„Moeilijke jeu graag naar Drie jiieuwe aanwinsten van Rotterdams leeszaal InBlijdorpPendrecht en in Overschie programma IN SCHIEDAMS BIOSCOPEN Spannende film over Hongaarse o WILSO In singels werd 1000 pond vis buitgemaakt Brand op Noors tankschip Wij etaleren 2.35 W. A. VERWAYEN Volleybal in Schiedam en VI aardingen Singelkwartier klaverjast Burgemeester opent expositie Congres over huisvesting studenten Brigadier in het zilver Aannemer die vogelnestje uitbrandde beboet: 50,- Zondagsdiensten Jubilarissen WF Interkerkelijke evangelisatie Burgerlijke Stand GEVONDEN Predilcbeurteii Veilingmem vs Deliacliemie start 1 mei Visafslag Wisselkoersen (Van een onzer verslaggevers) Er zijn veel kinderen, die op de een of andere manier iets te kort komen. Kijk naar de 111 Schiedamse jongens en meisjes, die Pro Juventute tot dusver heeft opgegeven voor de VARA- St.-Nicolaas-speelgoedactie. omdat ze anders van het sinter klaasfeest niet veel zouden merken. Kijk ook naar de talloze kinderen, die dikwijls in gezinnen van goedwillenden iets moeten missen. Kinderen hij voor beeld, die sterk lijden onder de woningnood, waardoor hun speelruimte Is ingekrompen tot een- minimum. Andere kinde ren, die in een drukke familie behoefte krijgen aan een beetje aandacht-voor-zich-alleen. En al die jongens en meisjes, die, om op het eerste oog onbegrijpelijke redenen teruggetrokken zijn, grenzeloos brutaal oi oneerlijk, die liefdeloos en ruw lijken. Uniek Alle problemen OVERGORDIJN- STOFFEN De Amerikaanse' filmproducenten schrikken voor geen en kele smakeloosheid terug. In Passage kan men deze week zien hoe zij de Hongaarse opstand hebben benut voor het ver vaardigen van.' eèn. „spannende" en „gevoelige" film in het ge wone genre. „De geheimzinnige passagier" heet 0e film. Een bus vol bui tenlanders vertrekt tijdens de opstand uit Boedapest, maar be reikt Oostenrijk niet'. Het beste kalfsvlees CROQUETTEN BOER'S V1SBÈDRIJF Dapper shërifj M o n o p o 1 e vertoont de film „Rio Bravo", een spannende geschie denis uit het Wilde Westen, waarin traditiegetrouw een sheriff en een brutale moordenaar tegenover elkaar Vreugde pijpfitiers elektrisch lassers (pijpiassers) autogeen lassers branders bankwerkers en constructie-ijzerwerkers HET VRIJE VOLK ZATERDAG 3 OKTOBER 1959 Hoeveel ouders van Kinderen met problemen al zijn zij het vaak na lange aarzeling dat huis aan de Nieuwstraat binnengegaan, waar ze belangstellende en deskundige toe hoorders tegenover zich vinden? Volgens mejuffrouw R. de Wilt», die er het Pro Juventutewerk in han den heeft, doen altijd nog te weinig ouders die stap. Het is haar een doom in het oog: Pro Juventute heet nog altijd-een verlengstuk te zijn van de kinderrechter! Adve utie IA' goede HERENKLEDING W: HOOGSTRAAT 61 SCHIEDAM PÜTSELAAN 32—34 ROTTERDAM O De eerste dag van het leegvissen der singets heeft ongeveer 100Ö pond vis opgeleverd. Al vroeg was de vis- ploeg van de twee plaatselijke hen- gclaarsverenigingen aan de Snellius- singet aan de slag. Hier In het water van de Buys Ballotsingel werd bij elkaar onge veer 1000 tot 1200 pond vis buitge maakt. Grote karper kwam maar weinig voor. Zeelt en steenkroes des te meer en deze vissen dartelen nu rond in het water ten westen van de Poldervaart. De karper kreeg het nieuwe ge bied als woonplaats en voelt zich in de pas uitgediepte> vijvers met recht zo prettig „Ais een visje in 't wa ter". De zwanen' en eenden die de oostelijke singels