Derde prijs in voor SIMON KNA Herv. Kerkbouwactie start - bijna 1 miljoen Nog geen akkoord over uitleg loonspelregels INSTITUUT zich gaat vernieuwen 9 Agent schiet man neer bij wild gevecht Grote schade bij brand in mijncasino Fosforproef LAAN GENOEMD NAAR' AUDREY HEPBURN ZONDER COMMENTAAR NEDERLAND TELT TOPVISSERS Esperanto op lagere school DODEN IN VERKEER Gasverstilcking in Sliedreclit Droogterecord in de maak Hei en veen in vlammen V riendscliap-dag in La Courtine Liftend langs de Rivièra Tapïjtkever dwingt Sittard tot tweede grote schoonmaak Openbare school in Papendreclit krijgt godsdienstonderwijs Nieuwe naam Kadervorming Jeugdgroepen Geen man overhoord HET VRIJE VOLK MAANDAG 28 SEPTEMBER 1959 PAGINA 3 nu... beduidend goedkoper ter meuléh Trap legen buik (Van onze speciale verslaggever Bert Stoop) NEUCHATEL, ZONDAGAVOND. In het twaalfde-eeuwse kasteel van Neuch&tel is vanavond in 3 talen en onder groot enthousiasme van honderden sportvissers bekendgemaakt wat tot nu toe slechts een klein groepje ingewijden wist. Namelijk dat Nederland een van de zeven sterkste hengelaarslanden ter wereld is. Bovendien weten wij nu, dat het Limburgse dorp Tegeien de geboortegrond is van de op twee na meest perfecte wedstrijd visser, die er op de wereld te vinden is: Simon Knapen, 39 jaar, een lange schrale handelaar in oud ijzer, die op de hengel is wat Willem Teil op de kruisboog was. Slecht geloot Congres vraagt: (Van een onzer verslaggevers) Hefc Instituut voor Arbeidersontwikkeling heet voortaan Ne derlands Instituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden- werk. Ook de jeugd~ Hand afgerukt Advertentie Iü. Mofgen gaan onze huismoeders met voor mars of kinderen op stap, neen, morgen kopen ze voor zichzelf een corset, zoals ze er nog nooit een gehad hebben. „Geen namen noemen a(fe dure etiketten emiten ga dan je gang maar" zei de fabrikant. Ei» dat doen wij dan met ocze eorsetten (zijsluiting met veter) van 18.95, maar nü voor min der dan de halve prijs. Pracht eorsetten met voorge vormde elastieken binnenband, eorsetten voor zwaardere figuren, extra verstevigd afge werkt met steungevende balei nen, koopt U nu voor nog géén negen gulden. &iwxr. Dinsdagmorgen om 9 uur be- gmt de verkoop van deze pracht eorsetten voor zwaardere figuren, in de maten 70 t/m 92 (dus ook tn de grootste maten), kleur zalm, voor (Van een onzer verslaggevers) Zondagavond omstreeks tien uur heeft een politieagent bij een vecht partij op de Bos en Lommerweg te Amsterdam een man neergeschoten. In de heup getroffen, stortte het slachtoffer, de 23-jarige magazijnbe diende Jaap H., ter aarde. Andere schoten troffen een voorbijgangster en een jeugdige toeschouwster. Aan de schietpartij er werden in totaal drie schoten gelost ging een langdurige vechtpartij vooraf op de derde verdieping van het perceel Bos en Lommerweg 89. Jaap H. was de woning binnengedrongen om te pra ten over zün verbroken verkering met de 18-jarige Tinie R. Tussen de indringer en de vader van het meisje brak een gevecht nit. Daarbij werd de vader aan het oog gewond. Hij moest zich laten verbin den. De overige familieleden hadden inmiddels de politie gewaarschuwd. Twee 'agenten van de radio-auto- dienst trachtten Jaap H., die hard nekkig verzet bood, uit de woning te verwijderen. Er ontstond een langdurige vechtpartij, waarbij Jaap H. de re gen van slagen met gummiknup pels negeerde. Hij sloeg hard terug en trapte zelfs een van de agenten tegen de onderbuik. De moeder van de indringer, die was gewaarschuwd, slaagde er ten slotte in haar zoon te bewegen de woning te verlaten. Al vechtende met de agenten kwam de man de trappen af. Tijdens dit gevecht beet hij een van de agenten m de linkerhand. Buiten, waar een grote menigte op de afloop stond te wachten, her