mijn A Geen beperking van invoer slachtvee De Lier nóg zonder tweede wethouder Vroede vaderen leveren allen blanco briefjes in ttssmÊÈÈBm t mmmm 'Betrek provinciaal bestuur in overleg' Persoonlijke smaak Jongen opgesloten in brandend liuis Defeete spoorbomen j ploffen dicht j Weinig kosten DUO HALF-ZWARE SHAG Eo« de Cologne Parfem ïSmoóg Speciale maatregelen Ingesteld op mijn Krachtige maatregelen Aanleiding g£T VRIJE VOLK DONDERDAG 1 OKTOBER 1959 PAGINA 3 Vol over toekomst ffliimi In een telegram dat Gedeputeerde Staten van Limburg maandag aan de .ministerraad hebben gezonden, wordt <rop aangedrongen, dat het provinci al bestuur wordt ingeschakeld bij het «verleg over de te nemen maatregelen net betrekking tot de kolencrisis. Dit ia verband met de werkgelegenheid in de provincie. •Door de structurele kolencrisis zijn M Limburg, vooral bij het direct betrokken deel van de bevolking, spanningen opgeroepen, die ons mee art vervullen,' zo schrijven GS. •Doordat de groei van de perso- ceeisbezetting van de Limburgse mij nen tot stilstand is gekomen, is het sigemene probleem om voor de smd groeiende beroepsbevolking voldoend" arbeidsplaatsen ter beschikking ie trügen. ook voor het huidige mijnge- bied aatueel geworden,' aldus het tele paat. (Van onze speciale verslaggever)' Volgende week woensdag zal worden beslist over de toekomst ran de nieuwe staatsmijn Beatrix bij Vlodróp in ons Roer gebied'. Op woensdag V oktober gaan de directies van al onze mijnen praten met minister J. W. de Pous van Economische Zaken. De kolensituatie als zodanig komt daar uiteraard in de eerste plaats aan de orde. D# Staatsmijnen leggen daarna de vraag voor of het noe zin heeft door te taan met de aanleg van de Beatrix. In Limburg wordt natuurlijk met spanning op het resultaat van die conferentie gewacht. Men hoopt, dat ^ti',!EtnngJ-lnaafcregeien zal kunnen ontwerpen die een stopzetten van de v^Wrf2verb0,dig maken- Zelfs uitstel van de aanleg zou een ramp bete- Mi2den-L?mbudrg.werkgelegenheid De beide schacnten zijn. vervaar digd volgens het zogenaamde boor- systeem en daarna voorzien van een unieke binnenkleding. Mijnbouwkundigen uit de hele we reld, zijn komen kijken naar dit gi gantische karwei, dat met uiterste Drecisie werd verricht. Beide schachten zijn nu 500 meter diep. De wand van dubbele stalen cuvelage-ringen (opgevuld met bitu men) en aan elkaar gelast tot een complete cilinder, is min of meer elastisch. Dus oestand tegen kleine verschuivingen in het zogenaamde dekterrein boven de carboon-rots. Als vergelijkingsbeeld wordt vaak ge bruikt: de flexible slang van een handdouche. Beide schachten kunnen met be trekkelijk weinig kosten enige jaren intact gehouden worden als men .mocht besluiten de bouw te onder breken in afwachting van een gun stiger toekomst voor de kolenindus- trie. Bij voorbeeld door ze vol te setten met water. Br is overigens al geruime tijd ge werkt aan de uitvoering van een veelomvattend streekplan, dat het nieuwe kolenbekken heeft uitgelokt. Deze werkzaamhecf&n kunnen niet meer ongedaan worden gemaakt. Aan de Beatrix is nu vijf jaar ge- werkt. De aanleg van de beide schachten kwam kort geleden ge- ■reed. Daarmee bereikte men een punt in dit gigantische werk, waarop eventueel de uitvoering kan worden uitgesteld of definitief gestopt. Het was tijdens de aanleg nes boren dus onmogelijk geweest te stoppen. Dan zou al het geïn vesteerde geld verloren zijn. De schachten hebben een bedrag van dertig .miljoen gulden gekost. Hu zij voltooid zijn-,en de volgende fase in de aanleg moet aanvangen: het afdiepen, drijven van steengan gen en bouw van laadstations zou dit bedrag niet verspild zijn bij een eventuele onderbrekinc of stOD. Juist de