Bijna elke bedrijfstak berekent nu mogelijke loonsverhoging Vragen over overval in N.-Guinea NTS weet niets mn zendtijd in 1960 de zonnige RANG Baarnse oogarts zorgt voor nieuw record in Dam-race Arbeid in beschutte werkplaatsen onder internationale loep Huisbrandkolen doen tot dinsdag nog zomerprijzen Maniakale postzegelzwendelaar voor rechter in Dublin ZONDER COMMENTAAR BOERDERIJ IN DE AS GELEGD RANG Spreeuivenpraat RUIMTE HIER - RUIMTE DAAR - RUIMTE OVERAL dit is Drie doden in het verkeer Liberaal tekort mm Brazilië vordert F okker-arbeiders De Quay op bezoek bij Diefenbaker? [JZKZj HST VRIJE VOLK ZATERDAG 29 AUGUSTUS 1959 PAGINA 3 Grafici en ambtenaren (Van onze radio- en televisieredacteur) Er is een nieuw record ge broken in de Nederlandse te levisiewereld. Een record ove rigens, dat alle mensen die zich met de televisie bezig houden, nogal somber stemt. Telkens 1 jaar Bouw en textiel Ruimte-Overleg Haven en luchtvaart 'iiMF- (Van onze verslaggevers) Een oogarts uit Baanx heeft vrij dagmiddag gezorgd voor een nieuw fraai record in de befaamde race Van Dam tot Dam, die de Zaanse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer drie dagen lang doet daveren over Zaandam en de hoofdstad om te bewijzen hoe kort de afstand is tussen beide steden en hoe lang de reis soms duurt. Voorlopige tijden DUBLIN (Reuter) De inter nationale postzegelhandel volgt met spanning een spec taculair proces in de Ierse hoofdstad tegen vier directie leden van een wereldbekende postzegelveiling-firma. 270 getuigen Dit is het verhaal van Koos en Klaas.. Koos 'woont in A,; Klaas woont in B. Koos speelt al drie ënveertig jaar in de loterij en mocht al blij zijn als hij 'n eigen geldje kreeg. En Klaas? Tja, die Klaas Een jaar of twee geleden zijn Klaas en Koos eens met elkaar over de loterij in ge sprek gekomen. Koos vertelde, dat hij ook voor anderen wel eens briefjes kocht «i toen vroeg Klaas of hij dan voor hem ook briefjes wilde kopen, .Dat kan" zei Koos. En so kocht Koos twmtigjes. Hij schreef Klaas dan een brief: ,3este vriend, dit is Je nummer." Meestal behield hij het briefje zelf. Soms stuurde Klaas het geld direct op; andere keren moest Koos er nogal flinke tijd op wachten. En ziet: een viertal loterijen gele den kwam er op een nog met door Klaas betaald briefje een klem „rijsje: omstreeks vijftig gulden. Koos kocht onmiddellijk een ander twintigje voor Koos: niet! Koos schreef Klaas een brief: „Gefelici teerd. Hier heb je het geld. Maar il. trek er vier galden af voor dat eer ste niet betaalde lot waar de prijs op is gevallen en nog eens vier gulden voor het tweede lot dat een niet werd." En nu deze loterij. Weer kocht Koos voor Klaas een twintigje, weer is het nog niet betaald. Maar boem: daar kwam op het nummer van Klaas een vette prjjs, ja, 'n prijs die een flink and boven de duizend gul den ligt. Koos kooht direct weer een twintigje: met. En nu is hij het aan Meter komen vragen: Wat moet ik doen? Ik heb Klaas geschreven wat zijn nummer was, maar Klaas heeft me nog steeds niet betaald. In feite speelt Klaas dus met mijn geld. We zijn goeie vrien den en ik wil er geen ruzie om krij gen, maar zou het nu niet beter zijn als we ditmaal sam-sam deden. An dere zou ik hem dat flinke bedrag min vier piek voor het eerste niet- betaalde nummer en nog eens min vier piek voor die niet moeten opstu ren Pieter heeft aan Koos gevraagd of et dan geen