nieuwde Jaap H. zijn aanvallen op de agenten. Er werd een waarschuwingsschot gelost, dat echter geen uitwerking had. Toen hij zich ten slotte weer tegen een van de politiemannen keer de, loste een collega een aantal scho ten. Vooral door het prachtige resultaat van Simon Knapen, die zün nacht rust opofferde om in de keuken van hotel Du Soleil een enorme pan aard appelen tot visvoer te koken, heeft het Nederlandse team tijdens het vandaag gehouden wereldkampioen schap hengelen in het Canal de la Thielle visvriend en -vijand verstomd doen staan. Zeker, de rappe Fransen werden nummer 1 in het landenklassemenl en de in azuurblauwe trainingspak ken gestoken Italianen twee. Daaruit bleek wel, dat deze zuidelijke henge laars. om met equipeleider H. Lit jen; te spreken, 'wel een vissie kunnen vangen.' Maar als de twee matadors uit de Nederlandse ploeg, Leo Schattorjé en Willem Hermans, door een ongeluk kige loting niet op een plek waren verzeild geraakt waar het krioelde van bliekjes van 2 cm, dan zou de uitslag zeker gunstiger voor Neder land zijn uitgevallen. Overigens kunnen wij zelfs uit de bereikte resultaten zonder chauvinis me concluderen, dat er tenminste weer een sport Is, waarin Nederland internationaal meetelt. De loting viel ongunstig uit, want toen om negen uur een daverend startschot de vogels tot ver in de om trek verjoeg, zaten Leo Schattorjé en Willem Hermans vlak bij de monding vas het Thiellekanaal, waar hoofd zakelijk klein grut zat. Dat zü niette min met hun tweeën 295 visjes vin gen, pleit voor hun reactievermogen. Omdat hun vangst hoofdzakelijk bestond uit kleintjes, behaalden zij voor hun doen weinig punten. Vol gens de internationale puntentelling worden namelijk voor elke vis vijl punten toegekend plus voor eike gram gewicht een punt. Hoe groter dus de vis. hoe groter het puntenaan- tal. Halverwege het strijdperk zat de enige 'Hollander* In het Limburgse gezelschap, de Utrechter Arie den Iseger die jarenlang In het eerste elf tal van DOS heeft gevoetbald. Den Iseger is specialist in het van gen van grote voorns. Misschien za ten er grote vooms in het Canal de la Thlélle, maar zij kwamen niet aan bod, omdat de kleintjes zo om het aas aan de haken stonden te drin gen. dat er geen bijkomen aan was. Dat Arie als niet-specialist In het -- werk nog een totaal van 85 stuks In zijn plastic viszak kreeg, was overigens een verdienstelijk resultaat. Verder stroomopwaarts zaten de twee rood-wlt-blauwe topscorers: Huub Pepeis. telefonist van de staatsmijn Maurits en Simon Kna pen. Repels liep in het begin niet lekker. Hij moest te veel tijd ver spillen aan te veel kleine sabbelende alvertjes. Haar halvewege de strijd kwam hij er helemaal in. Met een verbeten trek om de mond, met de seherpvi&sende rech terhand niet wetend wat de linker hand aan bakken voer in het water smeet, haalde hü met record snel heid de ene grote alver na de an dere op de kant. Met een totaal van 148 stuks, gewicht 2.35 kilo, klasseerde hij zich als 31ste. En wat moet ik nog vertellen over Simon Knapen. Toen het eind signaal ging en een grote groep toe schouwers hem een ovatie bracht, telde een Zwitserse wedsfcrüdcommis- saris 257 stuks vis in zün net met een gewicht van 4,9 kilo. Bij de derde prijs, die hem dit op leverde, hoort een grootse huldiging met fanfaremuziek bij zijn terug komst in Tegeien. want waarom zou Limburg alleen zijn fietsende sport- kampioenen in het zonnetje zetten? (Van een onzer verslaggevers) 'In communistische landen. Rus land en Polen bij voorbeeld, bestaat zelfs in de kleinere plaatsen belang stelling voor Esperanto. Het zou van westelijke zijde onverstandig zijn om deze kans op contact met de gewone man ginds niet te benutten. Als men op alle scholen in alle staten Espe ranto gaat onderwijzen, kan