i Niet ieder voelt zich in open woningen gelukkig Conclusie: Bouw meer beslotenwoningen Steun gezocht tegen communisme in Japan Eisenhower huistoe Fanatisme? Corso's trekken honderdduizenden e©£)<$© SOLO- EN SAMENZANG UIT OPERA EN LIEDERENBUNDEL Zon weet niet van wijhen Storm teistert midclen-Italië Twee doden bij rel in Durban Vuurbol brengt Britten in de war RAPPORT ZEGT OPMERKELIJKE DINGEN Boudewijn 29 Veel bos en hei in vlammen op Miniatuur- boeken over muziek 18000ste op de Waterweg Wegwerkers door trein gegrepen Japanse socialisten na wereldreis: SS'ers: Ophouden met processen '(Van een onzer verslaggevers)' Nog een paar weken en dan zal bij Lelystad een kostbaar werk gereedgekomen zijn, dat naar men hoopt voor de be woners van de IJselmeer-metropool voorgoed het einde be tekent van een nachtmerrie. Het was in mei van het vorige jaar, dat de plaatselijke arts, de heer H. J. Bekius, plotseling massa's klachten kreeg over jeuk. Vooral vrouwen en kinderen hadden er last van. AI gauw werd het erger. Door krabben ontstond infectie, de kin deren kwamen onder de zweren, op damesbenen zwollen blazen van soms zes centimeter doorsnee. OPLOSSING UNIEK KARWEI VERADEMING Gordijnen Onvrij Conclusies xïET vlvj.ui2* vuLa i s.£jf i'ijjiviüüjR 1^59 Drooglegging moeras wapen tegen jeuk en bulten in Lelystad Wat was de oorzaak? Eindelijk vond men die. Het waren de culicoiden, die bij broeierig, windstil weer bij triljarden uit liet moeras van de hier nog onontgonnen polder de menselijke nederzetting- op de dijk infiltreer den. Op z'n Hollands gezegd: kleine snertmugjes, die nauwelijks zichtbaar waren en door geen borrega&s konden worden geweerd. Een barre zomer, die zomer van j want er galgen grote kapitalen in zit- '53! De insektjes bedekten soms in ten en de clou was, dat normaliter dit lagen de menselijke huid. Van weg slaan was geen sprake. Wrijven liep onherroepelijk uit op: ondraaglijke jeuk, rode bulten, etterende wonden en veelal koorts. Eén troost was «r. De biologen van de Wieringermeendirectie-Noordoost- polderwerken te Kampen kénden de kleine pappenheimer. Er bleek een etapel wetenschappelijke literatuur over te bestaan. Enthousiast voegde men. daar eigen onderzoekingen aan toe. Bij de Beulaker Wjjde (in de con treien van Giethoorn) hadden de boeren er al eens last van gehad. In Lapland, Schotland en Amerika heeft dezelfde jeuk geheerst. Alleen de wijfjes steken, zo wist men, en dan nog alleen de wijfjes die bevruchte eieren dragen: de ontwikkeling daar van vergt blijkbaar mensenbloed! Wiskundigen hadden verder uit tel lingen van de verspreiding per vier kante decimeter haarfijn afgeleid hoe groot de actieradius van het diertje is. Driehonderd meter. En ziedaar hoe aan deze weten schap een oplossing ontsprong; leg een strook moeras om Lelystad heen droog. Dat is nn gebeurd» En royaal ook: een lap van 900 meter breed en vier kilometer lang. Het was toch nog een heel besluit. (Van onze weerkundige medewerker) De tweede week van september is begonnen, maar bet weer blijft van een onvoorstelbaar goed! gehalte, droog en zonnig met temperaturen die de late vakantiegangers zich niet beter kunnen wensen. Hoe bijzonder de weergoden het dit jaar met ons voor hebben blijkt uit het feit. dat wij gisteren de vijf tiende (van de negentien) mooie zondag (en) sinds l mei meemaakten. Op de wegen was het flink druk en de toeristencentra hadden niet over klanten te klagen. Op sommige plaat sen was het ijs vroeg in de middag al uitverkocht: men had. nietcp zo'n grote vraag gerekend. In de polaire luchtstroom die over ons land stroomde werd dooi- de