Chaos dreigt door in f 45.000 Zes doden in verkeer overval 'Laatste woord over zaa k-Meulenbelt geenszins ges Type-barrière (500) werd doorbroken Vanaf aarde geleid Dit gebeurt in de wereld Bankfraude in Sneek: omringt bezoek Chroesjtsjow "aan Peking-China Ruimtestation Gezaghebber van Aruba overleden Onderwijzer wangedrag Grafische c.a.o. aanvaard Dordtenaar naast Trix Weevers Nog geen plaats en datum voor topconferentie Super-drop MR. R. ROKOSKY VERKLAART: Spaanse predikant krijgt straf, omdat liij in zijn kerk was Monotoon (Van een speciale verslaggever) Belgisch Congo wordt bedreigd met chaos en ongeregeldhe den nu de werknemers van de vervoermaatschappij Otraco be sloten hebben vandaag niet aan de siag te gaan. 50.000 gulden Dames japonstotte" dubbelbreed Noodtoestan d iVERVOLG VAN PAGTNA 1 dè drop voor grote mensen Ook mislukt Blik op achterkant Bij de brokken (Van een onzer verslaggevers) Een mannelijke typist van twintig heeft zich, tussen vrouwelijke collega's in, geplaatst in de hoogste regionen van de nationale type elite. De traditionele vrouwelijke overmacht op dit terrein heeft bij de nationale wedstrijd machineschrijven in de Haagse Houtrust- rotonde een geduchte klap gekregen. mej. A. H. Vrins (Den Haag) mevr. J. C. Maehwirth-Byioo (Rotterdam) en mevr. E. Rip-Struyk (Rotterdam). it stinks 'Daad van vandalisme Dan maar Jayne Nu maar graven! 12 miljoen joden T axigirl-j i Imster De fiimactrice Debbie Reynolds heeft twee dagen op Broarhvav ge werkt als taxi-girl (betaalde dans partner) om sfeer op te doen voor een nieuwe film. Na afloon zei ze nog nooit zulke vermoeide voeten te hebben gehad Slechts één klant had avances willen maken: een andere had haar in de schouder gebeten. HET VRIJE VOLK MAANDAG 5 OKTOBER 1959 Dit betekent dat het vervoer over de rivieren en langs de spoorlijn tos sen Leopoldstad en Matadi stil komt te liggen en de verbinding tussen het binnenland en de kust uitvalt. Hier door aal de voedselvoorziening overal stagneren. Het staat vrijwel vast dat het langs de benedenloop van de Congo tot on geregeldheden zal komen. In de ver schillende steden langs de beneden- Advertentie I.M. Vijftig duizend gulden gut er deze maand van onze prijzen af. In tientallen aanbiedingen zult V zien wat dat betekent. Zorg er voor dat ook O Uw aandeel, krijgt^„door oó te kopen. Guldens pe» meter goedkoper, dubbethrededamesjaponstoften. Nog'voor bet seizoen moet -beginnen koopt O uit onze nieuwe oajaarscollectie-ais onderdeel van onze 50.000 gulden actie, dubbel brede stoffen uic de series van 6.95, en 5.50. te kust en te keur •oor nog geen drie gulden per meter. 1)0 en 1^0 breed mi per meter voor loop kwamen de vorige week reeds ongeregeldheden voor. Overal traden arbeidsconflicten aan het liclit. Hier en daar is de hulp van het leger ingeroepen en er zijn doden gevallen doordat militairen met handgranaten wierpen. Met de vervoerstaking voor de deur is in enkele gebieden de noodtoe stand afgekondigd. Als het gehele vrachtvervoer tot stilstand komt. zal de Sabena ingrij pen maar het is niet uitgesloten dat het personeel van deze luchtvaart maatschappij een ss-mpathiestaking begint. Het wordt geen wilde staking want het vakverbond heeft bij de aankon diging van de staking de wettelijke termijn in acht genomen. De transportarbeiders wensen een loonsverhoging van vijf tot zeven per cent en een verhoging van het mini mumloon van 1000 frank per maand tot 1250 fr. In het vakverbond hebben Belgen en Congolezen zitting. De pogingen van de regering om te bemiddelen hebben gefaald. De uitgeroepen staking is de eerste van haar soort, in de geschiedenis