bevolken vonden déze visserij maar een matige ver toning en zochten, wanneer het net ook hen dreigde in te sluiten luid protesterend een veilig heenkomen. Vandaag .wordt het werk voortgezet. Vannacht Is op het Noorse tank schip Marïdal, dat op de scheepswerf De Nieuwe Waterweg ligt een. brand je ontstaan. Werklieden waren in een pompka- mer vloerplaten aan het afbranden, toen door de wegspringende vonken onder de vloer vuur ontstond. De brandweer was vlug ter plaatse, maar hoefde niet in te grijpen, omdat het werfpersoneel de brand zelf al met schuimblussers had bedwongen. By werkzaamheden aan het dak van een woning, dié aan de Noord- vestsingel in aanbouw is, kreeg de Rotterdamse arbeider G. G. brand wonden aan de handen! Hij heeft zich in een ziekenhuis in Rotterdam laten behandelen. ZATERDAG Bioscopen: MONOPOLE-THEATER: Rlo Bravo. 2, T en 9.15 uur. PASSAGE-THEATER: De geheim zinnige passagier, 2, 4.15, 2 en 9.15 uur. Tentoonstellingen: STEDELIJK MUSEUM: gesloten. Diversen: VOLKSGEBOUWcauserie door Theo Eerdmans voor het IvAO. GROENÖORD: Je-Ke-Hu-Bazaar van de Ned. Herv. Gem. Kethel. MUSIS SACRUM: Caltex. toneeluit voering met bal. ARCADE: feestavond Algemene Be- dljfsvoetbaï Competitie. BEATRIXpersoneelsvereniging Stan daart, jaarfeest. IRENE: Cbr, Filmactie, filmverto ning. Bioscopen: Idem. ZONDAG Diversen: ARCADE: E.-K. toneelvereniging Othello, toneeluitvoering. ROTTERDAMSE BIOSCOPEN ARENADans met de duivel. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.30 uur 18 J.l. CAPITOL: Bengaalse lancicrs. Zater dag en zondag 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. (14 jr). CENTRAAL: Jane Eyre. Zaterdag en zondag 2, 4.30, 7 en 0.30 uur (14 Jr). CINEAC (naast de Bijenkorf): H.KJ4 prinses Beatrix In Amerika. 9 tot 24 uur. CINEAC (In Beursgebouw): Onstui mige driften. Zaterdag 9.30, 11.30, 1.30, 330. 530. 7.30 en 9.30 uur: zon dag vanaf 1.30 uur (18 jr). Zondag morgen 11 uur: Geer. plaats voor wilde dieren (a.l.). COLOSSEUM: Orfeu Negro. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30, 7 en 9.15,uur (14 Jr). HARMONIE: Johnny knapt 't op. Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur, zondag 2. 4.30. 7 en 9.15 uur (IS jr). LUMIÈRE: The nun's story. Zaterdag 2 en s uur. zondag 1.15. 4.30 en 8 uur (14 jr). LUX OR- Vrijheren van het woud. Uitsluitend zondag 2 en 4.30 uur (ai.). METRO: Tiger Bay, Zaterdag 3.30. 7 en 9.15 uur, zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 jr). PRINSES: From here to eternity. Zaterdag 2.15. 1 en9.30 uur, zon dag 4.30, 7 en 9.30 uur (18 Jr). REX: Heuvels ln vlammen. Saterdag en Zondag 2, 4.30. 7 en 9.15 uur (14 jr). THALIA: Roem at the top. Zaterdag en zondag 2, 4.30. 7 en 9.30 uur 118 Jr). 't VENSTER: Een slippertje naar de maan. Zaterdag 2, 7 en 9.15 uur, zondag 1J0, 4.15, 7 en 9.15 uur (aj.) VICTORIA: De vrouw die tweemaal leefde. Zaterdag en zondag 7 en 9.30 uur (18 j.>. Zaterdag 2 en zon dag 2 en 430 uur: Help! ik ben soldaat! (a.l.). „En dat is beslist niet waar!", zegt ze fel. „Een van de belangrijke on derdelen van ons werk is immers juist het preventieve -optreden. De ouders komen ons tijdens het spreek uur om raad vragen en wij bemidde len of verwijzen ze naar een gespe cialiseerde instantie. Er zijn allerlei oplossingen mogelijk: De speeladres- sen bij voorbeeld." Ze zijn uniek in ons land: die Schiedamse speeladressen. Eh heel bescheiden 'wil mej. De Witte ten slotte wel toegeven, dat