afspraak was. Née, die was er niet! Heter heeft verder ge vraagd of Koos er bezwaar tegen had cm dit probleem aan de lezers voor te leggen. Nee, dat had hij ook niet. Maar ik moest het zo anoniem mo gelijk doen: hij wilde geen ruzie on der vnenden. En toen hij weg ging verzekerde bij het me: „Hij zat er verschrikkelijk mee in. Kon er zelfs niet van slapen." Be geef het woord aan de lezers: „Wat moet Koos doen?" Vrijdag-moeien bracht de poet mij een aantal kleurrijke ansichtkaarten. hartelijk gefeliciteerd. F am. van B. uit de Blankenburgstraat"; Hartelijk gefeliciteerd. Fam. van O. van de Ravenhorst"; Hartelijk gefeliciteerd. Fa. de H. uit de Buyserlaan." Pieter wreef de ogen -uit en begreep er niets van. Een minuut later begreep ik het wél. De traditionele verjaardagsbrie} van mef. CJ. Blad uit Schiedam: „"Weer verschijnt mijn gelukwens en tceer wens ik tl geluk op uw spreeu wenpad." Rijksdaalder vcór de spreeuwenpot!deed mij ontwaken -Ja," Pieter was dan vrijdag jarig; dl jaar spreeuwenpraat.' De Florines en spreeuw hebben er een extra-kop AP-koffie 'op"gedrottken en we von den het bijzonder leuk, dat de men sen even aan ons gedacht hebben. Bedankt voor jullie kaarten. We heb ben ze aan de muur geprikt. Die jeestelijkse riks van viej. Blad hebben we plechtig in onze speeuioenpot ge stopt. Op naar het koperen feest! Spreeuwenlezer Van S. van de Groene Hüledijk te Botterdam had tennissen uit Brabant op bezoek. Ze hadden veel over de stad aan. de Maas gehooid, zagen er tot dusver nooit iets van, wilden er nu eindelijk eens kennis mee maken. En wie ken nis met Rotterdam wil maken, moet de havens zien. Goed: de Spido. „Prachtige tocht" reiden de kennissen, maar een ding «as hun toch niet geheel en al be vallen: de explicatie. Je hoorde wel een stem, maar dat was de stem van een tevoren opgenomen bandje. En het gebeurde, dat de stem verder was dan het schip op dat ogenblik voer. 't Gebeurde ook, dat je dat mooie booreiland van de Gust» zag en daar niets van hoorde. En de foto had toch in alle kranten gestaan." Met so'n bandje kun je de explicatie nooit actueel maken. En dat Is jammer, want er is zoveel te zien", aldus de heer Van S. Dat bandje bevredigt de Spido evenmin geheel en al. 't Kan gebeu ren dat een kapitein, ais hij iets in teressants of leuks ziet, er even „tus sen springt", maar daar is niet altijd gelegenheid voor. Het verkeer op de nvier wordt almaar drukker; de ka pitein heeft a] zijn aandacht nodig 'oor de scheepvaart. De Spido heeft het ook gepro beerd met werkstudenten. Dit is zo werd mij verteld eigenlijk een teleurstelling geworden. Met de vreemde talen ging het goed, met de trouwe opkomst ging het minder goed. De Spido blijft het probleem van de actuele explicatie bestuderen, hoorde Pieter* Wilt u met de Spido nog eens ünventocht maken? Als ge dat dins- 1 september doetverricht ge meteen goed werfc De gehele op- orengst van de haventochten, die de onderneming op deze dinsdag houdt worden afgestaan aan de afdeling «Otterdam van het Prinses Beatrix- Pohofonds. Aanbod Aan het einde van de week hebben wij Jet veel genoegen de volgende aanbie- opgeschreven: een bed van N.N. uit de Volmarijnstraat, een tweepersoons een driedelig bed van S. uit de Pieter de Hoochstraat, een één persoons ledikant met spiraal, een kroon- schilderijen en diversen van Van je S. van de Schuilen burg en een Jcin- aeriedikant van Van V* uit de