(60) Schiedams Museum zet deuren wijd open Vele activiteiten komende seizoen «3D Excelsior heeft kans op zege óp CW Krachtproef voor HBSS tegen Excelsior P. Wethouder bedankt Humanistisch Verbond start seizoen 1959-60 Hermes komt zondag tegen R H in 't veld Oecumenische expositie komt naar Schiedam Fortuna s kans zondag niet zo heel groot? Ook VFC speelt thuis tegen sterkere club Programma in 't jubileumjaar ABOD belegt revue-avond Politienieuws uit Schiedam Zaterdagvoetbal Steun gezocht bij Soc. Zaken Vanavond muziek van het Leger Muziek op het Plantage- podium Sport tijdens 't weekeinde chiedammers onderelkaar LAGER KNVB-VOETBAL Politie Schiedam wint toernooi Meningsverschil Inbraak in bouwkeet Machinefabriek halve eeuw oud VAN 10 TOT 15 OKTOBER: Wisselkoersen Cliibhuiswerk gaat weer beginnen Burgerlijke Stand WEER VERDERE NATIONALISATIE IN INDONESIË Uitstekende schets Visafslag (Van een onzer verslaggevers) „Niet voor niets staan de deuren wijd open van het Schiedams Stedelijk Museum. Niet voor de frisse lucht, maar voor de men sen. Want een museum bewaart dingen en IS voor de mensen Het museum is niet alleen van ons, het is vooral van u!" Op deze uitnodigende wijze introduceert de conservator van het Schiedamse museum, de heer P. L. A. Janssen, de vele activiteiten, die er in het komende winterseizoen in en om het Schiedamse museum worden aangeboden. Het is voor het mu seum een jubileumjaar en dat wil zeggen, dat er tal van bij zondere dingen gaan gebeuren. Tentoons tellingen Lezingen FOTOALBUMS PANTALON De Broekenspeciaiisf VFC legen RFC Be voetgangers in het centrum- van deze stad hebben het moeilijk, in het leven. De oorzaak daarvan is de eindeloze verkeersstroomdie van af de BK-laan of vanuit Rotterdam, de Koemarkt en omgeving overspoelt. Op de spitsuren staan agenten van politie volijverig op bedreigde punten signalen te geven. Zij manen de auto mobilisten toch vooral door te rijden en als er even een gaatje open is als gevolg van het verspringen van een- verkeerslicht, dan krijgen eindelijk ie arme voetgangers een beurt. Vaak om dan juist lijn 4 te zien vertrekken. Gisteren hebben we weer veel boze gezichten gezien. Voetgangers von den, dat agenten van politie de auto. file te lang door liet gaan en die on geduldig werden. „Die rot-agent laat ons maar staan," zo werd beleefd, maar beslist gefluisterd. Tegen deze geluiden willen wij van daag een protestgeschal aanheffen. Het is namelijk zo, dat de agenten slechts hun plicht doen. Als zij op onverhoedse momenten de verkeers stroom zouden ophouden, dan zou den de opstoppingen nog groter wor den dan ze nu al zijn. Het hele verkeer is als een fijn ra derwerkje georganiseerd. Iedere po litieman is een schakeltje. En als deze schakeltjes de zin der voetgangers gaan doen, dan wordt het een chaos. Dat dienen de voetgangers te be grijpen. En dan zijn er weer boze ge zichten minder. Ten slotte in 't kader van de spe ciale voetgangersweek nog even een paar adviezen, ons verstrekt door de Schiedamse politie: VOETGANGERS. Staat er een voertuig langs het trottoir, steek dan niet in de nabij heid daarvan over en zorg ervoor, dat it het voertuig aan uw rechterhand houdt. VOETGANGERS. Steek bij de knipperbol-oversteek- plaats pas dan over, wanneer het na derende verkeer nog tij dig voor de zebra kan stoppen! Als u rekening houdt met het na derende verkeer, houdt het verkeer rekening met ut De Schiedamse afdeling van de Algemene Bond van Ouden van Dagen belegt op maandag 28 sep tember, aanvangende 's middags om twee uur en 's avonds om zeven uur, feestelijke bijeenkomsten. Het Hil- versumse