het idee van haar is uitgegaan. „Het is een soort van intuïtie geweest." De resultaten? „Reusachtig leuk!" zegt ze spontaan. „Het is in vele gevallen een ideale oplossing. Stel Je eens .voor: kinderen in een ge zin, dat maar één kamer be woont en waar de vader in een ploegenstelsel werkt. Zoiets kom je herhaaldelijk tegen. Kleine kinderen moeten dan uren lang stammetje spelen,(Want: vader slaapt!'Voor-zd'n kind.is het een on gekend "plezier om'.zich woensdags middags heleinaal te kunnen uitleven, om te! spelen in een ruime' kamer en om eens een beetje speciale aan dacht te krijgen." Spijbelen van school,- drukte en nervositeit of juist een grote terug getrokkenheid al die dingen heb ben een oorzaak. „En.het valt de ouders dikwijls niet mee om die oor zaak te ontdekken. Soms denken, zy in-noga! ouder wetse gezagsverhoudingen. Het komt ook wel voor, dat' ze hun eisen te hoog stellen, Dikwijls, zijn hun eigen h u we 1 ij ksm o c i 1 ij kh e dènj:. van invloed op het kind. En natuurlijk gaat het vaak ook om kinderen met een uit gesproken moeilijk karakter." „Maar in al die gevallen staat Pro Juventute klaar." Ze komt nu op die belangrijke publieke opinie; „Wij zijn er niet speciaal voor kinderen, „die iets op hun kerkstol hebben." alle kinderen, die met moeilijkheden kinderen, die met moeilijkhei Dn kampen of die moeilijkheden veroor zaken." De speeladressen zijn een veelge bruikte en succesvolle oplossing. MeD kan trouwens nog veel van die speel adressen gebruiken! Evenals vrüe patroons en gezinsvoogden. Ook de gezinsvoogdij namelijk be hoort tot het Pro Juventutewerk en daaraan komt dan de kinderrechter te pas. Deze benoemt de gezinsvoogd, die door Pro Juventute wordt voor gedragen. De keuze van de voogd vereist een zorgvuldige voorbereiding het is „vakwerk", zoals ze bij Pro Juventute zeggen. En voor talloze kinderen ook. die thuis wel'eens moeilijkheden gaven, betekenen de zomerkampen al een grote vooruitgang. De leiding stimu leert hen daar op alle mogelijke manieren. Diezelfde leiding trouwens zit ook verder niet stil: op 23 oktober bij voorbeeld voert zij in Kethel een spel op, dat het verloop van het gezins- voogdijwerk in beeld brengt. Men ziet een zitting van de kinder rechter, men volgt de ondertoezicht stelling en vooral: men ziet dat er niets afschuwwekkends aan is, dat er geen enkele reden is om een kind op een dergelijke maatregel aan te zien. En juist om dat laatste zou de zaal die avond vol moeten zijn! De doktersdiensten worden dit weekeinde waargenomen doer A. Q. C. Klomp, Jul. van Stolbergstraat 3, té!. 69952; H. J. Ormel. Singel 76. tel. 66250: W. H. F. Meijer, Swammer- datnsingel 43. tel. 69696. Apotheek: F. H. Backer, St. Lidui- nastraat 58. Advertentie. I.M Nieuwe collectie 120 breed, reeds vanaf HOOGSTRAAT I84-1S6, SCHIEDAM Complete woninginrichting In diverse berichten is het afgelo pen seizoen melding gemaakt van een op handen zijnde oprichting van een afdeling Schiedam en Vlaardingen in de NeVoBo. Reden was het steeds teruglopende ledental van de vereni gingen, ten gevolge van de verplich ting alle wedstrijden in de Energie- hal ie spelen. Immers: hierdoor ging voor deze sport in eigen omgeving totaai geen propaganda meer uit. De afdeling Rotterdam heeft- daarin nu verande ring gebracht in die zin. dat alle clubs vrij zijn hun thuiswedstrijden te spelen waar ze willen, "net zij in een eigen zaal, het zij «in de E-hal, Deze keuze is voor het