Essen- orngstTaat. Een opklapledikant hebben wy genoteerd van Den D. van de Wallis- weg, een divan van H. van de Cypres- {5*Jcen dressoir van Van de W. uit de otboomstraat. een theemeubel van V, ujt de le Wandeloorddwarsstraat en een Kinderstoel, een theekast en kleding van v\ uit de Markerstraat. Verder hebben wjj verschillende jaargangen „Wij" ont- «wagen van S. van de Mljnsherenlaan, *°Q0 postzegels van De K. uit Haastrecht, «ffi zak met postzegels en sigarebandjes Jantje V. uit Capelle a.d. IJssel en capsules van Peter en Arie van der S. de Voorschoterlaan. De spreeuwen- Pbt werd verrast met rijksdaalders van uit de Boomgaardstraat, S. uit de le camissestraat, guldens van T. uit de «Ihsensteeg te Schiedam, W- uit de J. wiykenstraat te Zwljndrecht en nog een Widen van N.N". - onze dank. Verlies -,®*0 kennisje van mevr. De Beun, Da costastraat 2, is op 24 augustus in de jfjergaarde haar zo goed ais nieuw vest Wtgeraakt. De heer G. O. van Duyn, woiyepad 22, is zo onfortuinlijk geweest ep 15 augustus sljn grijze pantalon je verliezen. Hij ging van huis naar bus ei en, daaftia van Hilleslula naar de spoorbaren. PIETER SPREEUW, (Van een onzer verslaggevers; Het Tweede-Kamerlid De Graaf (k.v.p.) heeft aan de minister van Zaken Overzee a.i. vragen gesteld over de overval op de Tjittakstam in het Mappigebied in Nederlands Nieuw-Guinea. Zeventig leden van deze stam vonden daarbij vorige maand de dood. Het kamerlid vraagt of het juist is, dat functionarissen van de r.-k.-mis- sie in dit gebied het binnenlands be stuur geruime tijd voor de overval ge waarschuwd hebben voor groeiende onrust bjj de verschillende volks stammen. Volgens het kamerlid zou het aanbod van de missie om door ge zamenlijk beraad tijdig een uitbars ting te voorkomen door de be stuursambtenaren niet zijn aan vaard en zou de voorheen bestaan de samenwerking tussen het gou vernement en missie en zending na 1957 verbroken zijn. De heer De Graaf vraagt; „Wil de minister maatregelen treffen, opdat in het vervolg een dergehik ramp zalig beleid waar dan ook in Nieuw-Gumea worde voorkomen?" Hij vraagt de minister ook. indien een en ander juist is, de te kort ge schoten ambtenaren ernstig te doen corrigeren. George Meyer, componist van de populaire song „For me and my gal" en andere succesliedjes, is vrijdag door een brand in zijn hotelkamer in New York omgekomen. '(Van. onze sociaal-economische redactie)' Het College van Rijksbemiddelaars gaat een drukke tijd tege moet, Het zal in de komende maanden een oordeel moeten vellen over tal van contractswijzigingen. In vrijwel alle be drijfstakken hebben de vakbonden de verdeling van de ruimte aan de orde gesteld. Er wordt hard gewerkt om de stijging van de produktiviteit vast te stellen, want die is immers de maatstaf voor de loons verhogingen die aan de werkgevers zuilen worden voorgesteld. Wordt men het in de bedrijfstak eens, dan is het laatste woord aan de hoogste loonautoriteiten de Rijksbemiddelaars die zich eerst nog laten adviseren door de Stichting van de Arbeid. De metaalindustrie heeft de spit: van de vrijere loonpolitiek afgebeten Een vorhoging van vijf percent vooi de handarbeiders in de'groot-metaai en een overeenkomstige verbetering voor het administratieve, leidingge vende en opzichthoudende personeel is binnen. Maar men !s in deze bedrijfstak nog niet helemaal klaar. Onder- handelingen m de kleine metaal nijverheid