sterke verwarming van de onderste lagen door de zon de ontwikkeling van zandhoosjes bevorderd. De luchtdrukverdehng blijft zeer gunstig voor de nazomersymfome. Het oude hogedrukgebied op de Noordzee heeft versterking gekregen van een nieuw Atlantisch maximum, zo-»at voorlopig geen enkele depres sie erin kan slagen het weer te ko men verstoren. Een front tussen beide maxima, dat. in Ierland vrij veel regen bracht, heeft weinig meer om het lijf en verplaatst zich nau welijks. deel van de polder nog lang niet voor ontwatering en ontginning aan de beurt zou zijn gekomen. Nu zijn er sloten en greppels gegraven, de grond kan uitdruipen, de plassen zijn verdwenen, waarschijnlijk zal er gras in worden gezaaid. Zó belangrijk vond men de be scherming van de volksgezondheid in dit jonge stadje, dat de autoriteiten nog meer maatregelen namen. Het afgelopen voorjaar is de muggenhoek met gif bespoten, en wel door de eigen helikopter van de ontginnings- dienst, Is men nu van het muggengebroed verlost? Het valt nog niet met zeker heid te zeggen. Wel zijn dit jaar de klachten veel minder. Maar dat kan ook in de abnormaal droge zomer zitten Dezelfde droge zomer die men er dank voor kan zeggen dat dit las tige, sanitaire droogleggingskarwei naar .wij menen uniek ir. de geschiedenis van onze inpolderin gen zo vlot is verlopen. Het gebied om Lelystad is immers een van de diepste delen van Ooste lijk Flevoland. Vandaar het moeras. Vandaar ook de oorspronkelijke plan nen om dit deel pas later, van de hoger gelegen gebieden uit, te gaan ontginnen. We hebben staan praten met de machinist van de grote grepaelfrees, die hier zijn laatste sporen trekt E. Potter uit Bellingwolde, Hij vertelt met trots hoe zijn geweldige machine (die de kluiten natte aarde huizen hoog de lucht in smijt) kan komen op plaatsen, waar de mens reddeloos de diepte ingaat. Door het brede draagvlak van de rupsbanden weegt deze zware grep pelrobot per vierkante centimeter slechts half zoveel als een volwassen man die op zijn twee voetzolen rust. Het moeilijkste bij deze operatie drooglegging Lelystad' was een bij sonder natte plek aan öe westkant van de lintwurm-achtige bebouwing, Dat is precies waar ook de mensen wonen, die nu nog ónder de littekens zitten van de wonden van 1958, Het gezm.van de heer G, Ekkelenfcamp, machinist op de directieboot van Zui derzeewerken, was misschien wel kampioen. Moeder en alie tien kin deren leden aan slapeloosheid en jeuk, infecties met koorts, enz. Een van de meisjes, op schoolreis in de buurt van Nunsneet. moest daar zelfs in een wagentje worden gezet, omdat lopen met die benen niet meer ging. Trouwens, Lelystad kwam op dat schoolreisje voornamelijk met zwerende kinderen voor het voetlicht. Wie weet komen de verraderlijke culicoiden na een paar fikse regen buien toch nog terug. Men moet geen hei roepen, want voor half oktober (dat heeft de ervaring van 1953 ge leerd) is men niet over de brug. Maar voorlopig lijkt de drastische hulp van Zuiderzeewerken en Wie» rmgermeerdirectie toch effect te hebben gehad. Afgezien eventjes van die muggen: wat een weelde voor de bewoners om aanstonds ook in de dwarste een eind weg te kunnen lopen. Tot nu toe was alleen de dijk begaanbaar! Om echt grasland achter zijn huis te heb ben. Om koeien te zien grazen 'Een verademing zal het zijn!' Dat zegt men. in Lelystad, waar uit jeuk en buiten misschien dus toch nog iets goeds geboren wordt. ANCONA (Reuter) Drie tot tien mensen zyn omgekomen, meer dan 5b gewond en 'n onbekend aantal wordt nog vermist na een zware storm die gisteren gewoed heeft in het gebied van