in één generatie de taalbarrière op de we reld worden doorbroken.' Dit heeft dr. W. Drees, erevoorzit ter van de Nederlandse Esperanto- beweging, zaterdag gezegd bij de opening van het Samenhof-herden- kingscongres in Utrecht. Het congres heeft een motie aan genomen waarin de regering wordt verzocht Esperanto op het lesrooster van de lagere scholen te zetten. Ook vraagt men voor het diploma Esperanto gelijkstelling met de la gere talenakten die wel in de onder wijswet worden genoemd. Proefondervindelijk is bewezen, stellen de esperantisten, dat Espe ranto een goede grondslag is voor de studie van vreemde talen. Kinderen in de hoogste klassen van de lagere schooi kunnen Esperanto spelender wijs onder de knie krijgen Het tweejarige Jongetje L. van Zanten is zaterdagmiddag in zijn woonplaats Utrecht door een per sonenauto overreden. Het kind was onmiddellijk dood. In de Rembrandtstraat te Den Haag is de vijfjarige Th. Bres zater dag onder een driewielige melkwagen geraakt en verongelukt. In Amsterdam as zaterdag de 75-jarige mevrouw A. R. van der Burg door een vrachtauto aange reden. ZU is in het ziekenhuis over leden. Zondag is de 73-jarige bromfietser G. van Nes uit Vaassen door een auto aangereden aan welke hü geen voorrang verleende. De man overleed spoedig na het ongeluk. Zondagmiddag Is de 28-jarige wielrijder G. Put te Heerlen bij het oversteken van de Schaesbergerweg door een auto gegrepen. De man was op slag dood. De 71-jarige P. Kasteleyn is zon dagnacht in Den Haag achter het stuur van zijn auto overleden. De onbestuurde auto reed tegen een tuinmuur, waardoor de echtgenote van de bestuurder een hersenschud ding opliep. Op de Oude Apeldoomseweg te Vaassen is zondagmorgen de 36-ja- rige bromfietser G. van Norel aan gereden door een auto. Hij is op weg naar het ziekenhuis overleden. In Putten is zondag de 7i-jarige heer C. Meiling, die met een brom fiets de rijksweg AmersfoortZwolle onvoorzichtig overstak, gegrepen door een vrachtwagen. Hij was op slag dood. De 4-jarige Ferdinand Hieltjes uit Wijnbergen bij Doetinchem is za terdag in het ziekenhuis te Doetin chem overleden tengevolge van ern stige verwondingen, die hü bü een ongeluk opliep. Bü het oversteken van een straat werd het kind vrij dagavond door een autobus gegre pen en overreden. De achtjarige Hendricus Vermeu len uit Oegstgeest is vanmorgen tegen 8 uur dodelijk verongelukt, toen hij plotseling de Rijngeesterstraatweg te Oegstgeest overstak en door een per sonenauto werd gegrepen. Op 8 en 9 oktober wordt in Noord-Ierl&nd het wereldkampioen schap ploegen gehouden. Vertegen woordigers van 16 landen zullen deelnemen aan de strijd om de „Gouden ploeg". Zoals bekend heeft de Nederlander W. de Lint in 1957 deze trofee veroverd. (Van een. onzer verslaggevers) Een rede van de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, mr. J. van Aartsen, zaterdagmiddag uitgesproken in de Jaarbeurs- Merwedehal te Utrecht, is het officiële startsein voor de grote Her vormde Kerkbouwactie 1959 geworden. Officieus was de actie echter reeds begonnen: zaterdag had men al zeven ton bijeen. Men ver wacht nog deze week het eerste miljoen vol te maken. Voor het hervormd nationaal ap pel, dat de actie moet inluiden, be stond büzonder veel belangstelling. Toen de praeses van de Generale Sy node, dr. A. A. Koolhaas, het be groetingswoord sprak, hadden vier duizend hervormde gemeenteleden uit alle delen van het land de hal tot de laatste plaats bezet. Minister Van Aartsen meende, dat ieder lid van de Hervormde Kerk het zich tot een voorrecht moest rekenen, aan deze actie deel te ne men. Hü moest mededelen, dat de regering uiteraard (nog) niet in staat was een deel van het streefbedrag, 16 miljoen gulden in eerste aanleg, te fourneren. Het vraagstuk subsidie