en bij enige grote on dernemingen met een eigen e.a,o. zoals Philips, Van der Heem en Draka, zijn gaande. Ook over de lonen van de diamant bewerkers, die na de opheffing va» hun eigen organisatie naar de Me- taalbedrijfsbond zijn overgegaan, wordt overleg gepleegd. De metaalindustrie heeft het niet bij een loonsverhoging gelaten; zij is tevens de eerste grote bedrijfstak die geleidelijk aan de 45-urige werk week zal invoeren. Direct na de metaalbewerkers komen de werknemer» in de grafische be drijven. Hun nieuwe c.a.o.'s met een verhoging van de uurlonen en een verkorting van de arbeidstijd liggen bij het College. Naar verluidt heeft Se Stichting van de Arbeid een gun stig advies uitgebracht. Met span- Het Is namelijk voor het eerst in de geschiedenis van de televisie, dat men eind augustus nog niet weet met hoeveel zendtijd Den Haag de TV in het komend jaar wil bedelen. 'Vorig jaar hoorden we begin augustus van de staatssecretaris, dat er per 1 april drie uur zendtijd per week zou bijkomen,' zei de heer J. W Rengelink, programma-commis saris van de NTS ons. Dat was al behoorlijk aan de late kant. Nu is het bijna september en we weten nog niets.' Het Is geen gewone nieuwsgierig heid van de heer Rengelink en zijn mede-NTS-bestuursleden, dat hij zo graag wil weten of de regering akkoord zal gaan met het voorstel van de NTS om na 1 januari vijf uren per week méér uit te zenden. Zendtijduitbreiding hangt namelijk nauw. samen met het aantrekken van méér mensen voor nieuwe pro gramma's en met de voorbereidingen voor het verwezenlijken van nieuwe plannen. 'Hetzelfde sombere verhaal dat ik elk jaar moet afsteken, zou ik ook nu weer kunnen vertellen. We heb ben plannen genoeg, maar we moeten ze in de la laten liggen tot dat we weten hoeveel zendtijd en hoeveel geld we volgend jaar hebben. In onze concept-begroting hebben In deze rubriek vermeldt Het vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'Blijkbaar kost het de minister-pre sident veel moeite een minister van Defensie te vinden. Het is niet zozeer de heer De Quay als wel het liberale element van onze natie dat in deze kwestie faalt. De li beralen zijn blijkbaar niet in staat een geschikte figuur te vinden die be reid is de politieke verantwoordelijk heid te dragen die het ministerschap van Defensie met zich brengt. Dit is merkwaardig, want ais er ergens man nen gevonden worden die geleerd heb ben verantwoordelijkheid voor men sen en kapitalen te dragen, dan is het juist in de liberale hoek.' (NieuweRotterdamse Courant van 27 augustus 1959). we rekening gehouden met 20 uur per week, maar we weten niet of de staatssecretaris ons die 20 uur ook zal geven.' Een van de vaak geuite klachten ran de NTS is, dat Den Haag niet alleen elk jaar zo laat is met beslis singen over de zendtijd, maar die be slissingen ook slechts neemt voor maar één jaar. 'Wij zouden pas dan een gezond en verantwoord beleid kunnen voeren.' aldus de heer Rengelink, 'ais we nu zwart op wit zouden krijgen: voor 1969 zoveel zendtijd, voor *61 zoveel, enzovoorts, tot en met 1964 toe. Een van de redenen waarom de staatssecretaris de NTS zo lang ia het onzekere laat. zal waarschijnlijk gezocht moeten worden in de kabi netswisseling en de komst van de nog niet helemaal ingewerkte nieuwe staatssecretaris. 