komende seizoen van betrekkelijke betekenis, omdat over enkele maanden de sport in de E-hal tijdelijk het veld moet ruimen voor de Floriade. Door deze ontwikkeling bestaat er geen enkele grond om de plannen voor een afdeling Schiedam en Vlaardingen door ie zetten. Alleen staan de voormalige tweedeklasse clubs Set Up uit- Vlaardingen en SPSV en Juliana uit Schiedam erop om in dezelfde klasse te worden in gedeeld als voorheen; Inmiddels is komen vast „te staan, dat het districtsbestuur op dit punt achter de clubs staat. Het afdelingsv stuur heeft nog geen definitief be sluit genomen, maar verwacht mag worden, .dat men alsnog gunstig be slist. De klaverjasverenigmg Het Singel kwartier houdt maandag 5" oktober een klaverjasavond in zaal Marijke. Broersveld. Aanvang acht uur. Er worden drie partijen van 2000 pun ten gespeeld en voor de winnaars zijn fraaie prijzen beschikbaar ge steld. Op 18 januari 1960 begint het grote klaverjastoernooi van het Sin gelkwartier, waarvoor men zich nu al kan laten inschrijven bij de se cretaris, Buys Ballotsingel 13 A. (Van een onzer verslaggevers) In Pendrecht, Biijdorp en Overschie zijn vrijdagmiddag nieuwe paviljoenbibliotheken van de Bibliotheek en Leeszalen der ge meente Rotterdam in gebruik gesteld. Het zijn alle drie ruime Jiouten gebouwtjes, waarin telkens 'circa drieduizend boeken (waarde circa twintigduizend gulden) ter beschikking van de Rotterdammers staan. Her. paviljoen in Overschie is uit sluitend bestemd voor de jeugd, de twee andere bibliotheekfiiialen zul len ouderen en jongeren van goede lectuur voorzien. Wethouder A. J. van der Vlerk, die deze nieuwe aanwinsten trots in gebruik stelde met een toespraak in het nieuwe Overschiese paviljoen, constateerde met voldoening, dat de ieeszahi-poiitiek van de gemeente Rotterdam, zoals die indertyd is uit gestippeld. thans zijn vruchten gaat afwerpen. „In deze tijd, waarin de mens grote Bij Wilton-Fijenoord zijn vanmor gen vier jublarissen door de directie ontvangen en hartelijk gehuldigd on der aanbieding' van geschenken. Het waren J. Tuimel, autogenisch lasser en 25 jaar in dienst: C. H. Harre- Oman, klinker. 25 jaar in dienst: J. Hooftman, beambte op de afdeling tariefbüreau machinefabriek. 25' jaar en P. C. Mörding, archivaris-biblio thecaris, veertig jaar in dienst. (Van een onzer'verslaggevers) Op huisbezoek bij de 'ongeorganiseerden. Dat is het eerste punt op het programma, dat de Schiedamse afdeling van de Algemene Nederlandse Metaaibedrijfsbond deze winter gaat uitvoeren. Maan- avond om half acht verzamelen zich kaderleden en gewone leden, die bereid zijn mee te werken, in hét Volksgebouw, vanwaar de huis- bezoekploegen voor hun eerste activiteit vertrekken.. De huisbezoekers zullen voortaan elke maandagavond in touw zijn. Deze maand ook nog wordt de eerste filmavond gehouden. Men zal op 15 oktober in het Volksgebouw de Duitse amusementsfilm „Jong moet je zijn" vertonen met in de. hoofd rollen. Hardy Kriiger,.