Radiocabaretgezelschap zal de revue „Dat moeten we zien!" uit voeren. De zaal wordt om half twee en half zeven opengesteld. Op maandag 21 september kunnen de leden van de ABOD de pro gramma's afhalen van 's morgens negen tot twaalf uur en 's middags van twee tot vier uur in de zaal van het Blauwe Huis op vertoon van de contributiekaart. Zieken en gebrekkigen moeten dit doen mededelen bij het uitreiken van de programma's. Gisteren hebben wü reeds bericht over de serie „Ontmoetingen met kunst", die ook dit jaar weer zal worden gedoceerd. Vandaag willen wij u iets vertellen over wat het 60- jarige museum in het komende sei zoen binnen de muren krijgt. Zestig jaar geleden werd het museum als oudheidkamer gesticht. In de afgelopen tien jaren is het museum sterk van karakter veran derd. Het is nu vooral geworden een ontmoetingspunt, waar de mensen niet alleen de dingen ontmoeten, niet alleen de kunst, maar ook elkaar. Het programma voor het komen de seizoen ziet er in het jubileumjaar als volgt uit: 1. Nederlandse schilders gisteren en nu. Een. beknopt overzicht van de Nederlandse schilderkunst na 1900. samengesteld nit de collectie van het Museum Boymans-Van Beuningen te Rotterdam en het Schiedams Mu seum, aangevuld met plastieken. Deze tentoonstelling begint 16 oktober 1959. 2. Op dezelfde datum begint een tentoonstelling van schilderijen, gouaches en tekeningen van de dich ter Lucebert, 3. De verzameling 'van de Leeuwar dense chirurg dr. H. L. Straat. Be halve uit schilderijen en tekeningen van de Hollandse School bestaat deze mooie collectie vooral uit werken van Vlaamse en Nederlandse expressio nisten en uit een fraaie reeks Chinese grafplastieken. Deze tentoonstelling wordt vrijdagavond 20 november ge opend en blijft ongeveer een maand. 4. Schiedams Kunstbezit. Het zal velen verrassen te zien. welke koste lijke kunstschatten zich in Schie damse particuliere verzamelingen be vinden. Met deze tentoonstelling, die medio december geopend wordt, viert het museum zijn 60-jarig bestaan. Financiële steun van de- „Schie damse Gemeenschap" maakt het mo gelijk deze expositie een fraai ver zorgde catalogus te geven. 5. In 1960 zult u in het Schiedams Museum o.a, kunnen zien een impo sante tentoonstelling van kunst uit Eindhovens particul'are verzamelin gen. een expositie van de dromerige stilleven-schilder Fioris Vérster, een overzicht van het oeuvre van de ex pressionist Herman Kruyder en een zeer bijzondere kersttentoonstelling van een tijdgenoot van Floris Ver ster, „De stille wereld Karsen". van Eduard Concerten 1. Zaterdagavond 10 oktober 8 uur: Elly Ameling, sopraan zingt met begeleiding van Herman UMhorn, piano, liederen van Chausson, Debus sy, Poulenc, Wolf en Brahms. 2. Omstreeks Kerstmis: Bijzonder concert door Edw. Witsenburg, harp, Jolle de Wit, fluit en Victor Bougue- non, cello. 3. Zaterdagavond 23 januari 1960: Het Rotterdams Blaas-trio, bestaan de uit P. Schenkels, hobo, H. Wester, klarinet en A. Schlebaum, fagot, met aan de vleugel Marinus Flipse. 4. Zaterdagavond 12 maart 1960: Het gezelschap „Intertexta", met op het Rococo-orgel Jet Dubbeldam. Bij dit concert zal voor het eerst ook de tafel-piano van het museum te ho ren zijn. Besprekingen zijn nog gaande met het Delfts Studentenorkest en met de Lassus Musikkreis uit Miinchen (dubbelkorige werken o.a. van Ga- brieli). Eén lezing bevelen wij reeds nu in uw aandacht aan: Op vrijdagavond 6 november 1959 spreekt ds. F. R. A. Henkels uit Heemstede over het ver maarde Isenheimer Altaar van Ma- thias Grünewald. Ds. Henkels is een zeer begaafde spreker en zijn voor dacht wordt met 'n prachtige reeks