'ijwM&affacm 7. W. RENGELINK ...we weten niets... Maar ook deze nieuwe bewindsman is gebonden aan. de belofte die zijn voorganger, mr. Höppener, vorig jaar december in de Tweede Kam ar deed. Mr. Höppener zei toen: "Het 8 d« bedoeling, dat de regering zich bin nenkort beraadt, juist over dat ba- leid op langere termijn. Daarbij zul len de verschillende aspecten ook in samenhang, in hun totaliteit, moeten worden bezien. Ten aanzien van de toekomstige uitbreiding van de zendtijd, de bouw van nieuwe studio's enz. zul len beslissingen moeten worden genomen.' Om die beslissingen zit men in Bussum en Hilversum thans meer dan ooit te springen. ning en met toenemend ongeduld wordt een beslissing tegemoet gezien. Benieuwd zijn ook de ambtenaren naar hetgeen de vrijere loonpohtinek voor hen zal opleveren. Minister Toxopeus heeft In de Tweede Kamer verklaard, dat zij niet de eersten, maar ook niet de laatsten zullen zijn. Vrij snel nadat de eerste gekomen zijn, zullen ook voor het overheids personeel maatregelen kunnen wor den genomen, beloolde de minister. Volgende week donderdag komt de zaak in het georganiseerd overleg en de minister zal er zelf bij zijn. De organisaties hebben- al laten weten, dat zij niets voelen voor uit voerige besprekingen over 'uitgangs punten'. Zij willen concrete maat regelen en zulks met spoed. De werknemersbonden in het bouwbedrijf hebben hun voorstellen al geformuleerd; een loonsverhoging van vijf percent met ingang van 1 oktober. Weliswaar lopen hun c.a,o.'s pa» begin. 1960 af, maar zij hebben met vooruitziende blik een 'openbreek- clausule' m hun contracten opge nomen, die het mogelijk maakt de ionen tussentijds te herzien. Begin september gaan de bonden in de textielindustrie onderhandelen met de werkgevers. Gezamenlijk was men al bezig met een onderzoek naar de .mogelijkheid van verkorting van de arbeidstijd. Nu staat ook de ge differentieerde loonvorming op .het programma. verhoging van de uurlonen en een kortere arbeidsweek zijn ook de pun ten, waarover in de confectie-indus- trie wordt gesproken. De partijen streven ernaar op 1 november a.g. een nieuwe, verbeterde e.a.o. van kracht te laten worden. Het maatkledmgbedrijf moet ge duld opbrengen tot 1 april 1960. Voorstellen zijn in voorbereiding. De bonden in de meubilerings- en houtbedrijven gaan intensief na wel ke verbeteringen mogelijk zijn. En hetzelfde geldt voor de organisaties in vele andere bedrijfstakken en branches. Mercurius en zijn zusterorganisatie» in de handel, het bank- en verzeke ringswezen en de vrije beroepen neb ben hun vele contracten tijdig op gezegd en zij hebben de werkgevers uitgenodigd een aanvang te maken met het gesprek over de ruimte. Deze stappen hebben ook de orga- (Van een onzer verslaggevers) Een hevige brand heeft gistermid dag in Retersbleek-KIimmen (Zuid- Limburg) ia enkele ogenblikken tijds de boerderij van de heer bos volko men In de as gelegd. De vlammen sloegen zo snel om zich heen, dat er vrijwel niets gered kon worden. Twee varkens en 150 kippen zijn levend verbrand en praktisch al het huis raad ging verloren. De schade (ge dekt) loopt in de tienduizenden gul dens. De brand werd omstreeks half drie ontdekt door de 22-jarige Jan Bos, die, toen hij met het paard van het land afkwam, de vlainmen uit het kippenhok zag slaan. Onmiddellijk waarschuwde hij zijn ouders, die zich in de boerderij bevonden. Aan redden viel echter niet meer te denken, want het vuur verspreidde zich in een oogwenk over de gehele boerderij. Alle dieren die