noviteit van net cuvelage- systeem maakt het mogelijk dit te doen wat met geen andere schacht zou kunnen. Een oorlogsschip kan men jaren 'conserveren'. Zelfs fabrieken kan men In de motteballen' leggen. Maar een normale mijn sluiten onmogelijk! Ondergronds worden alle bodem-, bewegingen dagelijks geconstateerd en 'opgevangen'. Het mijngas wordt afgezogen het water wegge pompt. Bij het uitvallen van deze voor zieningen en het afsluiten van onderhoudswerkzaamheden eindigt het bestaan van een mijn. Vandaar dus. dat men alvorens te beginnen met de ondergrondse aanleg, die niet meer gestuit kan worden de vraag stelt: heeft het gezien de kolensituatie zin om de ge weldige bedragen te investeren? De Beatrix zal in totaa! een bouw som vergen van ƒ250 miljoen gulden. De Staatsmijnen-hoofddirectie acht het niet verantwoord dit kapitaal te besteden zolang er geen duidelijk energiebeleid aanwezig is in Europa. De kolencrisis ontstondnadat .de Advertentie I.M. tn» is een zuivere mélange van ongeverfde. ■-4: WC'l:*'SXvei1 in n .n ;e ïioïidt de draad. Koop wat u lekker vindt: (Van een onzer verslaggevers) In Njjkerk is gistermiddag in een riming aan de Renselaerstraat een mistige brand ontstaan, die bijna het Itvea heeft gekost aan de 13-jarig* Gerrit van de Kamp. In de bijkeuken van het huis was je jongen omstreeks kwart over twee een aansteker bij te vullen uit ten blik, waarin ongeveer twee liter tame zat. Toen hij het instrument rilde proberen schoot de vlam over naar het blik benzine. In korte tijd stond de bijkeuken in vlam. De knaap vilde een veilig heenkomen zoeken soor de voordeur van de woning, staar deze bleek gesloten. Ten einde mi. wist hij door het vuur heen je achterdeur te bereiken. Zijn kle ren raakten daarbij in brand. Buren fie op zijn hulpgeroep toesnelden wis sen hem van zijn brandende kleding stukken te bevrijden. Niettemin heeft tij ernstige brandwonden opgelopen isn zijn linkerbeen en aan zijn han- ien. Hij werd naar het ziekenhuis De Lichtenberg' in Amersfoort over gebracht. De Nijkerkse brandweer wist te roorkomen dat het hele huis een prooi van de vlammen werd. Advertentie I.M. fen getft yof romantiek oa «et oso betoverend eigen karakter Ben anioke creofie wo hei Woretóhuis "47tr n bouw van de nieuwe mpn ai enige ja ren aan de gang was. In '57 werden de eerste aanwijzingen zichtbaar. Het jaar daarop ontstond het enorme overschot op de markt mede door de invoer van goedkope kolen op lange contract-termijnen uit Amerika. Ook de invloed van de zachte -win ters deed zich gelden. Daarnaast de opkomst van de olie. Ten slotte de algehele teruggang (recessie). Dit jaar herstelde zich de conjune» tuur. Maar de kolen gingen niet mee. Thans is het inzicht gegroeid, dat er op de markt een structurele wijziging ontstond. Dat vereist maatregelen, Die zullen nu worden beraamd in overleg met de regering. In Limburg hoopt men, dat de staat zich garant eal stellen voor een bepaald bedrag zodat de mijn normaal kan worden afgebouwd. Er staan grote belangen op het spel voor de werkgelegenheid in Limburg. De Beatrix zou meer dan vijfdui zend arbeiders In dienst kunnen ne men. De eerste koien werden Ter- wacht in 1362. De nieuwe mijn ligt in een gebied, dat tot voor kort pro blematisch was: ten oosten van Roer mond. Het vertreksaldo steeg veront rustend. Er gingen steeds meer men sen weg. Deze Roer-streek met Melick, Her» kenbosch en Vlodrop, heeft zich al ingesteld op de komst van de Beatrix. Er zjjn ontsluitingswegen aangelegd onder meer door het geannexeerac en binnenkort waarschijnlijk weer 'terugkerende' Tudderen. Er werden rioleringen aangebracht, gebaseerd op de te verwachten groei van d& gemeenten. De provincie verschafte