van Belgisch Congo. Dinsdagmorgen om 9 uur begint de verkoop var» deze dubbel- brede stoffen in fraaie dessins en moderne kleuren.voor japonnen, overgooiers, deux- pièces, en rokken, door elkaar per. meter vopr één prijs., gulr- dens goedkoper dan normaal. Bij de spaarbank St. Josef te Sneek is een geval van fraude gecon stateerd, tot een bedrag van 45.000. In verband hiermee is de penning meester-administrateur van de bank, de zestigjarige C. P. de J., gearres teerd De J. is in Sr.eek eigenaar van een textielzaak. Hij had financiële moei lijkheden in zijn zaak en zuiverde de tekorten aan met geld van de bank. Hij verviel hierdoor tot knoeierijen. Zo incasseerde hy onder andere spaargelden van bejaarden en schreef deze wel op de boekjes van de spaarders, maar slechts gedeelte lijk in de boeken van de bank. Eette- lijke bedragen wendde hij ten eigen bate aan. ok aan hem tegen kwitan tie verstrekte hypotheekgelden wen den niet volledig verantwoord. De J. is voor de officier van Justi tie te Leeuwarden geleid. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. Dë fraude strekte zich uit over een periode van vijf jaar. De bank is niet tegen fraude verzekerd, doch het tekort kan uit reserves worden aan gezuiverd. Na het verst verwijderde punt in de baan bereikt te hebben zal „het sta tion de maan achter zich laten en zich verder bewegen in het gebied van de aarde". Deze enigszins vage aanduiding* werd later voor Radio-Moskou toege licht door professor Dobronrawow. Hij zei: Binnen 24 tot 36 uur zal blij ken wat de koers van de raket zal zijn. Ik denk dat de baan, waarin het station zich beweegt, hoger boven de aarde zal liggen dan die van de derde Spoetnik, dat wil zeggen minstens 2000 km van de aarde verwijderd. zo'n baan mag aangenomen worden, dat het station zeer lang zal blijven draaien; in elk geval niet korter dan de derde Spoetnik. (Deze loopt nu al sinds 15 mei 19581. Veel instrumenten Het Interplanetaire station is een cabine, waarin een heel arsenaal meetinstrumenten is ondergebracht. Onder meer twee zenders, die hun energe ontlenen aan zonnebatterijen en chemische stroombronnen. Volgens Tass zou het station oj ■het hele noordelijk halfrond waar neembaar zijn. Vermoedelijk were daar geen optische waarneming me< bedoeld, maar radio-observatie. De radiotelescoop te Jodrell Bani in Engeland, die ook Lunik II volgd< tijdens de vlucht, kon niet dade lijk-. voor deze laatste proef wordei ingeschakeld daar gegevens uit Mos kou nog ontbraken. Na twintig mi nuten ving Jodrell Bank echter dl radioseinen van het mtmtevaartuif' op. Over het instrumentarium zei Mos kou in zjjn eerste uitzending nos slechts, dat een, automafcsche tem- (Van onze verslaggevers) Zaterdagmiddag is de 13-jarige wielrijdster E. S. Schoon te Amster dam dodelijk gewond toen.zy werd aangereden door een tram. Zaterdagavond botste de 32-jarige scooterrijder J. Schouwmans te Am sterdam tegen een lichtpaal. Hy was op slag dood. Op een kruising te Kaalte botste zaterdagmiddag ds 56-jarige brom fietser J. F. Spitse uit Aalsmeer tegen een personenauto. Hij was op slag dood, zijn vrouw raakte ernstig ge wond. In de Beemster bjj Purmerend ver lor de 22-jarige motorrijder J. Doos uit Amsterdam de macht over het stuur. Hij raakte in de berm, botste vervol gens tegen twee bomen en kwam in "n sloot terecht. In een ziekenhuis over leed hij aan zjjn verwondingen. De duopassagier j. Roozen werd ernstig gewond. Zondagmiddag botste de 20-jarige W. Elfrink uit Zevenaar op de weg naar Arnhem tegen een bus van de Gelderse Tramwegen. Hij werd uit de cabine geslingerd, kwam onder de wielen van