lichtbeelden geïllustreerd. Advertentie IA1 SCHIEDAM ZUI D- H OIL AN D S C HE KANTOOR B O E K H A N D E l. Omstreeks kwart voor zeven gister avond heeft m het huis van de schitdersbaas A. J. R„ Ruysdaellaan 15. een keukenbrandje gewoed. De vlam was in een pan met jus gesla gen. Toen de Schiedamse brandweer onder leiding van de heer Putter ar riveerde hadden de bewoners van het pand het brandje reeds geblust. De schade bleef daardoor beperkt tot een verbrande loper. Gisteravond ook om kwart voor zeven, is de Vlaardingse buffetbe- diende G. T. op het fietspad langs de Rotterdamsedijk in Schiedam ter hoogte van de Hema met zijn brom fiets gevallen. De buffetbediende kreeg by de val het stuur van zijn bromfiets m de borst en liep inwen dige kneuzingen op. Via het gemeen teziekenhuis is hij door de GG en GD naar zijn. woning gebracht. Het ongeluk gebeurde, toen de bromfiet ser by het inhalen van twee wiel- rijdsters plotseling het evenwicht verloor, op de autoweg terechtkwam en daarnaar weer het fietspad op wilde rijden. Een chauffeur van de Schie damse ijsfabriek De Maas. de Rot terdammer B. S„ heeft gisteren bij het inrijden van de fabriek aan de Hoogstraat met goed opgelet. Hij hinderde met zijn auto de bromfietser L. V., besteller van de PTT in Schie dam. Deze bromfietser, die voorrang had, botste' tegen de auto aan en als gevolg daarvan moest hij met schaafwonden en een bloeduitstor- ting naar het gemeenteziekenhuis j worden gebracht. In het Schiedams lager KNVB- voetbai gaat voor zondag de belang stelling uit naar de verrichtingen van de hoogstgeplaatste vertegen woordigers Excelsior '20 en DHS. Ex celsior heeft inmiddels zijn entree in de tweede klasse gemaakt en tot grote vreugde van het zwart-witte kamp werd met een overwinning ge start. Het geeft de Schiedammers het zo nodige vertrouwen voor de rest van de overigens zware competitie en dit heeft Excelsior ongetwijfeld nodig in de strijd die voor zondag wacht tegen het bekende CW. De pas gedegradeerde Rotterdam mers zijn bijzonder teleurstellend gestart en wat de eerste verrichtin gen betreft is er alle reden om aan te nemen, dat onze stadgenoten voor zondag beslist met kansloos zijn. Ook DHS gaat zondag naar Rot terdam om de gast te zijn van DHZ en. ook hier staan de kansen, af gaande op de resultaten uit do eer ste wedstrijden, voor de Schiedam mers het gunstigst. Na twee competitiedagen geeft de oogst van het Schiedams zaterdag middagvoetbal alle reden tot opti misme. HBSS is gestart met twee overwinningen hetgeen ook geldt voor PFSC. Eveneens uit twee wed strijden behaalde GSS drie punten en GTB één punt uit zyn eerste wed strijd. Voorwaar een hoopvol CtUS» begin HBSS krijgt zaterdag het sterke Excelsior P op bezoek. De mannen uit Pernis behaalden zaterdag jl. een overtuigende zege op Sportlust en zullen er ongetwijfeld op gebrand z|jn onze stadgenoten de eerste ver- liespunten te bezorgen. In ieder geval zal het zaterdag aan spanning met ontbreken. PPSC gaat op bezoek by Insulindo, dat zyn eerste verliespunten al te incasseren kreeg. De start var» PPSC is dermate gunstig geweest, dat ook zaterdag weer puntenwinst in het verschiet ligt. G'fB gaat in zijn tweede compe titiewedstrijd op eigen terrein, de stnju aanbinden tegen Bamidrecht, waarvan, PPSC afgelopen zaterdag met 31 won. Een resultaat dat GTB ongetwijfeld - zal inspireren tot na volging. GSS ten slotte heeft de uitwedstrijd tegen WOR. Een puntenverdeling zou voor de Schiedammers al niet onverdiensteiyk zijn. (Van een -nzer verslaggevers! Met vcei vertoon van macht heeft het Schiedamse politic-elftal het tweejaarlijkse voetbaltoernooi