extrabouwvolume. Er kwam waterlei ding. In de dorpen vestigden zich vele middenstanders. Er zijn nu textiel zaken en schoenwinkels, levensmid- delenbedrjjven. De reeds aanwezige winkeliers verbouwden hun winkel». De hotels en cafés moderniseerden. Burgemeester mr. E. G. G. M. But» ten zegt dan ook: *De hier ingeleide ontwikkeling kan niet meer woröerj afgeknapt de hele streek heeft zichingesteld op de Beatrix. Bü het wegvallen van dit project zou hier een geweldig probleem ont staan. Zelfs de geringste vertraging zal een terugslag tot gevolg hebben voor alle betrokkenen.' Werk gaat door Intussen wordt normaal doorga werkt op de Beatrix. Op een prach tig plateau in de bossen staan de twee boortorens, die te alen zijn va®, heel ver. Er werken nog maar weinig men-' sen. Ondergronds is men bezig de; schachtbekleding te verankeren (met; cement) in de rotsbodem 500 meter diep. Meer dan acht man kunnen daar niet arbeiden. Hun werkterrein is een cirkel met een middellijn van ruim zeven meter. Bovengronds worden voorlopig werkvloeren aangelegd en dergchjk-i. Niemand gelooft overigens, dat de: aanleg zal worden onderbroken. *De regering zal wei ingrijpen dat kan niet anders,' zeggen ze. mt rag®» Vandaag is de veertiende dag van het mysterie van het gat in een weiland." te Wormer. Om het gat is een nog groter gat gegra ven (foto boven J. Alles tiibrdt groter: het mysterie, het gat, en de drom van gravers die thans bestaatuit de arbeiders van de aannemer, mannen met zwarte petten van de mijnopruimings- dienst en broribemalingsexperts. Waar vorige week alleen nog maar een gat was van een halve meter middellijn, is nu een vier kante put van 4 bij 4 meter en 3,30 meter diep. Op de bodem, daarvan is een krater te zien (foto onder) die erop wijst, dat er inderdaad iets naar omlaag is gekomen en dat dit „iets" heel diep in de slappe veenbodem moei zijn doorge drongen. De krater bevindt zich loodrecht onder de plaats waar de grasmat tverd doorboord. Dit zou let wel: zou er op kunnen wijzen dat dit ge heimzinnige iets van grote hoogte is neergevallen. Een projectiel uit een vliegtuig zou schuin zijn in geslagen. Dit gegeven heeft de experts echter niet veel spraakzamer ge maakt. Zij erkennen alleen: 'we hebben nog nooit een dergelijk karwei gehad. De mannen van de mijnoprui- mingsdienst rekenen erop dat ze nog vele dagen bezig zullen zijn met hun onderzoek, ze zullen daarom in Wormer onderdak zoeken. Totdat het raadsel is op gelost. oftotdat men tot het inzicht komt, dat alle moeite en kosten, tevergeefs zijn geweest. tn deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref fende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. 'De wilde staking bij een aantal kranten al duurde zij dan maar één dag heeft bedenkelijke kanten. Het was een POLITIEKE staking: Zij ontstond niet door een conflict in het bedrijf, maar was bedoeld, om de Regering onder druk te zetten. In een rechtsstaat is zulk een midde! on geoorloofd. Het kwam de stakers zeer van pa*> dat Het Vrije Volk deze politieke sla king reeds VOORAF van een com mentaar had voorzien, waarbij de Regering werd aangevallen. De staking was in dat opzicht niet spontaan- Er waren onzichtbare lei ders. Andere leiders dan de besturen. En dat is zeer bedenkelijk, met name in een 'modelgeva!' ais de grafische bedrijven. Wanneer dit de nieuwe situatie wordt, geaccompagneerd met dreige menten aan de Regering van Het Vrije Volk, dan wordt het tijd, om krachtige saneringsmaatregelen te nemen.' Nederlandse Gedachten, 26 sep tember 1959. (Van een onzer verslaggevers) De minister van Landbouw voelt er niets voor nu al in- voerbeperkende maatregelen te nemen, die een scherpe da ling van de prijzen van slacht vee zouden