„en Sonja. Zie- In een grensplaatsje houdt een Russische majoor het gezelschap te gen, H(j heeft onmiddellijk door dat één van de passagiers een. Hongaarse opstandeling is en hij wordt onmid dellijk verliefd op een Engelse dame. Advertentie I-M. verwerken wij in onze van Keurslager Poot Mr. Nolenslaan 830 Schiedam De oecumenische tentoonstelling betreffende bet leven en het werk van de Wereldraad van kerken, die zaterdag 10 oktober begint en tot woensdagavond 14 oktober zal duren, wordt zaterdagmiddag om vier uur in het gebouw voor christclijk-sociale belangen officieel geopend door Schiedams burgemeester, mr. J. W. Peek. Deze bijeenkomst is uitsluitend toe gankelijk voor genodigden. Voor het publiek is de tentoonstel ling geopend diezelfde zaterdag van 20.15 tot 22 uur en verder op maan dag 12, dinsdag 13 en woensdag 14 oktober, telkens van 15 tot 17 en van 19.30 tot 22 uur. Het comité Schiedam voor Chris tus organiseert zondag 4 oktober een evangelisatiesamenkomst in de Ju- lianakerk.D r. G. Huls uit Gouda zal spreken over het onderwerp „U". Medewerking verleent het IJE-koor. Aadvang acht uur. GeborenWlhelmdna F, d v A Lem- men en L. Kusjpers. Silvia J. a v J H Bonte en F A de Nijs. Die verliefdheid brengt hem aan het denken over goed en slecht en aan het drinken van veel wodka. In zijn geestdrift gaat hij zover dat hij zelfs het glas opeet. Ten bate van z(jn ingewanden, naar hij zegt. Dat is een vermakelijk Intermezzo. Want naderhand meent hy eerst de Hongaar te moeten overleveren aan nog hogere autoriteiten. Er gebeurt een heieboel voor hij tot beter in zicht komt en zowel de Hongaar als de Engels dame over een eng brug getje naar Oostenrijk laat gaan. Wat moet hij dan nog doen? Hij zit er in zijn jeep over na te denken als In de aula van de TH te Delft opent vanmiddag de rector magnifi cus prof. dr. R. Kroning het eerste Nederlandse congres over studenten huisvesting. Op dit congres dat een week zal duren en waaraan 25 deskundigen uit 16 landen zullen deelnemen zai worden gespróken over de manier waarop de Nederlandse student het best kan zijn gehuisvest. Aanleiding tot het houden van deze studieweek is de situatie waarin de Nederlandse studentenhuisvesting momenteel verkeert, De drie aspecten van de woonvorm die aan de orde zullen worden ge steld zijn; l) mogelijkheden van bin ding der huisvesting aan de univer siteit (Amerikaanse Campus), 2 de mogelijkheden van binding der huis vesting aan het bestaand studenten leven (b.v. grachtehuizen in Delft), 3 de mogelijkheden van nieuw stu dentenleven opbloeiend uit de huis vesting (oude Engelse.college). keruig op tijd verzetsstrijders hem neerschieten. Tul Brynner, kaal en formidabel en toch zo gevoelig, is de Russische ma joor. Deborah Kerr, koel maar van binnen brandend, is de Engelse dame. Anatole Litvak heeft deze nare rou tine-film vervaardigd. kómen te staanDe moordenaar heeft in dit gevai een invloedrijke broer, die de stad laat omsingelen door zijn mannen. Het gevolg is een spannende strijd, die natuurlijk ein digt in eer) overwinning van de dappere sheriff. De hoofdrollen wor den vervuld door John Wayne, Dean Martin en Ricky Nelson. SCHIEDAM. Te bevragen aan hes hoofdbureau der politie te/Schiedam tus sen 9—12.30 uur en 2—6 uur: alptnorauts; plastic regen jas; zijden damesshawl; wiel dop van auto: ring met sleutels. Te bevragen bij 4e vinders; gele ka narievogel, M v DUÜ, Ant Muijsstïaat 33b; kanarievogel, A J Hendriks, Thomas A Kern piss traat 24b; l pak elektrici teitswaren, Hoedemaker, Buys Ballot- singel 82b; kinderpistooltje, D Leeu- wensteln, Rotterdamsedijk 275a; sleutel, v Berkel, Zalmstraat 24; klein schaartje, v Klaveren. Prof. Aalberselaan 11; bril, H Jongepier.. v Ostadelaan 20a; Auto- ruitenwisser, S Janssen» Prof. Kamer- lingh Onneslaan 81 b;' geel plaatje vim bromfiets, J Jansen. Westfrankeland- sestraat 156b; damespolshorloge, E J Faassen. v Ostadelaan 19a, tel. 63890; zilveren damesring, P Markx. v Karne- beekstraat 78; bedrag aan geld. F Sala, Westfrankelandsestraat 43; bedrag aan geld. de Kaper, Puttershoeksestraat 27: bedrag aan geld, J Soeters. Gordonstr. 