zijn eigen auto en was op slag dood. O De 27-jarige Klem Gunnewiek is zaterdagavond te Groenlo dodelijk gewond bij een aanrijding. Hy liep met zy*n verloofde te wandelen toen hy door een auto werd gegrepen en weggeslingerd. Zijn verloofde kreeg een shock. Het paar heeft waar- schy'nlijk te veel op het midden van de weggelopen. Advertentie I.M. f,N --\ Nu heeft uw winkelier voor -U ook die gezonde èn heerlijke Gilda super-drop. Elk tablet apart verpakt; houdt mond cn tanden schoon 25 ets. per rol. Koop zeVerrukkelijk PEKING(Reuter, AP) Premier Chroesjtsjow is uit Peking vertrokken zonder dat een Russiseh-Chinese slotverklaring is •afgelegd over de besprekingen die hij met de hoogste Chinese leiders heeft gevoerd. De sowjetpremicr arriveerde gisteren in ^Vladivostok. (Vervolg van pag.jfj In de loop van de nacht" ontdekte men naam en adres van de jongste van de twee aanvallers. Hy was niet thuis, hoewel hy van zijn ouders om half elf binnen had moeten zyn. Maar om een uur of drie 's nachts .zag men hem met zijn vriend en een derde- man op een straathoek staan praten. Het tweetal werd gearresteerd en bekende de overval. De oudste had 2,67 op zak, de jongste drie stui vers. De jongens waren van plan ge weest de chauffeur te beroven (de buit zou nog geen 25 hebben be dragen, want meer had de man niet bij zich) om er daarna met de taxi vandoor te gaan. Het alarmpistool werd later op de dag gevonden in een weiland. Chauffeur Boot had van zijn ver wondingen gelukkig niet veel hinder. Zondagmiddag'zag hij de doelpunten- regen in het Feijenoordstadion ('t Was wel wat te veel drukte voor mijn hoofd," zei hij) en 's avonds deed hy alweer dienst in de taxi. Naar aanleiding van de uitspraak van de ereraad, die op verzoek van ds Arnhemse zenuwarts dr. Van Erp Taalman Kip door de Kon. Ned. M3at- v schappij ter Bevordering der Geneeskunst is ingesteld om ee» oordeel uit te spreken over zijn optreden, heeft het ANP een reactie ontvangen van "de raadsman van het echtpaar Meulenbelt, mr. Robert Kokosky. Wat- de inhoud dier uitspraak be treft, merkt hij op, dat de gedragin gen van het echtpaar Meulenbelt her haalden ik 'zonderling' en zelfs *ab- WILLEMSTAD (Curagao), (ANP). De tydelijke gezaghebber vhn Aruba, de heer E. Arends, is zaterdag over leden. Woensdag kwam de heer Arends by een hartaanval ongelukkig te vallen en moest hy in bewusteloze toestand naar een hospitaal worden gebracht. MADRID «Reuter. AP). Drie maan den gevangenisstraf en een boete van ongeveer 150 gulden is voor een Ma- ürileense rechtbank geëist tegen de protestantse predikant José Nunez Moreno. Hij had zich toegang tot zyn kerk verschaft nadat de autoriteiten haar hadden gesloten. Als de rechter gevangenisstraf oplegt zal de predi kant deze straf niet behoeven uit te zitten, maar zijn naam zal in het strafregister komen. In de zaal hadden zich ongeveer 400 Spaanse protestanten verzameld. De kerk werd in 1S49 in een M&dri- t leense arbeiderswijk geopend, doch S de autoriteiten sloten haar in 1954. f In 1956 hervatte de predikant zijn J diensten. •- peratuurregeling «tn bojKwas. Ooi de draagraket, die.