kunnen voorko men. Het bestuur van het Pro- duktschap voor Zuivel had gisteren in zijn vergadering te Utrecht de'minister gevraagd besprekingen te openen met de Denen over een tijdelijke stopzetting van de invoer van slachtvee. Het verzoek was gedaan met het oog op de moeilijke positie waarin sommige boeren in het noorden en oosten van ons land verkeren ten gevolge van de droorte. Het voer raakt op en zij moeten hun vee ver kopen. Het bestuur van het Produktsohap toonde zich nogal verstiord door de weigering die door de vertégenwoor- (Van een onzer verslaggevers) S Ruim een uur is het verkeer over de bewaakte spoorwegovergang bij het Van Markenplein te Delft gister middag gestremd geweest, toen de spoorbomen Om 3.42 uur naar be neden ploften en niet meer omhoog wilden. Het verkeer moest worden omgeleid. Eerst om 5 uur konden door middel van een ketting de bo men met de hand worden opgehaald. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van De Lier is er ook gisteravond in zijn derde vergadering over deze zaak niet in geslaagd een wet houder te kiezen. Na een viertal stemmingen moest burgemees ter Nieborg mistroostig constateren, dat er niemand benoemd was. Bij de laatste stemming werden er nl. alleen blanco brief jes ingeleverd. De crisis is ontstaan doordat de CHU-fr actie geen vertrouwen in burgemeester Nieborg meer stelde en derhalve niet langer in het college vertegenwoordigd wil zijn. Vele jaren bestond het college van B. en W. uit de AR-burgemeester, een AR-wethouder en een CHU- wethouder. De uit elf leden bestaan de raad wordt gevormd door vier AR-leden, drie CHU-leden, twee KVP-leden, één PvdA- en één WD- lid. Hoewel de CHU ook in het verle den meermalen blijk had gegeven de leiding, van de voorzitter niet te kunnen waarderen, barstte de bom enkele weken geleden, toen er door het overlijden van de heer J. van Loenen (c.h.u.) een nieuwe wethou der gekozen moest worden. Moeilijk heden scheen dat niet op te leveren. Men koos de heer Stolze (c.h.u.) maar deze bedankte. Na tal van stemmingen werd toen de heer Jac. va nder Lely (c.h.u.) gekozen. Deze vroeg bedenktijd, maar nam uitein delijk zijn benoeming aan. Diens wethouderschap was echter van bij zonder korte duur, want veertien dagen geleden diende hij zijn ontslag in. De aanleiding daartoe was de me dedeling van de burgemeester aan het bestuur van Volksonderwijs, waarin ook het VVD-raadslid de heer M: P. Vellekoop zitting had, dat en kele uitnodigingen tot bijwoning van de opening van de openbare lagere school tientaien jaren is De Lier verstoken geweest van openbaar on derwijs niet konden worden ver zonden, omdat de heer Van der Lely daarop tegen was. De heer Van der Lely had ech ter principiële bezwaren. Zijn me de-wethouder, de heer Van Dijk (a.r.) wel, maar hij had bezwaren tegen de door de burgemeester ge volgde procedure. Op de verleden week maandag avond gehouden raadsvergadering is door de CHU meegedeeld, dat zij met deze burgemeester geen deel meer van het college uit wil maken. De raad koos toen de heer J. van der Laar tk.v.p., die ook bedenktijd vroeg. Deze bedankte omdat hij geen deel wil uitmaken van een eenzijdig samengesteld college. Derhalve kwam de raad gisteren opnieuw bijeen ten einde een wethouder te kiezen. Eerste stemming: er werden vlei stemmen uitgebracht op de heer Vel lekoop en zeven blanco. Nadat men de Gemeentewet had nageslagen, kwam men tot de conclusie, dat blanco stemmen niet van waarde zijn en dat dus de heer Vellekoop was gekozen, waarop van alle kanten werd gereageerd, omdat men by de vorige verkiezingen die wet niet had gehanteerd. Maar de heer Vellekoop zorgde ervoor, dat er nog een paar keer gestemd kon worden. Immers hij