Waterwegsymfon ie Panagro moet naar ander terrein Ui; WILSO Eerste weg in Holy unieke Niet te slecht bezoek bij orkestconcert van SCK 8 IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Nieuwe klank in Drie brandjes in Schiedam Lezing over de opleiding voor de zeevaart Caterina showt chiedammers onder elkaar B. Gurmewegli onderscheiden Doklersdiensten Voetgangster aangereden Predikbeurten utmwmtiun Visafslag Wisselkoersen Veilingnieuws het vrue volk ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1959 PAGINA 4 (Van een onzer verslaggevers) De gehele Schiedamse gmeenteraad heeft vrijdagavond zijn hartelijke instemming betuigd met het voorstel van R. en W. om in beginsel het plan voor het nieuwe Stationsplein en de aansluitingen daarvan op het verkeersnet rondom de stad te aanvaarden. Dat nieuwe Stationsplein zal uit twee gedeelten op verschil lend niveau bestaan; het hoogste deel daarvan, dat zich onge veer wee meter boven de rest van het plein verheft, gaat aan sluiting geven op een nieuwe verkeersweg die gedeeltelijk de oude spoorbaan volgt en in westelijke richting op de Burge meester van Haarenlaan, in oostelijke richting op het Rotter damse wegennet uitmondt. De kosten die in het raadsstuk zeer globaal waren begroot op 6 miljoen gulden, zouden (als de tijdens het raadsdebat door wethouder v. d. Berg in een nadere becijfering van de uitvoe ring m fasen genoemde bedragen juist zijn) in de buurt van de 7.6 miljoen komen. Wanneer aan het tijdschema de hand kan worden gehouden, zal het gehele plan behoudens de vierde fase, het maken van een rechtstreekse verbinding tussen de nieuwe verkeersweg en de Prof. Kamerlingh Onneslaan, in 1963 voltooid zijn. Rente I Geniaal (Van een onzer verslaggevers) „De fabriek waarin wij de elementen gaan maken voor de bouw van de eerste duizend woningen volgens bet systeem Lar- sen-Nielsen," zo vertelt ons ir. F. Brouwer, directeur van de N.V. Panagro in Warmond, „komt niet op bet daarvoor aan vankelijk bestemde terrein aan de Maassluisedijk in Vlaardin- gen. Het Hoogheemraadschap Delfland maakte daartegen be zwaar in verband met de aanleg van de tweede waterkering." Galerijbouw Eigen financiering Grote opgang wit p m*mms UITNODIGING Café-rest. ,De Kroon', Koemarkt 1, Schiedam Klucht en oorlog Vrouwen en vlammen Schiedamse raad stemt van harte in met stationsplan Voor de algemene opzet van het plan klonk mfc alle raadsfracties grote waardering. Over ate lel de tails wilde men Intussen wel wat meer weten Zo vroeg de heer Do- nunlcus <a.rdie de ry van sprekers opende, zich af of het iaagstgelegen deel van het plein, waar toch de meeste reizigeis moeten worden ver wacht, met wat klem was uitgeval len. Tegen de uitvoering van de laat ste fase, waarbij een aantal panden aan de Prof. Kamerlingh Onneslaan moeten worden gesloopt, had hij nog al wat bezwaar. Hp" hoopte dat de dan geldende situatie een andere oplossing mogelijk zou maken. Daar naast drong hij aan op spoedige in diening van voorstellen die een be tere verbinding met de stad zullen geven. Ook de heer Kok (c.-h.) sprak de hoop uit dat het slopen van de in fase 4 bedoelde huizen achterwege zou kunnen blijven. De heer Van Woerkom (v.v.d meende dat toch niet alle hinderlijke kruisingen door dit plan zullen ver dwijnen. Hij achtte voorts de voor de taxi's aangewezen plaats minder gelukkig en zou liever de eerste twee fasen tegelijk in uitvoering genomen willen zien, zodat niet het Nieuw- land nog twee janr langer op zijn verbinding met het station zou hoe ven te wachten. De nog resterende kruisingen en de moeilijkheden met de rijwielbewaar plaats zullen nog nader worden be keken. Fase 1 en 2 tegelijk uitvoeren is, afgezien van fmanciéle bezwa ren, niet mogelijk. Het oude station kan immers niet eerder worden ge sloopt dan het nieuwe klaar Is en dat zal pas in 1961 het geval kunnen zyn. Zonder hoofdelijke stemming ging de raad daarna met het voorstel ak koord. Aan de overige agendapunten wer. den niet veel woorden gewijd. Iets van een debat ontstond er alleen by het voorstel tot het aangaan van enige kasgeldieningen bij de Bank voor Nederlandse Gemeenten tegen een rent van 4y, De heer Kok (c.