gewon nen, dat dit jaar door de Vlaardingse Sport- en Ontspanningsvereniging van de politie was georganiseerd. De Schiedammers toonden zich op alle fronten de sterksten. Zij wonnen alle vier de wedstrijden. De wedstrijden zijn gehouaen op het terrein van de voetbalvereniging De Hollandiaan te Vlaardmgen. De heer J. J. Starremans, competitie- leider van de Nederlandse Politie Sportbond, heeft gisteravond m het clubgebouw van De Hollandiaan de prijzen uitgereikt. In 1961 zal de Schiedamse politie het toernooi moeten organiseren. De uitslagen van het toernooi waren UtrechtSchiedam 04: Vlaar- dmge, ""onster 11; Katwijk Monster 10; SchiedamVlaardm gen 20; MonsterUtrecht 05: Katwyk—Vlaardingen 0—4: Utrecht Vlaardingen 12; SchiedamKat wijk 20; UtrechtKatwijk 10 en MonsterSchiedam 03. De eindstand luidde: 1. Schiedam 8 punten; 2. Vlaardingen 5 pt.; 3. Utrecht 4 pt.; 4. Katwijk 2 pt.; 5. Monster 1 pt. Bij de vierdeklassers is na de eerste volledige competitiezondag uiteraard weinig te zeggen. DRZ bleef als enige Schiedamse club zonder puntenwinst en het totaal resultaat was beslist bevredigend. En voor het komende weekeinde is er opnieuv. reden tot optimisme. SVDPW moet in staat zijn op eigen terrein de baas te bbj- ven over RAVA, dat de competitie met een nederlaag is ingezet. Schiedam krijgt het Delftse BEC op bezoek en hier kan het terrein voordeel ten gunste voor onze stad genoten uitvallen. DRZ slaat voor de taak zich op eigen terrein te herstellen van de ne derlaag van zondag. De „Zonners" zullen het beslist niet te makkelijk mogen opnemen om hun succes van het vorige seizoen te prolongeren en de eerste nederlaag is hiervoor uiter aard een waarschuwing geweest. De Schiedammers ontvangen en we rekenen op de eerste punten winst. Benjamin Ursus staat de moeiiyke uitwedstrijd tegen Progress te wach ten. Ondanks het verdiensteiyke be gin in de vierde klasse van onze stadgenoten, zien we toch voor zon dag 'de kansen niet bepaald optimis tisch in. Martimt en SFC hebben zondag vry. In de Rotterdamse afdeling ba ren de verrichtingen van Wilton- Fjjenoord bepaald zorgen. De scheepsbouwers zijn t met twee gedecideerde nederlagen en het is duidelyk, dat men de juiste formatie m de opstelling nog niet gevonden heeft. Misschien dat op eigen grond tegen Radio tot herstel wordt g-'-oirsen. Ge zien de klinkende overwinning van Radio jl. zondag zyn we hier echter met genist op. Ook Demos is niet be paald sterk gestart en zal in de uit- wedstryd tegen Voorwaarts de han den meer dan vol krygen. Schiedam01- Boys ten slotte gaat te gast by Blyujrp en aan de hand van behaalde resultaten hebben we in deze strijd wat meer vertrouwen. DE LIER. Wethouder v. d. Lely (c.-h.i heeft zijn zetel ter beschik king gesteld. Hij wenst niet langer deel uit te maken van het college „wegens ernstige meningsverschillen De heer v. d. Lely is slechts enkele weken wethouder geweest Hij kreeg na vier stemmingen de meerderheid by de verkiezing, die nodig was we gens het overlijden van wethouder Van Loenen. Het bedanken van de heer v. d. Lely is gisteren besproken in de ver gadering van B. en W. Commentaar van de burgemeester na afloop van deze vergadering: de meningsver schillen zyn van zakelijke aard. Ik weet met of deze moeilijkheden tn de raadsvergadering behandeld zul len worden. Maandag komt de raad by een. LEERDAM. In de nacht van zon dag op maandag is ingebroken in de gebouwen van Gemeentewerken en Sociale Zaken achter het raadhuis. Een raam werd geforceerd om toe gang te verkrijgen. Nagenoeg alle bureauladen werden opengebroken. Op het kantoor van de administra teur van