5b; bedrag aan geld, L A Jansen, Lange Haven 88; bruin jongensjasje, A v d Broek. Buitenhavenweg 166: wollen kin- dervest, J v d Vlies. Buitenhavenweg 176-18; gelé shawl, mevr. Hol. Lange "Nieuwstraat 63; regenjas, hoofd Prin ses Julianaschool, Oostsingel; plastic regenjas. J v d Vlies, Nw Maasstraat 61a-* gele damesportemonnee met inhoud, A v Aperloo, Lekstraat 6b; plastic kinder portemonnee, A v Veen. v 's-Gravesan- destraat 18b; portemonnee met inhoud. Winters, Laan 12; portemonnee met Inhoud, H v Tilburg, \V Brouwerstraat 2b: portemonnee met inhoud. J v Eke- ren, Pr Mauritsstraat 18b damesporte monnee met inhoud. G Blom. Pascal- straat 13c; portemonnee met inhoud, v d Laan, dr. Wlbautplein 70. mann. Kaarten voor deze voorstelling zijn verkrijgbaar aan de volgende adressen: J. Warner, Boylestraat 7a, J. Veenendaal, Gordonstraafc 23a, W. v. d. Stelt, Burg. Van HaarenIaAn'1055 en M. Boomsluiter, HavendDk I94&, Men. heelt plannen voor de orga nisatie van, twee cursusavonden.. De eerste vindt waarschijnlijk eind no vember plaats, de tweede in januari. Wellicht zal de Schiedamse ANMB bovendien nog een bijdrage leveren in de speciale propaganda week, die het NW van 23 tot 30 oktober houdt. Op 10 februari ten slotte volgt een zogenaamde jubilarissenavond, waar op de leden, die 25 of 40 Jaar zijn aangesloten by de vakbeweging fees- telyk worden gehuldigd. Aan deze bijeenkomst is een vrolijk cabaret- programma verbonden, waaraan on der meer de goochelaar Eddy Schuyer. de mondaccordeonisten The Snapshots en de humorlste Cora VHle meewerken. Vijfentwintig jaar heejt brigadier Hollemans zijn taak bij de Schie damse politie vervuld en daarvoor is hij gistermiddag tijdens een bijeen komst in het politiebureau hartelijk gehuldigd. De waarnemend commis saris, de heer W- Kroezeman, sprak namens alle collega's de jubilaris toe. Hij- herinnerde aan de loopbaan, van de brigadier en prees diens, nauwgezetheid bij het vervullen van zijn werkzaamheden. Brigadier Hol lemans werd een voorbeeld genoemd, waar het zijn correcte uniform be trof. Namens alle collega's bood de heer Kloezeman een camera aan plus de gebruikelijke enveloppe met in houd. Mevrouw HoUenmans kreeg een prachtig boeket bloemen. Hierna nam de heer K. Broek het woord. Hij huldigde de jubilaris als lid van de Christelijke Politiebond en bood eveneens een fotografeer-attri- buut aan. De voorzitter van de Schiedamse Politie Sportvereniging, adjudant M. Gerards. herinnerde eraan, hoe de heer HoUemans vanaf zijn komst in Schiedam een der trouwste leden van de SPSV is geweest. Vooral ais zwem mer biopk hij uit. De brigadier was lid van de zogenaamde berenploeg, die ook bij het- koudste weer het wa ter opzocht. Ten slotte sprak de ju bilaris een dankwoord. spanningen moet verwerken, is het noodzakelijk, dat aan de recreatie evenveel aandacht wordt besteed als aan de economische expansie." aldus de wethouder. Hij zei. dat men er naar streeft de centrale bibliotheek tot een goed-voorzien en vlot-wer- kerid 'Iaadstation en rangeércentrum' van goede-lectuurvoorziening te ma ken. Daarvan zullen niet alleen de wijkbibliotheken van de gemeente móeten profitéren, óók zal de cen trale bibliotheek goede diensten kun nen verlenen