ïfca^Bttog van het ruimtestation uiWHIc baan is biyven lopen, heef t -liSPHnenten aan boord. Russische eomnt mtators wezen ei op, dat nu voor liet eerst gegevens omtrent de (op ar.rde aftjjd onzicht bare) achterkant van de maan ver kregen kannen worden. Enige weken geleden werd door de Russen^ aan gekondigd. dat jcen satelliet op. het „programma stend met televisie- camera's om maanfoto's te nemen. Toen zondagochtend om elf uur de eerste uitzending van het station binnenkwam, bevond de satelliet zich boven, de Indische Oceaan op 108.000 km van. de aarde. Radio- Moskou zond de signalen uit en de luisteraars hoorden een krachtig steeds onderbroken geraas, dat leek op dat van een opstijgend vliegtuig Terwijl Chroesjtsjow op zijn Ame rikaanse reis prestige kon ontlenen aan 'de eerste maanlanding van Lu- nik II en nu in China aan het ruim testation, zitten de Amerikanen bij de brokken van hun jongste maanra- ket, die ongeveer een week geleden ontplofte b0 een startproef. Het zal 'zeker een maand duren eer zij hun volgende poging kunnen onderne men. Juist zondag kwam de New York. Sunday News met het bericht, dat de* Russen een geheime wetenschap pelijke doorbraak van groot belang hebben geboekt, die hen, in staat ■heeft gesteld acht tot twintig jaar .vooruit te lopen op htm bestaande (ruimteprogramma. Het blad meende te weten, dat de Russen reeds volgend jaw: mensen op de maan willen brengen en hen levend denken terug te brengen. De vorige overval op een Rotter damse taxichauffeur vond plaats in de nacht van vrydag 18 op zaterdag 19 september. Het slachtoffer was toen de 46-jarige J. IJ. Leeuwen burg, die op een stil gedeelte van de Brielselaan werd aangevallen door een twintigjarige. Ook deze aanval ler, die een klinker als slagwapen gebruikte, misrekende zich: de sche del en de handen van de chauffeur waren zo hard, dat 1. de klap niet de, gewenste uitwerking had <xfe2.idexÉg roof beluste passagier snelMHÜ«r^e» vecht was gesteld. lïsPsP*1 ontslagen (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Brielle heeft in zyn laatste vergadering ontslag verleend aan de heer J. R., onder - wyzer aan de o.l. school, zonder dat dezë daarom had verzocht. Reden van dit ontslag, aldus het voorstel van B. en W., is herhaalde lijk wangedrag, van de heer R, Deze zou de ^verstandhouding tussen het onderwijzend' personeel ongunstig hebben beïnvloed, schulden hebben gemaakt en de onders van leerlingen onjuiste gegevens hebben verstrekt betreffende de vorderingen van hun kinderen om hen daardoor te bewe gen de kinderen bijlessen te laten geven. Tevens zou de heer R. zich niet correct hebben gedragen, tegenover het hoofd der schooi. In september 1958 vond aan deze school een wis seling plaats van de leiding«3Set hui dige schoolhoofd trad toen in dienst. De heer R. heeft geweigerd "in, te taan op de suggestie van B. en W. im elders te solliciteren.* Het nu aan hem verleende„onteIag gaat in per 1 maart 1960. normaal'; worden genoemd. Hl] stelt, dat men" daarover geen oordeel kan hebben zonder de voorafgaande er varingen van het echtpaar te kennen. 'Alles is nagelaten.' aldus mr. Ko kosky. 'om die voorafgaande ervarin gen te onderzoeken. Mijn cliënten handhaven volledig hun klacht, dat zij totaal niet door dr. Van Erp Taal man Kip zijn onderzocht. Een gefun deerd psychiatrisch oordeel is niet verkregen en de raad motiveert ook nergens waarop de vérgaande maat regel van onderbrenging in een psy chiatrische inrichting gebaseerd was.' Mr. Kokosky ontkent, dat bet echt paar Meulenbelt geweigerd zou heb ben verklaringen voor de ereraad af te leggen. Hij zegt zich genoodzaakt ge zien te hebben hun té adviseren "hiel te verschijnen, omdat hij aanvan kelijk niet eens uitgenodigd 'een deels weigerachtig, deels ontwijkend antwoord' kreeg op vragen omtrent de te volgen procedure. 