-h.) wees daarbij op de leningen die Gelderland en enkele gemeenten op de vrije geldmarkt hebben kun nen onderbrengen tegen een rente van 4(4 Door die lagere rentevoet worden de lasten van belastingbeta lers en woningzoekenden verlicht. Wethouder Van Bochove (arbis verheugd dat de heer Kok de geva ren van een hoge rente inziet, blijk baar anders dan de regering die de bestaande rentevoet graag gehand haafd wil zien. Er is nu in veertien dagen voor 160 miljoen aan leningen van overheids organen op dij vrije markt geplaatst; het is duidelijk wat er dan met de rente gebeuren gaat. Zonder dat hij het beleid van de Bank voor Neder landse Gemeenten voor zijn, rekening nemen wil, meent hij dat het prin cipe der centralisatie juist gebleken is. Overigens zou nog moeten worden afgewacht welke rente er uit de bus zou komen als Schiedam met een le ning op de vrije markt verscheen, De lemngsvoorstellen werden daarna zonder stemming aanvaard. Gisteren hebhen in Schiedam drie kleine brandjes gewoed. Alle drie de brandjes konden op snelle wyze wor den geblust, zodat de brandweer slechts met weinig materiaal behoef de uit te rukken. Het eerste brandje brak om tien over twaalf uit m het huis van de Schiedamse groothande laar J. van Suit de Burgemeester van Haarenlaan Hier vatte door on bekende oorzaak de vitrage in de woonkamer vlam Door de bewoners kon het vuurtje met een emmer wa ter bedwongen worden, zodat de brandweer, die onder leiding stond van de neer Keuzenkamp, geen dienst behoefde te doen. Het tweede brand je ontstond^ achter de Verenigde Glasfabrieken, waar enige Schiedam se jongens omstreeks tien voor half acht een hoop vuil hadden aangesto ken. De brandweer, die onder leiding van de heer De Jager was uitgerukt, kon het brandje m tien minuten tijd met een straal bedwingen Het derde brandje brak gisteravond omstreeks kwart over acht uit. Weer nadden. jongens in een hoop afval biand gesticht Dit vuurtje kon in luttele seconden met een emmer wa ter worden uitgemaakt. Aangifte van diefstal heeft de nertsfokker W R. gedaan. Bij het openen van zyn bedrijf 's ochtends bemerkte hij dat men dit al voor hem had gedaan. W. R. mist éen nerts. Wéér een week voorbij. Een week Schiedam'zonder een drupel regen. Wij, stadsmensen, treuren daar niet zo om. Wij zien graaa zon en alleen gum zon. Wij treuren als het regent. In deze week hebben de voetgan gers uit deze stad extra goed opgelet. En- als wij de politie goed hebben begrepen, dan loopt het wel los met ie verhaaltjes, die deze week tegen voetgangers zijn opgemaakt. Hun aantal was niet buitensporig groot. Nu moet u niet gaan denken, dat ■na deze week btj 't oversteken weer alles geoorloofd is. Nee, de politie blijft opletten. En bovendien is het voor uw eigen bestwil, dat u zich stipt aan de verkeersregels houdt Vandaag dan tot slot de laatste tcaarsehmoingen, die de Schiedamse politie ons zond: VOETGANGERS.... Steek de rijbanen en rijwielpaden haaks, voorzichtig en zonder node- kite onderbreking over JEUGDIGEVOETGANGERS.. Op de rijweg mag niet gespeeld worden. Doe dit op de trottoirs 1 OUDERS.... hen, maar vooral.... controleert hen! Tegenvaller zal bouw van systeemwoïiingen ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLK. Maracalbo, 2, 7 en 9.IS uur. PASSAGE: Und Abends in die Scala. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: Stoute kinde ren, zoete Jünderen, 12 tot it uur. Apotheek: Evers, Lange Haven 41. Diversen: JEUGDHAVEN- Passe-partout, S uur. MUSIS SACRUM- ïeestavond per- «oneelsver. Excelsior. S uur, IRENE Geref. Jeugdcentraie, 8 uur. TOLKSGEBOUW: Het Voetlicht, S u WIJKCENTRUM: Jaarleest tennisclub WF. 8 uur. korfbalver. Succes, 8 u. SPORTCENTRUM: Zwarte band- examens, 7 uur. ZONDAG Bioscopen: 1MONOPOLE: Maracstbo. 2. 4.15, 7 en 8.15 uur. PASSAGE Und Abends In die Scala. 2, 4.15, 7 es 9.14 uur. Tentoonstellingen STEDELIJK MUSEUM: Stoute kinde ren. zoete kinderen, 12 tot 5 uur. Diversen: INSTUIF r -k. Jong Schiedam. 8 uur. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENA: Dodende liefde. Zat. en zon dag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). CAPITOL. The Colossus of New York. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur (18 jr). CENTRAAL: De slag om de V I. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 930 uur (14 jr). CINEAC (naast de Bijenkorf): Jour naal van 0 tot 24 uur. CINEAC (in Beursgebouw) "Vlammen over de Phlllppljnen, Zaterdag 11.30, Uö, 3 30. 5 30. 7 30 en 9 30 uur, zondag vanaf I 30 uur 14 Jr)Zon dag U uur vm.: Geen plaats voor wilde dieren (a.I.J. COLOSSEUM: Verboden moederliefde. Zaterdag 2. 7 en 9.15 uur, zondag 2. 430, 7 en 915 uur (14 jr). HARMONIE Fort Bowie. Zaterdag 3 30, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, en 9 15 uur (14 jr). MJaDERE Babette op bet oorlogspad. Zaterdag en zondag 2, 4 30, 7 en 9J0 uur (14 jr). LUTUSCA- Zij was een van hen. taterdag en zondag 2, 4 30, 7 en 930 uur (S3 jr) LUXOR De -wereld der dieren. Alleen middagvoorstellingenzaterdag en tor,dag 2 en 4 30 uur (a.l S MSTBO: De vrouw die tweemaal leefde. Zaterdag 330, 7 en 9.15 uur, tondag 2. 430. 7 en S.15 uur (18 Jr). ranfSES- Paspoort der schande. Zat. J en 9 30 uur. zondag 4.30, 7 en 930 uur (18 Jr). "EX De pas des doods. Zaterdag en zondag 2. 4 30, 7 en 9 15 uur (14 Jr). in AL Lt De vallei van de zon. Zat m zondag 2, 430. 7 en 9.30 uur (14 Jr) t VENSTER: Nachten zonder liefde. Zaterdag 2. 7 en 9 15 uur. zondag UO. 4 15, 7 en 9.15 uur (14 jr). VICTORIA Geen cent voor de be lasting. zaterdag en zondag I «i s 930 uur (al.). Zat. en zondag 2 «n 430 uur: John en Julie (aJ.) Mr. Engelsman (arb.) juichte het toe dat de raad zich nu bepalen kan tot een beginselbesluit, zodat later op de details kan worden ingegaan. Sommige hoofdgedachten van het plan noemde hy werkelijk geniaal; vooral de verbinding met Rotterdam via een hoge brug over de Schie leek hem zeer gelukkig. Minder ge lukkig vond hij het dat fietsers die van de Burgemeester van 1 laarenlaan komen, op het hoge deel van het plein arriveren en dan hun karretjes naar beneden moeien sjouwen. De heer Reynart (k.v.p.) drong erop aan vlug met de onteigening te beginnen zodat de uitvoering daarop niet hoeft te wachten. De raad Zal ook tijdig de kiedieten moeten vote ren. Ook iuj achtte het afbreken van huizen bij het ter hand nemen van fase 4 een bittere pil. Wethouder v. d. Berg (c.