aan schooi bibliotheken (in de. op stapel staande scholenflat bijvoorbeeld wil men een flinke tech nische boekerij hebben) en voor bi bliotheken van kerken en2. In de omgeving van de nieuwe bi- bHotheekpaviljoens van Biijdorp en Pendrecht kent men de waarde van de gemeentelijke bibliotheek nog niet zo goed ais in Overschie. Want alleen daar klonken be halve van 'officiële' personen ook waarderende woorden van de bur gerij: mr. N. C. van Mastrigt en de heer D. van den Berg, resp. voorzitter en secretaris van de wijkraad, uitten hun vreugde over de totstandkoming van. de nieuwe Oversehiesejeugdbibiiotheek waar bij de laatste spreker een plant of freerde, De twee andere bibliotheken moeten hun publiek nog trekken, maar dat zullen ze ongetwijfeld met veel succes doen. En wellicht zal de wens van de bibliothecaris, dr. C. Hes-vc-rmde gemeente Schiedam: Grote Kerk 10 uur: ds. J. G. Jansen; Grote Kerk 5 uur: dr. L. J. Cazemier; Bethetkerk 10 uur: ds. H. W. Hem mes; 5 uur: dr. G. Huls. Gouda 'Opendeurdienst)Opstandingskerk: 10 uur; ds. A. Hoffman; 7 uur: ds. H. W. Hemmes; Vredeskerk 9 en 10.45 uur: ds. J. A. Htmo7 uur: ds. J. D. Snüds. Ned. Protestantenbond; 10.30 uur: ds. J. B. Schouwink. Jehova's Getuigen: Volksgebouw. 3 uur. openbare lezing; 4 uur wacht torenstudie; woensdag 7.30 uur: dienstvergaderingen. theocratische hedieningsschool. Reedijk, om na deze houten gebou wen hoe welkom ook spoedig stenen leeszaal filialen te krijgen, tengevolge van een overweldigende leeshonger van het. publiek nog snel ler in vervulling gaan dan men thans Ier in xervuiling gaan dan men thans (Van een onzer verslaggevers) Toen de aannemer D. v. O. uit Ammerswl bij het vegen van een schoorsteen aan de Haven in Schoon hoven op een vogelnestje stuitte, dat niet op de normale manier kon wor den verwijderd, gooide hij petroleum in het rookkanaal en stak die brand bare vloeistof aan. Het nestje kwam wel naar beneden., maar omdat hij door deze handelwijze brand zou heb ben veroorzaakt moest v. d. O. vrij dag voor de Rotterdamse politierech ter verschenen. De directeur van Gemeentewerken in Schoonhoven, G. H. A. Lots, die als brandweercommandant mee uit rukte, had wel een sterke rookont wikkeling maar geen vuur waarge nomen. Hf) verklaarde dat er zeker brand zou zijn ontstaan als de ge bruiker van het pand geen water in het rookkanaal had laten gooien. Nu was er alleen maar water schade aan, enige archiefstukken ver oorzaakt. De officier van Justitie vond de methode die verdachte had toegepast zeer gevaarlijk en eiste honderd gul den boete of twintig dagen hechtenis. De politierechter liét het bij vijftig gulden of tien dagen. Coöp. Tuinbouwveiling Der Zuid hollandse Eilanden GA. Rotterdam. Prysvèrloop van vrijdag 3 oktober '59: aardappelen gr. 1519, id. poter .7— 10, id. bonk 2124, andijvie 713, bloemkool 1669, dubb. bonen 5886, komkommers 2038, sla 718, kroten 1628. radijs 3—4, spinazie 2738, snijbonen 81110. pronkbonen 39 55,selüery 58, peterselie 25. was- peen 14—24, uien 1822, rodekool 1422, gelekool 1718. groenekool 12—18, prei 21—27, witlof A 113—122, id B 101104, tomaten A export 80. binnenland 4386. B 80, 4184, G 76, 31—64, CC 51. 24-43. Zacht fruit; Alicante 1,331,56, Frankenthale-r 1,311,78. Cox Orange extra 5576. 