Gemeentewerken werd uit een ijzeren geldkist een bedrag van plm. 115 ontvreemd. De politie heeft de zaak m onder zoek. Van de dader (s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. In de nacht van dinsdag op woens dag is ingebroken in de bouwkeet van het Aannemingsbedrijf M. Bot, die in de Westwyk by de nieuwbouw is opgetrokken. Uit enkele gereed schapskisten werden gereedschappen weggenomen. Een aantal timmerlie den, die met eigen materiaal werken, is door de inbraak ernstig gedu peerd. Een niet onbevredigend aantal Vlaardingers heeft gisteravond in de bovenzaal van de Harmonie de eerste bijeenkomst bijgewoond, die de Vlaardingse gemeenschap van het Humanistisch Verbond daar hield. De heer M. Seijffers, leraar in de Hebreeuwse laai aan de school van de Joodse Gemeenschap, heeft daar in een boeiend betoog de historie van het joodse volk en de groei naar de staat Israël In grote trekken geschetst. Hermes-DVS was niet gelukkig in Deventer. Onze stadgenoten speelden aanmerkelijk beter dan Go-Ahead, doch enkele aanvecht bare arbitrale beslissingen deden Hermes in feite verliezen. En deze ongelukkige momenten van de scheidsrechter waren tevens oorzaak, dat de sfeer in het veld minder prettig werd, waarvan de Schiedam se stopper Jan Rijke de dupe werd. Tot ieders grote verbazing werd hij kort voor het einde van het veld gezonden. En met de wetenschap, dat de fac toren tegenslag en geluk gelijkelijk zijn verdeeld, treedt Hermes zondag a_5. met nieuwe moed aan tegen RCH, een aloude tegenstander. De Haarlemmers hebben dit sei zoen het zoet der overwinning nog niet gesmakt, maar hun doelcijfers 6 (Van een onzer verslaggevérs) De N.V, Machinefabriek A, Fon- tyne te Schiedam, de n.v., die ook in de Vlaardingse Industriewijk is gevestigd, bestaat een halve eeuw. Op 25 september zal het feest wor den gevierd. DONDERDAG Bioscopen: PASAGE-THEATER: The captain's - table. 2 uur. MONOPOLS: Bosbrand. 2, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen; 8TEDELLJK MUSEUM: Stoute kinde ren, zoete kinderen, 12 tot 5 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 41. Diversen: WE8TFRANKELANDSESTRAAT 40. Opening Kofflesoos Jeugd en Evan gelie. 9 uur. PASSAGE: filmavond KFA, 8 uur. VRIJDAG Bioscopen: MONOPOLE: Maracatbo, 2, 7 en 9.15 uur. PASSAGE: tfnd Abends in die Scala, 2. 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Stoute kinde ren, zoete kinderen. 12 tot 5 uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 41. Diversen: MAtSON WESTHUIS: Ned. Ver. van Hulsvrouwen, 2.15 uur. JEUGDHAVENHBSS-ledenvergade- rlng. g uur. CHR. SOC. BELANGEN: Schiedamse Reddingsbrigade. 8 uur. Het programma voor het concert, dat op donderdag 17 september door het muziekkorps van het Leger des Heils in de Plantage wordt gegeven o.l.v. kapelmeester A. van Gulik, aanvang 8 uur, luidt: 1. In het Leger, mars, D. Goffin; 2. Hemelse schatten, selectie, R. Allen; 3. Conference, cornet soio door Ton- ny Btjloo, J. Pattisson; 4. Zonnestra len, Airvarié, P. Merritt; 5. Danfort Citadel, mars, B. Coles; 6, Getuige nis van Lof en Eer, selectie, R. Bo wes; 7. Aan God alle eer, selectie, D. Coffin; 8. Accrington, meditatie: 9. Muzikanten in dienst des Komngs", mars, B. Coles; 10. Enige bekende geestelijke liederen: a) Onoverwin nelijke Liefde, b) Vat Heiland bei mijn handen, c) Neem de naam van Jezus mede. voor en 8 tegen wijzen erop, dat deze ploeg moeilijk is te kloppen. De blauw-witten zullen er goed aan doen dit voor ogen te houden. De wedstryden tussen RCH en Hermes- DVS hebben zich in de geschiedenis steeds doen kenmerken door sportief, goed spel en veel spanning en wij