-h.) was zeer ingenomen met de waarde ring voor het plan, dat hij een nieuwe klank noemde in de sym fonie van het Waterweggebied. Het voegt een nieuw element toe aan het vele waarop Schiedam trots mag zjjn. Dank bracht hy aan de stede- bouwkundige en de staf van Ge meentewerken die na veelzijdig over leg de plannen ontwierpen. Ook het college zou liever geen woningen afgebroken zien; aan ae andere kant zal die doorbraak en straks de bouw van het raadhuis een betere verbin ding met de stad tot stand brengen. niet vertragen Er is ons nu een terrein Aangewezen in de indastrlepolder, aan de Energie weg. We zyn daar niet zo gelukkig mee, want het is nogal aan de krappe kant en het ligt ook niet aan het water wat voor de aanvoer van grond stoffen en materialen wel een bezwaar is." Advertentie IM. goede v HERENKLEDING 'HOOGSTRAAT 61 SCHIEDAM- S-UTSELAAM 32—34 ROTTERDAM De Schiedammer B. C. A. Gunne- wegh ontving hedenmorgen ten stad- huize uit handen van de burgemees ter de ere-medaUle, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau, in brons, die hem bij KB van 9 september 1959 was toegekend, wegens langdurige en trouwe dienst by de NV Van der Meer en Schoep, alwaar betrokkene als bakker werkzaam is. In tegenwoordigheid van familiele den en een vertegenwoordiging van ihet bedrfjf vond deze uitreiking plaats. Vanaf zaterdagmiddag 1 uur tot zondagnacht 12 uur zullen de vol gende Schiedamse huisartsen in bij zondere gevallen, te bereiken zyn: dokter J. van Buren, Buys Ballot singel 72—76, tel. 69661; dokter G. Pet, Tuirdaan 38, tel. 66898; dokter J. van der Veer, Ruys de Beerenbrouck- Jaan 16. tel. 69873. Apotheek Gouka en Co.. Groenelaan 127. Een reohterdybeenbreuk liep gis teravond omstreeks zes uur de 64- jange voetganster Cl. V. te Schie dam op, toen zij zonder uit te kijken overstak op de Rotterdamsedyk ter hoogte van de Hema. zy werd aan gereden door een auto, bestuurd door H. d. N„ havencontroleur, en is per GG en GD naar het gemeentezie kenhuis vervoerd. Hervormde Gemeente te Schiedam Predikbeurten voor zondag* Grote Kerk, 10 a; ds A Hoffman; 7 u; ds A A Wildschut, Amsterdam (Opendeurdienst) Betheikerk, 10 u: ds J D Smids; 5 u: ds A Hoffman. Opstandingskerk, 10 uur: ds D J Spaling; 7 uur: ds J G Jansen. Vredeskerk, 9 u* ds mr G A Alma, Amsterdam (jeugddienst); 10.45 uur: ds J G Jansen; 7 uur: ds J Gras. Die tegenvaller heeft de directie van Panagro ar niet van weerhouden de hand te houden aan het tijdsche ma dat al vroeger werd opgesteld en waarin tot uitdruking komt dat men de zaken snel en flink wil aan pakken. Zo ziet, in hoofdlijnen, dat schema eruit: 1 november: begin bonw fabrieks complex; 1 december eerste paal voor het woningblok in V laar dingen; Begin juli 1960: eerste leverantie van bouwelementen uit de fabriek; Juni 1962; oplevering van de laat ste woningen in Vlaardingen; December 1962: oplevering van de laatste woningen in Maasluis. Als we over de bouw van duizend woningen spreken, zy wy niet he lemaal nauwkeurig. Het zyn er welgeteld duizend en acht. Daar van zullen er 756 in Vlaardingen verrijzen; de overige 252 worden in Maassluis gebouwd. Zoals men weet zullen van de totale produk- tie 425 woningen ter beschikking komen van Rotterdamse gezinnen. In Vlaardingen worden twee blok ken van 54 acht van 45 en acht van 36 woningen gebouwd; van die wo ningen zullen er 548 vier en 161 diie kamers hebben; de dan nog resteren de 47 woningen zullen voor bejaarden worden bestemd en zyn daarom in verschillende van de bouwblokken op de begane grond geprojecteerd. In Maassluis, waar men met de voor bereiding niet minder gevorderd is, zullen drie blokken van 54 en twee blokken van 45 woningen verrijzen Al deze complexen zullen ais ga lerijbouw met vfjf woonlagen worden uitgevoerd. Per woning zullen onge veer 25 betonelementen worden ge bruikt. Als de produktie eenmaal goed op gang is, zullen er per dag twee wo ningen in de fabriek vervaardigd en op de bouwplaats gemonteerd kun nen worden. Het transport zal door het bouwbedrijf zelf worden uitge voerd met behulp van zogenaamde diepladers, die speciaal voor dit ver voer zijn uitgerust, zodat