verklaarde „de bui te hebben zien aankomen". Daarom zou hij in principe bereid zijn om tijdelijk het offer te brengen om wethouder te worden, maar gelet op de stemmenverhouding kon' hij de benoeming niet. aannemen. Tweede stemming: de voorzittel' wilde daarop in geheime zitting de kwestie bepraten. Dat is nakaarten en daaraan heb ik nu geen behoefte, aldus de heer Van. Loenen (arb.). In de enkele dagen bedenktijd, die ik heb gehad, is alles geprobeerd om een oplossing te verkrijgen, maar dat lukte niet. Denkt u nu werkelijk, dat dit nu wel gelukt, aldus de heer Van der Laar (k.v.p.). En terwijl er siga ren werden gepresenteerd, werd er opnieuw gestemd, met als resultaat, dat de heren Broos (c.h.u.) en Van Loenen (arb.) ieder een stem kregen en dat er negen stemmen blanco werden uitgebracht. Zo kwam men tot de derde stem ming. Daarbij werden er tien stem men blanco uitgebracht en een op de heer Van Loenen (arb.) en dat be tekende dat de heer Van Loenen ge kozen was. Op de vraag van de voorzitter of hij deze benoeming aannam, ver klaarde hij, dat de PvdA geen prys stelt op een zetel van de CHU. „Wij zijn een groeiende beweging en dus wachten wij rustig onze tijd af, dat wij rechtens onze sterkte een zetel kunnen bezetten." Vierde stemming: de voorzitter was het stemmen kennelijk moe. Hij wilde er daarom mee ophouden. Maar de heer Van der Laar (k.v.p.) zorgde voor de nodige hilariteit door op te merken, dat er raadsleden waren, die nog niet waren aangezocht. De heer Van der Lely wilde net zo lang blijven doorgaan tot er een wet houder was gekozen. Maar toen bij de vierde stemming alle briefjes blanco waren ingeleverd, was het duidelijk, dat men het voorlopig zon der tweede wethouder in De Lier moet gaan stellen. Misschien zal de commissaris der Koningin, die bin nenkort een werkbezoek aan De Lier brengt, een oplossing weten. De heer Van der Lely had daarop de burgemeester verzocht de kwestie in een'bijeenkomst met Volksonder wijs recht te. ze.lten. ..Op die bijeen komst heeft hij." aldus de heer Van der Lely, v.ijn gezagspositie onder mijnd en geprobeerd mij belachelijk te maken." diger van de minister van. Lanonotrw nog tijdens de vergadering werd mee gedeeld. Wanneer men pas maatrege len gaat nemen wanneer de prijzen zijn gedaald, is het te laat, zo werd gezegd. Vleesprijs omlaag De vertegenwoordiger van het mi nisterie van. Economische Zaken meende voorlopig noe weinig heil te zien m de maatregelen die net be stuur van het Productschap op een gegeven ogenblik meent nodig te heb ben om een volkomen instorting van de prijzen tegen te gaan. 'Een daling van de vleesprijzen zal de huisvrouwen niet onaangenaam zijn na de hoge prijzen van dit voor jaar,' zei h«. Bij de bouw van een warenhuis hebben grondwerkers in het centrum van Warschau een opslagplaats met 8.000 Duitse granaten ontdekt, die naar verluidt ten doel zouden hebben gehad, het centrum van de Poolse hoofdstad op te blazen. De snelle op mars van de Russen had de uitvoe ring van dit plan echter verijdeld. Moet u boren! Max Dendermonde telt de da gen af. Op 19 oktober stapt hij met de fotograaf Carel Blazer en de cineast Jaap S. Nieu- wenhuis aan boord van de Willem Ruys voor een wereld reis van ruim twee maanden. Vóór die fatale datum moet hij per se een adres hebben, waar ze uitwasbare witte smo king jasjes verkopen. Het pro bleem van de witte uitwasbare smokingjasjes grijpt het drie tal naar de keel/Het Is dan ook een onverdraaglijke ge dachte, dat een jong schrijver, die toch waarachtig at kop zorg genoeg beeft, door een stom uitwasbaar wit smoking jasje in zijn denkvermogen wordt verlamd. Het wordt de tweede Ruys- reis van Dendermonde en Blazer. 