kerkbouw is immers nog in studie. De kerkbouw moet gelijke tred hou den met de woningbouw, vond de minister. Anders komen de bewo ners van de nieuwe huizen die wij bouwen in geestelijke nood te ver keren en deze schade zou voor een groot deel nooit meer te herstellen zün. In bet bouwprogramma van het departement is voor 1960 weer een bedrag van dertig miljoen gulden op genomen voor de kerkbouw in ons land. Een handdruk met de initiatief nemer van de actie, de heer A. W Sabel uit Zaandam, vormde het of ficiële startsein, waarbij minister Van Aartsen de nieuwe slogan van de synode memoreerde: „Geen to rens van Babel, maar kerken van Sabel". De büeenkomst had men een cul tureel niveau gegeven door mede werking van het Amsterdams Kunst- maandorkest onder leiding van Anton Kersjes en de koninklijke oratorium- vereniging Kerkgezang met als di rigent Jaap de Lange. Een belang rijks büdrage tot dit niveau leverde ook de sterke opvoering van het spel „De mensalleen?" van Marius Kruyne, waarvoor Aart Romljn de tekst had geschreven. (Van een onzer verslaggevers) Tal van Sittardse huisvrou wen hebben de laatste dagen ontdekt dat heel kleine kever tjes, ter grootte van vlooien, een ware ravage hebben aan gericht in hun kleerkasten. Ook tapijten en dergelijke moesten het ontgelden. In som mige woningen is voor honder den guldens schade aangericht. De daders rijn larven van de tapijtkever. Vermoedelijk is hun vernielzuchtig optreden te wijten aan de langdurige droog te. In de hele mijnstreek klaagt men trouwens al over hun mis dragingen. Veel huisvrouwen zijn in arren moede begonnen aan een tweede grote schoonmaak om de kevertjes nit hun huizen te bannen. Te midden van zijn vrouw (geheel rechts) en zijn door Bert Garthof opgespoorde vrienden ontvangt Kees de Boer, de scheidende voorzitter van het Instituut, uit handen van de nieuwe voorzitter, de heer De Vrankrijker, het af scheidsgeschenk. (Van ome parlementsredactie) De besprekingen tussen de regering en het bedrijfsleven over de uitleg van de spelregels voor de vrijere loonpo litiek hebben zaterdag geen resultaat opgeleverd. Na drie uur bij elkaar te rijn geweest is besloten het gesprek donderdag 1 oktober voort te zetten. De besprekingen worden gevoerd tussen enerzijds de •ministers Van Rooy (Sociale Zaken en Volksgezond heid) De Pous (Economische Zaken) en staatsecretaris Rooïvink en an derzijds de looneommissie van de Btichtin? van de Arbeid. Ook nr. J a Berge de ■voorzitter van. liet Col lege van Rij ksbemid del aars was aan- hakend beefcaafc v«*eU* van mening over het punt van aan wijzing. dat betrekking heeft on da produktiviteitsstijging in 1959. De re gering wil hierbij met instemming van de werkgevers een andere bereke ningsmethode toepassen dan de werk nemers. Als deze methode voor de nog af te duiten c.a.o.'s moet worden gevolgd, worde de ruimte die voor loonsverho gingen beschikbaar is, kleiner. Staatssecretaris van Sociale Zaken, de heer B. Roolvink, heef t een weinig goeds vorospellende opvatting verkon digd, wat de ca,o.'s betreft die in I960 worden afgesloten. Hij is slecht; onder bepaalde voorwaarden, bereid is deze contracten de produktlïiteilssii} ging vara 1969 te laten mwtéUett. De 14-jarige Anja van der Starre uit Sliedrecht is zaterdagavond door gasverstikking om het leven geko men. Het kind was naar een muziek uitvoering geweest, terwijl haar ouders bij buren op bezoek waren. Toen de ouders om half twaalf thuis kwamen vonden zij het meisje levenloos in de keuken liggen, terwijl de gaskraan openstond, vermoed wordt, dat het meisje voordat zij de kraan kon dichtdraaien, onwel is ge worden. (Van een onzer verslaggevers) De kerkeraad van de christelijke gereformeerde kerk te Papendrecht blijkt, in tegenstelling tot die van de Nederlandse Hervormde