bij voor beeld de wandetementen, compleet met de daarbij behorende vensterrui ten, in hun geheel kunnen worden getransporteerd. De bouw van het fabriekscomplex dat ongeveer een miljoen gulden vor deren zal, wordt door de N.V. Pana gro geheel uit eigen middelen ge- financiexd. Het zal bestaan uit een hal met twee traversen van zestien en een travel se van zes meter, die zal worden toegerust met de voor het transport binnen de fabriek beno digde kranen. Er zal worden ge werkt met v'er transportbanden, waarop de stalen bekistingen voor de verschillende bouwelementen een plaats zulien vinden. Het bebouw de oppervlak zal ongeveer 3200 m2 beslaan; het opslagterrein buiten met de aanvoel ingen ongeveer 5000 m2. Op de bouwplaats zullen de ele menten, waarvan de zwaarste onge veer drie ton wegen, met behulp van een bouwkraan op hun plaats wor den gebracht. De gevels van de wo ningen zuilen met een verf van gro te duurzaamheid worden geschilderd en daardoor niet het grauwe aanzien krijgen dat betonwonïngen door gaans vertonen; alleen de kopgevels worden uitgevoerd in beton van een speciale korrelstructuur dat onver huld zal bly'ven. Het Larsen-Nielsensysteem heeft in Denemarken giote opgang ge maakt en de laatste jaien vooial ook in Duitsland steeds meer toepassing gevonden. Nadat deze Deense wo ningen op grote schaal in Hamburg waren gebouwd, heeft men de bouw ook in andere Duitse steden ter hand genomen. Uiteraard wordt het systeem hier aan de Nederlandse eisen en verlangens aangepast. Ar chitectonisch is de werkgroep Van Tyen, Boom, Posno te Rotterdam daarby als adviseur opgetreden. vl11 f» -»jv. t i v-. -Viï (Tan een onzer verslaggevers) De wegaanleg in de wijk Holy, die ten noorden van Vlaardingen- Ambacht zal verrijzen, is begon nen. Als eerste straat kan de Bur gemeester Verkadesingel verlengd worden. Grote zandwagens rijden af en aan. Daar, waar Rijksweg 20 de Burgemeester Verkadesingel zal kruisen, wordt ook reeds hard gewerkt. De ondergrond moet zo stevig mogelijk gemaakt worden. De koeien zijn aan alles nog niet zo erg gewend. Zij staan 'n beetje verslagen op de nieuwe zandbanen en onder de reclameborden te dromen. Toch zullen zij niet lang meer op de groene weiden ten noorden van Vlaardingen grazen. Rotterdam, 18 september 1959 Heden kwamen aan de Visafslag alhier twee vaartuigen en werden van IJmuiden en elders 250 kisten verss zeevis cn 280 kg paling eii spit- ring aangevoerd. De pryzen warenTong gr 4,70— ƒ4,85, Tong midd 3,091.10, Tong kl 2,55—2,60, Tong slips 2,30—2,35, Tar bot gr 2,903,50, Tarbot midd 2,00 2,10, Tarbot kl 1,10—1,40, Griet 1,15— 2.50, Schol gr 4244, Schol midd 44 49, Schol klein 28—32, Schar 19—23, Schelvis midd 4950, Kabelj midd 3638, Kabeljauw kl 2528, Makreel 25—27, Zeehanen gr 63—64, Zeeha nen midd 4648, Zeehanen kl 1014, Wij tuig 1822, Haring verse 2023, alles per kist. Spiering 0,450,50, Levende paling dik 5,205,50, Levende paling dun 2,40—2,60, per kg. MAASSLUIS. Van zaterdag middag 12 uur tot maandagmorgen 8 uur P. W. Helleman, P. C. Hoofd laan, telef. 2900. Advertentie XM. Wij nodigen U uit voor onze ■welke wij geven in op DINSDAG 22 en WOENSDAG 23 SEPTEMBER aB -van 10 30 tot 12 uur. Tijdens een gezellig muziekje tonen onze mannequins U de nieuwste creaties uit Parijs, Itallé en Zwitserland, op het gebied, van. hoeden, sjaals en handschoenen Dameshoedenmag. M, REESE, Hoogstraat 60, Schiedam, Telefoon 66728» GRATIS TOEGANG MAASSLUIS. Be kleine han delsvaart in Nederland heeft mo menteel 1009 kustvaarders. Er zijn vele zeevarenden voor deze vloot no dig. Voor jeugdige personen, die zich aangetrokken voelen tot de zee, lig gen op deze vaart ongekende moge lijkheden. Men