'Ook hieruit moet weer een fotopocket komen voor de Rotterdamse Lloyd, net als de vorige keer. Een toeristisch boekje, dat een speciale origi nele vorm zal krijgen, die ik niet verklappen mag. Eén ding kan ik wel zeggen: het woord 'zeeziekte' zal er niet in voor komen.' U en lk zullen het boekje, dat in het Engels en Neder lands zal verschijnen, niet in handen krijgen. Het is bestemd voor de clientèle van de Rot terdamse Lloyd, die In woord en beeld wil laten zien, hoe ge leefd wordt In Port Said, Co lombo, Singapore, Melbourne, Sydney, Wellington, Pern, Miami en op de Bermuda's. Dendermonde, Blazer en Nieuwenhuis reizen niet al leen per schip, maar ook in gecharterde vliegtuigen. In elke haven staan twee auto's met chauffeur klaar, want fotograaf en cineast mogen el kaar niet voor de voeten lopen. Ofschoon wij het boekje dus niet zullen zien, kunt m er staat op maken, dat Max Den- dermonde met méér thuiskomt dan alleen een fotopocket. 'Aan boord ga ik een bundel korte verhalen schrijven onder de titel 'Heimwee naar een an der land'. Een roman zal er ook wel uitkomen, maar niet aan boord, vrees lk.' 'Of lk veel meeneem? Man, koffers vol, dat kan je begrij pen. Weet Jij misschien waar je uitwasbare witte smoking- jasjes kan krijgen? O, heb ik het daar al over gehad? Sorry!' Ruim twee eeuwen ge leden heeft Ermelo Nun- speet willen sarren. De Nunspeters loerden op de fraaie oude klokketoren van de Ned. herv. kerk in El- speet, die ze voor een prikje in handen dachten te krijgen. Voor de somma van één gulden verkocht Ermelo echter de to ren aan de kerkvoogden, dt» er nu in 1959 mee in hun maag zitten. Ik heb die toren bekeken. Uit de ondertoren brokkelen de stenen weg. De galmgaten, die de majestueuze klank van de drie eeuwen oude klokken van Hemony en Meur* uitdra gen, zijn verrot. De school kinderen, die dagelijks over het pad langs de toren lopen, heb ben nog geen weet van de niet ongevaarlijke situatie, die een restauratie van misschien wel een ton vraagt. Die ton heeft Ermelo niet. Ze hebben pas het dak, d« wijzerplaten en de verlichting vernieuwd. Maar waar de bak ker ligt, kan de brouwer niet liggen: het geld is op. Dus kwam een van de kerk voogden op een slim Idee: "We hebben Indertijd dat ding voor ene gulden gekocht. We heb ben 'm nu zo'n tied gebruukt, jullie kun 'm voor half geld terugkriegen,' zei hij tegen de burgemeester van Ermelo. Maar daar zijn ze in Ermelo niet zo maar ingetrapt. Ze den ken er nog steeds over na. Je gooit niet zo maar twee kwart jes tegen een bouwvallige klokketoren, die op de lijst van Monumentenzorg staat... GELEZEN in Van Huis tot Huis (Nieuwsblad voor Zuiphen en omge ving): Mijnheer de Redacteur: Naar aanleiding van uw arti kel onder de titel 'Nozem is een Jiddisch woord.' waarin staat dat uw taalkundig advi seur dr. E, Eeckhoff heeft uit gevonden dat dit een Jiddisch scheldwoord is, kan tic u zeg gen dat hij helemaal de plank misslaat. 'Nozrim bestaat niet In het Jiddisch. Christen in, het Jid disch is heel anders en dan is het nog de evennaaste. 'Waarvoor moet dit toch eigenlijk in de krant?' "Hebben de joden de laatste jaren nog niet genoeg de schuld van alles gekregen? Wordt hun dit ook al weer ver weten?* Onze jarige KLM heeft eventjes in de bus gebla zen. Bij de waarlijk niet kinderachtige festivitei ten die het 40-jarig jubileum kleur (en publiciteit) zullen geven, is ook het 17.000 man tellende personeel niet ver geten. De KLMere worden verrast met: 1) een bon voor een kleurXalender; 2) een bon voor gratis koffie, thee en gebak op de jubileumdag: 3) een pakje sigaretten in feestverpalddng en 4) een extrasnipperdag. Jongens, Jongens, wat 'n feest! TVTr.T-y LBVXE .O

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1