o. beperkt te blijven» aldus de spreker. Gedurende vijf jaar zou de 49-ja rige werfbaas B. H. H. uit Scihedam, die penningmeester was van Wilton- Füenoord, geld uit de verenigingskas hebben gebruikt om er zijn eigen uit gaven mee te bestrijden, De officier van Justitie eiste donderdagmiddag voor de Rotterdamse rechtbank acht maanden met aftrek tegen hem. Verdachte had het geld uit de kas niet alleen besteed voor het gezin, maar er ook buitenlandse reisjes mee bekostigd. In het bedrijf genoot hij het volste vertrouwen", als hoofd van. de afdeling onderhoud bekleedde hij een verantwoordelijke functie. Hij was nooit eerder met de strafrechter in aanraking geweest. Mr, D. J. J. den Hartog, verdachtes raadsman, achtte het gebeurde wel zeer ernstig, maar voerde als ver zachtende 'omstandigheid aan dat H. begonnen was geld uit de kas te ne men toen een van zijn kinderen zes weken in Oostvoorne moest worden verpleegd en h(j daardoor ln finan ciële moeilijkheden was gekomen. Blijkens een mededeling van de voor zitter draagt men hem in de bazen- vereniging geen wrok toe; men be-* grijpt eenvoudig niet hoe hjj tot deze handelingen kon komen. Pleiter drong aan op een zo laag mogelijke straf, waarvan een gedeel te voorwaar del tik zal worden onge- legd. Voor een man met zijn capaci teiten zal reclassering zeker niet moeilijk zijn. Uitspraak over veertien dagen. (Van een onzer verslaggevers) 'Een moderne intellectueel is een vertegenwoordiger In intellect. Hem en 7.ijn gezin bedreigt de dood van een handelsreiziger. Er moet een óm,mi- salie van intellectuelen komen en dit mag geen organisatie worden in de geest van een stands- of vakorganisatie die uitsluitend materieel wel zijn beoogt.' So sprak prof.F. Polak op de iaarvergadering van de Algemene Vereniging Middelbaar Onderwijs in Seist in een uiteenzetting over de situatie van de moderne intellec tueel. Prof. Polak zei, dat het onmoge lijk is, een definitie te geven van de intellectueel. Hij ging liever uit van een ideaal type. Dit type heeft, vergeleken bij vroeger, verliezen ge leden. Verliezen aan vrijheid, zelf standigheid, algemene ontwikkeling, sociaal aanzien, invloed en vrije tijd. De modem» intellectueel Is uit sluitend afhankelijk geworden van zijn Intellect. Een zakelijke dienst baarheid, Da besten bezetten drukke posten. Een niet onaan zienlijk deel is daarom gedegra deerd tot het 'witte boorden pro letariaat.' Winstpunten noemde prof. Polak de vooruitgang ln de natuurweten schappen. de vorderingen op medisch gebied en de verheffing van de ar beidersklasse. Maar de wederopstanding van het intellect achtte prof. Polak dringend geboden. 'Het intellect, heeft zich naar beneden laten drukken, maar kan er_ook weer uit worden opge richt. ten kieme kopgroep moet in staat worden gesteld zich aan cul tureel werk te wijden,' aldus prof. Polak.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1