kan zelfs kapitein of machinist worden. Velen kregen reeds de kans, klommen op tot de hoogste rang en verwierven zich een zeer goed bestaan. Dit vertelde kapitein J. D, J. Posfcma op de propaganda-filmavond van het Kon. Zeemanscollege „De Groninger Eendracht", die woensdag werd gehouden in het Zeemanshuis te Maassluis. Er zijn scholen waar men zich kan bekwamen, waar men kan leren mits men drie jaar heeft gevaren. Be haald kan worden het diploma voor stuurman en machinist (kleine han delsvaart) Verder zyn er de dagnyverheids- seholen, die gevestigd zyn te Delfzyi, Amsterdam, Harlingen en Rotter dam. Deze scholen geven een 2-jarI- ge theoretische- en praktische vak opleiding. Om deze scholen te kun nen bezoeken moet men 13 jaar zijn en de 16-jarige leeftijd niet hebben overschreden. In zijn interessante inleiding richtte kapitein Postma zich niet al leen tot de jongeren doch ook tot de ouderen. Hy wees om. op de sociale verzorging van de jeugdige zeelui, die na een vaartljd van 2 jaar reeds op kosten van het studiefonds kunnen gaan studeren. Na de pauze werd de film „Het zeegat uit" vertoond, die ook weer een helder beeld gaf van de vaart op een coaster. I 18 SEPTEMBER. i Engels pond 10,59)10,60 Amerlk. dollar 3.77S—3,78 Franse frank 76,975—77.074 Belgische frank 7.557.551 Zwitserse frank87,3687.41 Zweedse kroon 73,0073,05 Frans Moonen dirigeerde gister avond het Rotterdams Philharmo- nisch Orkest in een niet al te slecht bezocht concert voor de Stichting Culturele Kring. Ook het concert zelf Caterina in die Scala. Catenna Valente is een veelzydige artieste en ze laat dat zien en horen in Und abends in die Scala", een Duitse showfiim, dié van zater dag tan. donderdag m Passage draait. zy danst, imiteert, speelt voor i' clown en zingt. Zoals gebrulkelyk in dit soort re vues is de intrige niet opvallend. Een beroemde zangeres zal voor het eerst m publiek optreden. Maar als het contract al te afgesloten, weigert zU. De manager komt op het idee een onbekende Paryse artieste te enga geren. Onder de naam Gloria del Castro wordt Caterina Duval de be roemdheid ingesmokkeld. Catherine Valente speelt de rol van het onbekende kunstenaresje en krijgt gelegenheid om al haar kun sten te vertonen. Zij doet het char mant en onderhoudend. Een heel zonderlinge combinatie van klucht en opvoedingsfilm vmdt men van dinsdag tm donderdag m M o n o p o 1 e. Daar draait „Jerry maakt weer herrie!" (The delicate delinquent). Als u de korte inhoud leest, zult u het kluchtige er niet van begrijpen Een zeer nobele politieagent wil de nozems van een armoe-buurt redden en ziet zijn kans by een jongen die algemeen voor geschift wordt gehou den. Hy slaagt m zyn opzet De jon gen bekent zelf graag politieagent te worden, wordt het inderdaad en gaat op zyn beurt de misdadige no zems tot inkeer brengen. Maar Jerry Lewis speelt de hoofd rol in deze ernstige geschiedenis! Hy is de geschifte nozem en later de brave politieagent. De twee elementen waaruit de film is opgebouwd, zijn vrywel los van elkaar gebleven. Jerry Lewis draait zoals gewooniyk met de ogen, maakt krankzinnige danspasjes, beleeft vol slagen klucht-avonturen met een gekke uitvinder, een Japanse worste laar en de leraren van de politie school. Ondanks dit alles wordt hy opgevoed tot een goede agent, van wie ieder veel houdt. Een spectaculaire oliebrand een aantal kilometers uit de kust van Venezuela voimt de aanleiding tot het alleszins kleurrijk, doch niet al tijd even waarschijnlijk verhaal van „Maracaibo". Cornel Wilde speelt de sterke man, de ohebrandblusser; Jean Wallace is het lieve schryfstertje dat hem tot inkeer weet te brengen. Tussen dit alles door