Kerk, bereid eraan mee te werken, dat zijn predi kant godsdienstonderwijs gaat geven aan openbare scholen in deze ge meente. Hij wil hierover met B. en W., die daarom op aandrang van de raad hebben verzocht, overleg plegen. Geruime tü'd geleden werd een soortgelijk verzoek door de hervorm de kerkeraad geweigerd. Wie zijn kin deren. godsdienstonderwijs op school wil laten geven, moest ze volgens deze kerkeraad maar naar een bij zondere school sturen. Dit standpunt werd door de meerderheid van de Papendrechtse raad scherp gehekeld en ook de christelijke gereformeerde kerk is het er niet mee eens. Zij stelt zich op het standpunt, dat de kerk „het evangelie moet uitdragen, overal waar zü daartoe geroepen wordt." tn zijn broef aan B. en W. toont de christelijk-gereformeerde kerke raad zich verwonderd over de hou ding van de socialistische raadsfrac tie, die godsdienstonderwijs op de openbare school wenselijk acht. De kerkeraad zegt daardoor tevens dank baar gestemd te zijn en hij wil daar om met de raadsfractie vaa de PvdA graag een gesprek hebben over haar houding ten opzichte van de kerk. Vierhonderd afgevaardigden hebben dit zaterdag en zondag op een con gres in Haarlem besloten. Zij aanvaardden ook een serie nota's van het centrale bestuur, waarin de richtlijnen voor heroriëntering van het Insti- eiin neereeleed. De organisatorische structuur van het Instituut is verfijnd om decentra lisatie mogelijk te maken en meer te kunnen doen ten bate van de afdelin gen, federaties en gewesten. Er is een algemene culturele advies raad ingesteld en er zullen secties komen voor de talrijke onderdelen van het culturele en ontwikkelings werk. De vorming van een kader zal op een andere leest worden geschoeid, opdat zo effciënt mogelijk gewerkt kan worden aan de volksopvoeding. Het Instituut gaat jeugdgroepen vormen. Er is een apart jeugdlidmaat schap ingesteld voor meisjes en jon gens van 15 tot 18 jaar. Hiermee ls een basis gelegd voor ex perimenteel werk op het terrein van de jeugdontwikkeling. Het bestuur zal nader bestuderen welk karakter dit jeugdwerk zal krijgen. Het centrale bestuur is uitgebreid en gebracht op 19 leden. Bovendien zitten er twee leden In voor de PvdA, de heren W. Mensink -7 en J. H. Scheps. Uit de kring van het KW werden benoemd de heren L Baart en A. van Rossen. Het congres heeft op indrukwekken de wijze afscheid genomen van de heer C. de Boer, die van 1945 af In stituutsvoorzitter was, Bert Garthof liet zijn leven de revue passeren. Voor Kees de Boer waren, er veel blijken van waardering. Hij gaf zijn Instituutsvrienden een motto voor de toekomst mee: 'Alleen vanuit een socialistische visie is er een lijn naar de toekomst te trekken.' De nieuwe voorzitter, dr. A. C, J. de Vrankrijker uit Bussuni, sloot da bijeenkomst met een opwekking aan het werk te gaan. (Van een onzer verslaggevers) Het beambteneasino van de staats mijn Willielmina te Tcrwinselen is in de nacht van zaterdag op zondag geheel uitgebrand. De~ schade, naar schatting een half miljoen wordt slechts gedeeltelijk door verzekering gedekt. Serveersters die na een feestavond om half drie naar huis wilden gaan ontdekten de brand. Zij alarmeerden de casinohouder de heer L. Savel- kouf die in het gebouw woont. Het echtpaar Savelkoul kon zich met vier kinderen in veiligheid stellen. De brandweer moest m de eerste plaats de naastgelegen brikettenfa briek beschermen. Een opslagplaats met 200 ton pek van deze fabriek was slechts door een muur van het brandende casino gescheiden. (Van onze weerkundige medewerker) Het ziet er naar uit, dat septem ber regelrecht op een nieuw droogte record afstevent. In de resterende dagen is regenval onwaarschijnlijk. Een sterk hogedrukgebied dat langzaam over Zuidoost-Engeland naar het oosten trekt, bljjft