Ancona. midden-Ttalië. In de stad Ancona zelf werden enkele honderden vracht- en perso nenauto's tegen muren gesmeten of van parkeerplaatsen weggevaagd door stortvloeden modder en water waardoor ook gebouwen werden be schadigd. De belangrijkste spoorwegverbin ding van de oostkust naar Noord- en Zuid-Italië werd verbroken. Het sta tion van Ancona kwam onder water te staan. Gehavende auto's liggen tussen de rails. Een 35-jarige kok, Giovanni Mos- cia, werd dood aangetroffen tussen de wrakstukken van een muur bij het restaurant waar hij werkte. De 50- jarige Luigi Minnuci, directeur van de gemeentelijke melkinrichting, overleed In zijn auto. Vermoedelijk is hij getroffen door een beroerte toen zijn auto in een stortvloed mod der en water terechtkwam. DURBAN (Reuter, AF). Twee Afrikanen zijn zaterdag in de neger- wijk van Durban, Cato Manor em het leven gekomen bij een botsing tussen inheemsen en politie. Een grote groep inheemsen viel 25 politiemannen aan en bekogelde hen met stenen en stokken. De politiemannen, die enige arrestaties hadden moeten verrichten in Cato Manor, zagen zich bedreigd en open den het vuur, waarbij ook nog en kele gewonden vielen. Twee wegwerkers zfjn zaterdag morgen om tien voor half twaalf op de spoorlijn tussen Berchem en Ravenstein door nog onbekende oor zaak door een trein gegrepen. De 43-jarige H. Laarakkers uit Schalk werd op slag gedood. Zijn collega J. Hebink uit Rotterdam liep slechts lichte verwondingen op. Sjf- Bij de Sterrenwacht te Utrecht is gemeid dat zaterdagavond in Den Haag een „vuurbol" is waargenomen. Bij de Sterrenwacht neemt men aan dat het hier een heldere me teoor betreft, die volgens Reuter- berichten door velen in Zuid-Enge- land en West-Europa is waargeno men. In Engeland hield men het ver schijnsel hier en daar voor de nood seinen van een schip, reddingboten voeren echter tevergeefs uit. Engelse piloten rapporteerden op ongeveer 6 km. hoogte een groene lichtstreep gezien te hebben, gevolgd oor een rode schittering. Anderen zagen echter een voorwerp waaruit blauwe en witte vlammen sloegen, gaande van noord naar west. (Van een ot.zer verslaggevers) Het communisme infiltreert in Azië in zo'n snel tempo, dat van vreedzaam naast elkaar bestaan geen sprake kan zijn. In werkelijk heid heerst daar de koude oorlog tussen twee ideologieën. Aldus uitlatingeif van een Japanse delegatie van socialisten die een wereld reis van enkele maanden maakt. Gisteren kwam het gezelschap op Schiphol aan uit Stockholm voor een kort bezoek aan ons land. De groep bestaat uit vijftien man nelijke. en vrouwelijke parlementsle den. De reis is vrijwel ten einde, de Verenigde Staten en tal van andere landen zijn al bezocht. Na Nederland staat Parijs nog op het programma en dinsdagavond vliegt het gezel schap naar Japan terug. Onder meer hebben de delegatieleden gesproken met burgemeester Willy Brandt van Berlijn, Hugh Gaitskell in Londen, de Deense premier Hansen, de Noorse premier Gerhardsen en de Zweedse premier Erlander. Het doel van de reis is by de re geringen der vrije westelijke landen steun en tegenwicht te zoeken tegen de communistische infiltraties in Azië en vooral in Japan. Mevrouw Shidzue Kato, Eersfe- KatnerUd cn de heer Sabttro Tsuka- moto, Tweede-Kamerlid, spraken hun leedwezen uit voor hetgeen Japan ons land tijdens de oorlog heeft aan gedaan. We kunnen begrijpen ael mevrouw Kato dat ft dat alles niet kant vergeten, maar vergeeft het ons. De heer Tsukamoto zei: Japan draagt geheel de verantwoordelijk heid, maar we moeten nu trachten de ■vrije volken te verenigen om onze democratische opvattingen te