1 4268, 2 5264; Goudreinet 1 3036, 2 16 37; James Grieve extra 6078, 1 72 77, 2 56—66; Jonathan 1 3548, 2 21—34: Bramley 1 16—22, 3 14—19; Glorie v. Holland 1 2445, 2 17—25: Conference 1 33—56, 2 23—44; Legi- ponf 1 44—55, 2 32—55: Doyenne 1 98—1.07, 2 8993; Bon Louise 2 56 58: Br. Alex Lucas 1 4655; Zw. Wijnpeer 1 23—34, 2 17—32. Blijkens het verslag- 1958/1959 van de Eerste Xederlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek-Vlaardingen liet de exploitatie rekening een saido zien van j'5.955.807. Een voordelig saldo werd geboekt na afschrijvingen van j' 928.329. Aandeelhouders maken, volgens de berekening in het verslag, een rendement van ruim 14 percent. In de kantine Van Het Vrije Volk spreekt zondagmorgen om half elf ds. D, Broers uit Amsterdam voor de Herv. Vereniging Bijzonder Ker- kewerk.. Het lopende boekjaar' ziet de directie met vertrouwen tegemoet. De productiecijfers zullen zich op hoog niveau bewegen/maar de opbrengsten zullen' aanzienlijk lager liggen. Totaal werd afgeleverd 266.000 ton mest stoffen. De Afrikaanse dochtermaat schappijen ontwikkelen zich gestadig en werkten bevredigend. De bouw van Deltachemie vordert regelmatig. Men hoopt I mei 1960 met dé höofdprofluktlelijn te kunnen beginnen. De positie van Deltachemie is aanzienlijk versterkt door de toe treding van dé CIV (Coöperatieve Cenirale In- en Verkoop Vereniging) als participant in Deltachemie. waar- In de ENCK voor 50 procent deel neemt. Besloten werd voorts deel te nemen ln de SIAPE, een Tunesische Maat schappij, die zich bezighoudt met de fabricage van dubbelsuperfosfaat. Het thans lopende boekjaar zal het laatste zijn dat de ENCK volledig voor eigen rekening haar mengmest- stoffenbedrijf voert. Daarna zal het. worden ingebracht in Deltachemie, die straks tot de modernste meststof- fenfabrieken. ter wereld gaat behoren. lie directie gelooft dat de Europese Economische Gemeenschap voor het bedrijf van grote en per saldo gun stige betekenis zal zijn. Zij hoopt dat de regering zich krachtig zal verzet ten tegen hoge buitentarieven op grondstoffen, die van primair belang.: z(jn voor de chemische industrie. Ook staat zij positief tegenover een vrij handelszone. ROTTERDAM 2 oktober. Aan de visafslag alhier werden' van iJmuiden en elders 20Ó kisten, verse zeevis en. 135 kg paling en spiering aangevoerd. De prijzen waren: Griet 0.951.30 p. kg; Schol gr. 55—56; midd. 5456; klein 33—39; Scheivis midd. 3811; klein 3336; Kabeljauw gr. 60—62: midd. 45—47; klein 23—29; Makreel 2527; Zeehanen klein 20—25; Wij ting 25—2"; Haring verse 23—30 alles p. kist; Spiering 0.60—0.70: Lévende paling dik 5.70—5.75; midd. 3.70— 3.75; dun 2.60—2.70 p, kg 2 oktober Engels pond 1058Ï—10.581 Anierik. dollar 3,77,5^—3.77 Franse frank -6.82i~76.921 Belgische frank 7.541— 7.54J Zwitserse frank87.16187-215 Zweedse kroon 72.95473,001 Duitse mark.90.25 —90.30 Deense kroon 54.76 —54.81 Noorse kroon52.89 —52.94 Canada 3.98 3.981 Italiaanse lire 60.81J60.86J Oostenrijkse schilling 14.621—14.631 De 27-jarige C. H. heeft aangifte gedaan van diefstal van zijn fiets op de Broersvest. Advertentie VAN TELT'S WERKTUIGENFABRIEK N.V., Abbenbroek, vraagt voor terstond; Aanmelden dagelijks aan de fabriek. voor werkzaamheden in de buitendienst, (Botlek en Permt-j. Na de opzienbarende verschtj- ning van de Ford Anglia komt nu. ook Citroen op de markt met een geheel vernieuwde 2 CV. Op vallend is de hoekige carrosserie. Het dak is wm rood doorzichtig plexiglas. Op de Parijsc autoten toonstelling wekte het wagentje uiteraard het nodige opzien.

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 1