loopt nog een tweede lief desgeschiedenis, zodat alle factoren toor een happy ending aanwezig zyn Er zijn verschillende goede opna men te zien, oa. van de brandende boortoren en de film is tot kort voor het slot waarby men verwacht de zakdoek nodig te zullen hebben - wel enigszins aanvaardbaar, maar helaasvoor het licht- opgaat, weet men nog een „lekker" slot in elkaar te draaien. Monopole (zaterdag tm.maan dag). valt in de categorie "niet al te slecht", want Frans Moonen is een uitstekend vakman, ai heeft hy grote moeite om met een orkest werkelijk muziek te maken. Met een koor lukt hem dit onmid- deliyk, maar een orkest wordt door zijn correcte maar weinig inspireren de leiding niet gemakkelijk tot levend musiceren gebracht. Voor de pauze, in Webers Frei- schützouverture en de Eerste Sym fonie van Beethoven, was overigens ook de correctheid niet altijd aan wezig en klonken vele passages uit gesproken hard en rammelend. Ma Mère l'Oye van Ravel, een veeleisend orkeststuk dat men echter zonder wezeniijIe bezwaar op de manier van een speeldoos kan uitvoeren, gaf na de pauze getuigenis van Moonens kennis van het orkestapparaat. Door het slagen van dit stuk blijkbaar geïnspireerd, speelde het orkest ten slotte Liszts symfonische gedicht Les Préludes met vaart en verve. Het sleepte de dirigent in minstens even sterke mate mee als deze het orkest aanvuurde. Zoals bekend, is de samenstelling van het orkest ten dele gewijzigd Willem Noske, die tot eerste concert meester is benoemd, treedt pas op 1 januari in functie; naast de andere eerste concertmeester, de al jaren fungerende Salvatore Tomasso, had nu echter de nieuw benoemde tweede concertmeester Gabor Radnai plaats genomen. Ook verder waren er verschillende nieuwe gezichten. Hoe de orkestklank BOSKOOP. De veiling van vrij dag kenmerkte zich door een ruime aanvoer van prachtige pernettyatak- ken met bes, troschrysanten In vele kleuren en asters. Opmerkeiyk is, dat de asters, die in vorige jaren tot de normale produkten werden ge schouwd in dit seizoen zo hoog wor den aangeslagen. De prijzen houden in feite gelijke tred met die van de troschrysanten, hetgeen uniek In de geschiedenis van de Boskoopse bloe menveiling kan heten. De aanvoer van rozen viel op de vrydagveiling zeer mee en alles wees erop, dat de kwekers van deze „koninginnen" alle mogelijke pogingen in het werk stel len om de kwantums van grootbloe- mige babyrozen zo hoog mogelyk op te voeren. Voor goede soorten werden flinke noteringen geboekt, waarby de nieu we babysoorten Nymph en Fire King byzonder opvielen. De noteringen waren: gr. bl. rozen per 20 stuks: New Yorker 200. 380; Butterfly 260300; Duisburg 260 320; Vierlanden 160220; Mad. Bou- ché 110—150; Pechtold 130—220; Better Tunes 150220; Roselandia 110—170; Hadley 110—140; Gem. soorten 2e kwaliteit 75—82. Babyrozen per 10 takken: Nymph 290—370; Fire King 290—400; Aria 110130; Sweetheart 100160; Wolfsglorie 130150; Else Poulsen 8090; Juweeltjes 2e srt. 70—90; White Sweetheart 2e srt. 7085; Moulin Rouge 3e srt, 26—36. Per bos: Pemettyatakken met bes 200—240; Troschrysanten wit 3485; Idem geel 6375; idem brons 51; Idem lila 3553; Gr. bl. chrysanten 180; Asters enkel 6166; idem dubbel 61; Herfstasters 2630; Sneeuwbes- takken 4775; Physalistakken 46; Physostegla 35; Tritoma 5866; Gla diolen 2754; Zinnia 33; Heliopsis 12; Siergras 1518; Scabiosa 9. Per stuk: Generiumpluimen 26. Per stuk in pot: Trades 31; Coleus 27; Begonia 25; Vetplantjes 15—19. in dit nieuwe seizoen geworden is, laat zich pas beoordelen wanneer het ensemble onder gunstiger om standigheden optreedt. RIEN OUWERKERK

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1