voorspellen, dat de komende wed- stryd hierop geen uitzondering zal maken. Het 2e elftal van Hermes-DVS speelt zaterdagmiddag om 4 uur te gen SVV 2 op het terrein aan de Ha- vendyk. Een derby dus, waarvan niets te voorspellen is. Het 3e elftal is vrij en het vierde, dat zondag met een overwinning van start ging, ontvangt zondag om 10 uur op het Sportpark „Harga" HION 2, hetgeen een zware opgave bete kent. Het is eigeniyk wonderiyk, zo zei de heer Seijffers, dat men ondanks alle vervolgingen waaraan de joden in de geschiedenis onderworpen wa ren, na uüg ktvu zeggen „Hei joodse volk .leeft" Hoewel .vele joden in hun land van vestiging wilden assimileren is dit toch niet gelukt, omdat zy op kri tieke momenten steeds weer werden teruggeworpen. Eerst in de vorige eeuw is men in georganiseerd verband gaan werken aan de terugkeer naar het oude land. omd-i, toen duidelyk werd dat het joodse vraagstuk alleen op die wijze kon worden opgelost. Eén van de voorlopers van het zionisme, Theodor Herzl, heeft met visionaire blik de lynen uitgestippeld en hy z-g kans om de joden sterk in deze richting te stimuleren, hetgeen zyn voorgangers steeds niet gelukte. De heer Seijffers moest in de be schrijving van de huidige staat Is raël, die hy uit eigen ervaring ken de doordat hij in 1957 in staat werd gesteld een studiereis naar het land te maken, bijzonder kort zijn. Desondanks zag hij kans enkele bijzonder grote moeilijkheden waar mee men te kampen heeft, duidelijk te maken, in de oplossing van deze moeiiykheden slaagt men slechts door het gemeenschappelijk doel de staat economisch zo sterk mogeiyk te maken eü hel gevoel ièta var» ziuh zelf te hebben. Alleen daardoor kan men de uit alle windstreken komen de joden tot één volk vormen. De heer Seyffers maakte bij het tweede deel van zijn inleiding ge bruik van fraaie dia's. Voorts waren enkele grammofoonplaten te beluis teren met Jiddische en Hebreeuwse liederen. Van zaterdag 10 tot en met woensdag 14 oktober 1959 zal in het Gebouw voor Christelijke Sociale Belangen te Schiedam onder het motto „Kerken werken samen" een oecumenische tentoonstelling betreffende het werk van de Wereldraad van Kerken worden ge houden. De tentoonstelling geeft een fotografisch beeld van de ver scheidenheid van de christelijke kerken, uitkomend o.a. in kerkbouw, riten en gebruiken, bedieningen, enz., hun samenkomen in Genève, alsmede van de voorgeschiedenis en de oprichting van de Wereld raad van kerken te Amsterdam. 16 SEPTEMBER Engels pond 10,591—10,601 Aroerik. dollar S.ïVfij3,78^ Franse frank 77,023177,124 Belgische frank 7,557,55h Zwitserse frank S7,32j—87,37i Zweedse kroon 73.011—73,061 Duitse mark 90,30190,351 Deense kroon 54,791—54,842 Noorse kroon 52.79»52,842 Canada 3,971—3,978 Italiaanse lire 60,89160,942 Oostenrijkse schilling 14,641—14,652 Verder wordt het hulpwerk, zoals dit in veie delen van de wereld is en wordt verricht aan kerken en nood- lydende volken (vluchtelingenwerk) in beeld gebracht. Deze tentoonstelling bevat een groot deel van het fotomateriaal, dat op de Assemblee van de Wereldraad van Kerken m Evanston (1954) is te zien geweest en nu in Schiedam wordt tentoongesteld. Wat nier te zien is geeft een getuigenis van de gezamenliyke hulpverlening in een wereldnood. Tijdens de tentoonstelling zullen, naar de Oecumenische F-aad ons mededeelde, nog verschillende acties worden ondernomen. De Oecumenische Raad van Ker ken heeft de toegangsprijs op een voor ieder aannemelijk bedrag van 0,30 per persoon gesteld. Kinderen beneden de 13 jaar en schoolklassen zullen de tentoonstelling zelfs voor het geringe bedrag van 0,10 