zich tijdens het uitbreken van de brand binnen bevonden, verbrandden levend. nisatïes in de fabriekmatige bedrij ven roet hun tientallen cao.'s ge daan. Het overleg m de olieverwer- kende industrie is al m een verge vorderd stadium. In het wegvervoer is met een aan tal streekondernemmgen overeen stemming bereikt over een loonsver hoging van zes Dercent maar die moet met worden gezien als een ver deling van de ruimte. Men had eerst nog een oude achterstand on gedaan te maken. Een moeilijkheid waarmee de ver voerssector in de vrijere loonpolitiek te maken krijgt, is dat de overheid de tarieven vaststelt en dat zij de hogere loonkosten van de laatste jaren niet daarin heeft laten door werken, De marge voor een nieuwe loonsverhoging is dus wel erg klein geworden. Daarom hebben de werkgevers- en werknemersorganisaties de regering verzocht eerst een duidelijke uit spraak te doen over de binding tus sen tarieven en arbeidsvoorwaar den. Ten slotte nog twee andere belang rijke sectoren in het vervoer: het havenbedrijf en de luchtvaart. De havenarbeiders zullen het met laten bij de onlangs verkregen waar deringstoeslag van zes percent. Ruim te-voorstellen. zijn op komst. Bij de KLM wordt de speciale aandacht gevraagd voor het grond personeel. dat na de twmtig percent salarisverhoging voor de .piloten ook wel eens aan de beurt wil komen. Advertentie I.M. ■y*-* pf In de Hugo de Grootstraat te Delft is gistermiddag de tienjarige J. Ver heeft uit de Arnoldstraat terechtge komen onder het achterwiel van een trekker met oplegger en op slag ge dood. De jongen fietste in de richting van de Havenstraat en is in de bocht, juist toen de auto hem passeerde, door onbekende oorzaak gevallen. Het stoffelijk overschot van de knaap is naar het Gasthuis gebracht. Vrijdagmiddag omstreeks kwart over drie is de 77-jarige C. van Bal- legooijen uit Gameren in de Betuwe op de Van Heemstralaan onder Ga meren onder de aanhangwagen van een vrachtauto gekomen. Van B. wilde per fiets achter de vrachtauto om ïinksafslaan naar de "watermolen, waarvan hij eigenaar is, maar bemerkte de aanhanger niet. Hij geraakte eronder en is vrijwel on middellijk overleden. Vrijdagavond om half acht is op de Gooiseweg bjj de Zaaiersweg te Amsterdam de 52-jarige fietser Johan Ploegstra aangereden door een auto. Hij werd zwaar gewond. Bij aankomst in het ziekenhuis is de jongen over leden. RIO DE JANEIRO (AP). Twintig voormalige employés van de Fokker vliegtuigfabrieken in Rio zijn giste ren door het Braziliaanse ministerie van Oorlog in de fabriek ontboden om de hervatting der produktie voor te bereiden. Het ministerie, dat de fabriek on danks protesten van Fokker naastte, wil op 1 september alle SfJO ontsla gen arbeiders weer aan het werk la ten gaan. De arts, de heer H. H. A. Hotte uit Baarn, had m Het Vrije Volk ge lezen hoe de trein het snelste verj voermiddel móét zijn, hij heeft, wat wij verleden week repeteerden in toe passing gebracht, maar op zijn eigen wijze. Hij huurde voor ƒ135 een eigen trein, liet zich per motor van de Amsterdamse Dam daar naar toe brengen, maar liet de trein stoppen boven aan, de Zaanse oprit van de Hembrug De zeer hoge helling van de dijk en de spoorsloot overwon hij daar met een stalen kabel, waaraan hij zicu vliegensvlug het naar beneden glij den. Hij werd opgevangen op een vrachtwagen, maar verliet die met een koene sprong naar zijn tweede motor. Die