'Het is juist hun en mijn enig stre ven, dat mijn. cliënten eindelijk eens zullen worden gehoord en dat van hun stukken en getuigen kennis zal worden genomen. Maar* dap in vol ledige openbaarheid, door officiële, bevoegde instanties, die de getuigen onder ede zullen kunnen horen.' Hij besluit zijn reactie met de op merking, dat 'het laatste woord ovei de zaak-Meulenbelt nog geenszins 1» gesproken.' Zijn verblijf in China werd met zo veel geheimhouding omgeven dat bij het vertrek nog niemand wist dat hij naar Wladiwostok, aan de Stille Oceaan, zou viiegen. Het werd gis teravond niet uitgesloten geacht dat hij ook Noord-Korea zou bezoeken. Bij het vertrek zei Chroesjtsjow dat hij 'kam eraadschappelijke besprekin gen' had gevoerd, Mac Tse Toeng, leider van de Chinese communisten, had echter geen wederwoord. Ook bij Cbroesjtsjows aankomst zei hij niets in het openbaar. In China is tot nu toe geen com mentaar gegeven op Ckroesjtsjows toespraken. Hierin zei hij onder meer te geloven dat president Eisenhowet de noodzaakinziet van een interna tionale ontspanning. Hij zei ook'dat de atmosfeer gezuiverd, moet worden en dat een sfeer van vriendschap tus sen de landen moet komen. Van Chinese zijde is tijdens de feesten ter herdenking van desticli- tïng van de Chinese Volksrepubliek verklaard dat Amerika een hereni ging van Korea verhindert, dat het Formosa blijft 'bezetten' en het Japanse militarisme steunt. Voorts .is de 'bevrijding' beloofd- van de nationalistische eilanden voor de Chinese kust. Politici achten het niet uitgeslo ten dat China in het geheel geen ontspanning wenst in het Verre Oos ten. Communistisch China heeft nog kans gezien in de feestelijke rede voeringen met minstens twee be vriende landen ruzie te maken: met Egypte en met Zuidslavië. De Verenigde Arabische Republiek had al officieel ertegen geprotesteerd dat Syrische communisten in Peking gelegenheid kregen opruiende speeches tegen de VAR te houden. Ook Bel grado is boos geworden. Het heeft in een officiële verklaring gezegd dat China een 'koude oorlog' tegen Zuid- slavië voert en lasterlijke aanvallen op zijn leiders doet. In Chinese redevoeringen was het Zuidslavische 'revisionisme' gekriti seerd. (Van onze soc.-econo-.nsche redactie) De vakgroepsraden van. de Al gemene Nederlandse Grafische Bond hebben het hoofdbestuur geadviseerd tot afsluiting van de drie grafische c.a.o.'s over te gaan. Zaterdag hebben de vakgroepsra den in Utrecht vergaderd. Er waren ongeveer 350 vertegenwoordigers van de verschillende grafische bedrijfs takken en van dè afdelingen aanwe zig. Er heerste enige teleurstelling over het feit dat de voorstellen niet in hun geheel door de ryksbemiddelaars konden worden goedgekeurd. Niette min werd met een zeer grote meer derheid er waren slechts vijf tegenstemmers geadviseerd de contracten af te sluiten. in deze rubriek vermeldt Het Vrije Volk zonder commentaar tref- jende uitspraken van anderen, uiter aard voor rekening van hen die worden geciteerd. Dat het debat nog middelmatiger werd dan wij hadden verwacht lag toch wel voor een groot gedeelte aan het antwoord van prof. De Quay. Do minister-president, bepaald geen doorkneed politicus die zich gemak kelijk nlt een penibele situatie redt, en evenmin een deskundige in de technische onderdelen van het be leid, was in zyn welhaast notariële opsomming zo monotoon, dat de Ka mer erdoor overmeesterd werd en hij de replieken geen al te diepzinnige vragen meer stelde. \Vij gebruiken de karakteristiek 'notarieel', want de heer De Quay, dat hebben wij ai by de vorige discussies in de Kamer gemerkt, heeft totaal niets persoon lijks in zijn manier van uiteenzei- tcn. Misschien wel binnenskamers of voor de televisie, niet in het parle ment. Hjj leest nauwkeurig de ge prepareerde akten voor, spreekt zel den in de eerste persoon enkelvoud, veel te vaak in de lijdende vorm van het dorre staatsstuk (bij voorbeeld: Er wordt de