de eerste twee tot drie dagen het weer in West-Europa geheel beïnvloeden. Regenfronten kunnen hierdoor niet verder doordringen dan tot Schot land en Ierland. (Vervolg van voorpagina) Toen de slachtoffers al weg waren arriveerde de surveillancewagen van de politie, die door mevrouw De Wil de was gewaarschuwd. Hoofdagent Goedendorp zette de auto bij de flat en samen met agent Van der Weerd ging hij naar het welland, waar 'n blauw-paarse rook wolk drijvend in de richting Viaar- dingen de plaats van de explosie aangaf. Daar vond agent Van der Weerd een gevulde enveloppe met een adres erop. Hij nam die als bewijsmate riaal mee. Daarna gingen de agenten terug naar hun wagen. Toen zij startten, kwam mevrouw De Wilde met haar negen maanden oude zoontje de hoek van de flat om. Daar hij van deze mevrouw nog en kele inlichtingen wenste trok hoofd agent Goedendorp de politiewagen enkele meters op. Toen het viertal bü elkaar stond, volgde een hevige explosie. Door wrijving waren ook de kaliumchloraat en de rode fosfor in de enveloppe, die agent Van der Weerd nog steeds in de hand had, ontploft. Weer waren de gevolgen ontzet tend. De linkerhand van de agent werd afgerukt. Zijn rechterhand werd verminkt. Aan hoofd, borst, armen en benen werd hü ernstig gewond. Hoofdagent Goedendorp werd licht aan het rechterbeen gewond. Hij kreeg een lichte shock. Mevrouw De Wilde en haar zoon tje kwamen wonderlijk ongedeerd uit de blauw-paarse rook te voor schijn. De politiewagen was bescha digd. De heer J. F. Bergeman bracht agent Van der Weerd naar het zie kenhuis. 'Hü zag er vreselijk uit, maar hield zich kranig,* zei hij. Van aile kanten stroomden belang stellenden toe. Toen was nog volle dig onduidelijk wat er precies was I gebeurd. De Mijnopruimingsdienst werd gewaarschuwd. Pas 's avonds konden deskundigen de toedracht reconstrueren. Vlaardingen is diep onder de in druk. 'Ik waarschuw er altüd tegen. Jon gens, zeg ik dan, doe nooit proefjes als je niet weet wat het effect is.' zo vertelde ons een hev:g onthutste scheikundeleraar van het lyceum, de heer J. Schepen. De jongens zitten in de derde en vierde klas. In de vierde klas zijn we nog niet toe aan de reac tie die kaliumchloraat en rode fos for opleveren. Ik zou er volgende week rnee -begonnen zijn. Ze. heb ben me wel eens naar de samen stelling van raketten gevraagd. Dan begon ik aitijd met het voorbeeld van de Amerikaanse leraar, die in zijn klas raketproeven ging demon streren. Hij verloor er het leven bij- Ik doe nooit proeven met knal effecten op school." Vanmorgen was er voor de slacht offers geen levensgevaar. Agent Van der Weerd is er het ernstigst aan toe. Zijn linkerhand is geamputeerd, van zijn rechter moet hü drie vin gers missen. Rob Postma zal een gedeelte van zün linkerhand en enkele vmgers van zün rechterhand moeten missen. Jaap Ruwaard, opgenomen In het Rotterdamse Oogziekenhuis, zal waarschijnlijk zijn gezichtsvermogen niet verhezen. De twee andere jongens worden thuis verpleegd.- De Vlaardingse politie heeft mee gedeeld dat de jongens de stoffen hebben gekocht bij een Vlaardingse drogist, ondanks een afspraak tussen de drogisten, dat deze stoffen tn geen geval aan minderjarigen worden ver strekt. Het gemeentebestuur van Doorn heeft besloten een der lanen in het woon- en werk centrum voor invalide militai ren van de Bond van Neder landse Militaire Slachtoffers te noemen naar de filmster Audrey Hepburn, Zij heeft in 1954 inzamelingen gehouden ten bate van de aankoop ran grond voor dit woonoord. Audrey Hepburn komt, ver gezeld van haar echtgenoot Mel Ferrer, woensdagavond om zes nur op Schiphol aan. De volgende dag zal zij 's morgens om elf uur in Doorn het naam bord van de naar haar ge noemde laan onthullen. Tn het woonoord in Doorn vertoeven 14 gezinnen