kun nen bezoeken. Op deze wyze streeft de Raad er naar, zoveel mogelyk Schiedammers Advertentie IM. HOOGSTRAAT 86 - TELEFOON «SS81 Het programma van het concert, dat de Schiedamse muziekvereni ging St. Ambrosius op zondag 20 september des n.m. 8 uur, onder lei ding van de heer C. L. van Beurden, op het Plantage-podium zal uitvoe ren, ziet er als volgt uit: 1. Arromanches Mars, A. E. Kelly: 2. Ouverture Triomphale, Bach: 3. Balsirenen Wals, Fr. Lehar: 4. Beel den uit de Vogezen. M. Boekei: 5. Chicago Jazz Ouverture, F. Ruelle, 6. Finale. Het Schiedamse clubhuiswerk St. Joris-Doele begint dinsdagavond 29 september met een afscheidsbij eenkomst voor de heer J. Klinken berg. Clubhuisiedcn van 1113 jaar, ouders-medewerkers (sters) en oud- medewerkers (sters) zijn van harte welkom. Voor de werkende jeugd is er woensdagavond 30 september een dansavond, aanvang 8 uur. Geboren te SchiedamWilhelmir.a, dvWde Vries en N Stuifzand; Pa tricia, d v R M Tettero en G Bo- gerd; Pieternella, d v A Boes en N Akkerman; Cornelia A. d v M H Bruijn en M G Maurits; Elisabeth, d v A C van Pelt en H Bentem; Ma ria J, d v E J Baanvinger en J C Rijnberk; Petrus A, z v M M van Raaij en J M van den Berg; Anna M, d v H J A de Groot en A C van Jole; Eunice, d v C van Katwijk en J van Krimpen: Rudolf, z v T J N Bader en J M de Leeuw; Johan nes, z v H T Wanisteker en A E J Hanenburg; Saar, d v P J Stehou- wer en E Bolk. Overleden te Schiedam: Kaatje Streefkerk 60 jr, echtgenote van J van Schie. OUDE TONGE Donderdagmid dag jl. zijn de eerste suikerbieten voor de suikerfabuek Futtershoek, op de kaai aangevoerd door de land- i bouwer Th. v. Vugt. (Van onze sportredactie) Het elftal van Fortuna-V! zal zondagmiddag aan de Floresiaan, in de thuiswedstrijd tegen het nog ongeslagen Noad, bijzonder zwaar op de proef worden gesteld. Waarom? Wel doodeenvoudig, omdat de Tilburgenaren reeds vijf punten uit drie wedstrijden puurden met een doelsaldo van 52, waarbij nog komt dat vorige week zondag met 20 van Vitesse werd gewonnen. Dit alles overwegende moeten we de spelkwaliteiten van Noad hoger aanslaan dan die van KFC, waarvan Fortuna zyn tweede wedstrijd met 20 verloor. Wil dat nu zeggen, dat onze stadgenoten zich ook voor de komende zondag reeds moeten ver zoenen met de gedachte dat zy weer het onderspit zuilen delven? Dat be hoeft geenszins, want het is best mogelijk, dat Fortuna juist tegen Noad beter voor de dag komt. Er wordt in dezelfde opstelling als tegen KFC gespeeld: De Leeuw (d.); Swaneveld en Kooiman (a.)Weber, Jansen en v. d. Borden (m.);, Smits, Maltha, Bouman, v. d. Burg en De Korver voor. Hieruit blykt, dat men in Fortuna-kringen toch vertrouwen in dit elftal heeft. VFC eist zondagmiddag ook een deel van de publieke belangstelling voor de voetbalsport op. De geel zwarten zyn In Dordrecht tegen Fluks gestart met een 4O-overwin ning, een resultaat waarop maar wei nigen zullen hebben gerekend. Daarom wordt de eerste thuiswed strijd tegen het Rotterdamse RFC ai direct belangryk. Vooral ook omdat de Rotterdammers de competitie zijn ingegaan met een 1—0-zege op DCL. RFC lijkt ons beslist sterker dan Fluks, zodat VFC aan deze ploeg de handen vol zal hebben. Voor de derde klas amateurs gaat De Hollandiaan vol goede moed naar Lekkerkerk, dat vorige week met 3—3 gelijk speelde tegen ODI. We mogen verwachten dat onze stadge noten ook zuilen probei en deze ploeg een punt te ontnemen. RKWEK, dat zyn eerste competi- tiewedstryd op een wat ongelukkige manier verloor, krijgt in het Nieuw- lant gelegenheid zich te herstellen tegen CKC, dat zondag jl. tegen Alblasserdam geiyk speelde. Mis