kunnen handhaven. Tot bet gezelschap behoort een 22- jarig meisje uit Hirosjima. Ayako Yamasa. Zfe was acht jaar toen de bom viel. die al haax familieleden doodde. Zij zei haar leven te willen ■wijden aan een poging om de men sen zo te veranderen dat Hirosjima nimmer herhaald zal worden. Op Schiphol werd de groep onder meer verwelkomd door de heer D. de Loor, kamerlid en burgemeester van Delft en professor dr. A. Teeuw, hoogleraar in de Indonesische talen, te Leiden. FKESTWICK (AF). President Eisenliewer is vanmorgen, na een be zoek van dertien dagen aan Europa uit Schotland vertrokken naar Was hington. Als gevolg van slecht weer boven IJsland zal het voorgenomen bezoek aan president Asgelr Asgeirsson van IJsland geen doorgang kunnen vin den. Het toestel van de president zet rechtstreeks koers naar Washington, via Gander, New Fcun eiland. De president zag er na zijn drie daagse vakantie in Schotland ge bruind en gezond uit. (Van een onzer verslaggevers) Bent u een wereldbestormer, altijd gespitst op contacten met anderen of hebt u iets van det rustige, dat beschouwende dat neigt naar een gezellig hoekje met een boek? Overdenk dat eens, want als ii nog eens van woning zoudt willen veranderen kan uw geaardheid daarbij een duchtige rol gaan speten. Een hoogst inte resstante rol, mogen we wel zeggen na lezing van een rapport, dat dezer dagen is uitgebracht door de Rotterdamse Dienst van Volks huisvesting. Eeuwenlang bouwde de mens zijn huizen zo. dat hij tekort kwam aan licht en zon. Dat besef bracht een reactie helemaal van onze tijd: de huizen anders, de tuinen ook. Open moest alles: grote ramen in de gevels die eigenlijk beter glazen wanden konden heten, opruiming onder heggen, muren en schuurtjes, die vroeger de tuinen omzoomden. Wie in de nieuwe Rotterdamse wij ken. om zich heen kijkt ziet de nieuw ste gedachten m praktijk gebracht. Hij ziet dat de m Nederland van- IllIl!l{l!!ll!I(llUll}llllj!!iSH!lllltllfI!fil!ll!iiiflllilli:Hl!!Ililllfi!liinQllilllI (Van een onzer verslaggevers) Niet alleen de huisvrouwen van Pendrecht t.i Zuidwijk zijn door Volkshuisvesting aan het woord gelaten in het rapport over open of dichte gevels, men heeft ook meningen vermeld van dekun- digen uit binnen- en buitenland. Qnder hen is d" architecte Mar- garete Schiitte-Schotsky, die in een artikel over Chinese woon huizen het volgende opmerkte; „Bijzonder aantrekkelijk is de ge leidelijke overgang van de stenen, van leven wemelende straten naar het eigenlijke woondeel, het „atrium" van het huis, de rustige, door plan ten omrankte zuilengang omgeven woonhof. Bij het beschouwen van deze Pekmgse tuinhoven overvalt iemand steeds weer de gedachte: Waarom doet öe moderne stedebouw zo volkomen afstand van dergelijke rustplaatsen, die zij by oude, hoge beschavingen zo bewondert? Wij, stedebouwers en architecten, moeten ons zeer ernstig en snel er over beraden, waar en hoe wij plaat sen voor rust en concentratie in de grote steden kunnen scheppen en dat zowel individueel in het raam van het wonen als collectief". Het rapport citeert ook enkele psychologen en medici. Van Lady Allen of Hurtwood wordt de volgende passage vermeld: „Het hedendaagse iichtfanatisme in de architectuur, het vele glas m de huizen en vooral In de scholen speelt, geloof ik. een rol in de steeds toenemende zenuwach- tighe-'d van de huidige generatie. Deze mode van te veel hel daglicht en neonverlichting onthoudt het kind juist dat wat het zoekt, waarvan het houdt en wat het nodig heeft. Het is geen toeval dat kinderen dolgraag onder tafels of ln kleine, donkere, avontuurlijke hoekjes hun speel