en een aantal vrijgezellen. In deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar irer- fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen dit worden geciteerd. Tn de NTS-studio's zwermden naar stig persfotografen om alle mogelijke en onmogelijke plaatjes te maken. Hierop hebben wjj natuurlijk niet dé minste kritiek. Integendeel. Maar het bfijft aan de NTS ter beoordeling, of deze arbeid de studiodiensten stoort of niet. En het blijft haar onver vreemdbaar recht om dergelijke regels te stellen voor haar eigen be drijf, dat hindernis wordt voorkomen. Het is zelfs haar plicht om de pri-" maire taak van de TV, de zorg voor goede programma's, in alle omstan digheden voorrang te verlenen. Des noods ook ten koste van fotografi sche publiciteit. Maar nu deze door het ANP evengoed mogelijk blijft, jj helemaal geen man overboord.' Nieuwe Limburger, 22 sept. 1959. (Van een onzer verslaggevers) Vijftien hectare veen en heide werden gistermiddag een laaiende vuurzee, toen er brand uitbrak tas sen Klazienaveen en Schoonebeek waar nog uitgestrekte onontgonnen veengronden en enorme turfbulten liggen. De Emmer brandweer rukte met groot materieel uit. Assistentie werd verleend, door de vrijwillige brand weer te Klazienaveen en vrijwilli gers. Vier spuiten werden ingescha keld. Tegen de avond was men erin gesJaagd het vuur te lokaliseren, juist toen de brand dreigde over te slaan naar enige duizenden kubieke meter opgeslagen turf. Een groot aantal mensen hield vannacht de wacht bü de meest kritieke punten. Vandaag ging men verder met het bestrijden van de brand. Veenbranden van beperkter om vang woedden dit weekeinde ook in Borgercotnpascuum. Emmersehans en Nieuw-Dordrecht. De Emmer brandweer rukte in 1959 reeds 350 maal uit, meer dan twee maal zoveel als anders in een heel jaar. LA COURTINE (AFP) In La Courtine, waar Nederlandse troepen gelegerd zün, heeft men zaterdag de gehele dag feestgevierd. Het feest was gewijd aan de vriendschap tussen Nederland en Frankrijk. Nederlandse en Franse troepen defileerden voor de Franse autoriteiten en generaal-ma- joor F. van der Veen, bevelhebber van de vierde Nederlandse infanterie divisie. De prefect van het departement La Creuse bood generaal-majoor Van der Veen en de Franse generaal Cra- plet, die commandant is van de mili taire academie van Sant-Amizent, vlaggen aan, geweven in Aubusson. Generaal v. d. Veen bood de burge meester van La Courtine een smeed ijzeren tafel aan. Deze tafel is in La Courtine gemaakt door Nederlandse soldaten. Darmstadt (West-Duitsland) Alkmaar, Troyes (Frankrijk) en Chesterfield (Engeland) zijn zater dag tüdens een plechtigheid in eerst genoemde stad tot zustersteden ver klaard. Dolf Verroe n is een jong auteur, die met zijn debuut 'Van eeuwigheid tot amen' indertijd een reisbeurs van O., K. en W. heeft verdiend. Van hem heeft Leopold in Den Haag een nieuwwerkje uitgegeven, dat het resultaat lijkt van V err oen s reis naar het onvermijdelijke Zuid-Frankrijk: blijkbaar een soort walhalla voor beginnende schrijvers. 'Geen chansons meer' is de titel. Verroen koos een. jonge Francaise, Juliette genaamd (en Juliette Gréco bijgenaamd) tot subject en bil <nt meisje voegt zich, als zij liftend langs de Rivièra trekt en hier en daar zingt in nachtclubs en restaurants, de Jongeman Jean, Een puberliefde is het gevolg van dit treffen, en alras is het meisje zwanger. Dan wordt het trekken langs de kroegen moeilü'ker en schijnt de Riviêra-zon alleen nog- maar voor mensen-met-geld te schijnen. Lang geen meesterwerk, dit boekje, tastend naar een motief dat het niet weet te vinden, maar wel goed van sfeer. L. R. .-:.Orv V.V\V,V* -.« 4 '.L' 4 4 - 4„». »4» *..4.« M* 4» 4 m f vV AA 1 MA AV J» I n

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2