aandacht op gevestigd; Er wordt door de regering hard aan gewerkt, e.t.q.) en is pas weer De Quay, als hij het terrein van de za- keiyke aangelegenheden heeft ver laten en zich mag verdiepen in vage levensbeschouwelijke bespiegelingen over de sociale politiek van zijn ka binet. Dan zegt hy zeer beminneiyke, zachtaardige dingen. En de Kamer? "Die gaat dan stil, tevreden en ge dwee en neemt geen ding uit al dat Leven meêMet verontschuldi gingen aan de minnaars van Willem Kloos voor hel misbruiken van twee zgner versregels. (Overzicht van de vergadering der Tweede Kamer van don derdag 1 oktober in de Nieuwe Soit. Courant.) Advertentie LM. Radio-Moskou heeft over het ruimtestation de volgende gegevens verstrekt: De laatste trap weegt zonder brandstof 1553 kg. Het automatische station zelf weegt 278,5 kg. Er zijn twee zenders aan boord, werkend op frequenties 39,986 megacycles eii 183.6 megacycles. De maan zal op 10.000 km gepasseerd worden. Dageiyks zal het station inlichtingen naar de aarde zenden in uitzendingen van twee tot vier uur. De laatste trap van de raket loopt onafhankeiyk van het station in geiyke oaan en bevat 156,5 kg meetinstrumenten. De werking van de apparaten wordt vanaf de aarde geleid door 'het gecoördineerde berekenlngscentrum'. De meting van de baan wordt automatisch uitgevoerd door een aantal stations op verschillende plaatsen in de Sowjet-Unte. Eik station neemt een bepaald gedeelte van de baan voor zijn rekening. De uitzendingen van waarnemingen kunnen worden opgevangen w Tedeelten van Europa, Azië. Afrika en Australië. De 183,6 megacycles radioverbinding wordt gebruikt om de baau- jiementèn van het station onder controle te houden. (Deze medede- .ing is uitgelegd als een besturingsmethode). Met het station zal men waarnemingen, op de maan kunnen doen alsof de maan 38 maal dichter by de aarde stond. De votgende taak zal zijn om zo'n snelheid te kiezen, dat een station in een permanente baan om de maan wordt gebracht. PALM SPRINGS (Reuter, AP). Amerika heeft met zijn voornaamste geallieerden neg geen overeenstem ming bereikt over plaats en datum van een topconferentie, zo heeft Ja mes Hagerty, perssecretaris van' het Witte Huis meegedeeld. Hagerty gaf hiermee antwoord op vragen naar aanleiding van Macmillans verkla ring, dat de topconferentie „slechts een kwestie is van het vaststellen van een datum, een plaats en het aan- wyzen van de mensen". Het 8919 ton metende koelschip Laarderkerk van de Verenigde Ne derlandse Scheepvaartmij. heeft za terdagnacht op de Elbe bij Stade een aanvaring gehad met het Tsjechoslo- waakse schip Dukla. De Laarderkerk hep na de aanvaring op een modder- bank en bleef daar enige uren vast zitten. Het schip heeft enige schade aan bakboord. Deze werd figuuriyk natuurlijk uitgedeeld door de heer Court Touwslager uit Dordrecht, die met een netto-aantal aanslagen van 465 per minuut, de helft van de Neder landse ereklasse op dit uitzonderlijke terrein heeft opgeëist. De andere helft wordt ingenomen door mej. Trix Weevers nit Rotterdam, de nationale kampioene, die in Houtrust haar titel met succes verdedigd heeft en op nieuw kampioen is geworden. Zy be haalde een netto-aantal aanslagen van 510. Trix bereikte in een halfuur 15815 aanslagen, maakte daarbij vyftig fouten hetgeen een netto-aantal op leverde van 15315. Voor haar manne- ïyke. concurrent waren die cyfers: 14589, 63 en 13959. zy vormen nu samen de Nederlandse ereklasse om dat zy de enigen waren, die het werk stuk, een kranteartikel, mee meer dan 450 netto-aanslagen per minuut had den verwerkt. Trix Weevers doorbrak hiermee de gevreesde 500 aanslagen-bar