ruimte zoeken, waar zij zich geheel beschut kunnen voelen in een ge heime wereld, waarin ze kunnen dromen. Schaduw en schemering zijn i het kind even noodzakelijk als jn frisse lucht". Aan het standpunt van de sociale onderzoekers van de volkshuisvesting behoeft met dit al wel nauwelijks te worden getwijfeld ouds zo sterke schelding tussen het leven binnen de woning en dat daar buiten is verminderd, dat het ge zinsleven meer naar de buitenwereld is gekeerd. En hy zal zich hebben afgevraagd: Is dat nu eigenlijk wel goed of niet? Volkshuisvesting heeft dat ook ge daan. Om op die vraag een antwoord te krijgen gingen de ambtenaren met 110 gezinnen praten, alle woonach tig in Pendrecht en Zuidwijk. Tach tig van rfeze geënqueteerde gezinnen wonen m een zéér open woning, der tig m een huis, dat ook nieuw is. •naar waarin toch iets van de tra- diti nele beslotenheid werd gehand haafd. Het rapport, waarin de resultaten van deze gesprekken zijn neergelegd, moet de architecten te denken geven. Want, wat blijkt? Er is inderdaad een grote groep van mensen, die aan de moderne open woning de voorkeur geeft bo ven het wat meer gesloten type: maar deze zelfde groep wenst niet temin wel grotere beslotenheid van de tuin. Er is een kleinere groep die zowel de open woning als de open tuin waardeert en ten slotte is er een groep die beslotenheid wenst: „pri vacy" in huls én tuin. Het is merkwaardig te 2ien hoe de mensen die de r, enheid van hun woning overigen., wel waarderen, naar middelen zoeken om zich op zeker moment toch van de buiten wereld te ontdoen. Zo blijkt bij voor beeld dat zeer velen lange gordijnen hebben gekocht om daar achter in intimiteit de maaitijden te kunnen gebruiken. Men vindt in het rapport ben erg op aan halingen als deze: „Br mezelf en heb overal lange "gor dijnen gehangen omdat ik me dan meer thuis voel." „Gordijnen, want anders heb je te veel in kijk." „We zijn met een groot gezin en eten nogal eenvoudig en ik vind dat niet iedereen daarmee te maken heeft." Een heleboel mensen die houden van glas in hun gevels „Héérlijk, al dat licht!" zijn van hun open tuinen allesbehalve gecharmeerd. Een lange reeks bloemrijke uitlatin gen laat daar geen twijfel aan be staan. Men wenst intimiteit in de eigen tuin. Het moet mogelijk zijn met je visite in de tuin te gaan zit ten zonder dat je uit tien huizen kunt worden gadegeslagen: Jantje moet met zijn vriendjes een tuin feestje kunnen vieren tonder dat al le buurtkinderen samen drommen. Zo'n hekel hebben vele „open" mensen aan de onvrijheid van hun tuinen, dat ze dat plekje eigen grond „Daar hebben we toch recht op?" in het geheel niet gebruiken. Öok 's zomers niet! De ondervraagden die zich voor een open woning en een open tuin verklaren waarderen vooral het meerdere contact met de andere be woners. Van hen leest men menin gen als: „Tegenwoordig zijn we meer sociaal gericht." „We zitten ge woon voor de open deur te eten." „Je leert elkander beter kennen waardooi je meer gemeenschap krijgt onder de mensen." „Ik zou me op gesloten voelen als de tuin met heg gen was afgezet." In groep drie ten slotte vinden we de mensen, die zowel een besloten woning ais een besloten tuin wensen. Er zitten er, getuige de aanhalingen in het rapport, heel wat in open woningen: „Je zit hier vreselijk on vrij." ..Het eerste wat ik 's mor gens doe is het zonnescherm laten zakken." „De vrijheid is hier zoek. Eigen, intiem gezinsleven is niet mo gelijk." .Eigenlijk kun je hier nooit je zelf zijn." „Toen ik hier pas woonde en nog een kleintje had, moest ik bij het voeden alles dicht doen." „Ik moet 's middags