schien geeft de keurige, nieuwe tri bune de RKWIK-ploeg de nodige inspiratie om nu een beter resultaat te boeken. Het verdere KNVB-programma voor zondag luidt: VSV 2—Fortuna 2, RFC 2VFC 2, Neptunus 2For tuna 3. Onderafdeling Voor de onderafdeling Rotterdam gaat TSB in de uitwedstrijd tegen OHVV proberen zijn derde overwin ning te behalen. WF speelt zondag middag om 2 uur thuis tegen Radio, hetgeen een spannende party voetbal kan worden. De lagere elftallen moeten het vol gende programma afwerken: SVV 5 —VFC 3, ODI 2RKWIK 2. Hollan diaan 3—Excelsior R 7. Hillesluls 3 —Hollandiaan 4, WF 2—TOGB 2 Fortuna 4—Sparta 10, RKWIK 3— Excelsior R 9, Fortuna 6Excelsior R 10. Excelsior '20 6—VFC 4, VFC 5 RFC 8, RFC 8—Hollandiaan 5. VFC 6—HDVS 8, RKWIK 4—Spar taan 12, Hollandiaan 6CW 11, Schiebroek 5—RKWIK 5, WF 3— Bloemhof 3, Swift Boys 3WF 4 TSB 2—Afr Boys 2, DJS 8—RKWIK 6. in de gelegenheid te stellen kennis te nemen van wat de Wereldraad van Kerken, waarmede zich momen teel ook de Synode der Gereformeer de Kerken zo intensief bezighoudt, doet ter leniging van de wereldnood. De nationalisatie in Indonesië van Nederlandse tabaksondernemingen, veeteeltbedrijven, gas-, elektriciteits- en waterleidingbedrijven en grote landbouwondernemingen is gevolgd door de nationalisatie van twaalf handelsondernemingen Inclusief alle dochterondernemingen. Voorts zijn bij de Indonesische re- gering in behandeling ontwerp rege-" ringsverordeningen tot nationalisatie van elf Nederlandse spoor- en tram- wegmaatschappijen op Java en Ma- doera en de nationalisatie van de Deli Spoorweg Maatschappij op Su matra annex haar telefoonbedrijf. Dit deelt minister Luns mee in de toelichting op de begroting voor 1960 van Buitenlandse Zaken, MAASSLUIS. De officiële ope ning van de openbare kleuterschool te Maassluis vindt -'-t plaats op maandag ai., zoals m de bedoeling lag, doch op dinsdag 22 september te 2.30 uur. Glashelder en met grote kennis van zaken geeft prof. dr. W. Ban ning in het boekje Kerk en Com munisme (nr. 4 van dc Kerk en Wereld Reeks, Boekencentrum, Den Haag 1959) een schels van de hui dige situatie. De kerk van Christus staat in een wereld, die voor een belangrijk deel door de communisten wordt beheerst. In de landen waar de communisten de baas zijn, worden de activiteiten van de kerk op vele manieren be- moeiiykt en onmogeiyk gemaakt. Niettemin blijft ook in de commu nistische landen tot nu toe de kerk bestaan. Prof. Banning geeft een in al zyn beknoptheid uitstekende schets van het huidige communisme. Daarop volgt een meer feiteiyk relaas hoe het de kerk in de communistische landen is vergaan. Ten slotte be handelt hy de grote vraag: Hoe zal de kerk staan tegenover het com munisme buiten en in de communis tische ïanden? De kernvraag die de christen aan de communist steeds weer moet stel len is: Wat doet gy met de mens? Aan deze vraag hebben zy immers ook het Westen steeds te meten. Want het antwoord van de kerken aan het communisme kén niet een neen zonder meer zyn. Het moet insluiten een maatschappelijke ver nieuwing. een wereldomvattende soli dariteit en een inneriyke hervorming tot gemeenschappeiyke verantwoor delijkheid. v. v. ROTTERDAM Aan de Visafslag alhier werden van IJmuiden en el ders 250 kisten verse zeevis en 400 kg paling en spiering aangevoerd, .„De„ Priizen waren: Schol midd. 49-5°: klein 25-34; Schelvis midd. 3543: ld. klein 28—35; Ka beljauw gr. 55—58: id. klein 30—33; Makreel 20—22; Wijting 22—23; Ha ring verse 28—30; Geep 30—32: Spiering 0.45—0.50; Levende paling dik 5205,35; id .dun 2,80—3,00,

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1