rière. zy was de eerste typiste, die door de type-muur hees; brak. ver overde daarmee niet alleen de Ne derlandse titel, maar bovendien het Nederlands record, dat met 484 op naam stond van de Haagse Ciska Meyer-Kant. Mevrouw Elien Polman-Dessauva- gie uit Den Haag sleepte de accura- tesseprijs nu al voor de zevende maal in de wacht. Zij eindigde in het snel heidstotaal op de derde plaats met 13582 aanslagen en slechts zeventien fouten. Zo foutloos tikten niet alle 61 deel neemsters. want van 38 moest de jury- het werkstuk in de prullemand laten fladderen, omdat het toegestane aan tal fouten (half procent) was over schreden. Behalve mevrouw Polman weraea in de eerste klasse (400 tot 449 netto) geklasseerd: mej. Schilperoort (Den Haag); mej. Aalberts (Amsterdam); mej. J. H. Oosterhoek 1 Botterdam) De voorzitter van de staatsraad van Polen, Zawadski. heeft het staatshoofd van de Chinese volksre publiek, Lioe Sjao Tsji, uitgenodigd voor een bezoek aan Po,en. De uit nodiging is aanvaard. Aan Bennie Goodman, de 'ko rting van de swing" is op het vliegveld van New York gevraagd, ■wat hij denkt over rock 'n roll. Het korte antwoord was: It. stinkswat vrij vertaald zoveel vnl zeggen als: Rotte vis, Good man teas op weg om met zijn band concerten te geven in Duits land, Frankrijk, Denemarken, Zweden, Oostenrijk en Zwitser land. Het gemeentebestuur van Stuttgart gaat een warenhuis af breken, dat dertig jaar geleden werd ontworpen door de beroem de architect Erich Mendelsohn. Het gebouw Is wereldbekend en woedende protesten zyn van al- ierwege binnengekomen. Arthur Drexler van het New-Yorkse museum voor moderne kunsten heeft afbraak in een telegram 'een daad van vandalisme' ge noemd. Het stadsbestuur heeft nog getracht het gebouw op de lijst van monumenten te plaat sen, maar de schatrijke warén- huiseigenaar Helmut Horten dreigt een enorme schadeloosstel ling te vragen ais hij zijn nieuwe warenhuis niet kan bouwen. De architect Mendelsohn. wiens naam in een adem wordt ge noemd met die van Le Corbu- sier, is in 1953 overleden. De filmster Jayne Mansfield heeft een nieuw verkeersplein op de weg naar London Airport ge opend, omdat niemand van het ministerie van Verkeer bereid gevonden werd dat officieel te doen. Het ministerie voelt zich beledigd doordat de aannemer van het werk heeft gezegd, dat zonder de bureaucratie het plein in de helft van de tijd en met de helft van de kosten gebouwd had kunnen-worden. De egyptologie gaat een nieuwe gouden tyd tegemoet, ge loven deskundigen. Egypte heeft namelijk aangeboden vyf Nubi- sche tempels af te staan voor onderzoek. De helft van de vond sten zal behouden mogen worden door de expedities, die er gaan graven. Egypte doet dit aanbod in de hoop buitenlandse steun te krijgen voor de actie tot behoud van monumenten, die onder water dreigen te komen by d» bouw van de Aswandam. De tempels stammen uit net Nieuwe Rijk (1570 v. Chr.) en de Grieks-Romeinse tijd (332 v, C. tot 640 na C.) en liggen te Da- bod, Tafeh, Dendur, Ellesya en Deir. Het 'grootste geschenk van oudheden in de geschiedenis heeft de Britse professor John O. Brew dit Egyptische gebaar ge noemd. Volgens een recente becijfe ring door het joodse wereldcon gres zijn er 12.082 000 joden op de weield. Daarvan wonen er 6.176.000 in Noord- en Zuid-Ame rika. 3.273.000 in Europa (met in begrip van 2 miljoen in de Sow jet-Unie) en 2.006.400 in Azië waaronder 1.822361 in Israël*. Afgezien van Rusland bestaan de grootste joodse gemeenschappen in Engeland (450.000), Frankrijk (300,000) en Roemenië (200.000). mes'..aggBBBm1 irn i fi

Het Vrije volk | 1959 | | pagina 2