rusten en zou dat graag in de huiskamer doen, maar je moet dan alles slui ten." Het is opmerkelijk, dat de menin gen van de bewoners van de besloten 'Maskerude' heette dit keer het jaarlijkse bloemencorso van Aalsmeerdat zaterdagmiddag weer onder grote belangstelling van de hoofdstedelingen naar het Olympisch Stadion te Am sterdam trok. De bloemenfee op deze wagen echter hoefde bij haar afscheid van de zomer he lemaal geen maskertje te dra gen. Bloemenkoninginnen en -prinsessen reden gistermiddag ook door het Brabantse tuin bouwcentrum Zundert, waar 150.000 toeschouwers van 29 corso-wagens genoten. buizen veel minder sterk uiteen lopen dan die va» de bewoners van de open huizen. Het blijkt voorts, dat het verlangen naar privacy bij de mid- öengroepers sterker is dan in de arbeidersgezinnen. Het rapport komt ten slotte tot twee belangrijke conclusies. Het is wenselijk meer besloten woningen te bouwen dan nu gebeurt en boven dien zal moeten worden, overwogen de tuinen van oost-west gelegen woningblokken in een aantal gevallen naar elkaar toe te situeren, opdat ze een besloten karakter zullen krijgen. Er worden nog andere aanbevelin gen gedaan, die evenzeer gericht zijn op het doel dat Volkshuisvesting voor ogen staat: de burgers straks, als de woningnood niet meer zo klemmen zal een welbewuste keuze mogelijk te maken tussen de open en besloten woning. En dat betekent dus. dat men zal moeten ophouden vrijwel uitsluitend open woningen te bouwen, aldus het rapport. BRUSSEL (AP) Vandaag viert koning Boudewijn der Belgen, zijn 29ste verjaardag. Er vond geen offi ciële viering plaats, afgezien van een ceremoniële aflossing van de wacht voor het koninklijk paleis te Brussel HAMELN (AP). „Fanzer-Meyer"de bekende voormalige SS-generaal kurt Meyer, heeft op een bijeenkomst van vroegere SS'ers in de Westduitse stad Hameln voorgesteld, een einde te ma ken aan de. „Duitse zelfkwelling van de processen tegen oorlogsmisdadi gers". Volgens hem is het na een pe riode van vijftien jaar onmogelijk de oorlogsomstandigheden nog te beoor delen. De voormalige kolonel-generaal der SS, Sepp Dietrich, eens commandant van het lijfgarderegiment Adolf Hit ler, werd minutenlang toegejuicht toen hij voor het eerst sedert zyn vrijlating vorig jaar uit de gevange nis in het openbaar verscheen. (Van een onzer verslaggevers) Op de Beekse helde te Hilvarenbeek zijn gistermiddag 15 ha. hei en vlieg dennen in vlammen opgegaan. De brandweren van Hilvarenbeek, Til burg en Goirle, geassisteerd door militairen uit Tilburg, waren de brand in twee uur meester. Bij Apeldoorn gingen zaterdagmid dag tijdens vijf verschillende bos branden zeven tot acht ha. natuur schoon verloren. Bjj het Ambonnezenkamp te Venray verbrandden zaterdagmiddag vier ha. dennen. HMV ALP 1720 23,50) levert ons een concert in de Romeinse Opera. Zo'n uurtje operamuziek heeft een eigen bekoring: men heeft niet te doen niet beroemdheden die hun al bekende stempel op elke noot drukken, maar met goede krachten, aan een ge renommeerd maar niet wereldberoemd theater verbonden, die voor de grammofoonopname het beste geven dat ze te bieden hebben. Dat ze Manon zowel als Samson et Dalila in het Italiaans zingen, is een nadeel dat we in Rome op de koop toe nemen. Deze vocalisten zijn trouwens bo ven de middelmaat. De tenor Carlo del Monte (Lucia di Lammermoor, Manon) is niet groots, maar wel een volleerd en zeer bevredigend zan ger. De sopraan Floriana Cavalli (Cavalleria rusticana, Aida) is met overweldigend, maar de tenor Giu seppe Campora (Tosca, Fedora) heeft een prachtige stem, is intens muzikaal en heeft een