bracht hem met 120 km per uur over de Provinciale Weg naar de Zaandamse haven, waar een loop brugje de motor remde. Dokter Hotte rende het kwakeltje over. nam bezit van een aeroe fflfdtOT en bereikte de Zaandamse Dam in 9 minuten 21 seconden. Hij vestigde daarmee de snelste tijd die gemaakt is na die van de Nederlandse Spoorwegen/Van Gend 6 Loos van donderdagavond, die op 7 minuten 16 seconden lag. Daar de spoorwegen, buiten mededinging mee doen, is dokter Hotte tot nu toe kam pioen. De tweede dag was spannender da» de eerste en aan het eind kwam men tot de hieronder volgende stand. Ech ter moet worden bedacht, dat alle uitslagen voorlopig zijn, nu is geble ken, dat de postduivenklokken aan start en finish in beide steden afwij kingen vertonen, die In het bijzonder enige seconden nadelig verschil schij nen op te leveren voor wie uit Zaan dam zijn gestart, zoals HW, I. H. H. A. Hötfce 9 min, 21 sec,; 3. H. J. Wendelgest (firma Joop van Wees, Amsterdam) 'met motor tot Hembrug, speedboot en. motor, 9 min. 39 sec.; 3. J. W. Bootz, Overveen, directeur gloeilampenfabriek Tilburg, idem idem, 9 min. 40 sec.; 4. J. Lan- gelaar, Zaandam (Algemeen Finan cieel Kantoor G. R. van Kralingen, Amsterdam) idem, idem. 10 min. 1 sec.; 5. Het Vrije Volk. D. Lammers, motor, speciale trein, motor, 50 min. 2 sec. (Van een onzer verslaggevers) In ons land werken ongeveer 22.500 handarbeiders in beschutte werkplaatsen. Het gaat hier om mensen die ten gevolge van een geestelijk of lichamelijk gebrek tijdelijk en soms voorgoed niet kun nen worden geplaatst in het vrije bedrijfsleven. Het doel van deze arbeid-onder-bescherming is de betrokkenen te helpen aan lonend werk en vooral om hen zodanig te oefenen dat zij zo mogelijk op den duur een baan kunnen vinden onder normale omstandigheden en op normale voorwaarden. (Van een onzer verslaggevers) Nog tot en met maandag hebben de verbruikers van huisbrandsteen kolen de gelegenheid wintervoorraad op te doen op basis van de zomer prijzen voor kolen. Met ingang van 1 september worden de kolenprijzen hoger. Dan gaat de zogenaamde win Een van deze vier directieleden, de tot Engelsman genaturaliseerde Oos tenrijker Paul S., blijkt maar één- wens te hebben gehad: hij reilde de ongekroonde keizer toorden mn alle postppgelveUtfighouiers tor use- reld. Deze maniakale hartstocht schijnt hem en zijn mededirecteuren van Shanahans Postzegelveilingen. NV noodlottig geworden te zijn. Want in een lijvige dagvaarding wordt de directie thans beschuldigd van niet minder dan 38 kapitale knoeierijen bij taxaties van postze gels ter waard* den. van vijf miljoen gai- Niet minder dan 270 getuigen zijn voor dit proces, dat dit jaar wel niet zal kunnen worden afgesloten, ge dagvaard. Een politieman, als getuige ge hoord, verklaarde dat S. zich als eerste doei voor ogen had gestald, zijn 'gevaarlijke' concurrent Cyril Harmer, een vermaarde veilinghou der m Londen, de nek te breken. Harmer zou »ch voor S. 