mooie gevoe lige voordracht. Een verrassing is Gabriella Cartu- ran, die hier (Samson et Dalila) een uitgesproken mezzotint heeft en over heel de omvang even sterk van ex pressie blijft. Het orkest dirigent Gabriele Santini) heeft' een zeer goede niddelmaat; de klank van de plaat is zeer goed, maar in Cavalle ria is het koor (als op het toneel) achter een schot opgesteld. Het is afschuwelijk, maar dit duurt maar even. Decca LXT 5478 22,-) bevat een Wagnerrecital van de bariton George London. In het algemeen is een reci tal van stukjes uit Wagners vrijwel ondeelbare opera's een onding, maar dat neemt niet weg dat het beluiste ren van deze plaat een genot is. London paart aan een perfecte tech niek een dramatisch invoelingsver mogen van zeer grote kracht, zowel in de geladen rol van de Fliegende Hollander als in de serene helden- baritonrollen van Hans Sachs en Wotan. Daarbij komt fantastisch knap werk van de Wiener Phiiharmoni- ker, voor welk orkest Hans Knap- pertsbusch zijn zin voor het drama tische hier zonder remmen kan bot vieren. In „Die Frist 1st urn" uit de eerste akte van de Hollander, in de Flieder- en de Wahnmoaoloog uit Die Meistersinger en in Wotans Abschied uit Die Walküre sluit het prachtig bij de hier nobele, daar aangrijpende voordracht van de ba riton aan en de technici van Decea hebben (behalve in het Abschied) de telkens wisselende sterktever houding tussen solist en orkest pre cies in de roos geschoten. Van Wagners „Gesammtkunst- werk" blijft op een grammofoon plaat uiteraard alleen het geluid over; in een geval als dit zelfs daar van alleen een min of meer uit het verband gerukt geluld. Maar bij deze sublieme kwaliteit stoot dat nauwelijks. Philips 313215 SF 3.95' geeft zang van Aafje Heynis: het Largo van Handel en het Ave Maria van Schubert, door Pierre Falla op orgel resp. piano begeleid. Degelijk werk. Polydor 66699 3.60) brengt twee opnamen van het Westlands Man nenkoor onder leiding van Piet Struik, Diens bewerking van Wol- gabootsman is prachtig muzikaal, hoewel met erg felle accenten. Het koor zingt ook een 2arewitschige .Heldenmars" voortreffelijk en het geluid is onwaarschijnlijk goed. De leider van de Poolse delega tie naar het internationale congres voor ruimtevaart te Londen, de 56- jarige prof. Kazimer Zarankiewicz, is zaterdag op de slu.Jngsdag van het congres aan een hartaanval bezwe ken. Van de Arti-Beeldencyclopedie zijn twee nieuwe deeltjes aan de muziek gewijd. No. 35 is van de hand van J. H W. Kool en behandelt op 62 blad zijden niets minder dan de muziek geschiedenis sinds 1800, compleet met vele illustraties, notenvoorbeelden en tabellen. Een onmogelijke taak, hoe wel gezegd moet worden dat de je» vensbeschrii vinkjes soms bijzonder raak ziin. Reger, Ravel en Schönberg zijn de laatste musici die besproken worden. Zelfs Stravinsky mag al niet meer meedoen. A. C. Vos perst in no. 40 Bach op 63 pagina's. Hij beperkt zich tot een kernachtige biografie, enkele al té onvolledige tabellen en een aantal il lustraties, waaronder maar een enkel portret van Bach. Over zijn muziek kan dit miniatuurboekje nauwelijks iets zeggen, maar het is niettemin bruikbaar voor wie helemaal mets over Bach in huis heeft. R- O. (Van een onzer verslaggevers) Zaterdagmiddag arriveerde het achtttenduizendste schip op öe Nieu we Waterweg. Het was het Duitse vrachtschip Charles, dat geladen met olie van Brake kwam en naar Penh» Sfng- - Vorig jaar kwam het achttiendui zendste schip (het Nederlandse mo torschip Aegii-) op 20 september aaa, vijftien dagen later dus.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2