'op z'n knieën moeten werpen.' s. ging hier bij zo ver, dat hij parti :uliere detec tives opdracht gaf, Harmer in Lon den te schaduwen. Balansen werden vervalst, posfcze- gelvoowaden werden opzettelijk veel te hoog getaxeerd ee verklaringen vaa experts over de authenticiteit van kcattww postzegels werden, als zo niet Jrenafcis uitvielen, terajdt ge legd. OTTAWA (AP) Volgens Cana dese zegslieden zal prof. De Quay, die volgende maand met zijn echt genote een bezoek aan zijn 'kinderen m Canada brengt, ook een ontmoe ting hebben met de Canadese pre mier Diefenbaker. terptvjs gelden. Deze laatste prijs is in het algemeen 30 tot 40 et. per mud hoger, dan de tot en met maandag geldende zomerprijs. Men moet niet de verwachting hebben, aldus verzekerde men ons van de zijde van de Rotterdamse ko lenhandel, dat men na 1 september als gevolg van een te grote kolen- voorraad in Europa ten slotte toch wel lagere prijzen zal krijgen. Europa heeft een te grote kolen- voorraad. Het gaat hierbij ook in de persberichten uitsluitend over in dustriekolen. Deze kolen worden niet gebruikt en zijn ook niet bruikbaar voor huisbrand. De kolenhandel is voor de levering van huisbrand aangewezen op de be kende kolensoorten en daarvan is na Europa geen overschot aanwezig. Telkenjare worden de zomer- en winterprijzen voor de huisbrandkolen vastgesteld cp grond van de inkoop prijzen, die de Staatsmijnen en de importeurs van bijv. Wales-antraciet vaststellen. De winterprijs voor de superkwall- teit Wales-antraciet was het vorige seizoen 15,50. De zomerprijs is thans 14,80. De winterprijs (met ingang du» van 1 september» is !4,95, Hij ligt dus voor het komende wintersei zoen 0,55 per hl lager. De kolen handel werkt met winstmarges, «lic centraal zijn vastgelegd en daar valt dus weinig aan te doen. Voor Limburgse en enkele andere huisbrandkolensoorten liggen de win terprijzen 30 tot 40 ct. hoger dan de zomerprijzen. Men doet er dus ver standig aan zijn kolenbestellingen voor dinsdag op te geven, wil men nog profiteren van de lagere zomer prijs. Daarmee worden goede successen geboekt. Tussen de 30 en 40 percent van de betrokkenen vloeit jaarlijks af naar het gewone bedrijfsleven. De arbeid in de beschutte werk plaatsen en openluchtwerkobjecten is van. he grootste belang. Het gevoel van eigenwaarde en de voldoening door arbeid in eigen levensonderhoud te voorzien, worden er door hersteld. Er zyn op het ogenblik lgo sociale werkplaatsen Sn ons land. De bezet ting ervan loopt uiteen van 20 tot 750. De grootste is in Dordrecht. Vroeger konden door een gebrek, kwaal of afwijking gehandicapte mensen m de regel niet aan. het ar beidsproces deelnemen. Zij waren aangewezen op hulp van de gemeen schap. Daarin is vooral de laatste tien jaar verandering gekomen. De voorzieningen die met name door de minister van Sociale Zaken in die tijd zijn getroffen, hebben het werk voor de gehandicapten doen uitbreiden en doeltreffender ge maakt. In andere landen kent men dezelf de problemen. Men weet echter van eikaars werkwijze en opvattingen zo goed als niets. Daarom wordt de volgende week in Den Haag een Europese conferentie over beschutte arbeid gehouden. On geveer negentig deskundigen uit 15 landen zullen zich in de problemen verdiepen en bezoeken brengen aan een aantal werkplaatsen en open lucht verkob jee ten, Men verwacht hiervan goede resultaten voor het werk in elk der betrokken landen. De conferentie is belegd door l_ Nederlandse Centrale Vereniging voor Gebrekkigenzorg, o.a. in samen werking met het Ministerie van So ciale Zaken en Volksgezondheid, en de Nederlandse Vereniging AVO Staatssecretaris Roolvmk zal maan dag in de Rolzaal de officiële ope ning verrichten. De kosten, van de bijeenkomst wor den geheel uit bijdragen van parti culiere zijde bestreden. de

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1